Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Medicina alternativa: da sau nu? EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Medicina alternativa: da sau nu? EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Medicina alternativa: da sau nu?

+27
Carmencyta
MagdaMarin
AlinaJ.Bijoux
noki
danabarbu2007
valentinadof
Gabica
ema
mnarcisa
michelinebeaulieu
Greteledelweiss
piciul
ismi3ismi
oliviamar
da-mely
amnro
corina corina
Gianina4ever
aurishta
ghita
danniela
CCristinaC
diada
mykya
SilviaDumitrescu
aba
Admina
31 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Medicina alternativa: da sau nu?

Medicina alternativa: da sau nu? Vote_lcap33%Medicina alternativa: da sau nu? Vote_rcap 33% 
[ 20 ]
Medicina alternativa: da sau nu? Vote_lcap23%Medicina alternativa: da sau nu? Vote_rcap 23% 
[ 14 ]
Medicina alternativa: da sau nu? Vote_lcap7%Medicina alternativa: da sau nu? Vote_rcap 7% 
[ 4 ]
Medicina alternativa: da sau nu? Vote_lcap0%Medicina alternativa: da sau nu? Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Medicina alternativa: da sau nu? Vote_lcap8%Medicina alternativa: da sau nu? Vote_rcap 8% 
[ 5 ]
Medicina alternativa: da sau nu? Vote_lcap25%Medicina alternativa: da sau nu? Vote_rcap 25% 
[ 15 ]
Medicina alternativa: da sau nu? Vote_lcap4%Medicina alternativa: da sau nu? Vote_rcap 4% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 61
 
 

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Lun 02 Mai 2011, 7:40 pm

Ce parere aveti de medicina alternativa? Aveti incredere, ati incercat sau ati incerca, in viitor? Sau daca nu e acoperit de Casa de sanatate, nu va intereseaza?
Am pus si un sondaj, ca sa fie mai usor de inteles, la ce ma refer, cand spun medicina alternativa. Smile


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 02 Mai 2011, 9:15 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aba Lun 02 Mai 2011, 7:49 pm

Nu am incercat nici o metoda din cele enumerate si sincer nici nu prea stiu ce inseamna unele, adica cele de la punctele 4 si 5. Dar pare interesant, va trebui sa citesc despre ele. Eu cred ca sunt metode bune, doar sunt pe baza de plante, miere, argila, masajul e relaxant... deci ce rau se poate intampla? Trebuie sa citesc mai mult despre asta.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Lun 02 Mai 2011, 8:52 pm

Apiterapia este terapia traditională care foloseste mierea, polenul, ceara, lăptisorul de matcă, propolisul, veninul albinelor si alte produse ce tin de complexa alchimie a stupului, in vederea mentinerii sănătătii corpului omenesc.
Argiloterapia:
Utilizarea argilei, roca sedimentara alcatuita dintr-un amestec de silicati si din fragmente de cuart, mica etc., ca agent terapeutic, dateaza de foarte mult. Se foloseste pentru uz intern, uz extern si ca deodorant.
Aromoterapia este ramura terapeuticii de inspiratie naturistã, mai precis fitoterapeuticã, ce urmãreste ameliorarea sau vindecarea diverselor boli, pe calea aromelor si a parfumurilor, respectiv pe calea unor produsi volatili si odoranti, extrasi din plante aromatice, produsi care se prezintã sub forma unor esente naturale sau a unor uleiuri volatile.
Acupunctura, ca stiinta milenara, interpusa intre cer si pamint si avind in centru omul - ca entitate energetica - si-a propus sa abordeze toate caile, care ii permit sa reechilibreze energetic organismul uman pentru a-l pune intr-un echilibru stabil cu natura, adica cu cerul si pamintul, deci cu fortele celeste si cu cele terestre.
Homeopatia trateaza pacientul sub toate aspectele. Omul este vazut ca un intreg , el are minte suflet si trup. Simptomele mentale si emotionale sunt mai importante decat cele fizice.
Fiecare persoana este diferita asa ca tratamentul homeopatic este individualizat pentru fiecare pacient in parte.
Remediile homeopate sunt niste pastile mici un tuburi cilindrice care nu au nici un gust sau miros neplacut.
Presopunctura este inrudita de-aproape cu acupunctura. Daca acupunctura se face prin introducerea de ace foarte subtiri, presopunctura consta in apasarea cu varful sau cu extremitatea degetelor pe aceleasi puncte folosite si in acupunctura. In ambele cazuri, e vorba de locuri precise, aflate pe meridianele energetice ale corpului omenesc, chinezii si japonezii fiind convinsi - conform medicinii lor traditionale - ca organismul e strabatut de niste retele de energie aflate in permanenta conexiune cu energia cosmica, care le alimenteaza continuu, ca un adevarat carburant.
Reflexoterapia Este componenta reflexologiei care se ocupã cu tratamentul prin masaj al punctelor reflexe diagnosticate ca fiind sensibile (dureroase) sau cu articulatiile interfalangiene, într-o ordine care tine seama de ecoul biologic al fiecãrui Reflexoterapiaorgan reprezentat si fãrã obiecte intermediare (betisoare, baghete).
Terapia prin biorezonanta este o metoda terapeutica si de diagnosticare a medicinii alternative. Aceasta terapie foloseste o tehnologie care detecteaza si studiaza oscilatiile electromagnetice ultrafine produse de fiecare molecula, celula, organ, glanda si sistem al corpului. Aparatul de biorezonanta citeste frecventele distorsionate asociate bolii si, printr-un filtru biologic, separa frecventele patologice de cele naturale ale corpului.
Reiki ajuta organismul sa se elibereze de stres prin relaxare profunda. Cuvantul Reiki este format din doua cuvinte de origine japoneza – Rei care inseamna “Intelepciunea lui Dumnezeu” si Ki care inseamna “Energie Vitala”. Asadar Reiki inseamna “energie vitala condusa/directionata spiritual”. Sistemul Reiki de vindecare este o tehnica de transmitere a cestei energii subtile catre sine sau catre altii prin intermediul mainilor catre sistemul energetic uman. Reiki reface echilibrul energetic si vitalitatea, indepartand efectele fizice si emotionale ale stresului acumulat.
Cristaloterapia: Din cele mai vechi timpuri sunt cunoscute efectele miraculoase ale pietrelor semipretioase asupra starii oamenilor. Chiar daca exista persoane care neaga calitatile curative ale acestora, puterea pietrelor exista si continua sa se manifeste, existand si o terapie bazata pe pietre semipretioase. Aceasta terapie este una din stravechile stiinte naturiste practicata in India acum cateva milioane de ani; pierduta odata cu trecerea timpului, castiga teren, in zilele noastre, printr-o mai buna intelegere. Terapia este inofensiva fara efecte secundare si poate preveni unele probleme care pot aparea sau le vindeca pe cele existente.
Inforenergetica este stiinta de granita care se ocupa cu studiul regulilor, efectelor si aplicatiilor care se refera la organizarea unei cantitati de informatii intr-un algoritm mai mult sau mai putin complet implementat pe un suport oarecare vizand un anumit scop. Constituie o stiinta spirituala Christica ce face legatura intre religie si toate stiintele moderne pe care le include, cu care nu sunt antitehnice.
Cromoterapia: Inca din Evul Mediu, vindecatorii si vrajitorii recurgeau adesea la cromoterapie ca la un mijloc de combatere a diverselor maladii. In zilele noastre, cercetatorii recunosc ca într-adevar culorile au efecte puternice asupra psihicului uman, iar prin intermediul psihicului asupra dispozitiei si sanatatii.
- sursa pentru majoritatea descrierilor de mai sus este terapii-naturiste.com

Mai caut si postez. Lista e lunga, multe seamana si au aceleasi principii. Marea majoritate intorc la natura si trateaza omul ca un intreg, cu o componenta spirituala, mentala si fizica. Alopatia (medicina clasica) se ocupa doar de partea fizica a bolilor, netratind cauzele aparitiei bolilor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 02 Mai 2011, 9:04 pm

Eu as incerca oricare din metodele enumerate de tine mai sus si chiar si altele pe care inca nu ai apucat sa le enumeri (daca mai exista) Dar (eu cu "dar-ul" meu) cred ca nici una din aceste terapii nu isi pot face efectul daca mental nu suntem pregatiti. Daca le incercam doar asa .... hai sa o facem si pe asta.... nu cred ca se vad rezultate. Sau geaba facem acupunctura sa spunem, daca venim acasa si mancam slanina , rantasuri si alte minuni.
Ca sa fiu mai exacta cu ce as face eu... mi-ar place foarte mult si intentionez sa merg cat de curand la refexoterapie, si de ce nu la masaj pe intreg corpul fie cu anumite pietre sau nu . E una din dorintele mele pe care as vrea sa mi se indeplineasca cat mai curand wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de mykya Lun 02 Mai 2011, 9:11 pm

Sunt de acord cu Silvia, oricare din cele enumerate mai sus pot aduce beneficii, dar daca ai un regim de viata sanatos. Eu am ceva dubii cu privire la multimea de bioenergeticieni aparuti la noi pe diverse cai. Deasemenea conteaza foarte mult si priceperea celui care practica astfel de terapii alternative, starea de spirit a pacientului si posibilitatea lui de receptie si, de ce nu, cat de bolnav este.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Lun 02 Mai 2011, 9:24 pm

Ooo, subiect foarte interesant! Bravo Admina, nici nu stiam ca exista atatea metode de medicina alternativa. Oricum, asa cum zice si Silvia, daca nu suntem pregatiti degeaba! Vorbesc din experienta, trebuie sa ne schimbam foarte mult si nu stiu cati sunt pregatiti sa o faca! Eu incerc pe cat pot sa ma schimb si se pare ca sunt pe drumul cel bun lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 02 Mai 2011, 10:36 pm

Ioi, nici eu nu stiam ca exista atite metode alternative. Din ele am incercat apiterapia - miere si propolis pentru un pui de gastrita, urmata de o totala schimbare a felului in care gateam mincarea.
Folosesc in mod constant aromoterapia. Sotul meu are prostul obicei sa raceasca destul de des. Daca ar trebui sa ia pastile mereu ar avea ficatul praf. Asadar, umplu cada cu apa fierbinte, pun ulei volatil de menta si las sotul la macerat vreo doua ore. Intre timp mai improspatez cu apa fierbinte. A doua zi e numai bun de munca. Pentru picioarele umflate si obosite, pun in apa calda ulei volatil de lamiie si imi bag picioarele. wink Pentru oboseala ochilor, dureri de cap, frec timplele cu ulei de lavanda. Pentru o buna atmosfera in casa, folosesc lampile speciale cu uleiuri mai fresh.
Cam asta fac deocamdata.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de danniela Mar 03 Mai 2011, 8:30 am

Pe asta cu uleiul de lamaie nu o stiam desi era logic, eu pun lamai, portocale si limes din astea locale intr-un lighean cu apa , insa nu prea am vazut efect. Doar miros!!!!!
As prefera medicina alternativa!
Mykya, or sa cada specialiastii de peste noapte in momentul in care omul va vedea rezultatele. Li se va duce vestea exact ca la doctori, ma duc la cutarescu ca e bun.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de ghita Mar 03 Mai 2011, 9:57 am

Fetelor eu stiu sa fac reflexoterapie si masaj. Vreau sa va spun ca reflexoterapia este extraordinara. Eu am avut ocazia sa tin si niste cursuri cu ceva timp in urma si astfel am putut beneficia pentru ceva timp si de acest fel de masaj. Mi-am reglat multe din functiile organismului. Intr-adevar in timpul tratamentului trebuie sa ai un alt regim de viata, dar acest tip de tratament este extraordinar.
Silvia incerca nu o sa-ti para rau!
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 53
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Mar 03 Mai 2011, 11:16 am

Si am uitat sa zic, am incercat homeopatia cu foarte mare succes si pentru mine si pentru copii. Acum doar copii ii duc, eu nu mai am timp a se citi bani sa ma mai duc, desi mi-a facut taaare bine! Noi de un an urmam cu aceasta medicina alternativa si copii se simt foarte bine. Bineinteles ca in acest timp au mai fost cazuri de imbolnavit dar asta este! eu cred ca daca nu ii duceam deloc era mult mai rau!
Aromoterapia, mi-ar placea sa o incerc, sa se faca copilasii mai mari si sa studiez mai multe despre ea.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Mai 2011, 12:18 pm

Eu folosesc deseori remedii naturale, in special homeopatice si plante medicinale, personal avand niste probleme specific feminine rezolvate astfel. Azi s-a dus si sotul meu la kineto-terapie, la cabinetul unui medic ce are competenta si pentru alte metode alternative. Sunt curioasa cum va percepe asta, caci el are groaza de ace!(se pare ca va experimenta acupunctura, sper sa supravietuiasca! rade )
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Mar 03 Mai 2011, 1:31 pm

Sa ne spui impresii te rog!!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Mai 2011, 1:50 pm

Hai ca a venit acasa, in viatza rade , intepat mai peste tot. Acum, lasand gluma deoparte, sa va zic ce si cum! El are niste dureri acute la genunchi. Ca o fi meniscul, ca or fi ligamentele, asta nu se stie, caci s-a temut sa mearga la doctor! In ultima vreme au devenit foarte suparatoare, asa ca acceptat sa mearga la un cabinet de terapie alternativa. A trebuit sa suporte niste proceduri mai neobisnuite, dar, cel putin pentru moment, genunchii nu-l mai dor. Urmeaza sa mai mearga si maine, probabil si in alte dati, inca nu stim. O sa va tin la curent cu rezultatele, fie ele satisfacatoare sau nu.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 03 Mai 2011, 2:41 pm

La ceva timp si noi folosim reflexoterapie iar de 4 ani eu nu mai am si nu mai folosesc medicamente si suntem foarte bine.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de ghita Mier 04 Mai 2011, 9:26 am

Eu cu ajutorul reflexoterapiei, mi-am reglat tranzitul intestinal, pe care l-am dat acum peste cap cu dieta, tensiunea, care era mica si am adus-o la normal, somnul. Nu am mai beneficiat de mult de acest tip de masaj si imi este tare dor, dar nu prea mai gasesc persoane din vechea garda care sa stie sa faca masajul asa cum trebuie
ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 53
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Mier 04 Mai 2011, 9:31 am

Acum, pe langa homeopatie, am incercat si inforenergetica, cu foarte mare succes si la mine si la copii. Dar cum am zis si mai sus trebuie schimbare pentru acest tip de tratament, altfel nu poti merge mai departe.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Mai 2011, 10:43 am

Cu ce se ocupa asta?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de corina corina Mier 04 Mai 2011, 3:48 pm

Diada , zi asa mai pe intelesul omului de rand . Ca citii eu definitia pusa de Admina , da'...mare lucru nu pricepui . zid
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Mier 04 Mai 2011, 5:15 pm

lol! prea multe nu stiu nici eu, decat ca face foarte bine la neuronul meu si copii sunt mult mai linistiti dupa. In mare parte merge foarte mult pe religie, pe schimbarea ta ca individ si nu multi reusesc aceasta performanta. Incet, incet sper sa fac fata, mai multe nu stiu, sincer, si nici nu sunt apta acum pentru aceste informatii. Zic asta pentru ca ar trebui urmat un curs, unde sunt acceptati anumiti oameni, care corespund, altfel nu pot merge mai departe. Deci raman la stadiul de pacient.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Mar 09 Aug 2011, 10:16 pm

Cu dedicatie pentru Diada, gandeste pozitiv si va fi bine! kiss
StMihaela a scris:Nu stiu cat tine de religie, tine mai mult de credinta, scuze daca sunt off-topic, dar eu nu am reusit sa imi iau ochii pana la sfarsit.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Multumesc StMihaela pentru acest link. Si eu ma uit si imi confirma multe lucruri. Are legatura cu multe metode de tratament alternative, care vad organismul ca pe un intreg, holistic. Este de vazut si de reflectat; tot ce ne inconjoara, ne influienteaza acum si in viitor. Inclusiv gandurile, sentimentele noastre isi pun amprenta in modul cum traim, in lumea ce ne inconjoara.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de amnro Mar 09 Aug 2011, 11:58 pm

eu nu mai apuc sa vad toate filmele puse pe aici zid

S-ar putea sa faca cineva un rezumat? rock
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Mier 10 Aug 2011, 12:30 am

Multumesc, eu am vazut foarte putin si mi s-a parut foarte interesant! tu le recunosti mult mai bine decat mine si peste vreo 2 ani aud ca te inscrii la ce cred eu! multumesc Admina, nu gandesc eu pozitiv? lol!

Amnro si eu am la recomandari ca nu le mai fac fata!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de da-mely Sam 27 Aug 2011, 11:53 am

reflexoterapia ne-a ajutat si pe noi, mai ales pe sotul meu acre avea atacuri de panica. dupa 10 sedinte s-a rezolvat.
am incercat cu fetita si medicamente homeopate, dar nu au dat rezultate. cred ca depinde mult de medicul peste care dai! d-na dr. la care mergeam ne chema o data la 2 sapt si ne prescria aceleasi granule... si costa consultul! asa ca, am renuntat, mai ales cand am vazut ca dau banii aiurea. am facut tratament cam 6 luni si nimic. poate, pe viitor, mai incercam la un alt medic homeopat.
da-mely
da-mely
helper
helper

Numarul mesajelor : 89
Localizare : ro
Data de inscriere : 13/04/2009

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Sam 27 Aug 2011, 1:46 pm

Scrisesem acum cateva luni ca sotul meu avea mari dureri de genunchi si ca s-a tratat la un medic competent in acupunctura . Atunci a facut doar trei sedinte, dar durerile de genunchi au disparut complet . El face foarte mult sport, iar acest lucru este probat din toate unghiurile. Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Dum 09 Oct 2011, 8:42 pm

Si pentru ca am zis ca am invatat foarte multe anul asta si o forumista mi-a zis ca nu-mi ajuta la nimic, va recomand o carte, care unora li se poate parea foarte interesanta si utila si pot afla raspunsul la multe intrebari, unora li se poate parea minciuna, eu am aflat raspunsul la cateva intrebari si mai am de invatat, de corectat.

Este vorba despre cunoscutul bioenergetician rus Serghei Nikolaevici Lazarev.

S.N. Lazarev este un terapeut rus contemporan. In cartile sale, explica in mod peremptoriu, prin prisma experientei de vindecator, cauzele aparitiei bolilor. Explicatiile sale sunt in perfecta concordanta cu invataturile religioase.

.....

La nivel subtil, rudele sunt legate intre ele. Corectand deformatiile campului mamei, Lazarev constata insanatosirea copilului.

...

"Cand sunt rugat sa privesc copiii bolnavi, deseori imi ajung numai parintii. Ce sens are sa analizez starea copilului bolnav, daca parintii subconstient se dispretuiesc pe sine sau pe ceilalti. Cum pot ei sa fie de ajutor propriului copil, cand ei insisi nu s-au schimbat ?"

.....

Lazarev a intalnit mai multe cazuri de parinti tineri, frumosi, realizati din punct de vedere profesional si social, parinti al caror copil era grav bolnav. Mandria parintilor de a fi ajuns "la varf" prin merite proprii (si nu cu sprijinul lui Dumnezeu) are un efect destructiv asupra sanatatii copilului. Parintii aroganti au copii bolnavi (eventual, cu nanism).
Un copil e corect educat daca, de mic, e invatat sa arate compasiune fata de parinti si capata reflexul de a-i ajuta.
sursa

Familia, ca un tot unitar
Dupa Serghei Nikolaevici Lazarev, familia reprezinta un tot unitar. Daca unul dintre membrii ei face o greseala, sunt afectati si copiii, parintii, sotul-sotia, etc. Acest lucru trebuie verificat de catre cel care efectueaza tratamentul. In acest caz, schimbarea de atitudine trebuie facuta de catre cel "vinovat", iar tratamentul de catre amandoi.
sursa

Special pentru Admina, care nu poate intelege de ce sufera copii pentru greselile noastre si unde scrie asta.

citat din carte, primul volum:

Omenirea se afla in fata unei primejdii cu mult mai serioase decat cea nucleara. Este primejdia dezintegrarii spirituale. Cele mai cumplite pierderi sunt acelea pe care noi nu le sesizam, nu le simtim, deoarece moartea survine mai intai la nivelul biocampului si numai dupa aceea la nivelul corpului. Acum, acest proces se afla foarte aproape de punctul crititc, pentru ca ceea ce astazi se afla la nivelul spiritului nostru, maine se va regasi in trupurile copiilor si nepotilor nostri. Prin urmare, cu cat este mai deteriorat spiritul nostru astazi, cu atat va fi mai deterioarata sanatatea - spirituala si fizica - a urmasilor nostri.
[...] Omenirea se intoarce incet, dar neabatut, catre Tatal sau, catre spirit, spiritualitate si cultura, caci aceasta este singura sansa de salvare.


Diagnosticarea karmei - sistemul autoreglarii campurilor - S.N. Lazarev vol I- editura Dharana - 2004

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB