Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Nastere normala sau cezariana????

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de costina89 la data de Dum 17 Oct 2010, 6:23 pm

diada dar medic de garda este?adica pt eventuale complicatii,in caz de apar
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Dum 17 Oct 2010, 7:55 pm

Eu am născ.ut amândoi copii cu o asistentă. O cunoşteam de la prima naştere şi am vorbit cu ea ca să nasc cu ea şi la a 2 a naştere şi a fost de acord. chiar dacă era medic de gardă nu a venit decât după ce am născut ca să mă chiureteze .
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 40
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Andata la data de Lun 18 Oct 2010, 2:12 am

Medic de garda zic eu ca trebuie sa fie in orice spital, pe fiecare sectie. Sper insa din suflet sa ai o nastere usoara si fara probleme.

Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de costina89 la data de Lun 18 Oct 2010, 9:24 am

multumesc Andata kiss
costina89
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 28
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Lun 18 Oct 2010, 10:47 am

La mine la prima nastere a fost si moasa si doctorita,pe cea din urma am chemat-o eu,ambele s-au purtat frumos.Moasa a fost putin mai rece in timpul travaliului dar cand a sosit momentul a fost ok.Eu am avut noroc ca nasa mea facea colegiul pt asistente si s-a nimerit la practica in sala de nasteri in ziua respectiva si a stat mereu cu mine ,poate de aia nu i-a convenit la moasa desi ii dadusem "premiul".De data asta insa nu stiu cum va fi mi-e groaza de-a dreptul,dar un lucru sigur stiu :vreau sa nasc normal.Mi-e frica de operatii si ma tem de recuperarea lenta de dupa cezariana asa ca mai bine prefer normal ca in 2 sapt sunt pe picioare.
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 19 Oct 2010, 10:36 am

Eu voi naste la Bucuresti, cu doctorita cu care am nascut-o pe Bia, dar ma gandeam sa ma acopar putin si sa vorbesc si in Buzau. Daca se intampla neprevazut? Sunt si la a doua nastere si astia anunta o iarna grea.

Diada, tu cat ai dat la moase si poate daca e sa ma pui si pe mine in contact cu una.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 36
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 19 Oct 2010, 11:34 am

Danae, a propos de nascutul in alt oras - poti pleca direct din maternitate cu copilul la drum lung acasa in orasul in care locuiesti? Pentru ca asta e gandul care nu-mi da pace cand ma gandesc ce bine ar fi sa nasc in apa la Brasov. Vreau sa vin cu bebe direct acasa in Bucuresti, nu vreau sa stau in Brasov, chiar daca sunt oameni dragi si bine intentionati. Nicaieri nu-i ca acasa, unde bebe are aranjat tot ce-i trebuie si unde si tu te simti in largul tau. Dar nu stiu daca este posibil sa vin cu bebe de doar 2-3 zile la un drum de 3 ore , cu portiuni cu serpentine si de cele mai multe ori aglomerat. Medicul tau ti-a spus ceva legat de asta?
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mar 19 Oct 2010, 2:14 pm

La mine ar fi un drum de 1 ora si jumatate. Nu ma sperie prea tare gandul. Pe Bia am nascut-o la Giulesti si atunci stateam in Militari. M-am externat si pe drum spre casa, eram cu un taxi, m-am oprit la o farmacie sa imi iau o pompa de muls. Mi-am luat-o eu ca daca era sa il rog pe sot, inroseam telefonul si dura o zi rade . Ma rog, in fata mea era un nene cu o reteta compensata si cred ca adurat mai bine de 15 min sa o bage tipa in calculator si apoi omul a zis ca nu are toti banii la el. In tot timpul asta, copilul era in masina cu sotul meu. Ideea e ca am facut cam 1 ora pana acasa. Dupa ce am ajuns, am intrat la dus si sotul meu s-a apucat sa citeasca foaia de externare, in care scria negru pe alb ca are fractura de clavicula si pe mine ma externasera asa. Imbraca-te iar si mergi la Grigore Alexandrescu unde am mai stat si pe holuri si a trebuit sa ii facem raze si apoi iar acasa si apoi la pansat la fiecare 2 zile. deci, pana la urma, nu mi se mai pare atat de mult pana la Buzau. Nu cred sa fie probleme, decat daca vor fi drumurile blocate. Eu ar trebui sa nasc pe 9 februarie. Am unde sta in Bucuresti. Inca am apartamentul.
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 19 Oct 2010, 4:56 pm

danae a scris:
Diada, tu cat ai dat la moase si poate daca e sa ma pui si pe mine in contact cu una.

eu am dat 100, 100 la moase, ca sunt 2, si 30-50 nu mai stiu exact, la femeia de serviciu. Imi pare rau dar nu te pot pune in legatura cu niciuna ca eu m-am dus la cine am gasit, doar a sunat asistenta de la serviciul sotului la maternitate si le-a spus ca o cunosc sau ceva de genul si s-au purtat foarte frumos cu mine. A mai contat ca a sunat si dr mea sus in sala de nasteri.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 20 Oct 2010, 8:36 am

Diada, eu ma gandeam ca daca le dau banii inainte, oricum se poarta frumos cu mine, dar sotul meu, nu si nu, ca sa vorbesc din timp cu o moasa. Ma mai gandesc. Mai am ceva timp.
danae
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 20 Oct 2010, 8:41 am

Nu cred ca ar fi cazul sa vorbesti din timp cu o moasa pentru ca nu stii daca atunci cand nasti vei fi pe tura ei, sau poate va fi nevoie de cezariana si devine inutil. Mai bine asteapta pana atunci, sigur te vei descurca.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanutamihaela la data de Lun 25 Apr 2011, 11:56 am

Baiatul l-am nascut normal.Si bebele care este pe drum vreau sa-l nasc la fel,dar Dr.ginecolog la care am fost mi-a zis ca as avea leziuni pe col,si ca ar dauna nasterii pe cale vaginala(Adica as face colul varza)Habar nu am ce sa fac.Voi merge luna aceasta la alt Dr.sa vedem alte pareri. Sad
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 25 Apr 2011, 12:03 pm

Cred ca faci bine cautand si alta opinie. Majoritatea femeilor au leziuni pe col si, sincer, n-am auzit vreodata despre o recomandare de cezariana pentru acest motiv.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanutamihaela la data de Lun 25 Apr 2011, 12:29 pm

mi-a zis ca n-ar fi pana la urma o problema daca as naste normal,doar ca l-as termina de tot.Am hotarat sa o schimb,pentru ca sigur mi-ar recomanda cezariana mai tarziu si n-as vrea.
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 25 Apr 2011, 12:34 pm

Sincer, n-am mai auzit asa ceva pana acum! scratch Sa ne spui si noua ce-ti va spune celalalt medic, te rog!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 22 Feb 2014, 6:07 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link 

Ingrijorator, as zice eu. Ca si cum as prefera sa merg la spital sa mi se puna perfuzie, in loc sa mananc normal sau sa iau doar un pumn de pastile (vitamine, etc.) in loc sa mananc de toate. zid Tendinta nu e asa doar la noi si am inteles ca si tari cu traditie de nasteri naturale si chiar de nasteri acasa (Olanda, mai mult de 30%), incep sa fie cuprinse de panica asta si de microbul nasterii moderne, prin cezariana. Dureaza mai putin, cica... doar nu faci o nastere pe saptamana... Ce conteza ca dureaza, e o experienta "unica" in viata, o repeti de maxim 2, 3 ori. De parca se vrea si nasterea sa fie fast-food, pe banda.
Si anestezierea durerii, daca stau sa ma gandesc, e ciudata. De parca in timpul conceperii acelui copil ar vrea cineva sa fie anesteziat si sa nu simta nimic. Stiu ca si eu ceream epidurala si cand mi s-a zis ca nu e timp, am cerut macar un Algocalmin, ceva... rade Dar au trecut toate, chiar repede si amintirea a ramas frumoasa, in ciuda incertitudinii si poate si a fricii. Durerea a fost si s-a dus, mult mai neplacut imi amintesc durerile de dupa, cu epiziotomia.
Chiar nu mi se pare un efort asa mare, o durere de moarte, cand te gandesti ca faci ceva asa de frumos, iti aduci copilul pe lume. Da, daca doare asa de la o boala, cred ca e frustrant, ti se pare nedrept, dar peste durerile nasterii poti trece mult mai usor, pentru ca e psihicul care te ajuta. Astepti o realizare importanta, astepti sa-ti vezi bebeusul, sa-l saruti. Mi-ar fi placut sa mi-o dea in brate, imediat dupa, nu sa o ia in salonul neonato.
Totusi, e ciudat. O printesa poate sa nasca atat de "ca la tara" si marea majoritate a romancelor, nu? Si un bebe marisor, de 3.8kg. Deci nu a fost socat printul Charles ca doamna lui va avea ruptura de perineu sau epiziotomie, nu a fost ea grabita si dornica sa scape mai repede si mai elegant, dar romancele de rand, stramba din nas.... vai, durere, te taie jos, dureaza mult... cat de barbar... beat La fel de taranesc a nascut si printesa Diana, ambii baieti si cate si mai cate vedete din afara. Doar ca moda cezarienelor au dat-o madamele Britney Spears, Victoria Beckham, J.Lo, Angelina Jolie, etc.
Dar si alte celebritati care au avut nasteri naturale, oare de ce nu le motiveaza pe romance? Beyoncé, Jessica Alba, Pamela Anderson, Nelly Furtado, Cindy Crawford sunt cateva mai cunoscute si mai mult, au nascut acasa cu moasa si fara medicamente.(Beyonce a nascut intr-o rezerva de lux, cica) Jessica Alba se pare ca nu a scos un sunet, a fost foarte zen, facand niste exercitii de respiratie. nor

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Sam 22 Feb 2014, 9:15 pm

Asta e un subiect interesant, deja mi se pune si mie intrebarea, pt ca peste putin intru in 8 luni. Desi sunt la prima experienta, optiunea mea ar fi nasterea naturala, daca medicul nu recomanda altfel din motive intemeiate. Altfel, primesc de la binevoitoare sfaturi pro cezariana, de parca ar simti ele durerile si ce va mai fi in plus... acum vom vedea ce va fi, eu ma pregatesc psihic.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 37
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 22 Feb 2014, 9:36 pm

Ia in calcul si varianta epiduralei, daca se prelungeste travaliul. wink Nici eu nu sunt pro nastere in fan sau pe camp, dar totusi, varianta naturala e cea mai sanatoasa pentru mama si bebe. Normal, daca totul decurge bine si nu sunt complicatii. Acestea apar in relativ putine cazuri. Nici cordonul ombilical in jurul gatului nu e o problema, se rezolva. Am auzit si cazuri de gemeni nascuti natural si cazuri de prezentatie pelviana, dar totusi nu merita riscul. Binele bebelusului e totusi prioritatea nr.1.
Citeste cat mai mult pe internet, in carti, informeaza-te la medicul tau si vezi sa fie unul pro nastere naturala. Am avut surpriza sa merg la o doctorita si sa mi se para cam rezervata privind nasterea naturala, datorita unor varice pe care le am. Am citit mult pe net si nu prezinta pericol la nastere. Deci, probabil ca nu e o doctorita prea deschisa privind nasterea naturala sau nu vrea complicatii.
Sustin ca e show-ul mamei si al nou-nascutului, nu al medicului. De aia nu as cauta somitati, medici batrani si comozi si chirurgi. As vrea sa nasc doar cu moasa, cu o femeie care nu face operatii, nu face avorturi sau alte interventii medicale. Moasele asta fac, aduc copii pe lume. Daca totul e normal, ce nevoie e de medic? Ca doar nu e boala... Daca mediul e curat si exista posibilitatea unei interventii daca e nevoie, nu ar trebui medicalizat atat acest proces. Nu e necesar.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Sam 22 Feb 2014, 9:51 pm

La noi medicii incurajeaza nasterea prin cezariana.
La mine la a treia nastere dr aducea vorba de cezariana la fiecare vizita, ca este foarte probabil ca bebele sa fie mare, ca am avut ceva probleme la celelate nasteri , la fiecare probleme diferite si din cauze diferite. Asta pana cand i-am zis ca eu clar nasc natural chair daca depaseste 4 kg. Dr da din cap dezaprobator si eu ii zic ca nasc natural chiar daca il scot pe ochi. Cezariana as fi acceptat doar in cazul in care ar fi fost absolut necesar. Am cpus clar ca nu vreau nici o intervenit nimic. Cu toate astea mi-a rupt membranele, perfuzie si a facut ochii mari cand am refuzat epidurala in repetate randuri.
Ce ma enervat si mai tare a fost ca dupa ce am nascut se minuna cat de frumos a decurs totul.
Acum ce sa zic eu? ca daca eram cu mai multi pitici pe acasa si o ascultam de la inceput si mi-ar fi fost frica de durere , de a retrai clipele neplacute de la celelate nasteri m-as fi ales si eu cu cezariana. Acum la noi nasc normal cele care nu isi permit sa plateasca o cezarina, cele care sunt cu piticii plecati pe alte meleaguri si un procent foarte mic cele care chiar stiu ce vor.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CarmenClaudia la data de Sam 22 Feb 2014, 10:06 pm

Din experienta proprie, pentru ca am putut face comparatie, recomand nasterea naturala. Am doi copii, pe primul l-am nascut prin nastere naturala, iar la al doilea, din motive de sanatate , nu am avut de ales si a trebuit sa nasc prin cezariana. Refacerea de dupa cezariana a fost mult mai grea. La prima nastere, pe langa bucuria imensa ca am putut sa imi tin copilul imediat in brate, ceea ce mi-a lipsit a doua oara,facandu-mi-se anestezie totala, adoua zi am fost deja la alaptat, ma puteam deplasa. Pe cand dupa cezariana, la doua zile abia m-am dus sa imi vad copilul, pentru ca nu ma puteam tine pe picioare. Si chia si atunci am fost dusa pana la usa salonului cu nou nascutii in scaun cu rotile. Tuturor prietenelor si cunostintelor le-am recomandat, daca pot sa opteze si nu au probleme, sa opteze pentru nastere naturala.
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Sam 22 Feb 2014, 11:44 pm

Inainte de toate, as dori sa urez tuturor gravidutelor sarcina usoara in continuare si o nastere si mai usoara ... daca se poate natural. Se subintelege ca optiunea mea este de natural. Am nascut de doua ori natural. Prima nastere a fost una extrem de usoara, fara complicatii si doar cu o taietura extrem de mica, ce nu mi-a dat dureri ulterioare de sezut. Am fost asistata de o moasa si o doctorita si nu am cerut epidurala. La doi ani ulterior, am avut o a doua nastere, care contrar a ceea ce se spune (a doua nastere e mult mai usoara), a fost una extrem de grea si dureroasa (cu tot cu travaliu a durat 23 de ore), datorita faptului ca al meu flacau statea cu capul in jos, insa orientat cu fata catre buric. A fost nevoie de doua ore ca moasa sa pozitioneze pe bebe cu fata in jos ... doctorita a venit doar la sfarsit ca sa vada daca e totul in regula. Nici de aceasta data, nu mi s-a facut epidurala, desi la un moment dat am cerut din cauza acelor dureri crunte. Insa pot spune cu mana pe inima, ca nu regret nici un moment faptul ca am nascut natural, mai ales ca dupa aceea refacerea a fost extrem de rapida de ambele dati. Pe baza experientelor mele, eu recomand cu caldura nasterea naturala.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 23 Feb 2014, 2:15 am

Narcisa, stiu ca am avut aceeasi doctorita, dar asa cum ti-am mai spus, parca ai vorbi de o cu totul alta persoana:)) Mie nici macar o data nu mi-a sugerat cezariana, cu toate ca Paul avea cordonul in jurul gatului, un pretext de care alti doctori ar fi profitat imediat pt a-mi face cezariana.
In afara motivelor pe care le-ati enumerat voi, unul care pentru mine a fost foarte important a fost acela ca nu am vrut sa trec prin viata fara sa traiesc experienta nasterii, fara sa stiu ce sunt contractiile, fara sa simt cum aduc efectiv pe lume un copil. Cezariana am privit-o mereu ca pe un proces atat de rece si calculat. Te duci si iti faci programare sa-ti fie extras copilul din burta, ca si cum ti-ai face programare la dentist. Eu am vrut sa simt emotia asteptarii, a momentului in care realizez ca asteptarea s-a incheiat si urmeaza inevitabilul (in sens pozitiv), contractiile, momentul nasterii si cel in care in sfarsit facem cunostinta:) Si intr-adevar, cele doua nasteri sunt cele mai intense momente traite pana acum si imi voi aminti mereu cu drag fiecare clipa. Eu am facut epidurala in ambele dati, nu vad imic rau in ea, nu a stirbit cu nimic experientele traite atunci. Mi s-au facut destul de tarziu, relativ aproape de momentul nasterii, deci suficient timp sa simt durerile contractiilor la intensitate maxima.Smile) Dupa aceea am simtit totul, absolut toul, in afara de durere. Am simtit fiecare contractie, doar ca fara durerea asociata lor. Am mers pe picioarele mele si m-am asezat pe patul de nastere. Am simtit fiecare curbura a corpurilor lor atunci cand i-am nascut. Si am simtit fiecare impunsatura atunci cand dr. mi-a cusut epiziotomia. Smile) Asa ca da, sustin nasterea naturala, insa nu inteleg martirismul de a refuza epidurala, care nu fura nimic din experienta totala a nasterii, insa ofera cateva momente de respiro pentru a-ti aduna puterile inainte de momentul expulziei.

Am nascut la Med Life si am fost singura cu nastere naturala intre celelalte mamici care nascusera prin cezariana si in general o raritate:) Tin minte toate lauzele care de-abia se tarau pe culoare tinandu-se de burta, in timp ce eu zburdam de colo colo. Una din ele chiar mi-a spus cu un ton mirat "ce repede te misti, cum reusesti?"
La prima nastere, neavand experienta si fiind putin mai nesigura , am stat in spital toate cele 3 zile, desi atat eu cat si copilul eram foarte bine. La a doua nastere, mult mai sigura pe mine dar si obsedata ca nu cumva Paul sa simta venirea lui bebe pe lume ca pe o amenintare, ca pe ceva ce-i strica lui armonia si bunastarea, m-am externat la cerere a doua zi. Am nascut sambata, am ajuns acasa duminica, iar luni dimineata am reluat programul zilnic de iesit in parc la joaca. Cu siguranta ca asta nu ar fi fost posibil daca nasteam prin cezariana.
Epiziotomia nu a fost o problema , s-a vindecat rapid. Auzisem povesti inainte, ca nu poti sa stai in fund, ca doare, ca mai stiu eu ce, dar nu a fost deloc asa. Parca a durut un pic in prima zi, nu mai tin minte, dar oricum a fost eclipsata de durerile uterului atunci cand se contracta pentru a reveni la dimensiunile normale. Dar si ele trec dupa o zi.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 23 Feb 2014, 11:23 am

Din cate am inteles, epidurala se pune pana pe la dilatatie 4-5, pentru ca nici prea devreme nu e bine si prea tarziu se poate sa nu mai ajunga sa-si faca efectul. La mine chiar nu ar fi ajutat, ajungand cu 6 la spital.
Personal am un pitic pe creier, privind o intepatura in coloana, care poate sa fie facuta gresit, poate sa dea dureri de cap dupa si amorteli de membre. Totusi coloana e foarte sensibila si foarte importanta. Da, anestezistii au experienta acum, dar totusi, accidente se mai intampla in mici procente din cazuri. Daca evolueaza rapid travaliul, nu-i vad rostul, desi nici eu nu sunt pro durere sau masochista, din fire. rade 
La epiziotomie, eu sunt una care s-a plans, dupa. A durut rau cand m-a cusut (nu a prins Xilina) si apoi a durut vreo saptamana, cand se eliminau firele, le gaseam pe hartia igienica. In prima zi, dupa nastere, n-a durut deloc, am urcat si coborat vreo cateva etaje, fara sa ma doara nimic. Incepand de a doua zi a inceput sa doara. Cred ca depinde si de materialul pacientei, ca la orice interventie. Sunt unele care se misca bine la cateva ore dupa cezariana, altele trag zile intregi pana pot merge cat de cat.  
Mi-a dat o impresie buna Medlife-ul. Am fost la niste analize si fisa auto si e curat, modern, civilizat. Erau tot felul de oameni acolo, de toate categoriile sociale, de toate varstele. Cred ca e o alegere buna pentru nastere.
Ioana, in timpul travaliului ai fost tinuta in pat sau ai putut sa te misti, sa stai cum vrei? Ai avut rezerva ta sau ai nascut la sala de nasteri si apoi ai mers in camera sau salon?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 23 Feb 2014, 1:38 pm

Legat de epidurala, nu stiu exact ce dilatatie aveam atunci cand mi-a fost facuta, dar a fost destul de aproape de momentul nasterii. Nu stiu de ce ti-au spus ca nu mai e timp pt a-si face efectul, pt. ca la mine a fost aproape instantaneu, am mai simtit doar o contractie cu durere, urmatoarele fiind complet fara durere. Am mai stat un pic si apoi am mers pe patul de nastere, unde din 3 contractii (la Paul; ar fi fost 2, dar m-am oprit dupa ce i-a iesit capul pentru a taia dr. cordonul din jurul gatului) si una(la Radu) am nascut. Pe Radu il simteam cum da sa iasa, mai aveam un pic si-l pierdeam pe drumul spre patul de nastere:)). Nu mi-a amortit nimic, nu m-a durut capul, nu am avut ameteli, nimic, absolut nimic. Doar mi-a luat durerea cu mana in timpul contractiilor, la final, cand era important sa ma pot concentra pe impins si nu pe durere. Era important sa imping cat si cand trebuie si mai ales sa ma opresc cand trebuie, pentru a putea dr. sa taie cordonul din jurul gatului.

Legat de tot procesul nasterii, cand ajungi la maternitate te consulta medicul de garda pt a se asigura ca travaliul este real. Apoi mergi in sala de travaliu. Au fost sali diferite la cele doua nasteri, atat pt travaliu cat si pt nastere. Am fost singura in ambele dati, desi mai erau acolo unul/doua paturi. Dar tinand cont ca nasterile naturale sunt o raritate, mai mult ca sigur ca si tu vei fi singura. Am stat intinsa in pat pentru ca mi-au pus senzorii pentru a-mi monitoriza contractiile si pulsul copilului. La Paul era important sa faca asta, avand cordonul in jurul gatului. Dar si la Radu au procedat la fel. Pe mine nu m-a deranjat, din motive diferite - la Paul treceau timpul si durerea mai usor daca ma uitam pe monitor si vedeam cum urca graficul pt intensitatea contractiei si apoi coboara si tot asa:)), iar la Radu eram nedormita si mi-era somn asa ca am profitat de liniste si am motait (cu tot cu durere, nu am resimtit-o la fel de puternic ca la Paul).
Pe patul special de nasteri nu am urcat decat chiar inainte de a naste. La Paul era dr. langa mine si imi verifica dilatatia si mi-a spus cand a fost momentul sa merg. Cum am spus mai sus, dupa ce am urcat, dupa doua contractii (3 impingeri la fiecare) a iesit capul, m-am oprit pt a taia cordonul, apoi am asteptat urmatoarea contractie pt a impinge din nou si a-l scoate complet. Mai mult am stat acolo pt a ma coase, am simtit fiecare impunsatura, destul de neplacut, dar m-a cusut frumos si bine. La Radu, tin minte ca dupa epidurala am adormit (inainte motaiam, nu reuseam sa adorm complet din cauza durerii) si la un moment dat m-am trezit si asistenta mi-a spus ca putem merge in sala de nasteri (alaturi). Cand m-am ridicat din pat l-am simtit pe Radu cum dadea sa iasa, i-am spus si au intrat toate in panica:)) Au strigat-o e dr. care era alaturi si i-au spus ca vine bebe ACUM , sunau disperate la noenatologie unde tocmai se schimba tura si dr. nu era pregatita (am inteles ca trebuie neaparat sa fie neonatologul de fata in momentul nasterii) . A venit si neonatologul intr-un suflet exact cand m-am urcat pe pat. M-am urcat, am simtit cum m-a ciupit pt epiziotomie, apoi imediat am si nascut:)

Pe amandoi mi i-au pus in brate imediat, i-am tinut un pic, apoi i-au luat pt a-i curata, cantari, masura, etc... timp in care dr. imi cosea epiziotomia. Api am mers intr-o sala alaturata (la Paul o sala de posttravaliu, la Radu aceeasi in care statusem in timpul travaliului).
Apoi a fost un pic diferit , pentru ca la Paul a fost o mica problema, pe cand la Radu totul a fost bine. Pe Paul l-au luat si l-au dus sus in maternitate, in salonul de nou nascuti, unde i-au pus o perfuzie si l-au tinut la lampa. In timpul asta eu eram inca jos si asteptam sa vina mancarea. Mi-au spus ca nu pot merge sus decat dupa ce vine mancarea si dupa ce fac pipi:) Apoi am mers si eu sus (trecusera vreo doua ore parca, doua ore interminabile) in salon. Te duc in scaunul cu rotile, asa e procedura. Mi se pare ca am mai asteptat un pic pana a terminat cu statul la lampa si cu perfuzia si apoi l-am luat cu mine in salon, l-am pus la san, am stat impreuna.

Radu nu a avut probleme asa ca , dupa ce dr. a terminat cu cusutul si am mers inapoi in sala in care statusem in timpul travaliului, mi l-au adus imediat. L-am pus la san, a mancat, am stat impreuna, am cerut apa multa ca sa pot face pipi repede si usor (aceeasi poveste, ca nu pot sa urc pana nu fac:) ) , apoi am mers impreuna sus la materniate, in camera mea. L-am tinut cu  mine mereu, nu l-am lasat in sala cu nou nascuti. Doar seara, cand m-am dus la toaletarea epiziotomiei l-am lasat asistentelor pentru 10 minute , nu am vrut sa-l las singur in camera. Cand m-am intors dormea ca o broscuta pe pieptul unei asistente, care nu vroia sa mi-l dea inapoi pentru ca ii era prea drag de el:)))

Daca nasti la Med Life trebuie sa stii ca mancarea e putina si astepti dupa ea pana ti se lungesc urechile:) Asa ca sa-ti rogi vizitatorii sa-ti aduca cate ceva de mancare:)) In rest primesti absolut tot ce ai nevoie, poti sa ceri tot ce vrei fara sa se supere nimeni. Eu am schimbat f multe camasi de noapte si nu s-au suparat ca tot cer. Exista si pompa de muls acolo, daca vrei sau ai nevoie sa o folosesti. Si primesti cate o carafa mare cu ceai de chimen si anason de cate ori vrei.
Pe bebe il imbraca cu hainele lor, doar la externare il imbraci cu haine de acasa, asa ca nu trebuie sa iti iei nimic de acasa,doar buletinul. Si mancare:)))
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 23 Feb 2014, 2:20 pm

Teoria asa zice: "- Cand va fi montata epidurala? De obicei anestezia epidurala se va face atunci cand cervixul are o dilatatie de 4-5 cm si femeia insarcinata se afla in travaliu. " sursa si mult mai multe despre epidurala, inclusiv destule dezavantaje: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Suna frumos, desi cam la fel a decurs si la stat. Nu am avut scaun cu rotile, nici nu ar fi fost nevoie, ca erau distante relativ mici. Eu n-am avut pat, am stat cu gravidele care asteptau sa vina bebe (multe internate de zile intregi, nu am inteles de ce, ca nu aveau probleme), pana pe la panz, cand au externat multe mamici si am fost mutata intr-un salon cu 4 paturi. Am nascut noaptea, am apucat doar sa o pup si mi-au luat-o. Am mers la salonul de neonato pentru alaptat si am stat putin, nu era deloc incantata asitenta, nu i se parea ca le am cu alaptarea...  zid Mi-a zis doua vorbe, cica explicatii si atat. Dupa aia am primit-o in salon, dar nu mai stiu exact cand. Nu am lasat asistentele nici sa-i faca baita, m-am descurcat singura. Nu mi se pare normal sa nu-ti ti copilul in brate, dupa nastere, daca e totul ok.
Nu stiu de ce, dar tot nu ma satisface nasterea in spital, de acest gen. Da e sigura, e ok, dar nu e o experienta autentica. Parca m-ar tenta o nastere acasa sau undeva unde pot sa stau in orice pozitie vreau, sa ma plimb, sa nu fiu legata la aparate si umflata de medicamente. Nu zic ca e ceva in neregula, dar poate fi asa frumos fara, de ce se insista cu atatea interventii inutile. Spre exemplu mie mi-au rupt membranele si mi-au pus branula cu pitocina (oxitocina sintetica), pentru a grabi nasterea. Dupa nastere mi-a mai facut niste chestii pe acolo, pentru sxpulzia placentei. As vrea sa fi fost intrebata sau ma rog, sa pot refuza. In mod normal, se elibereaza oxitocina naturala si nu e nevoie de cea sintetica, apoi, dupa nastere, daca ti copilul in brate si-l pui la san, in ceva timp apar contactiile pentru eliminarea placentei, natural, fara sa intervina medicul. La fel, nu sunt de acord cu taierea cordonului ombilical (decat daca e in jurul gatului), imediat dupa nastere. Asigura o tranzitie mai usoara pentru nou-nascut, in noul mediu, lasarea pana cand nu mai pulseaza.
Povestile nu erau prea pe roze nici in clinici asa zise de nasteri in apa. Se ajungea tot la forceps sau chiar cezariana, din cate gasisem pe forumuri.  zid
Un video despre nasterea in Olanda, domnul care vorbeste e mos (masculinul de la moasa wink ) si mamica are 41 de ani, a nascut acasa, faca complicatii, fara medicamente, asigurarea acopera nasterea acasa, care e mult mai ieftina.

Admina
Administrator
Administrator

feminin