Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pulovere si alte creatii tricotate II EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pulovere si alte creatii tricotate II

+53
mica
supergirl
angells
Tache Marilena
sarahmihaela
LYNDA
milexina
came_lia
katynka
ancush
aleinad
silvia adriana
lucica
CCristinaC
Antilopa Bongo
odrina
vasilica
Eva
marlen372001
rucsy
Valentina
danadea
irish05
alinutza80
stella
corina.mihalache
ginab
Noemi
Ramonica
felicia13
geany
mariucab
carmenush
MihaelaT
Ana Maria
Laila
SilviaDumitrescu
MihaelaTM
Giobsy
diada
Dionisia
teisoara
Mada
Admina
julix_2007
elaelaela11
adar
Gabyx
ioana soare
bubu85
aisha
costi_iacob
Felicia2
57 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Felicia2 Mier 28 Oct 2009, 9:25 pm

am terminat si eu astazi un bolero si vi-l arat si voua:)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de costi_iacob Joi 29 Oct 2009, 9:16 am

ioana soare a scris:pai e buna orice suprafata plana in care poti infige ace.
e buna ideea cu polistirenul!
doar ca mie mi se face pielea de gaina cand il ating Smile

Eu desenez tiparul (forma exacta pe care o doresc pentru buna respectiva) pe o panza, apoi insailez marginile lucrului cu dosul in sus si aburesc cu fierul de calcat. Nu calc propriu-zis, doar plimb fierul usor pe deasupra, aproape fara sa ating lucrul.
Polistirenul face mizerie daca incepe sa se rupa....
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de aisha Joi 29 Oct 2009, 1:42 pm

Felicia, foarte dragut boleroul! Din ce fir l-ai lucrat ? Marginile sunt facute cu croseta?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de bubu85 Joi 29 Oct 2009, 1:56 pm

rocsana a scris:Postez si eu o vestuta pe care am terminat-o ieri. E facuta pe andrele groase de lemn pentru ca si firul este f gros. Sunt invatacel intr-ale tricotatului, nu stiu modele dar fac eu ceva fain si cu banalul stil pe fata sau pe dos lol!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Precizare: trebuie sa ii mai fac si niste inchizatori dar nu am mai avut rabdare si am postat Embarassed


invatacel zici?
vesta este superba
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 29 Oct 2009, 2:22 pm

Felicia e super boleroul, foarte finut! Lucrezi foarte frumos! Flowers

Costi asa e, ai dreptate cu mizeria, dar poate invelit in plastic merge. Oricum eu raman fidela plutei.
E foarte bine si cum faci tu, cu tiparul desenat, doar ca stiu ca nu toate firele suporta aburul. Depinde de compozitia lor. Daca nu vrei sa le speli, sa le introduci cu totul in apa, mai poti face si altfel - sa le prinzi asa cum ai spus tu si apoi in loc de abur sa pui o carpa deasupra si sa stropesti bine cu pulverizatorul cu apa. Lasi asa pana se usuca.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Gabyx Joi 29 Oct 2009, 3:26 pm

felicia, ce dragut e boleroul, panglica de satin ii da un aer chic
rocsana, e super vesta mai ales ca esti incepatoare love , la mai multe creatii fetelor
acum sa va arat un bolero pe care mi l-a facut mama, firul a fost de proasta calitate si pacat de munca depusa ca la prima spalare s-a scamosat si s-a facut urat Sad
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de adar Joi 29 Oct 2009, 4:26 pm

Superbe creatiile!!!!

Ioana, te rog din sufley, imi poti da schema la modelul acesta:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ?
Imi place de nu mai pot, trebuie sa fac ceva asa ... hug
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 29 Oct 2009, 4:32 pm

Gabyx frumos modelul si frumoasa si culoarea! Pacat ca s-a stricat la spalat!
...de ce tot militez eu pentru calitate ...

Ada sa-ti explic panoul cu model cu gaurele sau tot topul?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de adar Joi 29 Oct 2009, 4:55 pm

Doar modelul, daca esti draguta Smile love
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 29 Oct 2009, 5:00 pm

il verific diseara cand ajung acasa cu ce mi-am notat si ti-l scriu aici maine dimineata. nu vreau sa ti-l scriu din memorie, sa nu gresesc ceva.
dar sa stii ca asa iese, cu valurele. pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de elaelaela11 Joi 29 Oct 2009, 6:23 pm

Gabyx a scris:felicia, ce dragut e boleroul, panglica de satin ii da un aer chic
rocsana, e super vesta mai ales ca esti incepatoare love , la mai multe creatii fetelor
acum sa va arat un bolero pe care mi l-a facut mama, firul a fost de proasta calitate si pacat de munca depusa ca la prima spalare s-a scamosat si s-a facut urat Sad
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Foarte frumos boleroul. Cum e facuta marginea aceea incretita? Si eu imi doresc sa crosetez asa ceva imi place tare mult.
avatar
elaelaela11
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Tarnaveni, Mures
Data de inscriere : 10/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Gabyx Joi 29 Oct 2009, 8:11 pm

multumesc frumos, marginea incretita este realizata astfel: dupa ce termini de facut boleroul respectiv, il inchei si bagi din nou andrelele pe marginea boleroului si pe dupa gat Smile( ce mai de jur imprejur )
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Felicia2 Joi 29 Oct 2009, 9:55 pm

aisha a scris:Felicia, foarte dragut boleroul! Din ce fir l-ai lucrat ? Marginile sunt facute cu croseta?

multumesc pentru aprecieri.
firul este bumbac 100% la bobina mica, pus in doua. si pe margine e cu croseta. :D
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Felicia2 Joi 29 Oct 2009, 9:56 pm

Gabyx si Ioana Soare ...va multumesc cu drag. tricot kiss
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de julix_2007 Joi 29 Oct 2009, 10:30 pm

Felicia, ce bine arata boleroul tau. Imi place si forma si modelul si culoarea.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de elaelaela11 Vin 30 Oct 2009, 9:07 am

Gabyx a scris:multumesc frumos, marginea incretita este realizata astfel: dupa ce termini de facut boleroul respectiv, il inchei si bagi din nou andrelele pe marginea boleroului si pe dupa gat Smile( ce mai de jur imprejur )

Si exista andrele cu sarma asa de lunga? Pare destul de lung daca iei ochiurile roata.
avatar
elaelaela11
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Tarnaveni, Mures
Data de inscriere : 10/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Admina Vin 30 Oct 2009, 10:02 am

Imi dau si eu cu parerea, dar cred ca merge si crosetata acea margine. Deci tot asa, incepi sa adaugi picoruse, pe marginea puloverului si apoi cresti numarul de picioruse ca sa iasa valurit. Am si eu unul de acest gen, cumparat, tot cu volanase si la maneci si pe mijloc. Imi e tare drag. love
Gabyx, zic si eu ca si Ioana, pacat, ca e foarte frumos lucrat... Atentie mare la fire si la calitatea lor ca cer atata munca impletiturile, e si pacat. tricot
Felicia, foarte finut boleroul lila, imi place mult. Pacat ca vine frigul si trebuie acoperit cu alte haine mai groase.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 30 Oct 2009, 1:40 pm

Ada modelul acela sa face asa:

Se lucreaza peste 24 de ochiuri:

R1: 3 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 7 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri pe dos, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 7 ochiuri pe fata, 3 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta.

R2 si toate randurile pare (randuri dos) : 11 ochiuri pe dos, 2 ochiuri pe fata, 11 ochiuri pe dos.

R3: 3 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 6 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 2 ochiuri pe dos, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 6 ochiuri pe fata, 3 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta.

R5: 3 ochiuri lucrate impreuna spre stanga,5 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri pe fata,2 ochiuri pe dos, 2 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 5 ochiuri pe fata, 3 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta.

R7: 3 ochiuri lucrate impreuna spre stanga,4 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 3 ochiuri pe fata,2 ochiuri pe dos, 3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 4 ochiuri pe fata, 3 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta.

R9: 3 ochiuri lucrate impreuna spre stanga,3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 4 ochiuri pe fata,2 ochiuri pe dos, 4 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 3 ochiuri pe fata, 3 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta.

R10: 11 ochiuri pe dos, 2 ochiuri pe fata, 11 ochiuri pe dos..

Pentru model se repeta randurile 1-10.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Gabyx Vin 30 Oct 2009, 2:25 pm

ioana soare foarte bine ai explicat, eu nu prea ma pricep la detalii dar am intrebat-o pe mama
Admina, firul la inceput era destul de ok, mohair a folosit, bineinteles ca intai s-a scamosat, apoi dupa prima spalare zici ca aveam o carpa nu un bolero Sad
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Mada Mier 04 Noi 2009, 12:48 pm

Buna tuturor,
Desi nu cochetez cu andrelele, imi plac foarte mult tricotajele. Si cum am o bunica priceputa, i-am dus modelul si iata ce a iesit din mainile ei pricepute:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mada
Mada
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 04 Noi 2009, 1:21 pm

E bestial! Imi place de nu mai pot! ura ura
Talentate sunteti amandoua, si tu si bunica ta! Va completati foarte bine!
Ce fir este? Imi place foarte mult, pare foarte fin si are un drapaj superb!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Mada Mier 04 Noi 2009, 1:28 pm

ioana soare a scris:E bestial! Imi place de nu mai pot! ura ura
Talentate sunteti amandoua, si tu si bunica ta! Va completati foarte bine!
Ce fir este? Imi place foarte mult, pare foarte fin si are un drapaj superb!

Multumim foarte mult!
Firul este facut tot de bunica...tors..rasucit...sau care o mai fi procesul tehnologic wink
Acum am o noua tema pentru ea: un trenci dintr-o lanita groasa...acum poate aveti voi unde pot gasi un fir foarte gros... Si cand va fi gata, va trimit si voua.

Pupici!

lucru
Mada
Mada
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 04 Noi 2009, 1:47 pm

Mada a scris:
Firul este facut tot de bunica...tors..rasucit...sau care o mai fi procesul tehnologic
... m-ai dat gata de tot, esti norocoasa cu asa o bunica... Smile


Lana 100% groasa eu nu am vazut in mercerii. Incearca la magazinele on-line, vezi ca sunt link-uri la subiectul "...fire de calitate..."
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de teisoara Joi 05 Noi 2009, 12:07 pm

Foarte frumos si interesant MADA [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Creatia mea e deja mai palida[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de costi_iacob Joi 05 Noi 2009, 12:27 pm

Mada a scris:Buna tuturor,
Desi nu cochetez cu andrelele, imi plac foarte mult tricotajele. Si cum am o bunica priceputa, i-am dus modelul si iata ce a iesit din mainile ei pricepute:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mirat2 mirat2 mirat2
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate II Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB