Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina cu legume - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina cu legume

+53
symos
camic
claudiana
ismi3ismi
Karina33
bubu85
danniela
mykya
aurishta
olympia
teisoara
vilcris
arielas
stelave
vizirenu
amoni
vero50
ada85bejan
Uca
getik1
diblaru maria
mnarcisa
Giobsy
betymi72
sunflowers
carmenco
valentyna_sweetly
mariaz_09
elenaxx
Gabiuta
dorina64
MagdaMarin
valentinadof
Floren
SilviaDumitrescu
Steluzza
Admina
melus
danyelyta28badea
RamonaM
stoy
odrina
Gianina4ever
ema
greieras
Lucia.BlueFlower
firicel
came_lia
victoriacus
AlinaJ.Bijoux
marina40
corina corina
mimmi
57 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 28 Apr 2011, 9:20 am

Fetelor,caut sa cumpar puieti de Catina alba- Hippophae rhamnoides,pe care sa il plantez in curte.Stiti,cumva,de unde pot lua?


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Joi 28 Apr 2011, 9:35 am, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de claudiana Joi 28 Apr 2011, 9:24 am

Corina esti tare harnicuta si munca ta nu e in zadar dupa cum vad eu.Experimetez si eu anul acesta cultivarea legumelor in solar sa vedem ce- o iesi... am plantat rosii si ardei iar castraveti am pus seminte si deja au iesit. Acum ma bucur ca am unde sa citesc despre experienta altora si la nevoie chiar voi cere sfaturi kiss
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de teisoara Joi 28 Apr 2011, 9:37 am

fetelor harnicute am vazut aeara la Pro... un reportaj despre rubarba.Un ardelean care a infiintat o plantatie de rubarba dupa ce a vazut in Germania cat de cautata si folosita si profitabila este........Ati vazut si voi ?Acum sa vedem mai multe cine stie sa na spuna Merci
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de danniela Joi 28 Apr 2011, 9:51 am

Corina, multumesc mult de tot. Chiar te apreciez ca iti faci timp sa mai treci si pe la calculici. Chiar nu stiam ca salata inghite apa multa, desi am crescut la tara Embarassed , dar na, copiii din ziua de azi... cam asa am fost eu.
Si felicitari pentru toate fetele cu gradina! Eu ma stradui sa mentin plantatia mea de patrunjel si coriandru din doua ghivece!!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Apr 2011, 10:00 am

ismi3ismi a scris:Fetelor,caut sa cumpar puieti de Catina alba- Hippophae rhamnoides,pe care sa il plantez in curte.Stiti,cumva,de unde pot lua?

De unde esti?
La mine in judet stiu 2 locuri unde creste catina.
Nu merge sa plantezi si catina care creste singura in natura?
Trebuie numai cumparata?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de danniela Joi 28 Apr 2011, 10:05 am

Ba cred ca merge, tata se chinuia sa o distruga si tot mai ieseau pui. Insa nu cred ca era alba.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Apr 2011, 10:07 am

Alba cred ca ii spune dupa culoarea fruzei nu a fructului.
Si asa stiu si eu ca se intinde si scapi greu de ea.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 28 Apr 2011, 10:14 am

magda,zice cea alba e cea mai buna...eu nu le cunosc...vreau sa am in curte,sa-i dau copilului proaspata,pt imunitate...as lua si de pe drum,dar nu cunosc planta...sa nu iau altceva...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Apr 2011, 10:23 am

Am cautat poze cu ce ai intrebat tu si am gasit poze cu:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Asta e catina pe care o cunosc si eu si am cules de la Slanic la Muntele Verde.
Cum am si la tara.E catina obisniuta.
Cumnatul meu o usuca bine apoi cand are nevoie o macina cu masina de facut zahar farin.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 28 Apr 2011, 10:43 am

La Slanic,la Muntele Verde,deci.Am retinut.Vom face un drum pana acolo,intr-un week-end.Multumesc mult,Magda. pupi
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Apr 2011, 12:12 pm

Eu una te sfatuiesc ca acolo sa mergi pe ruta:
Ploiesti-Valeni-Teisani(aici o faci la stanga spre Slanic) si mergi ceva km prin padure pana la Muntele Verde dar asa eviti iesirea din orasul Slanic care se face pe un drum foaaaaaaaaaaarte inclinat.
Noi cand am fost s-au dat barbatii jos din masina pe portiunea inclinata.
Acolo undeva pe dreapta unde e un platou(cum vii dinspre Teisani)intre 2 dealuri poti intra cu masina si gasesti catina.Eu de acolo am cules.

Daca ziceai mai devreme eu am fost de paste la tara si iti luam de acolo.



Si tot la Muntele Verde gasesti niste pietre verzi care ascut foarte bine cutitele wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Joi 28 Apr 2011, 12:27 pm

Gata cu udatul pe ziua de azi ! Cinci minute va tin companie pana vine sotul de la piata .
Ismi 3 ismi , vino la mine sa-ti iei cata catina vrei . Aceee este cea alba , care a postat-o Magda (adica cu bobitele portocalii - cea rosie are bobite foarte rosii ) .Pe malul Ramnicului creste in salbaticie si e la liber . Eu adun in fiecare an . E foarte sanatoasa . N-as putea sa insir aici cate lucruri bune face pentru organism , dar cunosc personal pe cineva care nu mai vedea nici autobuzul in statie si dupa 6 luni de tratament cu tinctura de catina preparata in casa citeste ziarul . Si asta e doar un exemplu , dar la imunitatea organismului catina e sefa . Asa ca eu o pasc ca atare cat e zemoasa ,apoi o pun la uscat pentru iarna .Anul viitor vreau sa-mi aduc cativa arbusti de catina si poroambe si macris asa de frumusete langa mure , zmeura si coacaze . Imi mai doresc un afin si un agris si gata !
Claudiana , ma bucur sa aud de inca un solar !Si inca unul pus la punct , nu asa ...Daca le dai apa si aer (aerul e foarte important la solar ) , iar mai tarziu le hranesti cu niste ''Maggi'' , n-are cum sa nu le mearga . Sa ai spor !
Teisoara draga , am si eu rubarba (sau revent ) de anul trecut . L-am primit de la o fosta doamna de biologie al carei sot se trage din Ardeal . Are si ea niste prieteni acolo pe care i-am vazut anii trecuti la tv . prezentand produse din rubarba . Atunci am vrut sa am si eu si doamna draguta , mi-a dat 4 radacini . Anul trecut au facut o frumusete de frunze (nu stiu daca am poze ) , dar am ratat momentul recoltarii din lipsa de timp . Cotoarele frunzelor se curata de pielita se toaca marunt si se fac gem sau se folosesc la acritul ciorbelor . Cica e un deliciu acest revent ( mie asa imi place sa-i spun ) si cica are calitati deosebite pentru organismul nostru .
Uite ca am gasit o poza de anul trecut

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum abia a iesit ca un mugure mic si rosu in gradina . Am sa va fac o poza .Cam atat stiu eu despre revent sau rubarba .
Danniella , cu multa placere ! Important e mancati salata , nu ? Chair daca e ea de cultura hidroponica . Si ai grija de plantatia ta !
wink
Si uite-asa am mai scris eu un roman ! Ce sa fac , daca imi place sa vorbesc cu voi ?
dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de danniela Joi 28 Apr 2011, 12:56 pm

Mie imi place sa te citesc love
Da eu sunt o mare caprita in materie de salata (lettuce), si pe langa mine mai atrag si grupa.
De ex aseara, asa cum am zis am curatat salate de frunzele verzi, am mai pus ce aveam in frigider si cu ceapa verde, rosii si castraveti am facut o salata. Separat le-am facut niste calamari rings si srimpi si oua fierte si le-am spus sa isi puna in farfurie peste salata. Altfel cred ca strambau din nas.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de betymi72 Joi 28 Apr 2011, 1:05 pm

Silvioara am vrut sa unesc pozele cu photoshopul ca sa nu fie prea multe...ma rog la asta mai am de invatat... hug wink
Corina multumesc ptr incurajare!!! hug
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de teisoara Joi 28 Apr 2011, 1:11 pm

Oare de unde as putea face rost de niste lastari?Cica e mai ok decat cuseminte.Sunt tare curioasa de gust si voi cauta maine cand merg la tara sa gasesc poate pe la vecini.Cred ca nemtii nu-s nebuni de dau 4 euro pe un pahar de suc ,mai scump decat berea lor wink

Multumesc Corina ca incerci sa ne rasounzi tuturor si argumentat Merci
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de camic Joi 28 Apr 2011, 1:31 pm

Ma bag si eu la discutia despre rubarbar....ca am crescut cu el in gradina si rontaiam toata vara din tulpini. Acum cand merg la mamaia mea iau la triplu ca doar mi-am invatat si copii cu gustul ei.
Eu fac asa: gem simplu, gem de rubarbar si capsuni (demential), compot de rubarbar, acresc ciorbe (cand nu am bors).

Legat de catina noi mai punem in Pet-uri de 0,5 cu miere deasupra si dupa ce lasa din zeama si se poate bea, o bag la frigider (sticla din care se consuma). Mai face mama doar cu apa si/sau cu zahar.

Spor la gradinarit.
camic
camic
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 47
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de claudiana Joi 28 Apr 2011, 3:35 pm

corina corina a scris:
Claudiana , ma bucur sa aud de inca un solar !Si inca unul pus la punct , nu asa ...Daca le dai apa si aer (aerul e foarte important la solar ) , iar mai tarziu le hranesti cu niste ''Maggi'' , n-are cum sa nu le mearga . Sa ai spor !

Nu stiu daca e chiar pus la punct dar mie imi place si imi e drag. Parca as avea iar copii mici asa stau printre plante Dar zi-mi si mie usa solarului pe care o deschid dimineata , este suficienta pt aerisire??
Paradox... unii nu stiu de unde sa faca rost de un lastar de catina si in zona mea unii nu stiu cum sa mai scape de ea... wink
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Joi 28 Apr 2011, 4:00 pm

Claudiana , de ce nu ne pui o poza cu solarul tau ? Ce lungime si ce latime are ?Oricat ar fi de mic trebuie sa aiba doua locuri pe unde sa intre si sa iasa aerul . Altfel nu se aeriseste .De preferat ar fi sa aiba usi pe ambele capete , mai ales ca verile noastre sunt fierbinti rau de cativa ani .Daca deschizi usile , pui in ele o bucata de pal sau o tabla pana la nivelul de 1 metru . Rasadurile sunt pretentioase la curentii de aer care trebuie sa treaca doar pe deasupra lor . Aerul cald se ridica natural in sus , asa ca jumatatea de sus a usii e de ajuns pentru o aerisire fara riscuri . Abia cand vor creste rosiile mai mari aerisim cu usa deschisa pana jos .
Nici eu nu am stiut de la inceput , dar la solarul pe care il vom face in vara asta , vom face aerisire deasupra usilor , special pentru perioada rasadurilor, plus cateva aerisiri in partea de sus a solarului pe unde iarna scoatem burlanele de la sobe . Cu cat e mai sus aerisirea cu atat e mai eficienta .
Ma bucur ca te simti bine in solar . Eu acolo beau cafeaua dimineata si tot acolo ma apuca noaptea cateodata . Abia astept sa curatam solariile sa punem castraveti . La fiecare noua cultura parca renasc .
Ne auzim curand ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de claudiana Joi 28 Apr 2011, 5:14 pm

Corina saru-mana Merci noi avem usa doar int-un capat deci trebuie sa improvizam ceva si in celalat capat. Solarul meu este micut , doar pt noi , pt consumul propriu are aproximativ 6/5 m( o sa pun si o poza cand am)
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Vin 29 Apr 2011, 12:14 pm

Claudiana , poti sa faci macar o fereastra de la un metru in sus . Ai sa vezi ca e nevoie .
Azi am avut o mare satisfactie sa vad poze cu un solar facut numai din descrierile mele prin telefon si pe net . Am o prietena la Pitesti cu care ma cunosc de la 16 ani . Am fost colege de liceu . Si-a facut in satul Zmeura (ce sat gustos !) un solar de 15 pe 6 metri si deja a plantat rosii si a semanat castraveti . Era atat de fericita cand povestea de solarul ei , incat va dati seama ce fericita eram eu ca am convins-o sa il faca .A fost ceva investitie , dar eforturile ii vor fi rasplatite . Acum e ca si cum as avea plantele mele si in solarul ei . Ii spun cand sa trateze , cu ce si efectiv cum sa le ingrijeasca . Sunt tare mandra de Crinuta mea ca e fata harnica !
Mai vorbim , fetele ! dama
Editez , sa va pun o poza cu solarul si prietena in cauza :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Poate mai serveste cuiva de inspiratie . wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de vizirenu Vin 29 Apr 2011, 1:22 pm

buna corina,improspateaza-mi te rog memoria ce proportii de pamant,mranita si nisip sa folosesc pt repicarea unor rasaduri de rosii.asta bineinteles daca stii;si daca e bun nisipul folosit la constructii?scz ca intru pe forum doar cand am nevoie de o parere dar nu mai am timp; gradinita si solarul imi ocupa mai tot timpul si vreo 40 de puisori;am zile cand nu stau o clipa jos dar e bine ;intre timp ma duc sa pun usa la solar daca zici ca ia curentul plantutele;las deschis doar pe sus,ms de sfaturi
hug
vizirenu
vizirenu
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : gheraseni
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Vin 29 Apr 2011, 3:01 pm

Doua parti mranita , o parte pamant si o parte nisip . E bine de stiut de unde provine nisipul , de exemplu : la noi cel de Buzau e dulce si cel de Ramnic e sarat . Acesta din urma nu e bun . Daca nu stii provenienta poti sa gusti doua fire de nisip sa vezi daca e sarat , ca sa nu strici rasadurile . Ma bucur sa aud ca gradinaresti . Asta e mai frumos decat sa stai la pc dar imi pare bine ca mai treci si pe la noi . Nu ne arati si ceva poze cu solarul ? Asa in schimb de experienta . wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de vizirenu Vin 29 Apr 2011, 3:13 pm

cat de curand o sa postez si cateva poze dar trebuie sa apelez la ajutorul copiilor
vizirenu
vizirenu
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : gheraseni
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de diblaru maria Sam 30 Apr 2011, 4:15 pm

E o reala placere sa intru aici , din pacate nu am timp cat mi-as dori, imi place sa va urmaresc samai invat cate ceva ,, de cateva zile am si eu salata , ridichi , ceapa , verde si sunt asa de mandra ......o sa fac si poze in curand ,Corina eu am pus rosii in solar , in doua etape , poate o vrea sa se incalzeasca , Mult spor la treaba tuturor .
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Sam 30 Apr 2011, 7:20 pm

Maria , ma bucur sa aud ca ai plantat ! E bine si esalonat . Fiind legume pentru consumul in familie e mai potrivit sa se coaca pe rand si nu toate o data . Asa ai si mai timpurii si pana mai tarziu .Te asteptam cu poze .
Eu zilele astea sper sa fie gata piesa pentru tractor ca salata din solarii si ridichile le-am vandut .Sa aram , sa frezam si sa pun castravetii . Iar saptamana viitoare cred ca plantam rosii in gradina , desi rasadul nu e prea mare . Dar cu cat mai repede cu atat mai bine . Cred ca nu vom mai avea bruma de acum incolo . Asa sper !
Spor la gradinarit pentru toate fetele ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 9 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB