Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

+50
Tiama
lulush
andacoman
aurahd
flaviana
Dorulet
mariaz_09
Serban Valentina
oliviamar
georgeta.prnic
denis21
kmn
tomari
seandreea
dandana
julix_2007
MihaelaT
iuliana72
nanuca
emma90
ghita
MagdaMarin
Dodo-pui
dienutzababy
ikuta
Ana Maria
SilviaDumitrescu
mykya
Maci
carmenco
irinel62
liavas
lemnaru rodica
betymi72
AlinaJ.Bijoux
crochetedaccessories
Chirrox13
corina corina
danadea
Giobsy
firicel
lennny
Marry
myky7robc
aba
danniela
EuIrinuca
ladybird
samo99ro
Uca
54 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de lulush Vin 16 Mar 2012, 1:15 pm

in imaginea de la avatar le-am cusut ulterior cu un ac special
lulush
lulush
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 64
Localizare : buzau
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Vin 16 Mar 2012, 7:26 pm

Oooofff...! Am luat-o de la inceput. Invat sa lucrez cu naveta, dar parca am doua maini stangi. Dar nu ma las. O sa fac lant pana-mi ies ochii. Problema cea mare e la degetul mijlociu de la mana stanga Vrea sa faca ce trebuie sa faca aratatorul. Si invers. Cand e sa trag firul cu mijlociul, imi opica firul de pe degetul mic. Cand incerc sa le pun la loc, le incurc. E ca naiba. Ma uit la filmulete si acolo pare foarte usor. Dar degetele mele nu "vreaaaaaa"...
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de Dorulet Sam 17 Mar 2012, 9:13 am

Important e sa strangi cu degetele noduletele facute si sa tii ata intinsa,ca sa poata aluneca noduletul.Incearcacu fir mai gros,lucios,sa alunece,iar din cand in cand verifica sa alunece noduletele.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Sam 17 Mar 2012, 9:23 am

Pai lucrez cu Flavia. Asta aluneca bine. Dar am eu doua maini stangi. Cand trag prea tare, cand nu trag destul... Mai exersez. Daca mi s-a pus, o sa iasa pana la urma. Mainile mele ori invata si tehnica asta, ori o iau pe coaja... rade
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de Dorulet Sam 17 Mar 2012, 9:27 am

Vei invata,cu siguranta.Nu strange prea tare,apoi,cand te perfectionezi,vei lucra mai strans.Si eu strang cam tare,dar asa lucrul are tinuta.Uite un model simplu(cate un patrat,de exercitiu)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Sam 17 Mar 2012, 9:56 am

Saru'mana. Modele am... tone. problema e sa exersez, ca sa ma obisnuiesc cu naveta. Eu am invatat cu acul. Acolo n-am probleme. Dar sunt modele pe care trebuie sa le faci cu una sau chiar doua navete. De-asta vreau sa invat sa manuiesc si naveta.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de seandreea Lun 19 Mar 2012, 10:51 am

Si eu patesc problema cu degetul aratator si mijlociu - m-am mai obisnuit, dar tot parca nu pot strange destul cu mijlociul, asa ca folosesc aratatorul. Eu zic totusi ca nu e o singura metoda ci depinde si de fiecare.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Lun 19 Mar 2012, 11:03 am

Am mai incercat ceva. Am vazut intr-unul din filmuletele de pe net: am eliminat degetul mic din ecuatie si nu mai "pierd" firul. E mai usor. Dar, inainte de toate, va trebui sa-mi cumpar niste navete profesionale. Eu am unele facute de mine si de tata, dar nu sunt foarte comode, Cred ca si asta e una din probleme. oricum, merge ceva mai usor. Acum am stopat pentru ca fac pentru o prietena un set de masa festiva (cu acul): ornamente pentru lumanari (5 piese - unul mai mare si 4 mai mici) si inele pentru servetele de masa (6 buc). S-ar putea sa vrea si fiica-sa. Vom vedea dupa ce-l termin pe asta si-i trimit pozele sa le vada. Vine in tara in mai. Am tot timpul pana atunci.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de seandreea Lun 19 Mar 2012, 11:05 am

Eu am una singura cumparata - daca gasesc finantele o sa mai iau 1-2 de pe net, dar ramane de vazut. Pana una alta si eu ma descurc tot cu cele facute.
Tu din ce le-ai facut si ce model? Cel normal, cu bobina, sau cel plat?
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Lun 19 Mar 2012, 11:11 am

am una cu bobina, facuta de tata, dar e cam groasa si merge mai greu, si am si cateva plate. Din astea din urma e una cu care ma descurc foarte bine. Doua le-am facut din textolit (dar la alea am gresit ceva si mi se incurca ata in gaurele) si doua din carton peste care am dat mai multe straturi de lac de unghii, pentru intarire. Arata tare bine. Una este ciclam si una sidefie. Smile
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de lulush Lun 19 Mar 2012, 12:19 pm

eu am gasit naveta la Kaufland cu 15 lei (cu varf de croset)
lulush
lulush
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 64
Localizare : buzau
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de seandreea Lun 19 Mar 2012, 12:20 pm

Eu am luat-o cu 17 saptamana trecuta, dar as vrea una fara croseta in varf, asa ca incerc sa-mi mai afc eu. Eu le fac din pasta de modelat si chiar nu sunt grele. Exista un lut cu uscare la aer din care pot rezulta unele si mai usoare, dar nu stiu cat e de rezistent.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Lun 19 Mar 2012, 12:27 pm

Pe net sunt mai ieftine. Pe "Fire de tricotat" (vedeti in pagina sus, pe coloana din dreapta). Vreo 7 lei. Cred ca o sa comand acolo. Dar trebuie sa mai comand ceva, pentru ca suma minima pentru comanda este de 50 de lei. Ma uit sa vad ce mai comand. Cred ca niste ace pentru blocare (imi trebuie la macrame) - un set si 3 navete fac exact suma. Ma mai gandesc.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de seandreea Lun 19 Mar 2012, 12:28 pm

Da, pai de asta nu-mi place sa comand de pe net, plus ca mai e si taxa de transport. Pe moment eu ma descurc cu cele facute de mine - daca ai ocazia, incearca sa faci 1-2 din Fimo - mie mi se par usurele si se lucreaza ok cu ele. Doar sa-i faci model pe fata ca altfel cam scapa din mana.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Lun 19 Mar 2012, 1:04 pm

Nu stiu sa lucrez cu fimo. Prefer sa cumpar.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de Dorulet Lun 19 Mar 2012, 8:35 pm

Am primit azi doua suveici si o revista noua,o traducere in franceza a unei japoneze: " Exquise frivolite" de Sumi Fujishige cu modele de accesorii elegante in tehnica frivolite.Suveicile au si bobina de rezerva.
Fiindca a venit primavara,sa va arat ce fata de masa primavaratica am facut.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de firicel Lun 19 Mar 2012, 8:46 pm

Dorulet,esti fenomenala si faci lucruri deosebite!Fata de masa mi se pare a fi opera de arta,nu alta!Felicitari!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Lun 19 Mar 2012, 10:34 pm

Foarte frumoasa, intradevar. Felicitari.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de Marry Mar 20 Mar 2012, 12:07 pm

Dorulet mirat2 minunata iar tu ai rabdareeeeeeeeeeeeeee.Felicitari Flowers
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 61
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de Tiama Mier 21 Mar 2012, 11:53 am

Buna Dorulet!Minunata lucrare!Ce fel de ata ai folosit?Mi se pare ca e foarte subtire.
La mine se implinesc 4 zile de cand ma lupt cu tehnica si mare lucru nu am facut.Cu suveica nu reusesc sa imbin inelele iar cu acul nu arata foarte bine(nu e potrivit).
Tiama
Tiama
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 48
Localizare : Belgia
Data de inscriere : 20/03/2012

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Mier 21 Mar 2012, 1:01 pm

Eu dau la suveica de zor. Acum arata destul de bine lucrul, dar mai am de lucrat la viteza. Merge foarte incet dar, pana nu-mi "fac" mana pe lucrat cu naveta, nici nu ma gandesc la viteza. Oricum, pana acum faceam doua ornamente cu acul. Cu naveta n-am ajuns nici la jumatate...
Dar perseverez. Trebuie s-o invat si pe asta. Trebuie sa recunosc insa: cu acul am invatat mult mai repede. Se lucreaza mai usor (pana acum cel putin), dar ma innebunesc modelele pe care nu le pot face cu acul. Unele merg, dar unele... nu.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de seandreea Mier 21 Mar 2012, 4:56 pm

Si eu aveam tendinta de a lucru la viteza, dar mi-am dat seama ca inca nu stapanesc bine tehnica (in special la tensiune - cum strang nodurile dar si cat de strans sa tin firul ca sa pot trage firul ok cu degetul mijlociu si nu cu aratatorul).
Eu am vrut sa invat cu suveica inca inainte de a face primul model cu acul tocmai pentru ca am inteles ca e dificila trecerea si e clar ca lucrul cu naveta deschide mult mai multe posibilitati. Si cel mai mult imi place ca e mai strans, mai compact lucrul.

Am terminat o pereche de cercei floricica si un semn de carte facute cu fir Flavia, dar mi se pare grosut (cel putin la cercei) si un cercel model patrat/romb cu fir Cotton Perle de la Talmaciu. Cand ii fac perechea o sa ii si pozez.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Mier 21 Mar 2012, 5:43 pm

Eu am inceput, cu fir Puppets Eldorado nr. 10 de la Coats, un alt ornament pentru lumanari. E ceva mai subtire decat Flavia si se lucreaza foarte bine. Cu naveta pe care mi-am cumparat-o acum merge si la viteza si la tensiunea firului si la noduri, si la picouri... Iese foarte frumos. Sunt incantata. Celalalt, pe care l-am tras pe dreapta putin, o sa-l pastrez eu, ca e de incercare si exercitiu. N-a iesit chiar asa bine. Dar, stii cum e, daca e pentru mine, merge si-asa.
Oricum, sunt multumita cum imi iese. O sa fac, cum am mai spus zilele trecute, un set de masa (ornamente lumanari - 2 modele si inele pentru servetele), dar o sa le postez model cu model, ca sa le vedeti. Sper sa va placa.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de seandreea Mier 21 Mar 2012, 5:47 pm

Am cumparat si eu firul asta alb si vreau sa-l vopsesc. Intr-adevar pare dimensiunea foarte buna. Tot de la Coats mai am un ghemulet mic de 10gr care pare de aceiasi dimensiune.
Tu ce naveta folosesti?
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de samo99ro Mier 21 Mar 2012, 5:53 pm

Astea:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3 - Pagina 10 Empty Re: Tehnica frivolite, pe ac sau needle tatting 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB