Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate III

+60
clau_andro
jeni carmen
loredana86
rachel
Dodo-pui
lennny
scami
simonag
24elena
claras
raluca1980
Antilopa Bongo
Ana Maria
rucsy
cosmi
denygina
emi
dariaoana
Ariadna30
maju1810
ALINAAVRA
Uca
zylv
irish05
DANIELA.I
alimami
anda81
ELENA76
madalina78
silvia elena
corilex
julix_2007
teisoara
bubu mic
Giobsy
MARI_H
danadea
came_lia
AlinaJ.Bijoux
SilviaDumitrescu
ancush
cretu_veronica22
Karina33
reya
Dionisia
lauricson
solmizel
adar
Noemi
ady_kat
Ramonica
costi_iacob
ramona75
Tache Marilena
LYNDA
andacoman
marlen372001
ioana soare
Dariaa
MihaelaT
64 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Joi 21 Ian 2010, 1:00 pm

Marlen, am dat gata primul meu fluturas tricotat.
Initial am vrut sa-ti scriu ca nu poci face schema, apoi am incercat si pe undeva am gresit, dar il voi repara cu sclipici kitchos printesesc lucru de mana queen
Si vi-l arat ca sunt tare mandra bucurie

Manecile as vrea sa le fac in dungi - negru/mov. La fiecare 6 randuri scad cate un ochi alternand partile (sa nu scad mereu pe aceeasi parte a manecii ?
(oare am scris romaneste ... ca-mi suna tare aiurea zid )
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ioana soare Joi 21 Ian 2010, 1:11 pm

Dariaa trebuie sa scazi obligatoriu la fiecare margine a randului. Deci daca tu spui ca e ok o data la 6 randuri atunci scazi asa, dar 1 ochi la inceputul acelui rand si 1 ochi la sfarsitul acelui rand. Altfel nu vei avea o maneca simetrica si nu va arata bine dupa ce o cosi.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Joi 21 Ian 2010, 1:16 pm

Exista o regula generala ?
Adica x cm maneca x lungime sa dea ok cu scaderea ochiurilor ? Nu ma-njurati, n-am facut in viata mea o manea Merci
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de costi_iacob Joi 21 Ian 2010, 2:04 pm

1. Fa un tipar din hartie sau panza cu forma manecii. (eventual "fura" maneca de la ceva care iti place cum vine pe persoana ptr care lucrezi). Cand tricotezi compara tot timpul cu tiparul (suprapui lucrul peste tipar). In felul asta iti dai seama exact ce ai de facut.
2. Lucreaza ambele maneci deodata, cateva randuri la una cateva la cealalta, pe perechi diferite de andrele, evident. In felul asta cresti sansele de a avea 2 maneci la fel.
3. Dupa ce le-ai terminat insaileaza-le intre ele fata la fata, prinde-le si de tipar si calca-le usooooor cu un pic de abur, ca sa corectezi abaterile si sa obtii 2 maneci identice intre ele si identice cu tiparul.

(trucul asta il stiu de la o croitoreasa ucrainianca. Ea lucra haine in care combina tricotul manual- pe care de multe ori il executam eu - cu stofa.)
4. Spor la treaba! tricot


Ultima editare efectuata de catre costi_iacob in Joi 21 Ian 2010, 8:24 pm, editata de 1 ori
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 21 Ian 2010, 3:29 pm

ai dreptate costi_iacob,

dar eu n-as avea rabdare pentru asta.

dariaa, manecile sunt trapezoidale, da ? deci trebuie sa-ti iasa la final un nr de ochi corespunzator centimetrilor masurati, da ?

uite aici 2 variante de maneca :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

1. varianta 1 - cazul ideal - ai scazut cate 1 ochi la 6 randuri si te-ai ales la final exact cu nr ochi masurati in cm pe model.
2. cel mai adesea - ai scazut si ti se pare ca e prea mult, lucrezi ultima portiune dreapta.

nu cred ca trebuie sa te stresezi pentru asta. doar, asa cum ti-a zis si ioana, sa iasa scazaturile exact simetrice (la inceput si exact la sfarsitulalceluiasi rand).
spor !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Vin 22 Ian 2010, 10:08 am

Va multumesc pt ajutor, sper ca in weekend sa prezint ce am facut lucru de mana

Si va mai rog un sfat: sa pun fermoar la gecuta sau daca as gasi capse mari de plastic sau nasturi ? Ce spuneti ?
Si sa cos intaritor la umeri sa nu se lateasca la spalari ???
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 22 Ian 2010, 1:21 pm

draga dariaa,

eu zic asa :

- daca e geaca de copil, fermoarul e mai practic, decat capsele si nasturii (copilul n-are rabdare sa inchida/ deschisa - stiu asta din experienta), dar fii atenta la dimensiune, sa gasesti fermoarul exact care iti trebuie sau lasi mai bine jos niste cm fara inchidere (presupun ca-i 3/4)
- intaritorul la umar n-are ce sa strice. dar : dupa ce ai incheiat umarul coase pe dosul lucrului cu un fir subtire, cat mai la culoare banda de rejansa pe linia de incheiere si e suficient, nu-ti trebuei neaparat cine stie ce intaritor.
- spala de mana (sau program delicat la masina, fara stoarcere), storci prin presare si usuci pe umeras.

acestea fiind zise, eu zic ca-i destul de practic, nu ?

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Vin 22 Ian 2010, 1:28 pm

Yes, multumesc frumos ! Flowers
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Ramonica Vin 22 Ian 2010, 9:40 pm

Am mai facut niste caciuli.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ramonica
Ramonica
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 15/11/2009

http://locul-meu-de-joaca.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ioana soare Sam 23 Ian 2010, 1:22 am

Ramonica dar tare harnica ai fost! Sunt frumoase caciulile si iau forma frumoasa pe cap! Felicitari! Flowers


Marlen , pe umeras dar la orizontala, nu? Caci altfel, daca e pus la uscat in pozitie verticala va atarna prea greu asa inca cu apa in el si se va deforma. Risti ca dintr-un pulover ce vine pana sub fund sa ajunga pana la genunchi dupa uscarea in pozitie verticala. Tricotajele se usuca doar la orizontala, ca sa-si pastreze forma.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 23 Ian 2010, 2:15 pm

ioana,

da, ai dreptate- scuze am uitat eu fac un fel de plan inclinat putin. deci nu chiar la orizontala, ca sa se poata scurge apa din el.

asa e - scuze !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ady_kat Lun 25 Ian 2010, 8:52 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am incercat un pulover pt fiica mea..e simplu..
nu apare bine in poza fiindca nu-i inca cusut..nu are nasturi..dar revin si cu o alta poza
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de LYNDA Mar 26 Ian 2010, 7:55 am

Foarte frumos arata si asa !!!

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ioana soare Mar 26 Ian 2010, 12:51 pm

Adi kat imi place puloverul si are nicte culori foarte frumoase! Asteptam si poza cu el gata, imbracat de destinatara:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 26 Ian 2010, 2:18 pm

adi_kat,

imi place culoarea de la pulover. de prea multe nu-mi pot da seama. daca l=ai incheia si l-ai pune pe model... am putea vedea mai multe.

ce am vazut pana acum, mi-a placut !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ady_kat Mier 27 Ian 2010, 7:13 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sunt 3 poze diferite
nu stiu ce veti intelege
dar sa stiti ca sta ff frumos pe Catalina!numai ca ea nu a vut sa se imbrace
s-o pozez

multumesc de aprecieri!
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ioana soare Joi 28 Ian 2010, 8:15 am

Adi_kat ce pacat ca nu se vad pozele mai bine, pentru ca este foarte frumoasa jacheta!Bine ca ne-ai aratat in poza de zilele trecute culoarea reala! Acum ca-i gata cusuta si cu nasturii pusi arata excelent! Imi place ca i-ai facut cordon.

Poti sa faci poza cu el imbracat pe fata ta si pe urma sa tai poza ca sa nu se mai vada capul daca de asta nu vrea sa stea la pozat:) Poate o pacalesti asa wink
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Tache Marilena Joi 28 Ian 2010, 8:30 am

Ady-kat este foarte frumos puloverul. Ioana are dreptate poate o pacalesti pe Catalina si ii faci o poza fara fata ei. Spune-i ca ii arati poza si o postezi numai cu acordul ei. In general copilul reactioneaza altfel cand ii ceri parerea si acordul in privinta unui lucru decat atunci cand se simte obligat sa faca acel lucru.
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 28 Ian 2010, 9:04 am

draga ady-kat,

a iesit frumos.

cum spunea si ioana, pozele se prelucreaza, ca sa nu se vada modelul. noi nu tinem neaparat sa o vedem, daca ea nu vrea.

sa-l poarte sanatoasa !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ady_kat Joi 28 Ian 2010, 10:30 am

multumesc...am sa mai incerc vreo poza cand voi ajunge la galati..unde este studenta fata mea...
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de LYNDA Joi 28 Ian 2010, 10:40 am

Ady-kat e super super frumos!!!

Cu siguranta ii sta foarte bine!!!

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Tache Marilena Joi 28 Ian 2010, 1:39 pm

Ady_kat, ma scuzi, am crezut ca fata ta este mai mica. peace
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ady_kat Joi 28 Ian 2010, 1:56 pm

Tache Marielna a scris:Ady_kat, ma scuzi, am crezut ca fata ta este mai mica. peace
nu-i nimic..nu aveai de unde sti...
am sa mai postez si altele...
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Noemi Joi 28 Ian 2010, 2:11 pm

Am terminat si eu un pulovaras. Initial am vrut pe fata sa ii fac 2 coloane cu un model dupa o schema dar mi-am prins urechile rau si am renuntat la idee.
In loc de schema am facut 2 randuri de torsade, si stricaciunea am acoperit-o cu 2 flori crosetate.
Acum nu arata prea bine pt ca nu este spalat si tot mai are tendinta sa se ruleze.
Este un fir cu 20% lana, gros, si sper eu calduros.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ady_kat Joi 28 Ian 2010, 2:13 pm

e dragut..cred ca e pentru o fetita!
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III - Pagina 2 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB