Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Gradina cu legume (3)

+58
oanaraluca
Gabiuta
IOANA 80
greieras
annamaria26985
lucky
ileana cosanzeana
violetas
panduta
ancabanu
aurahd
aba
odrina
GabitzaMami
mariaz_09
patru
gretty
Gianina4ever
cristinadumitru1977
lennny
pufoi
godeta
despina13cucli
tinap
adriuta
ismi3ismi
cld
Floren
stoy
rosita
canadianca50
LORIMAR
ancone
olympia
dorina64
RamonaM
Uca
Cristache
Admina
valentinadof
bubu85
mnarcisa
ionela stefan
Marry
MagdaMarin
stelave
claudiana
amoni
arielas
CCristinaC
SilviaDumitrescu
elenaxx
cocav
AlinaJ.Bijoux
diblaru maria
diada
ema
corina corina
62 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de oanaraluca Dum 25 Mar 2012, 6:42 pm

Doamne ce frumos! Felicitari tuturor pentru munca si rabdarea voastra!
Corina ma inclin in fata ta!Ai o gradina superba. imi dau seama cata munca e . pacat ca oamenii nu mai apreciaza calitatea si mananca toate prostiile (asta apropo de ce citisem ca se intamplase in toamna cu rosiile).iti doresc sa iti mearga vanzarea.
Am citit sfaturile tale pentru semanarea leusteanului in ghiveci in casa. si il voi urma.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de cocav Dum 25 Mar 2012, 7:53 pm

Bravo Corina, imi place loboda ta !Frumos la tine parcănici nu a fost iarna cu zăpada multă, pupici.. ...spor.
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de myky7robc Dum 25 Mar 2012, 8:39 pm

corina, esti demna de toate laudele de bine [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
munca acolo nu gluma ca sa intretii asa o gradina.
tu cu sotul va ocupati de gradina asta mare cu de toate?
macar iesiti cu un profit bun dupa asta?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de gabyd Dum 25 Mar 2012, 9:58 pm

Fetelor....felicitari.....toata stima si respectul pt munca voastra......
Corina, te rog zi-mi si mie care e treaba cu leusteanul in ghiveci?????....am tot cautat in paginile anterioare dar nu am gasit
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 57
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de zylv Dum 25 Mar 2012, 10:09 pm

Admina a scris:
Stie cineva ceva de alun, catina? Daca incercam sa le recream conditiile din natura (alunul la umbra copacilor mari si catina la soare) e ok?
alunul nu estepretentios.sta bin eoriunde.eu am unul la poarta,si unde mai pui ca iese direct din asfalt.la tara am pus unul rosu,dar inca nu a facut nici oaluna,si il am de vreo trei ani.
problema este la catina,caci ai nevoie de un mascul la cateva tufe de catina,daca nu ai masculul nu o sa ai nici fructe.am pus si eu,dar nici alea nu au dat rod.cica fac numai dupa cinci ani,dar am emotii la gandul ca cine mi le-a adus a gresit si nu mi-a dat si masculi.oi vedea si in cazul ei tot anul asta.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de gretty Lun 26 Mar 2012, 9:42 am

Catina: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Alunul: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sper sa va fie de folos, spor la treba!
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de greieras Lun 26 Mar 2012, 2:50 pm

Doamne ajuta !Corina.Sa-ti de a Dumnezeu sansa sa-ti iasa figura cu formatia !Ca la gradina si daca-ti placesi daca nu tot e foarte multa munca.Eu am venit de l;a curte frinta zac, (si eu si catelu)l-persoane invatate la bloc deh-si nu am facut decit curatenie prin curte nici macar nu am terminat, am pus si eu vreo 3metri de morcov cu ridichi printre ele drept indicator de rind si niste arbagic iar sotul a infit niste teava drept araci la niste corzi de vita de vreo 2 ani-anul asta ar trebui sa intre pe rod.Dupa ce citesc mesajele intru la dus ca la curte baia nu este gata inca si ne spalam la lighean iar dupa aceea nu mai fac nimic azi :la televizor in fotoliu sa-mi revin.Voua tuturor cele cu putere de munca va urez o saptamina buna.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de Admina Lun 26 Mar 2012, 3:12 pm

Le-am plantat cu sotul, pe toate, ieri. Doi trandafiri cataratori, care spre sa imbrace foisorul wink (speram sa fie de dulceata, sunt rosii si parfumati, cica), unul simplu lila love , catina, alun, iasomie si inca un arbust decorativ cu niste flori mici roz.
Hai ca m-ati speriat cu catina, credeam ca rodeste asa, singura... Dar are nevoie de partener. Cum se recunosc masculii? Alunul e la umbra unor ciresi si inca nu inmugurise, nici arbustul decorativ nu avea frunzulite sau muguri. Celelalte incepusera vegetatia, sper sa se prinda toate; le-am pus nisip, mranita si rumegusul in care erau invelite radacinile, unde le-am plantat.
Am sa citesc si articolele, merci Grety.
Corina, felicitari pentru curte. Arata foarte ingrijita si tare greu se mai obtin rezultate cand lucrezi pamantul. Deci forta de munca si vanzare buna.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 26 Mar 2012, 3:37 pm

Multumesc din suflet , fetelor ! Asa bine-mi pica vorbele voastre...parca am mai mult spor si putere de munca ! love

Cu cantatul merge bine . Vara asta nu cred ca o sa prindem nunti ca e tarziu , dar ne tinem de repetitii serios o data pe saptamana ca atata e timp ( pregatesc capitolul de petrecere - Gica Petrescu , Tudor Gheorghe pentru saptamana viitoare) sa le luam pe cele de anul viitor .

Azi , in gradina pregatim brazde pentru morcov , in solarul mare ridicat asta vara . Dupa morcov , prin iulie o sa punem patrunjel , marar , telina de frunze si pe toamna sper sa il acoperim (trebuie multa sarma tesuta acolo cu iernile astea grele si dureaza ).

Admina , nici eu nu stiam despre catina treaba asta cu perechea . E interesant ! Deci iti mai trebuie o catina sau... un catin ? wink

Greieras , sa ai spor in continuare ! Incet si cu rabdare si iese treaba buna !Abia e crai nou , asa ca e vreme destula de semanat .

Grety , multumim de informatii !Voiam sa-ti spun ca azi am vorbit cu un inginer horticol si m-a cam ingrijorat . A zis ca se da cu Stomp
erbicidul ) , numai la legume transplantate si la bulboase , dar in nici un caz la seminte . Si eu am erbicidat doua brazde de marar si una de patrunjel ! Sad Acum ramane sa ma conving pe propria mea gradina , ca alti producatori mi-au spus ca au dat si la morcov si la patrunjel si la marar si n-au patit nimic . Mama lor de otravuri ! Daca nu ma saturam de chinul de la plivit , nu dadeam cu nimic , dar e munca crunta .

Gaby , era vorba despre leusteanul cultivat in casa in ghiveci . Se seamana acum in martie , creste toata vara , la sfarsitul toamnei ''moare'' aparent , pentru ca e inteligent si simte iarna (chiar daca e la caldura ), dar primavara da dinnou .

Zilv , esti si tu atenta la inmugurire si inflorire . Daca unul e mai grabit inseamna ca e baiat wink si ai rezolvat problema . Si eu care seman catina anul asta... Sa fim sanatoase si tot aici sa scriu cand voi manca eu catina din arbustii mei ! hug

Acum o sterg afara , ca mi-au adus parintii niste ciocarlii de vie plushata (capsunica ) si trebuie sa hotarasc cu sotul meu unde ii va fi locul .
dama frumoasele mele si vorbim cand mai gasesc un pic de timp !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de zylv Lun 26 Mar 2012, 3:58 pm

corina,stiam ca esti o impatimita a gradinaritului,dar nu te stiam cu muzica.asteptam un filmulet de la repetitii,ca sa vedem cdaca-ti iese la fel de bine ca si cu zarzavelele.sa ai spor si succes in tot ceea ce faci,ca de ambitie nu duci lipsa.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de myky7robc Lun 26 Mar 2012, 5:14 pm

corina, ce te-as ajuta si eu, daca as fi mai langa tine, ca imi place sa gradinaresc dar nu am unde.
abia astept sa te aud si cantand.
eu imi pun leustean tocat la congelator pt toamna iarna si cand e ciorba gata il pun, ca imi place si mirosul si gustul luui.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 26 Mar 2012, 5:59 pm

Cu drag , Zilv ! love Data viitoare filmez eu ceva si pentru voi .

Myky , imi pare rau ca n-ai si tu un petic de gradina . Daca ai fi mai aproape . te-as primi cu drag la mine . hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de roxy29 Lun 26 Mar 2012, 6:22 pm

oau ce gradini aranjate si muncite vad pe aici...felicitari celor care le ingrijesc.
eu nu am loc mult, am vreo 250 m liber si eu vreau de toate Smile, asa ca pe langa pomi am lasat loc si de legume.
saptamana trecuta a pus sotul ridichi si arpagic, am acoperit cu folie si ridichiile au iesit deja. din toamna mi-a ramas usturoi si ceapa in pamnat si acum a iesit, pentru o salata ajunge pana iese cel de anul asta.
pentru copii si nu numai:) am plantat pomi din aceia care nu cresc foarte mari, anul asta e al patrulea si speram la fructe, avem cires, visin, piersic, par rosu, si in curte era un gutui mareee, si doi meri care s-au cam uscat, am inteles ca sunt batrani, insa am mancat ceva mere din ei.
de la gutui am plantat un pui, nu stiu daca va face fructe defiind altoit...
mai am capsuni, zmeura, o tufa de coacaz, un agris si un josta...
incercam sa mancam cat mai natural, in vara punem rosii si castraveti, iar restul alimentelor pe care nu avem loc sa le plantam le luam de pe la rude tot din gradina...sunt sigura ca nu sunt pline de chimicale.
roxy29
roxy29
helper
helper

Numarul mesajelor : 40
Localizare : constanta
Data de inscriere : 21/01/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de gabyd Lun 26 Mar 2012, 6:43 pm

Corina, am inteles ideea. Eu am cumparat seminte din comert si le-am pus in ghiveci - sambata m-am ocupat de asta. Sper sa iasa ceva. Am crezut ca e vreun "secret"....eu sunt paralela cu tot ce e legat de gradinarit
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 57
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de oanaraluca Lun 26 Mar 2012, 6:58 pm

Gabyd am o rugaminte : daca poti sa-mi spui cum ai pus semintele de leustean cam cate intr-un ghiveci si cat de mare e ghiveciul. Eu chiar sunt paralela cu gradinaritul. Am vazut aici ce explica Corina si atunci m-am gandit sa incerc si eu.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de gabyd Lun 26 Mar 2012, 7:02 pm

Oanaraluca, sunt putine seminte intr-un pliculet. Nu am pus niciodata pana acum dar am zis ca merita sa incerc. Am luat un ghiveci potrivit ca marime si am pus tot pliculetul. Cred ca fetele experte in gradinarit vor rade de mine rade dar am zis ca daca va fi sa iasa ceva....va iesi.
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 57
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de LORIMAR Lun 26 Mar 2012, 7:39 pm

Corina am o intrebare si nu am rabdare sa ma uit in urma sa vad daca exista vreun raspuns similar...vreau sa fac cateva rasaduri de rosii si castraveti si vreau sa stiu daca pot amesteca pamant de flori la sac din comert cu pamant din propria gradina sau trebuie neaparat pamant special pt legume la sac?Multumesc... hug pupi
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 26 Mar 2012, 7:46 pm

Pina vine Corina iti raspund eu daca ai incredere in ce iti spun.Nu exista pamint la saci special de legume.Exista multe alte feluri dar nu pentru asa ceva.La rosii e bine sa fie pamint gras.Deci cel de sac e foarte bun.Castravetii sunt mai putin pretentiosi dar poti folosi si amestecat si simplu din sac.
Cred .......numai cred.....ca cei care fac rasaduri cu sutele nu cumpara saci intregi de pamint ca sa puna seminte la germinat.Pun in pamint obisbuit.Aici Corina sigur ca stie mai bine.Dar pentru citeva rasaduri e mai bine sa fii cu sufletul impacat si sa cumperi un sacotei de pamint bun..
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 26 Mar 2012, 7:57 pm

Asa e ! Are dreptate Gabiuta ! Pamantul de flori e cam rar , dar e hranitor si asigura o buna aerare . Amestecat cu cel de gradina devine un substrat potrivit pentru rasaduri . Asa ca spor la semanat , Loredana !Pentru castraveti , daca-i pui pentru gradina , este cam devreme . Anul trecut am avut brume tarzii (la noi pe 7 mai a fost ultima ) care pe ei ii afecteaza si trebuie protejati .

Azi mi-am luat si eu vinete Lucia . Am avut acum doi ani si sunt foarte productive . Zilele astea seman si eu vreo 500 de seminte .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 26 Mar 2012, 9:08 pm

Si noi am folosit pamant la sac din comert in amestec cu cel din gradina. Toate rasadurile puse in februarie au rasarit f. bine si sunt deja maricele.. De cateva zile le-am dus cu ghiveciul lor in solar ca acolo au suficienta lumina. Am pus si fplie noua pe solar si e caldut si bine inauntru cand bate soarele. Iar seara le acoperim cu o folie de nylon.
Iar gradina e deja semanata aproape complet. Mai avem de pus fasolea verde, dovleci, castraveti si bineanteles rasadurile!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de gretty Lun 26 Mar 2012, 10:50 pm

Am gasit ceva interesant, pt cele care au solar:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si despre leustean:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre gretysimonica in Lun 26 Mar 2012, 10:55 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de tinap Mar 27 Mar 2012, 12:21 am

Alinuta,ce gospodari sinteti,tu si familia ta,tare imi place si mie sa am o gradinita.Pune si tu niste poze cu ce ai prin gradina,rasaduri ,flori,a venit primavara si ne e dor de verdeata.

Grety,multumesc de linkul cu leustean,ma duc sa citesc chiar acum.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de oanaraluca Mar 27 Mar 2012, 12:37 am

Gabyd multumesc pentru raspuns! La fel am facut si eu. Am trantit tot plicul ca am zis sa fie. din cate seminte sunt poate poate iese ceva. De aceea intrebam ca sa stiu dc am pus prea multe la un loc.
Grety foarte folositoare informatiile despre leustean. necesar de seminte 50g la 100 m patrati. Nu mai am plicul de la seminte ca sa stiu cate grame avea l-am aruncat. Dar oricum au fost multe pentru ghiveciul meu. Sa vedem acum ce o iesi.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 27 Mar 2012, 7:54 am

Daca cumva va ies prea multe rasaduri din seminte,repicati-le neaparat.Nu vor creste,se sufoca unele pe altele si degeaba ati pus atitea seminte.
Sporuri la semanat fetelor.
Tinap din cite stiu eu de la prietenii mei acolo la voi leusteaunul nu prea vrea sa creasca nici in ghivece.Se sufoca de caldura.Dar....merita sa incerci.Oricum pune-l intr-un loc cit mai racoros si la umbra.Eventual pe gresia din bucatarie .
Corina te-am ascultat si am inceput sa mai pun seminte in perioada asta de luna in crestere Merci .Mai mult de flori e adevarat dar si de cimbrisor care imi place mult cum se intinde si miroase dar nu stiu ce s-a intimplat anul trecut cu el ca multe tufe mi-au disparut pur si simplu Sad
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de tinap Mar 27 Mar 2012, 8:54 am

Multumesc Gabiuta,asa este,nu prea vrea sa creasca leusteanul,dar eu nu ma dau batuta,am sa dau mare atentie,si am semanat in 2 ghivece,unul l-am pus la semi-umbra,altul la soare mai mult.Am sa seman zilele astea si in pamint afara,la fel,in 3-4 locuri diferite.



********************************************************


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]













Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mar 27 Mar 2012, 9:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB