Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Gradina mea... de apartament(4)

+53
dorinamisov
piciul
carmenco
diblaru maria
cillywilly
mishou
Tiama
gabyd
marina40
came_lia
denis21
lulush
kitty_1973
aba
Dorulet
pufoi
Angelica18
fiordaliso
cristina iosif
LORIMAR
tinap
dienutzababy
iuliana72
despina13cucli
Gabiuta
canadianca50
adriuta
irish05
valentinadof
Celya_f40
Nina Constantin
danadea
Admina
arielas
ema
cocav
Uca
corina corina
vyky2010
Marry
Steluzza
dorina64
amoni
MagdaMarin
zahariaelouise
rosita
cld
Cristache
mykya
AlinaJ.Bijoux
firicel
danniela
SilviaDumitrescu
57 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 28 Mar 2012, 8:40 pm

Tina este un papucel.Sau CALCEOLARIA
Foarte decorativ si frumos!!!


Ultima editare efectuata de catre Gabiuta in Mier 28 Mar 2012, 8:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : COMPLETARE)
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Uca Mier 28 Mar 2012, 9:15 pm

Da, așa e cum a spus Găbiuța, e calceolaria. Eu am uitat să specific. Aveam denumirea trecută pe o etichetă pusă pe ghiveci.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Joi 29 Mar 2012, 9:47 am

Acum am citit ce a scris Samo despre barometru si cum s-a ales cu el.
asa ca, tin sa subliniez ca postarile succesive nu sunt facute de mie.
eu am postat o data aici, si o data la rubrica,,cum se numeste floarea aceasta''sau cam asa ceva. daca au aparut doua postari, una dupa alta cu numele meu ,eu nu sunt vinovata. wink
cine a facut schimbarea de la rubrica cealalta e ! love
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 29 Mar 2012, 8:54 pm

Pufoi,stai linistita ca nu te urecheaza nimeni rade rade nu e vina ta,eu am unit subiectele caci cea care intreba de floare nu a gasit acest capitol deschis si asa au aparut cele 2 mesaje ale tale unul dupa celalalt.
Gata nu mai ai 2 mesaje succesive.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de pufoi Joi 29 Mar 2012, 10:35 pm

Magduta multumesc frumos! pupi
numai de ,,termometru'' nu aveam nevoie acuma.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 31 Mar 2012, 9:45 pm

ajutor Poate cineva recunoaste floarea asta.E rosie la frunzulitele carnoase,lucioase,are floricele rosii,albe sau roz.Poza n-am decat de la Schonbrunn,e cea rosie,dar am cumparat anul trecut din piata si nu stiu cum se numeste.E rezistenta peste vara,inflorita permanent.(Eu am cumparat-o pentru cimitir)
Vanzatorul i-a zis "floare de gheata",dar pe net nu la asta ii zice asa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de firicel Sam 31 Mar 2012, 10:00 pm

Dorulet,cred ca este vorba de begonie.Este asa ca floarea din poza asta?Asta e varianta cu floricele roz dar exista si rosie si alba.se cultiva in gradina dar ,erge si in ghiveci dar mai greu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de irish05 Sam 31 Mar 2012, 10:54 pm

da, si noi tot "ghetzishoara" ii spunem
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de firicel Sam 31 Mar 2012, 11:56 pm

Ce frumoasa e calceolaria ta Uca!Totdeauna m-a fascinat forma florilor la acesta planta!Si imi mai place tare mult asta ca e ...galbena wink
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Dorulet Dum 01 Apr 2012, 8:40 am

Da,Firicel,asta e floarea.Am cumparat-o in ghiveci si am plantat-o.La Schonbrunn m-a uimit faptul ca decorurile din gradina din fata palatului erau realizate cu aceasta floricica nepretentioasa,simpla.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cillywilly Dum 01 Apr 2012, 2:10 pm

pufoi a scris:Uca sa-ti traiasca floarea.
am avut si eu una in camera baiatului, aceeasi culoare.
e foarte frumoasa si cred ca si... carnivora. gaseam mereu muste sau albine moarte langa ea.
a murit, dar nu mai stiu exact de ce....

Tiama floarea ta se numeste oxalis si infloreste foarte frumos,iar frunzele se deschid ca niste fluturasi.
e o floare foarte frumoasa si infloreste la fel de frumos.

_________________
Am vrut sa cumpar si eu o floricica din asta, dar vanzatoarea de la floraria respectiva e o fosta colega de liceu cu care m-am inteles foarte bine. ea m-a sfatuit(stiind ca mi-am incropit o gradinuta) ca dupa ce se termina florile, de cele mai multe ori, moare.

Eu mi-am curatat locul din dreptul apartamentului nostru, satula de gunoaiele aruncate de vecini.
Am muncit pe rupte, si sotul a carat vreo 15 de saci cu peturi, hartii, cartoane, ambalaje si iarba. dar, ce mandri suntem acum de privelistea noastra de la geam... Sa nu credeti ca a iesit careva sa ajute. Dimpotriva ne tot intreba cat credem ca o sa reziste. Iaca a rezistat si speram si in continuare.
asa a fost inceputul...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

apoi am pus carutul si am plantat 3 trandafirasi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

in toamna...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum astept sa infloreasca lalelele si am vazut ca s-au prins aproape toti trandafirii. pe doi i-a doborat gerul chiar daca au fost acoperiti cu paie si fiecare musuroit.
cillywilly
cillywilly
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de danniela Dum 01 Apr 2012, 2:38 pm

Foarte frumos Cilliwilli, barvo voua, asa sunt vecinii daca ar face altii ce bine ar fi si apoi sa strice si sa nu respecte ca sa aibe de ce rade "vai, s-au apucat de sapat dar nu le-a mers"....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de corina corina Mier 04 Apr 2012, 2:13 pm

Cillywilly , Flowers !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cillywilly Mier 04 Apr 2012, 2:57 pm

Flowers vecinul din fata blocului, s-a apucat si el si a pus trandafiri si i-am dat cateva gladiole si trandafir galben cu margini rosii. cica vrea sa ne intrecem. Smile
cillywilly
cillywilly
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de diblaru maria Mier 04 Apr 2012, 6:48 pm

Se spune ca omul sfinteste locul ...felicitari ,poate vecini iau exemplul vostru . bucurie
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 04 Apr 2012, 7:13 pm

Waw....ce frumos!!!Bravo Flowers .Meriti felicitari din inima.Cred ca treptat vecinii vor fi incintati de ceea ce vad .
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Mier 04 Apr 2012, 7:20 pm

WOW..WOW.. kiss Flowers cillywilly,foarte frumos,nici nu am cuvinte.Tot respectul pt.aceasta initiativa! Flowers
Esti un exemplu pt.vecini,ca dovada ca ai deschis deja pofta la unul!
Sa ne arati si cum arata primavara,si spune-ne cum ai facut dupa ce ai curatit locul de gunoaie.Ai pus pamint de la florarie?sau nu a fost nevoie.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cillywilly Mier 04 Apr 2012, 9:00 pm

Multumesc tuturor! Am adus pamant, vreo 5 saci, dar de la musuroaie proaspete de cartita, nu de florarie. Am primit in dar de la nasii nostri, un bradut pe care nasul mi l-a plantat. S-a prins dragul de el, a dat muguri. Sa speram ca trandafirul catarator o sa ajunga pana la vecina de la etajul 1. E o doamna draguta si merita sa simta parfumul lor.
cillywilly
cillywilly
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 56
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Mier 04 Apr 2012, 9:20 pm

cilly willy,interesanta treaba cu pamintul de la musuroaie.Chiar ieri am vazut o gramada de musuroaie,eram in autobuz,si ma gindeam,"musuroaiele astea asa arata de bine,pamintul e proaspat si afinat,cred ca ar fi bun de ghivece",dar am alungat gindul,dar acum am sa-l pun in practica.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Mier 11 Apr 2012, 9:05 am

Au inflorit lalelele si o petunie de anul trecut.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de danniela Mier 11 Apr 2012, 9:33 am

Wow, Tinaaa, unde locuiesti??? Ca te invidiez ca ai lalele!!! Ei mi-am adus aici niste radacini dar nu au incoltit niciodata!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Mier 11 Apr 2012, 10:01 am

Daniela,eu locuiesc in Israel,aici sint lalele plantate in parcuri,sau pe la intersectii.Eu le-am cumparat asta toamna,si le-am plantat cam tirziu,prin ianuarie,am tot aminat sa cumpar pamint,pina la urma le-am plantat intr-un ghiveci din carte am scos alte flori.Am sa cumpar mai multe si sa-mi fac un ghiveci mare numai cu lalele si zambile.Aici nu sint ghiocei,si nici lacramioare/margaritar,liliac foarte rar,o singura data am vazut intr-o curte.
Editez:s-ar putea ca cauza pt. care nu au inflorit lalelele tale,sa poate sa fie clima.Aceste flori,ca toate florile de primavara,trebuie sa treaca iarna peste ele,adica trebuie sa treaca printr-o peripoada de anotimp rece.La florarie,pun bulbii in frigider in august,sa zicem,si le planteaza in noiembrie,iar in ianuarie au lalele inflorite.Asa le "pacaleste "ca a venit primavara. rade


Ultima editare efectuata de catre tinap in Mier 11 Apr 2012, 10:06 am, editata de 1 ori
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de danniela Mier 11 Apr 2012, 10:05 am

Probabil ai si clima mai rece, eu cred ca eram pe coasta si foarte cald, iar bulbii nu au avut putere sa incolteasca, s-au uscat pur si simplu. Cred ca nu ar fi rau sa incerc aici. Credeam ca Israel e o tara calda la fel ca tarile africane!! Mai trebuie sa invat geografie !!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Mier 11 Apr 2012, 10:08 am

Daniele,vezi ca am editat.Cred ca ai dreptate,pune-le pt 6 saptamini la rece,in frigider,departe de congelator,apoi planteazale,si uite asa le pacalesti ca a trecut iarna si a venit timpul sa incolteasca! rade
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de danniela Mier 11 Apr 2012, 11:40 am

Ce idee, sigur o sa incerc!!! Eu le-am tinut in magaziue unde erau peste 30 grd si le-am cumparat din magazin unde nu era foarte rece cred ca era Carrefour.
Acum nu mai am ca le-am abandonat, merg in vara asta in tara si daca gasesc cumpar.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 9 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB