Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (3) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Gradina cu legume (3)

+58
oanaraluca
Gabiuta
IOANA 80
greieras
annamaria26985
lucky
ileana cosanzeana
violetas
panduta
ancabanu
aurahd
aba
odrina
GabitzaMami
mariaz_09
patru
gretty
Gianina4ever
cristinadumitru1977
lennny
pufoi
godeta
despina13cucli
tinap
adriuta
ismi3ismi
cld
Floren
stoy
rosita
canadianca50
LORIMAR
ancone
olympia
dorina64
RamonaM
Uca
Cristache
Admina
valentinadof
bubu85
mnarcisa
ionela stefan
Marry
MagdaMarin
stelave
claudiana
amoni
arielas
CCristinaC
SilviaDumitrescu
elenaxx
cocav
AlinaJ.Bijoux
diblaru maria
diada
ema
corina corina
62 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Dum 04 Mar 2012, 5:52 pm

corina,deci sa inteleg sa semintele pt rasaduri se pun cam in jur de 20 martie,iar rasadirea in gradina cam pe la 10 mai,sau am inteles eu anapoda?
e prima oara cand incerc sa imi fac rasadurile mele...
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 04 Mar 2012, 7:06 pm

Ileana, eu zic ca poti pune deja semintele pt. rasaduri. Noi le-am pus de sambata trecuta deci, au o saptamana deja. Iar cele de rosii, telina, gulie au unceput sa rasara. Le tinem pe o masa in bucatarie langa calorifer. Cand se mai incalzeste afara le scoatem si le tinem la soare iar pe la sfarsitul lui aprilie le plantam in gradina. Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de lucky Dum 04 Mar 2012, 11:03 pm

Poate cineva sa-mi spuna daca e bine sa dau cu erbicid in gradina, ca am cumparat un teren acum 3 ani si de atunci ma chinui cu buruienile. Cresc mai ales niste scaieti, nici nu stiu cum se cheama, dar ma imbolnavesc de nervi cand incep sa apara. Am pus in anii trecuti salata, patrunjel, marar, cativa ardei si niste rosii (in cantitati mici, bineanteles) si toata ziua cand mergeam la gradina stateam cu fundul in sus si smulgeam iarba dar era aproape degeaba. Crestea mai repede decat rasadurile.
Dati-mi si mie un sfat va rog!
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 05 Mar 2012, 11:28 am

Ileana , noi asa semanam . Ai inteles bine ! Depinde insa si de zona . La Alina vine primavara mai repede, pentru ca sta mai la vest . Si iarna a fost mai usoara la ea . Eu stau pe malul Ramnicului Sarat si la mine bate vantul cam de doua ori pe an : o data 6 luni si o data 6 luni . rade Iar vantul e mai periculos decat frigul , oricat de bine calite ar fi rasadurile . Asa ca eu mai devreme de 10 mai nu pot sa plantez afara . Astazi semanam si noi telina si varza timpurie in ladite in solar . Am venit si cu poze .

Asa arata salata care a trecut iarna in ladite ( semanata in toamna ):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa arata cea de pe brazda (prasita si plivita ) , iar pe margine doua randuri cu salata abia plantata :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ceapa :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si usturoiul care era combinat cu randuri de loboda . Din pacate ea a rasarit inainte de zapada cea mare si a murit in mare parte .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cam asa vine primavara la noi in solar . In gradina mai avem de asteptat , dar intre timp sotul meu a inceput sa taie pomii .

Lucky , chiar daca nu e bine sa erbicidezi , vreo doi trei ani pana cureti pamantul tot trebuie . Si eu am patit ca tine si cand n-am mai facut fata am erbicidat . E o lupta supraomeneasca asta cu balariile din gradina . Eu dau cu Stomp . Se da pe brazda dupa ce se seamana (la morcov , patrunjel , marar etc ). Pentru rasaduri se erbicideaza brazda cu cateva zile inainte , apoi se planteaza . Rezultatele sunt evidente chiar din primul an . Nu se erbicideaza terenul pe care urmeaza sa se semene spanac sau sfecla rosie . Trebuie sa treaca doi ani de la erbicidare pentru aceste doua culturi .

Sa aveti o zi frumoasa , fetelor !. dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 05 Mar 2012, 2:52 pm

corina ce as papa eu niste ceapa verde de la tine !!!!
anul trecut ne-am mutat la bunica si acum am si eu o gradina maricica, asa ca ma bag si eu aici la voi Smile deocamdata mi-am luat seminte si pahare si pamant de turba. Acuma sa imi ziceti voi daca am facut bine, ca eu ma gandeam sa pun din ala in pahare pentru rasaduri, dar bunica zice ca nu e bun ci sa pun pamant din gradina, dar de acolo numai cu harletul ca e bocna deocamdata.
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 05 Mar 2012, 4:32 pm

Bine-ai venit la noi , Annamaria !Ti-as trimite niste ceapa verde sa stii ! Dar esti asa departe...

In ceea ce priveste pamantul, e bun si ala , dar trebuie sa uzi mai des ca nu prea mentine umezeala . Din alt punct de vedere e de preferat pamantul de turba pentru ca e liber de boli si are ciupercile si fungii ramasi de anul trecut in pamantul din gradina . Am folosit si noi la inceput , dar ne costa foarte mult pentru ca ne trebuia cantitate mare , asa ca am inceput sa ne facem propriul compost si-l punem la adapost de toamna pentru ca primavara devreme sa nu umblam prin zapada dupa el .
La toamna sa pui si tu ceapa si usturoi si chiar salata in gradina si primavara o sa ai mai timpuriu propriile tale verdeturi . wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 05 Mar 2012, 4:48 pm

multumesc corina, cu siguranta am sa pun la toamna si ma bate un gand sa fac un solar si eu ca spatiu am , cca 9 ha, dar inca nu stiu cu ce se mananca si trebuie sa fac un pic de documentare
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 05 Mar 2012, 5:04 pm

Oho-ho ! Ai un pic de pamant ! Laughing Trebuie ceva documentare !

Eu am scris aici multe din ceea ce am invatat si am experimentat de-a lungul a patru ani . Daca ai timp sa citesti sigur mai inveti ceva . Mai gasesti si pe net informatii , iti mai spun si eu daca stiu , numai sa vrei !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 05 Mar 2012, 5:25 pm

esti o draguta corina kiss m-am pus pe citit de la capitolul 1 si te mai intreb cand nu stiu ceva
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 05 Mar 2012, 5:28 pm

Sunt pe aici ! hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de greieras Lun 05 Mar 2012, 5:56 pm

Buna gospodinelor gradinarite!A venit primavara? Eu am pus astatoamna niste rasaduri de salata ca mi-a dat o vecina adica nu am facut eu rasaduri ca stau la bloc mai mult- si simbata trecuta am fost si eu la gradina mea situata la vreo 50km de Bucuresti si va spunca nici n-am intrat in gradina ca era zapada mare.Deabia am intrat in curte ne-a ujutat un vecin sa facem pirtie si la drum si putin cit sa bagam putin masina ca altfel faceam cale intoarsa. Magindesc si mi-am facut si inventarul la semintele care intimplator mi-au ramas in bucuresti (cele de la tara mi-au inghetat cred) sa pun in ghivece pe pervaz zilele astea sa-mi fac rasaduri de rosii si ardei.Cred ca miine o sa fac traba asta. Va doresc numai bine,furnicutelor.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Lun 05 Mar 2012, 6:16 pm

Te-ai gandit bine , Greieras ! Sa ai spor !

Eu nu cred ca gerul afecteaza semintele , asa ca zic sa le semeni si pe cele de la tara . Nu ai nimic de pierdut daca incerci. wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de greieras Mar 06 Mar 2012, 12:03 pm

Multumesc iubirea mea Corina pentru raspuns.,o sa incerc Dar o sa incerc tot aici la bucuresti in ghivece pe pervaz ca simbata ne ducem la Potlogi si o sa-mi aduc toate semintele aici la bloc. Te pup. Astazi am pus si eu seminte de ardei iute si de gogosar intr-un vas si salata din aceea coarne de ren asa arata pe plic .Imi doresc sa maninc din gradina mea.,numai ca ma intreb o fi tirziu pentru ele acum? Vasele le-am pus pe pervaz la soare dar o sa le duc pe balcon ca acolo este mai rece si nu as vrea sa le fortez ca pe urma stii tu ies firave.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de lucky Mar 06 Mar 2012, 2:43 pm

Multumesc tare mult pentru raspuns, Corina. O sa dau si eu anul acesta macar putin cu erbicid. Pot da si printre pomii fructiferi?
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de diblaru maria Mar 06 Mar 2012, 5:44 pm

Da frumasa salata ...dar tu ai fost harnica eu am pus afara pe brazda salata si acum este zapada ca noi am carat zapada de langa casa in gradina ,si nu stiu cand se topeste,cred ca am sa pun in casa si pe urma o scot pe terasa ca este acoperita cu policarbonat.pupici.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Mar 06 Mar 2012, 7:20 pm

Greieras , dupa cum am spus mai inainte , eu seman rosiile , ardeii , vinetele pentru gradina in jur de 20 martie . Deci nu e tarziu . wink Nu stiu la care salata ii spui ''coarne de ren'' , dar poate ne pui o poza cu pliculetul . Nici pentru salata nu e tarziu s-o semeni acum . Ea rasare repede , numai ca nu stiu daca e soi de laptuca , sau din cea de capatana . Cea dintai se seamana direct pe brazda , pe cand pentru cea de-a doua se produce rasad .

Lucky , din cate stiu eu si prin livezi se erbicideaza asa ca nu e nici o problema . Iti doresc sa scapi de iarba si sa ai de munca mai putin .

Maria , sa ai spor ! Poate se incalzeste si se topeste si zapada , ca si eu abia astept !

Annamaria , vorbeam astazi cu sotul meu despre pamantul de turba . As vrea sa-mi spui cum arata . Sunt mai multe feluri . S-ar putea sa fie doar turba si este ea sterila intr-adevar , dar este si saraca . E ca si cum ai semana in rumegus , ca sa ma intelegi si atunci ar fi nevoie de nutrienti pentru ca plantele rasar , se hranesc o vreme din samanta , apoi risca sa moara de foame . Daca nu ai de unde sa iei pamant din gradina , macar din cel de flori ar fi bine sa ai (in cazul in care nu-ti trebuie prea mult , sa te coste cat nu face ) . Gradinarii de la Matca - Galati (am tot vorbit eu despre ei ca-s priceputi ) , pun un strat de mranita pe care seamana , apoi acopera semintele cu un strat de turba . Astfel aerisirea e buna si plantulele nu muncesc sa iasa din pamant turba fiind usoara si rara . Sper ca ai inteles ce vreau sa spun in ditamai ''compunerea'' . pupi
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de LORIMAR Mar 06 Mar 2012, 7:45 pm

Oooffff,si eu ma lupt cu zapada,am cam 50 cm inaltime pe toata suprafata unde trebuie semanata salata si ridichile si soarele asta e slab rau... zid am inceput de ieri sa o dau afara in strada dar merge greu tare si cand am vazut azi kt e kpatana de salata la supermarket...4,5 lei....park as iesi si acum la scos zapada dar mi-e sa nu zik vecinii k-s nebuna...mai papam noi salata din curtea proprie anul asta?Parca vad Corina k vin la tine sa cumpar salata si ridichi... kiss
LORIMAR
LORIMAR
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 237
Varsta : 45
Localizare : Tecuci
Data de inscriere : 07/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de adriuta Mar 06 Mar 2012, 11:02 pm

Harnicutelor, nici nu s-a luat zapada si repede repede in gradina.
Eu am semanat castraveti, ardei si rosii intr-un petecutz de pamant in curte. Am semanat si flori in ghivece si am luat 3portocali, 1mandarin si 2 lamai, 2camelii , 1zmeur si 1mur... Smile Pana acum au ramas toti vii... Smile
Am luat 2 muscate si niste flori care rezista la caldura mare.
Am sa va citesc cu atentie pentru ca am muuuulte multe de invatat de la voi.
Texanco... hug

kiss spor la gradinarit.
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de greieras Mier 07 Mar 2012, 12:10 am

Corina,profesoara trebuia sa te faci.,ca tare frumos si pe-nteles ne raspunzi.Si se vede ca-ti si place ceea ce faci.Bravo tie si sa traiesti cu cine-ti place.Multumesc pentru raspuns .PS:salata -pina la poza- este din aceea tare,crocanta cu capatina mare,cred ca denumirea corecta este Iceberg.daca nu cumva confund,O sa ma documentez mai cu grija
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 07 Mar 2012, 1:33 am

corina am luat amestec de turba pentru flori ca era la reducere acum vreo doua saptamani in kaufland - 4.99 10l si ma gandeam ca daca n-o fi bun la rasaduri atunci il folosesc la flori, tu ce zici sa fac? si mai am o intrebare la ce zici mranita?
daca nu e bine ma duc si scot cumva pamant din gradina ca n-o fi moarte de om si la anul am sa stiu ce sa pregatesc
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de odrina Mier 07 Mar 2012, 1:41 am

Adriuta, spui ca e caldura mare unde stai, cum le merge vara castravetilor, ardeilor si rosiilor, ai avut si anul trecut? Eu sunt vegetariana si as vrea sa-mi plantez, dar nu stiu daca rezista. Portocalul pe care l-am plantat acum vreo 16 ani nu facea decat 3-4 portocale, apoi s-a uscat, cu toate ca il udam cum trebuie. The grapefruit trees si lamaiul sunt OK, cu toate ca aproape i-am pierdut acum doua ierni, cand a fost f frig.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Mier 07 Mar 2012, 12:55 pm

Lorimar si la noi e salata 4 lei , dar crezi ca o cumpara cineva ? Eu daca as iesi la piata n-as putea sa vand la pretul asta . Trebuie sa te adaptezi la puterea de cumparare ca marfa e perisabila si o data dusa la piata trebuie vanduta .
Ridichi nu am semanat . Mi le mananca limax-ul de coaja si nu-mi vine sa le mai consum nici curatate chiar . De vanzare nici nu poate fi vorba . Am sa pun asa de pofta vreun rand prin solar .

Zapada s-a mai topit la mine , mai ales unde am imprastiat cenusa . Chiar e eficient efectul de gri .

Adriuta , ce bine-o fi ! Mandarini , lamai , portocali si la vremea asta deja sa poti semana pe brazda ...
Ce frumos suna :''Texanco !'' Cred ca trebuie sa-mi fac o colectie de palarii by Texas . Nu ma pot desparti de ea !

Greieras , nu stiu daca as fi fost buna de profesoara , dar daca as fi facut un liceu de horticultura , tare bine mi-ar fi prins .
Salata ta face capatana dupa cum spui ca arata , asa ca merge sa fie facuta din rasad (chiar am vazut un soi de Iceberg la solar ) . Sa la sam pozele pentru cand va fi salata gata !

Annamaria , daca e amestec pentru flori e foarte bun pentru rasaduri : are de toate ! Asa ca sa ai spor la semanat , ca zilele astea intra luna in descrestere si nu mai e asa de bine pentru seminte . Cred ca am mai pus o data link cu fazele lunii , dar cu riscul de a ma repeta :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aveti aici diagramele cu fazele lunii in fiecare luna . Azi de exemplu , luna e aproape plina (97% ) , maine e plina de tot , apoi incepe sa scada si nu mai e bine de semanat . Urmatoarea perioada buna de semanat este de pe 25 martie ( cand e luna noua ) si pana pe 7 aprilie ( cand e luna plina ), adica in perioada in care luna creste . Cand luna noua e in forma de ''D'' inseamna ca e in crestere si invers , cand e in forma de ''C'' , e in descrestere . Cand luna creste , atractia ei asupra pamantului , ajuta semintele sa germineze si sa incolteasca mult mai repede si mai sanatos , decat in perioada in care luna descreste . Nici eu nu am luat in seama treaba asta , desi o stiam de la un om cu multa experienta in domeniu . Apoi , cu timpul , am observat pe rasadurile mele ca daca am semanat corect , rezultatele au fost foarte bune .

Acestea fiind spuse , merg sa colind un pic pe forum .Va doresc spor la treaba ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 07 Mar 2012, 1:35 pm

multumesc corina, ma pun chiar azi sa seaman semintele in paharele kiss
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de corina corina Mier 07 Mar 2012, 1:50 pm

Asa sa faci ! bee

Nu stiu daca am vazut o poza cu tine ( parca pe la croitorie cred ) , dar cand vad ochisorii astia mari si albastri cum se uita la mine , imi vine sa-i mananc ! hug Am salvat poza asta ( ca poate o schimbi ) si cand vine vorba de copii frumosi o arat la toata lumea !Scuze de off !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de annamaria26985 Mier 07 Mar 2012, 2:13 pm

corina kiss iti dai seama ca numa' imi creste sufletul love
am pus deja o tura, fac o pauza ca am o comanda de felicitari dar pana deseara termin.
mai vreau sa te intreb cum se numeste fasolea alba cu bob mare pe care o tot iau din magazin , ca tare as vrea sa imi pun si eu sa nu fiu nevoita sa cumpar, ca sotului ii place tare mult. De unde sa iau de samnta? daca merg sa caut in piata o sa fie buna?
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (3) - Pagina 10 Empty Re: Gradina cu legume (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB