Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Quilling - arta de a rula hartia(5)

+33
MihaelaT
carmendana
bibidesign
casagravor
dianabv
chocolate
Lucia.BlueFlower
Adelaida
Giobsy
dia
GabitzaMami
greieras
Ginet
Uca
anka_gabi
Leutz
danabarbu2007
Steluzza
anca56
vmir
pelinarivasile
artbaby
firimitura
firicel
diana-s
AlinaJ.Bijoux
ionela stefan
Dana.G
MoniKozi
tantelu01
gty
anca1820
aba
37 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de aba Lun 17 Ian 2011, 2:06 pm

Eee, chitai si eu. Sigur ca-mi plac si ale mele, ca doar eu le bibilesc, dar totdeauna cele facute de altii sunt mai frumoase. Eu le stiu defectele la ale mele, cand sunt gata imi spun ca daca as fi facut alta culoare sau alt model ar fi fost mai frumoase, chestii de astea, intotdeauna as schimba ceva la ele dupa ce sunt lipite. La cele facute de altii consider ca au ales exact culoarea care trebuie, modelul este exact cel mai potrivit... nu consider ca trebuie schimbat ceva. Oricum, felicitari fetele, aveti maini indemanatice. hug
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de vmir Lun 17 Ian 2011, 4:20 pm

Tantelul multumesc pentru sfaturi. Aba si mie tot la fel mi se intampla ..la altui mai frumos..Si niste prospaturi neuscate inca...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si cateva martisoare dar..nu am pungulite si siretel inca..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
vmir
vmir
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 238
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/07/2010

http://www.speranta2007.ro

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de tantelu01 Lun 17 Ian 2011, 4:27 pm

Foarte frumoase, vmir!!!! aplauze
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de aba Lun 17 Ian 2011, 4:34 pm

Frumoase si felicitarile astea. aplauze Vmir, pentru florile din ultima felicitare ai aparat care taie sau tai cu foarfeca? Ai o viteza... felicitari si spor in continuare.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de firicel Lun 17 Ian 2011, 4:35 pm

Vmir ce minunatii de felicitari ai mai prestat!Foarte frumoase!sa ai spor in continuare si la facut si la vanzare! pupi (sau la cadouri wink )
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de vmir Lun 17 Ian 2011, 4:56 pm

aba a scris:Frumoase si felicitarile astea. aplauze Vmir, pentru florile din ultima felicitare ai aparat care taie sau tai cu foarfeca? Ai o viteza... felicitari si spor in continuare.
Am o foarfeca care taie....
vmir
vmir
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 238
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/07/2010

http://www.speranta2007.ro

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de MoniKozi Lun 17 Ian 2011, 5:02 pm

Bine facută precizarea, vmir.... sincer am şi eu o foarfeca de-aia ocoşă, dar a mea nu taie Sad însă nu m-am dat bătută şi am cumpărat un set care taie... Smile

ai spor şi-ţi doresc să te ţină!!!
foarte frumoase lucrările!!! imi place foarte mult să te urmăresc, pentru că mai ieri ne-ai arătat primele lucrări în care se vedea puţin tremur de emoţie a încputului.... şi azi... ne uimeşti şi ne dai exemple...!!! sunt foarte încântată să văd evoluţia ta!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de Adelaida Lun 17 Ian 2011, 7:34 pm

Frumoase felicitari, vmir! Flowers Pot sa "fur ideea" de la una din ele? Pot? Pot? Smile Asa nu-mi mai este teama ca se vad urmele de lipici. Multumesc pentru idee hug
Adelaida
Adelaida
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 210
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de firimitura Lun 17 Ian 2011, 9:36 pm

vmir superbe felicitarile. cand am intrat aici prima reactie a fost : wow ce frumoase si vesele sunt aceste felicitari. imi dau o stare de fericire cand le privesc. super.
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de vmir Lun 17 Ian 2011, 10:02 pm

Adelaida ..poti fura ce vrei..pe mine nu ma deranjeaza.
Monikozi ..si a mea taie cand vrea ..dupa mai retusez cu forfecuta.
Multumesc fetelor!Spor la treaba..
vmir
vmir
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 238
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/07/2010

http://www.speranta2007.ro

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 17 Ian 2011, 10:39 pm

Super Vmir, chiar ma uimesti!!! Si ai un spor la lucru. Cum reusesti?Eu daca fac 2 pe zi zic ca e bine!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de firimitura Mar 18 Ian 2011, 11:06 am

revin cu cateva poze detaliate, asa cum am promis.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de aba Mar 18 Ian 2011, 11:13 am

Ce frumoase sunt, arata bine cu hartia taiata ondulat. Pisica e scumpica tare. Flowers Spor la cat mai multe.


Ultima editare efectuata de catre aba in Mar 18 Ian 2011, 11:14 am, editata de 1 ori (Motiv : corectat gramatical)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de tantelu01 Mar 18 Ian 2011, 11:17 am

Merci Merci
Eu vreau sa te intreb daca modelul de pe margini e de la carton sau de la ambalaj?
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de firimitura Mar 18 Ian 2011, 1:06 pm

tantelu daca te referi la semicercurile de pe margine, sunt imprimate pe carton. cartonasele mi le-a facut iubitul meu ca sa aiba un efect mai frumos
aba - cartonul nu este ondulat. arata asa de la taietura pe care o face masina mea de distrus documente (le taie usor franjurate) - e o masinuta luata de la d-mail.
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de tantelu01 Mar 18 Ian 2011, 1:18 pm

Pai chiar sunt de efect si e bine sa ai asa ajutor. wink Nu numai masinuta ta face "franjuri", toate distrugatoarele incercate fac marginile asa. Numai la ghilotina sau cutter ies margini drepte.
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de Giobsy Mar 18 Ian 2011, 1:58 pm

Eu nu ma pricep, dar in loc sa tac, simt nevoia sa ma bag in discutie:
- fasiile de hartie pot fi taiate cu cutterul; desenati in corel linii fine, la distanta dorita, printati, apoi puneti foaia de hartie sau carton subtire pe o coala de sticla; pozitionati o rigla pe linia desenata si trageti cutterul de-a lungul liniei
- se taie rapid si corect
Obs.: daca aveti o rigla metalica este si mai bine (din cele de plastic cutterul "musca" uneori)
Daca nu aveti posibilitatea sa le desenati intr-un program, puteti trasa direct semne pe foaia de hartie

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de tantelu01 Mar 18 Ian 2011, 2:11 pm

Asa e Giobsy, cam asta fac si eu. Singurele diferente sunt ca: eu am facut in AutoCAD liniile si pun dedesubt cate un carton de la un ambalaj (pana il tai de tot) Smile
Acum, "ecoloaga" din mine zice ca, daca ai facut cate o foaie cu liniile trasate la 3,5,7,9....mm, sa le folosesti pentru a da semne pe hartia pe care o vei taia, astfel nu taiem hartie degeaba, nici la imprimanta nu umblam asa des. wink Eu mai fac ceva, pun mai multe foi suprapuse si, prin treceri repetate cu cutterul, le tai pe toate pe acelasi semn. Suportul de sticla nu e prea indicat ptr. lama de cutter dar, daca aveti prin casa o bucata de parchet laminat.... nu riscati nici sa o spargeti nici sa va taiati.
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de Giobsy Mar 18 Ian 2011, 2:18 pm

Sticla permite taierea corecta a foilor, iar lama de cutter se tot scurteaza, improspatand varful. Asta in cazul in care folositi un cutter banal, din acela caruia i se pot schimba lamele si care nu costa mai mult de 4-5 lei. Daca este vorba despre cutter special, cu diverse tipuri de lame, atunci se schimba povestea. Nu prea iti vine sa-l tocesti pe sticla.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de dianabv Mar 18 Ian 2011, 5:10 pm

ma bag si eu: eu zic ca e nepretuita placa de taiere... din aceea verde, cu liniile trasate la 1 cm. si pe buna dreptate ca nu stii cat e de buna pana nu o folosesti... eu am una a3, am dat pe ea in jur de 30 de lei, dar isi merita toti banii.
spor la creat!
diana
avatar
dianabv
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : brasov
Data de inscriere : 04/03/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de tantelu01 Mar 18 Ian 2011, 5:20 pm

Pai sigur Diana ca e buna, si chiar foarte utila avand liniile de ghidare.... Noi am dat doar exemple de cum e mai la indemana, fara costuri. Eu una am bagat destui bani in foarfeci, perforatoare, de hartie nu mai vorbesc si de cuttere bune. O sa vina si randul placii dar cred ca intai de toate o sa-mi iau masinuta de franjurat. In care "cincinal" inca nu stiu si voi folosi pana atunci forfecuta taie rade
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de firimitura Mar 18 Ian 2011, 6:14 pm

bune informatii fetelor. eu tocatorul de hartie l-am primit cadou, si imi place efectul pe care il da la piesa finita, fasia usor franjurata pe margini, am taiat si eu cu cutterul pana acuma, pe o bucata mare de faianta, pe coperta unui caiet din aia foarte groasa si pe o placa de plastic , din aia cu "atentie se lucreaza" ;)). si eu visez la o placa din aia speciala pt taiat pe ea. kiss
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de Uca Mar 18 Ian 2011, 7:27 pm

E foarte util blatul acesta, isi revin imediat taieturile.
Eu tai piele si materiale textile pe el si se comporta super.
O parte e in cm si o parte in inch.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 19 Ian 2011, 7:58 am

diana, dar unde l-ai gasit tu la formatul acela si asa de ieftin? ca m-ar interesa si pe mine.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de dianabv Mier 19 Ian 2011, 8:37 am

monikozi, ti-am scris pm.

tantelu, ai mare dreptate... eu aseara am primit in sfarsit asteptata masinuta, dar parca nu e asa mare filosofie... daca ai vreun mester cunoscut, cred ca se poate reproduce... cand ne vedem la primul targ o aduc sa vezi cum e. si e asa de mica....

spor la creat!

diana
avatar
dianabv
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : brasov
Data de inscriere : 04/03/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(5) - Pagina 9 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB