Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din portelan - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Bijuterii din portelan

+29
ancaanca
seandreea
crissy77
vlad_mom
Rica Mateiuc
Celya_f40
xgabitza
Angel_Baby22
aalexander
circiumaru
cristi_ultra
andreeaandreeaandreea
nancyrbd
ISAR TEODORA
Day Lily
Andata
sorina22
madelainemarie
gepiza
godeta
Giobsy
kitty_1973
ionela stefan
Lucia.BlueFlower
Carmen's
clodi
Nicoleta Irimescu
Dragonfly
mssdelilah
33 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de xgabitza Mier 05 Dec 2012, 8:45 pm

Nu-i nimic, Angel. Eu un astept o reteta testata inainte sa ma apuc sa fac ravagii... SPor la treaba si abia astept sa vad ce-ti iese pana la urma! Smile
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de Angel_Baby22 Mier 05 Dec 2012, 9:01 pm

Mersi. Problema e ca majoritatea retetelor sunt facute la cuptor cu microunde si la noi in Romania nu toata lumea are, cel putin mama mea nu are si de aceea ma chinui sa gasesc o reteta care nu-ti trebuie cuptorul de microunde.
Angel_Baby22
Angel_Baby22
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 03/12/2012

http://fineartamerica.com/profiles/florentina-de-carvalho.html

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de xgabitza Mier 05 Dec 2012, 9:03 pm

Eu accept si una cu cuptor... :D
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de Angel_Baby22 Mier 05 Dec 2012, 9:17 pm

Daca ai cuptor cu microunde e mai usor sa-ti explic si-ti pot da un link catre un video cu explicatia ( video-ul e in portugheza dar iti trimit eu si traducere) numai ca sa vezi tu exact cum se face. Daca vrei zi-mi si iti dau PM cu linkul daca pot ca aici nu pot posta linkuri cam 1 saptamana ca sunt nou venita Smile
Angel_Baby22
Angel_Baby22
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 03/12/2012

http://fineartamerica.com/profiles/florentina-de-carvalho.html

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de xgabitza Mier 05 Dec 2012, 9:20 pm

Lasa, cand ai timp, ca nu ma grabesc. Mersi mult!
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Vesti bune !

Mesaj Scris de Angel_Baby22 Sam 15 Dec 2012, 2:09 am

Vesti bune , am reusit sa repar pasta mea foarte usor si deja am facut cateva decoratii cu aceasta pasta ! Se pare ca a functionat si pasta este foarte buna si usor de facut. Ca sa fiu sigura am asteptat cateva zile ca sa se usuce bine decoratiile mele si sa vad daca este totul in regula. Decoratiile s-au uscat si sunt in perfecta stare si au fost usor de facut.
Deci iata cum arata:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Aici am facut cu pasta deja culorata ( mentionez ca sunt lucioase deoarece au ulei de la forma in care le-am facut) Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aici am pictat dupa ce s-a uscat :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Deci acum sa va spun cum am reparat pasta ( aluatul, sau cum se cheama )
Am facut reteta care va spuneam si am lasat-o 24h dupa cum spuneau dar nu a devenit o pasta de modelaj asa ca m-am apucat sa fac cautari sa aflu de ce nu mi-a iesit si intr-un final am decis sa fac pasta asta la aragaz intr-o tigaie de teflon si a mers . Deci faci reteta si dupa ce ai amestecat acele ingrediente mai putin lotiunea de corp ( fara silicon) intr-o tigaie de teflon( si cu o lingura de lemn de preferat) o perpelesti ca sa spun asa intorcand-o tot timpul pana formeaza o crusta fina si incepe sa devina ca un aluat( in jur de 5-7 minute), avand grija sa nu o perpelesti prea tare.Consistenta nu stiu sa v-o descriu exact din pacate. As putea doar sa va spun ca pe dinafara are o crusta foarte fina si in mijloc aluatul are inca putin de aluat mai lichid sa-i spun, cremos asa adica cam 85% din aluat l-am perpelit avand grija sa las cam 10-15% din mai lichid sa pot forma consistenta dorita. Dupa ce ai luat-o de pe foc pe o suprafata de marmura sau inox intinzi lotiune de corp si pui aluatul avand grija sa nu te frigi. Imparte aluatul in cateva portii ca sa se raceasca mai repede ( cam 2-3 mins) si dupa iei lotiune de corp pe mainile tale si pe suprafata unde ai sa framanti aluatul. Iei o portie de aluat si incepi sa framanti ca la un aluat de paine pana devine foarte usor de modelat . Apropo la inceput o sa fie cam lipicios nu te speria si framanta-l in continuare. Daca simti ca este inca nevoie poti adauga un pic mai multa lotiune de corp dar framanta-l bine cam 7-8 minute. Dupa ce a devenit foarte usor de modelat il pui intr-o punga de plastic care a fost unsa in prealabil cu putina lotiune de corp si inchizi punga in asa fel incat sa scoti tot aerul . Lasi aluatul acesta sa se odihneasca si sa transpire in punguta cam 6h dupa care poti modela .Pentru pastrare schimbi punguta cu o alta punguta unsa cu lotiune de corp, pastrand acest aluat la temperatura camerei intr-un loc racoros. Mentionez ca nu-l poti pune in frigider deorece se va intari si nu va mai fi bun. Acum inca un sfat can dlucrezi cu acest aluat ai grija ca intotdeauna sa-l tii in punguta de plastic si nu amesteca un aluat care deja l-ai scos din punguta ca sa-l lucrezi cu un aluat care nu a fost scos din punguta niciodata. Daca iti ramane aluat din cel scos din punguta doar pune-l in alta punguta. Astfel se pastreaza mai mult timp. Pentru a colora acest aluat avem 2 optiuni: coloram aluatul sau pictam piesa supa ce s-a uscat. Pentru anumite chestii este mai bun sa pictezi piesa dupa ce s-a uscat, exemplu florile dau mai bine pictate dupa. Ramane la alegerea voastra cum va place mai mult. Cam asta e daca nu cumva am uitat ceva Smile In orice caz daca ai nelamuriri da-mi un mesaj si voi face tot ce pot sa ajut. Mii de scuze pt exprimarea mea si explicatiile mele dar sunt plecata de ceva vreme din tara si neavand cu cine sa conversez am cam uitat romana , mii de scuze. Sper ca explicatiile mele sa va ajute. Pupici tuturor si spor la treaba ! kiss



P.S. Voi posta mai multe poze cu decoratiile pe care le-am facut dupa ce se usuca. Ah si era sa uit, dupa ce s-au uscat complet piesa ta pentru a o preserva mai bine poti s-o dai cu lac, dar numai dupa ce obiectul tau este complet uscat. Eu voi folosi lac in spray .
------------------------------------------------------------------------------------------
Daca va ajuta cu ceva iata si o poza cu floricica mea inainte de a-i picta petalele


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




Oh si am uitat sa mentionez cu ce puteti colora aluatul. Cea mai buna optiune este vopsea in ulei dar se poate folosi si vopsea acrilica. Apropo aluatul nu este chiar alb cand se usuca asa ca daca doriti sa fie alb obiectul trebuie sa colorati aluatul cu vopsea alba.
-----------------------------------------------------------------------------------------







Aici puteti vedea exact consistenta. Sper sa va ajute. Apropo reteta este diferita si nu am incercat-o inca dar pregatirea aluatului pe foc este la fel.

------------------------------------------------------------------------------------------

RESPECTA REGULAMENTUL,reciteste punctul 6.Daca tot mai ai neclaritati referitoare la postarile succesive,te astept pe mesagerie privata sa iti explic Smile
Angel_Baby22
Angel_Baby22
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 03/12/2012

http://fineartamerica.com/profiles/florentina-de-carvalho.html

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 15 Dec 2012, 3:00 am

Am incercat si eu odata si nu mi-a iesit...s-a intarit de nu se putea modela.
Imi place nuanta usor stravezie a materialului, ti-au iesit faine...eu nu le-as picta.
(foloseste butonul "edit" cind postezi succesiv ca sa nu te certe adminii)


Ultima editare efectuata de catre vlad_mom in Sam 15 Dec 2012, 11:26 am, editata de 1 ori
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4702
Varsta : 46
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de xgabitza Sam 15 Dec 2012, 10:57 am

O sa incerc si eu dupa sarbatori cred...mersi mult, Angel!
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de Angel_Baby22 Sam 15 Dec 2012, 3:47 pm

Cu placere bine
Sper sa-ti iasa bine . Sa ne zici si noua daca ti-a iesit si sa pui niste poze cu ce ai facut ;)
Angel_Baby22
Angel_Baby22
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 03/12/2012

http://fineartamerica.com/profiles/florentina-de-carvalho.html

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de crissy77 Mier 20 Feb 2013, 9:16 am

Buna ziua,
Am descoperit si eu anul trecut reteta de portelan rece din care am facut martisoare impreuna cu fetita mea. Problema pe care am avut-o noi: dupa uscare, martisoarele s-au incovoiat si si-au schimbat culoarea (partea de amestec in care nu am pus culoare). O sa pun cateva poze cu ce am lucrat ieri si, pentru ca am gasit un martisor ramas de anul trecut, l-am pozat si pe ala, sa vedeti cum se transforma aluatul daca nu e colorat.

Martisoarele facute ieri:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

De anul trecut:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ca sa se vada diferenta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ca sa se lucreze mai usor, presarati amidon pe suprafata de lucru. Mie mi s-a cam lipit de toate cele.
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de kitty_1973 Mier 20 Feb 2013, 10:34 am

Crissy77... foarte reusite. Mie imi place si cel de anul trecut! Smile
Te rog frumos sa ne dezvalui si noua reteta! kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de crissy77 Mier 20 Feb 2013, 11:18 am

Dupa reteta de aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Doar ca am facut 1/2 de portie. Ca masura, am folosit un pahar de 125 ml (1 cup are 250 ml):
- 1 pahar amidon de porumb (gasiti in orice supermarket, ~4 lei cutia)
- 1 pahar aracet (2 tuburi cum vedeti in poza, se gaseste in librarii, 3 lei tubul)
- o lingura otet de mere (sau zeama de lamaie; eu am folosit lingura de la masina de paine Smile )
- o lingura glicerina (ar trebui sa se gaseasca in farmacie glicerina simpla, eu nu am gasit, asa ca am luat boraxata ~ 4 lei); se poate inlocui cu ulei pentru bebelusi (anul trecut am pus si eu ulei)
- crema de maini fara silicon (pentru framantat si pentru manjit punga in care se va pastra).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Intr-un bol care se poate introduce la cuptorul cu microunde se amesteca amidonul, aracetul, otetul si glicerina, se amesteca bine apoi se da la microunde 2, maxim 3 minute. Cuptorul meu are o putere de 900 W. Nu se lasa 2 minute din prima, ci cu taraita. Dupa primele 20 s am scos si am amestecat, iar am pus la cuptor, iar am scos dupa 10-20 s si am amestecat. Faceti asa pana cand capata consistenta. Asteptati un pic sa se raceasca, manjiti suprafata de lucru cu crema, scoateti aluatul din bol si framantati pana nu se mai lipeste de maini (2-3 minute). Se pastreaza intr-o punga unsa cu aceeasi crema de maini, in frigider. Trebuie sa stea sa se "macereze" cel putin 24 ore la frigider pana sa va apucati de mesterit.
Astea fiind spuse... Spor! Smile
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de seandreea Mier 20 Feb 2013, 12:47 pm

Deci nu este diferenta intre glicerina simpla si glicerina boraxata? Am vrut si eu de mult sa incerc reteta asta, dar nu am reusit sa gasesc glicerina si nu as fi vrut sa iau ulei de bebelusi doar pentru cateva picaturi cat aveam nevoie aici.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de crissy77 Mier 20 Feb 2013, 3:11 pm

Exista diferenta. Glicerina boraxata mai contine si borax, un fel de dezinfectant (cred). Eu am facut cu glicerina boraxata pt ca nu am gasit simpla. Insa mi-a placut mai mult cum iese cu ulei de bebelus.
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de seandreea Mier 20 Feb 2013, 3:23 pm

Ma gandeam eu ca nu e tocmai ok.

Cat despre culoare (am citit dupa aia) - am vazut ca multe retete sugereaza sa se includa in reteta originala si acrilic alb - oare din cauza asta?
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de crissy77 Mier 20 Feb 2013, 3:29 pm

Nu sunt experta, dar cu siguranta e un sfat bun. Eu partea "alba" am lasat-o necolorata si s-a vazut.
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de ancaanca Mier 20 Feb 2013, 4:56 pm

La cat de usor pare, imi vine sa incerc si eu. Am toate ingredientele nesesare. Apropo de glicerina, se gaseste la farmaciile care au laborator 100ml - 6 lei.
Borax am folosit la detergentul de rufe facut in casa wink
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de seandreea Mier 20 Feb 2013, 5:16 pm

S-ar putea sa se mai gaseasca si la magazinele de tigari electronice. Dupa cate stiu este componenta principala in solutia care se pune in ele.
Eu as vrea sa fac ca sa inlocuiesc lutul cu uscare la aer, care se usuca prea repede, de multe ori nu este foarte fin si are si tendinta de a se crapa, insa poate incerc si ceva modelaj/sculptura.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de ancaanca Joi 21 Feb 2013, 8:09 am

Da, Andereea, dar este mai scumpa 100 ml-16 lei.
Eu folosesc lut cu uscare la aer Darwi care este destul de fin dar care se mai si crapa daca se usuca prea repede. Pulverizez din cand in cand cu apa.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 21 Feb 2013, 8:50 am

Am facut si eu din lut cu uscare la aer, dar nu se preteaza pentru bijuterii- piesele sint foarte fragile (daca nu uit am sa pun niste poze [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ).
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4702
Varsta : 46
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de simonelis21 Mar 12 Mar 2013, 2:57 pm

buna fetele! am incercat si eu sa lucrez cu pasta de portelan, dupa reteta propusa de crissy, dar am o mare problema: se crapa ff tare. unde oare gresesc...mi-ati putea da vreo sugestie , vreo idee pentru a o face rezistenta...as dori sa fac margele din aceasta pasta..va multumesc mult si numai bine
simonelis21
simonelis21
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2011

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de crissy77 Mar 12 Mar 2013, 3:41 pm

simonelis, nu merge sa faci margele din ea. Eu am folosit-o pt joaca mai mult, dar intinsa subtire (la mine s-a incovoiat dupa uscare). Nu stiu care ar fi solutia...
crissy77
crissy77
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 46
Localizare : Gura Humorului
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de simonelis21 Mier 13 Mar 2013, 7:06 am

La mine s-a incovoiat dar s-a si crapat...vazand minunatiile care se pot face din aceasta pasta m-am gandit ca vor iesi fara probleme margele...dar ma mai documentez sa vedem...iti multumesc pentru raspuns si te pup dulce.o zi tare frumoasa hug
simonelis21
simonelis21
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/06/2011

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de ionela_csutak Dum 29 Sept 2013, 10:17 pm

Fetelor am facut si eu experiente ,m creat un pic de pasta si am modelat o inimioarape care am pus 4 petale in mijloc o biluta ampus sclipici pe ele astept sa se usuce sunt curioasa sa vad ce a iesit.
ionela_csutak
ionela_csutak
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 43
Localizare : Fagaras
Data de inscriere : 13/11/2011

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de ionela_csutak Lun 30 Sept 2013, 7:25 pm

cum postez pozele cu ce am lucrat
ionela_csutak
ionela_csutak
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 43
Localizare : Fagaras
Data de inscriere : 13/11/2011

Sus In jos

Bijuterii din portelan - Pagina 3 Empty Re: Bijuterii din portelan

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB