Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Se cauta "profesoara" de crosetat! - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Se cauta "profesoara" de crosetat!

+48
danniela
gabrirou
mirelaje
cami26
cozma felicia
gretty
miridia
marabr
dana obada
elag
cosmi
mariaz_09
aurelia.c
cld
ivanoiuadela9
Giobsy
lennny
julix_2007
manuela29
danadea
dorina64
cris69
T_mihaela
letho
rivka
diana1988
Gabiuta
Uca
AlinaJ.Bijoux
daiana25
ana_dark84
danae
mititika frumusika
myky7robc
mnarcisa
irinel62
claras
kla78
ioana soare
canadianca50
europolis
amoni
MihaelaT
samo99ro
SilviaDumitrescu
Dodo-pui
CCristinaC
Admina
52 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de myky7robc Vin 07 Ian 2011, 2:43 pm

Excelente filmuletele din toate punctele de vedere:explicatii in l romana si asocierea lor cu simboluri universal valabile din diagrame, executie, culori si fondul muzical plus vocea calda m-au cucerit.Bravo letho si admina.
Si ma gandesc sa le felicit si pe celelalte fete care posteaza trimiteri catre filmulete si diagrame de tot felul.
Multa sanatate si spor la toate.
Va prietenie si va kiss
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de mariaz_09 Vin 07 Ian 2011, 10:58 pm

Letho.esti tare!Imi place ce faci,filmuletele chiar sunt bine venite,esti un bun profesor,stii sa transmiti.felicitari!
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de cosmi Sam 08 Ian 2011, 7:32 pm

Deosebite! Felicitari!
cosmi
cosmi
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Localizare : Arad
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de elag Vin 14 Ian 2011, 3:55 pm

Draga Silvia, vin eu cu o rugaminte pentru o explicatie detaliata a unui model. love
E vorba de bluza crosetata din ultimul numar al revistei Lucru de mana (iarna 2010-2011) - pagina 38. Se lucreaza cu fir de Anchor Metalic.
Crezi ca se poate sa ma ajuti cu un filmulet?
multumesc
elag
elag
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 20 Ian 2011, 2:08 pm

elag a scris:Draga Silvia, vin eu cu o rugaminte pentru o explicatie detaliata a unui model. love
E vorba de bluza crosetata din ultimul numar al revistei Lucru de mana (iarna 2010-2011) - pagina 38. Se lucreaza cu fir de Anchor Metalic.
Crezi ca se poate sa ma ajuti cu un filmulet?
multumesc
Elag eu as incerca un filmulet dar din pacate nu am revista despre care vorbesti. Daca ai putea sa pui o poza din care sa-mi dau seama de model, si in cazul in care cunosc modelul o saincerc un filmulet.
Astept modelul. hug
Pentru fetele care vor exemplificare video va rog si o faceti la "Ajutor invatam sa crosetam impreuna" si tot odata sa imi trimita si un PM. Deoarece in cazul in care pierd subiectul la " ajutor...." o sa citesc Pm-ul pupi pupi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de elag Vin 21 Ian 2011, 10:30 pm

Uite Silvia modelul de care vorbeam

Multumesc mult!!!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
elag
elag
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de dana obada Sam 23 Apr 2011, 2:49 pm

Ideea este de laudat. Eu dupa un asemenea video postat pe you-tube am invatat sa crosetez... asa ca, daca vrem se poate.
dana obada
dana obada
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Deva
Data de inscriere : 23/04/2011

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de marabr Dum 24 Apr 2011, 9:06 am

letho. mersi ptr filmulete, am mai invatat si eu ceva tricot
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de miridia Dum 24 Apr 2011, 10:09 am

Hristos a inviat , sa aveti un Paste minunat fetelor.
letho mi-ai facut o mare bucurie cu filmuletele tale ,iti multumesc mult .
miridia
miridia
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de gretty Joi 08 Dec 2011, 12:36 pm

Aici nu s-a mai postat de mult ceva, as vrea sa va invat, pe cele care vor, cum sa deslusiti o diagrama mai usoara pt un produs frumos si nu prea complex. Pt inceput am sa postez imaginea si sa-mi spuneti daca e careva interesata, ca sa continui.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de cozma felicia Joi 08 Dec 2011, 12:47 pm

Grety,multumim . hug
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 08 Dec 2011, 12:52 pm

Grety e foarte interesant modelul , mie imi place , e un fel de pelerinuta nu , facuta pe rotund ... ca mie asa mi se pare .... si am un portocaliu frumos pe care l-as incerca . Multumesc de model . te pup kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de gretty Joi 08 Dec 2011, 1:13 pm

OK, atunci sa incepem: Mai intai piciorusele cu care lucram (pic) si ochiurile de lant (oc)
1. La inceput de rand primul pic se face mereu din oc (1,2,3...)
2.Punct de inchidere: avem pe croseta o bucla aferenta ultimului pic lucrat; introducem croseta in primul pic de care vrem sa ne legam,tragem o bucla si o trecem prin cea existenta initial pe croseta.
3.Piciorus orb:avem o bucla pe croseta,introducem croseta in pic din randul precedent si tragem o bucla (avem deci 2 bucle) luam jeteu (fir) pe croseta si descarcam prin amandoua odata; avem iar o bucla cu care continuam.
4.Piciorus scurt (redus): avem o bucla pe croseta, luam un jeteu, introducem croseta in pic din randul precedent si tragem o bucla apoi luam iar jeteu si descarcam croseta prin toate 3 buclele; avem iar o bucla pe croseta cu care continuam.
5.Piciorus mare (normal): avem o bucla, luam jeteu, introducem croseta in pic din randul precedent si tragem o bucla, luam jeteu si descarcam croseta intai prin primele 2 bucle, luam iar jeteu si descarcam prin ultimile 2 bucle; avem iar o bucla cu care continuam.
Deocamdata ajung acestea.
Schema e intr-adevar pt o pelerina pe care eu as vedea-o mai larga, deci aici o sa modificam putin schema dar va explic in urmatoarea postare. O sa citim diagrama de jos in sus. Acum astept o postare de la voi sa pot continua.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de dorina64 Joi 08 Dec 2011, 1:17 pm

Postez eu ca sunt interesata, am acasa un material ,daca nu ma insel cred ca scrie pe el ca se lucreaza cu croseta nr 6,mi-ar placea sa-mi fac din el o asemenea pelerina. Inteleg ca o putem lucra si de jos in sus?Multumesc Grety.


Ultima editare efectuata de catre dorina64 in Joi 08 Dec 2011, 1:18 pm, editata de 1 ori (Motiv : Completare)
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de gretty Joi 08 Dec 2011, 1:40 pm

Da, trebuie sa ai grija la dimensiuni.Atentie! josul diag e susul pelerinei, deci incepem de la gat!
Deci: In diag lipseste primul rand de inceput. adica lantul de oc la lungimea necesara, iar eu va recomand sa nu-l inchideti decat dupa ce faceti primul rand ca se mai rasuceste la primul rand de pic. De obicei "X-urile" inseamna pic orb dar eu v-as recomanda pic scurt. Facem cate un pic in fiecare oc de lant si la capat inchidem cu punct de legatura. Pe randul urmator lucram un pic, un oc pana la capat,si inchidem, Nu uitam ca pt randul urmator ne ridicam cu primul pic format din oc, aici 2 oc pt pic scurt.
Randul urmator iar pic, unul in pic si celalalt pe sub oc din randul precedent; inchidem randul si ne ridicam cu 2 oc.
Mai facem inca un rand la fel.
Acum plasam modelul si vedem ca are un pic, 5 oc,iar un pic in al3-lea pic din randul precedent,dar ca sa nu cresteti in model si nici sa nu fie prea stramta, plasam modelul la al2-lea ca sa iasa mai larga pt libertatea mainilor. Sau odata la al2-lea, odata la al 3-lea. Nu e greu, putina atentie acum si pe urma merge snur!. Continui dupa alta postare a voastra.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de Giobsy Joi 08 Dec 2011, 1:52 pm

Multumim, Grety!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de Admina Joi 08 Dec 2011, 1:57 pm

Multumim. Flowers Ma abonez si eu la explicatiile tale.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de gretty Joi 08 Dec 2011, 2:48 pm

Deci s-a inteles, plasarea modelului asa cum o recomand eu ar fi: un pic, 5 oc,un pic in al 2-lea, 5 oc, un pic in al 3-lea,un oc in al 2-lea, 5 oc, un pic in al 3-lea.... si am uitat, scuze, cerculetele goale (mai mult ovale) sunt oc iar cand vedeti un cerculet plin (innegrit) de regula inseamna inceputul lucrului. Uneori e o sagetuta innegrita sa marcheze inceputul.
Si acum inchiderea plasei: normal ultima bucla de plasa cade in punctul unde incepe prima bucla dar randul urmator trebuie se inceapa in varful buclei si atunci ne ridicam cu oc in numar de jumatate din nr oc unei bucle,ne legam acolo si continuam.DAR, in cazul acesta, semi bucla putin ingrosata se deplaseaza in spirala si se vede urat. ATUNCI,cand ajungem cu ultimile 5 oc pe acest rand de plasare a modelului,sarim si ne prindem cu un pic scurt sus in ptima bucla. De aici mergem in spirala fara sa mai stim cand se termina randul. Revin: am facut deci un pic scurt in bucla si vedem diag:5 oc,un pic mare intre 2 bucle din rd precedent, 5 oc, alt pic mare in ACELASI loc,5 oc, un pic scurt in bucla urmatoare.7 pic mari in bucla urmatoare,un pic scurt in bucla urmatoare, 5 oc, un pic mare intre bucle, 5 oc, alt pic mare in ac loc,5 oc.....Ati vazut, pic mare se noteaza totdeauna cu un T taiat de o liniuta obliga. De aici continuam modelul repetand pe randurile urmatoare ca in diagrama. Daca sunt probleme revin eu cu explicatii ca va las sa incercati intai sa plasati singure celalalt grup de pic mari in bucla formata de cele 2 pic mari in acelasi loc. Sa nu ezitati sa-mi spuneti daca n-a mers, eu sper ca am explicat in detaliu, pt cele care nu stiu modelul, ca avansatele nu au probleme. SUCCES!!! tricot
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de cozma felicia Joi 08 Dec 2011, 3:25 pm

Grety si tie succes pentru ca o sa stam pe capul tau tot timpul.Multumim. pupi
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de gretty Joi 08 Dec 2011, 3:32 pm

Cu cea mai mare placere, si daca mai vad ca ati si reusit, ma simt mai bine ca sunt utila. Sa-mi spuneti daca ceva nu s-a inteles sau nu sunt explicatiile destul de clare. Eu incerc sa urmaresc firul executiei cer scuze celor care mai stiu lucra si se plictisesc... Ma temeam ca supar cu relatari prea lungi, dar pana acum n-am primit admonestari si nici n-as vrea... kiss
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de daiana25 Joi 08 Dec 2011, 9:28 pm

Merci esti o adevarata profesoara.uite asa invat si eu ca eu sunt ceva mai grea de cap zid
daiana25
daiana25
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 145
Localizare : resita
Data de inscriere : 05/08/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de myky7robc Joi 08 Dec 2011, 10:10 pm

hopa, ca si eu vreau sa fac modelul asta.
d-na draga unde ai stat ascunsa pana acum? wink
dar e frumos asa? pupi
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de gretty Joi 08 Dec 2011, 10:23 pm

Daiana, Nu te mai da de pereti... ca ma doare pe mine....Nici eu nu m-am nascut invatata. o prietena a mamei, care s-a purtat cu mine asa cum mi-ar place mie sa fiu cu alte incepatoare,mi-a pus croseta in mana si m-a invatat 3 modele cu care lucrez si azi. Se pare ca aveam ceva stofa de atunci. Apoi am crescut 3 baieti cu croseta, masina de cusut si o masina de tricotat veche. Acum, ca am timp, invat tehnici noi si va invat si pe voi cate ceva. La pelerina recomandata trebuie sa lucrati cat e lungimea manecii apoi va traduc terminatia, dar sa ajungeti acolo. Curand mai pun o schema. lucru de mana
Mihaela, e o aventura asta: Am vazut o rubrica de genul Sa ne cunoastem, merg acolo si iti explic ce am facut de la prima mea inscriere.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de cami26 Vin 09 Dec 2011, 1:52 pm

eu abia am invatat un lant si piciorus mic ...am netu slab si nu mi se incarca filmele:((( daca vrea cineva sa ma invete (babeste) as fii foarte bucuroasa flower
cami26
cami26
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de gretty Vin 09 Dec 2011, 1:58 pm

Cami26: uita-te pe pagina 8 unde am pus eu diagrama pt pelerina si urmareste unde am inceput explicatiile. Vezi ca am inceput cu puncte de baza. Daca te descurci scrie-mi; daca nu te descurci, scrie-mi sa vedem ce putem face.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Se cauta "profesoara" de crosetat!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB