Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pulovere si alte creatii tricotate III EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pulovere si alte creatii tricotate III

+60
clau_andro
jeni carmen
loredana86
rachel
Dodo-pui
lennny
scami
simonag
24elena
claras
raluca1980
Antilopa Bongo
Ana Maria
rucsy
cosmi
denygina
emi
dariaoana
Ariadna30
maju1810
ALINAAVRA
Uca
zylv
irish05
DANIELA.I
alimami
anda81
ELENA76
madalina78
silvia elena
corilex
julix_2007
teisoara
bubu mic
Giobsy
MARI_H
danadea
came_lia
AlinaJ.Bijoux
SilviaDumitrescu
ancush
cretu_veronica22
Karina33
reya
Dionisia
lauricson
solmizel
adar
Noemi
ady_kat
Ramonica
costi_iacob
ramona75
Tache Marilena
LYNDA
andacoman
marlen372001
ioana soare
Dariaa
MihaelaT
64 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 17 Ian 2010, 12:20 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Lun 18 Ian 2010, 3:52 pm

Buna ziua.
Mi-am luat inima`n dinti si acele de tricot si m-am apucat sa reproduc pt fie`mea aceasta gecuta din imagine.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Va rog frumos sa ma indrumati si sa mi spuneti cum trebuie sa fac la maneci, daca exista vreo schema standard pt partile mari si pt maneci cu scaderea, tare mult as dori sa-mi reuseasca.
Imi cer scuze ca n-am rasfoit in prealabil subforumul, trec acum sa-mi fac tema de casa, dar poate fur rapid de la voi sfaturi :-)
Editez sa spun ce am pana acum: cam juma` din partea de spate. Am facut 100 ochiuri, masurand ochiometric gecuta pe fi`mea, am mai adaugat eu la numaratoare, astfel incat sper sa-i vina.
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ioana soare Lun 18 Ian 2010, 4:22 pm

Din cate vad e cu manecile cazute, nu? Nu are rascroituri la subrat. Deci mergi drept pana sus.
Manecile trebuie sa aiba forma de trapez cu baza mare in sus. Cel mai bine e sa le incepi de sus, montezi atatea ochiuri cat de larga vrei sa fie maneca sus, si apoi ai doua posibilitati:
1.- sa scazi la fiecare margine cate 1 ochi o data la x randuri pentru a se ingusta uniform spre manseta sau
2. daca vrei sa arate ca in poza, incretite la manseta, atunci trebuie sa ramai cu mai multe ochiuri pe andrele decat sunt necesare pentru manseta - iar acest surplus de ochiuri il scazi in ultimul rand inainte sa incepi sa lucrezi manseta cu model elastic.

Si la spate si la fata trebuie sa faci o rascroiala mica pentru gat (mai adanca un pic la cele doua parti ale fetei) . Vezi si la "invatam sa tricotam impreuna II". S-a scris si acolo despre asta.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 18 Ian 2010, 4:25 pm

draga dariaa,

ca si raspuns, ti-am schitat repede un desen de pulover, cu explicatiile nu foarte detaliate.
am presupus ca ai mai tricotat si inainte.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
daca vrei si alte detalii, iti stau la dispozitie.

spor la lucru !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Lun 18 Ian 2010, 4:57 pm

Multumesc din suflet, tare mult as vrea sa-mi reuseasca, va multumesc pt explicatii !
Nici nu m-am gandit la cum fac la gat ... si daca va spun ca voi incerca sa-l infrumusetez cu ceva model ... of-of, curaj am, sa vad daca ma tin andrelele.
Multumesc de schema, este tare bine-venita !
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de andacoman Lun 18 Ian 2010, 5:18 pm

Dariaa, eu la gluga fac asa: dupa ce cos umerii (fata de spate) ridic ochiurile pe andrele circulare si lucrez drept, pana sus. Ca sa nu mi se rasuceasca la margini (in caz ca e lucrat jerseu) fac un ochi pe fata, unul pe dos, unul pe fata, unu pe dos... si intr-o parte si in cealalta..
mie mi-a placut cum iese
si la sfarsit dupa ce ai ajuns la inaltimea dorita, se termina normal, si se coase ..
sper ca fac bine, daca face cineva altfel, astept si eu sugestii love

uite cum mi-a iesit mie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
spor la tricot
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Lun 18 Ian 2010, 5:26 pm

Ooo, super ! Multumesc.
Sper sa apuc sa lucrez si azi si sa va arat :D
Astept sa scap de la servici ...
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 18 Ian 2010, 8:42 pm

draga andacoman, e reusit ! mai pune un ciucure cu snur la gat(adica in ambele parti), sau un nasturel.

draga dariaa,
noi am mai dat modele de scazaturi la gat in "invatam sa tricotam 2" - eu am mai pus si acolo schema
de pus ochii cu croseta - cum zic eu - este ceea ce andacoman zice ;ridic ochii. chestia asta cu unul pe fata unul pe dos n-o stiam nici eu. ce idee !

deci spor la treaba si unde te impotmolesti : intreaba, ca uite suntem atatea si-ti dam sfaturi.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de andacoman Lun 18 Ian 2010, 10:01 pm

buna idee marlen372001 cu snurul cu ciucurii la gat.. data viitoare am sa tin minte.. ca pe acesta nu il mai am de mult.. hug
da dariaa daca mai putem sa te ajutam cu ceva, daca dai de "greu", cu placere!
Anda
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de LYNDA Mar 19 Ian 2010, 9:41 am

Andacoman este foarte foarte frumos puloverul !!!! hug

Si este mai simplu de facut decat ma gandeam eu!! kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Mar 19 Ian 2010, 2:26 pm

Am sa vin si cu poza, fi`mea a cerut deja modificari tricot asa ca sunt ramasa in urma; nici nu stiu daca am ales culorile bine zid
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de andacoman Mar 19 Ian 2010, 5:32 pm

multumesc LYNDA kiss este simplu (a fost printre primele pulovarase pentru copii pe care l-am facut si gluga a fost facuta dupa "reteta" proprie)... e bine ca la copii poti sa faci aproape orice fel de combinatii de culori.. si tot arata bine
te descurci tu Dariaa, am incredere... hug
pe mine ma bate gandul sa ii fac nepoatei mele (daca eu nu am copii) o rochita din bumbac.. dar inca studiez "terenul" .. are aproape 5 ani.. dar e ff pretentioasa... mai ales la culori.. ura
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de LYNDA Mar 19 Ian 2010, 6:12 pm

La gluga in special m-am referit pentru ca pana acuma nu m-am incumetat sa
ma apuc de pulover pentru simplu fapt ca nu stiam cum sa fac gluga....

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Mier 20 Ian 2010, 8:02 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Asta e spatele :-) ma rog, partea importanta, restul e fara model :D
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de LYNDA Mier 20 Ian 2010, 8:05 am

Arata foarte frumos!!! hug

Inimioarele le-ai cusut cu mana?

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Mier 20 Ian 2010, 9:12 am

Nu, inimioarele sunt incorporate :D Atat cat m-a dus neuronul obosit, de dragul fie`mi. Initial a vrut fluturas - dar nu am reusit sa pun un fluturas pe foaie cu patratele, apoi a vrut o litera G - la asta am gasit schema si-i voi pune in fatza sa-i fac damblaua :D
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 20 Ian 2010, 9:21 am

pai nu inteleg ceva,

spatele e cu model si fata fara ? de ce n-ai cerut fluture? ia uite aici !

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ma rog "clientul nostru, stapanul nostru", nu ?

spor iti doresc !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Mier 20 Ian 2010, 9:25 am

O nu, fetele, si-n fata trebuie sa pun inimioare multe :-) si o litera G . Ar mai fi trebuit fluturi si stelute, dar nu ma tin andrelele :D

Edit: multumesc din suflet, ce frumos eee fluturasul si asa, pe intelesul meu Flowers
Scot la imprimanta :-) Multumesc mult-mult-mult ~!
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de ioana soare Mier 20 Ian 2010, 10:08 am

Daria frumoase culorile in care lucrezi puloverasul! Un singur sfat doar as vrea sa-ti dau - lasa atele mai largi in spatele inimioarelor, ca sa nu mai traga si sa se stranga lucrul. De obicei nu se poarta pe dos firele mai mult de 3 ochiuri din acest motiv (si pentru a nu exista riscul sa agati firele cand te imbraci cu puloverul). Daca este un desen mai mare ori se lucreaza cu mai multe gheme din culoarea principala caz in care nu mai porti nici un fir pe dos si atunci cand schimbi o culoare cu cealalta rasucesti firele intre ele ca sa nu se formeze gaura, ori , daca nu vrei sa lucrezi cu mai multe gheme din culoarea principala , firul pe care il porti pe dos (in spatele desenului) il prinzi in lucru fara sa se vada pe fata. Modelele norvegiene de exemplu ai vazut ca sunt lucrate cu foarte multe culori, dar nici o culoare mai mult de 3-4 ochiuri. La ele se poarta atele pe dos, dar nu stranse f tare. La desenele care depasesc 3-4 ochiuri cu o singura culoare se recomanda sa procedezi cum ti-am scris mai sus.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Dariaa Mier 20 Ian 2010, 10:31 am

Multumesc de sfatul pretios. E prima incercare si se vede, sper sa o dreg cumva ...
La fluturas voi incerca cu 2 ghemotoace mov si unul alb. E prea frumos , sper sa mi iasa si mie decant :-)

Marlen, sa-ti traiasca gemenii, i-am vazut la alt topic !!!
Si multumesc ca ai timp sa acorzi prim-ajutor pe aici pupi
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Tache Marilena Mier 20 Ian 2010, 1:45 pm

Dariaa, culorile le-ai ales bine si ti-au reusit si inimioarele!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 20 Ian 2010, 2:53 pm

draga dariaa,

sa ne traiasca tuturor, multumesc mult ! acum sunt niste mari...

in plus pot sa adaug ca daca lucrezi cu mai multe gheme, trebuie sa le prinzi firele in capat cu ace de siguranta, lasand liber numai vreo 30 cm ca sa le poti descurca (sa vezi cum e sa lucrezi cu cate 11 gheme).

daca ai de pasit mai mult de 3 ochi, dupa acestia 3 rasuceste intre ele firele pe dos si nu ies asa pasite.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de andacoman Mier 20 Ian 2010, 4:43 pm

pot sa dau si eu o idee indrazneata?? cum am facut eu cand mi s-a tras asa modelul si nu am observat si imi era prea lene sa desfac:
am taiat ata care incaleca modelul pe mijloc si am innodat firele intre ele... nu e foarte practic si probabil nici recomandat.. dar te salveaza dintr-o situatie de lene.. cum aveam eu Embarassed
strangeti-ma de gat daca va invat la prostii peace
tricot
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 20 Ian 2010, 8:40 pm

considera ca te-am sters.

modelul nu mai are deloc rezistenta. daca ai ratat un nod, la a 3 a spalare te trezesti cu o gaura.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty dorec o idee

Mesaj Scris de ramona75 Joi 21 Ian 2010, 9:25 am

fetelor care poate sa imi dea o idee? am mohair pufos tare si nu stiu ce sa fac din el ca nu merge cu model aveti voi un model de bluza sau jachetacu aplicatii pe el? multumec hug

L.e. cum atasez imaginea? sa pun poze cu creatiile mele



edit diada - pct 6 din regulament.


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 21 Ian 2010, 12:28 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
ramona75
ramona75
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 68
Varsta : 48
Localizare : romania
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate III Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB