Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Lucrul de mana - sursa de venit-2

+72
7furnici
dorinamisov
dorinami
JuiCy
anyrok
Tache Marilena
veromada
GinaP
mym
Giobsy
Cristache
symos
ikuta
Serban Valentina
geany
rosita
emmancita
LORIMAR
Dorulet
RalucaS
Gabiuta
ARYANNA
Andata
Katerina
carmendana
smihaelaviorica
bijouxnod
Angelica18
Artadar
cillywilly
T_mihaela
lennny
anacris
Octa75
anasia
valentinadof
mykya
liean
AlinaJ.Bijoux
Karina33
Niki
michelinebeaulieu
myky7robc
TeoCanada
iriclau
diada
gmiki1
corilex
aurishta
dorina64
olympia
SilviaDumitrescu
mb09
maria_covacef
amoni
europolis
anca_22
corina corina
Clio_Ela
geo
danniela
Chirrox13
letho
Uca
firicel
kristadesign
ismi3ismi
Admina
romaya
mariaz_09
CCristinaC
amnro
76 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Joi 24 Mai 2012, 12:09 am

Eu zic 100 de lei. Imi plac mult manerele de la ea. Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 24 Mai 2012, 12:28 am

depinde din ce fir este facuta.daca e din rafie,asa cum pare si daca e facuta de tine,70-80 ron cred ca e ok;iar daca e din Europa si,banuiesc ca acolo ar fi cam 30 ron,da-o cu 50 ron,ca sa ai vanzare buna,sa poti vinde multe...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 24 Mai 2012, 9:43 am

Ismini....foooooooarte corect punctat.
Si in Shurile bucurestene gasesti cu citiva lei multe "genti" de vara carora le poti aduce imbunatatiri
la preturi modice asa ca nu trebuie de cerut prea mult pentru a putea vinde in continuare.
Parere absolut personala. ups
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Admina Joi 24 Mai 2012, 10:03 am

Asta e si parerea mea, cand citesc unele preturi de aici. M-ar batea Dumnezeu, daca as zice ca nu mi-as permite. Insa trebuie raportat la salariul minim-mediu pe tara si atunci dintr-o data par scumpe articole la 100, 120lei. Pentru puterea de cumparare a romanului, a marii majoritati, hand-made-ul ar fi echivalent cu lux, in asa caz. S-a mai spus, trebuie neaparat vazut cat timp lucrati la ceva. Daca sunteti incepatoare sau nu va merge mana repede, nu puteti taxa omul, pentru acest lucru. Daca terminati un articol intr-o zi, probabil ca un pret mai corect ar fi 50 sau usor peste, daca lucrati 5-6 ore la el. 50lei pe zi de lucru de 8 ore, inseamna 6.25lei. Inteleg ca hand-made reprezinta mai mult, creatia, conceptia, vederea noastra si tot asa, dar daca lucrati in 8 ore un articol (1-2 zile) sa ceri 100lei inseamna ca-i ceri omului 12.5lei pe ora, cand el poate castiga 6-8lei, pe ora lui de munca.
Bine, e o parere, nu vreau sa supar pe cineva.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de RalucaS Joi 24 Mai 2012, 10:41 am

Admina, nu sunt de acord cu tine aici. Intr-adevar, conteaza mult ce anume vinzi, cat de bine este adaptat pietei (Daca faci mileuri care acum nu sunt cautate, s-ar putea sa fie nevoie sa le dai pe nimic, dar poti folosi aceleasi abilitati pentru a face produse moderne, cautate. Mi se rupe inima cand vad batranele pe la colturi cu mileuri facute de mainile lor pe care nu le vrea nimeni. Eu, spre exemplu, apreciez intotdeauna munca unui artizan, insa nu as cumpara unele produse pentru ca sunt anacronice); insa nu trebuie sa plecam de la premisa ca trebuie sa isi permita oricine. Cine are salariul minim va cumpara ceva din piata, nu ceva artizanal. Nu stiu de ce oamenii (inca) se asteapta ca ceva facut in casa sa fie mai ieftin decat un produs de serie. Acestia nu trebuie sa fie tragetul nostru, decat daca de asta depinde supravietuirea noastra sau vrem sa vindem ceea ce facem din placere pentru ca nu mai avem unde sa depozitam respectivele produse (:D) - pe romaneste sa scapam de ele.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ARYANNA Joi 24 Mai 2012, 12:40 pm

Ismi e facuta din rafie naturala cumparata inainte de 1989 de aceea cer ajutor pt ca nu teusesc sa fac un pret pt ca habar nu am cat ar putea costa rafia acum si am facut-o in aprox 10 ore
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 24 Mai 2012, 12:59 pm

da,deci,in conditiile astea,parerea mea e 70-80 ron
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Admina Joi 24 Mai 2012, 3:04 pm

RalucaS a scris:Cine are salariul minim va cumpara ceva din piata, nu ceva artizanal. Nu stiu de ce oamenii (inca) se asteapta ca ceva facut in casa sa fie mai ieftin decat un produs de serie.
Cum s-a si spus, din sh, piata poti cumpara cu 5-10-30 lei un pulover sau o geanta. Deci nu era vorba sa fie mai ieftin decat ceva de serie. Dar nici sa fie la pret de magazin din mall. In perioada asta, se gasesc multe firme care vand prin mall-uri (chirie, angajati, taxe la stat), asemenea articole (de serie, ce-i drept, stiu ca nu suporta comparatie), dar la preturi mai jos decat ce s-ar cere aici. Am mai postat la acest subiect, nu are rost sa ma repet, am insigat in cunoasterea valorii lucrului de mana si vinderea lui pe bani, nu pe zambete. Dar sa ceri pe o caciulita de copilas/ bebelus, care-ti ia 1-2 ore daca ai experienta, 30-40lei, cu fir de acryl de joasa calitate si cu un model banal, imi pare cam supra-apreciere a valorii muncii. La fel si o pereche de cercei, dintr-o piatra comuna, cu o tortita comuna, usor de asamblat, sa coste 20lei, e enorm. Inteleg daca se foloseste un fir deosebit, este un model dificil, inovator, interesant, creativ si se munceste mult la el, merita, pentru ca ai ceva unic, in adevaratul sens al cuvantului. Personal nu as stii ce preturi merita bijuteriile Ioanei, geanta Ucai cu dragon, etc. Dar daca Uca ar putea cere 300-400lei pe geanta ei ca e cusuta in punct in cruce, cu piele, cusuta manual, nu aceiasi regula s-ar aplica unei genti din bumbac de cearceaf, de vara, mai simpla, ca model, executie si timp de realizare. Sa nu generalizam, totusi.
O curiozitate proprie, rafia nu-si pierde din proprietati (rezistenta), in timp?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de danniela Joi 24 Mai 2012, 3:51 pm

Foarte mult conteaza si piata de desfacere. Uite pe cand ma gandeam eu sa fac genti de plaja din pungi de plastic sau rafie , vad la supermarket niste gentoaie de neam prost, lucrate urat, fix din acelasi material, dar la un pret de nimica. Normal ca pretul era raportat la valoare totala a posetei, insa din start a stricat piata. Pot eu sa fac cele mai frumoase posete din lume din plastic sau rafie, nu o sa se indese nimeni sa le cumpere ci mi-ar spune ca la "Nakumatt" (supermarketul unde le-am vazut) sunt unele la pretul x. Si sa le dau pe nimica ar fi ca si cum mi-as rupe degetele degeaba.
Trebuie studiata piata bine.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Joi 24 Mai 2012, 4:23 pm

Intr-adevar conteaza piata de desfacere ,dar nici sa comparam preturile produselor de serie cu cele unicat lucrate manual , nu-i in regula ..totdeauna o sa fie cineva care sa spuna "dincolo era mai ieftin" Smile .Acuma, depinde si cum punem problema noi ,artizanii.. cat tinem la pret si cum ne educam clientii . Eu am facut un experiment anu' trecut la targ : la una din bluzele foarte admirate dar "foooaaarte scumpa ,doamna..." la pretul de 160 lei ! am pus jumate -80 lei ! si prima doamna care-a vazut pretul a bolborosit tot plecand bineinteles :" 80 de lei ? parc-ar fi aurita.. "
Iar referitor la tariful orar ,eu am patit-o la un salon de croitorie,nu casa de moda cu pretentii - pentru ca am vrut ceva aplicatii cusute manual ,m-a taxat in plus cu 25 lei -care mi s-a spus ca este tariful orar pentru handmade Smile Bine, si ca timp mi s-a parut ca e prea mult o ora pentru ce era de facut ,dar asta era tariful si era afisat frumos la vedere ..
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Dorulet Joi 24 Mai 2012, 5:44 pm

Eu mai gandesc si altfel:marii pictori n-au prea vandut, in viata fiind, aproape nimic,dar dupa...alta treaba.Asa ca si noi:lasam ce-am facut ca o avere de transmis.In legatura cu mileurile,fete de masa,covoare etc.,ceea ce ne reprezinta,adica un camin cald,primitor-de ce sa fie demodate?De ce e musai sa ne luam dupa raceala casei unor straini(cred ca nu-si prea arata casa nimanui)?Mie mi-s dragi casutele de la tara cu peritare,prosoape, farfurii vechi pe pereti,cuverturi tesute pe paturi.Taranisme?Nici nu ma gandesc.Sunt brand-ul nostru(na,c-am ajuns moderna,cel putin in termeni).
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Admina Joi 24 Mai 2012, 6:03 pm

Cred ca se renunta la mileuri, bibelouri si acareturi de acest gen, din comoditate. Trebuie intretinute: spalate, apretate, calcate, trebuie sters praful des, pentru ca aduna praf, toate aceste decoratiuni. Eu am renuntat si la covor, pentru ca nu-mi place praful pe care-l aduna, desi admir covoare in magazine sau in alte case. Nici mama mea nu a pus mileuri pe mobila, dar pastram tot ce avem lucrat de strabunica mea: mileuri, dantele lucrate cu laseta, fete de masa in punct in cruce, servete brodate, goblenuri etc. E trecutul nostru si ne mandrim cu el. love
Romaya, admir ce lucrezi si nu pot decat sa-mi imaginez cata migala e. Banuiesc ca e vorba de o bluza de dantela, in genul celor lucrate de tine. 160lei nu mi se pare mult, sincer. Nu putem compara ceva lucrat cu fir foarte subtire, cu dantela irlandeza (sau de gen, scuze daca am confundat) cu un cardigan tricotat, doua pe fata, doua pe dos, lucrat cu andrele nr. 4-5. Revin, parerea mea, proprie si personala, nu vreau sa supar pe nimeni. Eu am vrut odata un bolero din fir de matase, ceva clasic si elegant, sa-l am pentru ocazii, ceva ce nu se demodeaza. Mi s-au cerut 80lei, daca retin bine, cu firul meu. Am ezitat atunci pentru ca nu eram prea roz cu banii, nu aveam niciun eveniment (oricum nu am multe ocazii), etc. Ideea e ca am regretat, mai apoi. Pretul era just, firul subtire, probabil negru (greu de lucrat) si matasea... se lucreaza greu.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 24 Mai 2012, 6:10 pm

Admina a scris: si matasea... se lucreaza greu.
si este scumpa ca si fir wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Joi 24 Mai 2012, 6:57 pm

Multam Admina Merci e intr-adevar multa migala da'-mi placeee ..am ce lasa mostenire viitoarelor nurori rade
Experimentul ( facut la indemnul sotului ,recunosc..) mi-a demonstrat ca sunt multi care n-au habar ce inseamna lucru' de mana si-si inchipuie ca daca tot il faci -n-ai alta treaba , atunci sa fie de bogdaproste Smile
Am intalnit in schimb si doamne care m-au intrebat pretul la final , in timp ce le impachetam produsul . Nici eu nu stiu sa apreciez munca altuia ,cate ore ,zile a lucat ..etc dar daca-mi place ce-a facut si vreau sa am lucrul acela ,il cumpar si nu pot spune daca a fost ieftin sau scump.. scratch
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de danniela Joi 24 Mai 2012, 8:05 pm

Romaya, ma uitam pe site-ul tau si pe altele cu rochite pentru copii. Stiu de care bluza zici si iti cunosc lucrarile expuse . Pot sa spun ca ai preturi modeste.
Acum stau sa ma gandesc cat ia o rochita pentru o fetita de 4 ani si cat ia o bluza dantelata din fir Flavia. Iar rochita e mai scumpa!
Dorulet, mileurile nu sunt demodate dar din motive de praf si lipsa de timp din partea noastra preferam sa tinem mobila goala. Mie mi-a spus fii-mea ca i-ar place sa avem pe masuta din sufragerie mileuri cum aveam in Ro, am ramas uimita si chiar ma gandeam sa mi le iau cu mine, daca nu mi le-or fi aruncat socra-mea si cumnata care sta in casa mea.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de ARYANNA Vin 25 Mai 2012, 9:48 am

buna fetele!!!
oricat s-ar discuta lucrul de mana nu e apreciat la adevarata sa valoare
Admina rafia natura la nu isi pierde din proprietati e ca atunci cand a cumparat-o acum 25 de ani,am, genti cu vechimi diferite si nu au patit nimic
trebuie pastrate in locuri uscate si spalate manual cu foarte putin detergent
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de T_mihaela Lun 28 Mai 2012, 5:16 pm

Lucrul de mana e apreciat doar de alt artizan care la randul lui se uita si doar admira, nu cumpara ca el isi face singur.Eu daca ma uit la un tablou valoros nu dau doi bani pe el ca nu-s educata sa privesc un tablou, doar cunoscatorii pot evalua si stabili valoarea.Asa si cu artizanii...valoarea depinde cine evalueaza.
Si mai e un amanunt , nu toti artizanii au si talent,unii croseteaza-tricoteaza ca au copii mici si sunt in pauza ,altii o fac din plictis sau hobby..Eu vad pe Breslo niste kestii ( de triocot-croset) de ma zgarie pe retina ,nu as da bani pe asa ceva nici pe degeaba nu le-a lua .Insa sunt unele care au mult gust si rabdare la detalii,se vede talentul de le o posta.Si cel mai neprofesional este sa pui un .Model din revista sa spui ca-l faci la comanda rade Revista e una , mainile tale e alta ,practic tu n-ai facut niciodata modelul asta ,acum vrei sa experimentezi pe banii mei ca-ti iese ca nu-ti iese nu conteaza Smile E bine sa-ti privesti produsele cu ochii clientului.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de LORIMAR Joi 31 Mai 2012, 12:23 pm

Firi,ti-am admirat poncho-ul facut pt fetita de 3 ani si voiam sa te rog sa-mi spui ce pret ai cerut pe el ? Merci Mama unei colege de la caminul fetitei mele i-a tot admirat hainutele crosetate si ma gandeam sa ma duc la ea la servici sa-i arat poncho-ul la care lucrez acum,sa-i spun pretul si poate-poate il i-a pt fetita ei....Dar n-as vrea sa pun un pret mai mare sau mai mic si sa nu rezolv nimic....poate in felul asta mai gasesc doritoare pt ca pe piata nu le pot expune,in caz de control raman fara ele si mai iau si amenda zid
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de firicel Joi 31 Mai 2012, 2:35 pm

Lori,l-am dat cu 65 lei si i-am facut si gentuta cadou pentru faptul ca e o cunostinta apropiata.altfel,65 fara gentuta.
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de LORIMAR Joi 31 Mai 2012, 2:48 pm

Multumesc frumos pt raspunsuri Firi si Silvia,si eu am in plan sa-i fac o caciulita si o posetuta ca sa o incante pertotal si sa nu i se para prea mult! kiss
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Vin 15 Iun 2012, 11:03 pm

Prima mea vanzare pe Etsy ... Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

E vorba de rochia crem "replica " dupa o poza -prezentare de moda
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si acuma, ca tot dezbateam despre preturi si piete de desfacere , vreau sa va spun ca pe "Etsy" am pus pretul 750 $ -corect zic eu , iar acum am o comanda pentru "intern" -ca sa zic asa .. Smile la pretul de 1200 lei negociat si renegociat ... wink kiss


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 18 Iun 2012, 11:01 am, editata de 2 ori
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 15 Iun 2012, 11:13 pm

Romayaaaaa Felicitari! Sa fie intr-un ceas bun! La cat mai multe astfel de vanzari !

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de romaya Vin 15 Iun 2012, 11:22 pm

Multam fain pupi
Stiu, ar trebui sa dau de baut bere ca sa se repete norocu.. rade
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de firicel Vin 15 Iun 2012, 11:25 pm

Felicitari Romaya si la cat mai multe astfel de vanzari! beat
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Iun 2012, 11:26 pm

Romaya, la mai multe vanzari, pe Etsy. Sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de castig, e meritat din plin. Flowers

p.s. tu vinzi exact ce ai lucrat, nu lucrezi pe comanda, nu? ma gandeam ca d-ra model nu are 100-110cm in talie si bust. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit-2 - Pagina 9 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit-2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB