Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Gradina cu legume

+53
symos
camic
claudiana
ismi3ismi
Karina33
bubu85
danniela
mykya
aurishta
olympia
teisoara
vilcris
arielas
stelave
vizirenu
amoni
vero50
ada85bejan
Uca
getik1
diblaru maria
mnarcisa
Giobsy
betymi72
sunflowers
carmenco
valentyna_sweetly
mariaz_09
elenaxx
Gabiuta
dorina64
MagdaMarin
valentinadof
Floren
SilviaDumitrescu
Steluzza
Admina
melus
danyelyta28badea
RamonaM
stoy
odrina
Gianina4ever
ema
greieras
Lucia.BlueFlower
firicel
came_lia
victoriacus
AlinaJ.Bijoux
marina40
corina corina
mimmi
57 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de melus Dum 10 Apr 2011, 3:24 pm

Corina, am gasit Stomp cu 30 ron, a erbicidat sotul meu azi.Acum sa vedem de ce e in stare. pupi
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de sunflowers Dum 10 Apr 2011, 3:57 pm

Corina, super zarzavaturi.Si eu tanjesc dupa o gradina. Eu sunt crescuta la tara in zona Buzaului si cand eram copil ii ajutam pe ai mei si mergeam si eu la piata si nu era bucurie mai mare decat atunci cand ne intorceam acasa dupa ce vindeam tot .
sunflowers
sunflowers
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 46
Localizare : Arad
Data de inscriere : 23/06/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de ema Dum 10 Apr 2011, 4:40 pm

Cu ce pot sa-mi fac solul din gradina acid? Mi-au mincat limacsii tot spanacul si cred ca se vor muta curind la salata
Credeti ca merge gunoiul de pasare?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Lun 11 Apr 2011, 2:33 pm

Multumesc de aprecieri , fetelor ! Sa stiti ca muncesc cu drag si chiar daca se simte oboseala , satisfactia e pe masura . Vanzarea nu e asa grozava , dar eu sunt omul care stie sa se multumeasca si sa se descurce si cu putin .Nu duc o viata de lux , dar nici nu am pretentia si de aceea sunt fericita . Pentru mine sunt importante lucrurile simple : o frunza , o floare , o buburuza ,o albina , un cantec de mierla , un cer senin sau o ploaie zdravana de vara care ma face sa dansez prin curte si sa chiui de bucurie , un pisoi care sa-mi toarca si nu in ultimul rand armonia din familie . Singura placere care ma costa mai mult este ca ador apa si imi place sa merg la mare sau oriunde in alt loc unde sa innot in apa naturala . Am luat-o asa....off topic ! Scuze !
Draga Melus , ma bucur ca ai reusit sa erbicidezi si ma pregatesc si eu imediat ce golesc solariile , apoi gradina . Se scuteste multa munca .
Ema , am incercat si eu cu gunoi de pasare , de fapt e singurul fertilizant pe care il folosesc dar diluat (doua galeti de gunoi uscat la 200 litri de apa se lasa la macerat doua zile , se amesteca bine , se lasa sa se decanteze , cu o sita se aduna fulgii care se ridica deasupra apoi se aplica local cu stropitoarea ) .E cel mai eficient si cel mai natural ingrasamant si e...gratis .
Exista insa granule pentru limax , Optimol sau Mesurol , nu mai sunt sigura .Sunt cam scumpe si au efect local 7 zile . Eu asta toamna am adunat seara cand ies ei , de pe folie in solar borcane intregi . A doua zi ii dadeam la gaini .Asa i-am mai imputinat pe timpul iernii , dar acum au iesit puii , mici cat o samata de ridiche si gauresc totul.Sunt ca si melcii: un exemplar depune cate 50 de oua de cateva ori pe an . Nici eu n-am facut o analiza de sol , dar mi-ar placea sa aflu ca daca e mai acid ar disparea limacsii .Am imprastiat si var pe pamant inainte de semanat , dar n-a avut efect (cica trebuia var nestins , dar eu cred ca facea rau si plantelor si nu m-am incumetat ).Pana una alta prasitul printre plante mai des , mai ajuta la distrugerea oualor si aerarea solului (ei stau mai mult la umezeala ).
V-am pupicit fetele si sunt pe aproape ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de vizirenu Lun 11 Apr 2011, 2:57 pm

buna fetelor ,am si eu o intrebare ,poate ma puteti ajuta ;gradinaresc de vreo 15 ani dar cam rudimentar daca pot sa spun asa;asadar anul asta am decis sa investim cativa banuti in sistem de irigatie prin picurare deocamdata pt solar acum intrebarea; care e mai bun furtunul tip banda sau tub?gaurelele la ce distanta sa fie pt rosii si castraveti ,ceapa verde ,salata si ridichi mai am puse ;pt cele din urma nu-i o pb le ud cu stropitoarea dar la restul vreau furtun ;nu mai vreau sa risipesc apa udand pe sant wink
vizirenu
vizirenu
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : gheraseni
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Lun 11 Apr 2011, 3:10 pm

Buna , Vizirenu ! Sa-ti raspund eu ca tot sunt aici .Desi e mai scumpa , picurarea de tip tub e cea mai eficienta . Are gauri pe ambele parti si nu se infunda asa de des ca cea de tip banda . Eu la rosii , castraveti , ardei , fasole urcatoare am picaturile la 30 de cm pentru ca asta e distanta minima de plantare pe rand . Intre randuri insa trebuie sa ai macar 80 de cm in solar , dar ideal e 1 metru .Verile sunt arzatoare de-a dreptul , iar cand ploua indelung umezeala persista daca nu e aer suficient .
Insa , eu am picurare tip banda si asta e a patra primavara de utilizare . Se mai infunda din cand in cand si mai trebuie curatate diuzele , dar ne-am facut treaba cu ea . Anul viitor vrem sa investim si noi in picurare tip tub noua .Sper ca ti-am fost de folos si iti doresc sa o cumperi repede ca scuteste mult timp , multa apa si mult plivit de buruieni . hug
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de stelave Lun 11 Apr 2011, 3:45 pm

Ma bucur ca am gasit acest subiect si mai ales persoane care dau si sfaturi....
Corina te felicit pentru toata munca hug
Avem si noi la tara la socri o bucata de paman si am pus ceapa (stufat). Am fost sambata si am venit "varza" de suparare ca am vazut ca nu prea a iesit. Nu-mi dau seama unde am gresit. E adevat ca nu am mai pus pana acum dar am lucrat "ca la carte". Mi-e teama ca nu scoatem nici cheltuiala.... zid
avatar
stelave
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Braila
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Lun 11 Apr 2011, 4:14 pm

Fetelor , la mine ninge cu fulgi mari si repezi !Scuze de off , dar nu-i de gluma cu vremea asta .
Stelave , n-ai gresit nicaieri , stai linistita . Esti aproape de mine si clima e cam la fel . Anul asta toate plantele sunt in intarziere cam cu doua , daca nu chiar trei saptamani . Frigul e de vina . Parca toate ar sta pe loc .Si noi suntem necajiti ca intarziem cu rasadurile si le avem in solarii incalzite . La data asta inca nu au rasarit toate , desi trebuia sa fie cam de 4 cm , bune de repicat . Implicit vom intarzia cu plantatul , dar ce putem face . Pamantul e foarte rece daca nici salata care nu e asa de pretentioasa la temperatura , nu creste . Asa ca nu te ingrijora , ceapa se va face cu siguranta , numai ca ceva mai tarziu decat in alti ani . Mai vorbim !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de vizirenu Lun 11 Apr 2011, 5:08 pm

Multumesc mult de raspuns...Dar totusi mai da-mi un sfat.Plantezi inainte sau dupa ce instalezi furtunul? Smile
vizirenu
vizirenu
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : gheraseni
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de stelave Lun 11 Apr 2011, 5:37 pm

Doamne ajuta, sa se faca!
Multumesc mult, Corina, m-ai incurajat...
Vrem si noi sa punem rosii dar nu am avut cum sa luam samanta si ne gandeam sa cumparam rasad. Pentru ca stam cam prin aceeasi zona, cam de unde ai puteam sa-mi recomanzi sa procur rasad bun?
avatar
stelave
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Braila
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Lun 11 Apr 2011, 6:50 pm

Draga Vizirenu , mai intai modelezi brazdele si ai grija sa fie cat mai bine nivelate ca altfel fuge apa de pe ele si nu se duce la radacina plantei .Apoi instalezi furtunele de picurare . Dai drumul la udat si la fiecare picatura se formeaza un cerc bine udat , adica chiar mocirlit apoi vii cu fiecare fir de rasad si-l plantezi mai usor decat ai visat vreodata . Ai grja sa nu faci prea multe denivelari , sa ramana solul cat mai drept .E foarte usor plantatul la picurare . Eu pun cam 500 de rosii in cateva ore .Sa ai spor !
Stelave , daca ai de gand sa pui in gradina rosii nu e tarziu sa le si semeni direct la locul stabilit . Sigur anul asta nu plantam mai devreme de 15 mai cu vremea asta capricioasa .
Despre rasaduri nu stiu sa te sfatuiesc , pentru ca daca nu cunosti pe nimeni care produce in piata e la risc .Daca ai nevoie de mai multe si se merita drumul da o fuga la serele de la Buzau , la institutul de cercetare , dar nu acum , cam dupa 1 mai .Poti sa vezi daca au pe site-ul lor (SCDL Buzau ).Ne auzim !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de ema Lun 11 Apr 2011, 7:32 pm

Corina multumesc pentru raspunsul legat de limacsi Eu am adus niste nisip acum citiva ani si cred ca au fost oua in nisip pentru ca vecinii mei nu au asa ceva Dau cu cenusa si cu ingrasamint cu azot, dar dupa ploi... apar puzderie Optimol am incercat si e eficient pina la prima ploaie Mesurol voi incerca anul asta Am incercat si cu Decis si cu var nestins (mor dar tot trebuie sa dai)
Mor de necaz ca muncesc mult si cind sa ma bucur de rezultate...Am si renuntat sa mai pun varza si conopida sau brocoli Iar morcovul, fasolea si capsunile sunt ca dantela in unii ani
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de greieras Lun 11 Apr 2011, 11:42 pm

Corina draga esti idolul meu. Esti frumoasa,tinara gindesti pozitiv si o sa-ti mearga numai bine- ai sa vezi daca nu cumva ai si vazut asta pina acum.Nu am mai intrat pe3 aici de la prima pagina si de aceea am citit pe nerasuflate acum totul.. am invatat ceva sio eu in seara asta de la tine... si sa stii ca o sa pun in practica pentru ca asa cum v-am spus in prima pagina am si eu o gradina de vreo 15o mp. Dar e gradina de mea de wchend (asa se crie? Sa stii Corina ca am pus si eu din toamna niste ceapa care parca parca acum o ia spre viata-are vreo 10-15 cm inaltime, niste usturoi vreo 2 m care arata ca niste sirmulite verzi la vreo lo co,niste salata verde vreo 20 fire din care a ramas numai 1 - restul cine le-a mincat nustiu- ciori, vrabiute sau limacsii-Ei dar tare vrednica am fost acum in martie pentru ca sotul mi-a facut razoare si am pus arbagic, usturoi, mazare, pastirnac si morcovi, si richichi de luna care au incaput sa iasa. La pensie adica la ziua de luat pensia mea faimoasa de 586 ron as vrea sa cumpar si eu furtun gaurit pentru udat si sper sa fiu sanatoasa sa am spor simbata in gradina mea . Vai cit am vorbit! gata la culcare Noapte buna .mai vorbim...
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de stelave Mar 12 Apr 2011, 9:06 am

Corina, multumesc! Ma gandesc serios la varianta cu achizitia de rasad de la institutul de cercetare.
Spor la treaba, tuturor! Joi ajung iar la tara si vin si eu cu foto ...... kiss
avatar
stelave
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Braila
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Apr 2011, 12:32 pm

Draga Ema , stiu cum e . Din cauza limacsilor nici eu nu pun varza si conopida pentru ca o distrug din faza de rasad . Am incercat si eu cenusa , dar se obisnuiesc . Si cand ma gandesc ca am vrut sa cresc melci !Am pierdut 100 de milioane de lei vechi in actiuni la Escarprod , la Brasov - Teliu .Noroc ca am renuntat sa amenajam ferma de melci de la bun inceput cand am constatat ce pretentii se ridica pentru certificarea ecologica (adica chestii care nu ni se spusesera de la bun inceput sa le putem lua in calcul la investitii ). Dar actiunile le cumparaseram deja , ca sa putem deveni membri . Acum primim scrisorele despre cum vand utilajele din fabrica de prelucrare de carne de melc sa se achite datoriile societatii la banci , dar sigur noi nu vom mai vedea macar o parte din bani . Dar asta e alta poveste !Vroiam sa spun ca gradina si melcii nu puteau merge bine impreuna , desi era o afacere promitatoare initial .Asa ca am ales sa raman gradinar .
Draga Greieras , nu stiam ca-ti sunt asa de draga , dar ma bucur nespus de mult .Chiar azi m-a vizitat un domn necunoscut , care iesind la pensie a hotarat sa se mute la casa parintilor intr-un sat mai sus de al meu si vroia sa stie cum sa fixeze folia pe un solar micut de 24 de metri patrati . Sotul meu la dus la solar si i-a explicat asa de amanuntit ca la plecare domnul in cauza nu mai prididea sa-i multumeasca pentru amabilitate .Si noi am fi vrut sa invatam de la altiii , dar nu-ti spune nimeni .Am invatat mult din propriile greseli .Iar eu sunt genul de om care nu se zgarceste la un sfat .Daca pot , de ce sa nu ajut ?
Intr-un cuvant , ma bucur cum vad ca fiecare face macar un pic de gradina pentru familie sa mancam mai sanatos si mai ieftin , ca nu trebuie sa le cumperi pe toate daca te trage inima sa faci .
S-aveti spor in gradina si sa vina caldurica sa creasca toate ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de valentinadof Mar 12 Apr 2011, 1:47 pm

corina am vazut raspunsul tau cu privire la sist de picurare .vreau asa spun ca sotul meu a vrut si el o chestie din asta dar mie nu mi-a placut si-acum imi dau seama de ce!era in primavara cand fiind proaspata mamica s-a ocupat el de gradina o perioada ,apoi n-am mai rezistat Smile a pus rasadurile pe coama unor santuri daca intelegi si picuratorul in sant .Eu nu i-am vazut eficienta si l-am pus sa le scoata.Deci tu zici ca trebuieste teren drept nu pe santuri cum vazuse el undeva!
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de vizirenu Mar 12 Apr 2011, 2:53 pm

multumesc din nou corina pt detalii ;sa-ti dea dumnezeu putere de munca si tot ce iti doresti;ca meriti din plin;tare as vrea sa imi impartasesti cum de reusesti sa te mentiii pe linia de plutire?dupa cum ti-am mai zis cu ani in urma puneam si eu gradina cu sotul meu dar din cauza ca nu aveam cui sa vindem ,preturile erau de cele mai multe ori sub ceea ce ne asteptam,ba mai mult in ultimul an de gradina ni le-a batut piatra;prin urmare sotul s-a angajat la patron ca nu aveam din ce trai,avem si 2 copii maricei si anul urmator am pus doar eu ceapa de arpagic pe care sincer am aruncat-o pt ca nu am avut cui vinde in piata asadar m-am cam dezgustat desi imi placea sa gradinaresc...acum pun din toate cate putin doar pt familie multam inca o data hug
vizirenu
vizirenu
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : gheraseni
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Apr 2011, 3:39 pm

Draga Valentina , nu am picurare in solarii acum pentru ca iarna o strangem , dar iti arat o poza mai veche sa vezi cam cum trebuie sa arata brazda si unde sa stea picurarea fata de planta

.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici e o fasole urcatoare si se pun doua boabe la cuib in solar , dar la rosii si castraveti se pune o planta la fiecare picatura pe o brazda cu suprafata cat mai dreapta sa nu curga apa decat la radacina plantei .Picaturile au 30 cm intre ele , iar intre randuri eu las 60 cm , pentru ca am brazde de 1m cu carare de 50 de cm intre ele si pe brazda doar fire de picurare sa fie aer . Asta e foarte important la solar : aerul ! Ca altfel se formeaza spori de la umezeala si intervine mana .
Vizirenu , multumesc de urarile de bine si sa stii ca-mi pare rau ca te-ai lasat pagubasa . Trebuie sa ai varietate , sa cultivi de toate . Nu se poate sa te rezumi numai la o cultura . Si mai ales sa nu-ti lipseasca verdeata .Nu e usor stiu foarte bine . Noi anul trecut am pierdut aproape tot din cauza manei , dar anul acesta sper sa aiba grija Dumnezeu de munca noastra . Am invatat multe anul trecut si acum am fost mai atenta la perioada de semanat , la toate sensibilitatile plantelor si nu am ignorat nimic din ceea ce stiu . Asa ca ma simt mai pregatita .Despre vanzare ce sa-ti spun ? Am in piata acoperita din Ramnicu Sarat , la 3 km de mine , inchiriata o taraba , afara . De 4 ani o platesc constant fie ca ma duc sau nu si iarna , ca sa-mi pastrz rezervarea .Iarna ma inghesui in piata inchisa langa o cumatra , pentru ca nu-mi pot permite sa platesc doua tarabe tot anul .Sunt zile bune , zile mai putin bune , dar ne descurcam . A fost mai greu sa ne facem clienti , dar legumele noastre sunt cat se poate de curate si au gust , asa ca am reusit . Acum mai vand si de acasa , iar vara cand vin de la piata la pranz , mananc , ma odihnesc si dupa amiaza scot la poarta umbrela si o masa cu ladite de rosii , castraveti , etc .Stau la drum judetean si opresc multe masini sa cumpere de la noi . N-am vandut si n-am sa vand niciodata en -gross , pentru ca asta ar insemna sa rad singura de mine .
Doamne , am scris un roman ! Gata ! Fug sa pregatesc marfa pentru maine la piata . V-am pupat !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de arielas Mar 12 Apr 2011, 4:48 pm

Intru aici doar ca sa citesc si sa felicit! Flowers Vreau si eu un pachet cu verdeturi corina corina bounce
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Mar 12 Apr 2011, 5:52 pm

Arielas , adresa pe PM si se rezolva cu prioritate wink V-am facut pofta de primavara in farfurie , nu-i asa ?Sa vedeti la vara ce va asteapta , daca o fi vremea cum trebuie ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de diblaru maria Joi 14 Apr 2011, 7:21 pm

Ura , in sfarsit o ploaie sanatoasa e asa frumoasa gradina , acum asteptam caldura, Doanme -ajuta , Corina esti ca o enciclopedie , multumim ca existi.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de vilcris Vin 15 Apr 2011, 12:01 am

Eu trag cu ochiul la Corina si fac si eu ce zice ea rade . Noi suntem "gradinari de weekend" ca avem servici. Punem la distractie si toata vara mancam de-acolo rade . Si iarna cate ceva ca mai ajung si de muraturi.
Am facut ochii mari Shocked cand a zis Corina ca nu punem rosii pana-n 15 mai ca am balconul plin de paharele cu rasaduri si abia astept sa scap de ele. Am tras cu ochiul tot la Corina cand a zis ea sa le repicam si i-am trasat sarcina barbatului "acum, ca acum e momentul!".
Asa ca, vedeti ce ziceti acolo ca eu va urmaresc. Sunt numai ochi boo Si multumesc pentru sfaturi! hug
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Vin 15 Apr 2011, 12:06 pm

Fetelor , m-ati facut sa rad ! Si eu am invatat in cativa ani tot ce stiu citind pe net fiecare pagina despre legume , apoi aplicand . Bineinteles ca am facut greseli sau de multe ori desi stiam ca asa e mai bine , mai scurtam tehnologia si rezultatele erau varza . Acum am inteles ca regulile trebuie respectate cu strictete daca vrei sa faci un lucru bun .Si am mai inteles ca si plantele au nevoie de aer si daca le inghesui sa incapa mai multe , recolta va fi un dezastru .
Maria Diblaru sa stii ca si eu asa fi vrut sa ma invete cineva asa pas cu pas dar n-a avut cine . De aceea vreau sa daruiesc cat de mult pot din ceea ce stiu ca sa ma simt bine macar la gandul ca altcineva nu mai trece prin toate incercarile datorita mie .Si o fac cu drag .
Vilcris , draga mea , ma bucur sa aud ca si gradinaresti pe langa toate lucrurile minunate pe care le faci . Si eu asa fi vrut sa repic rasadurile de la ladite la pahare , dar sunt prea mici . Tu avandu-le in balcon normal ca au avut o germinatie mai rapida si o crestere la fel .Si sa stii ca la Bucuresti e mai cald ca la mine desi e tot zona de sud-est . La mine insa bate vantul doar de doua ori pe an : o data 6 luni si o data 6 luni . De aceea temperatura e mai scazuta si plantele mai predispuse la deshidratare .Daca uit o galeata la fantana si bate vantul o gasesc sigur rezemata de gardul din fundul curtii , adica asa la vreo 90 de metri .Se poate sa avem surpriza ca dupa ploile astea sa trecem direct la sandale si atunci mai recuperam .Eu azi doar am plivit cateva ladite de rasaduri si asta am sa fac si in zilele urmatoare printre picaturi . De luni am sa merg la piata pentru ca toata saptamana asta a fost sotul meu fiindca afara a plouat si nu s-a putut face mare lucru prin curte . Va incepe solarul mare de 20 pe 10 metri , adica 200 de metri patrati .Am sa va tin la curent cu poze . Poate va molipsiti si voi de vreun solar de familie .
Imi pace tare mult sa stau de vorba cu voi . E un sentiment placut sa imparti ceea ce stii cu oameni care apreciaza . V-am pupat si stau pe aproape ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de teisoara Vin 15 Apr 2011, 12:40 pm

draga mea Corina citesc de la inceputul topic-ului tot ce ai scris ,am spus si jumatatii mele povestea cu catelu pamantului,m-am dus si la tara mandra de noile mele cunostiinte si i-am socat pe ai mei.Sunt cuminte,nu respir macar numa de dragu de a invata lucruri pe care cei mai multi nu le-ar impartasi.Acu cand vazui ca e vb.sa aflu si cum se face un solar deja imi iau langa mine caietul de notite,pt.ca DA vreau sa-mi fac si eu unul ca tocmai m-am htarat sa cumpar rasaduri de la Buzau -tot la sugestia ta.
Ma inclin cu respect pt.bunatatea ta,pt.caracterul tau minunat kiss
Flowers Flowers Flowers


Pe mine distanta de tara ma omoara,da stiu ca am crescut curcani si pui si n-am cumparat prea multa carne cu hormoni,stiu ca am facut zarzavat din gradina noastra,compoturi,gemuri.....ba chiar si Craciunul cu carnita de guit eco wink
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 53
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de corina corina Vin 15 Apr 2011, 12:51 pm

Esti o draguta , Teisoara !Tu chiar vrei sa faci treaba daca vii de la Galati la Buzau sa-ti iei rasaduri . Sa stii ca rosiile de Buzau pentru gradina sunt delicioase . Cele de solar , mai putin , ca orice rosie de solar de altfel . Ardeii grasi si capia sunt grozavi si vinetele la fel . Adica intr-un cuvant :legume romanesti !Si daca le ingrasi cu gunoi de pasare si le dai apa , soare sa fie ca altceva nu le mai trebuie .Ma bucr ca vrei sa-ti faci solar ! Inseamna ca nu va fac pofta cu legume proaspete degeaba pe aici . Mai rasare cate un solar !Mai vorbim ! dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume - Pagina 6 Empty Re: Gradina cu legume

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB