Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyIeri la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Nastere normala sau cezariana????

+52
letho
Giobsy
Michelle88
Samarineanca
flori de camp
ioana soare
trandafiras78
CarmenClaudia
alice07
ivanutamihaela
cris_27
Steluzza
anigherman
RamonaM
Andata
Lucia.BlueFlower
costina89
ana.acount
aurishta
manuela29
violeta25
iuli.b
lucky
coripin
LYNDA
Kristina
mami de doi ingerasi
Clio_Ela
rucsy
anda81
valentinadof
mihaelavama
Noemi
veniciuc nicoleta
betymi72
vilcris
ivanoiuadela9
diada
SilviaDumitrescu
amnro
danae
adelina24
MagdaMarin
Bianka7
mnarcisa
Maci
Admina
teisoara
miclescumirela
danabekk
dandana
Tinkerbell
56 participanți

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Maci Vin 04 Iun 2010, 9:15 am

Eu am 5 copii nascuti pe cale naturala... De fiecare data am fost taiata (sau m-am rupt, ca nu mai apuca nimeni sa ma taie la cat de disperat era bebelusul sa iasa afara rade )
Asa ca nu te agita si nu-ti face probleme... Tu gandeste-te sa ai grija de tine astea 9 luni ca sa fie totul perfect... kiss
Maci
Maci
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 331
Varsta : 51
Localizare : Sebes- Alba
Data de inscriere : 23/01/2010

http://maci.webgarden.ro/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de amnro Vin 04 Iun 2010, 9:28 am

eu zic ca e ca daca iti doresti copii e evident ca o sa suferi. ca o sa fie fizic sau psihic, la nastere sau peste 18 ani... nu conteaza. sunt niste riscuri pe care ti le asumi cand vrei sa fii mama.
daca natural e sa nasti normal, de ce sa complicam singure totul? toata treaba cu cezarienele e indusa de doctori pentru ca e mult mai usor pentru ei. chiar imi spunea o dr. ca o cezariana dureaza 30 min, o programeaza cand vrea ea si stie cand incepe si cand termina (vb in general, nu de complicatii). pe cand la o nastere normala...Dumnezeu stie.

si tot un dr. mi-a zis ca o anestezie generala e un drum pana "dincolo" si inapoi. si ca e discutabil daca toata lumea mai gaseste drumul inapoi. si chiar daca-l gaseste...sa speram ca o sa fie ok wink . eu acum nu vreau sa va sperii, dar daca puteti sa alegeti, e bine sa aveti argumente pro si contra.

eu am doua cezariene la activ, si pot sa spun ca nu a fost usor. la prima nastere am stat cu furtunelul infipt in spate si branula imi atarna pe piept si faceam calmante la cateva ore. a fost naspa rau de tot, nici nu ma puteam da jos din pat (eu de felul meu sunt foarte rezistenta strang din dinti si merg mai departe. de ex. am 3 gauri extra in urechi si mi le-am facut singura. am incercat si la buric dar nu iesea acul pe partea cealalta asa ca am abandonat. deci daca zic ca doare, doare. lol!)

si prima cezariana mi s-a infectat, desi nu e mediu umed. a tb sa iau antibiotic, sa-mi scoata puroiul de 2 ori pe zi, ma strangea la operatie de-mi ieseau ochii din cap. si toate astea din cauza doctorului care nu a venit la spital cand trebuia, asa ca am ajuns la cezariana, (cand eram gravida mi-a zis ca " toata lumea face cezariana astazi, chiar si in AMERICA!" Suspect m-au marcat cuvintele astea, daca ma prindeam din timp ce inseamna, schimbam dr. urgent.) anyway... ca sa nu divaghez, am mai scris undeva despre asta cred ca la gravidute.

Legarea trompelor nu este 100% sigura. Ai grija ca au existat cazuri cu surprize. si mie mi-a recomandat dr. dar pt ca si asta e tot o interventie chirurgicala si mai ales o interventie in buna desfasurare a organismului si nu mi s-a parut ok asa ca nu am facut-o.

Concluzia: normal e cel mai sanatos!


Ultima editare efectuata de catre amnro in Vin 04 Iun 2010, 10:10 pm, editata de 6 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 04 Iun 2010, 9:42 am

mie mi se pare normal sa iasa pe unde a intrat

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de diada Vin 04 Iun 2010, 9:51 am

marinmagda18 a scris:
Si a mai fost buna a doua cezariana pt a-mi lega trompele si a fi sigura ca nu voi avea o sarcina nedorita si a avea o viata sexuala fara griji.

eu nu as face chestia asta in nici un fel, Poate imi mai vine sa mai fac un copil, nu se stie niciodata, nu vreau sa risc, mai bine protectie.

aglaia a scris:...Mai am si miopie si in functie de cat de grea este nasterea poti sa faci dezlipire de retina . La mine miopia este mica si nu cred ca ar fi fost probleme ..

si eu am miopie si la mine (caz rar) chiar a scazut. Descoperita la 19 ani cu -1,75, dupa nastere aveam 0,5. De fapt miopia mea a inceput sa scada dupa casatorie. Asa ca dupa a doua nastere poate numai am deloc rade desi mie imi place sa port ochelari.

revenind la subiect, nastere normala, clar. Cum a zis si Alina, eu am nascut foarte usor, travaliu inceput la 12 noaptea in spital, nu le-am zis la asistente pentru ca nu credeam ca sunt contractii de nastere, bebe trebuia sa mai stea, pe la 3 noaptea totusi m-am dus sa-mni faca niste calmante ca ma durea rau burta, dupa care la ora 5 m-am dus iar ca tot aveam contractii la 10 min. Ma suie pe masa si ce sa vezi? deja dilatatie 7, nici nu stiu cum am ajuns in sala de nasteri, la 5,20 am nascut.
Eu pot sa spun ca am simtit cand m-a taiat, dar din cauza mea, cred eu ca nu am colaborat cum trebuie. Asa ca sper a doua oara sa fie mai usor. LA cusut, la fel, am simtit cu toata anestezia. Mi-am revenit foarte repede, la ora 12 aveam copilul la pat. Dupa 5 zile mi-au scos firele si ne-au dat drumul acasa.
SI la noi, da, se recomanda cezariana, se taie pe banda, doar daca nu vrei nu o faci. Dr. mea chiar nu face la cerere, nici chiuretaj nu face decat daca e necesar. Rar asa medici. Cred ca in Buzau este singura care procedeaza asa.

Tinkerbell, putere, o sa vezi ca ajungi la 36 saptamani (ca mine) si parca vrei sa termini o data, sa iasa, te misti greu, noapte dormi nasol, carcei etc. Eu una parca abia astept sa nasc sa-mi revin la forma initiala. Pup, o sa-ti povestesc si cum este la a doua wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de amnro Vin 04 Iun 2010, 9:54 am

rade rade rade bvo silvia, ce sa zici mai mult de-atat.

edit: de fapt mai am o completare. pentru ca prin cezariana e oprit procesul natural si normal de nastere si pentru ca practic este o interventie agresiva asupra organismului si in special a uterului, acesta nu stie ca nasterea a avut loc, el crede ca copilul e inca la locul lui asa ca nu se trece la nivelul urmator: retragerea uterului, curatarea lui, eliminarea resturilor, venirea laptelui etc deci perioada de refacere. asa ca dupa cezariana, ti se pune un saculet cu nisip pe burta, ca sa compreseze uterul si tb sa stai asa cateva ore. si nu stii ce doare mai tare, operatia, greutatea de pe burta sau amandoua (daca iti mai vine sa tusesti sau te misti un pic mai tare e ca si cum ai lua un pumn in plex)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 04 Iun 2010, 10:17 am

Eu sunt pt nasterea naturala .Amandoi copii i-am nascut natural , cred ca refacerea este mai repede asa . Acum depinde ce prefera fiecare dar cred ca e mai usor asa , sau cel putin la mine a fost pt ca a nascut fffff repede si amandoi copii au fost marisori - fata 32oo si baiatul 3400 . kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de vilcris Vin 04 Iun 2010, 10:36 am

SilviaDumitrescu a scris:mie mi se pare normal sa iasa pe unde a intrat

Silvia, esti mortala! Eu zic "sa nu-ti faci planu' ca tiganu'" si sa lasi sa se intample ce trebuie sa se intample si sa fii pregatita sa accepti ambele variante. Si eu eram inspaimantata de perspectiva de a naste natural dar totusi nu m-am gandit nici o clipa sa fortez nota pentru o cezariana. Eram totusi inspaimantata si de perspectiva cezarienei pentru ca fusesem in vacanta in Germania si citisem niste articole in "Stern" despre niste femei care au ramas "leguma" dupa anestezia rahidiana pentru ca anestezistul a fost un prost si le-a atins un nerv. Si asta in Germania! Bietii barbati ingrijeau si de copii si de neveste care erau mai rau decat copiii. Sad

In cele din urma, totusi s-a dovedit necesara o cezariana pentru ca altfel nasteam la sfantu' asteapta. Nu prea am suferit nici de contractii prea mari, dilatatia nu evolua de loc... A asteptat medicul meu de la 12.00 noaptea cand m-am internat (contractiile incepusera pe la 10.00 seara) si pana a doua zi pe la 14. A chemat si profesorul la care era el asistent la facultate si i-a cerut parerea si lui si amandoi au hotarat ca e cazul de cezariana. Am o "anomalie tehnica" in zona respectiva. Am 2 camere de uter si copilul nu se centra bine pe col. Poate ca ar fi mers si natural, nu stiu, dar stateam prea mult si devine periculos.

Mi-au facut anestezie rahidiana si vreau sa spun ca cele 3 injectii in sira spinarii au fost extrem de dureroase, dar am strans din dinti. Locurile unde mi sa-au facut injectiile le-am simtit vre-o 5 ani dupa aia la vreme rea. Chestia buna a fost ca eram constienta, simteam cum mi se umbla la burtica, am auzit cand a oracait prima data si pe cineva zicand "e fetita" (ceea ce-mi doream).

Dupa aceea medicul meu (care v-am spus ca era asistent la facultate) le-a lasat pe cele 2 studente ale sale care asistasera sa ma coasa. Am fost putin inspaimantata de idee dar mi-am zis ca tot trebuie sa invete si ele pe cineva. Dragelor, n-am vazut in viata mea o cusatura mai artistica ca aia pe care mi-au facut-o ele. Nici daca trebuiau sa se coasa singure cred ca nu erau mai atente. N-am avut probleme niciodata cu operatia care si asa nu se prea vede nici cand sunt dezbracata complet decat daca te holbezi bine si stii despre ce e vorba.

Mai nasol a fost la reanimare cand ma uitam disperata ca nu se mai terminau pungile de la perfuzie. Ma uitam: se mai duce una, se mai duce una....Si cand sa se termine a mai venit asistenta cu un snop zid .

A doua zi pe la pranz (adica cam la 24 ore) mi-au spus sa ma scol din pat si sa ma plimb nitel si am facut-o, apoi au adus bebelina si am alaptat-o. Eu n-am avut probleme de alaptat desi nu prea am "dotari". Cat au fost, au fost de folos spre deosebire de alte mamici care erau dotate dar degeaba.
Nu am avut voie sa fac eforturi prea mari un timp (de ex. gimnastica) dar este voie sa faci cata miscare iti trebuie ca sa ai grija de bebe. Si eram extrem de fericita cand nu trebuia sa ma duc sa ma spele ca nu eram taiata "jos" si puteam sa ma spal singura.

In timp, problema ar fi ca deoarece taietuta este transversala si sectioneaza multe fibre musculare ale abdomenului, acesta tinde sa "cada" si nici cu gimnastica nu prea reusesti sa eviti asta (nu ca m-as fi strofocat prea tare).

Per total experienta n-a fost traumatizanta dar concluzia mea este sa asteptati sa vedeti ce se intampla. Nu se stie niciodata, si nu trebuie sa fim prea categorici cu niciuna din variante. Se poate intampla ca nasterea naturala sa nu fie cea mai buna idee...
kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de betymi72 Vin 04 Iun 2010, 10:58 am

Si eu sunt pentru nasterea naturala...cezariana e o operatie si ca orice operatie de-a lungul timpului poate da nastere la complicatii ( nu neaparat ceva operator dar si durerile la schimbarea vremii sunt complicatii) in timp ce dupa o nastere normala cred ca organismul isi revine mai usor si in timp nu sunt probleme..
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 04 Iun 2010, 11:01 am

hmmm...si eu voiam sa nasc normal...dar cum aveam membrane rupte pe col lung nu sa putut.Nu aveam dilatatie deloc,ginecologul caruia ii carutasem bani luni la rand nu a venit..asa ca mau bagat la cezariana.Daca era sa stau in travaliu,dura mult iar bebe nu rezista.A doua zi cand a venit in sfarsit ginecologul cu pricina,mi-a zis ca nu trebuia sa mi se faca cezariana ca nu era necesara...deci..
Cea mai nasola treaba a fost ca am avut dureri mari de cap si de coloana dupa,si stateam cu perfuziile in maini(aveam ambele maini gaurite de la degete la coate,fiecare asistenta cu branula ei)...
Sper ca data urmatoare sa nasc normal....asa ca fetelor nu faceti planu'ca tiganu; ca nu se stie.
Sarcini usoare in continuare kiss
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 04 Iun 2010, 12:08 pm

Normal ca trebuiesc luate in calcul ambele variante. Varianta cu cezariana numai daca este necesar zic eu. Dar in ziua de azi cezariana a devenit o fitza. Asa ca.... sa nu doara, ca mi-e frica sa nu ma rup, sa nu .....ma sparg in figuri... . Ete ce sa zic . Sa nu doara. Da cand ati facut-o prima data nu a durut? nu v-ati rupt? Si apoi de cate ori ati fact-o a fost bine nu? Eeeee atunci.... eu zic sa va ganditi bine ca totusi nasterea normala nu e asa un Bau Bau.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Noemi Vin 04 Iun 2010, 1:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] eu nu sunt gravida si tot mi-e frica, deja dupa ce am citit o pagina, am mainile reci
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Tinkerbell Vin 04 Iun 2010, 2:09 pm

Noemi, mama, si eu la fel!!!!!! rade rade rade

Nu mai sta, fata, pe-aici, ca nu mai faci copii in veci! rade

Fetelor, va multumesc mult pentru sfaturi! Conteaza foarte mult, pentru mine! Cred ca problema mea este ca ma gandesc prea mult la chestia asta....
Si....ca am o prietena si o cumnata care au nascut natural si...welll...n-a fost bine deloc!!!
Iar doctorul meu, fetelor (de-altfel, cam toti pe care ii cunosc..), merge pe principiul: cezariana, ca poate fi programata! Si gata! Daca vreau nastere normala.... el nu vine cand ma apuca pe mine durerile nasterii, noaptea, in week-end, sau...in concediu! Suspect Bine, nu a zis el asa, dar stiu ca nu vine, caci mi-au spus alte fete. Se uita la tine doctorul de garda... (daca o fi)... sau doar asistentele, cel mai probabil... Intr-un fel, de-asta mi-e frica: nu atat de nasterea in sine, cat de incompetenta doctorilor/asistentelor...

In schimb, colegele mele (toate suntem cam in jurul a 30 de ani, deci tinere) au facut toate cezariana, si...ele recomanda mai degraba cezariana...

Am sa ma gandesc serios, oricum....!!! cafea

Uneori zic ca mi-e frica sa nu ma lase asistentele sa urlu acolo, intr-un pat de spital, si ca fac cezariana.

Alteori zic ca imi iau o carte buna de citit, ca sa am in timpul travaliului, si ca nasc natural! rade rade . Eu sunt destul de rezistenta la durere, totusi...
Doar ca...sunt cam timida! Adica...daca imi zice tanti asistenta: Draga, stai acolo in pat, ca vin eu la tine, cand e cazul....eu acolo stau! Rolling Eyes N-o mai deranjez! Embarassed Si mi-e sa nu uite de mine...


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Vin 04 Iun 2010, 2:28 pm, editata de 1 ori
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de mihaelavama Vin 04 Iun 2010, 2:25 pm

pt. noemi si cele interesate: ceea ce este sa se intample se intampla, lasati totul sa vina de la sine, iar cand va veti tine comoara la piept veti uita de toate. nimic nu se compara cu bucuria de a fi mama! bibe
mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 59
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de adelina24 Vin 04 Iun 2010, 2:40 pm

Nu vreau sa mint pe nimeni , eu am ales cezariana de frica . A fost decizia mea si nu a doctorului . Dar este o relitate ca tragi mai mult cu cezariana . Ai dureri cumplite primele zile , urmatoarele SAPTAMANI durerea este mai suportabila . Refacuta esti cam dupa 2 luni . Intepaturi de la schimbarea de vreme sau frig am avut cam un an . La nastere normala tragi o zi si pe urma probabil cateva saptamani , asa ca puneti in balanta . Nu dau sfaturi dar operatia te doare si cand stranuti ca sa nu mai spun de altceva .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de diada Vin 04 Iun 2010, 3:57 pm

Nici la noi nu vine la nasterea normala, nasti cu moasa, in cazul in care sunt complicatii vine dr care este de garda. Dar pe mine m-au ajutat moasele, cand e de nascut, pai stau langa tine sa nasti, stai tu linistita ca nu se risca ele. Camy imi povestea ca ea a luat legatura cu o moasa din spital si a stat langa ea tot travaliul. Eu pur si simplu m-am dus si am nascut, fara nici o cunostinta. Si a fost ok, acum o sa ma duc la fel. Apropo de nasterea normala, uite cum arata Camy dupa 2 nasteri de ex.
Desi mi-e teama si mie, daca mor, asta este, va privesc de sus, daca nu, si mai bine (pentru mine), tot nasterea normala o prefer.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Noemi Vin 04 Iun 2010, 4:12 pm

Pai da ma dar la ce varsta a avut loc nasterea? Ca scuze eu fac 31 de ani in cateva luni. Una e sa nasti la 20 si alta la 30. Nu vreau nici sa ma fac butoi, sau vorba profului meu de romana din liceu "toba cu craci"
Cred ca mai repede ramai cu fundul mare de la nastere normala decat de la cezariana. Dar nu spun ca as fi pro cezariana, si oricum cel mai important e ca mama si puiul sa fie sanatosi, si nu mama frumoasa. Dar nu poti lua exemplu alte persoane, ca fiecare e cu conformatia si incarcatura genetica a lui (ei)
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de valentinadof Vin 04 Iun 2010, 4:31 pm

am fost programate de sus sa nastem natural.Prin asta nu facem decat sa ungem rotita vietii.cezariana ,daca nu e urgenta,este un bici ce forteaza organismul sa lupte in conditii critice.
asta e parerea mea,am nascut 2 fete natural, n-a fost simplu dar satisfacator.ultima nastere mi-am provocat travaliul si am nascut cand am vrut ,adica cu cateva zile inainte de data probabila a nasterii.am ales ziua cand dr.era de garda.cu oxitocin nasti la comanda [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ,2 ore travaliul si nasterea in sine,eu zic ca mai bine nu se poate.
diada, nastere usoara iti doresc din suflet
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 04 Iun 2010, 5:56 pm

valentinadof asa o fi cum zici tu dar cred ca pentru asta trebuie sa vrea si copilul sa iasa. Al meu ala mare nu avrut sa iasa pana la 9 luni si 3 saptamain cu toate rugamintile mele si toate injectiile (posibile acum 26 de ani ) Smile

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de vilcris Vin 04 Iun 2010, 6:15 pm

Noemi, eu am nascut la 28 de ani si n-am luat nici prea mult in greutate in timpul sarcinii (poate vreo 6 kg cu tot cu bebe) si nici n-am ramas cu ele dupa ce-am nascut. De ingrasat m-am ingrasat cam dupa 38-40 de ani. Dar oricum ar fi, crede-ma, un copil merita riscul sa ramai cu fundul mare. Chiar si 2 sau mai multi... love

PS c-am uitat: Si profu' tau de romana sa ne pupe cu "toba lui cu craci" lol!
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de valentinadof Vin 04 Iun 2010, 7:37 pm

sincer silvia mi-a fost teama ca n-o sa vrea sa iasa,dar dr m-a asigurat ca si copilul vrea asta
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de anda81 Vin 04 Iun 2010, 9:21 pm

Noemi eu am nascut la 26 de ani, dupa 38 de saptamani de tratament si multe zile de internari prin spital, prin cezariana un baietel.A venit dupa 6 ani de casnicie si incercari si pt ca a fost transversal,pelvian si cu(,) cordonul ombilical de 2 ori infasurat pe langa gat n-am avut de ales si mi s-a facut cezariana(programata).E singura sarcina pe care am dus-o pana la final,deci nu cunosc cum este cu nasterea normala,dar pot sa spun ca cezariana nu este usoara: stai cel putin 24 de ore la terapie intensiva, nu iti vine laptele vreo 2 zile,poti face infectie urinara de la sonda(care nu e tocmai usor de suportat).Am nascut de aproape 2 ani si inca ma mai doare cand se schimba vremea sau fac vreo miscare brusca...asa ca mai gandeste-te.De o saptamana o prietena a mea de 34 de ani a nascut normal o fetita si amandoua sunt ok.Spre deosebire de mine ea a luat-o pe fetita in brate din ziua urmatoare,eu in schimb l-am tinut in brate dupa 3 zile pt ca nu ma puteam misca prea bine.
Nastere usoara si sa fiti sanatosi amandoi:si tu si bebe.
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Noemi Vin 04 Iun 2010, 9:41 pm

Mi-ati facut frica de cezariana. Gata eu m-am hotarat, cu toata frica de ambele variante, totusi cred ca as opta pt nastere normala.
O colega de servici de 30 de ani a fost direct programata la cezariana, ca cica sunt riscuri la nastere normala. Poate a fost mai mult vorba de bani, ca doctorita i-a cerut 2500 ron pt operatie, si cand i-a dus 2000 ca atat avea, a spus nu, nu e bine, mai trebuie 500. Mi se face scarba cand ma gandesc.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de rucsy Vin 04 Iun 2010, 9:57 pm

Eu am nascut normal 2 copii, pe primul la 20 ani, al doilea la 29. Consider ca nu exista in lumea asta un miracol mai mare decat aducerea pe lume a unui copil, sa-l simti cum iese din tine, sa-i auzi primul tipat, sa-i vezi chipul in prima secunda de viata, sa te doara dar in acelasi timp sa fii fericita. Nu se compara nasterea normala cu cezariana, cezariana este o operatie pe care o ai toata viata. Nascand normal te refaci foarte repede, dupa cateva ore iti poti alapta copilul. Dupa parerea mea cezariana, in afara cazurilor care necesita astfel de interventie, este o fitza.
Nasteti fetelor normal ca nu este foarte greu.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Bianka7 Sam 05 Iun 2010, 3:31 am

Tinkerbell, doctorul tau e cheia problemei tale, un profesionist n-ar alege din prima cezariana, din comoditate, fara sa evalueze situatia ta din ultima luna de sarcina, cel putin ( nu zic sa astepte declansarea nasterii, sa vada daca poti, daca totul e OK pt nastere normala). Pe baiatul cel mare l-am nascut in Bucurest, la Giulesti, cu un doctor extraordinar ( Ion Ionut se numeste) si nici nu vroia sa auda de cezariana la cerere. Flacaul meu cel lenes statea comod in burtica si nu avea de gand sa iasa, dopul gelatinos ce inchide colul se scursese deja si dr. mi-a zis ca pot naste oricand. Mi-a fost teama ca ma va apuca nasterea cand sotul nu e acasa, nu erau mobile ca acum si nici vecinii nu-i prea cunosteam asa ca m-am dus intr-o zi cand era el de garda sa-mi provoace nasterea. In acelasi timp cu mine, la acelasi medic, inca o graviduta. La amandoua ne-a aplicat acelasi tratament (injectii, pastile, nu mai tin minte), pe mine m-au apucat contractiile, pe cealalta nimic. Abia atunci a hotarat pentru cealalta graviduta cezariana. Din sala de operatii, care era cu un etaj mai jos, suna la noi si intreba asistentele de starea mea si cand mi-a venit timpul a venit sa nastem impreuna. Mai ales daca zici ca esti rusinoasa, un doctor bun trebuie sa te faca sa treci peste asta, sa discute cu tine, sa colaborati. Si e cel mai rau cand ai doctor si nu vine la nastere ( sa zicem ca te-ar apuca inainte de data cezarianei) pentru ca ceilalti ii sunt colegi si nu-si "sufla" pacientii unii altora si te vor lasa sa astepti mult si bine.
Daca nu e prea tarziu cauta un medic bun.
Bianka7
Bianka7
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 14/07/2009

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 05 Iun 2010, 9:10 am

La noi dr nici nu asista la nastere d-apoi sa ti mai faca cezariana ... asta doar in cazuri fffffff grave. Eu am nascut amandoi copii cu o asistenta , o femeie de nota 20 , nu am cuvinte de lauda pt ea . Am avut cu mine la travaliu o dna de 39 ani care era la prima nastere , isi prog cezariana cu cateva luni inante pt ca avea tensiunea fffff mare si existau riscuri daca nastea normal si i s a rupt apa pe la 2 noaptea cand a venit , asisitentele nu i-au facut nimik , dr nu raspundea la tel ( abia la 7 dimineata i-a raspuns si atunci cam ofensat ca l a deranjat ) si intr-un final a venit si el cand mama nu mai putea saraca si asistentele ii spuneau sa nu impinga .... pai impingi ca vrei tu sau vrea copilu sa iasa mai ales ca ramasese fara lichid .
In aceeasi saptamana cat am stat in spital o fata de 21 ani a venit la fel cu apa rupta , nu a putut naste normal , dr nu au vrut sa i faca cezariana ( era o fata de la tara si probabil ca nu a avut cu ce sa ii plateasca ) si ce credeti pana dimineata a murit copilul in ea ... a fost o nebunie a venit si TV ... deja ma inspaimantasem cand am vazut atatea cazuri de groaza . Dumnezeu ne a ajutat si noi am fost bine .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Nastere normala sau cezariana???? - Pagina 2 Empty Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB