Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

+50
dialuise
Dodo-pui
Nina Constantin
greieras
michelinebeaulieu
aurishta
adriuta
valentinadof
danniela
emilia-elena
tomari
CarmenClaudia
Gabica
diada
Dorulet
Geta_63
victoriacus
Angelica18
piciul
teisoara
corina corina
ChidinNuta
Marry
julix_2007
letho
adelina24
violetas
firicel
arielas
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
MihaelaT
ivanoiuadela9
canadianca50
mykya
Admina
amoni
betymi72
Gabiuta
mnarcisa
CCristinaC
RamonaM
cris69
geany
MagdaMarin
Floren
ema
SilviaDumitrescu
Karina33
Giobsy
54 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de victoriacus Lun 14 Oct 2013, 9:28 pm

Dumnezeu sa il odihneasca! Condoleante.
Nu stiu cat de necesar e tinerea unui asemenea obicei. Si eu tin minte ca am dat bani pentru asta, cand a murit mama, in urma cu 11 ani, dar nu imi amintesc sa fi fost prea multi pentru vremea respectiva. Ar putea sa roage o ruda din sat sa faca asta.Nu eobligata sa o accepte pe acea femeie.
Si mama eradin Moldova si, cand au murit bunicii mei,am ametit cand am auzit cate s-au dat de pomana si cati bani s-au cheltuit.
Deja credinta s-a transformat in afacere peste tot
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Geta_63 Lun 14 Oct 2013, 10:39 pm

Condoleante admina !
Geta_63
Geta_63
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/07/2013

http://handmadebynicol.blogspot.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Oct 2013, 11:53 pm

Dumnezeu sa-l ierte! Multumesc.
Nu e vorba de pomana, pentru ca au dat binisor, multe pachete cu farfurie, cana/pahar, tacam, mancare, dulce, fructa, etc. Si nu am fost decat noi (familia apropiata) si cativa care-l cunosteau din sat, in rest doar straini. Pomana a fost facuta, cum trebuie, pentru ca erau mai mult oameni batrani. Am dat batiste la toti, prosoape la barbati, gropari, preot, dascal, bani tot ultimilor, femeii de la lumanari, clopotarului, celui care a zidit si cred ca mai sunt. Nu conteaza asta, astia ii dai, pentru ca e crestineste sa dai pomana. Doar ca e aiurea sa platesti asa mult, pentru un serviciu de pe urma caruia clar nu beneficiaza mortul si nu se poate verifica. Colac peste pupaza, femeile din comitetul de bocitoare (a se intelege femeia de la lumanari, cea care trebuie sa tamaieze si alta care sta pe strada bisericii) au declarat ca nu trebuie sub nicio forma sa mai treaca familia pe la cimitir timp de 40 de zile. De ce? zid 
La oras am fost la o imnormantare unde nu a fost nici coliva, doar 40 (?) colaci dati de pomana la cimitir, in rest masa in familie. Si raposata era femeie cu situatie, doar ca urmasii nu au considerat necesar sa se complice. Si cred ca tot mai mult asa se merge, la oras, pentru ca si asa costa mai mult decat la sat (preot, firme care se ocupa, etc.) ce ar mai fi daca ai mai angaja femei la carat apa (ca si asa e la robinet).
In Moldova am auzit ca se da "casa mortului", cu masa, pat, lenjerie de pat, haine complete, etc. Ca o curiozitate, se da de pomana de acest gen, chiar din timpul vietii: Mortii Vii. Si am mai auzit o femeie care a platit peste 100mil. vechi, pe pomenirile pana la un an, facute toate ca la carte (asta prin Voluntari, deci nu a dat mobila, de pomana). Eu am intrebat: si s-a intors mortul din morti, pentru atatea pomeni?
Letho, probabil ca mai vroia sa scoata de la tine niste bani, draga de cumnata, ca nu facuse destul, din pamanturile pentru care s-a luptat. Stii vorba aia: cei ce ridica sabia, de sabie vor pierii. Nu apuca sa se bucure de bunuri si bani luati cu japca...

p.s. moartea unchiului, pentru mine a fost ca o eliberare. avea o boala foarte grea si a evoluat in timp, dar a dus-o pe picioare, fara medici si citostatice. vineri noapte am vorbit cu el, nu se simtise prea bine ziua, dar era mai ok. si-a luat niste prajituri sa manance si isi facea planuri pentru luni. sambata pe la 12 s-a stins, fara agonie si dureri (sper, pentru ca avea un plasture anti-durere). a fost cum si-a dorit, fara medici, fara tratamente inutile si operatie. asta conteaza cel mai mult, sa fie ei impacati cu viata, cu moartea si noi cu trecerea lor in nefiinta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Dorulet Mar 15 Oct 2013, 8:41 am

E un subiect trist,dar face parte din viata.Condoleante,admina!
Eu stiu ca 40 de zile nu se umbla la mormant,tocmai pentru a usura inaltarea sufletului,apoi se curata,se aranjeaza si se face slujba.La noi ritualul e simplu.Iar pomenirea celor dusi o facem anual,la biserica,pentru ca sotul a hotarat ca nu se va mai inghesui la cimitir cu cei care se calca in picioare, iar preotul a fost de acord.Asa ca in fiecare august,in apropiere de ziua de 23(pentru ca e cea mai neagra zi din viata noastra), ne adunam la biserica si facem parastas.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de diada Mar 15 Oct 2013, 9:07 am

Dumnezeu sa-l ierte!

Au trecut 4 ani de cand s-a dus si tata, pe 13.10 a murit el, dar la mine a fost altceva, toti au venit ca ulii sa ia. Pe mine asta m-a marcat, Cum sa te duci sa iei uneltele unui om mort? ce caracter trebuie sa ai? (tata a fost tamplar) si toti ne-au jecmanit cum au putut, ne cereu bani atat... (mult) "pentru ca am fost prieteni!!!!"

Si asta m-a determinat sa-i zic sotului, daca cumva mor eu inaintea lui, masinile de cusut si tot ce am sa le dea cuiva care stie sa le foloseasca, sa nu pastreze nimic. Daca o mai fi forumul aici or sa vina rade rad eu rad, dar el tinea foarte mult la lucrurile lui, atat de mult ca vroia sa le pastram noi (ce sa facem cu ele ca habar n-avem) si uite ca s-au dus in 4 zari... de nu mai gasesc nici un fierastrau daca ne trebuie.

In final, moartea lui m-a facut sa ma maturizez, zic eu. Tot raul spre bine. Mai ales ca tot moartea lui ni l-a adus pe fi-miu mic (se zice ca unul moare altul vine) aviz Admina! Copilul a usurat foarte mult durerea.

Doamne-ajuta! Multa putere mamei tale!


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Gabica Mar 15 Oct 2013, 10:01 am

Admina condoleanţe, să-ţi dea Dumnezeu putere să înduri;
Şi celor care se simt pierduţi fără acel suflet lângă ei; de multe ori uităm de durerea celorlalţi.
Eu l-am rugat pe soţul meu să -mi doneze corpul; ce-o mai rămâne bun îl el, poate ajută pe altcineva.
Nu vreau să mă îngroape, nu vreau slujbe, pomeni şi alte parastase.
Se vor ruga pentru "lumina" mea cei care vor primi prin transplant câte ceva din corpul meu. Am să mă străduiesc să-l păstrez cât mai bine.
Dumnezeu să ne ajute să ne vedem drumul drept în această viaţă.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de CarmenClaudia Mar 15 Oct 2013, 1:12 pm

Fetelor, am trecut si eu acum 11 ani, la moartea mamei mele, prin aceleasi dileme. Ce sa fac la inmormantare, la pomana de 6 saptamani si ce a mai urmat. Veneau femeile din bloc, sau dintre rude, sa imi spuna sa fac aia, sau ailalta, ca e mai bine asa sau asa , etc. Pana la urma am hotarat sa ma duc la preot sa il intreb ce si cum sa fac. Si am facut asa cum a zis el. Nu m-am mai luat dupa alte guri. Asa ca Admina, vorbeste cu preotul care va face slujba la parastasul de 40 de zile si vedeti ce va zice.
La noi in Oltenia, trebuia sa dau la 40 de zile, de pomana, masa, scaune, pat, haine, vase etc. Preotul mi-a spus sa fac colaci exact numarul persoanelor pe care le chem la masa si daca vreau sa mai fac ceva pachete pe care sa le impart la cimitir sau biserica. cat despre haine si mobila, m-a intrebat ce fac cu mobila din apartamentul ei , iar eu i-am spus ca aceea ii va ramane surorii mele, care era in strainatate ( si mai e si acum) Si atunci preotul mi-a zis sa fac cruce pe acestea, sa le pomenesc si sa le las in casa. Deci nu a mai trebuit sa cumpar altele noi. oricum mama mea, care nu a fost bisericoasa si venita in Oltenia din Ardeal, cred ca daca ar fi putut m-ar fi batut vazand cate am cumparat si cata cheltuiala am facut.
Cand a murit tatal meu , acum muuuuulti ani ( eu aveam atunci 9 ani) , a ramas socata cand a vazut cate pregatiri si ce pomeni facea soacra ei. Si imi spunea, cand am mai crescut si puteam sa inteleg, ca atunci cand va muri , noi ( eu si fratii mei) sa nu facem asa ceva ca i se pare o mare prostie. Ea chiar ar fi vrut sa o incineram.
Eu , traind in Oltenia, a trebuit sa fac cate ceva din ritualurile inmormantarilor de aici, doar ca am simplificat multe din acestea si nu m-a interesat ce zic babele din jur. Noroc ca am o soacra cuapul pe umeri (basarabeanca ), care nu a comentat nici o decizie de a mea referitoare la acest subiect si m-a lasat sa fac cum am considerat eu ce este mai bine.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de tomari Mar 15 Oct 2013, 2:14 pm

Admina condoleante, sa-i fie tarana usoara.
Pe mine obiceiurile astea ma intriga atat de mult incat de multe ori afirm cu voce tare ca nu degeaba au avansat altii de dincolo (din toate punctele de vedere) si noi suntem pentru toti din afara "intoarcere in trecut".
zid   Cum poate fi crestineste, traditie sau cum s-ar numi aceasta situatie de profit pe spatele suferintei celor ramasi dupa moartea cuiva.  zid  Cu ce e alinata durerea sufleteasca si dorul, sau cu ce-l ajuta pe cel plecat ca, cei de la "parter" mananca bine si beau, profita, doar se vor mai alege cu cate ceva, desi poate muri oricare in momentul urmator. Bunul simt si rusinea face favoruri celor fara urma de ele.
Pana acum n-am auzit de asemenea obiceiuri. Am ingropat parintii, prima mama, cu multe sfaturi "binevoitoare" dar eu am facut strict ceea ce se face: inmormantare, o masa cu familia si cativa apropiati; parastase la 40 zile si la fiecare an, iar pomeni faceam cumparand fructe, prajitura, inghetata (ce se gasea pe vremea impuscatului) si daruindu-le copiiilor din bloc unde erau familii cu posibilitati materiale mici - la parastase dupa slujba cate un colac la iesirea din biserica, iar acasa masa in familie.
La mormant mergeam de cate ori simteam nevoia. Fiecare face cum crede dar, stiti vorba cu cel care mananca sapte paini. Uneori si preotii exagereaza, mai vin si ei cu alte pretentii preluate din alte zari (in special la sate).
In privinta lucrurilor de dat (asazisa pomana materiala) am daruit doar ce am crezut  EU de cuviinta, cand si cui am vazut ca merita in timp.
In numele credintei se fac multe si se profita enorm, mai ales cand omul este la necaz.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de emilia-elena Mar 15 Oct 2013, 3:53 pm

Dumnezeu sa il ierte,condoleante Admina,
Eu sunt tot din Moldova la Focsani si asa este obiceiul la noi cu caratul apa ..totusi mi se pare o suma nu mare ci extraordinar de mare mai are sa ceara sa ii fie platit somas,cas sau altele....acum 2 ani a murit parinti prietenii mele de o viata si am facut impreuna tot ...la noi se cara doua galeti de apa in fiecare dimineata de o femeie ce sunt prieteni sau rude cu cel mort la o alta se poate tot din familie(de ex cand a murit strabunica a carat apa o fina la noi acasa si o uzam cu sfintenie ptr mancare sau animale ,nu se spala cu apa respectiva)iar la pomana de 40 de zile se da de pomana cate o galeata de ambele parti impreuna cu o farfurie,cana ,si mancare in ea.Noi am dat acum 2 ani 50 de lei (lumanari,tamaie i-am dus noi nu a cumparat ea).La noi se da cand moare cineva un dos la groapa aceasta fiind compus din perna ,lenjerie o traversa ceva dedesupt si dupa anaotimp patura sau plapuma toate acestea se aranjeaza ca un pat direct pe pamant si in dreptul lui se face un dos inainte se punea o rogozine sprijinita de doi pari,astazi se pune o patura,cat despre haine se da la 40 de zile hainele celui decedat de pomana la inmormantare se da doar la persoanele ce au spalat mortul cate o camasa,se face pomeni la 9,20 si 40 de zile,3 luni,6 luni si un an.Cei care si.au dat in timpul vietii de pomana ,pat masa,scaun,lampa,candela icoana nu se mai face la 40 de zile toate astea de nu se face dar se poate da si lucrurile din casa a mortului de nu le mai foloseste nimeni sau se cumpara toate noi de ex cum a facut bunica mea cand a murit bunicul acum 8 ani a cheltuit 110 milioane ,ptr ea a fost simplu a comandat si copii ce sa faca au facut ca ea sunt multumita cel putin ca bunicul a murit cand au fost inundatiile si au fost ai mei si au adus pe cineva ce nu mai avea nimic ca le luase apa ,oameni amarati ce plangeau cand le-a dat de pomana nu sa facut pomana grasa la mine in casa si a fost de toatee pat,masa,perdea,scaune,oala ,tigae,matura,oala,covor pe jos,lenjerie,farfurie,lingura,cutit,,,,tot totttt...iar la pomeni nu se pune la masa familie ci oameni mai amarati care chiar au nevoie si cativa vecini.Si rugaciune cat mai multa ptr sufletul lui caci rugaciunea noastra inalta sufletul.
PS eu sunt inca tanara si am invatat de nevoie dar am grija sa o invat si pe ficamea sa imi faca toate ca nu vreau sa stau cu tarana in gura.
emilia-elena
emilia-elena
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 218
Varsta : 43
Localizare : Lecco
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Giobsy Mar 15 Oct 2013, 3:55 pm

Condoleante, Admina. Si eu am pierdut un verisor, intr-un accident cumplit, saptamana trecuta.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 15 Oct 2013, 6:32 pm

D-zeu sa-i odihneasca iar voua sa va aduca liniste sufleteasca !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de danniela Mier 16 Oct 2013, 12:36 pm

Admina condoleante!
Emilia Elena, nu am inteles ce sa iti faca fiica ta??? Ca sa nu stai cu tarana in gura??
Eu sunt moldoveanca de la Vaslui. La noi nu se tamaiaza 40 de zile si nu se da apa. Daaaar se da pat, lenjerie, plapuma si altele, cred ca la 40 de zile pat si apoi la inmormantare altele. Raposatul meu sot, oltean din familie, la fel se dadea pat si lenjerie. Si haine noi, da...costum si palarie.
Diada, cred ca asa e, unul moare, altul se naste, dupa ce a murit tata am ramas insarcinata cu fecior.
Sa va zic de la tata la inmormantare?? He, he, a scos mama boii si vacile si caii in fata cosciugului, si le-a dat de pomana la fratii mei, pe toate le-a trecut prin fata mortului. Mult timp a vuit satul ce treaba a mai facut mama la inmormantare, ai vazut cate lucruri a scos Minioara si le-a dat de pomana pentru Sandu???
No bine, toate nepoatele au primit plapumi si lenjerii si paturi. Ziceai ca e magazinul Central de la Vaslui la noi in curte. I-am zis mamei sa nu te prind ca ma strigi la catalog sa imi dai ceva ca nu vreau. Si nu m-a strigat mama, ca oricum nu ma duceam.
Pentru ce le-o fi dat.....habar nu am. Si daca nu le dadea??? Tot fratii mei le aveau si mama. Tata tot mort este, habar nu am pe unde ii este sufletul, eu ma rog sa il aibe usor si sa calatoreasca in toata lumea, asa poate ne vede si pe noi!! Noua tot ne e dor de tata.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de emilia-elena Mier 16 Oct 2013, 5:26 pm

La noi se spune ca mortul sta cu tarana in gura pana ii faci toate pomenile si se tamaie s cara apa si se duce cine vrea cum vrea de cate ori vrea la cimitir,la noi n se da boi si lucruri in fata mortului se doar puntile,gaina si galeata dupa cruce la cimitir si in primul post al pastelui dupa ce a murit se parta tot postul capetele,adica in fiecare sanbata se duce la biserica cu coliva din arpacas neaparat , un vas cu malai si o lumanare mare ce se aprinde in toate sanbetele nu se schimba iar preotul face o slujba aparte ..toate astea incheindu-se in joia mare.
emilia-elena
emilia-elena
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 218
Varsta : 43
Localizare : Lecco
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de danniela Mier 16 Oct 2013, 6:31 pm

Sincer am zambit Emilia!!! Chiar crezi ca toate astea au conectie cu tarana din gura?? Eu una nu cred.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Admina Mier 16 Oct 2013, 8:03 pm

Letho, condoleante pentru varul tau. Dumnezeu sa-l odihneasca!
Multumesc din nou de gandurile bune. Si pentru ca ati impartasit aici din obiceiurile din zonele voastre. E interesant si atat de variat, ca la orice moment mai diferit din viata noastra (nunti, botezuri, mot/ turta, etc.). Mama cred ca a tocmit femeia, nu stiu daca au mai negociat pretul. L-am vazut pe tata ca a luat un snop de lumanari, banuiesc ca tot pentru aia.
Nu sunt de acord si pace, cu tarana in gura, sau fara. Sufletul e esenta noastra, e usor ca aerul, e o forma de energie, cel mai probabil. De ce ar ramane legat de corp, conform unor traditii, daca nu primeste pomenile respective. Si daca in zona Moldovei se da asa, in Oltenia altceva, in Ardeal altceva, la oras mai deloc, ce facem cu sutele, miile de morti care primesc niste colaci maxim de pomana sau nici atat? Devin toti fantome, strigoi sau zombie? In afara, nu se poarta asta, nici nu stiu daca ar lua lumea de pomana, daca i-ai zice ca e pentru morti. Cati nu avem plecati in strainatate si cati n-au fost inmormantati sau incinerati pe acolo?
Nici macar in Biblie nu scrie, era ungerea si impodobirea in straie curate a corpului mort, ca si dupa moartea Mantuitorului, dar nu cred ca fie referiri la pomeni de zeci, sute de milioane, mai ales specifice: lenjerii, haine pana la piele, galeti, tigai, etc. Pe multe nu le cere nici preotul si nici pe site-urile ortodoxiei nu sunt trecute, decat milostenia (pomana spre saraci) sub forma de mancare, bani, haine.  Preotul din sat a lasat-o in coada de peste, de frica femeii de la lumanari si a celor care ajuta pe acolo. E o intelegere tacita, cereti cat si ce vreti, va intelegeti cu rudele. In rest, un preot de milioane, a facut o predica frumoasa la sfarsit (l-a cunoscut pe unchiul meu) si cu greu a acceptat banii, dupa inmormantare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de valentinadof Joi 17 Oct 2013, 10:23 am

In viata trebuie sa purtam cu noi 2 saci:unul plin si unul gol.Din cel plin trebuie sa dam iar in cel gol sa punem ce primim.Ideea e, ca pt a primi trebuie sa dai!Oamenii folosesc evnimentele din viata ca prilej pt a da,a darui.Se daruieste si la botez celui ce-ti boteaza,la cununie celui ce te cununa(cel putin in zona mea,nasii primesc cadou de la fini cam jumatate sau chiar aceeasi valoare cat daruiesc ei la masa,si mai mult,tu ca nas esti intrebat ce-ai vrea ca si cadou!)
Nu cred ca-i rau sa daruim la mormantare,una,alta!pe mine ma deranjeaza ca mi se impune ce si cum.Dau cui vreau si cand vreau,pt ca daca nu daruiesc din toata inima -egal cu zero cadoul meu!Urasc cand mi se baga mana in buzunar!Sunt atatia nevoiasi care au nevoie dar nu arata asta!Ei,eu pe aia ii caut!
Ar fi bine sa nu ne intrebam daca pilota sau patura ce sa da la inmormantare de pomana nu ajunge schimbata pe bautura,cunosc astfel de cazuri!Dar poti sa nu fii revoltat?
Se profita de treaba asta,ca oricum trebuie sa dai,si daca mai si crezi ca va sta mortul cu tarana in gura,apoi dai de frica!
Mi-a placut de Letho(sper sa nu greses)care a dat cate o sticla de apa de pomana.Cred ca ai fost mult mai impacata cu tine insati asa!Ca pana la urma de asta-i vorba ,sa fii impacat cu tine insuti!Asa ca daca vei avea mustrari de constiinta ca nu ai dat "puntea lui Lazar",cocosul peste groapa,pe dupa cruce sau prin fata mortului, mai bine da-le!
Si,parerea mea,tot ce se da,foloseste celui ce da si nu mortului!
Condoleante si putere sa treceti peste toate Admina!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de adriuta Vin 18 Oct 2013, 1:19 am

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei plecati.
Condoleante tuturor celor care au pierdut pe cineva drag.

Din pacate obiceiurile astea nu au nimic crestineste, totul vine din traditiile pagane.
Nu uitati ca pe faraoni ii ingropau cu servitori si animale ...Merci Merci ]
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de aurishta Vin 18 Oct 2013, 8:33 am

adriuta a scris: Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei plecati.
Condoleante tuturor celor care au pierdut pe cineva drag.

Din pacate obiceiurile astea nu au nimic crestineste, totul vine din traditiile pagane.
 Nu uitati ca pe faraoni ii ingropau cu servitori si animale ...Merci Merci ]
Subscriu...
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 12 Noi 2013, 2:13 pm

asa e,fara on ii    erau ingropati impreuna cu altii,IATA AICI!

parerea mea este ca daca nu te porti frumos cu omul in viata,gesturile de dupa moarte nu mai tin de cald,si nici Dumnezeu nu se uita la cate basmale s-au impartit si nici nu le confunda cu iubirea pe care ne-o datoram unul altuia in timpul vietii.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de greieras Vin 09 Ian 2015, 11:49 am

Peste tot este stresant si scump cu aceste "traditii"
Cind a murit soacramea in august anul trecut am inceput cu datul chiar din acel moment: au fost doua femei-vecine- care a spalat-o si imbracat-o, le-am cite un prosop si cite un sapun. Femeia cu cosul-doua femei-doua cosuri unul de inmormintare si unul de trei zile,una dintre ele a vrut 100 lei ca vrea sa si tamiie celeilalte 50. Pentru caratul apei a sarit repede cea cu tamiiatul s-0 care nepoata-sa- musai persoana curata (vaduva sau fetita ,fara ciclu- alt a 100 plus binenteles 2 galeti de 5 gk ca fetit a are doar 11 ani si una de 10 kg ar fi prea grea. la dezlegatul apei tava cu cana de ap ,prosop si vasul cu mincare in el ,cu cana si tacimuri.,prosoape la masini, la barbatii care au ridicat cosciugul,la gropar suta de lei ,masina cu care am dus cosciuhul , doi popi, prosop la cel care a plimbat crucea,la steagul de se pune la poarta, am cumparat 50 de prosoape si mi-au ramas dor 12.si cite si mai cite,Haine date de pomana 4 saci, rugaciune pentru ele-platit popa pentru asta. la masa au venit oameni din tot satul plus o multime de copii de tigani care nu mai plecau de la masa,.....masa mare cu pulpe prajite, sarmale, mamaliga.....la traba nimeni,eu,sotul,si doua versoare ale mele din sat -.Urmatoarele pomeni am facut pchete dar cu mincarea care ar fi trebuit la masa plus vasul,cu cana sau pahar si tacimuri.Fructe, praJITURI...
Acum urmeaza un februarie alte 40 de pachete. \Deci cite bodeie atitea obiceiuri! Crede-ti ca ajuta la ceva.?
nu v-am auzit de dimineati: adica timp de 6 saptamini sa duci de mincare cuiva.,noi nelouind in acea locatitate du o data pe saptamina sacosa cu cafea, 6 piini, cutii de conserve, unt ,geam deserturi.... Acum cica sa mai dam pina se implineste anul o data pe saptamina de mincare.
Nici nu cred ca v-am spus tooate detaliile. La anul in august iar alte haine data de pomana.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de aurishta Vin 09 Ian 2015, 12:02 pm

greieras a scris: Credeti ca ajuta la ceva.?
Eu pot sa-ti spun parerea mea , din punctul de vedere al cuiva care crede in DUmnezeu si traieste cat de aproape poate de felul in care El a gandit ca trebuie...dar fara se implice in vreun fel cu practicile religioase!. Nu cred ca ajuta la ceva, sunt doar obiceiuri locale! Omul se prezinta inaintea lui Dumnezeu cu felul in care a trait, nu cu pachetele, lumanarile si vasele de la parastase!Asta mi se pare doar o povara inutila pe umerii celor care raman in urma! Nu vreau sa lezez sentimentele religioase ale cuiva, dar ceea ce spun se gaseste limpede in Scripturi, nu in doctrina vreunei confesiuni! hug kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de greieras Vin 09 Ian 2015, 12:15 pm

Ai rezumat foarte bine raspunsul, si eu sint de aceea si parere cu tine.
Si ne este asa de greu cu toate aceste cheltuieli, eu am pensia mica, sotul cistiga ,acoperim cheltuilelile lunare si sa ramina, ioc.
Aura intra si pe ingrijirea celor mici vrea sa intreb ceva.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de aurishta Vin 09 Ian 2015, 12:18 pm

greieras a scris:
Aura intra si pe ingrijirea celor mici vrea  sa intreb ceva.
Ok kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de greieras Vin 09 Ian 2015, 12:20 pm

Si eu te pup bucurie
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 09 Ian 2015, 4:54 pm

Si noi  am avut acum 2 ani un decedat.
Unchiul sotului de care am avut nou grija.
Si pomenile tot noi le-am făcut dar...... nu mana larga ci minimalist .
Pomana la ingropaciune a fost doar cu pachete.
Nu am făcut nici o masa nici atunci nici alta data.
Am plătit femeia care a tras clopotul ,care a tămaiat , care a carat apa ,iar cele 40 de zile  cu mâncarea aferentă s-a rezumat la o farfurie foarte plină in fiecare sâmbăta ,nu am dat ca pentru fiecare zi.La parastasele celelalte am făcut câte 3 farfurii pline cu de toate , nu m-am întins cu mese mari ,nu am spațiu  si nici finantele necesare,unchiul in sine fiind un bețivan convins care bea la greu .
Dar a fost inmormântat cu haine H&M ca doar la mall era deschis in seara aia ca săi luam haine să-l punem in cisciug si să-l ducem la capela.
Cei de la imbalsamari l-au îmbrăcat nu sa asistat nimeni la asta.
Si la an la fel 3 farfurii cu detoate , nu imi da nimeni milioane ca sa fac pomeni grandioase , ca alții .
Oricum raposatul doar bea si mânca nimic mai mult.
S-a născut si a trăit in casa părintească  fara săi pese ca mai trebuie si îngrijită acea casa.Acum sta acolo concubina lui alături de care a stat 18 ani.
O lăsam sa stea acolo in ciuda soacrei mele (care a muncit toată viața si are pensie mai mica ca cealaltă) si in ciuda întregului sat care o știe doar de bețivan ( pe concubina) si curva doar gospodina nu.
Noi inca nu facem nimic acolo asa ca nu ne încurca cu nimic prezenta ei ,in fata lui Dumnezeu , nu am pacatuit aruncând-o in strada , in situația in care nici copii ei nu o primesc la ei.

Si de îmbrăcat l-am îmbrăcat pe fratele sotului meu , la noi in sat nu prea sunt oameni săraci .
Asa ca am îmbrăcat pe cineva care va purta acele haine .
Si el e unic intretinator de familie .Asa ca am ajutat pe cine avea nevoie .

Revenind la pomeni ,totul minimalist .Si toată lumea e multumita. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 3 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB