Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Medicina alternativa: da sau nu?

+27
Carmencyta
MagdaMarin
AlinaJ.Bijoux
noki
danabarbu2007
valentinadof
Gabica
ema
mnarcisa
michelinebeaulieu
Greteledelweiss
piciul
ismi3ismi
oliviamar
da-mely
amnro
corina corina
Gianina4ever
aurishta
ghita
danniela
CCristinaC
diada
mykya
SilviaDumitrescu
aba
Admina
31 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Medicina alternativa: da sau nu?

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_lcap33%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_rcap 33% 
[ 20 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_lcap23%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_rcap 23% 
[ 14 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_lcap7%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_rcap 7% 
[ 4 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_lcap0%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_lcap8%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_rcap 8% 
[ 5 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_lcap25%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_rcap 25% 
[ 15 ]
Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_lcap4%Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Vote_rcap 4% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 61
 
 

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 19 Dec 2014, 9:00 pm

Eu cred ca daca ai înclinația necesară in ziua de azi poți învață multe având in vedere ca avem acces la multă informație gratis la dispoziția noastră.
Eu personal cred in ezoterism dar.. nu aprofundez, am alte pasiuni si imi e oarecum teama de ezoterism .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 20 Dec 2014, 12:40 am

Esti modesta,Magda!
Cum sa iti fie teama,daca te amuza asa de mult!

Muchie au cuvintele tale,sau ar vrea sa aiba,daca ti le ascute cineva! wink

Eu am spus asa: "Ea simte vibratia locului si o transforma in informatie.Mai mult,trebuie sa faci scoala si sa te avizeze cei consacrati."
Adaug,pentru o mai buna intelegere:"Ea simte vibratia locului si o transforma in informatie.Ca sa intelegi mai mult si corect,trebuie sa faci scoala si sa te avizeze cei consacrati." Asta am vrut sa spun.

Eu am facut scoala,da;se da un examen de admitere unde sunt evaluate niste standarde de moralitate,niste indici,sa zicem asa;dupa ei,unii sunt admisi,altii respinsi.
Cred ca fara scoala e mai greu,pentru ca nu stii incotro ajungi,la bine,la rau.
Sint multi radiestezisti buni la noi,vezi AICI unde se pot face cursuri si AICI ce se cere caracterului radiestezistului.

Nu am inteles insa,cum zici tu ca sint eu in raport cu fenomenul.Explica-mi,te rog.Pe sleau,da-i drumul!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Sam 20 Dec 2014, 3:01 am

"... hotii de cadouri din laboratorul lui Mos Craciun!" ce inseamna asta? Adica fara metafore, ce ar insemna, in realitate?
Si "cei consacrati" cum stabilesc cine e admis si cine nu? Tot masurand cu ansa si raportorul? Nu e o metoda cam subiectiva? Pica multi sau eventual, daca revin sunt acceptati?
Eu tot nu pot sa trec de faptul ca e o metoda noua, mai mica decat varsta noastra... Adica au descoperit adevaruri universale, de cand lumea sau doar cum sa masoare aceste adevaruri?
De fapt, ce masoara mai exact?
Ce legatura au dacii (protodacii, deci mai vechi decat crestinismul, sec. VII-VI i.e.n.) cu crestinismul si mai ales cu cel ortodox? Tracii erau crestini?  Shocked

p.s. scuza-mi scepticismul, stii ca am povestit ca auzisem din comunitatea aceasta, cum ca sunt care divorteaza pe baza masuratorilor (stiu ca mi-ai raspuns)
p.s.s. si eu practic Reiki si am citit cate ceva despre tratamente energetice, deci nu sunt Toma Necredinciosul.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 20 Dec 2014, 11:25 am

Despre hoti-ma refeream la faptul ca unii au obiceiuri proaste in plan energetic,pleaca constient cu forma lor vitala din corpul fizic si fura la propriu ceea ce aceia cu inima buna,care au conexiune perpetua cu divinitatea sunt in stare sa elaboreze pentru exteriorul fiintei lor.
Sint fantome,la propriu.Eu am vazut cateva la viata mea,trecandu-mi prin usi,prin pereti,intrand in bucatarie,punandu-si sa manance...persoane pe care nu le stiam niciodata,le-am intalnit mai tarziu,peste ani!
Si Ema vede,de aceea spuneam ca trebuie sa am grija de sensibilitatile ei,ca ii este greu,copil,sa traiasca asa.Mie imi era neutru,pe ea o deranjeaza,de cand era mica spunea ca oamenii trebuie sa stea in casa lor,ca nu sint morti!
Intr-adevar,mortii se mai pot tine de sotii din astea,mai pot avea treburi neterminate,mai circula,o vreme,dar oamenii vii nu au voie.Probabil mizeaza pe faptul ca cei pe care ii fura respecta legea intruparii si nu vor fi descoperiti.Stii cum e,ca la examen,fiecare dupa cat stie,cam asa e pe Pamant.Daca prin acumulari morale isi dezvolta anumite calitati extrasenzoriale,e foarte bine,ca asa trebuiau sa fie oamenii,dar sa isi aiba centrul lor in sinea proprie,nu sa fure si sa se carpeasca si sa se laude cu forme energetice furate,straine.
Hotii pot fi recunoscuti dupa doua "simptome" :despotism care nu tine cont de sentimente si faptul ca nu vorbesc la obiect,ci parca ar vorbi de altceva,nestiut ascultatorului.Chiar asa si fac,vorbesc despre ce au ei de zis,ca sa isi aranjeze ploile.De exemplu,aveam o colega care,in loc sa imi spuna,la schimb de tura de pacientul cutare,are febra,cat a urinat,cum e plaga operatorie,chestii din astea pe care urmarim noi ca semnalmente ale starii personale,ea imi vorbea despre pacient cum ca e,ciudat,cooperabil,ca a avut nu stiu ce problema de sanatate,de care pacienta imi spunea mai apoi ca nu a avut nimic de genul.Parca vorbea de alta lume,de alte obiective de "implinit" in raport cu pacientul,nu de lumea fizica,cu realitatile ei pentru care venise omul in spital.Culmea e ca nimeni nu a reusit sa o scoata din felul asta de a fi,si doctorilor tot asa le vorbea,norocul nostru a fost ca si-a schimbat locul de munca.

Cei "consacrati" sint cei cu grade multe si cu experienta "didactica" care nu mai au nevoie de ansa si raportor ca sa stie ceva despre cineva(eu acum vreau ansa ca sa o invat pe Ema).
De obicei respinsii erau oameni fara "printipii morale"-lor li se spunea ca nu au parametrii necesari pentru admitere(si de obicei e firea lor de baza,nu s-ar mai fi schimbat in timp) si mai erau respinsi cei care,aveau parametrii aproape de limita minima admisa.Acestia din urma erau supusi unei "curatari" de tip reiki,in care cei ce faceau asta nu interveneau asupra persoanei,ci o ajutau sa scape de "paraziti".Daca in urma curatarii parametrii erau normali,intrau,daca nu,nu.La fel,dar pe termen lung,se intampla cu cei bolnavi si tratati de ei;afectati mult de boala,parametrii necesari pentru admitere(parametrii de baza ai personalitatii)ies la iveala mai tarziu,inforenergetic.
Cand am intrat eu,erau unii care contestau decizia "consacratilor"(asta e termenul meu).Lor,contestatarilor,li s-a spus pina in cel mai mic amanunt motivul respingerii,si anume-trasaturi de caracter,motivatii,intentii.

Cam asa devin si cursantii,dupa primele grade,isi dau seama de diverse realitati instantaneu...
Masuratorile se fac in primele grade si apoi cine mai simte nevoia "sa se joace cu ansa",continua,daca nu,simturile extrasenzoriale se ascut destul de mult ca sa stii instantaneu ce vrei sa stii.
Se masoara procentajul din calitatea investigata(credinta,dorinta de a face bine,nu rau etc.

Stramosii nostri sint adusi in discutie pentru ca legea divina strabate timpurile,vine din adancimea veacurilor ,trece defectuos prin crestinism si se manifesta vrem,nu vrem(mai mult nu vrem,mai bine ne e de capul nostru,luciferic   wink !!!  )  in contemporaneitate si pentru ca ei(stramosii) aveau niste obiceiuri spirituale : IATA  !

Radiestezistii sint buni si drepti,in primul rand si in preajma lor simti ca traiesti la cote inalte,la nivelul a ceea ce constituie,in definitie,ideea de "om" si simti ca vii "de peste timpuri",de-odata cu viata.Diferenta dintre ei si oamenii obisnuiti este ca diferenta dintre o melodie cantata de un om cu voce buna si un afon.

La inceput am semnat un angajament prin care ne...angajam sa nu divulgam ceea ce invatam in afara.In timp,am vazut ca nici nu are rost sa spui nimic,pentru ca unui om care are alte preocupari,mai "terestre" ii starneste alte alea:amuzamentul(in cel mai bun caz),batjocura,comentarii care nu ating esenta,dar lezeaza adevarul etc,samd.Plus ca strica relatii.

MagdaMarin a scris:Eu cred ca daca ai înclinația necesară in ziua de azi poți învață multe având in vedere ca avem acces la multă informație gratis la dispoziția noastră.
Eu personal cred in ezoterism dar.. nu aprofundez, am alte pasiuni  si imi e oarecum teama de ezoterism .
Nu poti invata de pe net,pentru ca informatiile necesare avansarii nu sint publice,sint ocrotite. Altfel,iti dai seama cate vrajitoare de cartier s-ar "naste" printr-o gresita intelegere ??!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Sam 20 Dec 2014, 8:12 pm

Despre entitati vizibile doar de catre anumite persoane, ma abtin pentru ca nu am o parere clara. Se poate, nu zic nu, dar cum zici tu: "Eu am vazut cateva la viata mea,trecandu-mi prin usi,prin pereti,intrand in bucatarie,punandu-si sa manance...persoane pe care nu le stiam niciodata,le-am intalnit mai tarziu,peste ani!" mi se pare ciudat. Daca tot sunt doar spiritele anumitor oameni, fara corp fizic, de ce au nevoie sa manance mancare fizica?
Multumesc de informatiile despre i.e. Eu de ras nu as rade, dar sunt curioasa. Nu intr-atat incat sa fac cursuri, insa. Cel mai probabil vad ca aceasta disciplina isi gaseste adeptii ca un bulgare de zapada, cei care intra in legatura cu cei neinitiati, ii trateaza sau le vorbesc de asta si ii "racoleaza" in randurile initiatilor. Un fel de Avon, cu structura piramidala, pe grade.
Reiki, pentru mine, a venit din senin, nu am fost la tratamente, am mers direct la initiere si am gasit un instructor/ maestru potrivit mie, un om deosebit cu care pot sa discut direct, care e cu picioarele pe pamant, nu in sfere inalte. Nu ne ierarhizam nicicum si nici nu conteaza gradul, acolo. Practicam pentru vindecare, relaxare, stare de bine, armonie, o metoda intuitiva, fara masuratori subiective. Zic de asta, pentru ca si compar cele doua sisteme. Stiu ca inforenergeticienii se simt superiori, pentru ca, asa cum ai zis si tu, se folosesc si de tehnica Reiki.
Dar (cu riscul de a trimite "comentarii care nu ating esenta,dar lezeaza adevarul"), de ce e nevoie de atata complicare? De ce vorbesc asa alambicat cei care practica i.e., asa arhaic? De ce amesteca ortodoxismul cu buddhismul, cu tehnici orientale, cu masuratori, cu stiinta (cica cu toaaate stiintele si au aprobari de la toate ministerele - ca parca le da autorizatie Min. Transporturilor)? Tot nu mi-ai raspuns la intrebarea ce legatura are ortodoxia si Biblia, cu masuratorile radiestezice. Ce legatura are postul/ vegetarianismul cu pacatele, cu bolile, cu vindecarea, cu gradele i.e.?
Inteleg ca nu poti divulga ceea ce inveti acolo, dar ar trebui sa fie mai transparenta informatia, tocmai pentru ca e ceva nou, informatii sunt doar pe site-ul celor care initiaza. E la fel ca si cu religia x sa y, care sustine ca doar la ei e adevarul, doar dumnezeul lor e superior. Daca nu pot gasi informatii pe Wikipedia, nici macar in romana... ceva e putred in Danemarca.
Adica mie nu-mi prezinta incredere, ce sa mai. Imi pare ca o secta, o masonerie, care se ascunde de lume, sustine ca are adevarul absolut si vorbeste intr-un limbaj propriu (am vazut niste video pe net, am citit pe site-ul lor). Aura de mister poate ca atrage pe multi (vezi inclinatiile spre paranormal, ezoterism, de care zicea Magda; proabil ca toti le avem; cum ziceam, lumea in care traim e duala, nu e alba sau neagra wink ), dar mie nu mi se pare ok. Asa cum fiecare ia din religie ce vrea (de aia multi cred in reincarnare, desi merg saptamanal la biserica si nu se pupa una cu alta), si aceste sisteme atrag fiecare, persoane diferite, in fuctie de ce rezoneaza cu ei, la momentul respectiv.
Sper sa nu lezez pe nimeni, chiar nu vreau asta. Imi zic doar parerea proprie. peace

Si eu am intalnit oameni care stiu lucruri doar dintr-o privire. Chiar am vorbit cu cineva sa mergem la niste seminarii si a refuzat, zicand ca acolo toti ar citi-o ca pe o carte deschisa. Pe mine nu m-a speriat asta. Toti avem de ascuns scheleti in dulap si ideal e sa ne facem curat si pe acolo, sa-i scoatem la iveala si sa avem dulapul curat, sa mergem cu capul in sus in lume. Si alta, despre vampirii energetici. Instructorul Reiki ne zicea de ei, ceva de genul: sa ia cat vor, cat au nevoie. Evident sunt persoane care au nevoie de aceasta energie, daca esti conectat la sursa acestei energii, pot lua tone de energie si sa nu te afecteze. Ii ajutam, le dam, dupa nevoi, e destul pentru toata lumea. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 21 Dec 2014, 3:38 am

Pe mine nu m-au conditionat cu biserica.Probabil depinde si de cine preda in momentul acela.
Nu e vorba ca nu vreau sa divulg,pentru ca in final raspund lui Dumnezeu,nu oamenilor ci pentru ca nu vreau sa cada prost.

Se incepe cu a simti si intelege viata lucrurilor,a pamantului.A mancarii,apropos de fantoma din bucatarie-mancarea are o forma de vitalitate,daca fantoma mi-o mananca,eu mananc paie,intelegi?
Si apoi,are si ea(persoana vie,cu corp fizic,ca si l-a lasat acasa) la ea acasa mancarica cu vitalitate corespunzatoare(energia,ki proprie),nu e cazul sa vrea ce nu i se potriveste.
Mie reiki mi se pare ca actioneaza in necunostinta de cauza.Fiecare energie contine o informatie si daca nu stii ce e...Merita sa "complici" lucrurile ca sa nu afli mai tarziu cum ca ai folosit nu o energie universala cum se povesteste,ci cel putin fondul comun de energie ki al oamenilor,daca nu chiar bagajul energetic al lui x,y,z.
Nu poate fi chiar asa de transparenta informatia,pentru ca,voila,doar ce reactii ai tu,care mai stii ceva! Altii ar lua in deridere totala,iar pe altii,rai,i-ar "scolariza" si lumea ar fi un teatru de razboi psihotronic.

Cine e sursa acestei energii de care zici ca e in reiki?
Mie imi suna a furt.Sa zicem ca e o alimentare comuna pentru intregul pamant,pentru toti oamenii.Atunci unii inghit mai mult decat altii ,fiind organisme similare.
Sa zicem ca e o persoana divina care prin iubire alimenteaza mereu umanitatea.Mie nu mi se pare ca meritam asta,divinitatea nu a fost tratata cu respect niciodata pe Pamant,nici persoanele,nici principiile.Fiecare om are forma lui de vitalitate generata din el insusi,din munca spiritului asupara materiei corpului lui.Nu se cade sa luam unii de la altii,chiar daca sint spirite mari si ar avea de unde da(vezi Iisus,care,atunci cand a spus ca El este imparat al lumii nevazute nu a mai fost onorat,ci ucis,pentru ca forma lui vitala sa mai fie accesibila pamantenilor;hoti-nu degeaba au ales sa traiasca baraba,hotul).Instructorul tau n-ar mai fi asa de darnic daca ar trebui sa dea o clipa macar din ki-ul lui,ca s-ar simti rau.

Chiar asa,sa nu fiu multumita cu viata mea,sa o cresc daca sint in stare;daca nu,mai bine sed intunecata,si recunosc ca asta e lenea mea,cu asta defilez dar nu impovarez pe nimeni si sint un "negrisor" cinstit.

Diferenta intre reiki si radiestezie este dintre limuzina si avion,cam asa.
Inforenergeticienii folosesc reiki,in masura in care au acces la energia celui care li se prezinta;ei fac rugaciuni ca sa li se dea ajutor divin si sa nu se serveasca singuri;folosesc limbaj alambicat pentru ca e o stiinta;amesteca si religiile in ciorba lor pentru ca ar trebui sa fie aceeasi lege divina in toate;fac referire la stiinta pentru ca societatea este recunoscuta de statul roman si instrumentele radiestezice sint brevetate.

Postul usureaza curatarea de energii straine,persistenta in a pastra obiceiuri nesanatoase(pacate,sa zicem) cresc riscul sa deviidin om,neom , sa te imbolnavesti si sa te vindeci mai greu sau sa nu te mentii sanatos.
Grade sint si in reiki,nu stiai?

De ce sa nu se pupe credinta in reincarnare cu mersul la biserica?Se pupa!
Nu au declarat popii ca ei considera adevarata reincarnarea,dar clameaza ca va veni Iisus-se va reincarna,voila,deci,se pupa!Se intampla ceva de genul in biserica(chiar daca nu vor unii wink ).

Eu nu inteleg de ce vrea lumea sa "nu se mai ascunda" radiestezistii,de vreme ce nu o intereseaza si are alte preocupari?

Reiki spun de unde iau energia,dar chiar sa o spuna(ca la gradele superioare sau la mai multa experienta isi dau seama de unde le vine).
Preotii prin "taine" spun ce metode folosesc?Si de ce lor li se accepta taine,hm?
Cine foloseste obiecte pentru vindecari(cristale,aromoterapie,argiloterapie) spune ca sint insotite de gandurile lor si asa ajung catre pacient si ca nu le lasa natur,asa cum le-a facut Dumnezeu(le "menesc")?

Noi,toti,cand facem ceva,ne declaram si intentia cea mai intima,cea pentru care am inceput a misca in actiune?Si aceasta conteaza.Cu aceasta concepem copii,cu aceasta ii crestem,deviind,poate traseul vietii lor,"menit" de Dumnezeu catre aspecte pe care le dorim noi,cu aceasta relationam intre noi,influentandu-ne unii pe altii,nevazut,energetic,eteric(cei care nu prea stau pe acasa).

Urmeaza o vreme cand oamenilor li se vor dezvolta capacitati extrasenzoriale rapid,din nevoia de a pune capat problemelor generale.Pentru ca Ema va trai in vremurile acelea si pentru ca in destinul ei sa nu faca greseli(prin omisiune,nu prin caracter) o invat,ca si formulele in matematica,cum ca in viata trebuie sa traiesti cu cartile pe fata,cinstit,ca omul sa stie ce vrei,de ce vrei,ce iti place in ce vrei,la ce te astepti-ma refer ca toate acestea trebuiesc spuse,pentru ca sa nu se intample dezacorduri in acordurile ei cu oamenii.

A propos de a trai cu cartile pe fata,cinstit;eu le-as cere buletinele scheletilor din dulap!
Ce cauta acolo,cine sint,de ce sint,de cand sint(ca doar nu ziceai ca i-ai bagat tu acolo?!?)

Cat despre cititul ca intr-o carte deschisa,unde nu dau eu de oameni din astia,sa ma citeasca fatis(nu dosis ),nu mai ma doare gura sa povestesc nimic !!!!   rade  rade  rade

Iata AICI un manual de radiestezie.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Gabica Dum 21 Dec 2014, 8:14 am

Am facut si eu scoala de rdiestezie, inteleg limbajul, m-am oprit dupa cursul 4, cand, asa cum spune Micheline, mi s-au ascutit simturile cam prea mult pentru radiestezistii locali, si am inceput cu prea multe intrebari incomode.
Am avut noroc de o doamna care la scolarizare mi-a intuit potentialul si lucra intens cu mine.
Avea toate gradele luate, fusrese la multe optimizari si avea o fraza favorita: 'Inforenergetica nu schimba caractere. Pe cei rai ii face mai rai, pe cei buni, mai buni...'

Da, se fac multe greseli si aici. Cursantii sunt nerabdatori sa devina paranormali, visand sa se vor imbogati peste noapte.
Imi place sa masor cu ansa, m-a ajutat mult mai ales pentru optimizarea mancarii.
Am invatat si reiki.
E important sa ramai cu picioarele pe pamant.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de piciul Dum 21 Dec 2014, 8:18 am

Gabica si ce recomanzi mai intai sa faci reiki si apoi rdiestezie?
Eu am citit un pic reiki, exercitiile de ameliorare dureri...dar nu am facut nici un curs. Merita?
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Dum 21 Dec 2014, 8:39 am

Dap, cred ca aceste probleme ma depasesc. peace Eu vreau sa simplific viata, nu sa o complic.
Faptul ca nu au impus partea religioasa e mare lucru. De obicei (din auzite) impun sa tii posturile, sa renunti la carne, sa mergi saptamanal la biserica, etc.
"(persoana vie,cu corp fizic,ca si l-a lasat acasa)" Auzisem de astfel de dedublari, dar la oameni cu adevarat in cele spirituale, maestri cu vechime si experienta, nu diversi Neica Nimeni care traiesc printre noi. Daaa, netul e plin de proiectanti in astral si la fel in anumite cercuri de laudarosi, dar de multe ori nu e decat gura de ei. Adica una e sa traiesti doar pentru asta, vezi Sai Baba of Shirdi, Ramana Maharshi si alta e sa te injuri cu colegul de trafic, sa mergi la munca, sa iti cresti copiii si sa-ti vezi de viata si noaptea sa iti lasi corpul prin pat si sa umbli cu spiritul prin casele oamenilor, sa le mananci mancarea. Adica, revin, sunt depasita... dar totusi. Suspect
"Razboi psihotronic"... m-ai pierdut.
"Cine e sursa acestei energii de care zici ca e in reiki?" Big bang-ul? sunny Merge? Si in i.e. se foloseste energia ki, deci nu vad unde e disputa. Energii in Univers sunt destule: energia care muta planetele, care naste noi planete, care creaza curenti de aer, care face mareele, etc. De ce ar fi imposibil sa se gaseasca pe Pamant, printre noi? Uite nasterea unei planete, surprinsa de telescopul Alma (adevarate dovezi de stiinta).


Daca ar fi de la cei care practica diverse sisteme energetice, s-ar simti, cum zici si tu. Voi de unde dati, spre exemplu? Si chiar conteaza, atata timp cat persoana care primeste tratamentul simte rezultatul (chiar si placebo daca e, scopul scuza mijloacele)?
"Diferenta intre reiki si radiestezie este dintre limuzina si avion,cam asa."  Ti-am zis eu chestia cu superioritatea. wink Poate am fobie de avioane si prefer sa merg in stil, cu o limuzina. Sau poate merg cu Loganul, nu conteaza atata timp cat respect regulile de circulatie si-mi vad de drum. Cum ziceam, complicam lucrurile simple, prea mult.
"Grade sint si in reiki, nu stiai?" Stiam, dar nu 10, ca in i.e. Smile Si cum am zis, nu ne masuram gradele, ego-urile cand suntem acolo, nici Ki-ul si nici alte pacate, karme, vieti trecute, etc. Ne relaxam, meditam, practicam si plecam acasa, cu zambetul pe buze ca ne-am intalnit cu oameni placuti. Putea sa fie un curs de bucatarie si sa plecam acasa cu o prajitura si tot era placut.
"...va veni Iisus-se va reincarna" Nu prea e asa, vezi ca nu stii. hug
Apocalipsa 19:11-16: "Apoi am văzut cerul deschis, şi iată că s-a arătat un cal alb! Cel ce sta pe el, se cheamă „Cel credincios” şi „Cel adevărat”, şi El judecă şi Se luptă cu dreptate. Ochii Lui erau ca para focului; capul îl avea încununat cu multe cununi împărăteşti, şi purta un nume scris, pe care nimeni nu-l ştie, decât numai El singur. Era îmbrăcat cu o haină muiată în sânge. Numele Lui este: „Cuvântul lui Dumnezeu”. Oştile din cer Îl urmau călări pe cai albi, îmbrăcate cu in subţire, alb şi curat. Din gura Lui ieşea o sabie ascuţită, ca să lovească Neamurile cu ea, pe care le va cârmui cu un toiag de fier. Şi va călca cu picioarele teascul vinului mâniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu. Pe haină şi pe coapsă avea scris numele acesta: „Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor."
Cat despre afirmatia: "cum ca in viata trebuie sa traiesti cu cartile pe fata,cinstit,ca omul sa stie ce vrei,de ce vrei,ce iti place in ce vrei,la ce te astepti-ma refer ca toate acestea trebuiesc spuse,pentru ca sa nu se intample dezacorduri in acordurile ei cu oamenii.", jos palaria. Daca am trai toti asa, ar fi o lume mai buna. N-ar mai fi nevoie de grade, de sisteme, de religii, de niciun artificiu. Ar fi o viata armonioasa, plina, mai ca n-ar mai fi nevoie de reincarnari. rade

Piciul, daca e sa se intample, se intampla asa cum trebuie. Sau cum zic altii: "Atunci când discipolul este pregătit, apare Maestrul."
Asta daca nu esti colectionar/a de cursuri, cum am mai vazut ca se poarta. Merg pe la cursuri de dezvoltare personala, oratorie, constelatii familiale, reiki, radiestezie, etc. si aduna diplome. Scopul suprem e sa ne eliberam de toate aceste "carje" si sa mergem liberi, sa traim bine (vorba fostului rade ). Deci daca ai nevoie de un astfel de sistem, il vei gasi pe cel potrivit si maestrul potrivit tie. Nu te-am ajutat, asa e? Ai incredere in intuitie, in acel ceva care te ghideaza dis-de dimineata, cand nu esti trezita complet. Nu mintea te va ajuta spre libertate, deci mintea e bine sa fie putin adormita, cand iei decizii importante. Acum vorbesc eu in dodii... ca de obicei.rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de danniela Dum 21 Dec 2014, 10:20 am

Admina, rade rade rade rade m-ai distrat rau!!!

Micheline, recunosc ca de data asta te-am inteles in tot ce ai spus, la obiect si clar, scuze dar eu una is mai grea de cap, pricep mai greu!

Mai, eu am mai citit de vampiri energetici si....de multe ori ma gasesc a fi ca un vampir....no, acuma ce sa fac??? Sau cum sa fac??? Mai in gluma mai in serios unii chiar ma acuza cum ca le-as suge toata energia!!!

Sincer m-ar tenta un curs din asta doar sa ma conving pe mine, eu tot Toma am ramas in multe!!! Credeti ca s-ar prinde ceva de capul meu?? Gabica? Micheline? Admina??
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 21 Dec 2014, 7:47 pm

Micheline eu nu am ras de tine.Am citit postarile tale de-a lungul timpului si am observat ca vorbesti in dodii,ca vorbesti de divinitate si ai o exprimare aparte care pentru unele persoane e de neinteles.
Iar ce ai spus tu mai sus mi-a atatat ca banuiala mea era corecta.
Stii mult dar te ascunzi.
Da si eu cred in asta.
Cumnata mea e un fel de medium nedescoperit.
Ghiceste in cafea si viseaza multe chestii care apoi se intampla.
La 16 ani am fost consultata de o doamna din Bucuresti cu niste simturi extrasenzoriale.
Ne-a dezvaluit fiecarui membru al familiei niste chestii care peste ani s-au intamplat.
De ex ca eu o sa ma marit/combin de 2 ori dar atunci cand gasesc barbatul potrivit ma stabilesc.
Si asa a fost dar peste 4 ani.
Si ca parintii mei pleca din tara ceea ce in 1996 era de neconceput pentru ei.
Si iata traiesc de 14 ani tata si 9 ani mama in Italia fara ganduri de intoarcere.
Cred in asta si respectcei care au aceste talente dar nu explorez caci probabil nu am harul necesar.
Daca aveam probabil observam.
Dar cum eu nu stiam multe despre tine banuiam ca esti la inceput im faza de documentare a acestui fenomen de aceea am spus de internet ca inveti de acolo.
Acum da iti multumesc ca m-ai luminat si m-ai lamurit in privinta asta.
E suficient de direct?

Pentru mine legea atractiei /Secretul (politica de marketing sau adevar)functioneaza.
In viate mea totul a decurs in ordinea corecta (mai putin in ultima perioada) dar in general imi e bine .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Dum 21 Dec 2014, 8:33 pm

Admina a scris:Dap, cred ca aceste probleme ma depasesc. peace Eu vreau sa simplific viata, nu sa o complic.
...Cam pe-aici ma situez si eu....prea complicate pentru mine toate astea Shocked .....ma duc sa mananc cozonac! foame
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Dum 21 Dec 2014, 9:34 pm

Da, eu am mancat turta dulce. foame
Daniela, chestia cred ca posibila, mai in gluma, mai in serios. Cu mintea facem atatea, ca orice e posibil. Spre exemplu daca citesti de atacurile Psi, crezi ca toti sunt pusi sa-ti suga energia vitala si pot, ajungi sa te simti slabit daca mergi in autobuz, daca se uita cineva la tine mai "gales" te simti deochiat si tot asa. La fel, daca esti o fire puternica,se poate sa epuizezi psihic pe cei din jurul tau, sa-i obosesti. Da, si energetic se poate, de ce nu, dar de multe ori sunt explicatii mai simple, probabil.
Ciudat e ca atunci cand credeam in deochi, mi se intampla, dupa ce n-am mai crezut, nu s-a mai intamplat. Mai ales dupa ce am auzit ca e destul pentru toata lumea. rade
Magda, nu te-ai gandit niciodata sa mergeti la ai tai, sa incercati acolo, sa va mutati? Sau nu vreti? De curiozitate, asa. La mine si ai mei e invers, ei nu vor sa plece din tara, nici macar sa viziteze. Sunt lipiti de glie, cum s-ar zice. Laughing
Stiti ca exista oameni care sustin ca au fost rapiti de extraterestri si descriu testele pe care le-au facut pe ei, amanuntit, rapiri repetate ale acelorasi persoane, etc. Exista si nebuni internati, cei clasici care se cred Napoleon... king Sau cei care sustin reincarnarea si zic ca au fost in alta viata: Cleopatra, Cezar, Licoln, etc. Oare de ce nimeni nu zice ca a fost in alta viata porcar, calau, gunoier, prostituata? Toti am fost cineva mare, celebru si interesant... rade Hai sa fim seriosi, suntem toti de internat la Balaceanca&co. Poate ca mai bine scriam acolo...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 22 Dec 2014, 7:23 am

Normal ca m-am gândit dar...nu se merita ca cheltui atatia bani doar pentru o vizita ,in care trebuie sa -mi plătesc totul inclusiv cazarea si mâncarea .
Aici suntem stabiliti foarte bine ne merge binisor (deși unii ne privesc cu invidie destul de mare deoarece nu ne vaitam niciodată de bani sau alte cele)
Un alt început nu ne dorim .
Eu sunt o fire care se mai deoache dar in general sunt foarte rezistența la vampiri energetici si sunt foarte optimista.
Nu ca alții care pornesc fiecare idee cu la mine nu se poate , nu am noroc ,nici macar nu își doresc sa le meargă bine Sad((
Nu , eu fac totul ca sa se poată si imi doresc mult ca sa am acel lucru.
De curând am primit ceva la care nici nu visam.
Si eu ajut.Pe toată lumea chiar daca e cineva după strada sau cineva la telefon care dorește doar o informație .
Si fac asta cu inima curată fara a percepe ceva la schimb.
Iar asta se întoarce la mine odată si odată.
Unele persoane care ma cunosc virtual sau nu stiu asta.
Iar copii mei sunt la fel sinceri si nu stiu sa minta sau sa se ascundă de cei apropiați ,împart totul cu cei din jur.
Cam atât despre mine ca se pare ca am luat-o pe aratura .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de aurishta Lun 22 Dec 2014, 8:56 am

Admina a scris:
Ciudat e ca atunci cand credeam in deochi, mi se intampla, dupa ce n-am mai crezut, nu s-a mai intamplat. Mai ales dupa ce am auzit ca e destul pentru toata lumea. rade
.
Idem rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 25 Dec 2014, 6:03 pm

Admina,nu merge cu bing-bangul pentru ca acelea sint energii minerale iar omul,ca sa fie om are fluide umane,rezultate din activitati umane(dar s-ar parea ca stii,intr-un fel,asta,de vreme ce pricepi cum e cu deochiul,cind unii iau de-a gata ce au muncit altii in casa proprie).E mai sanatos sa traiesti cu cat esti,decat sa iei ce nu ti se potriveste si sa devii un om care nu isi poate exercita toate calitatile pentru ca nu mai are fluide compatibile sau nu mai poate sa isi regaseasca sentimentele,din aceleasi motive.
Cred ca numai Dumnezeu poate absorbi fluide minerale si ramane sanatos,pentru ca El stie sa le transforme in fluide potrivite intr-un singur ciclu de resorbtie.Restul,isi fac iluzii ca le e mai bine,dar nu se uita ce lasa in urma,netransformat,toxic.

Radiestezia nu "da" energie ci ajuta omul sa scape de paraziti energetici(cei de grade mici)  sau sa-si inteleaga devenirea lor(buna sau rea),la grade mai mari.

O fi destul pentru toti,dar nu putem manca tarana,de exemplu,am deveni bolnavi si cu carente.Trebuie sa mancam ce produce pamantul si sa ii...multumim ca sa ne pastram starea de armonie.

Magda, Flowers !
Pentru ceea ce esti.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Sam 27 Iun 2015, 12:00 pm

Sa va povestesc si eu despre experienta mea cu spatele. Mie mi-a mers si sunt foarte incantata. Am auzit foarte multa lume cu probleme, fete chiar operate la coloana.

In 2 cuvinte: prin decembrie a inceput sa-mi amorteasca jumatate de fund. Prin martie s-a dus durerea spre genunchi. De la amorteala aia eu trebuia sa ajung la dr, dar nici prin cap nu mi-a trecut ca amorteala este de la nervul sciatic. Tratament 3 luni, februarie, martie, aprilie, luni in care eram anchilozata, destul de rau, abia mergeam sa iau copii de la scoala/gradinita.
Am ajuns la neurolog cu radiografia la coloana. In 5 min de consult rapid, mi-a dat tratament si trimitere catre recuperare medicala. (asta in aprilie, pana-n Paste).
Pe 2 iunie am prins programare la recuperare medicala care a constat in: fizioterapie si kinetoterapie. Eeeee si aici nebunia, ca eu habar nu aveam ce sunt si cu ce se ocupa rade nici acum nu am citit prea mult, dar am vazut "pe pielea mea" ca mie mi-au mers.
Prima era fizioterapia = imi punea curent pe coloana, cat suporti furnicaturile (mi-a placut)
A doua kinetoterapia = gimnastica de recuperare. Am exercitii de gimnastica, de 2 ori pe zi, special concepute pentru cei cu probleme de coloana. Ma oftic ca nu reusesc sa le fac de 2 ori pe zi, dar o data tot le fac.
Mi-a explicat dr kinetoterapeut (un om minunat, ii place ceia ce face, numai bine ca a plecat din orasul nostru, in Bucuresti) ca este bine ca de 2 ori pe an sa fac asta, fizioterapie + kinetoterapie (in spital am facut) in toamna si in primavara. Trebuie facuta programare din august pentru octombrie. Cu trimitere de la dr de familie.

Daca doreste cineva exercitiile pentru coloana si mai am un fisier cu scoala spatelui, pentru cei care stau mult la calculator, chiar si la volan trebuie sa ne punem o pernita la spate, tot timpul trebuie sa avem curbura la spate, cat bagam mana intre coloana si scaun, sa imi tirmita mail pe privat si vi le tirmit. Este fisier .pdf.

Sanatate maxima si sa nu aveti nevoie mai bine. Dar daca aveti, si afceti fizioterapie, nu refuzati kinetoterapia pe motiv ca faceti miscare. Miscarea pe care te invata dr sa o faci nu o faci in viata de zi cu zi, atat de regulat. Miscarea pe care o facem noi este alergatura rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Sam 27 Iun 2015, 6:15 pm

Ma bucur Diada ca ti-ai gasit leac si ameliorare. Tine-o tot asa! Sa nu fie nevoie, dar e bine ca faci si miscare, pentru ca trebuie.
Sa-mi trimiti si mie exercitiile. Merci

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de piciul Dum 28 Iun 2015, 7:15 am

Sanatate, Diada! Si perseverenta e totul! ..si disciplina!...si un diagnostic bun...si un pic de noroc!
Am constatat pe pielea mea...acum n ani am slabit si de suparare si de sanatate...acum am lasat-o pe tanjeala si au inceput durerile de tot felul! Nu stiu de ce nu gasesc vointa de atunci sa incep un regim serios...pesemne ca stiu ca este pe viata si ma tot amagesc ca incep de maine!!!!  La teorie stau grozav, practica ma omoara!!! zid
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 29 Iun 2015, 10:17 am

Maare dreptate ai diada! Asta cu kineto si eu am gandit la fel cand m-am dus la doctor de dureri de picioare si el mi-a dat sa fac kinetoterapi. Mi-am zis in mintea mea "afurisit om, nu fac eu destula miscare ma mai pune si el sa fac gimnastica". Dar dupa cateva sedinte m-am lamurit si i-am dat perfecta dreptate. Si acum cand ma dor picioarele, uneori fac catva exercitii din cele invatate atunci si zau ca eu efect.
(ma duc sa trimit mail sa-mi dai si mie exercitiile, te rog)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Iun 2015, 1:00 pm

Revenim la ideea: mai bine sa previi decat sa tratezi!
Sper sa faceti exercitiile regulat, sa nu mai aveti nevoie de tratamente. pupi
Si sper sa ma tin si eu de o forma de sport, pt.ca ma dor oasele cand stau. Vorba voastra, alergatura si treaba in casa nu se pune. zid

p.s. Diada, am fost la un specialist in inforenergetica dl Constantin Bors si a recomandat cu caldura dimineata exercitiul salutarii soarelui. Chiar zicea ca noi, generatia tanara, ne trezim direct din pat si ne aruncam la calculator, nu facem exercitii de intindere dimineata, sa ajutam secretiile naturale din coloana, ceafa sa circule libere. Mi-am propus sa ma tin de acest simplu exercitiu, dar de multe ori apar tot felul de chestii (foamea lui bebe, cand eu sunt chioara de somn... zid rade )


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 29 Iun 2015, 6:07 pm

Admina a scris:p.s. Diada, am fost la un specialist in inforenergetica dl Constantin Bors si a recomandat cu caldura dimineata exercitiul salutarii soarelui.
Eu "salut" in fiecare dimineata divinitatea,in masura(sau forma) in care considera ea sa ajung la ea cu salutul wink .
Imi face bine.Sa zicem ca era de asteptat. love
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de ema Mar 30 Iun 2015, 2:27 pm

Da, si eu am bombanit la adresa kinetoterapeutului sotului si cand am vazut rezultatele dupa doar cateva sedinte...Pe mine m-a invatat cum sa respir cand fac crize de astm si ...chiar reusesc sa respir (ultima data nu am luat medicamente si am iesit singura din criza).
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Carmencyta Vin 10 Iul 2015, 10:54 pm

Am si eu o rugaminte la mamicile care au folosit gemoterapice: in primul rand la ce doctor ar fi bine sa merg pentru a ni se recomanda un tratament personalizat si de la ce firma ati cumparat extracte si ati fost multumite?multumesc din suflet! kiss
Carmencyta
Carmencyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de diada Sam 11 Iul 2015, 8:35 am

Eu am fost la homeopat care este specializat si pe gemoterapie, intrebi de cand faci programarea. Eu cand sun pentru programare, ma intreaba pentru ce, are multe specializari, homeopatie, biorezonanta, gemoterapie, fitoterapie.... etc uite AICI, vad ca au clinica si in Timisoara.

Eu nu m-am mai dus de vreo 7-8 luni, nu am mai avut nevoie, mi-am cumparat cartea "gemoterapia de la A la Z" si ii tratez dupa ea. Ma duc la dr de familie pentru diagnostic.

Cumpar doar gemoterapice de la plantextract, am incercat si dacia plant dar nu s-au facut bine copii, probabil si pe neincrederea mea, nu mi-a placut cum arata de cum le-am vazut, si stii cum se zice, daca nu ai incredere in ele, nu le mai lua, ca le iei degeaba.

Sper sa gasesti un medic bun, daca mai ai si alte intrebari, aici sunt!

Eu zilele trecute i-am scapat de o stare de voma, nefebrila, cu gemo de merisor si nuc. Ai mei copii nu iau siropele si gemotarapia m-a salvat din foarte multe situatii, chiar spital (laringitele, cand inevitavbil ne interna)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Medicina alternativa: da sau nu? - Pagina 4 Empty Re: Medicina alternativa: da sau nu?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB