Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyIeri la 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

+11
ramomic
Roxy
victoriacus
avr_dana
mariaz_09
juliennej
andreea_2008
ana_bela
crixuta
deiutza23
MagdaMarin
15 participanți

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de Roxy Sam 19 Feb 2011, 5:07 pm

Salutare, fetelor.
Noi tot raciti, toti trei, Tudor si sotu` cel mai rau. Eu nici nu imi permit sa fiu prea bolnava ca am doi copii de oblojit. Toata lumea cu medicamente, ceai, mier, lamaie etc.
Sper sa ne revenim curand. Parca ma dor toate, dar nu am ce face. CU chiu cu vai am facut o supa si am pus niste pulpe in tava la cuptor sa avem totusi si mancare.
Au fost trei nopti groaznice, Tudor cu febra mare, apoi vomitat de la antibiotic, acum a inceput o tusa urata. Mi-e asa mila de el.
Ana, sanatate multa.
Julie, si eu am fost stresata cu alaptatu`, mai ales ca am nascut cu cezariana si auzisem mitul ca daca nasti asa, nu poti alapta. Slava Domnului ca am alaptat 1 an si 10 luni. Asa ca, nu te lua dupa toate povestile.
Cris, am cont, tre sa verific cum e. Nu imi vine sa cred cum trece timpu`. Parca nu de mult ai nascut si deja impliniti un anisor.
Gata , fug.

Va pup si aveti grija de voi.

Edit. Va dau link sa vedeti ce am lucrat. Am mai multe, dar nu stiu de ce nu le-am pozat. Astea is mai recente. Nu-s perfecte, dar in timp ma perfectionez eu. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Sam 19 Feb 2011, 7:42 pm

Julie, ultimele saptamani vor fi cele mai grele si pline de emotie Smile
Dar iti vei aminti mereu zambind, mie parca nu-mi vine a crede ce burtica mare aveam, de fapt nu-mi vine a crede ca Andrei a stat atat de multa vreme in burtica si a facut parte din corpul meu Smile, mie se pare ceva fantastic Smile
Roxa, multa sanatate, ce nasol ca v-a luat pe toti de-odata....aoleu, iar barbatii astia la boala nu-s buni de nimic zid
La cezariana vine laptele putin mai tarziu, dar vine, stiu ca in spital erau vreo 2 tipe de le curgeau sanii, mama ce le invidiam Smile rade
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Sam 19 Feb 2011, 10:29 pm

seara buna, fetelor!
roxy, sanatate!!
e fff fain fularul!
tot lucrez si eu la o paturica crosetata, inca n-am terminat0o ca ma dor degetele....vreau sa mai fac unele chestii si eu, poate in vacanta asta!

cris,mi se pare acuma, asa de ireal ca am o fiinta in mine, care va creste si va deveni persoana independenta...e ciudat!!!!

am fost la un maggazin rusesc si am gasit un fel de chestie ca si cozonacul si am luat unul maaare..si vin romanesc din care o sa gust si eu...
seara buna sa aveti!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de avr_dana Sam 19 Feb 2011, 10:52 pm

seara buna fetelor

multa sanatate tuturor, sa va treaca repede hug
Si David a facut acu vreo sapt febra 39-40 o noapte intreaga cu tot cu novocalmin, paracetamol, sosete cu otet etc. Dar a doua zi spre seara a trecut subit.

Concediu placut Andrica, Juli

Eu am avut o sapt tare proasta din toate punctele de vedere:servici, bani, casa, sot si bineinteles dieta. Is varza cu toate:( Sad. Sper ca de sapt viitoare sa fie mai bine

un wk frumos tuturor
wink
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de Roxy Dum 20 Feb 2011, 12:01 pm

Dana, imi pare rau ca ai avut asa o saptamana groaznica. Te imbratisez cu drag si sper sa vina zile mai bune, sunt sigura ca asa va fi,

Julie, eu acuma ma imprietenesc cu crosetatul. Ma bucu ca ti-a placut fularul. Florile de pe fular sunt primele incercari. M-a invatat bunica long time ago, dar am cam uitat cu ce se mananca. Ma tenteaza si pe mine o paturica sau niste pernute, o sa vad eu. Acuma am niste proiecte in derulare.

Cris, da, barbatii astia is groaznici la boala. Tare as vrea sa-l vad pe unu in sala de nasteri. Smile)

Ana, voi ce faceti ?

Ma intorc in pat, la tv si la bolnaviorii mei. Pup fetele. O duminica faina sa aveti.

PS. La Oradea a nins. Julie, ai trimis zapada ncoace ?
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Dum 20 Feb 2011, 12:22 pm

Julie, si eu am mancat cozonac pe sarcina Smile...dimineata, cu lapte cu cacao, eram innebunita. Boala curata cozonacul asta rade . De fapt mi-am luat si weekendul asta ca muream de pofta.
Roxa, tot e bine daca ai timp de crosetat. Eu i-am facut in prenatal botosei lui Andrei si nu stiu daca i-a purtat odata Smile
Handrica gata, e pe relaxare Smile
Si la noi a tot nins weekendul asta, m-am saturat de zapada...plus ca stau si pandesc tavanul sa vad daca e totul ok...offff zid
Dana, imi pare rau ca ai avut o saptamana naspa....Am primit de curand un email fain, incerc sa il pun in aplicare, e ceva de genul: principiul 90 pe 10.
Adica 10 la suta din lucrurile care ni se intampla nu le putem controla, de ex, vremea, traficul, oamenii, etc.
Exemplu: dimineata copilul iti varsa cafeaua pe costum, tu trebuie sa pleci la servici. Te enervezi, tipi la copil, familia se supara, intarzii la servici, de nervi te certi si cu vreo 2 colegi, o dai in bara cu munca, in fine, o insiruire intreaga de situatii...Ideea e ca nu poti controla inevitabilul, insa poti controla REACTIA pe care o ai, si asta iti determina starea si in ultima instanta cursul evenimentelor.
Puteai de ex sa zici, nu e problema, ma duc sa ma schimb, in 2 min erai gata, nu te enervai, nu intarziai la servici, din cauza starii ok, nu te mai certai nici cu colegii, veneai seara acasa, familia nu era suparata, etc.
In felul asta atragi lucruri pozitive in jurul tau.
Incerc sa pun chestia asta in practica pt ca mi se pare ca e adevarata (desi nu e usor, clar)....te enervezi de la ceva, si iti strici toata starea de spirit, si chiar nu are rost, pt ca inevitabil, sunt lucruri pe care efectiv nu le putem controla....si in felul asta, o singura chestie iti afecteaza tot restul...
Na ca v-am ametit...
Eu azi am 54 de kg...ieri chiar m-am porcit bine de tot...cred ca de maine trec iar la dieta, ca daca o tin tot asa o saptamana, e jale....
A, si la 6 avem si aniversarea unor prieteni dragi, iar mancare buna, iar porceala Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Dum 20 Feb 2011, 2:19 pm

ziua buna fetelor!

aici inca nu a nins, dar vine azi si miine, zapada din plin.tot ce s-a topit, o sa se puna la loc:((
eu asteptam primavara!!!!!!!!!!!!

dana, sper ca esti mai bine si daca te ajuta sa vorbesti, noi sintem aci si ascultam, citim..citeodata tare bine e doar sa poti sa ai cui spune unele probleme...te face sa te simti muuuult mai bine.mie cel putin asa mi se pare..:)sa ai o saptamina mai buna! hug

roxy si pe mine tot bunica m-a invatat sa crosetez si sa impletesc.in generala imi faceam bluze in fiecare vacanta de vara...am cam uitat si sa tricotez si sa crosetez dar sper sa mi revin..oricum , tricotatul era o maaaaaare pasiune pt mine:))..aa..si aici la magazinele unde se vind ate de toate felurile ,este un fel de club unde toata lumea isi duce lucrul de mina si vorbesc/socializeaza si lucreaza.le vad vara ,afara ,in fata magazinului, pe doamne, citeodata cu copii dupa ele..

cris, tocam cozonac cu lapte am mincat in dimineata asta:))!
inainte de sarcina nici nu eram fan cozonac, dar nu stiu ce m-a pocnit asa cu cozonacaul de weekendul trecut..cam multe pofte m-au luat in ultima saptamina...
e f adevarat ce zici tu legat de faza cu enervatul/tipatul/ schimbatul hainelor etc...multe lucurui ar fi mult mai simple daca am folosi altfel circumstantele si mai ales daca am incerca sa ne controlam emotiile..

se pare ca ii place si piticoatei cozonacul rusesc ca se invirte si misca ca un titirez:))!de obicei sta calma pina mai tirziu...:)chiar mi-a tras una puternica in timp ce scriam asta!Smile))

duminica faina sa aveti!aici friiiiiiiiiiiiiiiig si ninsoare azi:((!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de ana_bela Dum 20 Feb 2011, 5:42 pm

Hello
Noi suntem mult mai bine. Iannis se joaca si e vesel, doar mai tuseste putin, dar trece si asta.
Pe mina m-a pus sauna pe picioare.
Rox, sanatate baietilor.
Dana, hug Fii optimista. Saptamana asta va fi muuult mai buna.

Duminica faina.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Dum 20 Feb 2011, 10:48 pm

seara buna!

ana, bine ca sinteti mai bine..

am gasit un articol asa fain despre somnul bebelusilor ..daca va intereseaza il pun aici..l-as pune si gravidute da' nu stiu de nu supar pe careva...asa fain e explicat totul legat de nevoile lor...suuuuuper!

si de vreti sa vedeti un film ,asa funny si easy, cautati "you again"..mie mi-a placut..Smile
seara faian sa aveti!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Lun 21 Feb 2011, 12:26 am

Julie, pune, ca e nevoie...cu somnul nu poti avea niciodata idei in exces Smile
Ana, ma bucur ca v-ati revenit. Am vazut pe fb o poza cu tine din liceu...sa stii ca nu prea te-ai schimbat, eu am impresia ca am imbatranit asa mult la fata...of rade
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Lun 21 Feb 2011, 1:39 am

iaca acilea, cris:
Sleeping
There are a number of key elements to consider when preparing your Montessori baby’s sleeping place. The Montessori approach to sleep is based on an understanding of natural sleep patterns and a sincere desire to protect your infant's inborn ability to regulate and be independent in their sleep.

“To assist a child we must provide him with an environment which will enable him to develop freely.” – Maria Montessori




First we take a look at the differences between adult sleep and infant sleep. Gwen Dewar, a biological anthropologist, explains the science behind sleep.
The timing of adult sleep is governed by circadian rhythms, physiological changes that follow a 24-hour cycle. Many of these changes are influenced by your exposure to light.
When you expose yourself to sunlight each morning, you help maintain your internal clock. Even if you are sleep-deprived, morning light exposure helps ensure that you will be more alert during the day than you are at night. As the day wears on and darkness falls, your body begins to produce less cortisol (a hormone that keeps you alert) and more melatonin (the hormone of drowsiness).
Maternal melatonin passes through the placenta and may direct the fetus’ internal clock, but after birth this intimate hormonal connection is broken and newborns must rely on their own internal clocks. However, infants have not yet developed their own circadian rhythms for the production of melatonin and cortisol. Newborn sleep patterns are shaped by the length of time it takes them to feed, digest and become hungry again. For most newborns this means feeding every 2-3 hours.
Nevertheless, newborn sleep isn’t completely divorced from the natural rhythms of the 24-hour day. Studies show that circadian rhythms begin developing in the first days after birth. It takes about 12 weeks for infants to show day-night rhythms in the production of melatonin, the “sleep hormone” and circadian changes in cortisol—a hormone that regulates waking—may take even longer to emerge. Scientific evidence suggests that even newborns are receptive to environmental cues about time. And you can take advantage of this fact to help shape newborn sleep patterns.

How to help baby adapt to the 24-hour day
• Make baby a part of your daily routine. When mothers include their newborns in their daily activities, newborn sleep patterns adapt more rapidly to the 24-hour day.
• Reduce stimulation at night. When baby wakes for night time feedings, keep activity to a minimum. Make as little noise as possible, and avoid moving your baby around.
• Expose your newborn to natural lighting patterns. Light cues may not influence newborn sleep patterns as much as social cues do. But they are still important.
• Try infant massage. Studies suggest that this helps the body to produce higher levels of nocturnal melatonin.
• Breastfeed if you can. Breast milk contains tryptophan, an amino acid that is used by the body to manufacture melatonin. Tryptophan levels rise and fall according to maternal circadian rhythms, and when infants consume tryptophan before bedtime, they fall asleep faster
Infant Sleep Patterns
Babies have two sleep states - active and quiet. And their sleep cycles are short - only 50-60 minutes for the first nine months. When a newborn baby first falls asleep, she enters into sleep state called “active sleep.” This sleep state is characterized by fluttering eyelids; relatively rapid, irregular breathing; occasional body movements; and vocalizations (grunts or brief cries).
About half way through the sleep cycle, the newborn passes from active sleep to quiet sleep. As its name suggests, quiet sleep is characterized by slower, more rhythmic breathing, little movement, and no eyelid fluttering.
Quiet sleep represents the end of the baby’s sleep cycle. When it’s over, babies either begin the cycle again (re-entering active sleep) or they wake up.
As babies mature, quiet sleep begins to differentiate into distinct NREM stages. In addition, their sleep cycles lengthen, and they spend proportionately less time in active, or REM, sleep.
But change is gradual, and it takes several years for children’s sleep patterns to resemble those of adults. Whereas adults spend only 20% of sleep time in REM sleep, REM represents 50% of sleep time in newborns and 30% of sleep time in three year olds.
Babies begin their sleep cycles with about 25 minutes of active sleep, and they complete a sleep cycle in only 50 minutes. This means:
• Compared to adults and older children, babies are light sleepers. They spend proportionally more time in active sleep.
• Babies are especially easily awakened for 25 minutes (or more) after first falling asleep. That’s why it can be so hard to move a sleeping baby without waking him.
• Babies may experience arousals every 50 minutes or so.

If you consider that baby sleep patterns are characterized by short, 50-60 minute sleep cycles, you may wonder how it’s possible for babies to “sleep through the night.”
The answer is that “sleeping through the night” is a myth.
A variety of anthropological, historical, and clinical evidence suggests that adults are not designed to sleep through the night. Let alone babies.
With their short sleep cycles, babies experience more opportunities for arousal. And they have smaller stomachs, which means they need to eat more frequently than adults do.
So when some parents boast that their baby is sleeping through the night, what they’re really saying is that they are not aware of their baby’s night-time arousals. Their baby, in other words, doesn’t make enough noise to awaken them.

Preparation of the physical environment

The physical environment for sleep can be prepared in the following way, with two core concepts in mind:
Facilitation of freedom and independence and
Support for the child’s developing sense of order


A bassinet or moses basket for sleeping in during the first six weeks after birth. This is to simulate a womb-like environment whilst allowing baby to be free from swaddling cloths and still feel secure. You can plan to transition to a floor bed when the baby starts to adapt his sleeping patterns from night-time waking and feeding, to a solar pattern in which he has longer stretches of night-time sleep. This happens when the baby’s biological rhythms are respected. Choose a basket for its sloping base and low sides which still allow the baby to see most of his environment. A key aspect of this period is an environment of low sensory stimulation to ease the transition from the womb.
Maria Montessori spoke of the child’s first nine months outside of the womb being a second gestation, a period in which his physical, spiritual and psychic life, are founded. The first six weeks are known as the symbiotic period – a time in which the mother and child are bonded by a need for one another. Dr Silvana Montanaro says that “It is during the symbiotic life that the newborn must from a biological birth to a psychological birth.” and “Psychological birth follows the time of external pregnancy which consists of the mother’s arms, the points of reference, food when needed and the reassurance that there will always be a response from the mother when requested.”
It is relatively simply to ensure that your baby has continued access to the points of reference that he has established whilst still in the womb: your voice and heartbeat, the ability to touch his own face and mouth with his hands, and to move his limbs freely.
The period before the age of three is the strongest for the development of the sense of order. Infants have an extraordinary ability to “map” their physical environment mentally. Therefore an ordered environment with a place for everything will support this strong urge during its most sensitive period.
“That the mathematical mind is active from the first, becomes apparent not only from the attraction that exactitude exerts on every action the child performs, but we see it also in the fact that the little child’s need for order is one of the most powerful incentives to dominate his early life” – Maria Montessori, The Absorbent Mind
Since the young child’s sense of order is so very strong in this first stage of life one should carefully considered all the things you will need to fulfil his physical needs and set aside a space in his bedroom for each of these areas. This means you will not need to alter his physical environment in any drastic way for the first three years of his life. Obviously small changes will be made to keep his environment matched to his needs, but one should not be moving large furniture pieces or changing the general layout of his bedroom, respecting his need for stability so that his physical environment always matches the mental map he has formed internally as a young infant.
There is an abundance of information from parents around the world who have created Montessori sleeping spaces for their children. We have included several photographs to share their ideas below. Click on the photos to be taken to the original sites.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Lun 21 Feb 2011, 12:51 pm

Foarte misto articolul Julie....
Asa este...somnul asta activ il face pe bebe sa inceapa sa planga imediat ce l-ai pus in patut. Eu ma uit la tv in timp ce il adorm pe Andrei, ca uneori dureaza mult pana isi termina el agitatia de seara, si in felul asta te iei cu altceva si il tii destul de mult langa tine, pana trece pe somnul acela linistit.
Pe mine la inceput m-a panicat nevoia aceea absoluta pe care o are de mama. Nu puteam sa fac un dus seara, ca se trezea iar eu eram singura care puteam sa il linistesc. Nu puteam pleca ziua de langa el pt ca se panica si incepea sa planga.
E coplesitor la inceput, dar sa stai linistita, ca toate etapele astea trec, nu dureaza forever. Nu aveam timp sa imi aranjez unghiile de la picioare dupa ce faceam baie, la un moment dat ajunsesm sa ma doara...Dar asta e in primele luni. Incet isi da seama ca nu dispari de tot, ca lipsa ta e urmata de revenire si se mai linisteste Smile, se obisnuieste si cu tati....aaaa, incearca sa il implici pe Ken in toate, si sa poata si el sa o adoarma pe Anna, sa o schimbe...altfel vei fi numai tu de servici.
Eu eram asa setata sa ii fac masaj, dar Andrei al meu n-a stat niciodata linistit sa ii fac, asa ca am renuntat la idee.
Anul trecut pe vremea asta Smile....ma pregateam sa merg a doua zi la maternitate....eram emotionata si nelinistita....iar Andrei inca era in burtica Smile.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Lun 21 Feb 2011, 1:35 pm

neata!aici ninge:((

cris, ii dau si lui ken sa citeasca din ce materiale am si il pregatesc.el zice ca de abia asteapta sa ii schimbe scutecul, sa o imbrace si restul..om vedea cit de brav o sa fie dupa ce apare ea...Smile
eu ma pregatesc,psihic pt toate nevoile astea..stiu ca-s multe, si stiu ca le stiu doar asa, din citite, ca nu le-am experimentat si ca e diferit...sper sa le pot face fata..Smile
cind ii faceti petrecerea lui andrei?miine sau in weekend?

mai am ceva cu toilet training daca vreti!
o zi faina !!!!!!!!!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Lun 21 Feb 2011, 1:55 pm

In weekend, sambata il sarbatorim, ca vreau sa pregatesc frumos, sa am casa curata si mancarea frumos pe masa, nu vreaus a comand pizza, cum facem la zilele noastre...
Poimanie vine maica-mea, si o sa fie fain...soacra-mea probabil vineri, si cine stie cand scapam de ea...
Eu aseara am mancat ca un purcel, au avut prietenii nostri de toate pe masa, pocneam cand am plecat. Andrei s-a jucat cu o fetita de 2 ani jumate si un baietel de 9 luni, dar fetita a fost centrul de atractie Smile. O frumusete dragalasa de fetita, Andrei era asa entuziasmat, cand trecea pe langa ea la inceput, efectiv tipa de entuziasm Smile.
Dar e greu cu copiii in vizita, am stat efectiv sa-i pazim sa nu traga de toate alea, sa nu se loveasca....am ajuns epuizata acasa Smile
Si inainte ne plictiseam la aniversari rade
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Lun 21 Feb 2011, 2:40 pm

ce fain, cris...:)fain ca vin si ai vostri si ca o sa aveti petrecere!!!

cred ca andrei vrea o surioara!Smile
azi o sa spal hainele piticoatei si o sa iau nursing pjs ,ca imi tot zic la lucru ca-mi trebe..

cris, sa-ti fie e bine mincatul..Smile
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de deiutza23 Lun 21 Feb 2011, 3:00 pm

buna fete.am ajuns mai repde acasa ca nu mai merg la party,nu am bani de deastea acum Sad ,ca altfel m-as fi dus.
de azi ma apuc serios de dieta,chiar nu mai am nevoie si de stresul asta ca mi se vad grasimile prin bluze si ma gandesc cu groaza ca vine primavara,ne imbracam mai lejer si eu nu vreau sa stau cu cojoacele pe mine de rusine ca-s grasa.asa ca primul targhet e 57 ca de acolo in jos ma voi simti extrem de bine,pana la 57 unde ma simt ok nu mai e mult,asa ca merita sa ma straduiesc putin.nu-mi va fi usor ca am muulte pofte,dar tre sa rezist.iar cand ajung la 57 dc ma hot sa nu mai slabesc,sa nu ma mai chinui,ma straduiesc sa ma mentin si gata.
ANA ma bucur ca sunteti mai bine,la noi a luat Edy a 2-a oara antibiotic in 3 sapt,imi vine sa moooor,ca asa m-am saturat de medicamente,dar el face febra de la 39 in sus si nu-l pot lasa asa ca baietelul unei prietene a facut convulsii febrile si a crezut ca-l pierde,a lesinat si nu mai misca deloc cateva min,cred ca as innebuni,de atunci sunt stresata si nu pot sa nu-i dau antibiotic Sad .
JULLI o sa te descurci cu toate,nu-ti fie teama,o sa fie bine hug .
CRIS abia astept sa ne pov de petrecerea lui Andrei,LA MULTI ANI pt maine ca nu pot intra de dim si sa va incante zilele cu prezenta lui love kiss birthday cake .
ANDRICA concediu fain si LA MULTI ANI si tie si multa fericire.
DANA imi pare rau ca ai avut o sapt asa rea,iti doresc de azi sa ai numai zile pline de bucurie si fara nici un fel de stres.
va poop pe toate si mai vb.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Lun 21 Feb 2011, 5:20 pm

Multumesc din suflet Deiutza hug
Santate bebelusilor, sa n-aiba nevoie de antibiotic!!!! Ma bucur ca te-ai hotarat...eu asa mult am mancat ieri, ca mi-am dat seama iarasi (!!!!) ca nu are niciun farmec sa mananci ca porcul...si mi-au trecut toate poftele, greata de la atatea aberatii.
Julie, of, vrea el surioara....daaaaar....nu avem cum sa facem inca un bb acum, stam prea porst cu banii...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Lun 21 Feb 2011, 7:26 pm

deiuta, spor la dieta si sa ajungi la cite kile vrei tu.

cris, greu cu banii peste tot..Sad

am facut vinete in cuptor si o rulada din carne tocata de curcan si am ulput-o cu ciuperci, brinza si ceapa verde.e delicoasa..de va intereseaza detalii, pun "reteptul"..Smile

si daca-s in vacanta, am vazut un alt film fain, " two lovers"..asta pt cine are vreme de se uitat la filme..Smile
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de Roxy Lun 21 Feb 2011, 10:42 pm

Pup, fetele cochetele.

Nu ma dati disparuta.
Tudor incepe sa fie mai bine, sotu` suspect de pneumonie, nici nu imi vine sa cred, iar eu am capatat o transa masiva de tradus, tocmai acu`, dar nu am ce face. Ma zbat cu niste soiuri de pesti despre care nu auzisem in viata mea. Dar asta e si interesant, de doua ori nu fac acelasi lucru.
Aveti grija de voi.
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Lun 21 Feb 2011, 11:45 pm

Julie, baga reteta, ca iar is la dieta de azi Smile. Eu mi-am facut niste soia in seara asta, putina ceapa, sos de rosii, cascaval pe deasupra si dat la cuptor. Incantata de rezultat, nu am gatit niciodata soia, si ma asteptam sa imi iasa naspa rau...
Roxa, sper sa nu fie chiar asa problema cu sotul...
Cu traducerile si eu am facut odata ceva gen tarot, stiinte oculte, semnificatii....mama, ce mi-am prins urekili rade
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Mar 22 Feb 2011, 12:34 am

atita m-am uitat pe bloguri cu mincare zilele astea ca nu mai stiu de unde m-am inspirat,dar uite cum am facut eu:
carne tocata (eu am pus de curcan)
un ou
condimente de toate felurile
usuroi mult ras
patrunjel mult
ceapa verde- 2 fire, o jumate de lamiie stoarsa
amestecat totul bine ,bine
am uns o folie de aluminiu cu ulei , am pus carnea si am intins-o .iam pus ca umlputura: ardei galben, ceapa verde, feta, cubulete de mozzarella, un castravete murat si ciuperci..in principiu cam ce am avut prin frigi...
am rulat cu folia de aluminiu,pus in tava , copt cam 45 de minute si mincaat cu vinete! delicios!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de juliennej Mar 22 Feb 2011, 11:11 am

La multi ani, Andrei!!! sa cresti mare, sanatos si sa ii bucuri pe parinti. cake birthday bucurie
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Feb 2011, 12:03 pm

Multumesc fetelor pupi
De-abia astept sa sarbatorim...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de deiutza23 Mar 22 Feb 2011, 2:16 pm

hello fete hug .
ANDREI LA MULTI ANI ,SA CRESTI MARE SI CUMINTE,SA AI NUMAI BUCURII IN VIATA SI SA FI O ADEVARATA LUMINA IN VIATA CELOR DIN JURUL TAU birthday birthday birthday birthday birthday birthday birthday birthday birthday birthday birthday birthday !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eu azi am 60,9 kg,sunt hot pana la 57 sa ma tin de treaba cat mai fara abateri,ca nu e asa mult,dar diferenta e mare,adica la 57 arat muuuuult mai bine decat acum,deci merita efortul.apoi poate iau o pauza de mentinere,asta in functie de cat de grea imi va parea dieta.
ROXA imi pare bine ca sunteti voi 2 mai bine si imi pare rau pt sot,multa sanatate la toti si tie putere sa rezisti hug .

va poop si mai vb,ma pregatesc pt ce am maine de facut si apoi ma pun in pat,iar mai tarziu fac ceva dulce pt copii ca am niste albuse de ieri si tre sa fac ceva cu ele wink .
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de crixuta Mar 22 Feb 2011, 2:35 pm

Merci Deiutza hug
Hai ca poti, sunt precisa!!!!! bucurie bucurie bucurie
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11 - Pagina 16 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-11

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB