Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Gradina mea... de apartament(2)

+53
carmenfratila
katyP
ragazza
geo
Uca
clodi
lennny
elenaxx
carmenco
aba
scumpy_nensy
lilianna
julix_2007
micheline
Adelaida
CCristinaC
gty
rosita
dorina64
cld
corina corina
ioncica
arielas
Gianina4ever
victoriacus
lotus nufar
mariucamariuca
stoy
violeta_10
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
amoni
MagdaMarin
irish05
SilviaDumitrescu
mnarcisa
diada
canadianca50
Karina33
firicel
came_lia
Floren
catallinag
claudia_mami
maryd
silvisor
mimmi
rivka
mikybt
Roxanne
amnro
antonina
57 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 06 Noi 2010, 10:35 pm

Sau pe e-mail, cum a zis o prietena de familie din Germania!!! rade
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Sam 06 Noi 2010, 11:26 pm

Sunt de acord cu orice propunere. rade
Tu hotarasti cum, cand, in ce fel...... wink
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Sam 06 Noi 2010, 11:29 pm

zi-mi tu mie violeta_10,daca eu rup acum muscatele curgatoare(ale nase mele ca le-a adus sa ierneze la mine)si pun in pamant se prind,nu-i tarziu?
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Sam 06 Noi 2010, 11:50 pm

Eu le tund si toamna si primavara. Ce infig toamna in pamant se prind in proportie de 40% (pe balcon e foarte frig), iar ce pun primavara se prind cam 75%. Acum depinde si ce climat au acolo unde le tii. Am incercat sa le tin peste iarna in beci(cum se spune ca se tin muscatele peste iarna) si in casa, dar le-am pierdut pe toate. Pe balconul acesta unde le tin de vreo 5 ani vad ca le merge foarte bine chiar daca e un pic mai cald decat afara.
Tunde-le ca nu au ce sa pateasca, dar sa ramana cel putin 3-5 noduri in pamant.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Sam 06 Noi 2010, 11:53 pm

nu sunt ale mele si nu-mi permit sa iau decizii in ceea ce le priveste.as fi vut sa "le tund"pentru mine fara sa stie nasa ca asa se prind cel mai bine floile wink rade
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Dum 07 Noi 2010, 12:09 am

Din loc in loc nu se cunoaste. S-au rupt la transport... rade
Ale mele sunt atat de inghesuite ca n-as baga de seama nici daca ar scoate cineva cu tot cu radacina. Si oricum daca atarna mult nu se cunoaste daca rupi 3-5 noduri.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Dum 07 Noi 2010, 12:16 am

rade oricum cand le-am dat jos din grinda una s-a rupt si nasa -mi zice :e"eu cand se rupe cate una ,o infig in pamant si se prinde rade "
Iar eu i-am rasouns:"nu cred ca se mai prinde acum ca e frig" rade
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Dum 07 Noi 2010, 12:24 am

Pai nu se prind in ghiveciul ei, dar in al finei se prind sigur. rade
Intradevar, se spune ca florile furate se prind sigur. Asa ca spor la...prins. rade
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Dum 07 Noi 2010, 12:34 am

rade rade Maine imi aduce si rstul de 6 ghivece si sa vad cat de "neatenta"o sa fiu si-o sa mi se intample rade
Are muscate frumusele si simple si batute si am rugat-o sa-mi dea si mie altoi dar nu m-a auzit(sunt de anul trecut)
Asa ca acum am sanse sa-mi imbogatesc colectia de "curgatoare".Te tin laa curent wink
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Dum 07 Noi 2010, 2:13 am

Acum lasand gluma la o parte, chiar trebuiesc tunse, fiindca se dezvolta si ele mult mai bine si oricum pana in primavara cresc la loc. Nici n-o sa-si dea seama nasa ca "fetele" ei au fost tunse, rase si frezate. rade
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Dum 07 Noi 2010, 2:35 pm

deci tu zici sa le tund acum?nu se vede in primavara?si daca nu se prind,nu mi-e mai mare supararea?
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 07 Noi 2010, 4:53 pm

Numai daca chiar nu ai loc unde sa le tii atunci tunzi plantele toamna.Cit stau in repaus hibernal
radacinile lor isi trag seva,se hranesc din lastari chiar si din cei ramasi fara frunze.In felul acesta devin mai puternice.Poti sa le "ciupesti" putin daca chiar crezi ca trebuie.
wink
Este doar un sfat .Plantele au si ele ciclul lor de viata care trebuie respectat flower
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rivka Dum 07 Noi 2010, 7:09 pm

are dreptate Violeta crengutele rupte de la muscate se vor prinde chiar daca nu toate dar ceva tot o sa faca radacina si eu rup muscatele cand le duc in casa si crengutele rupte le pun in ghiveci si pana in primavara ma aleg cu cateva plantute noi Flowers
AMINA vreau si eu hortensiii le iubesc mult dar nu reusesc sa le am in gradina Sad Sad am cumparat o gramada dar degeaba Sad

rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 53
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Dum 07 Noi 2010, 11:21 pm

Firicel, daca ai dubii, mai bine nu le tunde. Eu trebuie sa le tund ca sa pot pune jardinierele una lipita de cealalta, sa ocup cat mai putin loc si asa fac de cativa ani.
Asa e, inmultirea se face de obicei primavara. Nu am cunostinte de horticultura, mi-am dat cu parerea bazindu-ma doar pe propria experienta. Anul trecut aveam 11 jardiniere, iar acum am 18 si am mai si dat din ele. Ti-am zis ca procentul de prindere toamna este mult mai mic decat primavara.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Dum 07 Noi 2010, 11:29 pm

Multumesc mullt de sfaturi Smile pupi Daca ar fi ale mele le-as tunde dar asa nu pot.In cel mai fericit caz sa pot "fura" cate un altoi in primavara.Sau poate imi da nasa ca recompensa pentru gazduire rade .
Oricum imi doresc si eu ca jardinierele de la balcon,anul viitor sa fie cu muscate drepte si curgatoare.Abul trecut am avut in ele craite pitice.Au fost tare frumoase dar m-am umplt de musculite albe de la ele(rasadul cred ca era infestat).Anul acesta am avut multe petunii,nu curgatoare,in multe culori.Si lor,le ciupem varful desi imi era mila,astfel stimuland ramificarea.Au fosst frumoase rau si toata lumea intorcea capul sa le vada wink
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 08 Noi 2010, 8:54 am

frunzele unei flori am observat ca sclipesc si cind am pus mina e ceva lipicios parca e miere ? am spalat frunzele dar imi e frica sa nu aiba ceva daunatori Ce ma sfatuiti ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Floren Lun 08 Noi 2010, 10:41 am

AMINA vreau si eu hortensiii le iubesc mult dar nu reusesc sa le am in gradina Sad Sad am cumparat o gramada dar degeaba Sad

[/quote]
Rivka,imi permit sa iti povestesc cate ceva despre hortensii,asa poate reusesti sa le mentii in viata!
Hortensiile sunt plante de umbra si de foaaaaarte multa apa!Soarele cazut direct pe frunzele lor le "arde",florile se pleostesc.Trebuiesc udate cu o cantitate destul de mare de apa de cel putin doua ori pe zi.Ca la orice alta planta,trebuie evitata udarea frunzelor.Toamna li se taie tijele care au fost inflorite(3 "noduri"de la varf inspre baza),iar anul viitor vor inflori tijele noi,care NU au fost tunse in toamna trecuta.Daca pui in apa varfurile ce le-ai tuns.ai toate sansele ca in primavara viitoare sa ai noi plante.Tot toamna li se pune ingrasamant special pentru hortensii,ceea ce va face nu numai sa le mearga bine plantelor,ci sa infloreasca in diferite nuante,de la alb,trecand prin roz deschis,mai inchis,ajungand pana la mov si albastru.
Spre exemplificare,va arat cateva din hortensiile mele.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 08 Noi 2010, 12:18 pm

canadianca50 a scris:frunzele unei flori am observat ca sclipesc si cind am pus mina e ceva lipicios parca e miere ? am spalat frunzele dar imi e frica sa nu aiba ceva daunatori Ce ma sfatuiti ?
De obicei cind apare asa ceva este un daunator care lasa urme.Uita-te pe spatele frunzelor si vezi daca este ceva in neregula.In functie de ce vezi o sa iti pot spune ce ar putea fi.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 08 Noi 2010, 4:21 pm

kYKY multumesc , te tin la curent !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rivka Lun 08 Noi 2010, 8:25 pm

FLORENTINA te invidiez wink pentru hortensi sunt superbe bine
multumesc de sfaturi ...eu acasa i- am disperat pe toti cu hortensiile ,cu carti si cate mi-am cumparat ca sa le ingrijesc cat mai bn ...sper sa reusesc ametit ametit
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 53
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 09 Noi 2010, 3:14 am

Fetelor as vrea sa va intreb daca ar fi vreo problema daca pun intr-un ghiveci mai multe violete de culori diferite.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 09 Noi 2010, 7:20 am

Nu,chiar nici o problema.Numai ca ele cresc destul de repede si trebuie rarite ca sa arate bine fiecare cu culoarea ei.
Parerea mea....... Embarassed
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Roxanne Mar 09 Noi 2010, 10:32 am

Florentina m-ai lasat frumos cu hortensiile, Doamne cit sint de frumoase!!!!!! Felicitari!

Mnarcisa e ok sa pui mai multi lastari de violeta in acelasi ghiveci, dar in acest caz ar fi bine ca respectivul ghiveci sa fie un pic mai mare decit punem de obicei la violete. Efectul (cind incepe inflorirea) este uluitor bucurie

La mine o noua violeta si-a deschis prima floare, are aprox. 6cm in diametru, f mare si diafana, va pun o poza:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de amnro Sam 04 Dec 2010, 4:40 pm

sa va arat si puiutii mei de violete, pe care i-am pus in pamant.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si frunzulitele mici

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de lotus nufar Joi 13 Ian 2011, 12:04 am

eu vin cu ultima achizitie ,m-a ispitit rau de tot asa ca nu m-am intors acasa fara portia de vitamina C.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



kiss kiss kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB