Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 11:02 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Ieri la 7:12 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Aparate si ustensile din bucatarie
Ieri la 10:38 am Scris de ElenaZaileanu

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:42 am Scris de LRodica

» Jucarii homemade
Ieri la 7:57 am Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Mar 22 Aug 2017, 9:40 pm Scris de ancaanca

» Intelepciune prin povestiri
Mar 22 Aug 2017, 10:36 am Scris de Dorulet

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 21 Aug 2017, 10:11 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 21 Aug 2017, 10:28 am Scris de Gabica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Nastere normala sau cezariana????

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Nastere normala sau cezariana????

Mesaj Scris de Noemi la data de Vin 04 Iun 2010, 1:31 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] eu nu sunt gravida si tot mi-e frica, deja dupa ce am citit o pagina, am mainile reci
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Tinkerbell la data de Vin 04 Iun 2010, 2:09 pm

Noemi, mama, si eu la fel!!!!!! rade rade rade

Nu mai sta, fata, pe-aici, ca nu mai faci copii in veci! rade

Fetelor, va multumesc mult pentru sfaturi! Conteaza foarte mult, pentru mine! Cred ca problema mea este ca ma gandesc prea mult la chestia asta....
Si....ca am o prietena si o cumnata care au nascut natural si...welll...n-a fost bine deloc!!!
Iar doctorul meu, fetelor (de-altfel, cam toti pe care ii cunosc..), merge pe principiul: cezariana, ca poate fi programata! Si gata! Daca vreau nastere normala.... el nu vine cand ma apuca pe mine durerile nasterii, noaptea, in week-end, sau...in concediu! Suspect Bine, nu a zis el asa, dar stiu ca nu vine, caci mi-au spus alte fete. Se uita la tine doctorul de garda... (daca o fi)... sau doar asistentele, cel mai probabil... Intr-un fel, de-asta mi-e frica: nu atat de nasterea in sine, cat de incompetenta doctorilor/asistentelor...

In schimb, colegele mele (toate suntem cam in jurul a 30 de ani, deci tinere) au facut toate cezariana, si...ele recomanda mai degraba cezariana...

Am sa ma gandesc serios, oricum....!!! cafea

Uneori zic ca mi-e frica sa nu ma lase asistentele sa urlu acolo, intr-un pat de spital, si ca fac cezariana.

Alteori zic ca imi iau o carte buna de citit, ca sa am in timpul travaliului, si ca nasc natural! rade rade . Eu sunt destul de rezistenta la durere, totusi...
Doar ca...sunt cam timida! Adica...daca imi zice tanti asistenta: Draga, stai acolo in pat, ca vin eu la tine, cand e cazul....eu acolo stau! Rolling Eyes N-o mai deranjez! Embarassed Si mi-e sa nu uite de mine...

Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Vin 04 Iun 2010, 2:28 pm, editata de 1 ori
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de mihaelavama la data de Vin 04 Iun 2010, 2:25 pm

pt. noemi si cele interesate: ceea ce este sa se intample se intampla, lasati totul sa vina de la sine, iar cand va veti tine comoara la piept veti uita de toate. nimic nu se compara cu bucuria de a fi mama! bibe
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 52
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de adelina24 la data de Vin 04 Iun 2010, 2:40 pm

Nu vreau sa mint pe nimeni , eu am ales cezariana de frica . A fost decizia mea si nu a doctorului . Dar este o relitate ca tragi mai mult cu cezariana . Ai dureri cumplite primele zile , urmatoarele SAPTAMANI durerea este mai suportabila . Refacuta esti cam dupa 2 luni . Intepaturi de la schimbarea de vreme sau frig am avut cam un an . La nastere normala tragi o zi si pe urma probabil cateva saptamani , asa ca puneti in balanta . Nu dau sfaturi dar operatia te doare si cand stranuti ca sa nu mai spun de altceva .
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 04 Iun 2010, 3:57 pm

Nici la noi nu vine la nasterea normala, nasti cu moasa, in cazul in care sunt complicatii vine dr care este de garda. Dar pe mine m-au ajutat moasele, cand e de nascut, pai stau langa tine sa nasti, stai tu linistita ca nu se risca ele. Camy imi povestea ca ea a luat legatura cu o moasa din spital si a stat langa ea tot travaliul. Eu pur si simplu m-am dus si am nascut, fara nici o cunostinta. Si a fost ok, acum o sa ma duc la fel. Apropo de nasterea normala, uite cum arata Camy dupa 2 nasteri de ex.
Desi mi-e teama si mie, daca mor, asta este, va privesc de sus, daca nu, si mai bine (pentru mine), tot nasterea normala o prefer.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Vin 04 Iun 2010, 4:12 pm

Pai da ma dar la ce varsta a avut loc nasterea? Ca scuze eu fac 31 de ani in cateva luni. Una e sa nasti la 20 si alta la 30. Nu vreau nici sa ma fac butoi, sau vorba profului meu de romana din liceu "toba cu craci"
Cred ca mai repede ramai cu fundul mare de la nastere normala decat de la cezariana. Dar nu spun ca as fi pro cezariana, si oricum cel mai important e ca mama si puiul sa fie sanatosi, si nu mama frumoasa. Dar nu poti lua exemplu alte persoane, ca fiecare e cu conformatia si incarcatura genetica a lui (ei)
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Vin 04 Iun 2010, 4:31 pm

am fost programate de sus sa nastem natural.Prin asta nu facem decat sa ungem rotita vietii.cezariana ,daca nu e urgenta,este un bici ce forteaza organismul sa lupte in conditii critice.
asta e parerea mea,am nascut 2 fete natural, n-a fost simplu dar satisfacator.ultima nastere mi-am provocat travaliul si am nascut cand am vrut ,adica cu cateva zile inainte de data probabila a nasterii.am ales ziua cand dr.era de garda.cu oxitocin nasti la comanda [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ,2 ore travaliul si nasterea in sine,eu zic ca mai bine nu se poate.
diada, nastere usoara iti doresc din suflet
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Vin 04 Iun 2010, 5:56 pm

valentinadof asa o fi cum zici tu dar cred ca pentru asta trebuie sa vrea si copilul sa iasa. Al meu ala mare nu avrut sa iasa pana la 9 luni si 3 saptamain cu toate rugamintile mele si toate injectiile (posibile acum 26 de ani ) Smile

album picasa
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12694
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Vin 04 Iun 2010, 6:15 pm

Noemi, eu am nascut la 28 de ani si n-am luat nici prea mult in greutate in timpul sarcinii (poate vreo 6 kg cu tot cu bebe) si nici n-am ramas cu ele dupa ce-am nascut. De ingrasat m-am ingrasat cam dupa 38-40 de ani. Dar oricum ar fi, crede-ma, un copil merita riscul sa ramai cu fundul mare. Chiar si 2 sau mai multi... love

PS c-am uitat: Si profu' tau de romana sa ne pupe cu "toba lui cu craci" lol!
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Vin 04 Iun 2010, 7:37 pm

sincer silvia mi-a fost teama ca n-o sa vrea sa iasa,dar dr m-a asigurat ca si copilul vrea asta
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de anda81 la data de Vin 04 Iun 2010, 9:21 pm

Noemi eu am nascut la 26 de ani, dupa 38 de saptamani de tratament si multe zile de internari prin spital, prin cezariana un baietel.A venit dupa 6 ani de casnicie si incercari si pt ca a fost transversal,pelvian si cu(,) cordonul ombilical de 2 ori infasurat pe langa gat n-am avut de ales si mi s-a facut cezariana(programata).E singura sarcina pe care am dus-o pana la final,deci nu cunosc cum este cu nasterea normala,dar pot sa spun ca cezariana nu este usoara: stai cel putin 24 de ore la terapie intensiva, nu iti vine laptele vreo 2 zile,poti face infectie urinara de la sonda(care nu e tocmai usor de suportat).Am nascut de aproape 2 ani si inca ma mai doare cand se schimba vremea sau fac vreo miscare brusca...asa ca mai gandeste-te.De o saptamana o prietena a mea de 34 de ani a nascut normal o fetita si amandoua sunt ok.Spre deosebire de mine ea a luat-o pe fetita in brate din ziua urmatoare,eu in schimb l-am tinut in brate dupa 3 zile pt ca nu ma puteam misca prea bine.
Nastere usoara si sa fiti sanatosi amandoi:si tu si bebe.
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi la data de Vin 04 Iun 2010, 9:41 pm

Mi-ati facut frica de cezariana. Gata eu m-am hotarat, cu toata frica de ambele variante, totusi cred ca as opta pt nastere normala.
O colega de servici de 30 de ani a fost direct programata la cezariana, ca cica sunt riscuri la nastere normala. Poate a fost mai mult vorba de bani, ca doctorita i-a cerut 2500 ron pt operatie, si cand i-a dus 2000 ca atat avea, a spus nu, nu e bine, mai trebuie 500. Mi se face scarba cand ma gandesc.
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de rucsy la data de Vin 04 Iun 2010, 9:57 pm

Eu am nascut normal 2 copii, pe primul la 20 ani, al doilea la 29. Consider ca nu exista in lumea asta un miracol mai mare decat aducerea pe lume a unui copil, sa-l simti cum iese din tine, sa-i auzi primul tipat, sa-i vezi chipul in prima secunda de viata, sa te doara dar in acelasi timp sa fii fericita. Nu se compara nasterea normala cu cezariana, cezariana este o operatie pe care o ai toata viata. Nascand normal te refaci foarte repede, dupa cateva ore iti poti alapta copilul. Dupa parerea mea cezariana, in afara cazurilor care necesita astfel de interventie, este o fitza.
Nasteti fetelor normal ca nu este foarte greu.
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Bianka7 la data de Sam 05 Iun 2010, 3:31 am

Tinkerbell, doctorul tau e cheia problemei tale, un profesionist n-ar alege din prima cezariana, din comoditate, fara sa evalueze situatia ta din ultima luna de sarcina, cel putin ( nu zic sa astepte declansarea nasterii, sa vada daca poti, daca totul e OK pt nastere normala). Pe baiatul cel mare l-am nascut in Bucurest, la Giulesti, cu un doctor extraordinar ( Ion Ionut se numeste) si nici nu vroia sa auda de cezariana la cerere. Flacaul meu cel lenes statea comod in burtica si nu avea de gand sa iasa, dopul gelatinos ce inchide colul se scursese deja si dr. mi-a zis ca pot naste oricand. Mi-a fost teama ca ma va apuca nasterea cand sotul nu e acasa, nu erau mobile ca acum si nici vecinii nu-i prea cunosteam asa ca m-am dus intr-o zi cand era el de garda sa-mi provoace nasterea. In acelasi timp cu mine, la acelasi medic, inca o graviduta. La amandoua ne-a aplicat acelasi tratament (injectii, pastile, nu mai tin minte), pe mine m-au apucat contractiile, pe cealalta nimic. Abia atunci a hotarat pentru cealalta graviduta cezariana. Din sala de operatii, care era cu un etaj mai jos, suna la noi si intreba asistentele de starea mea si cand mi-a venit timpul a venit sa nastem impreuna. Mai ales daca zici ca esti rusinoasa, un doctor bun trebuie sa te faca sa treci peste asta, sa discute cu tine, sa colaborati. Si e cel mai rau cand ai doctor si nu vine la nastere ( sa zicem ca te-ar apuca inainte de data cezarianei) pentru ca ceilalti ii sunt colegi si nu-si "sufla" pacientii unii altora si te vor lasa sa astepti mult si bine.
Daca nu e prea tarziu cauta un medic bun.
Bianka7
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 56
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 14/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 la data de Sam 05 Iun 2010, 9:10 am

La noi dr nici nu asista la nastere d-apoi sa ti mai faca cezariana ... asta doar in cazuri fffffff grave. Eu am nascut amandoi copii cu o asistenta , o femeie de nota 20 , nu am cuvinte de lauda pt ea . Am avut cu mine la travaliu o dna de 39 ani care era la prima nastere , isi prog cezariana cu cateva luni inante pt ca avea tensiunea fffff mare si existau riscuri daca nastea normal si i s a rupt apa pe la 2 noaptea cand a venit , asisitentele nu i-au facut nimik , dr nu raspundea la tel ( abia la 7 dimineata i-a raspuns si atunci cam ofensat ca l a deranjat ) si intr-un final a venit si el cand mama nu mai putea saraca si asistentele ii spuneau sa nu impinga .... pai impingi ca vrei tu sau vrea copilu sa iasa mai ales ca ramasese fara lichid .
In aceeasi saptamana cat am stat in spital o fata de 21 ani a venit la fel cu apa rupta , nu a putut naste normal , dr nu au vrut sa i faca cezariana ( era o fata de la tara si probabil ca nu a avut cu ce sa ii plateasca ) si ce credeti pana dimineata a murit copilul in ea ... a fost o nebunie a venit si TV ... deja ma inspaimantasem cand am vazut atatea cazuri de groaza . Dumnezeu ne a ajutat si noi am fost bine .
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de anda81 la data de Sam 05 Iun 2010, 2:56 pm

Draga Noemi nu am avut nici o clipa intentia de a te speria,ci doar ti-am relatat cum e cu nasterea prin cezariana.Acum repet,la mine nu s-a putut altfel si de regula,daca mai exista o sarcina dupa cezariana se procedeaza la fel( ca sa nu se rupa uterul si tesuturile-in cazul in care ar fi nastere normala).Iar eu ,cel putin momentan nici nu as vrea sa ma mai gandesc la inca un bebe(nascut tot prin cezariana).Poate dupa ce mai uit.... Sad
anda81
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Tinkerbell la data de Lun 07 Iun 2010, 11:11 am

hmmmm...mai fetelor, mi-ati aprins un beculet!Daca inteleg eu bine, ar mai fi o posibilitate: travaliul indus! Shocked
Am inteles bine?
-trebuie sa te duci la medic, el iti spune cam cand ar fi bebe pregatit sa se nasca.
- Te duci la spital cu cateva zile inainte (poti sa te duci cand e doctorul tau de garda).
-Doctorul iti face o injectie si iti declanseaza travaliul, care dureaza mai putin (2-3 ore) ( cumnata mea, care a nascut normal, fara epidurala si fara nimic a avut un travaliu de 11 ore!! eu de-asta sunt speriata! Adica, Ok, suport o durere de 2-3 ore! Dar timp de 11 ore??????? crash crash )

Am inteles (din spusele voastre) si ca e posibil sa nu mearga metoda, totusi. Adica sa nu ti se declanseze nasterea. In cazul asta, ti se face cezariana. Am inteles bine?

PS: hai, mai, Noemi, ca e important sa ramana si mamica frumoasa! dama .
Am inteles ca dupa cezariana, iti ramane burtica ...atarnand peste taietura... beat . Oare...asa o fi? Si...ca nu mai poti sa scapi de ea, oricat ai incerca, deoarece, chiar daca faci abdomene, muschii sunt sectionati si nu mai merge sa scapi de burta? Eu nu am avut deloc burtica inainte (doar fundul mare boo ). Chestia asta am vazut-o la o fata, dar ea avea burtica mare si inainte... (e genul de silueta -mar), deci nu cred ca poate fi luata drept etalon...
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro la data de Lun 07 Iun 2010, 11:28 am

Tinkerbell, bvo, esti foarte atenta la ore. Ai inteles si ai recapitulat perfect. Ai un premiu si o coronita de la mine lol!

Si pentru ca esti foarte studioasa iti mai dau niste teme suplimentare pentru acasa, sa aprofundezi [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cat despre burtica de dupa cezariana...taietura (cel putin la mine) e sub nivelului chilotului, deci nu stiu daca afecteaza muschii de la burta. eu zic daca faci abdomene ar trebui sa se intareasca muschii si sa se faca abdomenul frumos. oricum, in general ce atarna e grasime, deci important e in primul rand sa dai jos grasimea si de pe abomen si de pe talie, ca altfel degeaba faci exercitii.

flower
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de vilcris la data de Lun 07 Iun 2010, 11:51 am

Dragelor, m-ati distrat rade . Nu va ganditi fetelor ca imediat dupa cezariana o sa ramaneti cu o burta atarnand pana la genunchi rade . Nici vorba de asa ceva. O sa fiti niste mamici slabute si frumoase ca si eu am fost asa. Problemele vin cu vremea si cu ...lenea Embarassed . Oricum trebuie muncit mai intens la abdomen decat in mod obisnuit si cu timpul iti mai scade din entuziasm.

Si amnro, si la mine taietura e la fel. Doar cezariana longitudinala de la ombilic in jos nu sectioneaza fibrele musculare caci asa sunt orientate fibrele pe burta. Dar aia e de-a dreptul inestetica.

Si alt PS: Imediat dupa operatie s-ar putea sa ramana un timp burtica pentru ca se retrage mai greu decat la cele care nasc normal si nici nu ai voie sa faci gimnastica. Dar in 3-6luni sigur scapi de ea.
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 07 Iun 2010, 12:07 pm

Tinkerbell, eu zic sa astepti, si -cel mai miportant, nu iti fa stress!!
Asteapta sa vina bebe cand e pregatit sa vina!! O sa inceapa contractiile rare, nu sunt dese si asa dureroase, ai timp sa te "obisnuiesti" cu ele.

In nici un caz nu in grabi, o sa fie nasterea muuult mai grea decat atunci cand e organismul pregatit.
Daca bebe nu vrea sa vina, se va provoca nasterea. Nu va fi usor, insa sunt dureri care trec dupa cateva ore... Iar cand iti tii in brate printesa-mai ales ca e primul copil- o sa uiti de tot ce a fost mai greu Smile

Eu am nascut la 42 de sapt +5 zile, placenta era in gradul 3 de alterare (nu stiu exact cat de rau e asta). Am stat o saptamana internata, perfuzii si injectii pt declansarea contractiilor... si nimic.
Cand a fost de garda medicul mi-a spart membrana, nu am avut imp sa imi dau seama, nu am avut parte de acele contrctii la o ora-doua... a inceput direct cosmarul. Contractii la fiecare 2 minute. Eu sunt rezistenta la durere, spun si eu ca amnro ca o suport (acum imi amintesc iar, Sad vanataile erau la moda pe corpul meu, am ajuns de doua ori in spital cu radiografii, plina de sange din cap pana in talpi, pt ca in prima casnicie am avut parte de "barbat" se distra batand pe toata lumea...)

Am nascut greu, clar, organismul nu a avut timp sa se pregateasca, a fost fortat... M-am ales si cu o taietura uriasa, (porcaria de epiziotomie de rutina care se face in Romania) fara anestezie, (cicatricea e inca urata, dupa aproape 11 ani Sad )am simtit cusaturile la fel de rau ca si restul, dureri au fost si la scosul firelor, dupa cateva zile. Si plicul l-am dat, nu m-am zgarcit, insa asa era "sistemul"

Aici nu se taie, am fost la seara informativa la o clinica de nasteri, moasa ajuta mult, sustine muschiul, incearca sa ajute sa nu impinga brusc bebele, si fac totul ca sa fie mai bine pt mama, nu cat mai comod pt medici.

Am zis ca nastere naturala nu imi mai trebuie cat traiesc... Si iacum sunt hotarata, o sa merg la spital pregatita sa nasc normal. Si nu mai sunt tanara...

Acum cativa ani m-am operat la ochi, (la prima nastere mi-au urcat dioptriile de la -3,5 la -6,5) anul trecut mi-au descoperit si glaucom (boala de ochi, de la care mama mea e oarba de la 46 de ani Sad ). In Romania nu mi-ar permite sa mai nasc natural, dar aici, oftalmologii mi-au spus ca nu e nici un pericol, dezlipire de retina se facea cand era nasterea altfel... Oricum, daca se lungeste si daca va fi la fel de mare bebele, cum a fost Victor, imi vor face cezariana fara sa o cer.
Faptul ca se naste in alte pozitii decat intinsa pe spate, usureaza mult expulzia. Majoritatea nasc in picioare, "in patru labe" sau pe taburetul de nasteri, ca un closet... Nu impingi impotriva gravitatiei...

Din start spun, si puteti sa ma faceti lasa si cum vreti... Epidurala o cer, nici nu ma gandesc sa fac pe eroina si sa ma chinui, in caz ca durerile vor fi la fel de mari. Desi se spune ca a doua nastere e mai usoara.

Noemi, cat te ingrasi si cat reusesti sa dai jos dupa nastere depinde de organism, spun eu. Am prietene care au nascut la 20 ani si au ramas cat un munte, am colega de serviciu care la 42 de ani a nascut primul copil, si acum e jumatate cat mine. Si pusese 20 de kg pe sarcina.

La mine la fel, cu Victor am pornit de la 52 si am ajuns la 80, in primele 4-5 luni slabisem pana la 63-64, unde am ramas doi ani-pt ca nu faceam deloc miscare, apoi am ajuns la 46 fde kg in cateva saptamani, dar asta din cauza stresului... (a fost perioada cand mi l-au rapit pe Victor Sad)

Acum am pornit cu sarcina de la 62, am ajuns deja la 67 si jumatate si abia sunt in luna a sasea... Dar si daca mai pun vreo 10 kg-sper ca nu mai multe, cata vreme tensiunea ramane buna si analilzele la fel, important e sa fie bebe sanatos.

Nu stiu daca nasterea naturala are influenta asupra ramanerii cu sunci... se lateste putin bazinul, e normal, dar cu timpul si cu ceva sport se revine la forma. Mama a nascut normal 4 copii, si pana pe la 55 de ani a fost mai subtirica decat mine...
Parerea mea ramane, daca mama si bebe sunt ok si nu exista riscuri, nastere normala.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 07 Iun 2010, 12:12 pm

Tinkerbell eu nu as recomanda inducerea nasterii... Ei o practica, tot asa, ca se grabesc, dar copilul nu e gata, corpul mamei nu e pregatit. Cel mai bine e sa se declanseze natural, sa dureze cat trebuie, ca sa fie bine. Travaliul indus poate duce la lipsa dilatarii suficiente, la stres fetal, copilul fiind impins pe canalul de nastere fara sa fie necesar. Eu am fost programata la inducere la 37 sapt. intr-o marti, si dupa o lunga plimbare au inceput treptat, contractiile, duminica seara. Am avut sidiaree, semn ca organismul era pregatit. Adevarul e ca ma temeam de provocarea nasteri...
Fara suparare, dar daca nici nu ai un medic de incredere si toate cunoscutele au nascut prin cezariana (intee noi fie vorba bucurestencele asa fac), nu te lua dupa noi, forumistele. Daca te temi de naturala, mai bine o eviti. Trebuia sa iti faci temele, mai devreme, poate; la 7 luni e prea din pripa, sa decizi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Tinkerbell la data de Lun 07 Iun 2010, 1:42 pm

Multumesc, Admina! Asa este, cred ca este cam devreme. Vad eu cum mai evolueaza treaba pana la "delivery"! rade

Clio_Ella, cata forta ai avut, sa treci prin toate acele momente de cosmar!!! Sad Sad

Ma bucur ca acum esti bine! hug hug hug hug hug Flowers
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Lun 07 Iun 2010, 2:35 pm

Sa va spun ce am patit eu:eram insarcinata cu cea mica si aveam un examen (grad principal) care se dadea pe atunci la 4-5 ani odata...se organizau foarte greu...am fost la ginecolog si i-am spus"ce fac ?eu trebuie sa dau examenul!!!"a zambit..(era un om foarte calmDumnezeu sa-l ierte) si mi-a spus atunci dai inainte examenul...am luat scobutil si/sau No-spa cateva zile...am dat examenul(era pe 25 octombrie)...si pe 30 medicul meu era de garda,m-am prezentat la el...m-a internat si cu tot cu medicamente nu mi s-a declansat nasterea(eram la termen deja)...am facut si clisma(ajuta la declansare)...abia a doua zi dimineata s-a rupt apa...insa medicul meu a venit si m-a ajutat pe parcursul nasterii fara sa-i fi dat nici un plic inainte si fara sa fi mers la el la control luna de luna...oricum m-a ajutat foarte muult in doua ore am nascut...( a durat un pic pana am ajuns la dilatatia necesara)...in final totul a fost ok...
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2508
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de anda81 la data de Mar 08 Iun 2010, 5:51 pm

Eu zic ca increderea e cea mai buna arma impotrica fricii de nastere.Eu am avut marele noroc ca am mers la o doamna doctor,mai in varsta,cu multa experienta si rabdare. Poate e o idee preconceputa asta,dar eu nu as merge la un ginecolog barbat pt ca ,consider eu, sunt mai dezinteresati,mai reci pe cand damele(medici,dar si femei care au dat nastere la randul lor) sunt mult mai devotate ideii ca mamele trebuie ajutate.
Pe cand eram internata in spital(in luna a4a de sarcina) venise o graviduta tanara,de vreo 20 de ani cu dureri de nastere,dar dureri din acelea ca si voma,si tremura toata.La urgente era tocmai ginecologul ei,care a consolat-o...ei,lasati doamnaP.....,ca asa trebuie sa treaca femeia prin durerile facerii,ca asa a fost lasat de Cel de sus.Eu personal am dezaprobat total atitudinea medicului,mai ales ca doctorita mea de cum ma vedea si stia ca aveam sarcina cu probleme isi canaliza toata atentia asupra mea(intr-o tura de 24 ore a venit de 5 ori la mine,o data noaptea pe la 3 ca nu puteam respira).
Bineinteles ca doamna P.... in cauza de care va spuneam a nascut in ziua urmatoare cu medicul de garda,ca medicul ei n-a catadicsit sa ramana peste program sa o ajute sa nasca......
anda81
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Mar 08 Iun 2010, 6:02 pm

nu generaliza...am vazut si femei asistente,doctori care le vorbeau foarte urat pacientelor....
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2508
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat