Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyIeri la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Cozonaci si aluaturi dospite

+83
Uca
nicole24
32vali
Gabica
kerkyra
scoobbyy
alexaaa08
marry_a19
Carmen T
Ais
canadianca50
CarmenClaudia
cristina07
-iulia-
mari42
Dorulet
Giorgi
dorinacirstea
barbin
micheline
cory74
carmenco
dorinami
IULIA13
pufoi
danniela
anc@
culea mirela
denis21
AlinaJ.Bijoux
Eva
europolis
camelia84
corina corina
LYNDA
Gabiuta
Angelica18
cristina350
mariaz_09
Ionela.Radu
tinap
betymi72
LORIMAR
arielas
Chirrox13
violetas
mykya
came_lia
MagdaMarin
olympia
valentinadof
vicki
rivka
Giobsy
camic
ema
aurishta
costina89
elena.habasescu
ncoroleac
cretu_veronica22
teisoara
adar
amnro
Floren
Buburuza
cata13lina
Alina.C
mnarcisa
nadja
adelina24
danae
iuliana72
Marry
Clio_Ela
MihaelaT
Dionisia
zylv
viorica
irish05
diada
Camy
Admina
87 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de danniela Joi 06 Sept 2012, 11:10 am

Am facut si eu cozonac la masina de paine dupa prima reteta pe care mi-a dat-o nenea Google si iata ce a iesit!!
la crescut in masina
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aici in tava, am pus 1 kg de faina dar au fost 2 cozonaci mici
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

i-am uns cu ou inainte de a creste bine si au iesit patati, nu am experienta e prima data cand fac
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si taiat
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Joi 06 Sept 2012, 11:26 am

Daniela, cozonacul pare sa fie crescut bine si pufos. Mai mari sau mai mici important este sa fie bun. Mie dintr-un Kg de faina imi ies 2 cozonaci mari. Eu folosesc numai faina Grania pt.cozonac tu ? Si mai depinde de reteta.. si de cuptorul in care ii coci. Abea astept sa fac si eu cozonac. La masina de paine fac doar aluatul. Pt.mine masina de paine este o minune. Am stricat 2 sunt la a treia , iar daca se strica si asta imi cumpar alta. Daca doresti iti dau reteta mea pe care mi-am format-o de -a lungul timpului
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de danniela Joi 06 Sept 2012, 11:32 am

La masina l-am crescut si eu numai, Dorina. Apoi l-am pus in tavi. Eu folosesc faina de Kenya, e un singur tip de faina care il gasesc, astia nu is experti ca noi in atatea, insa sunt mai bio decat noi. Sigur, cu placere astept reteta ta, sunt sigura ca ti-ai adoptat-o cum ti-a placut tie. Eu nu am facut niciodata cozonac, nici cu masina nici fara.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de carmenco Joi 06 Sept 2012, 12:20 pm

Daniela, a iesit nemaipomenit de frumos!
Ma mut la tine wink
Mama ce foame imi este!
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Joi 06 Sept 2012, 1:49 pm

Daniela, scuze , nici nu am vazut unde locuiesti! Ce sa mai zic ? Ti-am spus si eu cozonacul pare crescut frumos si pufos, iar daca tie iti place...restul nu mai conteaza! Reteta mea este urmatoarea: 1 Kg de faina , 4 oua intregi, 1 cutie iaurt (125 g), sau smantana , 100 g.unt, 2 linguri ulei, lapte 200-25o ml,. 8 linguri de zahar, drojdie cat o nuca mai mare (eu folosesc proaspata), coaja de lamaie, zahar vanilat, sare. Mod de preparare: incalzesc laptele putin si-l pun in cuva - la inceput 150 ml., adaug pe rand: drojdia de bere care o faramitez in mana si o pun in laptele din cuva, zaharul, untul f.moale, ouale batute un pic cu furculita, iaurtul si apoi faina toata. Deasupra sarea si mirodeniile. Cand incepe sa framante o sa vezi ca ingredientele se incorporeaza mai greu, dar eu folosesc o lingura de lemn si mai "ajut' la amestecare. Restul de lapte il adaug treptat si numai atat cat sa iasa un aluat un pic mai tare. Cand s-au omogenizat toate ingredientele si aluatul prinde consistenta adaugi uleiul putin cate putin. Sa fiu sincera eu imi mai implic si mainile. Ridic aluatul si-l asez inapoi incat paletele sa roteasca tot amestecul. Programul meu este de 1h si 50 min., amestecare plus crestere. Dupa aceea il scot din cuva si ii pun umplutura si il coc in cuptorul de aragaz. Vroiam sa-ti mai spun ca
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de danniela Joi 06 Sept 2012, 3:35 pm

Multumesc Dorina, data viitoare incerc si reteta ta, ma incanta ca este cu iaurt si mie imi plac aluaturile cu iaurt. Eu folosesc drojdie uscata ca nu gasesc prospata, sunt multumita de ea. Iti spun cum a iesit dupa incercare .
kiss kiss
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Joi 06 Sept 2012, 3:54 pm

Daniela, probabil ai vazut ca am vrut sa mai scriu ceva, dar nu am mai putut datorita tastaturii care s-a blocat. Am vrut sa spun de cantitatea de lapte. Este estimativa , in functie si de faina. Sunt tipuri de faina care necesita mai mult lichid si invers. Dar asta o simti si tu dupa aspectul aluatului. Pe masura ce vei lucra la masina de paine o sa imbunatatesti retetele. Poate intri pe forum la "paine facuta in masina de paine"... zilele acestea am expus niste fotografii cu painea facuta de mine. La cozonac nu m-am gandit sa-i fac poze.. Spor la treaba si sper ca ti-am fost de folos!
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de corina corina Joi 06 Sept 2012, 3:57 pm

Frumos cozonacul , Danniela !
Si eu il fac tot la masina de paine . Daca il fac doar cu stafide il las sa se si coaca in masina . Iese grozav de bun si e si mai repede de facut .

Dorina , eu pun drojdia si sarea si laptele caldut si ouale batute intr-un castron si las sa se topeasca zaharul , pun uleiul in vasul masinii , adaug lichidul dulce , apoi faina . Si asa se amesteca omogen si nu mai e nevoie de lingura sau de maini . Framanta singura perfect . Am calculat sa fie 400 ml de lichid la 600 de faina si iese un cozonac mare cat painea .

Daca nu te superi , Dorina , spune-mi ce ti se strica de regula la masina? Scuze de off !

corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de teisoara Joi 06 Sept 2012, 4:12 pm

mie mi s-a stricat cuva si mecanismul de dedesubt cuva care invarte,curgea lichid pe acolo.........
Oricum e greu si rau dacase strica si ai apucat sa te deprinzi cu masina Sad
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de danniela Joi 06 Sept 2012, 4:26 pm

Multumesc Corina si Dorina din nou, asa e , nu toata faina seamana.
Eu am pierdut paleta din cuva, cred ca unul din noi a aruncat-o din ghiuveta cu coji de cartofi in galeata de gunoi si dusa a fost. Am stat cativa ani fara ea, dar ma obisnuisem sa fac aluaturile la masina, toata ziua ma gogoseam. Ma duc sa ma uit si la paine....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de ema Joi 06 Sept 2012, 5:03 pm

Danniela imi vine sa-ti mananc cozonacul si cu ochii Deja simt mirosul aromat si simt fasiile alea de cozonac topindu-se in gura Mmmmmmmmmmmmm
Eu am un drac de cuptor cu microunde incorporate Nu-i dau deloc de capat nici macar daca respect instructiunile din cartea tehnica Pur si simplu usuca prea tare Am facut azi doua checulete si pot sa sparg geamuri cu ele Si am redus timpul de coacere si temperatura Am sa ma fac lenesa ca astea de aici: cumpar si nu mai fac nimic pentru ca nu iese zid
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de corina corina Joi 06 Sept 2012, 5:14 pm

Si eu tot asa am patit , Teisoara !
Azi insa , mi-a reparat-o sotul meu . A schimbat semeringul axului care invartea paleta . N-a gasit insa din cel rezistent la temperatura mare , dar azi vad ca n-a mirosit a nimic incins . Sa vedem cat tine minunea .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de cory74 Joi 06 Sept 2012, 9:15 pm

Ema, cuptor normal nu ai?!
Uite ca m-ai determinat sa merg sa fac o tava de chec. O reteta de chec super simpla si super delici-pufoasa... Am reteta de blogul Laurei Sava, am prestat-o de foarte multe ori si n-as da-o pe nici o alta....
Dar sa va arat ce a iesit!
Pofticioasa mea scumpica a tinut sa o pozez si pe ea...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru o tava normala de chec:
2 oua, 1 praf copt, o cana zahar, 2 cani faina, 1/2 cana ulei, 1/2 cana lapte, 2 lg cacao, optional arome.(La tava mea dreptunghiulara am dublat cantitatile, e mai bun asa; mai mult miez pufos..)
Se bat bine ouale, incalzite la temperatura camerei, adaugand treptat zaharul. Dupa ce se albesc, se adauga uleiul si laptele, apoi faina si praful de copt. Se toarna cam 3/4 compozitie in tava tapetata, restul se amesteca cu cacao si putin lapte ca sa nu fie prea groasa compozitia...si toarna in tava peste compozitia alba. Se baga in cuptorul preincalzit cam la 180 grade pentru vreo 25-30 min.
Ps. compozitia nu trebuie sa fie prea groasa, ci doar ca o smantana mai grosuta. Daca vi se pare prea groasa mai puneti putin lapte.
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Joi 06 Sept 2012, 10:14 pm

Corina, dupa cum am scris mai sus sunt la a 3-a masina de paine. Prima masina am cumparat-o acum 6 ani dintr-un hipermarket , Era la promotie si am dat pe ea 99,9 lei. Era o masina chinezeasca care nu avea nici certificat de garantie. Ne-a zis de la magazin ca daca se strica in termen de 2 ani sa o ducem inapoi cu bonul de casa si ne da banii integral. La cati bani am dat pe ea am zis ca nu este mare scofala de capul ei...dar nu a fost asa. Am folosit-o 3 ani "la greu" :paine, aluat de cozonac si alte aluaturi. In afara de faptul ca la inceput mai mi-a dat coca pe deasupra si s-a ars la coacere, alta prob.nu am avut Intre timp fata mea si-a cumparat o masina Mulinex care facea si baghete. Asa ca m-am gandit sa o inlocuiesc si eu pe a mea. Isi facuse toti banii care i-am dat pe ea. Am oferit masina de paine unei verisoare si mi-am cumparat Mulinexul. Vreau sa-ti spun ca nu mi-a placut de cand am folosit-o prima oara. Nu mi se parea mai buna de cat cea de 99,9 lei. Dupa 1 an si ceva de utilizare termostatul nu a mai functionat si s-a ars. Puteam sa o duc la reparat , dar m-am gandit ca nu face si am aruncat-o. La acelasi hipermarket ( Kaufland) era din nou promotii la masini de paine. Mi-am cumparat una la pretul de 149,9 lei. Arata super si o am de anul trecut din ianuarie. Am zis ca in viata mea nu mai cumpar masina de paine de firma. Daca as fi dispus de spatiu mai mult imi cumparam 3 si tot nu dadeam pe ele cat am dat pe Mulinex. Chiar daca se strica nu plang dupa bani. Aceasta masina de paine are 2 palete , are cuva mare. Vreau sa spun ca , cuva de la Mulinex parca nu era nici bine teflonata, iar paletele abea le scoteam din paine.Mai mult de atat nici nu se spalau bine. De actuala masina sunt extrem de multumita. Fiind la a-3-a am experienta - am avut si am altfel grija de ea. De altfel folosesc masina doar la framantat pt.ca painea o coc in cuptorul aragazului. Este mai buna si asa imi ies 2 paini. Am fotografiat-o sa ti-o arat URL=https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/692/dsc08182k.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] . Aceasta este painea pe care o fac si o mananc de mult timp...niici nu stiu de cand nu am mai cumparat paine .... Ca sa nu uit apropo de palete. Am avut multa grija de ele...fata mea le-a aruncat de 2 ori la gunoi...
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de cory74 Joi 06 Sept 2012, 10:21 pm

Arata bestial painea ta, Dorina. Le coci pe rand nu?!
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de micheline Joi 06 Sept 2012, 10:35 pm

Eu am facut proprii cozonaci dupa reteta mea proprie pe care am adaptat-o in asa fel incat sa-mi iasa ceva bun.
Reteta este urmatoarea, pentru doua tavi de cozonac. Pun un Kg de faina ooo in ligheanul in care framant. Fierb cam 300 g cartofi pe care ii pasez ca pentru piure. Spre sfarsit pun sare in cartofi sa fiarba putin impreuna. Sarea pusa la iinceputul fierberii legumelor le intareste.
Pun piureul respectiv peste faina, adaug putin lapte putin caldut, apoi dizolv drojdia in amestecul respectiv (eu folosesc drojdie proaspata, un cubulet). Las cam 15 - 20 minute acoperit sa creasca, apoi pun cam 300 g zahar, 3 galbenusuri (albusurile intaresc aluatul) coaja lamaie, zahar vanilat si restul de lapte pana la 500 ml. Le pun pe rand in timp ce framant sa se incorporeze totul.
Cand sunt toate bine incorporate, pun ulei, intai imi torn in palma, pe maini, si framant (nu neaparat 30 minute) . Las sa creasca cam o ora. Apoi ung blatul de lucru cu ulei, dau cu ulei si pe maini, pentru ca aluatul sa nu se lipeasca, il intind cu maineile cat mai subtire, apasand cu o mana pe el si cu alta intinzandu-l.
Apoi pun umplutura: Stafide, sau rahat, nuca, am pus odata si gem si a iesit delicios, ciocolata, orice va trece prin cap. Important este sa va placa.
Il mai las in tavi cam1 si 1/2 ore acoperit si la loc cald sa creasca, apoi il ung cu ou, acesta trebuie sa fie la temperatura camerei nu rece si il bag in cuptor la foc mic.
La cuptorul meu trebuie mai mult de o ora sa se coaca. Atunci cand a prins o culoare rumena este copt. Eu deschid usa cuptorului cam dupa trei sferturi de ora sau sfatul fiicei mele - nu deschizi usa de la cuptor pana nu incepe sa miroasa.
Cand sunt copti ii scot din cuptor, ii acopar cu un prosop curat, nu trebuie sa se atinga unul de celalalt,las putina distanta intre ei, 5-10 cm, si apoi le pun o patura peste. Dupa cam o ora ii scot din tava si sunt tocmai buni pentru mancat. Ies foarte pufosi si gustosi.
Cum m-am intins ca o pomana tiganeasca, sper ca nu v-am plictisit.
micheline
micheline
helper
helper

Numarul mesajelor : 79
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Joi 06 Sept 2012, 10:54 pm

Nu, Cory ! Le coc pe amandoua impreuna. Pt.coacere folosesc 2 ceaune care le pun la incalzit circa 5-10 min. in cuptorul de la aragaz. Dupa aceea le scot si pun aluatul de paine in ele. Introduc ceaunele in cuptor si pun deasupra lor cate un capac. Coc painea circa 45 min.la foc mediu. Daca stiam ca va arat aceste poze taiam o felie de paine sa vedeti cum arata si in interior. Va spun ca este tare buna si satioasa . Aceasta paine este facuta cu faina de grau, tarate de orz , faina de secara si ulei de masline. Aceasta este painea standard pe care o fac cel mai adesea. ..dar mai fac si cu tarate de grau, seminte, cartof, chiar si nuca...
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de cory74 Joi 06 Sept 2012, 11:01 pm

Suna tare bine, Dorina. Cred ca e delicioasa, dar... eu sunt la regim, asa ca paine nu poate fi vorba. Insa ma pregatesc Smile ...mai am de dat jos vreo 3,5 kg.
Inseamna ca sunt micute ceaunele tale, daca incap amandoua odata! Question
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de diada Vin 07 Sept 2012, 1:09 am

cory74 a scris:
Pentru o tava normala de chec:
2 oua, 1 praf copt, o cana zahar, 2 cani faina, 1/2 cana ulei, 1/2 cana lapte, 2 lg cacao, optional arome.(La tava mea dreptunghiulara am dublat cantitatile, e mai bun asa; mai mult miez pufos..)
Se bat bine ouale, incalzite la temperatura camerei, adaugand treptat zaharul. Dupa ce se albesc, se adauga uleiul si laptele, apoi faina si praful de copt. Se toarna cam 3/4 compozitie in tava tapetata, restul se amesteca cu cacao si putin lapte ca sa nu fie prea groasa compozitia...si toarna in tava peste compozitia alba. Se baga in cuptorul preincalzit cam la 180 grade pentru vreo 25-30 min.
Ps. compozitia nu trebuie sa fie prea groasa, ci doar ca o smantana mai grosuta. Daca vi se pare prea groasa mai puneti putin lapte.

tot reteta asta o fac si eu, dar cu apa in loc de lapte si le pun pe toate o data in mixer, in afara de faina si praf de copt, este preferatul copiilor!!! si ei nu manaca nici tort!!!

despre masina de paine, eu sunt la a doua, tot moulinex, mai merga si primul moulinex, dupa 5 ani, dar nu mai cocea, si la 32 de grade in casa, sa mai dau si drumul la cuptor, muream ca gastele cu aripile intinse prin apartament... asa ca, am luat alta, cand se racoreste, sa se faca un 27 de grade in casa, o sa o coc din nou la cuptor. Asa si eu, nu am mai cumparat paine de ani de zile!!! mai vor copii de la brutarie cateodata, calda, dar rar.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Vin 07 Sept 2012, 7:08 am

Cory, ceaunele sunt de 4 l . Eu nu sunt la regim dar mai mult de o felie de paine pe zi nu mananc...
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de ema Vin 07 Sept 2012, 12:26 pm

Cory, cuptor normal nu am pt ca nu am gaz metan
Am sa diminuez inca si mai mult timpul de coacere si temperatura
Nici cu zaharul de pe aici nu m-am obisnuit Nu e dulce deloc Nici nu se simte, nu tu esenta de rom, vanilia e diluata rau de tot...., am facut diplomat zilele trecute si nu a iesit cum trebuia pt ca gelatina nu gelifica aproape deloc Si gatesc bine dar uite ca depinde mult de produsele folosite
Dorina, interesanta ideea cu ceaunele si acoperite la copt Asta presupun ca impiedica produsul sa se usuce Oricum arata bine de tot
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Vin 07 Sept 2012, 4:33 pm

Ema ideea cu ceaunele nu este a mea . Mi-a spus fata mea ca a vazut aceasta tehnica undeva si am incercat-o si eu. , iar de atunci coc painea numai asa. In felul acesta painea creste si se coace mai bine. Cat priveste esentele te cred ca iti este greu ...o prajitura fara arome nu mai este prajitura...
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de corina corina Vin 07 Sept 2012, 5:14 pm

Eu am o Kenwood , Dorina si o am de 6 ani . Framant zilnic o paine de 1 kg si o si coc la ea . Iese grozava ! O fac cu tarate cernute (arunc grisul si pun doar ce ramane in sita - 60 g la 540 g faina ) . O mai folosesc si la framantat aluat de placinta si cozonac , dupa cum spuneam mai sus , cozonacul il coc tot la ea . A luat cuva cateva fisuri , dar cred ca mai tine . Nu mai stiu cat am dat pe ea , dar si-a facut banii si nu mai pot fara ea . Eu n-am mai cumparat paine de cand o am .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de barbin Vin 07 Sept 2012, 6:58 pm

Frumoase si gustoase retetele voastre si incepe sa-mi surada si mie ideea cu masina de paine, desi imi face mare placere sa framant (nu mai cumpar painea).

painica pufoasa cu tarate:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si cozonacul imi iese pufos.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O sa incerc metoda ceaunului, reteta de covrigei idee
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de dorinami Vin 07 Sept 2012, 8:33 pm

Corina , am citit reteta ta de cozonac si am vazut ca tu amesteci sarea cu drojdia de bere. Eu stiu ca niciodata sarea nu trebuie sa vina in contact cu drojdia pt,ca nu mai creste aluatul . Tu nu ai avut probleme de genul acesta? Eu am recurs la coptul painii in cuptorul de la aragaz pt. ca imi place mai mult . Iese altfel de cat in masina de paine.Barbin , frumos arata cozonacul tau. Mi-ai facut pofta! Am framantat cu mainile si eu aluatul de paine , cozonac si de placinta , dar de cand am masina de paine ma folosesc de ea.
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Cozonaci si aluaturi dospite - Pagina 8 Empty Re: Cozonaci si aluaturi dospite

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB