Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyIeri la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

+33
adelina24
mickyta
deeaz
cris69
AlinaJ.Bijoux
stephanie
lorenita
madalina78
ana_bela
camelya
leonutza69
Alina.C
nekita
klara
dandana
crixuta
Mihax
dana_mi16
avr_dana
LYNDA
olympia
julix_2007
came_lia
Roxy
deiutza23
Admina
adar
ramomic
ioana soare
SilviaDumitrescu
andreea_2008
milena
arime
37 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de adelina24 Mar 02 Mar 2010, 9:59 am

Acum 4 ani pe 13 aprilie am nascut-o pe fetita cea mica . Am ramas dupa nastere cu 10 kg in plus . Pe 2 iunie aveam o nunta si trebuia neaparat ( in mintea mea ) sa ajung la greutatea initiala ( 52 kg ) . Nu puteam sa fac sport deoarece am facut cezariana . Am ajuns la greutatea initiala astfel : ceai verde antiadipos , diomfibra , mancare foarfe foarte putin , un copil de 6 ani , un copil abia nascut si nici un ajutor . Nu recomand decat in caz de urgenta ( aveam ameteli ) .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de leonutza69 Mar 02 Mar 2010, 10:39 am

aglaia dar ceaiul asta adipos...il am si eu ,l-ai baut in fiecare zi? La prima cana eu am avut reactii nedorite ca sa ma exprim elegant affraid dupa care l-am mai baut cand si cand....primul l-am baut seara pe la ora 20....nu-ti povestesc toata noaptea..alba, nedormita deloc....
eu inca nu m-am urcat pe cantar,sant in ultima zi de ciclu...deci nu e indicat,dar o sa vad peste vreo 2 zile....sper sa se vada ceva desi daca am pierdut din greutate cred ca e de vina mai mult stresul...pe curand si spor la slabit
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de mickyta Mar 02 Mar 2010, 10:56 am

Nici eu nu m-am urcat inca pe cantar, am si eu aceasi problema ca leonuza, dupa ce-mi trece ciclu, ma urc sa vad cum stau...de parca nu as sti....dar ma rog poate am vreo surpriza....Oricum eu imi propun cel putin 4-5 kg,nu ca astea ar fi de dat jos, dar ar fi bine si atat.

agalia de unde ai luat diomfibra?
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de adelina24 Mar 02 Mar 2010, 11:07 am

de la farmacie si plafar . Sunt pastile naturale . Oricum sunt gretoase , parca inghiti rumegus , dar baba la frumusete sufera .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de danae Mar 02 Mar 2010, 11:07 am

Stiu ca a trecut perioada de "concurs", dar eu acum ma inscriu. De fapt, prima zi a fost ieri. Am mai inceput o data dieta asta si vreau sa ma tin de ea. Daca va intereseaza, v-o dau si voua. Este o dieta preluata de la prietena mea, care o are de la nutritionist. Se tine 10 saptamani. Eu am tinut-o 2 sapt si apoi m-am oprit, dar am dat 3 kg. Prietena mea si o alta colega de la servici, care au ajuns deja la saptamana 7 au slabit 7 kg. Sigur functioneaza, doar ca eu am esofagita de reflux si cateodata simt amar pe gat de la lactate. Ah, si fac tae-bo. Ma trezesc de la 5 si fac. Nu stiu cat o sa ma tina, dar macar 3 saptamani.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de adelina24 Mar 02 Mar 2010, 11:10 am

Cu ceaiul antiadipos nu sunt probleme daca nu prea mananci . Daca mananci trebuie sa ai un start puternic , cel putin la inceput pana se obisnuieste un pic organismul .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de leonutza69 Mar 02 Mar 2010, 11:30 am

nu-ti spun eu ce start am avut ca l-am baut pe primul de sarbatori, intre craciun si revelion rade
dana daca ai timp sa ne scri si noua in ce consta dieta...de curiozitate
myckuta si eu ma astept la o surpriza...dar asta de vreo cativa ani mirat , cam tot5 kg, hai 7 ca sant la 71, cred...pup fetele
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de danae Mar 02 Mar 2010, 11:38 am

Deci, dieta e pe saptamani, dar fiecare o tine cat poate. Mie prima saptamana mi s-a partu dureroasa, mai ales ca sotul e pufticios si copilul la fel. Va dati seama ca trebuie sa le gatesc si sa le fac si prajituri, iar daca nu le fac, isi cumpara. Dar dupa prima saptamana, a fost ok. Dupa cum am spus, am descoperit cam acum 1 luna ca am chestia asta la stomac si cam trebuie sa am grija ce mananc. Acum am 60 kg, dar trebuie sa dau jos cam 5.

Asta e dieta:

Saptamana 1

Primele 4 zile:
Urmatoarele produse pot fi consumate fara limite la orice ora:
- branzeturi pana la 7% grasime (branza de vaci slaba, cottage cheese, branzica de casa, branza tip fagaras, perle de branza cu smantana) si lapte batut
- legume (numai in stare cruda): salata verde, rosii, castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, hrean si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry
• in primele 4 zile nu se vor consuma rosii

In plus mai sunt premise:
- 1 ou/zi (fiert, la Teflon, romanesc)
- 200gr fructe zilnic: in primele 4 zile numai mere dulci Golden Delicious
- 2 lingurite de ulei/zi. Nu conteaza felul uleiului. Nu e voie prajit sau gatit, numai ptr salate
- ½ pahar de lapte dulce degresat/zi, numai in prima sapt de dieta


Obligatoriu!!! Se beau multe lichide. In primele 4 zile se pot bea numai apa plata, ceai, cafea. Dupa primele 4 zile puteti adauga apa minerala si racoritoare dietetice (fara zahar/ light) pe baza de zaharina, aspartam tip coca cola light, pepsi light etc. sunt interzise sucurile naturale de fructe, inclusive cele fara zahar. Este interzis alcoolul pe toata perioada dietei.

Dupa primele 4 zile pana la sfarsitul primei saptamani, apar urmatoarele modificari: sunt premise rosiile, alimentele acre: otet (din vin, balsamic,de mere-fara zahar), lamaie, orice iaurt pana la 7% grasime dar numai iaurturi simple (fara fructe sau alte suplimente) si 200 gr din orice fruct (in locul merelor: pere, prune, citrice, kiwi, pepene,capsuni,cirese) cu exceptia fructelor tropicale: ananas, mango, banane, struguri. Nu sunt premise fructe uscate, conservate sau gatite. Se pot consuma guma de mestecat sau bomboane (tip orbit) fara zahar.

Sunt interzise:
- orice aliment acru in primele 4 zile
- ulei prajit si legume gatite (inclusive fierte)
- zaharul sau mierea; se vor folosi indulcitori artificiali
- sucurile naturale de fructe, chiar si fara zahar
- mustar maioneza, ketchup

Saptamana 2 (primele 3 zile)

Micul dejun pana la ora 11:
- 2 linguri de branzeturi pana la 7% grasime
- iauturi, lapte batut, sana, kefir nelimitat
- legume crude din lista plus o jumatate de rosie
- 1 ou fiert

pauza de 3 ore intre micul dejun si urmatoarea masa

Pot fi consummate la orice ora si nelimitat:
- carne fiarta, la gratar sau la cuptor de porc, vita, pui, curcan, ficat. Atentie carnea va fi fara grasime(inclusiv pielea de pui se va inlatura)
- legume crude din lista: salata verde, castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry
- la salte se va folosi otet. Se pot manca muraturi dar numai cele fara zahar

Saptamana 2, (urmatoarele 4 zile)

Micul dejun la fel, cu pauza de 3 ore iar in loc de carne peste (orice tip), fiert, gratar, afumat, conservat in suc propriu sau ulei. Nu este voie peste prajit, pane, marinat, sos tomat..

Nu sunt premise:
- lapte
- fructe (inclusive lamai)
- prajirea carnii
- hamburger, cremwurst, salam, mititei
- legume gatite
- rosii

se vor bea multe lichide!!!!!!!!!!!!!!

Saptamana 3

Zilnic se pot consuma in cantitati nelimitate:
- carne fiarta, la cuptor sau la gratar de porc, vita, pui, curcan, ficat. Atentie carnea va fi fara grasime(inclusiv pielea de pui se va inlatura)
- peste (orice tip): fiert, gratar, afumat, conserva
- legume crude: salata verde, rosii, castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, hrean si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry

In plus sunt premise 2 lingurite de ulei pe zi, otet

Absolut interzise:
- lapte
- fructe (inclusiv lamai)
- legume gatite
- carne sau peste prajite

se vor bea multe lichide!!!!!!!!!!!!!!

Saptamana 4

Luni:
Urmatoarele alimente pot fi mancate nelimitat, la orice ora:
- toate branzeturile pana la 7% grasime
- iaurturi simple
- legume crude din lista: salata verde, rosii, castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, hrean si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry
- apa, ceai, cafea, bauturi fara zahar dar nu de fructe
Se vor consuma in cantitati limitate:
- un ou
- 200 gr fructe cu exceptia celor tropicale
- 2 lingurite ulei

Marti:
Alegeti una din urmatoarele optiuni:
- cantitati nelimitate dintr-un singur fel de fruct cu exceptia celor tropicale+750 gr branzeturi pana la 7% sau 15 iaurturi
- cantitati nelimitate de fructe de orice fel fara cele tropicale+legume crude din lista nelimitat

Miercuri:
-10 felii de paine dietetica sau 15 pesmeti (max 35 kcal/pesmet)
- 250gr de branza pana la 7 %
- legume crude din lista fara limita

Joi:
- legume crude si fierte din lista in cantitati nelimitate
- 250 gr branzeturi pana la 7%
- 1 ou
- iaurturi
- 200 gr fructe fara cele tropicale

Vineri:
- legume crude din lista fara limite
- branzeturi pana la 7%
- iaurturi simple
- 150gr peste sau 100 gr carne de pui
- 1 ou
- 1 castron de zeama de supa clara (fara morcov)
- 200 gr de fructe fara cele tropicale


Sambata:
Micul dejun:
- 1 ou
- 2 linguri de branza 7%
- iaurturi nelimitat
- salata fara rosii
In restul zilei:
- carne fiarta, la cuptor sau la gratar de porc, vita, pui, curcan, ficat. Atentie carnea va fi fara grasime(inclusive pielea de pui se va inlatura)
- legume din lista fara rosii

Duminica:
Micul dejun:
- 1 ou
- 2 linguri de branza 7%
- iaurturi nelimitat
- salata fara rosii
In restul zilei:
- peste (orice tip): fiert, gratar, afumat, conserva legume din lista
- legume crude din lista fara rosii


Atentie! Ordinea zilelor nu se schimba.
Se vor consuma multe lichide.

Saptamana 5 (primele 2 zile)

Urmatoarele produse pot fi consumate fara limite la orice ora:
- branzeturi pana la 7% grasime (branza de vaci slaba, cottage cheese, branzica de casa, branza tip fagaras, perle de branza cu smantana) si lapte batut
- legume (numai in stare cruda): salata verde, rosii, castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, hrean si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry
In plus mai sunt premise:
- 1 ou/zi (fiert, la Teflon, romanesc)
- 200gr fructe zilnic
- 2 lingurite de ulei/zi. Nu conteaza felul uleiului. Nu e voie prajit sau gatit, numai ptr salate

Saptamana 5, urmatoarele 5 zile:

In fiecare zi se manaca:
- 15 pesmeti ( tip wasa max 35 kcal/pesmet) sau 10 felii de paine dietetica
- 300 gr branza pana la 7%
- salata de legume crude din lista


50 gr de branza = 125 ml de iaurt sau lapte batut

Se vor consuma multe lichide.

Saptamana 6 (primele 4 zile)

Urmatoarele produse pot fi consumate fara limite la orice ora:
- branzeturi si iaurturi si lapte batut pana la 7% grasime
- legume crude din lista: salata verde, rosii, castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, hrean si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry
- apa, ceai, cafea, bauturi acidulate light

In plus sunt premise urmatoarele alimente in cantitati limitate:
- 1 ou /zi
- 200 gr fructe/zi cu exceptia celor tropicale
- 150gr peste sau 100 gr carne de pui
- 1 castron supa de legume clara (fara morcov)
- 1 cana de legume gatite (nu prajite)

Atentie! Nu se foloseste pasta/suc de tomate pentru gatit ci rosii proaspete sau din conserva fara zahar. Nu se foloseste vegeta pentru gatit.

Saptamana 6, (urmatoarele 3 zile)

Zilnic se pot consuma in cantitati nelimitate:
- carne fiarta, la cuptor sau la gratar de porc, vita, pui, curcan, ficat. Atentie carnea va fi fara grasime(inclusive pielea de pui se va inlatura)
- peste (orice tip): fiert, gratar, afumat, conserva
- legume crude: salata verde, , castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, hrean si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry

In plus sunt premise 2 lingurite de ulei pe zi

Absolut interzise:
- lapte
- fructe (inclusiv lamai)
- legume gatite
- carne sau peste prajite
- otet


se vor bea multe lichide!!!!!!!!!!!!!!
Saptamana 7

Primele 3 zile:
- branzeturi si iaurturi pana la 7% grasimi fara limite
- legume crude si gatite din lista
- 1 ou/zi
- 100 gr pui, vita sau muschi file sau 150 gr ton

Ziua 4 :
Puteti manca orice dar mancarea sa nu fie prajita

Ultimele 3 zile:
- legume crude din lista in cantitati nelimitate
- branzeturi si iaurturi pana la 7%
- 1 ou/zi
- 200 gr fructe, cu exceptia fructelor tropicale, struguri, fructe uscate


saptamana aceasta este ptr evenimente (nunti, botezuri…..)

Saptamana 8


Micul dejun:
- 1 felie paine dietetica sau 1 pesmet grau sau 2 pesmeti de orez
- 2 linguri de branzeturi 7%
- iaurturi si lapte batut
- legume crude din lista

Pranz:
- 250 gr branzeturi 7% SAU
- 150 gr peste SAU
- 100 gr carne SI
- legume crude si gatite din lista nelimitat

Cina:
La fel ca micul dejun+1 ou SAU
La fel ca la pranz

Legumele crude sunt premise in cantitati nelimitate toata ziua

Nu sunt premise:
- fructe
- lapte

Saptamana 9


Primele 2 zile:
- branzeturi si iaurturi pana la 7% nelimitat
- legume crude din lista
- 1 ou/zi
- 200 gr fructe pe zi, cu exceptia fructelor tropicale, struguri, fructe uscate

Urmatoarele 3 zile din mijlocul saptamanii:
- 9 felii paine dietetica sau 15 pesmeti de grau sau 10 pesmeti de rez
- 300 gr branzeturi pana la 7% pe zi (50 gr branza=125 ml iaurt sau lapte batut)
- legume crude din lista fara limita

Ultimele 2 zile:
- branzeturi si iaurturi pana la 7% nelimitat
- legume crude din lista
- 1 ou/zi
- 200 gr fructe pe zi, cu exceptia fructelor tropicale, struguri, fructe uscate

Saptamana 10


Primele 3 zile:
- branzeturi si iaurturi pana la 7% grasimi fara limite
- legume crude si gatite din lista
- 1 ou/zi
- 100 gr pui, vita sau muschi file sau 150 gr ton

Ziua 4 :
Puteti manca orice dar mancarea sa nu fie prajita

Ultimele 3 zile:
- legume crude din lista in cantitati nelimitate
- branzeturi si iaurturi pana la 7%
- 1 ou/zi
- 200 gr fructe, cu exceptia fructelor tropicale, struguri, fructe uscate


saptamana aceasta este ptr evenimente (nunti, botezuri…..)

Saptamana 11

Primele 2 zile:
- branzeturi si iaurturi pana la 7% fara limite
- legume crude din lista fara limita
- 1 ou
- 200 gr fructe

Cele 3 zile din mijlocul saptamanii:
- carne fara limita
- peste fara limita
- salata de legume crude fara liimta

Ultimele 2 zile:
- branzeturi si iaurturi pana la 7% fara limite
- legume crude din lista fara limita
- 1 ou
- 200 gr fructe


Absolut interzise:
- lapte
- fructe inclusive lamai in cele 3 zile
- legume gatite
- carne sau peste prajite
Mentinere


Produse care pot fi consummate fara limite:
- carne de vita, pui, curcan, porc (inclusive ficat, muschi file/pastrama) fiarta, gratar
- peste orice fel: fiert, gratar, afumat, sardele
- iaurturi si branzeturi pana la 7% grasime (cu exceptia laptelui)
- legume crude si gatite: salata verde, rosii, castraveti, ridichi, varza, ardei gras, gogosari, ardei iuti, conopida, broccoli, ciuperci, dovlecei, fasole verde, spanac, gulii, fenicul, telina, ceapa, usturoi, sparanghel, anghinare, praz, andive, hrean si toate ierburile aromatice: marar, patrunjel, leustean, busuioc, tarhon, dafin, oregano. Se pot folosi: sare, piper, boia dulce/iute, scortisoara, chimen, curry
- oua (dar sa nu fie prajite)
- condimente naturale
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de leonutza69 Mar 02 Mar 2010, 11:43 am

ai dreptate e greu de tinut mai ales cand ai de hranit familia pe langa tine, dar cu ambitie....bafta, si mersi ca ne-ai trimis-o si noua....nu e rea deloc.
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de danae Mar 02 Mar 2010, 11:47 am

Iti dai seama, cand miroase a sarmale si tu ai un iaurt in fata Sad . Dar ma gandesc ca pana la Pasti sa o tin. Va tin la curent cu cat dau jos.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de adelina24 Mar 02 Mar 2010, 12:21 pm

Sincer , danae , aceasta este o reteta pentru cine nu are barbat si copii , ca sa nu mai spun de ditamai lista pe care trebuie sa o tii minte . La mine sotul vrea ceva , fetita cea mare vrea altceva , iar cea mica vrea alt ceva . Mie imi trebuie ceva mai simplu .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de danae Mar 02 Mar 2010, 2:41 pm

La prima vedere, e greu de tinut. Eu de fel sunt o pofticioasa, adica imi e pofta si de paine acum. Si din cauza asta nu am putut sa o tin decat 2 saptamani.
Dar, de ex. saptamana asta mananc in fiecare zi, un ou, lapte batut, branza si salate.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 02 Mar 2010, 6:13 pm

N-am facut mare afacere cu slabitul luna asta. Tot acolo sunt. Am avut o perioada tare incarcata si nu am avut cum sa ma tin de treaba. Dar nu disper, o iau de la capat.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de avr_dana Mar 02 Mar 2010, 6:39 pm

Buna tuturor

eu raport rusinos......0 pe luna asta cu toate ca imi doream -4kg..ba am cateva sute de gr in plus. Am tinut frumos pana mi-a venit c si apoi am tinut-o tot intr-o mancare ca o disperata pale pale
Sper ca luna asta sa fie mai bine.

Felicitari celor care au dat jos..si un pic si tot e bine, decat in plus Smile
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de arime Vin 05 Mar 2010, 11:50 am

Am revenit cu raportul kg pierdute... pe perioada concursului am reusit sa slabesc 1.300kg.

PS: In total de cand am anuntat ca vom incepe concursul, de prin ianuarie am reusit sa slabesc 3.300kg wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de avr_dana Sam 06 Mar 2010, 8:12 pm

Felicitari Arime Flowers Flowers
Ai scazut sub 70 ? sau esti cu mult mai jos :D

Apropo superbe torturile si pantera roz...chiar seamana ...m-am "holbat" mult la ea si chiar seamana croseta
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de cris69 Sam 06 Mar 2010, 8:48 pm

eu am 62 kg. deja am primit reclamatii ca arat bine si sa nu mai slabesc. mi-ar place sa ajung la 60 kg. asa doar de fentezie -cum zice fiimea. ma simt foarte bine. am trecut de la masura 34 la blugi la marimea 29 si vad ca si asta e destul de lejera. am zis ca merg sa incer un 28.
trebuie sa mai poset torturi si ce am mai mesterit. mi-e urat ca nu pot descarca pozele direct din calculator ca atunci cu siguranta as fii pus demult.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de came_lia Sam 06 Mar 2010, 9:36 pm

Nu am slabit deloc- dar nu am putut face mai multa miscare din cauza vremii rele. Am reusit totusi sa mananc mai putin la serviciu, si sa beau ceaiurile cu mai putin zahar.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de arime Dum 07 Mar 2010, 12:56 am

milena a scris:eu mi-am propus sa dau jos 4 kg si am reusit numai 3 kg ,sincer ma bucur bucurie

Cu o mica intarziere, am fost cam prinsa zilele astea... a venit momentul de premiere.

Castigatoarea cu -3 kg este Milena
primul primul primul primul
Felicitari sincere si multa vointa pe mai departe, sa reusesti sa slabesti cat ti-ai propus.
ura

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Felicitari tuturor de participare, bafta in continuare pt. cele ce vor sa ramana in concurs, pe 1 aprilie dam iara raportul dama

Dana din pacate n-am reusit inca sa scad sub, dar nu-mi pierd aceasta speranta wink
later edit: merci frumos pt. aprecierea vis-a-vis de "tortulete" hug
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de leonutza69 Dum 07 Mar 2010, 1:07 am

felicitari si la mai putine kg! primul
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de came_lia Sam 13 Mar 2010, 8:16 am

aglaia a scris:Cu ceaiul antiadipos nu sunt probleme daca nu prea mananci . Daca mananci trebuie sa ai un start puternic , cel putin la inceput pana se obisnuieste un pic organismul .

Eu folosesc ceai antiadipos chinezesc, cel in cutie verde. La mine dureaza 6 ore pana vin surprizele, cum zicea Leonuta, de aceea il beau sambata sau duminica dimineata, daca stiu ca stau acasa.

As vrea sa incep sa alerg, am o ora pauza de masa de la 13 la 14, pauza in care pot sa fac ce vreau-dar este inca zapada, si asta ma scoate din minti.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de andreea_2008 Mier 31 Mar 2010, 4:20 pm

arime a scris:
Andreea, dandana, Ramo nu fiti suparate, o luam de la capat cu concursul - ne revedem la raport, de data asta pe 1 aprilie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am venit sa dau azi raportelul pt 1aprilie wink
greutate: 51.5 kg (-2kg aprox, -3.5dc luam in calcul greutatea din prima zi de dieta dar nu prea era reala ca era fix dupa zilele de mucenici :D)
bust - peste sani: 84 (-2cm)
bust - sub sani: 74 (-3cm)
talie: 66 (-3cm)
burta - peste buric: 73 (-3cm)
burta: 81 (-3cm)
fund: 91 (-3cm)
coapse: 52 (-1.5cm)
gamba: 36
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de mickyta Mier 31 Mar 2010, 4:47 pm

eu nici nu indraznesc sa scot nasul din barlog. nu m-am canatrit recunosc dar nici nu ma astept sa fiu surprinsa sa vad nu stiu cate kg in minus. o sa ma urc de curiozitate pe cantar, macar sa ma sochez . va pup si felicitari celor care au avut vointa.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de manus marioara Vin 23 Apr 2010, 10:40 pm

Hai sa mai zic si eu cate ceva...fiind sarbatoare azi am pus la mesaje ,mai multe decat totalul de cand m-am inscris....Deci am un baiat de 4 ani cel mic.Dupa ce l-am nascut am ramas cu 110 kg. mult,nu?ei de mica am fost durduliesi m-am luptat cu ele, kg.acum disperata sa slabesc am incercat de toate ba chiar ajunsesem sa dorm cu ceaiul de sunatoare la capatai.din cauza durerilor de stomac.Acuma,am vazut pe Etno la taifasuri un medic care te asigura ca slabesti etc.Nuva spun ca am incercat tot felul cu ,,banii inapoi'si degeaba.Astanu dadea inpoi nimic dar nustiu ce m-a incantat si am facut comanda de ceaiurile alea.3 zile mi-a fost foarte greu i-mivenea sa mananc si varul de pe pereti,cu toate ca nu eo dieta de infometare,va explic imediat in ce consta.Mi-a fost usor s-o tin pt ca venea maica-mea si lua copii la ea sa pot sa lucrez linistita,nu avea cine sa mi faca pofta iar seara mancam inaintea lor.deci mi-a venit coletul 300 ro pt 2 luni.In el 2 pungi de ceai amestec din vreo 12 plante si 2 sticle de tinctura-1 de ment si 1 de trandafir.Cea de menta pt prima luna 3 cani pe zi cu cate 10 pic in cana inainte de masa.Masa consta in carne de orice fel,vreau sa spun ca nu conta daca e prajita sau fiarta,oua branza cascaval ,peste,i-mi pare rau ca nu mai am cartus la imprimanta ca mai am si acum foile date.Dieta se bazeaza pe lipsa carbohidratilor din alimentatie.nu ai voie sub nici o forma legume sau fructe.Cum va spuneam 3 zile am chilalait de foame nu pt ca nu mancam,ci pt canu erm invatata,apoi treptat m-am obisnuit.in 2 saptamani se vedea cu ochiul liber.pe langa ceai mai am primit si niste betisoare care masurau nivelul la nu stiu ce in urina,daca nu respectai sa mananci ce spunea doctorul nu se colra betigasul.daca respectai se facea mov semn ca se topea grasimea.De Sh Maria de ziua mea am lasat si diet si tot;trebuie sa intelegeti ca afurisitele de betisoare nu s-au colorat.Apropo n-ai voie alcool si nici sa spargi seminte saiu nuci,interupe procesul de slabire.Abia dupa 3 zile sa colorat din nou betele.In a 2 a luna,acelasi ceai dar tinctura de trandafir;aici am slabit ca lumea.cam cat credeti ca am ajuns?.......85 kg.eu ma mir si acum cum am reusit s-o tin pt ca am maincercat de nenumarate ori dar...cred ca se poate si fara ceai pt ca m-am informat si am m-ai gasit ceva pe net.dar si ceaiurile au avut efectul lor ;puteai sa mananci langa mine cine stie ce tort si nu aveam nici cea mai mica pofta.Vreo 2 ani m-am mentinutpe aproape,dar am fost nevoita sa ma las de tigari pt a am luat mobila de bucatariein rate fara sa-ispun sotului si cand a venit de la munca si a vazut-o..i-am promis ca ma las de tigari si platesc ratele la banca.Incet incet am ajuns pe la 100 iar .Nu mai am puterea s-o iau de la cap,va doresc sanatate




kiss
manus marioara
manus marioara
helper
helper

Numarul mesajelor : 91
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 03 Iun 2010, 3:52 am

nu da nimeni o reteta care sa functioneze la dat jos kg ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie - Pagina 5 Empty Re: Concurs slabire!!! 1 februarie-1 martie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB