Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

+50
dialuise
Dodo-pui
Nina Constantin
greieras
michelinebeaulieu
aurishta
adriuta
valentinadof
danniela
emilia-elena
tomari
CarmenClaudia
Gabica
diada
Dorulet
Geta_63
victoriacus
Angelica18
piciul
teisoara
corina corina
ChidinNuta
Marry
julix_2007
letho
adelina24
violetas
firicel
arielas
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
MihaelaT
ivanoiuadela9
canadianca50
mykya
Admina
amoni
betymi72
Gabiuta
mnarcisa
CCristinaC
RamonaM
cris69
geany
MagdaMarin
Floren
ema
SilviaDumitrescu
Karina33
Giobsy
54 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de violetas Mar 16 Noi 2010, 9:47 am

Letho, condoleante si Dumnezeu s-o ierte pe mama ta. Trist, foarte trist, dar viata merge inainte, mai devreme sau mai tarziu toti trecem prin asa ceva.
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de adelina24 Mar 16 Noi 2010, 10:53 am

Condoleante Letho ! Sincer imi pare rau ! Dumnezeu sa-ti dea puterea sa treci peste acest moment greu ! Cu ulii este problema ! O situatie similara s-a intamplat cand a murit bunicul meu care m-a crescut . M-am simtit goala pe dinauntru atunci , ca si cum nu am fost copil niciodata , ca si cum m-ama nascut mare . Pierdusem toata copilaria mea , cei mai frumosi ani ( perioada cat am stat la bunici a fost perioada fericita din viata mea de copil - pana la varsta de scoala cand m-au luat parintii ) . Si acum am acel gol in suflet .
Dumnezeu ne da puterea sa trecem peste toate si o sa gasesti tu acea putere si liniste sufleteasca .
Imi pare rau !
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 51
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de letho Mar 16 Noi 2010, 3:43 pm

M-ati lasat fara grai.... va multumesc pentru sprijin si va imbratisez cu drag. Este extraordinar sa simti cum o mana de oameni care nu s-au vazut niciodata, iti sunt alaturi si la bine si la rau. Fiecare dintre noi am pierdut pe cineva drag fata de care avem si pareri de rau si multumiri, amintiri frumoase sau triste si fiecare ne consolam cu speranta ca sufletele celor dragi se duc intr-un loc mai bun. Eu, care toata viata m-am ghidat numai dupa logica, acum simt, stiu bine ca sunt lucruri care depasesc cu mult puterea noastra de intelegere, lucruri pe care e bine sa nu le analizezi ci sa le iei asa cum sunt; stiu ca mama e multumita si e bine acolo unde este, ii multumesc lui D-zeu ca a scutit-o de suferinta si stiu ca sufletul ei ma vegheaza cumva. A murit cumva impacata, imi spunea ca nu-i mai este teama de moarte, ca asta e legea firii, unii se nasc si altii mor, acesta e mersul normal al lucrurilor.... Cât priveste averile.... dar mie nu-mi trebuie un capat de ata! stau la 600 de km distanta, n-o sa merg sa ar pamantul acolo si nici nu m-as imbogati din vanzare - dar asta e alta poveste, despre respect si omenie sau mai bine zis despre lipsa lor.
Va multumesc inca o data pentru toate cuvintele bune si... stiind ca fiecare dintre voi are cate un mare gol in suflet, va intind la randul meu umarul ca amintirea celor dragi, pierduti, sa devina mai usor de suportat.
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de cris69 Mar 16 Noi 2010, 3:52 pm

letho hug
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 16 Noi 2010, 7:40 pm

Letho, condoleante. Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe mama ta.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Marry Mar 16 Noi 2010, 10:46 pm

Letho, condoleante.Dumnezeu sa-ti umple golul lasat de pierderea mamei.
Iti doresc mult soare pe cerul vietii inorat si pace in suflet. hug
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 61
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Admina Lun 29 Noi 2010, 9:26 pm

Azi a murit Leslie Nielsen. Imi pare foarte rau, desi avea 84 de ani; a facut niste comedii nemuritoare, le vom savura si peste zeci de ani... Odihneasca-se in pace. Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 29 Noi 2010, 9:40 pm

Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui !
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de ChidinNuta Mar 13 Sept 2011, 4:04 pm

Pacat, toti marii artisti se duc unul cate unul... plange Ma intreb cu ce o sa mai ramanem.
ChidinNuta
ChidinNuta
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Braila
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Admina Mier 20 Feb 2013, 10:20 am

Au trecut 4 ani de cand fata unei forumiste dragi multora dintre noi, s-a stins in floarea varstei. Sad Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
Sa ne bucuram de fiecare moment alaturi de cei dragi si sa speram ca ne vom reintalni alta data, sub alta forma, cu toti cei pe care i-am iubit, in lumea asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Floren Mier 20 Feb 2013, 10:52 am

Azi este o zi grea pentru ea , mama fetei - cred ca stiu despre cine zici - si eu , una, ii sunt alaturi mamei si ma rog pentru linistea sufletului fetei si a prietenului sau ! Dumnezeu sa va aiba in paza , tinerilor ! Sad
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de arielas Mier 20 Feb 2013, 11:40 am

Eu una ma gandesc din cand in cand la ea, la forumista si ma intreb cum de poate rezista! Dumnezeu s-o ajute!
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de ema Mier 20 Feb 2013, 2:28 pm

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe amandoi Sad
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de corina corina Mier 20 Feb 2013, 5:28 pm

Nici o mie de cuvinte n-ar aduce alinare mamei care a trecut prin asa ceva . Nu stiu cat bine ii facem spunandu-i ca-i suntem alaturi sau cat rau rascolindu-i amintiri dureroase , dar si eu ii doresc multa liniste din tot sufletul meu . love
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de teisoara Mier 20 Feb 2013, 6:21 pm

O fasie din sufletul meu este indurerata si neputincioasa in fata durerii unei mame care-si pierde puiul drag!Niciun cuvant nu poate potoli durerea,dorul si zbuciumul sufletesc,dar ramane un licar de speranta ca undeva.....candva Sad Sad Sad
il rog pe D-zeu sa aiba in pace sufletele copiilor dusi si sa intareasca in vremelnica viata fiinta care poarta o asa grea povara.
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 53
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 20 Feb 2013, 10:51 pm

O lacrima tremura printre gene ...
Amintiri care vin si pleaca ...
O stea ce lumineaza calea nemuririi ...
Un suflet imbratisat de ingeri ...
O rugaciune soptita ...
... "iarta-le lor toate greselile pe care cu cuvantul sau cu lucru sau cu gandul le-au savarsit si- aseaza pe ei, Doamne, in locuri luminoase, in locuri cu verdeata, in locuri de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea "...
Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul in pace! Sad Sad

AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 07 Mar 2013, 11:29 am

Azi se implinesc 8 ani de cand surioara mea cea mica s a stins . Domnul sa o aibe in paza lui si sa i odihneasca sufletul in pace . Sad
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Floren Joi 07 Mar 2013, 11:42 am

Odihneasca-se-n pace sufletul ei si al tuturor tinerilor pe care i-am pierdut ! Sad
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de victoriacus Joi 07 Mar 2013, 2:10 pm

Dumnezeu sa o odihneasca
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Oct 2013, 7:21 pm

Din pacate unchiul meu s-a stins din viata zilele trecute si pe langa durerea pierderii fratelui ei, mamei mele i s-a adaugat si mult stres cauzat de traditiile de la sat (unde avem locul de veci). O femeie i-a fost bagata pe gat, din oficiu, in timpul inmormantarii chiar, care sustine ca va cara apa unei vecine de-a ei si va tamaia la mormant. Eu nu eram atenta la discutiile lor, dar am inteles ca nici nu se mai face pentru 40 de zile (cum stiam ca era acum 16 ani, cand a murit bunicul) ci mai putin. Pentru asta cerea 250lei. zid Acum 16 ani, au dat o galeata, o basma si parca mai era ceva, dar nu bani.
Stiu ca nu prea s-a vorbit aici de traditii, dar am o intrebare. Cat de necesara e traditia caratului apei si a tamaierii mormantului, timp de 40 de zile sau... mai putin?
Am gasit pe un site:
"Cate zile de la inmormantare se cara apa, de ce, unde si cate zile se tamaiaza?
Aceste obiceiuri crestinesti intra tot in fapta milosteniei si e bine sa se faca pana la 6 saptamani (40 de zile); se cara apa la persoane neputincioase, la familii cu copii multi, apa pentru consum. Tamaierea se face ca un prinos de mila si dragoste pentru cei morti. Avand in vedere insa ca in vremurile noastre apa este la robinet in tot mai multe case, acest obicei poate sa nu se mai tina."

p.s. cand aud cate traditii sunt in Moldova si cate se dau de pomana... ma iau durerile de cap.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 14 Oct 2013, 7:35 pm

Condoleante Admina.Neutral 
De traditii nu ma leg pt. ca nu ma pricep si nici nu le cunosc.Embarassed 
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de piciul Lun 14 Oct 2013, 7:39 pm

Condoleante, Admina!
...era o vorba: cate bordeie atatea obiceiuri!...Durerea e una si gura lumii alta...Cum impaci lucrurile?... Balanta o hotarasti singur.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 14 Oct 2013, 8:17 pm

Condoleante,Admina.Soacra mea a murit in urma cu 3 saptamani si preotul ne-a spus ca trebuie sa se faca rugaciuni si sa de-a pomana la saraci.Spunea sa dea hainele ramase la familii sarace si,probabil ca a platit ceva la preot pentru rugaciuni.De altceva nu a zis si nici n-am auzit sa se faca.Eu am crescut in alta religie unde nu se mai face nimic dupa inmormantare.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de letho Lun 14 Oct 2013, 8:38 pm

Condoleante, Admina!
Nu stiu cum e prin alte parti dar si in Moldova e cu tamaiatul si caratul apei ambele 40 de zile. Daca nu are cine, de obicei este cate o persoana care sta langa biserica si tamaiaza pentru o anumita suma: mie mi-a cerut 30 de lei, in afara de lumanari.
Cu apa... tot asa, cica rudele cele mai apropiate trebuie sa care apa 40 de zile, cate o galeata cu apa proaspata in fiecare zi la aceeasi persoana si la final prosop parca . La mine s-a oferit cumnata sa-mi care apa (???) la fel pentru o suma care nici n-a apucat sa mi-o spuna. Eu n-am vrut, am zis ca mai bine dau in fiecare zi eu cu mana mea cate o sticla de apa buna si rece din care ii placea ei si asa am facut timp de 40 de zile: nu la aceeasi persoana, intr-o zi chiar am dat unui necunoscut pe strada....  Si in ultima zi pe langa sticla de apa am pus un prosop si ... nu mai tine minte exact ce, parca un castron, in orice caz, un vas mai marisor. Ar fi trebuit galeata dar ce sa faca femeia cu ea?

LE. Mi-a adus aminte cu tamaiatul, cu multi ani in urma cand a murit un unchi ce statea in Constanta, mama fiind in Moldova. Pentru ca nu avea cine sa aprinda lumina si sa tamaieze mormantul acele 40 de zile, mama a luat o palma de tarana de pe mormantul unchiului, a pus-o pe mormantul mortilor nostri din cimitirul satului si a tamaiat ea timp de 40 de zile. O fi bine, o fi rau? preotul a zis ca e foarte bine asa!  In final e bine sa facem cum ne dicteaza constiinta


Ultima editare efectuata de catre letho in Lun 14 Oct 2013, 8:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugat detalii tamaiat)
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de betymi72 Lun 14 Oct 2013, 8:52 pm

condoleante!! la noi nu am auzit de tamaiere de 40 zile..stiam ca in primele trei zile dupa inmormantare...nici de apa nu am auzit...cate bordeie atatea obiceiuri...are dreptate Letho "e mai bine sa facem cum ne dicteaza constiinta"...si cum simti ...intr-o zona din Suceava de exp. oamenii vin la priveghi cu prosop si lumanare..acestea se dau de pomana la inmormantare...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Iti suntem alaturi si cand esti in doliu... - Pagina 2 Empty Re: Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB