Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Lucrul de mana - sursa de venit-2

+72
7furnici
dorinamisov
dorinami
JuiCy
anyrok
Tache Marilena
veromada
GinaP
mym
Giobsy
Cristache
symos
ikuta
Serban Valentina
geany
rosita
emmancita
LORIMAR
Dorulet
RalucaS
Gabiuta
ARYANNA
Andata
Katerina
carmendana
smihaelaviorica
bijouxnod
Angelica18
Artadar
cillywilly
T_mihaela
lennny
anacris
Octa75
anasia
valentinadof
mykya
liean
AlinaJ.Bijoux
Karina33
Niki
michelinebeaulieu
myky7robc
TeoCanada
iriclau
diada
gmiki1
corilex
aurishta
dorina64
olympia
SilviaDumitrescu
mb09
maria_covacef
amoni
europolis
anca_22
corina corina
Clio_Ela
geo
danniela
Chirrox13
letho
Uca
firicel
kristadesign
ismi3ismi
Admina
romaya
mariaz_09
CCristinaC
amnro
76 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de anca_22 Vin 22 Iun 2012, 4:05 pm

Romaya, rochia este superba! Felicitari!

__________________________________________

Imi puteti da linkul de pe ebay, as dori sa va admir produsele din magazin

edit Admina: este interzisa postarea mesajelor succesive!
avatar
anca_22
helper
helper

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 38
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 30/12/2008

http://www.pasiunicrosetate.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Vin 22 Iun 2012, 5:34 pm

anca_22 a scris:Romaya, rochia este superba! Felicitari!

__________________________________________

Imi puteti da linkul de pe ebay, as dori sa va admir produsele din magazin

edit Admina: este interzisa postarea mesajelor succesive!

E vorba de "Etsy" ,un fel de ebay pentru produse handmade .
Aici link-ul :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de JuiCy Mar 26 Iun 2012, 8:45 am

romaya FELICITARI si la mai multe !!! ura

bucurie
JuiCy
JuiCy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 140
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de dorinami Dum 01 Iul 2012, 3:33 pm

Buna ziua! Am citit si eu ce ati scris mai sus si ma gandeam la broderiile pe care le fac eu. Bucuria mea cea mai mare este aceea de a lucra , de a crea si de a face ceva pt.copii mei... ca de vandut nu m-as incumeta. Poate as lucra si pt.bani, dar cand spui pretul cuiva , se uita la tine de parca ai vorbi limbi straine.... Eu nu spun despre broderia pe care o execut eu....ca pana acolo trebuie socotit pretul inului pe care brodez, mulineurile care sunt scumpe.... pregatirea materialului ca sa faci ajurul si executia lui. Crearea desenului si imprimarea lui pe panza. Apoi executarea broderiei care iti ia atata timp..... iar la final spalatul si calcatul.... si mai ales calcatul..!.Poate mute persoane nu stiu ca o broderie se calca numai uda. Cu cat materialul este mai mare cu atat calci mai mult la ea. Mie o fata de masa imi ia la calcat si 3-4 ore... si vin si va intreb: cine imi da mie banii pt.munca mea? Asa ca lucrez pentru bucuria mea si poate reusesc intr-o zi sa fac o expozitie! Cat de mult mi-as dori sa se indeplineasca acest vis......
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de symos Dum 01 Iul 2012, 3:36 pm

dorina m-au uns la suflet cuvintele tale ....ai dreptate....sper sa sa implineasca visul tau kiss
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de dorinamisov Dum 01 Iul 2012, 6:43 pm

Romaya,acum am citit paginile din urma...Ce se mai poate spune - BAFTA SI SA DE-A DUMNEZEU SA AI ATATA DE LUCRU,INCAT SA FII NEVOITA SA APELEZI SI LA FETE !!!!!!! bucurie bucurie bucurie
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 76
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de firicel Dum 01 Iul 2012, 6:58 pm

Dorina,tu brodezi foarte frumos,artsitic si e pacat,daca vrei sa vinzi sa nu castigi la adevarata valoare!Iti spui pretul si daca le convine,bine,daca nu,nu si gata.Incearca!
Sa ti se indeplineasca si visul cu expozitia! pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de 7furnici Mar 31 Iul 2012, 8:58 am

Am toata admiratia pentru persoanele care, cu multa ambitie si talent, reusesc sa aiba un venit! Stiu cita munca se "ascunde' in spatele acestor venituri.

De ceva vreme mi-am adunat si eu curajul sa incep sa lucrez la citeva proiecte.
As vrea sa le pun pe etsy ( pare mai simplu) dar as vrea sa merg si pe la tirgurile unde se mai poate merge cu produse handmade.
Am o nedumerire insa... Exista un calendar al acestor evenimente? De unde aflu despre ele? Stiu, sint organizatori care anunta. Ok dar cum aflu eu despre ei? Ma gindesc ca trebuie stiut din timp, nu?
Cred ca pentru tirgurile de Craciun de exemplu, trebuie stiut macar cu o luna inainte. Eu locuiesc in provincie si sint citeva tirguri, cind si cind, o data pe luna sau cama sa ceva deci foarte putine...
De unde sa ma informez inainte, sa cer preturi pentru taxele de participare, sa aflu detalii?
7furnici
7furnici
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 106
Localizare : onesti
Data de inscriere : 21/12/2009

http://7furnici.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de myky7robc Mar 31 Iul 2012, 8:49 pm

pai, de regula de organizarea acestor targuri se ocupa primariile sau camerele de comert din orasele respective.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Anaderol77 Joi 16 Aug 2012, 11:32 am

Hello,
sunt incepatoare si e prima data cand ma duc la un targ, acum in weekend, ma duc cu bijuterii, daca are cineva cateva sfaturi?
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de diada Sam 18 Aug 2012, 4:32 pm

Sa lasi vizitatorii sa le atinga, chiar si copii wink s-a vorbit despre asta la subiectul de targuri.

Acum, ca vad si eu ce inseamna sa lucrezi "pe comanda" vreau sa detaliez putin, pentru ca in calitate de cumparator de handmade pe comanda m-am lovit de unele probleme cu persoanele cu care am colaborat. Este foarte greu, avand in vedere ca totul se face pe poze si pe inspiratia celui care le produce.

- nu mi s-a dat nr de telefon desi l-am cerut in nenumarate randuri
- nu mi s-a respectat termenul stabilit finalizarii comenzii
- nu au fost date poze din timpul lucrului
- nu mi s-a respectat cerinta de lucru
dupa toate astea nici macar nu am anuntat ca mi-a sosit comanda si daca-mi place sau nu. Colaborare 0 (zero) din partea lucratorului de handmade si de-aici rezulta recomandare 0 (zero). Asta in cazul in care eu nu sunt o persoana pretentioasa.

Acum.... m-a "frecat" o clienta pe FB si stiti si voi cum circula acolo informatia, luni primeste coletul, daca nu este multumita o sa afle toata lumea rade pai a vrut si poze la materiale inainte si la ce-i aplic etc, etc... pierdere de timp pe de o parte dar satisfactia lucrului bine facut pe de alta parte. Asta asa... ca o paranteza, ca aud lume nemultumita de comanda si am constatat chiar eu ca nu exista comunicare de fapt. De asta depind viitoarele comenzi!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Metode de calculare a prețului

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 22 Aug 2012, 6:41 pm

Articol interesant preluat de aici la sugestia lui Pui-de-Europolis
De ce încă un articol despre preț? Ei bine, pentru că am observat că majoritatea creatorilor și designerilor încă își subapreciază munca. Fapt care dăunează atât muncii lor cât și celorlalți creatori. Astfel, mai jos vei găsi câteva formule simple pentru calcularea prețurilor produselor tale.
Formulele și sfaturile de mai jos recomand să le folosești ca linii de ghidare în căutarea formulei ideale pentru produsele și munca ta.

Să începem cu câțiva factori care trebuie luați în considerare pentru stabilirea pețurilor:

Costul materialelor folosite. Nu uita să incluzi și costurile achiziției acestora, cum ar fi taxele pentru transportul materialelor, dacă le comanzi online. Costurile diferă și în funcție de calitatea materialelor, lucru care trebuie să se reflecte deasemenea în prețul final.
Costurile aferente. Aici este vorba de materiale folosite pentru împachetarea produselor, cărți de vizită și alte elemente ce țin de imaginea brandului, etc.
Costurile vânzării produselor. Suma de bani pe care o plătești pentru a-ți vinde produsele pe o platformă online dedicată, sumele pentru participarea la diferite evenimente – acestea sunt genul de costuri generate de vânzarea produselor online și ele trebuiesc incluse în prețul final al produselor.
Timpul investit în crearea unui produs. Cred că aceasta e variabilă cea mai greu de măsurat și de valorificat. Aici nu intră doar timpul efectiv pe care îl petreci realizând o piesă, timp care oricum diferă de la persoană la persoană, ci și timpul dedicat cautării de furnituri, fotografierea și editarea produselor, ambalarea produselor și ducerea acestora la poștă, timpul investit în educarea și perfecționarea tehnicilor folosite de tine și așa mai departe. Timpul pe care îl dedici micii tale afaceri sau hobby, este cu atât mai greu de cuantificat cu cât el se suprapune cu multe alte aspecte, cel mai relevant fiind experiența. Aceasta fiind și ea un factor important în calcularea prețurilor, și merge mână în mână cu renumele brandului și creațiilor tale.
Profitul. Nu uita să adaugi și o marjă de profit. Aceasta este câștigul tău și ceea ce te va ajuta să continui să faci ceea ce îți place.
În continuare, vei găsi trei formule pentru calcularea prețurilor. După cum vei observa, acestea sunt variațiuni pe aceeași temă, probabil printre cele mai des folosite formule.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Prețul de bază este cel mai mic preț pentru care ți-ai vinde produsele, de cele mai multe ori acesta fiind și prețul cu care vinzi produsele în cantități mai mari.

Prețul final este prețul produselor tale în magazinul tău.

Ultimele două formule presupun că ai o sumă fixă cu care te plătești pentru realizarea fiecărui produs. Totuși, uneori este foarte greu să aprecizi foarte bine timpul petrecut la crearea unui obiect. În cazul acesta poți înlocui timpul și rata/oră cu o sumă care apreciază munca depusă pentru realizarea produsului respectiv.

După ce ai calculat un preț, compară-l pe acesta față de prețurile pe care le practică cei care creează și vând produse similare cu ale tale. Exact, este vorba de concurență. Dacă prețurile tale sunt mult mai mari, nu înseamnă că trebuie să le reduci fără a găsi, mai întâi, o modaliate de a reduce din costuri. Iar dacă, din contră, prețurile obținute în urma calculelor sunt mai mici, nu doar că potențialii clienți vor considera că podusele nu sunt de o calitate foarte bună, dar vei ajunge să practici ceea ce este cunoscut ca și concurență neloială față de colegii tăi de breaslă.

Așa cum fiecare stil de creație este diferit, la fel sunt și metodele de calculare a prețurilor. O formulă care se potrivește unui creator de handmade nu este la fel de eficientă pentru altul. De aceea este foarte important să experimentezi cu diferite formule până o vei găsi pe cea portivită pentru tine.

Sper că vei găsi util acest articol, iar dacă vrei să citești mai mult pe această temă, îți recomand articolele scrise până acum despre preț: Despre preț cu Arabela, Prețul - între handmade și marketing I și Prețul - între handmade și marketing II.

Tu ce formulă folosești pentru a calcula prețurile creaților tale?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de anielle Lun 03 Sept 2012, 9:17 am

foarte interesant articolul
anielle
anielle
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 57
Localizare : galatzi
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de dorinami Lun 03 Sept 2012, 4:27 pm

Silvioara, am citit si eu ce ai scris mai sus , dar mie mi se pare tare complicat sa faci un pret..care sa fie pe placul celui care -chipurile- vrea sa cumpere!. Sa-ti spun: am fost rugata sa lucrez niste servete cu ocazia sarbatorilor de iarna ce se apropie...persoanele s-au gandit sa ofere niste obiecte mai deosebite cadou. Mi-au spus ce doresc sa brodez si sa le spun un pret. Am luat creionul si o hartie si m-am pus pe socotit. Cum ai spus si tu -drumul sa achizitionez materialele, timpul pt.conceperea desenului ,croirea materialului, executia ajurului , transpusul pe panza a desenului, executia broderiei( o broderie cu specific de sarbatoare este mai migaloasa si implica mai multe nuante de ate), spalatul , apretatul si calcatul. Iar o broderie se calca numai uda si trebuie sa stai cu fierul de calcat pe ea pana se usuca complet... Un servet de 6ocm/ 45 cm din material de in mi-a iesit la pretul de 55 lei. Fara sa mai adaug si profitul meu si ce ai scris tu de 2 ori. Cand i-am spus pretul s-a uitat la mine de parca aveam raie . I-am aratat calcul facut de mine si sti ce mi-a spus? Nu pot sa lucrez ceva in jur de 25 de lei ? (daca se poate sa fie pe in... si nici prea mic...si ceva mai deosebit...) Si i-am spus : nu! Ce parere ai..?...Toata lumea admira, dar cand este vorba sa plateasca intotdeauna este prea mult!
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 03 Sept 2012, 5:45 pm

dorinami ai perfecta drepate. Acum 2 zile am recitit si eu articolul pentru a aproxima un pret. Aveam o cere si mi s-a cerut un pret minim pentru orientare. Tot la fel am inceput si eu cu socoteli. Si nu am pus drumul pana la mercerie si alte cheltuieli secundare si tot mi-a iesit un pret care .... sincer nici nu ma gandeam sa il cer,( ma gandeam la unul mult mai mic care nu reflecta munca depusa si adevarata valoare), dar cu imboldul unei bune prietene de aici mi-am luat inima in dinti si tastatura in brate si am trimis mail cu suma rezultata. Consecinta? Pana acum nu am mai primit nici un mail, nici ca ca, nici caca
Asa ca.......

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de europolis Lun 03 Sept 2012, 8:12 pm

Pai Silv, daca era hotarata nici nu te intreba pretul ma, oricum trebuia sa-ti dea un raspuns daca era serioasa, macar negativ, asa mi se parea a fi fost corect. Eu una asa as face, ce o durea tastatura sa zica nu-mi permit pretul asta?
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de danniela Lun 03 Sept 2012, 8:19 pm

Euro, asa reactioneaza unele persoane, nu mai raspund pur si simplu, si mie mi s-a intamplat sa imi ceara o @prietena@ sa imi ceara sa ii fac niste flori crosetate sa le aplice la o rochie, i-am trimis modele si i-am spus ca o sa ii trimit si pretul, probabil asta a deranjat-o si nu mi-a trimis nici un raspuns daca mai vrea flori sau nu. Insa degeaba..... La fel si cu costumele de plaja, toata lumea a vrut dar cand au auzit ca trebuie sa plateasca s-a facut liniste totala. Prietenia .....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de tomari Lun 03 Sept 2012, 9:03 pm

Intru si eu in vorba poate off topic
Singura data cand am lucrat pentru prietena a fost cand s-a casatorit si s-a mutat in Sighisoara.Pe langa bani i-am facut o minigarnitura in pointlas ( 1988) ; dupa "revolutie" am vizitat-o si imi povestea cum era sa ramana fara ea din cauza francezilor, belgienilor si altii sositi cu ajutoare care-i tot ofereau bani. Abia i-a convins sotul ei ca nu este de vanzare. Prin '96 cand am petrecut mai mult timp pe tren (eu spre Bucuresti, ea spre Sighisoara) radeam impreuna cum am ratat afacerea vietii ametit Parerea mea e ca decat sa lucrez pentru prieteni pentru bani, mai bine refuz diplomatic "momentan sunt foarte ocupata" fara alte detalii ; astfel nu-ti pierzi prietenii si nu-ti faci dusmani. beat
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de anielle Vin 07 Sept 2012, 7:20 am

ce inseamna II?
observ ca multe dintre voi, aveti societate si va comercializati singure hainutele lucrate manual.
am inteles bine?
anielle
anielle
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 57
Localizare : galatzi
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de cld Vin 07 Sept 2012, 8:37 am

aniele II inseamna intreprindere individuala, un fel de persoana fizica autorizata.
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 49
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de anielle Vin 07 Sept 2012, 7:40 pm

aaa....am inteles.
multumesc!
anielle
anielle
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 312
Varsta : 57
Localizare : galatzi
Data de inscriere : 16/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 10 Sept 2012, 11:00 pm

Poate intereseaza pe cineva ca si orientare pentru pret .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de myky7robc Lun 10 Sept 2012, 11:23 pm

silvia, eu nu vad sa citesc eticheta. Sad
poti mari un pic?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 10 Sept 2012, 11:29 pm

myky uitate aici poate poti sa o maresti


------------
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mar 11 Sept 2012, 1:21 pm, editata de 1 ori (Motiv : Trecere la un nou capitol)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB