Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

+4
danyelyta28badea
astor
mykya
myky7robc
8 participanți

In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de myky7robc Sam 08 Ian 2011, 7:40 pm

Dragelor, recunosc ca am plagiat un pic subiectul cu aceeasi tema de la crosetat, dar mi s-a parut util si aici.
Am observat ca sunt persoane care lucreaza foarte frumos si ingrijit in acest mod si poate sunt dispuse sa posteze aici din secretele de executie.
Daca adminele considera altfel atunci sa-l elimine.Mie imi place foarte mult si marturisesc ca pana m-am inscris aici eu nu stiam de aceasta tehnica admirabila.
Va multumesc Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 60
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Re: Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de mykya Sam 08 Ian 2011, 8:46 pm

E foarte buna ideea. Si eu tot dupa tutoriale am invatat. Daca as avea timp as face cateva tutoriale. Din pacate serviciul imi ia ceva timp, nu am nici camera de filmat buna. Dar totusi poate incerc ceva.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Re: Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de astor Dum 09 Ian 2011, 1:51 pm

O idee excelenta. As fi foarte recunoscatoare celor care ar dori sa impartaseasca cu noi experienta lor
astor
astor
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : brasov
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Re: Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de danyelyta28badea Mier 26 Ian 2011, 2:50 pm

si eu vreau sa invat
pana apar tutoriale ma documentez de unde pot
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Re: Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de mirunadinu Vin 12 Oct 2012, 10:15 pm

Cine a invatat tehnica ne poate indica si noua sursa de inspiratie?
mirunadinu
mirunadinu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/10/2012

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Re: Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 12 Oct 2012, 10:28 pm

Sunt multe tutoriale pe net si multe fete au invatat de acolo.Avem si aici experte in tehnica asta si poate va mai indruma si ele.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Re: Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Dorulet Lun 15 Oct 2012, 10:52 pm

Pentru inceput,e nevoie de navete(se gasesc la K)si ata,mai intai mai grosuta.Apoi,dupa orice tutorial de pe youtube se poate invata,exista serii de lectii.Secretul:ata intansa,cea de pe suveicuta,ca sa nu se innoade.Din cand in cand se verifica sa alunece noduletele.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4826
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Tutoriale tatting

Mesaj Scris de corina_jga Mar 23 Oct 2012, 2:12 pm

Karen Cabrera este o profesoara buna... tutorialele din YouTube sunt in engleza si spaniola. Pe mine m-a ajutat mult de tot.
Pentru cunoscatorii de germana, canalul youtube al lui datDicken e bun. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Exista 3 modalitati de a face aceast dantela: cu acul (un ac mai mult sau mai putin special, grosimea depinde de firul folosit, unii folosesc acele de papusi in lipsa de ceva mai bun), cu naveta ( multitudine de modele) sau cu croset (crotat). Mai exista un ac special pentru "celtic tatting" (ac pentru facut plasa e bun).
Eu, una, am inceput cu acul si atunci cand dupa ce m-au trecut toate apele la facut de "split rings" cu acul, am invatat sa lucrez cu naveta. Acum combin aceste doua tehnici.
corina_jga
corina_jga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 54
Localizare : Puerto de la Cruz
Data de inscriere : 23/12/2011

http://www.alittlemarket.com/boutique/cm_handmade-245317.html

Sus In jos

Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting" Empty Re: Se cauta profesoara pentru tehnica "frivolite" sau "needle tatting"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB