Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyAstazi la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

+11
ramomic
Roxy
victoriacus
avr_dana
mariaz_09
juliennej
andreea_2008
ana_bela
crixuta
deiutza23
MagdaMarin
15 participanți

Pagina 3 din 30 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Vin 14 Ian 2011, 1:15 pm

ce burtica, cris, e burtoi:))....
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de deiutza23 Vin 14 Ian 2011, 6:11 pm

JULLI dc tu zici ca acum e burtoi,sa vezi de la 7 luni ce mai zici love .
VICTORIA bafta cu dieta,vreau si eu sustinere,ca tare greu va fi we asta sa rezist la prostii.
seara linistita.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de avr_dana Vin 14 Ian 2011, 7:30 pm

Juli wow ai 7 luni... ai intrat in ultimul trimetru..ce mai trece timpul. Cu siguranta dupa ce nasti ai sa te desumfli, mai ales ca ai prob cu umflarea picioarelor, retentie de apa....Inca un pic si respiri usurata Smile

Victoria multa bafta la dieta. iti trebe o mare ambitie sa reusesti ,dar daca vrei poti:)

In curand intru si eu la dieta.............joi mai exact dau startul la dieta. si o s-o ingnor pe socrela si toate macarurile si delicatesele facute de ea.

Wk frumos fetelor
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Vin 14 Ian 2011, 9:16 pm

Hello
Victoria, bafta cu dieta. Poate treci pe la noi sa ne spui si cam ce mananci in fiecare zi. Nu de alta, da ai vazut, avem si noi nevoie de sustinere. wink
Ioana ne-a parasit. Sad
Cris, imi place tare mult canapeaua!!!!!!! Sa o uzati sanatosi! hug
Juliiiiiiii, ce frumoasa esti!!!!!!! Mie chiar mi-e dor de burtica!!!!
Dana, da de ce nu de azi? wink
Eu nu stiu cate kg am ca nu am baterie la cantar. Mi-a luat sotul acu, seara, da nu ma cantaresc ca sigur ma apuca nervii. Maine dimineata e momentul adevarului.
Eu tin o pseudo SB, adica mai scap la cate o lipie sau o gura de dulceata de fructe, ce-i drept e light, dar nu vreau sa mai mananc dulce deloc, nici cu indulcitori.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de Roxy Vin 14 Ian 2011, 9:38 pm

Buna, fetelor ! Multa vreme a mai trecut, de cand nu v-am mai vazut, vorba poetului. In primul rand, va urez un an cu multe impliniri, un an cu multe momente speciale alaturi de cei dragi.
Nu stiu de ce am avut o perioada in care am fost mai inchisa si retrasa, dar iata ca mi s-a facut dor de voi si am zis ca trec sa va salut. Multe s-au mai intamplat pe aici.
First of all, trebuie sa o felicit pe Julie ca nu mai stiu daca am facut asta sau nu, probabil ca da, dar cred ca pe atunci nu stiai ca e fetita. Mai ai putin si iti tii minunea in brate. Si numele ales e chiar numele pe care l-as alege si eu daca as avea o fetita.
Deiutza, chiar poti sa fii mandra de reusita ta. Multe felicitari. Si ce mare e Sori, oau, va merge la scoala.
Cris parca ieri erai tu cu burtica pe aici si acum andrei e baiat mare si foarte frumooos. Felicitari si voua pentru casuta. ma bucur pentru voi si am vazut in poye ca e tare frumos acolo. A meritat tot tamabalaul, nu-i asa ?
Dana, dupa poye, nu se vede ca ai avea nevoie de slabit. Arati foarte bine si sunteti foarte frumosi toti trei. David a crescut mult. ma bucur ca iti place jobul cu copiii, chiar daca sunt convinsa ca finanaciar nu iti e recompensata munca,poate de multe ori mai iei materiale din banutii tai.
Ana, ti+ai luat masinuta. Sa o stapanesti sanatoasa. Cum e, te descurci sa te plimbi cu amandoi copilasii, e greu ? Ma bucur ca iti faci timp si pentru tine si mergi la spa. Bravos !
Andrica, tot harnicuta, si cu job si cu master.
Victoria, bafta la slabit !

Va pup pe toate si o sa imi fac timp sa mai trec. Noi suntem bine, momentan prinsi in multe activitati, dar reusim in mare parte sa facem fata tuturor lucrurilor si deocamdata si vremurilor astora dificile. Eu m+am reintors la tradus programe TV si pe langa mai si predau. Si nu stiu cum, dar vad ca reusesc sa petrec timp cu folos si cu Tudor, Uneori, tot imi mai vine sa o iau razna de la atata dute+vino, dar nu imi permit luxul asta. Important e sa fim sanatosi. kiss

avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de victoriacus Vin 14 Ian 2011, 9:55 pm

va multumesc frumos pentru sustinere.Sper sa reusesc.....adica trebuie sa reusesc.M-am saturat sa nu am cu ce sa ma imbrac,sa geama sifonierul de haine pe care nu le mai pot imbraca sau sa vad in magazine ceva ce imi place si cand ma uit la masuri..... imi pica fata zid
Deci gata cu prostiile.Azi am facut 3 reprize de stepper cate 10 minute.Una din ele cu Rebecca in brate.o tineam cu fata la oglinda si radea de nu mai putea.
Am mancat dimineata iaurt cu musli.Cumpar iaurtul cel mai slab pe care il gasesc(noroc ca e si cel mai ieftin) si o punga de 1 kg de musli care imi ajunge 2 saptamani.Doar ca acum am reusit sa imi conving si baiatul sa manance musli,deci maresc cantitatea cumparata Smile
la pranz am mancat o ciorba cu o felie de paine,iar la felul 2 o lingura mare de orez( fiert cu o ceapa mica tocata si putin delicat), putina fasole fideluta cu rosii si o bucata de peste.Asta fara paine.Acum seara niste fulgi de porumb si un mar mare. Smile
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Vin 14 Ian 2011, 10:18 pm

Roxiiiiiiiiiiii, ce bine ca ai mai trecut pe la noi!!!!!!!!!!!!!
Sper sa mai treci si sa ne mai povestesti despre tine si Tudor. pupi
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Vin 14 Ian 2011, 10:25 pm

Victoria, e important ca pentru inceput sa mananci de toate, ma refer la alimente sanatoase. Si cred ca sti si tu regula: fara grasimi, fara prajeli, de evitat paine alba, pastele si dulciurile.
Aaaa, eu as scapa de delicat, pentru ca nu e sanatos si pentru ca creste (iertati cacofonia) tensiunea si de fulgii de porunb seara. Mai bine fa-ti o salata, chiar de nu-s asa de bune la gust legumele acum. Eu mai faceam morcov ras cu gulie si un iaurt. E un deliciu, dar la SB nu-i voie Sad
Bravo pentru sport!!!! Si eu trebuie sa ma mobilizez neaparat. Vreau sa scap de burta ca aia ma deranjeaza cel mai tare acum si apoi de fund (macar mai vreo cativa cm).
Am inceput sa merg la masaj si electrostimulare. Asta nu stiu cat ajuta concret, dar la psihic ajuta cu siguranta. Smile
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Vin 14 Ian 2011, 11:40 pm

Ana, multumesc de complimente. La SB eu mananc si guile si morcov si iaurt, asa ca da-I batai ….Electrostimularea e buna, daca te tii de sedinte, dai jos bine in cm.
Victoria, multa bafta!!!
Roxa, ma bucur ca ai trecut pe aici….a meritat, chiar ne simtim foarte bine, e spatios si vederea e super. Cand il adorm pe Andrei, ma simt fain privind pe fereastra, tot Iasul luminat….Ma bucur ca sunteti bine in familie.
Cat despre tambalau….suntem iar under construction…Probleme cu acoperisul, nu s-a izolat bine sau deloc acolo unde s-au bagat suruburile, si am facut pete pe tavan in dormitor. NE-au dat azi jos tot tavanul, au scos izolatia, au bagat furtunul pe acoperis sa vada pe unde curge, maine ne scot din baie, ca s-a infiltrate si acolo si sa n-avem probleme….Nu va mai zic, ca deja ma doare capul…bine ca suntem sanatosi…
Julie, cartea a ajuns, probabil o ia sotul luni, ca azi a stat cu oamenii ba pe acoperis, ba prin casa....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Vin 14 Ian 2011, 11:48 pm

Cris, ce nebunieeeee! Sper sa rezolvati repede.
O sa ma tin de electro stimulare ca mi-am facut abonament wink
Ma duc sa caut cam cate sedinte sa fac ca sa se vada bine rezultatele.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Vin 14 Ian 2011, 11:51 pm

seara buna!

roxi, multumesc pt urari! si mai treci pe la noi.
poate mai trece si livia si ramo..ca pe vremuri.
ana, merci,dar numai frumoasa nu ma simt:))!

eu de abia astept sa revin cit de cit la normalitate.ma simt imensa, dar nu mai e asa mult.
mi-au venit si rezultatele de la testul ala de diabet si tre sa merg sa vb cu un nutritionist si o asistenta.n-am nimic doar ca cica asa s-ar face si cica tre sa ma monitorizez eu cu ceva aparat pt deget....asa ce vinerea viitoare ma distresez de la 1-4 !!!
of,offff!!
in alta ordine de idei, e weekend,uraaa!
ana-bravo ca ai grija de tine !!
roxy-ce mai face tudor?e mare deja si el! pupi
andrica,gata sesiunea?
cris...pozele cind le pui?before si after?Smile

seara buna sa aveti! kiss


neata buna!
iaca reteta:For 44 cookies:


Preheat oven at 350 F. In a big bowl combine:


- 2 eggs,
- 2/3 cup raisins
- vanilla extract


and let stand for one hour.


After the hour has passed, add to the egg mixture, mixing well after each one:


- 2/3 cup oil (such as olive, grapeseed, etc)
- 1/4 cup agave syrup
- cinnamon
- 1 1/3 cup dark rye flour
- 1 tsp baking powder
- 1 cup oat bran


Dough will be stiff. Form 44 cookies and bake onto ungreased cookie sheet for 10-12 min (or until slightly browned).




Nutritional info per 1 cookie: Calories: 63, Total Fat: 3.4g, Saturated Fat: 0.5g, Trans Fat: 0g, Cholesterol: 10 mg, Sodium: 3mg, Carb: 7.2g, Fiber: 1.3g, Sugars: 1.7g, Protein: 1.2g
Calcium 1%, Iron 2%

daca le faceti, sa le puenti ,totusi intr-o tava unsa cu un pic de ulei si sa va folosit de o lingurita cind le puneti.sa le faceti mici ca ele mai cresc.sint suuper bune, moi, delicioase!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Sam 15 Ian 2011, 5:59 pm

Buna fetelor Smile
Multumim de reteta Julie, tre sa ma pun intr-o zi sa fac.
Momentan fac vreo 3 feluri de mancare, ca nu mai apuc dupa aia. Si asa e greu, ca acu stam toti 3 in living si nu putem face mare lucru cand doarme Andrei.
Azi de nervi am iesit vreo 2 ore singura, mi-am luat o rochie si o camasa si tot proband mi-am dat seama ca nu mai arat asa groaznic.
Am incercat si o fusta scurta din aia scolarita, da pana la urma n-am mai luat-o Smile....si acuma ma tot gandesc la ea rade
Aaaaa, scuze, poze cu before and after ceva mai incolo....pentru 2-3 kg sa stric toata surpriza? Smile Plus ca vreau sa fiu si un pic aranjata, nu sa fiu cu parul nespalat, ciufulit si cu fata de "azi n-am apucat nici sa ma uit in oglinda" Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de victoriacus Sam 15 Ian 2011, 8:54 pm

ce e SB?
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de avr_dana Sam 15 Ian 2011, 9:09 pm

Seara buna fetelor

Victoria SB este dieta South Beach. Multe din fetele de aici au slabit ff frumos cu ea. Si eu am tinut doar faza 1 - 2 sapt am slabit ceva si gata. De atunci ( spre rusinea mea au trecut ani) ma tot chinui si degeaba.
Cu toate ca fetele s-au ingrasat...au nascut..au slabit la loc si eu ioc Smile
DAr gata si la mine
..dieta ca deja ma doare in pietp ..si nush de la ce. Sapt viitoare ma duc sa-mi fac ceva analize.

Ana incep de sapt asta ...pe joi ca e luna in descrestere si sa"descresc"si eu o data pt totdeauna :P
Intre luna plina si luna noua- luna e pe descrestere si e perfect sa incepi ctivitati care au ca sop diminuarea/scaderea a ceva.

Cris.....vai ce nasol. Bafta si rabdare sa treceti peste asta. e de asteptat cum se fac lucrarile la noi....Uff . Noi nici nu ne-am mutat si am refacut izolatia la pod. A muncit taica-miu toata vara sa o faca el cu mainile lui.

Roxii ce bine ca ai trecut pe la noi. Pupicei lui Tudor..tre sa fie mare...strengar

Andrica pe unde esti... pe la munte ? Te relaxezi?

o seara faina
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Dum 16 Ian 2011, 1:53 am

seara buna!
cris, sa porti sanatoasa si slabuta achizitiile.
dana,spor la dieta.

fetelor, am facut cu omul o lista de ce avem nevoie pt bebe.
ma ajutati sa imi spuneti daca mai am nevoie de altceva pe linga chestiile astea.
nu vreau sa ii iau pat separat.o sa doarma cu noi pt inceput si in living o sa pun o saltea, pt cidn doarme in timpul zilei.
la fel nu vreau sa iau biberoane si nici suzeta..pt ca vreau sa alaptez si nu vreau sa ii dau suzeta..(daca o fi necesar o sa ii dau)..

am intrat azi intr-un babies are us si m-a apucat un fel de panica ca noi n-am luat nimic si nici nu stiu exact ce tre' sa iau....Sad
pina ne mutam,adica pe la vara, august,spetembrie, la fel, nu o sa aiba camera ei...deci nu am nevoie de mobilier inca...
jucarii o sa iua simple pt inceput si doar citeva...
asadar aici e lista...ce mai imi trebuie??????help,please!!!

Baby things we need

-mattress /basinet
-changing pad
-bath tub/towelles/washing stuff
-carriege
-black/white mobile
-black/white books
-black/white blanket
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de victoriacus Dum 16 Ian 2011, 12:30 pm

Multumesc de raspuns.O voi cauta si eu sa vad in ce consta.
Oricum eu in curand voi incepe dieta mea speciala care se cheama "dat cu sapa" si care da rezultate excelente :D

Julienne,in primul rand sa iei hainute,pampersi,servetele umede.Apoi pompita pentru nas,crema pentru fundulet,in caz ca se irita,batiste pentru ca ii mai curge din gurita , ser fiziologic care iti trebuie sa ii stergi dimineata si seara ochisorii,si e bun si pentru nasuc.Si vezi ce iti mai spune si cand mergi sa nasti,in spital.Ca iti mai ia si sotul tau atunci.
Nici eu nu am folosit la Rebecca biberoane,insa unul tot iti va trebui acasa in cazul in care va avea colici si va trebui sa ii dai ceai.Nici suzeta nu au vrut nici unul dintre copiii mei.O aruncau cat colo si nici mie nu mi-a placut sa insist.E mai bine fara.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Dum 16 Ian 2011, 1:40 pm

Julie, eu am o lista lunga, un file in excel, cu diverse, pt spital, acasa, mama, bebe...
Il adaptez azi cand apuc ca atunci cand l-am facut nu nascusem, acum cu experienta gandesc mai realist Smile , il actualizez pt tine si ti-l trimit pe mail-ul de pe facebook, e ok?
Dupa aceea poti sa ma intrebi ce mai crezi tu...
Tu nasti natural sau cezariana? Si asta e important in ceea ce priveste ce ai tu nevoie....
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Dum 16 Ian 2011, 2:02 pm

neata fetelor.!

victoria, haine am mai luat.nu f multe, dar am luat..o sa ma interesez de creme, servetele si restul...


cris,nasc natural.aici nu vor sa faca cezariana decit daca sint complicatii.sper sa nu fie nici o complicatie si sa pot naste natural. de miercurea viitoare mergem la niste"clase" la spitalul in care voi naste si cred/sper ca ne zic mai multe...
de la 4 tot caut pe net si pe bune, dar unele mame chiar exagereaza cu cite iau pt bebei..

si ca sa ma zapacesc si mai tare am gasit o gramada de clase pe care le ofera spitalul..o sa merg la cele pt care nu tre sa platesc,pt inceput ,ca deja m-au aiurit de tot atitea informatii....
cris,multam..chiar m-ar ajuta sa stiu ce ai luat tu..
azi iau cartile si mobilul si weekendul viitor mergem dupa carut..pina atunci mai investigam..doamne ce strss m-a luat....
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Dum 16 Ian 2011, 3:17 pm

Hello
Juli, pot sa-ti spun si eu ce am luat. Smile
Nu trebuie sa intri in panica. Iti iei strictul necesar si apoi vei iesi cu piticoata la cumparaturi, asa ca intre fete. wink
- carucior (acu nu as mai lua, as prefera sling-ul Smile )
- patut (l-am primit pentru Edy si noi doar l-am modernizat)
- hainute (body-uri - sunt cele mai practice; salopete; hainute groase pentru iesit la plimbare)
- paturici (eu am primit o groaza)
- sampon, sapun, crema de corp - crema noi am folosit-o putin de tot,
- crema pt. fundulet - poate gasesti din aia preparata in farmacie
- ser fiziologic - ii stergeam fata dimineata si seara
- spray cu apa de mare pentru nasuc
- batista bebelusului - asta-i mana cereasca, e un must have
Nu mai stiu acum. Poate mai completeaza si Cris.
Si eu zic fara suzeta si biberon. Eu am cumparat suzete si le-a aruncat. Acu se joaca cu ele. Smile
Biberon nu are sens, atata vreme cat vrei sa alaptezi, iar ceaiul e fara folos. Mai bine-l bei tu.
Acum tu sti parearea mea despre colici, adica nu exista, e doar nevoie bebelusului de a o sti pe mama aproape, dar si multe alte frustrari pe care el si le exprima prin plans si agitatie.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Dum 16 Ian 2011, 3:29 pm

ana- ce e batista bebelusului si sprayul cu apa la ce -l folosesc?

si cu wrapurile sint confuza...iau wrap, iau sling sau mei tai? ca pe net toate sint recomandate si pt bebei?
am fost la un magazin si aveau wrapuri faine..apoi am mai vazut si meitai...
carucior ma gindeam sa iau pt ca aici se da carutul impreuna cu chestia aia de pus in masina...si de aia o sa avem nevoie.

si inca ceva -voi ati baut ceauri inainte de a naste?pt lapte?sau ati dat cu ceva creme pe sini? ca citesc prea multe si in loc sa ma luminez, ma timpesc si mai tare...
pat nu iau pt ca vreau sa doarma cu noi..iau (sau o sa primesc o saltea)pt living..

azi o sa merg sa mai iau bodyuri...si voi le-ati dat pe ei si salopte din alea care acopera picioarele,adica nu mai au nevoie de papucei.oricum nu vreau sa ii pun papuci oricum sau cel putin nu inca...dar asa ca idee..
aa..si inca ceva,bodyurile eu le-am luat mai mari, doar citeva new born.sa iau si new born sau mai bine mai mari?
si paturele cite am nevoie? vreau sa impletesc eu una alb-negru,mai groasa si sa iau una din bumbac..
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Dum 16 Ian 2011, 4:16 pm

Ioi, Juli, ce preocupari faine ai!!!!!
Eu zic asa mei-tai mai incolo, dupa 4 luni. Wrap-ul e mai greu de legat daca nu ai experienta. eu ti-as recomanda sling cu inele. Cred ca-i cel mai usor de pus.
Apa de mare si batista bebelusului - apa de mare e spray pentru nasuc. Trebuie sa ii cureti tu nasucul ca ea nu o sa stie sa il sufle. Batista bebelusului e un dispozitiv ce se pune la aspiratorul de uz casnic si ii tragi cu el secretiile din nasuc. Nu stiu daca in usa se gaseste, dar e foarte bun. Si pompita de nas e buna, dar cu asta tragi mucutii constant si ii cureti ma bine nasucul.
La Edy mi-am facut masaj la sani cu Garmastan, dar crede-ma ca a fost apa de ploaie, cand a supt bb a fost un soc, deci eu zic sa nu-ti bati capul cu asta. Adica cu pregatitul sanilor pentru alaptat. Anna o sa pape titi si daca nu-i pregatesti.
Ceaiuri pentru stimularea lactatiei eu am baut abia dupa ce am nascut, dar poate tu nu o sa ai nevoie. Cred ca asta il poti lasa pentru dupa.
Body-uri pentru new born eu zic sa nu iei pentru ca o sa iasa repede din ele. Eu am luat pentru 3 luni. Eu stiam ca Iannis o sa fie destul de mare.
Pupici.
Revin mai tarziu. Plec la Biserica.
daca mai ai intrebari, nu ezita. De asta suntem aici.
kiss
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Dum 16 Ian 2011, 9:17 pm

ana, pt nas n-am vazut decit un fel de pompita manuala, la farmacie.restul imi suna stiintifico- fantastic...
nici apa de mare sau batista n-am vazut.
pt creme, uleiuri si sapmon o sa merg la un magazin naturist sa iau.asta data viitoare cind merg dupa mincare..

azi merg sa-i vad pe copiii irlandezilor si stau cu ei.e joc mare de fotbal american ,da' nu ma intereseaza.omu are un prieten, irlandezii merg sa vada jocul,io stau cu piticii...
asa ca las pe miine cumparatul de haine, prosoape si restul ce mi-am propus pt azi..
ana, merci.parca m-a mai lasat panica...asta pina la noapte cind ma trezesc si ma apuca iarasi...Sad
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Dum 16 Ian 2011, 10:14 pm

Julie, nu te panica, toate ti se vor parea super simple dupa ce le vei face de cateva ori, baita, alaptatul, schimbatul, etc....
E normal sa fii nelinistita putin, ca nu le-ai mai facut pana acu, dar nu sunt chiar atat de grele.
In seara asta am fost la niste prieteni cu bebici. Cand termin documentul ala, ti-l trimit, iti detaliez tot Smile

Julie, ti l-am trimis Smile.
Sper sa te ajute, am incercat sa detaliez, sunt asa multe chichite la inceput rade
Gandaceii astia mici trebuie bibiliti f bine Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Lun 17 Ian 2011, 2:34 pm

neata.

cris,merci..nici nu stiam ca am nevoie de asa multe si pt mine..aoleu!!!!!!!
tre sa mergem la cursurile alea sa vad cu ce ma lumineaza..sper sa-mi zica de ce am nevoie si de ce nu.
am vb cu o tipa ce lucreaza intr-un fel de maazin cu de toate pt bebei ,linga spital si ea a zis ca nascut la beth israel si ca a fost o experienta super, ca s-a simtit ca la hotel..ca i-au adus copilul linga ea, l-au lasat cu ea, ca toata lumea a avut grija sa nu-i lipseasca nimic.
a mai zis ca pt nastere normala, dupa 2 zile te lasa acasa.daca e cezariana, e dupa 4 zile si 4 nopti.
vai ,imediat se intimpla ...ma apuca spaima si zau ca nu-s pregatita...
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Lun 17 Ian 2011, 2:59 pm

Julie, inca e prea devreme sa ti se faca frica flower .
Inevitabil in ultimele saptamani vei avea emotii.
Eu ti-am scris tot ce mi-am adus aminte, ca e greu sa stea cineva sa ti le povesteasca de-a fira par...
Sunt sigura ca la voi oricum te invata multe din spital, la noi nu....eu cand am ajuns acasa, efectiv eram noi 2 plus bunica si ne chinuiam sa il schimba, pt ca la inceput plange, si nu stii ce sa faci si cum sa faci mai repede si mai bine Smile.
Si doar experienta te invata, oricat de multe informatii ai avea la inceput, cand trebui sa il schimbi, sa il speli, sa ii cureti ochisorii, etc, atunci stii cu adevarat.
Ti se pare greu pt ca nu ai mai facut asta, dar nu e un capat de tara Smile.
Dar la inceput e un soc, e o responsabilitate mare, bebe depinde 100% de tine.
Dupa aceea zambesti cand iti aduci aminte de prima baita, primul pampers schimbat, prima oara cand ii vezi piciorusele mici...
bebic
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 3 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 30 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB