Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Medicina homeopata EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Medicina homeopata EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Medicina homeopata EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Medicina homeopata EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Medicina homeopata EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Medicina homeopata EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Medicina homeopata EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Medicina homeopata EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Medicina homeopata EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Medicina homeopata EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Medicina homeopata EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Medicina homeopata EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Medicina homeopata EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Medicina homeopata EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Medicina homeopata EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Medicina homeopata EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Medicina homeopata EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Medicina homeopata EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Medicina homeopata EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Medicina homeopata EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Medicina homeopata

+27
aurishta
stoy
rob roy
pufoi
ivanutamihaela
ismi3ismi
olympia
rivka
canadianca50
Steluzza
Uca
bibidesign
SilviaDumitrescu
Cristina_Ionela
Giobsy
kla78
Cristache
rosita
anamaria79"
Zana Mica
teisoara
petronela2008
mnarcisa
Admina
feliciagl
amnro
diada
31 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Medicina homeopata Empty Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Sam 08 Mai 2010, 9:42 am

In sfarsit am reusit sa ajung si eu la medicul homeopat cu copilul.

Cum ziceam, este blond, predispus la multe, zic medicii, trebuie avut grija. Grija, grija, dar din octombrie noi nu scapam de o eczema! atopica cica... de doua luni urmam tratament dat de dermatolog si abia s-a estompat putin. Asta a constat in regim alimentar si siropele de alergie, vreo patru creme zid dar mai ales regimul alimentar ma omora, pai copilul meu de 2 luni nu a mai mancat banana, ou, peste (cred ca ar mai fi dar uite ca am lapsus). I-am luat ieri 2 banane, cand le-a vazut nu le-a mai dat drumul de la gurita.

Si uite-asa, am zis sa incerc si pe partea cu homeopatele, am mai citit, chiar Amnro imi zicea ca a fost la homeopat cu fata (fetele) si mi-a recomandat cu incredere sa incerc.

Asa, am reusit foarte repede sa obtin programare, chiar a doua zi, ce sa zic, foarte incantata sunt, chiar te ia cu intrebari de la nastere pana in prezent. Fiind intr-un oras mai mic nu ma asteptam sa decurga la fel ca in Bucuresti de ex, dar se pare ca d-na dr este cunoscuta cum se spune si isi face treaba (cel putin pana acum) foarte bine. Din prima mi-a facut o parere foarte buna ca a respectat ora programarii, 3 a zis, 3 a fost! pai am patit-o sa intru si peste 2 ore de la programare de ex, cum am zis asa se intamlpla intr-un oras mai mic.....

Intrebari inclusiv despre parintii mei si ai sotului, frati, orice ruda de sange care a suferit de ceva s-a notat. Unele intrebari chiar m-au luat prin surprindere ca nu stiam ce sa raspund, de ex: daca este timid copilul, mie mi se pare, la prima vedere, dar daca se obisnuieste nu mai e timid. Sau: ce suporta mai usor, caldura sau frigul... zid zic eu ca frigul, dar uite ca la frig raceste, la caldura transpira.... zi si tu, psihologie la copil de 2 ani, dar nu asta conteaza, mi-a facut o schema de tratament, consultatia a durat vreo ora si ceva, chiar nu a interesat-o ce medicamente a luat pana acum (aveam dosarul cu mine), mi-a placut relatia de prietenie cu care vorbea, adica nu ca la dr obisnuit de ti-e si frica de ce sirop/antibiotic/branula ti-o mai da de data asta.

Tratamentul mi l-a dat chiar de la cabinet, pentru 3 luni, daca pana in 3 luni se termina ma duc la cabinet sa mai iau. Ideea e sa-l restabilim si energetic, sa-i scoatem din corp nu stiu ce.... Mi-a zis de la inceput ca in primele 2 saptamani se va face mai rau decat a fost, acea eczema, dar depinde doar de noi daca vrem sa continuam tratamentul. Eu una am incredere si cred ca o sa fim bine, pantru ca altfel nu a mers si am indopat coilul cu chimicale de nu mai poate mititelul, cand ma vede cu seringa este jale, trebuie tinut puternic sa ia un siropel. Noroc ca avem granule acum, tocmai pentru ca nu ia sirop.

Ma bucur ca am reusit sa ajung, multumesc fetelor care m-au sfatuit sa fac asta mai ales Amnro si Admina (ea saraca cand ma auzea ca ii dau cu toate cele mai ca nu ma lua la palme) prietenie

Sper sa se dezvolte acest subiect, astept si alte mamici care au trecut prin experiente asemanatoare!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Dum 09 Mai 2010, 11:25 am

foarte pe fuga, o sa revin mai tarziu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

eu am fost la Iulia Padureanu.

Diada ma bucur ca fost la homeopat si ma bucur ca ai simtit legatura de care povesteam si eu. Sa ai incredere ca o sa fie bine. hug
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de feliciagl Dum 09 Mai 2010, 11:59 am

Stie careva un medic hemeopat in Galati, adica daca ati fost la el si-l recomandati si altora?
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Dum 09 Mai 2010, 12:04 pm

Diada, revin si eu la homeopatie, mai tarziu. Dar nu ma pot abtine:
Femeeee, toate ti-am zis ca e o aiureala asta cu "copilul blond". Nu stiu daca am retinut eu, dar toate care ti-au raspuns acolo, au concluzionat ca nu are legatura tenul si parul cu sensibilitatea la... diverse, mai ales la raceli, laringite. Deci...? Ce ti-e?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 09 Mai 2010, 1:04 pm

ce ma bucur ca ait deschis subiectulasta. Chiar sunt foarte interesata sa merg la un medic homeoat. sunt foarte dezamagita de medicii alopati sau ma rog cei la care am mers eu si poate oi fi avut eu ghinionul sa dau peste medici mai putin priceputi. De ex fac alergie de la toate cremele posibile, cum ma dau cum ma inrosesc istant. am fost la dermatolog si ii povestec eu ce si cum si ii zic ca pot sa ma dau cu ulei de bb si el zice ok foloseste din ala si gata. Ei acu nici ala nu mai merge si am o piele ca de porc care sta la soare. si am mai multe experiente din astea. Am tot auzit numai lucruri bune despre homeopatie si pot zice ca pe partea cu racelile am scapat foarte usor anul asta datorita pastilutelor homeopate. Oricum va tin curent. Imi place mult de tot idee ca iti face "radiografie" si iti da o singura pastiluta pentru toate.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Dum 09 Mai 2010, 2:42 pm

Admina a scris:
Femeeee, toate ti-am zis ca e o aiureala asta cu "copilul blond". Nu stiu daca am retinut eu, dar toate care ti-au raspuns acolo, au concluzionat ca nu are legatura tenul si parul cu sensibilitatea la... diverse, mai ales la raceli, laringite. Deci...? Ce ti-e?

era haz de necaz zid

revenind, ce nu stiam eu despre aceste medicamente homeopate: nu se tin langa telefoane, prize si alte aparate electrice, cica se demagnetizeaza, nu-si mai fac efectul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Dum 09 Mai 2010, 4:33 pm

ete, asta-i tare. cum adica se demagnetizeaza? e pe bune sau vorbeste lumea?

Eu stiu ca granulele sunt impregnate cu diverse solutii si de-aia nu trebuie sa pui mana pe ele pentru ca se ia solutia. Si nu trebuie sa le tii langa parfumuri puternice, sau chestii mentolate etc din acelasi motiv.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Dum 09 Mai 2010, 5:04 pm

mie asa mi-a zis, sa nu le tin langa chestii electrice, telefoane (poate nu aminteles eu chestia cu demagnetizarea?) abia am gasit un setar Smile

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Dum 09 Mai 2010, 5:24 pm

Si eu tot ca Amnro stiam cu solutiile si mainile, umezeala de pe ele. I le torn copilei in gura, direct. Or fi cu efect de piramida si integrate in absolut, alea de Buzau, mai stii. wink Oricum tincturile nu se tin la lumina, desi sunt in sticlute negre, deci ferite, in sertar e cel mai bine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Dum 09 Mai 2010, 5:42 pm

stai ca am gasit AICI link si chestia cu electronicele. Si nu stiam ca daca le-ai scos din tub nu le mai poti pune inapoi... pai eu nu pot scoate numai 5-6 granule, voi cum faceti?
si copilul meu le ia, ii zic ca sunt bobo, mai greu este cu cele 4 picaturi de patru ori pe zi zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de petronela2008 Dum 09 Mai 2010, 6:53 pm

Si eu am fost la medic homeopat cu baiatul meu si am tratat multe raceli cu remedii homeopate.Trebuie sa ai rabdare si incredere ,nu actioneaza atat de repede ca si medicamentele alopate.
petronela2008
petronela2008
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Lun 10 Mai 2010, 7:44 am

hai ca te-am prins! si cum ai facut, pur si simplu cand a facut febra sau ii curgea nasul, te-ai dus cu el la homeopat? sau intai cu medicina alopata si apoi cu homeopat? chiar am uitat sa intreb chestia asta... zid

culmea este ca la mine deja se estompeaza acea eczema, si nu neaparat ca a facut minuni aceste homeopate, cat ca i-am oprit tratamentul mediamentos! Nu ii mai dau nimic de genul asta si vad ca se retrage singura... oricum noi nu eram convinsi ca este din alimentatie facuta, dar acum suntem si mai siguri ca la medicamente a facut aceasta forma de eczema. Cum stiti, sau cel putin la noi, se da tratament tare in laringite zid ce nu pot intelege, cum Dumnezeu nu si-a dat seama dr dermatolog si tot o tineam intr-un regim plus siropuri/creme de nu mai puteam eu sa i le dau dar el sa le ia...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de teisoara Lun 10 Mai 2010, 8:09 am

PT.felicia gl apeleaza cu incredere la dr.Goarza Ecaterina Nicolau,are cabinet pe str.Oltului
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de petronela2008 Lun 10 Mai 2010, 8:22 am

De cele mai multe ori apelez mai intai la tratamentul homeopat ,daca nu merge merg pe linia cealalta dar asta se intampla foarte rar. Baiatul meu pe perioada prescolara era racit mai tot timpul si bineinteles lua antibiotice destul de des.De cand apelez la homeopat nu a mai racit asa des si chiar daca se intampla nu facea forme complicate ,i-a mai crescut si imunitatea. Un alt exemplu sunt chiar eu.La a doua sarcina am avut o constipatie care nu a raspuns la nici un laxativ care imi era permis sa il iau.In final am ajuns la medicul homeopat care mi-a rezolvat problema.
petronela2008
petronela2008
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Lun 10 Mai 2010, 8:27 am

si alta intrebare Merci cand ia medicamente ii mai dai si tratamentul homeopat? La asta ma astept si eu, sa nu mai faca forme atat de grave.

Mie mi-a zis ca la 3 luni sa ma duc la control, chiar fara copil ca l-a vazut, dar ii mai pot aduce completari la fisa? sunt unele chestii pe care am uitat sa i le zic, si sigur se mai schimba si el in 3 luni, mai ales ca o sa vina si bb 2 intre timp. Tu la ce varsta te-ai dus cu el? Ca eu deja ma gandesc si la cel nenascut sa-l duc.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de petronela2008 Lun 10 Mai 2010, 8:38 am

Nu am combinat niciodata cele 2 tipuri de tratament .Completari la fisa poti sa aduci oricand ,orice detaliu este important.Copilul se schimba in timp.Eu am fost cu el la homeopat la varsta de 4 ani si jumatate si acum are 9 ani.Bineinteles ca la inceput am fost neincrezatoare dar eram disperata si am zis ca oricum nu am nimic de pierdut si asa a fost.
petronela2008
petronela2008
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de diada Lun 10 Mai 2010, 9:02 am

mersi de explicatii, daca o sa fie cazul o sa o sun sa intreb si eu. Tu te-ai dus neincrezatoare? noi ne-am dus cu toata inima, pai daca nu trece cu medicamente.... inseamna ca ceva nu merge, pe mine ma dispera regimul asta, copilul fiind in crestere era privat de la multe. Hai ca ma repet, mersi mult de tot de informatii, o sa va mai intreb, eu abia sunt la inceput si nu stiu multe!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Lun 10 Mai 2010, 9:23 am

diada, la febra ii dai extract din scoarta de salcie de la plantextraxt (in general toate extractele de care o sa povestesc sunt de la plantextrackt), ii faci frectie cu ulei ca sa transpire si ii dai cu alcool iodat pe talpi (sau cu otet) la incheieturi si pe tample.

Extractul din scoarta de salcie este aspirina naturala, cea din farmacii este de sinteza (si tocmai mi-a picat fisa de ce n-am aspirinain casa sa-mi fac si eu o masca lol!)

Poti sa-i amesteci tratamentul homeopat cu cel alopat. Daca nu te descurci cu febra poti sa bagi niste eferalgan ( e indicat fata de nurofen care e procesat mai greu de ficat). Nu stiu sa-ti spunde tratamente alopate mai serioase, gen atibiotice, dar sper ca ai incheiat acest capitol.

De cate ori mergi la control trebuie sa-i spui dr. tot ce-ti trece prin cap, nu conteaza ca tie poate ti se pare o prostie, poate fi o informatie foarte importanta. Si e bine sa-ti notezi cand iti aduci aminte cate ceva, sau in astea trei luni notezi lucrurile importante.

Si ce mi-a mai recomdat mie, extract de coacaz negru care este un antibiotic natural (si un fel de panaceu universal Laughing ). I l-am dat si contra infectiilor dar si pentru imunizare. Si acum ii dau, just in case.

Mie acum imi da mai multe granule ( o fi vazut ca suntom serios si nu fac trafic lol! (decat pe forum rade)), uneori cate un tub (inainte imi dadea 10 sau cate trebuiau pentru tratament) si-mi zice ca daca mai sunt racite sa le dau cate 2 granule. Si nu-ti zic ca merge? A facut alexandra iar o criza cu urechea si i-am dat si gata. Si andreea la fel, a facut febra, nici n-am mai apucat sa-i dau panadol, ca i-a trecut cu granule.Si inca o chestie, eu am aflat tratamente pentru multe afectiuni in decursul unui an de zile. Cred ca nici ei nu spun din prima tot ce stiu, din diverse motive (si cred ca e normal). Dar important e ca exista tratament pentru orice. La mine daca e o urgenta pot sa o sun sau sa-i trimit email si-mi zice ce sa le dau.

Eu zic ca e bine sa te duci si cu el la urmatorul control, asa r fi normal sa-l vada cum e, vesel, trist, curios etc. Eu am fost cu alexandra dupa ce am nascut-o pe andreea, nici nu prea puteam sa merg din cauza cezarienei si cand a auzit ca mai am un bebe acasa mi-a zis sa vin cu incredere pt ca se aplica la orice varsta. Asa ca am dus-o si pe andreea de la o luna. Mi-a zis ca exista tratamente pt cresterea dintilor, pentru intarirea oaselor etc. multe chestii care ajuta. Asa ca eu zic sa te duci si cu bebe mic dupa ce nasti. (O precizare: nu-mi vine acum alt termen in cap decat "tratament" care suna cam urat, e ca si cum ai fi bolnav si-ti da tratament sa te faci bine. De fapt este vorba de .... (cure? am un blank total in cap) care ajuta organismul sa atinga o stare de bine).

Si la alexandra toata nebunia cu otite pneumonii si altele, care a durat 6 luni de zile, a inceput cu o laringita. Si cred ca tratamentele (alopate) nefericite ne-au dus din una in alta. A avut un tratament dur cu antibiotice, aerosoli cu adrenalina, cortizon etc. pe urma cred ca toate cele i s-au dus in urechi si a facut otita si pe urma i-au coborat in plamani si a facut pneumonie. Culmea e ca dupa luni de zile tot singura am aflat ca nu trebuie sa pui picaturi in nas cu copilul culcat pentru ca exista nu stiu ce trompe sau canale (iar e blank) spre urechi, care inca nu s-au inchis la copii mici si tot lichidul se duce in urechi. Si treaba asta nu a fost in stare sa mi-o spuna niciun doctor. Deci practic eu i-am alimentat singura lichidul din urechi care pe urma a facut dezastre. zid (nu mai zic ca perdiatra mi-a zis sa le pun cate o fiola de 5ml de ser fizologic in nas, ca nu se intampla nimic rau, in cel rau caz inghit mucii Suspect . Daca calculez acum cred i-am bagat alexandrei peste 1 litru de ser fiziologic in nas suicid)

Hai ca ma opresc ca am inceput sa fac scurtcircuit la creier. Idea


Ultima editare efectuata de catre amnro in Lun 10 Mai 2010, 11:05 am, editata de 4 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Admina Lun 10 Mai 2010, 9:39 am

Amnro, Merci saru' manusitziliii. Cele doua extracte le-am avut si eu, la un moment dat, dar nu ma intreba pentru ce si cand. Dar ceva pentru pofta de mancare, vitaminizare, tot asa panaceu universal, stii?
A mea e ok, acum a trantit o chestie luata de la gradi, dar vad ca au readus-o bunicii in stare de functionare, ii curge nasul moderat, doar. Nu mai e rosie in gat si altceva nu a facut. Dar ii iau niste salcie si coacaz, just in case.
M-am aspirinizat si eu ieri, pe fata. Parca e mai bine dupa ce faci o sauna la fata, nu asa, pe uscat. Dar merge o masca si cu scoarta de salcie, ca te raschetezi cu ea, direct. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de petronela2008 Lun 10 Mai 2010, 10:00 am

Acum 5 ani nu se stiau prea multe despre medicina homeopata de asta am fost neincrezatoare.Daca mai ai nelamuriri ,te ajut cu placere.
petronela2008
petronela2008
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 48
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Lun 10 Mai 2010, 10:06 am

Admina, eu nu prea am probleme cu mancarea, baga alexandra tot ce gaseste prin casa. Iar andreea mananca si mancarea de la pisica rade .
Am niste prieteni care au problema asta si le-a zis de siropul de ghimbir si de catina. Oricum pt mancare e foarte important sa se renunte la dulciuri pentru ca sunt crima. Zaharul, ciocolata (porcariile din comert, pentru ca niste ciocolata adevarata nu strica din cand in cand) si rontaielile duse la extrem sunt cauza lipsei poftei de mancare.

Si inca ceva, m-a bagat si in medicina ayurvedica (eu eram zid de piatra cand auzeam de asta, mi se parea ca e sarlatanie, dar de... lipsa de informare batutincap ) asa ca le mai dau tulsi contra racelii. iar sapt trecuta (dupa 1 an de zile, da? Suspect ) mi-a zis de amla care e vitamina C naturala. Vitamina C de sinteza si in general toate minunatiile de vitamine si ce mai inventeaza omul inteligent nu se asimileaza, se elimina in proportie de 90-98% (nu stiu exact, dar e un procent covarsitor). Si vitamina C e iarasi, buna la orice (apropo de panaceu, bunicii mei saracii erau fani cutaden. nu conta ce ii durea, ei dadeau cu cutaden. Daca le curgea nasul isi dadeau cu cutaden pe nas, cand eu am avut apendicita mi-au zis sa-mi dau ce cutadent pe burta, ca-mi trece sigur lol!. Culmea e ca lor le treceau toate durerile. Dovada pentru puterea autosugestiei si cum functioneaza efectul placebo)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Sam 05 Iun 2010, 12:10 am

un documentar interesant facut de BBC. este spart in 5 parti, o sa pun doar prima parte aici, pentru restul de patru pun link.



Partea a doua

Partea a treia

Partea a patra

Partea a cincea
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Zana Mica Sam 05 Iun 2010, 7:17 am

Pentru febra mare cu picioare reci noi folosim Belladona iar pentru muci fluizi hydrastis canadensis 9 ch.Pana acum a mers mereu.In doua zile e pe picioare ca si cum n ar fi fost.Am mai folosit pentru o otita urata kalii bichronicum care la fel a functionat.Dat fiind faptul ca micuta mea e alergica la antibiotice din cauza unui episod de otita la 4 luni tratat abuziv cu amoxacilina, pe noi medicina homeopata ne-a salvat efectiv!Ma bucur ca devine din ce in ce mai populara poate asa vor fi obligati sa se updateze si pediatrii sa nu mai fii nevoit sa platesti consultatia privat si mai ales sa gasesti remediile si in farmaciile traditionale.
O zi buna tuturor si sanatate maxima!
Zana Mica
Zana Mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/11/2009

http://www.crazydesigns.ro

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de anamaria79" Mar 08 Iun 2010, 9:53 am

buna fetelor.am auzit si eu de medicii homeopati dar as vrea sa intreb de la ce varsta se poate merge cu copiii la ei?am o fetita de 7 luni si in data de 1 iunie am iesit cu ea din spital dupa o otita prelungita(adica iam dat acasa 1 saptamana de tratament )si cand am mers la control nu se facuse bine si nea mai internat inca 4 zile pentru injectabil.si dupa 7 zile de cand am iesit a facut o bronsita urata.deja si bronsita este a doua oare cand are de cand sa nascut.si pe langa astea a avut si amigdalite.oare as putea so duc la homeopat sau ce sa fac ?cu fata mare nam avut asa mari probleme.multumesc hug
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de amnro Mar 08 Iun 2010, 10:44 am

anamaria, poti sa mergi la orice varsta. eu am mers cu cea mica la 2-3 luni, nu mai stiu exact, desi nu avea nimic, a fost pentru intretinere lol! . citeste tot topicul asta pt ca s-au scris mai multe. si am mai povestit despre homeopati, otite si altele [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si ceva [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Medicina homeopata Empty Re: Medicina homeopata

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB