Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Gradina mea... de apartament(4)

+53
dorinamisov
piciul
carmenco
diblaru maria
cillywilly
mishou
Tiama
gabyd
marina40
came_lia
denis21
lulush
kitty_1973
aba
Dorulet
pufoi
Angelica18
fiordaliso
cristina iosif
LORIMAR
tinap
dienutzababy
iuliana72
despina13cucli
Gabiuta
canadianca50
adriuta
irish05
valentinadof
Celya_f40
Nina Constantin
danadea
Admina
arielas
ema
cocav
Uca
corina corina
vyky2010
Marry
Steluzza
dorina64
amoni
MagdaMarin
zahariaelouise
rosita
cld
Cristache
mykya
AlinaJ.Bijoux
firicel
danniela
SilviaDumitrescu
57 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de rosita Mier 03 Aug 2011, 5:25 pm

Aha, ok Corina, multumesc de sfat! Gata, am si rezolvat Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cocav Mier 03 Aug 2011, 9:11 pm

Multumesc Corina de sfat (prasitul cu furculita)!
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de corina corina Joi 04 Aug 2011, 3:57 pm

Cu placere !Eu asa fac toata iarna in ghivece . Nu-mi place sa se intareasca pamantul deasupra . Are aspect neplacut si plantele nu mai respira . Si pentru ca veni vorba : eu in ghivece pun zat de cafea drept ingrasamant si de cate ori clatesc o sticla de lapte dulce , las in ea lapte cam de doua degete o umplu cu apa si ud florile . Le place grozav , ca are calciu . Ca sa nu mai spun care sunt efectele laptelui de mama intr-un ghiveci (stiu de cand era fata mica si aveam prea mult lapte _ m-a invatat soacra-mea sa nu il arunc , sa-l pun la flori ) .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de adriuta Dum 20 Noi 2011, 7:52 pm

Foarte frumoase floricelele voastre, nici nu stiu pe care sa o nominalizez. Corina, foarte interesant sfatul tau cu laptele. kiss
Un alt ingrasamant foarte bun sunt resturile vegetale din bucatarie si nu numai. Din cojile de banana, cojile de oua, cartofi, castraveti, rosii, cotoare de mere...in general orice e comestibil se poate face un ingrasamant natural extraordinar de bun pentru flori si plante. Se numeste compost si cele care aveti gradina mare il puteti amesteca cu resturi de frunze, iarba.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sunt imagini cu tot felul de indei de a realiza un astfel de composter.
Dar pentru apartamente au venit cu ideea a ceva ff ingenios:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Compostul acela se amesteca cu pamantul si plantelor le merge extraordinar de bine. Eu am inceput doar de cateva luni si am observat ca plantele la care am pus au crescut ceva de speriat. Sapi la radacina de jur imprejur si amesteci pamantul cu compost si pui la loc totul si uzi.

Sper sa va foloseasca ideea. kiss
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 20 Noi 2011, 8:48 pm

Corina de zatul de cafea stiam dar de lapte acum aud prima data Am o nelamurire ; nu v-a mirosi paminrul udat cu lapte ? Zatul se intareste si il sap cu furculita .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de corina corina Lun 21 Noi 2011, 2:42 pm

Nu e asa de mult lapte incat sa capete miros . E mai mult apa .Si daca dupa udat , la cateva zile ''prasesti'' pamantul de deasupra , laptele devine compost , ca sa zic asa , in timp scurt . Bineinteles ca nu pun lapte la fiecare udare , ci asa ... o data pe luna .
Adriuta, intetesanta informatia despre compost rapid . Smile Eu astept cateva luni pana e gata, natural, dar lucrez si cu cantitati mai mari .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cld Mar 22 Noi 2011, 6:54 pm

ultima mea minune:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 22 Noi 2011, 7:22 pm

Ce hibilic frumos,sa-ti traiasca!
Corina zat de cafea cu zahar?
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de corina corina Joi 24 Noi 2011, 2:51 pm

Cu zahar , Gabiuta ! Asa cum o beau eu normal . Doar nu ramane tot zaharul in zat . wink
Cld , ce galbior e frumuselul tau !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 24 Noi 2011, 7:05 pm

Corina multumim de sfaturi tie si celorlalte fete care ne impartasesc din ,,secretele lor..
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cld Dum 18 Dec 2011, 6:21 pm

iar mi-au inflorit galbiorii:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de despina13cucli Dum 18 Dec 2011, 6:27 pm

sa-ti traiasca galbiorii si sa mai infloreasca
eu sunt fericita ca anul acesta a inflorit craciunita, azi a bubuit prima floare!!!!!
eu ma bucur ca o nebuna si consider semn bun cand infloreste o floare la mine.n geam
anul acesta mi-a inflorit cactusul de doua ori si l-am tot pozat dar nu am descarcat pozele
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cld Dum 18 Dec 2011, 6:30 pm

am avut si craciunita inflorita! unele flori s-au trecut, dar mai are si boboci! e roz!
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de despina13cucli Dum 18 Dec 2011, 6:35 pm

si a mea e ciclam
am mai avut una alba dar s-a prapadit anul trecut
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de cld Dum 18 Dec 2011, 6:38 pm

si a mea tot un roz-ciclam este! o sa ii fac poze cind infloreste iar, acum sunt mici boboci!
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de despina13cucli Dum 18 Dec 2011, 6:54 pm

stii ce e peren la mine? trandafirul
dupa ce infloresti zic ca a murit, tai totul si apoi renaste (nu e trandafir japonez, e din acela cu flori mici si dese)
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de iuliana72 Joi 05 Ian 2012, 9:53 am

am pozat si eu cateva violeta sa vii le arat
,sunt tare pretentioase si le astept sa infloreasca asta prin aprilie mai

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iuliana72
iuliana72
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 804
Varsta : 52
Localizare : strehaia
Data de inscriere : 08/01/2010

http://iulianavioleta.sunphoto.ro/bijuterii_textile_de_vanzare

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de irish05 Dum 08 Ian 2012, 12:53 pm

daa, si eu mi-am gasit portocaliul inflorit azi. uitati-l!

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]

si a inflorit pt prima data si orhideea beryy oda (la 2 fete de pe aici le-am dat pui)
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]

iar acum violetele mele

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de dorina64 Dum 08 Ian 2012, 4:34 pm

Sunt foarte frumoase toate Irish. Te felicit pentru ca ti-a inflorit orhideea! Am si eu dar din cele comune Phalenopsis ,astea infloresc tot timpul fara prea mare efort din partea mea. Am insa una Cymbidium , cu toate ca am ingrijit-o ca la carte ,o am de trei ani,nu vrea sa infloreasca si pace Sad.
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de irish05 Dum 08 Ian 2012, 5:09 pm

multumesc. mi-e tare drag de ele.
love poate facem schimb cand se incalzeste. nu stiu cum arata Phalenopsis.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de dorina64 Dum 08 Ian 2012, 5:48 pm

Stii sigur ,sunt cele care-s in toate supermarketurile fie iarna ,fie vara hug
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de dienutzababy Lun 16 Ian 2012, 4:58 pm

super florile. unele mai frumoase ca altele. kiss
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de dienutzababy Mier 18 Ian 2012, 9:59 pm

Va arat si eu floricelele mele de la camin (cele de la mama de acasa nu se pun, sunt ale ei, plus ca daca mi le mananca pasarile prea tare i le trimit tot ei), cam pricajite dar sunt ok:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de tinap Vin 10 Feb 2012, 3:40 pm

Sa va arat si eu floricelele mele,cum arata in aceasta perioada,sint pe balcon deschis,si le ploua tare in ultimele saptamini:
mixandra inflorita linga mushcate[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mixandra si 2 fire de cimbru[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cactusul roz,transplantat pe unul verde[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
alta mixandra inflorita[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cala rosie(??)0 tin in casa pe balcon,acum a inflorit,dupa ce aproape ca murise[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
o floare care nu stiu ce e,cind o sa infloreasca,am s-o fotografiez[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si acum floarea mea iubita,cercelush sau fushia.era pe jumatate asta toamna cind am cumparat-o.Va cer ajutorul,are niste musculite mici,mici,albe(purici??)care o ataca,ii usuca frunzele.Cit a plouat,au lasat-o impace,acum cind mai sint zile uscate,s-au intors,si frunzele au inceput sa cada.Ave-ti cumva un remediu bun pentru asa ceva?Am dat cu un spray,dar in 2 zile sint inapoi,poate nu e bun.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de dorina64 Vin 10 Feb 2012, 3:46 pm

Sunt frumoase Pufoi.Sa infloreasca cat mai mult. pupi Cea rosie ( nu e cala) se numeste Anthurium Smile . Daca dai o cautare pe googfle afli tot ce vrei sa stii despre cum s-o ingrijesti. Cat despre musculite trebuie sa cumperi o solutie de la florarie si sa o stropesti altfel nu cred ca scapi de ele .
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(4) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB