Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyMier 01 Mai 2024, 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

+16
miki72
Giobsy
kisslandia
mady85
avr_dana
Roxy
livia1981
ramomic
alessia
juliennej
deiutza23
ana_bela
dana_mi16
crixuta
andreea_2008
arime
20 participanți

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de juliennej Vin 29 Ian 2010, 3:06 am

seara buna!
ramo,esti mortala cu povestitul si asteptarea de dinainte de nastere.
aazi am facut level 1din 30 days si cred ca iar mi=am intins un muschi:((.
alessia-nu fi suparata,maninca in contiuare sanatos si o sa scazi..poate dupa ciclu,ai o supersurpriza.
am facut o super reteta de peste si baby carrots.de intereseaza pe cineva ,scriu acilea.
pe miine mi-am pregatit fasole verde cu tuna bucatar

vai fetelor, am doi copii ce cred ca sint autistici..e din ce in ce mai greu cu ei...unul dintre ei imi zice numele de cel putin50 de ori intr-o zi..daca sint ocupata cu alt copil atita ma cheama ,pina trebuie sa raspund..cu parintii unuia ma intilnesc luni.ei sint intr-o continua negare a fatului ca J are ceva.pt ei e doar comportament normal..asta e alt srtres pe care il am,meetingul asta cu ei,pt ca stiu cit de dificil o sa fie...
va pup si va doresc o vinere usoara!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de alessia Vin 29 Ian 2010, 7:23 am

Buna fetelor!

JULIENNE,vreau si eu reteta. Am gasit o reteta SB1 cu red snapper,insa mai vreau si alte retete,pt ca mi-am propus sa mananc saptamanal peste.

RAMO,deci MAMARUTZA s-a lasat cam mult asteptata si a venit cand a vrut ea rade .
Chiar daca imi arata cantarul in plus si nu-mi place,tot o sa mananc "de dieta",pt ca mi-am propus sa fie mai mult un stil de viata,adica sa caut mereu retete light si sa mananc cat mai diversificat pt a nu ma plictisi.

RAPORT:
-MD:3/4 pahar kefir fat free,1 felie swiss cheese light;
-P:un fel de salata din romaine lettuce(f putina),ceapa rosie,bucatele de piept de pui ;1 cioko mica s free(30 cal).
-C:Shrimp scampi cu parmezan ras deasupra;o felie swiss cheese light;o cioko calda s free.
-G:10 migdale,1 guma,2 bomboane s free.

Weekend frumos tuturor!
alessia
alessia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 248
Localizare : NEW YORK
Data de inscriere : 11/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 29 Ian 2010, 9:16 am

neata fetelor
ramo tare mult imi place cum povestesti. tare faza cu jocul pe calc rade
julie bafta multa la intalnirea cu parintii, sper sa mearga totul cat mai bine
alessia ai atitudinea buna, indif cat arata cantarul noi trebuie sa cont cu mancat sanatos si cat mai light. in legatura cu cantarul: eu patesc de multe ori ca in acea perioada sa-mi arate in plus si nu 600g ca la tine ci chiar 2kg asa ca nu te speria. cant la vreo 2-3 zile dupa ce-ti trece
la mine cantarul a revenit la sentimente mai bune, imi arata iarasi 52. tinand cont de cum am mancat sapt asta tare-mi e ca 53-ul ala era real si mi se trage de la week-end-ul trecut cand desi n-am mancat mult, n-a fost deloc SB...
am mai dat 1cm de pe burtica si unul de pe solduri Merci
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Vin 29 Ian 2010, 10:47 am

Neata fetelor
Julienne, si eu mai fac din astea….de fapt nu de cand sunt insarcinata ca altfel o iau razna daca ma gandesc la toate alea rele…… Cred ca e dificil sa le ai pe toate din pacate, da daca te concentrezi pe problem, nici nu le rezolvi, nici tu nu esti ok….In ultimii ani am fost mai optimista, si am fost mult mai ok. Gandeste-te ca ai pe cineva langa tine, ai un job care iti place, esti intr-o tara und ear vrea multi sa ajunga…Ii ziceam eu si Alessiei, uneori esti aici acasa si nu apuci sa te vezi cu rudele, prietenii cu lunile, asa ca distant asta e destul de relative, sa stii…..
Handrico, stii f bine ca vei avea greutatea dorita, probabil cand voi incepe iar dieta, nu ma voi mai agita pt cateva sute de grame, important e ca slabesti, chiar daca uneori mai stagnezu, mai retii apa….
Ramo, asa e, am auzit perceptii f diferite legate de acelasi tip de nastere, cezariana, depinde si de persoana, am o prietena care a stat la rezerva, a aruncat cu bani si a zis ca e naspa, si alta prietena, la regim normal, care a zis ca a fost super ok, si ca oricum trece repede….Eu probabil am emotii si din cauza ca nu prea am stat prin spitale, nu am avut nici cea mai mica operatie, si ma cam termina gandul de a fi taiata, anestezie, probabil m-as simti f bine daca as sti ca e si sotul meu cu mine, oricat ar fi ceva de greu, cand stiu ca trecem impreuna prin ceva, nu-mi mai fac griji….da la noi e cam greu accesul prin maternitati, plus ca la noi mai sunt problem si cu stafilococi si daca baga astia carantina, e si mai naspa…
Cat despre munci prin casa, nu prea vreau sa ma agit ca am eu piticu sa nu ma obosesc sa imi provoc nasterea, si cum sotul ma ajuta, stau mai cumintica, ca tare as vrea sa stea cel mic in burtica pana inchei 38 de saptamani.
Halinutzo, la cum te-ai tinut de treaba anul asta pana acum, sigur vei ajunge sa fii cat vrei tu de slabuta, plus ca sit u muncesti f mult si cred ca e important sa te alimentezi bine. Oricum stiti ca e f important sa nu slabesti mult, ca se strica pielea…Eu iar imi faceam acuma planuri, cat de repede vreau sad au jos kilogramele, insa mi-am adus aminte ca e naspa cand scazi f rapid…..eu in medie acu 2 ani am dat 3 kg pe luna, ceea ce e destul de bine….
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 29 Ian 2010, 10:51 am

f bine ca stai linistita cris pupi
eu cunosc o fata care a nascut la aproape 36sapt pt ca s-a suparat si s-a consumat fff tare cand a fost la control si a facut doctorul misto de ea, i-a zis ca-i obeza si-n toate felurile. asa de tare s-a suparat si a plans ca pana seara a intrat in travaliu
imp e ca au fost amandoi bine dar sa nu bati asa un doctor idiot?>


l.e.: 3kg/luna e fffff bine pupi
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Vin 29 Ian 2010, 11:08 am

andreea_2008 a scris:f bine ca stai linistita cris pupi
eu cunosc o fata care a nascut la aproape 36sapt pt ca s-a suparat si s-a consumat fff tare cand a fost la control si a facut doctorul misto de ea, i-a zis ca-i obeza si-n toate felurile. asa de tare s-a suparat si a plans ca pana seara a intrat in travaliu
imp e ca au fost amandoi bine dar sa nu bati asa un doctor idiot?>


l.e.: 3kg/luna e fffff bine pupi

Doamne pazeste-ma, da cred ca il nenoroceam pe doctor. Cum sa faca misto de tine?!!!!
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 29 Ian 2010, 11:14 am

un cretin....a luat-o ca ea nu se uita in oglinda, nu vede cata vaca s-a facut. ca e obeza si asa o sa ramana etc.
ea se pare ca a fost prea afectata de ce i-a zis idiotul si n-a reactionat in nici un fel pe moment dar cand a aj acasa nu s-a mai putut opri din plans

eh...imp e ca si bebe si mamica sunt ok. iar bebe e acum un rasfatat, un mancacios si-un plangacios. numai in brate vrea sa stea altfel incepe show-ul rade
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de alessia Vin 29 Ian 2010, 7:04 pm

HIIIIIII!!!!!!!!!!!!
Asa e CRIS,stiu ca nu e bine sa slabesti mai mult de 3-4 kg pe luna,dar nu-mi fac eu probleme din astea,pt ca eu de obicei nu slabesc mai mult de 2 kg pe luna.Slabesc de obicei in primele 2 sapt de dupa ciclon,iar in saptamana premergatoare si cea cu ciclonul,in cel mai fericit caz statzionez,asta daca nu pun ceva pe mine. Acu m-as bucura cel putin sa nu pun.De-as slabi si 1,5 kg/luna si as fi suuuuper multumita.Ce mai si cu 1 kg/luna as fi multumit,ca ar insemna in 4 luni sa am 49 kg,adica pana pe la sfarsitul lui mai....

ANDREEA,am impresia ca unii doctori sunt nebuni...cel putin la noi in tara...Merita dati in judecata,pt ca nu e profesional deloc ceea ce fac ei.

DANA_ME,cum merge cu dieta,ai reusit sa te organizezi si sa mananci la micul dejun?

RAMO,tu cand te mai cantaresti? Eu cu siguranta o voi face duminica viitoare si nicidecum mai repede,ca am toate sansele sa ma demoralizez de tot.
alessia
alessia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 248
Localizare : NEW YORK
Data de inscriere : 11/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de juliennej Vin 29 Ian 2010, 8:16 pm

ziua buna!
cris-eu sint in general o persoana pozitiva..dar citeodata cind se aduna multe,ma apuca si pe mine...

andrica-doamne ce doctori..asta nu s- dorctori..nu -s nici macar umani.cum sa te ami lasi pe mina lor:(trist...eu la-s fi dat in judecata.

alessia-uite retea pt peste
eu am folosit haddock.poti folosi cod.
o lingura maioneza,o lingura lamiie storasa(eu am pus o lamiie ca imi place mai mult)o jumate de lingura praf de ceapa,piper
pui pestele in tava,pe deasupra pui amestecul asta si presari o linfura -doua de bread crumbs.e suuuuuuuuuuuper!
morcovii ii faci pe aburi.
faci un sos din :o lingura maioneza,o lingura lapte,lamiie,o jumate lingurita praf de curry si o jumate lingurita miere.le pui toate pe foc pina la un clocot.sosul se ingroasa si il torni peste morcovi.eu am luat din aia mici,baby carrots.merge excelent cu pestele.
pofta buna:)!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de Roxy Sam 30 Ian 2010, 12:39 am

salutare, fetelor !

Am trecut sa va citesc, sa va salut si sa va scriu si eu una alta. Am avut o zi lunga asta, dar gata, e weekend. Maine seara avem intalnire intre prieteni, iar duminica un botez la care o sa ne facem prezenta la biserica si paote vreo ora la sala. Cand o sa se incinga petrecera, noi plecam. oricum, sper sa ma odihnesc zilele astea.
Cris, ai grija de tine. Mai e putin.
Andrica, felicitari pentru cm in minus.
Livia, treci mai des. Pup pe Stefan.
Ana, si aici a fost frig, acuma e putin mai bine. Ninge ca in povesti. Tudor ma tot intreaba "unde e sania?" asa ca maine se lasa si cu o pimbarica cu sania.
Alessia, imi place ca esti atat de atenta la ce mananci si cum gatesti si meniul tau e mereu interesant. Si tu, si Julienne, la fel. Desi va aflati intr-o tara unde e atat de usor sa mananci junk food, voi sunteti foarte intelepte. Felicitari ! In ce priveste casa, cred ca am mai spus asta, sau poate din poze ai priceput asta, oricum ai intuit bine, stam la casa, dupa ce ne-am casatorit, am ramas sa locuim cu parintii mei, acum doar cu mama si fratele meu... Dar in acelasi timp acum 3 ani jumate am inceput sa ne facem casuta noastra. Am zis ca mai bine ne apucam din timp si incet facem ceva. O sa ramanem tot in perimetrul casei mele parintesti. Eu am primit casa bunicilor mei, parintii lui tati, am demolat-o si ne-am facut casuta noua. Dar desi sunt doua numere de casa diferite, intre noi e doar o curte destul de mare Smile Adica o casa e pe stanga, una pe dreapta, la mijloc curte.... Is tare obosita si incalcita in vorbe. Sper ca m-am facut inteleasa...
Dana, mai avem de lucru muuuult la finisaje. Acuma vrem sa comandma usile de interior si sa vedem odata cum facem cu incalzirea. Ne-am tot apucat de ea de vreo trei ori, dar pana la urma nu am mai facut-o. De fiecare data ne-a atras altceva, alta alternativa de incaziresi am vrea sa facem o alegere buna. oricum eu nu renunt la semineu in living. Ma bucur intr-un fel ca nu am facut pana acum incalzirea ptr ca e mai iefin acuma. Stiu ca tu ziceai ca aveti ceva sistem mai deosebit de incalzire, cred ca am si notat pe undeva. Sper sa ne ajute Dumenzeu tuturor sa ne finalizam planurile, sa ni se concretizeze dorintele...
Ramo, ce figura esti.... Mi te si imaginez cum erai. Si eu am fost tare stresata din cauza preeclampsiei si stiam ca bebe tre` sa mai stea in burtica. Vai, vorbeam cu el atat de convinsa ca il pot determina sa mai stea acolo cuminte si cum eram internata in spital, ma plimbam de colo` colo` vorbind cu copilu`. Cred ca aratam ca o nebuna. Apoi cu o zi inainte de a-mi face cezariana, mi-a cam dat de inteles ce urmeaza. A urmat alt circ, si abia asteptam s ail vad, si ma apuca plansu ca pleaca din burtica, si stresata ca oare cum o sa fie... Cand m-a dus la cezariana, a intervenit o urgenta la dr mea si apoi o alta urgenta cezariana cand sala era pregatita ptr mine. copilul acela nu a supravietuit.... In tot timpul asta eu stateam in sala de pre-travaliu unde mamicile erau in chinuri, strigate, urlete..... Unele plangeau, altele mancau, eu nu aveam voie nimic, altele isi injurau sotii la telefon....La un moment dat, auinceput sa apara mamici care nascusera si pe care le mai tineau doua ore acolo. Eu cum nu aveam nimic, nimic in afara de frica, stres, foame, sete... am inceput sa ma plimb pe la ele, s ale acopar ca tremurau de frig, s ale incurajez, sa fac transporturi de mancare &co de la "fereastra cu publicul" la proaspetele mamici. In tot intervalul asta, vreo 4 ore, cred ca am fost de 20 de ori la baie, cred ca am avut o fixatie... Pana la urma mi-au taiat tot elanul ca m-au chemat sa imi puna sonda, nasol moment... Am stat asa vreo 20 d eminute si apoi a venit asistenta sa ma duca la sala. Ori ca eu am fost deja epuizata, ori ca femeia aia chiar a vrut sa ma duca cu viteza, oricum eu aveam impresia ca ma taraste dupa ea si i-am zis vreo doua, de genu "nu stiu daca observati, dar eu chiar sunt insarcinata si mai am si o chestie incomoda in anumite zone delicate, asa ca va rog sa nu ma mai trageti in halu asta dupa dvs. " Si apoi sala de operatie, reflectoarele, doctorita mea zambitoare... Noroc cu ea, altfel nici nu cred ca aveam curajul sa ma urc pe masa. Conteaza enorm increderea pe care ti-o inspira medicul. Ultimul lucru ce mi-l amintesc. Care este numele copilului ? Eu: ....... Tudor Matei. Ea: nume de conducator..... Primul lucru ce mi-l amintesc e ca tot o intrebam pe dr: Are toate degetele ? E bine ? Cate kg are ? Si apoi m-am tot chinuit sa citesc bratarica de pe mana, dar in salon era intuneric si eu vedeam in ceata...SI doamen mare bucurie pe capul meu, dimienata pe la vreo 5 cand a venit asistenta la"toaletat" si a aprins lumina.... Atunci m-am linstit ca am putut citi...Nu stiu de ce am avut obsesia asta. DIn cauza problemelor cu tensiunea, am fost fff stresata...Apoi am facut alte descoperiri, ce, cum pe unde doare....
Nah, nu a intrebat nimeni, dar eu v-am povestit asa, aproximativ, o parte din ce am trait eu atunci...

Va pup ! Noapte buna !
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ramomic Sam 30 Ian 2010, 2:56 am

Buna fetele kiss .
Tare imi plac povestile despre nasteri Merci . Eu am avut o altfel de experienta wink ... travaliu vreo 12 ore, plimbari la greu ca nu aveam stare, vaietaturi si altele de genul (fara strigat ca mi-a fost jena), stat pe galeata sa ma dilat de ma dureau crunt picioarele de la marginile alea (ca ma apasau 95 kg Rolling Eyes ) si tot timpul ma gandeam ca trece, ca doar nu poate tine o vesnicie Smile ... si a trecut si nici nu mi-am dat seama cand a zburat timpul (ca doar am fost ocupata boo ). La un moment dat am cerut si eu epidurala, dar medicul m-a sfatuit sa nu o fac ca nasc mai repede fara ... am fost de acord cu el ca nu se putea altfel, dar imi venea sa-l strang de gat shot . Intre timp s-a nascut un bb de 1.7kg si a urlat mamica lui de m-a si scos medicul din sala de nasteri sa nu o vad ... era si la al treilea copil al ei Shocked. A nascut in 5 min.de cand au adus-o in sala de nasteri, deci chiar nu stiu care a fost problema ei; inca una a nascut pe drum spre spital si urla si ea ca din gura de sarpe cand a ajuns. Va dati seama ce ganduri aveam eu in momentul ala nor. Apoi cand a binevoit Mamarutza (de 3.9 kg si 58 cm) sa iasa la lumina cu parul ei negru, mult si incalcit am uitat tot ... mai ales ca am vazut in direct aparitia rock si in scurt timp o tineam in brate Smile . Parca si acum o vad love ... si imi amintesc linistea aceea de dupa Merci . Nu am dormit deloc in acea noapte gandindu-ma ca nu am intrebat una si alta... abia am asteptat sa mi-o aduca in salon wink . Dar asta a fost abia a doua zi la pranz.
Imi amintesc mereu cu placere acea zi desi a fost greeeeeuuuu Smile .
Deci CRIS pregateste-te de o experienta minunata love . Nu te gandi la taieturi, cusaturi, ragade si altele. Gandeste-te la momentul cand toate vor fi trecut hug .
ANDRICA legat de acel medic shot ... este si in Cluj, la clinica la care am nascut eu un medic la care am fost sfatuita sa nu ma duc daca am probleme cu greutatea. Am auzit ca la fel vorbeste si el cu viitoarele mamici supraponderale. Pacat ca nu ii reclama nimeni.
JULIENNE chiar ieri vorbeam cu sotul despre autism. Am citit undeva ca in Africa sunt extrem de rare cazurile de autism datorita faptului ca mamele isi poarta mereu copilasii la san.

Sper sa nu va suparati ca m-am abatut iar de la subiect Merci .
Raport nu dau ca am mancat prostii Embarassed .
ALINUTZA azi aveam 87.4 kg, cat aveam si aptamana trecuta la un moment dat, deci nu am mai slabit deloc ... sper de luni cand incepe concursul sa vad rezultate mai bune Smile .

Am primit azi cartea Slabesti mancand (de aceea am mancat wink ) si merg sa mai studiez. E vorba despre o dieta bazata pe indici glicemici si combinarea alimentelor. Daca gasesc ceva interesant va spun si voua. Adica tot ce am citi pana acum din ea suna bine, dar daca gasesc ceva mega-super-extra-interesant va spun lol! . Sau daca vreti va spun tot prietenie .
Sunt si retete la final, asa ca daca gasesc compatibile cu SB le pun aici (nush daca in secolul asta sau in secolul urmator, dar promit ca o voi face peace ).

Va pup fetele si va doresc un we superb pupi prietenie
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de alessia Sam 30 Ian 2010, 7:23 am

Buna, am revenit la raport.
-MD:2 clatite SB(din 2 oua,4 linguri Philladelphia fat free,1/2 lingurita de ulei=235 cal),o cafea cu creamer.
-P:o salata mica-mica(1/2 rosie,2 felii de castravete) si o bucata mare de piept de pui;
-C:o salata din romaine lettuce,o linguritza ulei,red wine vinegar,2 linguri parmezan ras;o conserva de ton;cioko calda s free;
-G:10 migdale,1 mozzarella stick part skim,2 gume,o bomboana s free.

Julienne,merci pt reteta.O notez imediat,dar o voi face este 2 saptamani(fara curry ca nu-mi p[lace si fara morcov).Pt saptamana asta am comandata deja papaua si am in plan legumele tale la cuptor.

ROXY,am inteles care e treaba cu casuta,sa va ajute Dumnezeu s-o terminati cat mai repede si sa va mutati in ea.Oricum sunteti in stadiu destul de avansat cu ea.

RAMO,ma bucur ca-ti place cartea ;bafta multa de la 1 februarie,atat tie ,cat si celorlalte fete care s-au inscris.

Noapte buna,pe maine kiss
alessia
alessia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 248
Localizare : NEW YORK
Data de inscriere : 11/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Sam 30 Ian 2010, 11:08 am

Neata fetelor Smile
Roxa, Ramo, asa e, sunt 200% convinsa ca experienta e fantastica si ca nimic din ce se intampla naspa nu mai conteaza Smile
Sunt sigura ca va fi foarte fain si diferit de tot ce am trait pana acum. Mai ales ca deja is topita dupa cel mic, la fel si tati.
Chiar am discutat cu multa lume in legatura cu atasamentul pe care il ai cu bebe, sunt mamici care se indragostesc de bb doar cand il vad, cat e in burtica nu pare asa palpitant. Pentru mine insa experienta asta e ceva deosebit, noi ne-am dorit multa vreme un bb dar am considerat ca nu e momentul, si imi imaginam de 1000 de ori cum va fi cu burtica, cu gazutza miscand pe acolo, etc Smile.
Nu imi pot imagina cum va fi sa il vad, sa il iau in brate si sa ii dau laptic Smile, mi se pare ceva....wow, oare mi se intampla mie?

Cu emotiile astea cred ca e si din cauza ca stand acasa, incepi sa te gandesti la toate prostiile. Cred ca e f fain daca reusesti sa mergi la servici cat mai mult si sa fii ocupat, mie deja imi era f greu, ca ma simteam cam nasol.
Si aseara am fost la niste prieteni si mi se pare taaaare greu sa stai pe un scaun multa vreme, haina nu mi se mai incheie toata, papucii la fel...ufffff.
In fine, v-am innebunit, noroc ca sunt multe mamici pe aici, ca altfel sfarseam batuta:P ......de-abia astept sa impartasesc cum voi si momentul nostru, cum a fost cand am deschis ochisorii pe lumea asta Smile.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de avr_dana Sam 30 Ian 2010, 12:25 pm

hello helooo fetelor
moama da cate ati mai povestit Smile
...nici nush de unde sa incep :P


...hmmm eu am nascut la inceputul verii, in plina sesiune. Cu o seara inainte chiar studiam din greu...dar nu prea puteam sa stau relaxata din cauza burtii mari . De dim pe la 5" am facut pe mine"...de fapt mi se rupsese o parte din apa +membranele. LA cat de somnoroasa sunt, m-am intors pe partea celalta vrand sa-mi continui somnul ;))...dar nu puteam...m-am invartit de cateva ori prin pat fara succes. MA simteam uda si imi ziceam ca am facut pe mine.....pana sa ma dau jos din pat a durat ceva . Pana la urma m-am dus la baie si am constatat ca se apropie momentul ala...tam ..tam.
Am sunat la salvare ( ca asa mi-a indicat doc mea sa fac, ca in Iasi sunt 2 maternitati si nu stia care e de garda pe ziua repspectiva )iar in asteptarea salvarii, m-am machiat...si imi alegeam cerceii ....Prietenele mele , cu care stateam in ap....ziceu ca nu-s normala , cu apa rupta eu ma modesc. Nu aveam nici o emotie...si tot le faceam sa rada...ca ma duc sa nasc o broscuta mica ( aveam unfix , si am - ca, copiii proaspat nascuti is urati tare ca niste broscute sau soricei) .
...a... era 31 mai .....si eram tare ingrozita ca se va naste la o data asa de urata...doamne 31 mai...nu puteam suporta asa ceva (sincer nush de ce)
Intr-un final am aj la Cuza Voda la maternitate...si am mai stat asa 3 zile, ca flacaul meu nu vroia sa iasa...dar ma tineu sub observatie ca avea ff putin lichid. Eu inca ii spuneam doctoritei ca ma duc sa dau un examen si vin inapoi in maternitate......la care ea a facut o fatza Shocked . PAna la urma mi-au pus o pastiluta de declansare a sarcinii si in noaptea de 2 spre 3 inunie la orele 3.00 a venit micul DAvid pe lume cheers
A fost o noapte fff linistita, nici o nastere la orizont, insa afara ploua cu galeata . Am stat in camera de nasteri tot travaliul iar doctorita mea nu a plecat nici o secunda de langa mine ......m-a tinut de vb , mi-a pov din viata ei ...numai sa nu simt durerile ....o doctorita de milioane flower , ea m-a taiat, cusut, taiat cordonul...tot tot, nu am avut moasa. ...
...DAvid a iesit in 2 minute. CAnd m-am urcat pe masa si am impins o data ..a iesit ca dopul la sampanie rade
Si l-am tinut in brate imediat dupa ce l-au curatat ...si mi-au dat lacrimile
....asta e povestea mea ......... love love


...si inca ceva...copilul meu nu a fost deloc o broscuta urata.......a fost ff curat si niste trasaturi......... flower

.........dupa atata poveste am uitat ce vreu sa mai spun

croseta .......dar revin
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Sam 30 Ian 2010, 12:31 pm

Misto povestirea, v-am molipsit pe toate fetelor, aveti o burticoasa care va aduce aminte de momentele astea dama rade
Dana, ce doctorita ai avut? Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de deiutza23 Sam 30 Ian 2010, 12:53 pm

hello fetele,revin si eu dupa o sapt nebuna de servici.
abia am avut timp sa mai fac ce trebuia in casa,nicidecum sa intru sa pov cu voi.dar sapt viitoare sunt sch 3 si dim iar sunt alalturi de voi.
ANA ce ai facut la doct,cum sunt copiii,nu ai mai intrat sa spui.sper ca e totul ok pupi .
eu sapt asta am mancat putin la servici si mult seara la 20 acasa,mai bine spus fffff mult,dar ma mentin intyre 58,5 si 59 kg,de luni dau raport cu greutatea de start si intru la concurs,cu toate ca sapt viitoare imi vin bucuriile,sper sa nu fac ravagii culinare.
inca nu stiu dc sa numar cal sau sa mananc disociat pe zile,ma hot si va anunt.
bafta la toate la dieta si mai vb,paaaaaaaaaa.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ramomic Sam 30 Ian 2010, 6:12 pm

Buna fetele kiss .
Pana acum am mancat asa:
- 3 cremwursti din piept de pui
- 3 bucati ficat de pui pane Embarassed
- o banana, 1/2 portocala si un actimel 0.1% gr
Azi aveam cu 100 gr.mai putin decat ieri rock ; vad ca atunci cand mananc aiurea slabesc mai bine rade .
DEIUTZA pupi ma bucur cand mai treci pe aici. Trebuie sa te hotarasti repede ce dieta vrei sa ti ca mai e o zi pana incepe concursul lol! .
DANA faina experienta ta cu Davidutz hug ... sa sti ca nici eu nu am stat pe masa de nasteri mai mult de 20 min wink ... nu am vrut sa urc decat cand a fost musai Merci .

Cu toate povestile astea despre nasteri am uitat sa o intreb pe ANA de bb-ei. Sper ca sunteti bine si te asteptam cu vesti buuuuuuuneee:kisss: hug .

Vorbim mai incolo fetele pupi prietenie .
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Sam 30 Ian 2010, 7:15 pm

Ramo, vezi ca eu va incurajez pe toate sa slabiti, sper ca veti ocupa topul clasamentului Smile.
Ana chiar n-a mai intrat de ceva vreme. O fi avand probleme?
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de ramomic Dum 31 Ian 2010, 1:40 am

Cam bate vantul pe aici Sad .
Continuare raport:
- 3 jumatati de ficat pane
- o felie de paine cu pasta de linte verde
- un baton de fructe fara zahar
CRIS o sa avem nevoie de galerie hug . Doamne ajuta sa ne depasit cu toate targhetul Merci .
Sper ca sunt bine ANA si bebeii pupi .
Merg la nani acum, vorbim maine pupi prietenie .
ramomic
ramomic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 209
Varsta : 45
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 03/11/2008

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de juliennej Dum 31 Ian 2010, 2:19 am

uite cris si viitoare mamici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sper ca merge..
despre camera bebelui,pe scurt(pt cine intereseaza).sper sa pun si articolu ala miine..si sper sa nu supar pe nimeni..in linkul de mai sus ,ai muuult mai multe..
-peretii sa fie un culori soft
-lumina naturala sau lampi de preferat becurilor puternice
-daca ai patut,incearca sa-l pui in mijloc ca bebele sa poata vedea peste tot si nu doar intr-o anumita pozitie
-cind bebele este mobil,e de preferat sa schimbi patul cu o salteluta joasa de unde sau unde el poate sa mearag singur la culcare sau poate sa coboare singur cind nu mai doarme(asa ii dai indepnendenta)
-incearca sa-i pui o oglinda la nivelul lui
-o bara in perete cu oglinda(ca la balet)dar la niv lui pt a practica ridicatul corpului
-pe jos sa ai o varietate de textures-de la parchet,podele la ceva soft ca o piele de caprioara
-cind incepe sa stea,sa ai o masuta si un scaun la el in camera (pe marimea lui)unde sa poata face activitati
-sa incerci sa ai ceva din natura tot timpul(fie un acvariu,fie flori,ramuri)
-sa ai tablouase puse la nivelul lui si sa vb cu el despre ce e in ele(de obicei animale si din natura ,anotimpuri)
-unde ii schimbi scutecul sa ai mobile pe care sa le atinga si altele la care sa se uite
-de preferat un rocking chair
-cind creste sa ai unul pe masura lui sau un calut sau ceva pe care sa poata face miscare aia de leganat
-cind incepi diversificare de mincare,fa-o mai intii in scop de gustat ,cite putin si nu in scop nutritiv
-cind il hranesti,implica-l in activitate ,adica du -i lingurita la gura dar pina la jumatatea drumlui
-si aici nota mare:nici un bebe/copil nu o sa stea nemincat sau nedormit;desi noua ni se poate parea ca a mincat putin,el stie cit are nevoie!ai incredere in el si nu il forta sa manince;asa se ajunge la obezitate
-cind e in high chair ,fa contact vizual cu el,chiar daca tu trebuie sa cobori la niveluel lui
-un NU mare premergatoarelor

mai revin de imi mai amintesc.nu stiu de o sa foloseasca cuiva..eu sper.cris,de crezi ca folosesc cuiva,pune-le si dincolo unde activezi.

raport-md-2 bisc wasa cu penautbutter165
gustare-ardei rosu cu felii de turkey breast-150
prinz-sandwich cu curcan si castra-365
cina-swordfish si eggplant -300+100-400
cioco 70%100
aproximativ 1200
a avut o zi luuuuunga si obositoare.era sa am accident..
o duminca faina!

-
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Dum 31 Ian 2010, 12:02 pm

Neata fetelor Smile
Julienne, bine ca esti ok si n-ai patit nimic.
M-am apucat sa citesc workbookul si m-a prins, cat de simplu e scris si la obiect.
Sa inteleg ca premergatoarele sau dispozitivele astea care teoretic ajuta copilul la mers nu trebuie folosite deoarece nu ii dau copilului sentimentul de independenta, ca il ingradesc?ri
Linkul merge doar daca intri pe
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
apoi selectezi din stanga sus DVD & WORKBOOK, si dupa aceea dai pagina mai jos si gasesti WORKBOOK.
Ma gandeam, de fapt m-am apucat sa adun niste melodii, mai ales de copii, pe care sa le invatam eu si sotul si sa i le cantam, sa aiba niste lucruri familiare, pe care sa le recunoasca si cand va creste, sa il invatam si pe cel mic. Am o melodie crazy Smile cu broscute, are niste versuri f faine si se aud si zgomote de broscuta rade , preferata mea.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de juliennej Dum 31 Ian 2010, 12:55 pm

neata!
da cris,premergatoarele sint mai mult pt adulti(adica sint un factor de convenienta pt adult)..pt copil ,il ingradesc si nu il ajuta cu nimic..
e f bine fain ca te-ai apucat de strins mmuzica,dar nu te stresa cu asta..daca in timpul zilei ii pui cd ,asa incet ,o sa invatati cintecelul impreuna.
Montessori From The Start, Paula Polk Lillard & Lynn Jenson eo alta resursa super ce ti-ar putea folosi si prin care te-ai putea acuma ca ai timp.cauta pe net si poate o gasesti online.
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de avr_dana Dum 31 Ian 2010, 1:34 pm

buna fetele

...sa nu-mi uit ideile...
Intr-adevar "NU PREMERGATOARELOR "...si e simtita pe propia piele. Eu l-am pus pe DAvid in premergator la 6-7 luni...si a stat muuult in fiecare zi, Credeam ca o sa mearga f repede ca zbura prin casa cu premergator cu tot.....dar dimpotriva nu era sigur pe picioarele lui, nu avea echilibru ( in premergator e sustinut, ii ofera echilibru, siguranta ) si pica pur si simplu din picioare ...Abia incepand cu 1 an mergea 3-5 m singur si pana la 1,3 ani a invatat singur . Deci premergatorul ne-a ingreunat mersul.......In loc sa mearga singur la 1 an...el abia at se tine singur pe picioare..si abia la 1,4 ani mergea singur... dar tot se mai impiedica .

Finuta mea are un copil tare precoce... a facut pasi singur la 8 luni , iar la 9 luni mergea singur fara probleme - si nu a stat deloc in premergator
SAu daca se recurge la premergator nu foarte mult timp pe zi. Al meu statea non- stop............deci din greseli invat...poate la urmatorul bb o sa fiu mai experimentata :P

Deiutza ma bucur ca mai treci pe aici . Ce fac copii?
Juli bine ca ai scapat cu bine, si e ff interesant articolul. SI eu o sa am o camera de copil de pregatit - de prescolar de acum wink

Ana.....asteptam vesti hug

Fetelor inca un pic si intram la concurs......eu pornesc de sus , dar sper la -4 kg la sf lunii...si o sa fac tot posibilul Smile

Cris doctorita cu care am nascut se numeste Vasiliu , dar din cate stiu e plecata in Germania de ceva ani. IAr doctorita care m-a monitorizat- Akad
Maria de la Elena Doamna - are cabinet pe pacurari .

Ramo orice scadere e bine venita.
Eu cu rusine vin sa spun ca luna asta am scapat doar de 1kg Sad LA inceput sigur am dat mai mult jos dar cu per ciclului si dupa am pus inapoi Sad
O duminica frumoasa tuturor si ne vedem maine la concurs
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de crixuta Dum 31 Ian 2010, 1:48 pm

Dana, tot e bine si un kg, sa stii, oricat minus decat plus :D.
Julie, am adunat intr-un folder toate informatiile si linkurile de la tine, nu gasesc cartea online, dar o mai caut.
Pe mine ma scoate sotul la aer, in sf sunt temperaturi pozitive si la noi, nu-mi mai tremura burtica de frig cand ies afara Smile.
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de juliennej Dum 31 Ian 2010, 2:24 pm

cris-plimbare placuta.ei eu plec mai incolo,dupa ce se trezeste hombre.eu sint in picioare de la 4:(

dana,vrei idei pt camera lui david?in principiu,patul sa nu fie inalt,sa ai la fel diferite textures pe podea,sa ai masuta si scaun mici,pt el,sa ai rafturi joase,orice jucarie sa aiba locul ei,sa ai o minibiblioteca ,sa ai ceva din natura (e f imp pt ei si relaxant in acelasi timp,acavariu e cel mai simplu),in dulapul lui de haine ,sa lasi bara mai jos sa poata sa aleaga hainele sigur(face parte din independenta,chiar de alege ceva ce tie nu iti place,lasa-l!
asa isi exprima creativitatea!)
in casa(baie,bucatarie,camera de zi)sa ai un raft mai jos unde el poate ajunge si sa aii pui acolo ce are nevoie(diferit de la camera la camera)..
si apoi jucarii,muzica...:)na,ca nici n-am asteptat sa zici de ai nevoie de idei au ba..de merg in ro imi deschid afacera:design montessori at home:))

duminica faina ,fetelor!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7 - Pagina 9 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete! - 7

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB