Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari - 3

+20
Giobsy
aurishta
Admina
LRodica
michelinebeaulieu
MihaelaT
piciul
ismi3ismi
bisisica bijuterii
andas
aisha
32vali
greieras
ioana soare
Cristache
valentinadof
danniela
Gabica
trandafiras78
diada
24 participanți

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 20 Ian 2016, 6:11 pm

Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice a lansat joi, 14 ianuarie 2016, în dezbatere publică, proiectul de Metodologie privind înscrierea copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2016-2017 şi Calendarul aferent procedurilor de înscriere.

Potrivit proiectului de metodologie emis de Ministerul Educaţiei, prima perioadă începe în data de 29 februarie şi se încheie în 18 martie, iar cea de-a doua începe în 30 martie şi se încheie în 8 aprilie. Solicitările pot fi completate online sau la şcoala dorită.

O alt noutatea este că, din toamnă, copiii nu mai pot sări clasa pregătitoare, fiind obligatorie parcurgerea acestei etape pentru înscrierea în învăţământul primar.

Între 25 şi 26 martie, se vor afişa numele candidaţilor admişi, numărul de locuri rămase libere şi lista copiilor neînscrişi .

În caz de supraaglomerare, inspectoratele şcolare pot decide reconfigurarea circumscripţiilor .
link

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danyelyta28badea Joi 21 Ian 2016, 2:26 pm

le salvez si eu
multumesc
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Gabica Mar 26 Ian 2016, 12:03 pm

Superba cartea Dorulet, imi vine sa fac eu caligrafie... stii ceva, chiar am sa fac, nu cred ca-mi strica sa scriu frumos!!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Joi 18 Feb 2016, 9:14 am

Voi la ce ora va culcati copiii? Am observat o tendinta in Romania de a ii culca tarziu, gen 10-10.30. Chiar zilele trecute vorbeam cu verisoara fetei si se mandrea ca ea se culca la orele alea. De fapt... si noi o culcam pe cea mica la aceiasi ora...
Mai nou am vorbit cu parinti de aici, bunicii de aici ne spuneau ca o culcau pe cumnata pe la 8 in serile cu scoala a doua zi. Incet incet, am inceput sa o convingem ca e spre binele ei sa doarma mai mult, sa se odihneasca mai bine si acum e in pat pe la 9-9.30 de obicei, dar incerc sa reduc ora, chit ca dupa ce se pune in pat o las sa citeasca.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Feb 2016, 9:30 am

Tot pe la 10:30, dar e cam tarziu, ar trebui macar pe la 9, 9:30, asa cum spui tu. Asta vara stiu ca atunci cand vroiam sa-i bag in pat devreme protestau, ca inca nu-i noapte(pt ca inca nu era intuneric afara). Duminica i-am putut culca devreme, pt ca erau obositi, si a doua zi dimineata s-au trezit singuri devreme pt gradinita, nu a fost nevoie sa trag de ei, a fost o placere sa ne pregatim de plecare. Chiar azi, in drum spre gradi, le-am spus ca de diseara incercam sa ne culcam mai devreme, ca sa le fie mai usor dimineata. Sper sa colaboreze:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 18 Feb 2016, 9:34 am

Iarna mai merge sa culci copiii devreme, dar vara....nici o sansa! Si la noi ora de culcare e cam...salbatica... Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de LRodica Joi 18 Feb 2016, 11:42 am

Fiica mea e mai mare acum, cand era mica la gradi si in clasele 1-4, la ora 9 - 9,30 era in pat. Acum e clasa a 8-a si o prinde cateodata si 10,30 treaza. Asta in timpul scolii , in vacante e mult mai tarzie ora de somn.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 18 Feb 2016, 12:50 pm

Si eu am citit ca e importanta ora la care ne culcam,pt ca sunt anumite procese in organism,in timpul somnului,care se petrec doar intre anumite ore...daca treci de orele respective fara sa te fi culcat,procesele respective nu mai au loc si odihna nu se instaleaza asa cum trebuie,chiar daca ora de sculare e mai tarzie...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Joi 18 Feb 2016, 9:00 pm

ismi3ismi a scris:Si eu am citit ca e importanta ora la care ne culcam,pt ca sunt anumite procese in organism,in timpul somnului,care se petrec doar intre anumite ore...daca treci de orele respective fara sa te fi culcat,procesele respective nu mai au loc si odihna nu se instaleaza asa cum trebuie,chiar daca ora de sculare e mai tarzie...
Asa e! Si la noi e la fel. Era chestia aia cu somnul de frumusete, intre 10 si 12 si eu il ratez tot timpul. Cand reusesc sa adorm inainte de 12, a doua zi chiar par odihnita, ma simt mai energica si fara ameteala, durere de cap dimineata.
Daca sar si ei si noi de ora 10, s-a dus somnul si apoi adorm spre 11, cand le trec nabadaile, daca se agita inainte de culcare.
Am mai observat ca daca ii culc mai devreme, am timp sa termin ce mai am de facut prin casa, mai stau la calculator, si se mareste ziua, parca. Deci ideal pentru mine ar fi sa fie in pat la 8.30 si eu pana la 10.30 sa ma satur de stat treaza si sa ma culc si eu. In plus, ei apuca sa doarma 10 ore + si sunt odihniti a doua zi, nu se mai streseaza fata cand pleaca la scoala (acum se trezeste la 7.30, pentru ca o ia autobuzul la 8.20, dar in Romania la 8 fara trebuia sa fie la scoala deja).
Ioana, incepi gradual, cu 15 minute mai devreme, din cand in cand si tot reduci ora. Chiar daca ii bagi in pat si le mai citesti o poveste, totul e sa nu se joace, sa nu alerge, danseze pe la ore tarzii, ca le fuge somnul. Si lasa-i singuri in camera, sa stie ca e timpul de somn, nu ca sunt la ei in camera si se pot juca tot pana la ore tarzii.

O prietena de familie, americanca casatorita cu un doctor roman, zicea ca e timpul lor liber, al adultilor, dupa ce o trimit la culcare pe fata lor. Au considerat ca trebuie sa impuna regula asta si pentru binele fetei (are vreo 11 ani), dar si pentru ei, sa se poata uita la un film, sa vorbeasca in voie, etc. Si revin, aici cam asa e ora de culcare, nu se discuta, nu se negociaza. In weekend si vacante e putin mai tarziu, dar nu mai mult de 10-10.30. Au toata viata sa piarda nopti pe la petreceri si cand o sa lucreze peste program... wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Gabica Vin 19 Feb 2016, 12:02 pm

Când era fata la grădi am observat că nu reuşea să adoarmă până târziu în noapte din cauza televizorului, soţul zicea nevinovat: de ce nu se culcă dacă-i e somn? Eu vreau la TV! Aşa că, după o criză de nervi (a mea) am scos televizorul din dormitorul în care dormeam toţi 3, l-am dus cu soţ cu tot în sufragerie. Eu la ora 21 eram cu fata în pat, cu becul stins, cu mintea la lucru: inventam poveşti. A fost greu: îi era ba foame, ba sete, ba frig sau cald, voia altă pijama, sau altă pernă, apoi alt maimuţoi. Ca să evităm cearta, începeam pregătirea somnului de la ora 8. Soţul se amuza de tertipurile fetii, dar a înţeles efortul meu şi m-a ajutat.
În clasele 1-4 am înaintat spre 9.30. Aseară de exemplu se făcuse 10.30 şi ar fi vrut să vadă Next Star (îmi vine să-i desfiinţez eu: cum poţi programa o emisiune pentru copii la ore aşa târzii!!!) A înţeles că adormitul târziu înseamnă cearcăne!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Vin 19 Feb 2016, 9:01 pm

Si eu i-am pus ieri in pat aproape de 10. Erau spalati de la 9, dar pana au mancat, spalat pe dinti, s-a facut 10. Insa imediat cum i-am pus in pat s-a facut liniste, nu s-au mai foit, s-au culcat direct. Totul e sa le cream obiceiul de a fi in pat mai devreme si de a adormi inainte de 10, ca si daca au o seara cand sunt musafiri sau vreun program nu stiu cum, pica lati cand le vine ora de somn, chit ca sunt in masina, in vizita sau acasa.
Ieri m-a surprins a mea, a venit suprata, ca e aproape 9 si nu am dansat (ii promisesem), nu am mancat si ea a doua zi are testare la engleza si trebuie sa fie odihnita, nu se poate culca tarziu...rade Ea care vocifera ca o culcam devreme, pt. ca ne luam dupa copiii altora.
Gabica, nu gasesti programul pe net, sa-l vada fata cand vine de la scoala, la ore decente?

Ia uitati un articol motivational, pentru copiii nostri! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de gaza Dum 21 Feb 2016, 11:51 am

Am citit ce ati scris pe aici.

Baiatul meu are 7 ani. Daca reusesc sa-l bag in pat la ora 21.00, la ora 22.00 deja doarme. Dar fara televizor aprins sau povesti audio. Si cu mine langa el...

Daca am ratat ora 21.00...e jale. Il prinde si ora 23.00 treaz. In aceleasi conditii.

Cu cat aman timpul de culcare, sau mai bine zis timpul de linistire inainte de culcare, cu atat mai greu adoarme.

Din cate am citit si m-am informat, si pe testate, daca trece ora de culcare cu care este obisnuit copilul, cu tot cu perioada de linistire(dupa ce a baut apa,s-a dus la toaleta,s-a rasucit in pat,si-a pus umarul sub perna,si-a adunat plusurile langa el, a mai povestit cate ceva din timpul zilei) se decaleaza ora la care adoarme cam cu o ora si jumatate.

Problema este ca nu prea reusesc eu sa fiu gata de culcare la ora 21.00... ca sa nu se mai foiasca el.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de ioana soare Dum 21 Feb 2016, 12:13 pm

Pai trebuie sa adoarma ei la ora 21, nu noi. Dupa ce adorm ei, noi ne facem treburile noastre. Ideal treburi de suflet, nu treburi gospodaresti.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de diada Dum 21 Feb 2016, 1:51 pm

Eu daca ma urc in pat nu ma mai trezesc pentru treburi de suflet, nici gospodaresti nimic! dorm si gata! sunt atat de obosita, si zic eu ca doar in mormant o sa ma odihnesc rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de ioana soare Dum 21 Feb 2016, 3:18 pm

da, si mie mi se intampla sa adorm langa Paul, ca ma roaga sa stau cu el. Dar nu ma duc cu gandul ca ma duc la somn, ma duc cu gandul ca stau un pic si pe urma plec la ale mele:)))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Gabica Lun 22 Feb 2016, 12:57 pm

Admina, chiar dacă aş găsi programul pe net, tot ar mai găsi ea ceva seara târziu să priveasă.
Şi e usunt câteodată aşa obosită că îmi e greu să mai am grijă de "suflet".
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Feb 2016, 8:59 am

Pai de aia tot scriu pe la Filozofari... sa nu uitam de noi, sa traim clipa, sa fim 100% alaturi de cei dragi, acum, nu alta data. Trebuie lasata mai moale munca (aviz amatoarelor, Diada wink) si facut timp pentru noi, o cada relaxanta, citit o carte, ascultat o muzica de suflet sau de dans, depinde de stare. Trebuie trimisi taticii la plimbare cu copiii si noi sa facem ce ne place, nu gospodarie, vorba Ioanei.
Pentru cei mici dar si pentru noi (eu sunt cel mai bun exemplu personal rade ), trebuie taiatam tehnologia cu minim o ora inainte de somn si lumina sintetica puternica, de gen neon. Dar nu-mi iese tot timpul, ca uneori se mai uita la desene, pe net sau TV. Dar incerc sa avem masa in familie, sa mai povestim ceva, baia, niste joaca mai linistita, o poveste.
Alta chestie, de la americani... De invatat, ca e buna. Din cate stiu romanii iau cina pe la 20-21. Daca vrei sa slabesti sau sa te mentii cica sa nu mai mananci dupa 18-19. Nu ca ar fi ei slabi, dar e plin pe la restaurante sau merg in vizite de la 18 si atunci iau cina. Noi ne lungim pe la 20-21, ca in tara si cu burta plina, nu merge direct la somn.
Incercati sa nu mai dormiti cu ei in camera. Stiu ca au o perioada cand ii apuca sa doarma in patul parintilor sau vor povesti, le e frica de intuneric, etc. Dar eventual lasata usa deschisa pana adorm, pusa o muzica linistita, o poveste (aveam in tara un pickup si discurile cu povestile copilariei mele, le puneam si adormea imediat pitica). Acum ii pun muzica de relaxare, spa, meditatie, de pe YT si adoarme imediat. Bebe doarme singur in camera, cu usa inchisa. Daca il iau langa mine sau ma pun in patul lui, sta si se joaca. Sa vedem cat l-o tine independenta, ca li se schimba des tabieturile.
Din ce am observat, cum zice si Gaza, daca ma misc natural, mananca devreme si ii bag la spalat devreme, se culca devreme. Eu dau tonul in casa si cred ca la fel e in orice gospodarie. Sa incercam noi a preparam cina de la 17-18 si doar sa o reincalzim sau sa pregatim totul dinainte (spalat salata, fiert oua, curatat cartofi, etc.) si sa servim cina pe la 19-20, ca sa fie totul gata pana la 21. Sau mai devreme, daca necesita ritual la culcare, cei mici: masaj, povesti, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 23 Feb 2016, 1:59 pm

Pentru mine,prea multe reguli.Copil fiind citeam carti pe ascuns,la lumanare, cand dormeau parintii(ca nu puteam sa le las din mana si nici sa aprind lumina) si a doua zi n-aveam nimic si pe Ema n-am restrictionat-o never de la nimic.Un film poate sa aduca satisfactii si un joc pc,si o carte,si un somn mai scurt daca esti fericit si multumit.Noi obisnuim inainte de culcare sa imi citeasca ea poezii(una,doua,cate putem inghiti) si eu ii spun o poveste inventata ad-hoc.Radem si ne gadilim,cu aerul ca toata viata si timpul si relatia noastra ne apartine.

Sigur ca aveti dreptate,toate actiunile trebuie sa incapa ordonat in 24 de ore,fara excese majore,dar unele mici,producatoare de bucurii si senzatia de libertate si nu de rob al constrangerilor temporare(asa cum m-as simti eu daca le-as respecta) parca merg,ce ziceti?  kiss
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Feb 2016, 8:15 pm

E ca si cu importanta actiunii de a face patul, dimineata. Ii invata o ordine, le da o tinta de urmat si pot rezolva probleme mai complicate, mai tarziu, daca se invata ordonati. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Se pot include in program la alte ore, filme, jocuri educative, citit, joaca si gadilat. Nu stiu ce program are fata ta, stiu ca era mai mare decat a mea cu vreo 2-3 ani (a mea e intr-a 4-a si face 10 ani), dar aici pleaca la 8.20 de acasa si vine la 4.20. La venire o plimba autobuzul vreo 50 de minute, pana lasa toti ceilalti copii. Daca stam acasa si nu mergem la cumparaturi sau prin alta parte, e timp de toate. E timp si de plimbare in parc sau de stat in curte, dar aici nu au multe teme, de obicei. Stiu ca e mare problema cu temele, in Romania. Dintr-a I-a era depasita de evenimente si petrecea 2 ore la teme, parca. Aici in 1-2 ore termina.
Nu e problema daca o noapte pe saptamana se culca la 22-22.30, problema e cand se culca zilnic asa, oboseala se aduna si stresul apare inainte de vreme. Nici eu nu aveam somn cand eram mica, stateam in pat si auzeam orologiul cum bate de 12 chiar... Poate e ceva innascut, asta cu insomnia sau poate se putea schimba de atunci, ceva. Totul e sa intervenim si sa le facem un oarecare program, ca sa se invete ordonati.
Cum altfel, daca nu prin ordine, ajungi sa te ti de un sport, sa mananci la ore regulate, sa iti organizezi ziua in asa fel incat sa ai timp 8 ore de activitati in familie, pasiuni, relaxare? La cum e lumea moderna, cele 8 ore de relaxare s-au injumatatit sau au disparut de tot... Trebuie sa-i invatam noi sa-si organizeze timpul inteligent, sa le ramana timp si pentru ei.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 23 Feb 2016, 8:47 pm

Admina a scris:... Trebuie trimisi taticii la plimbare cu copiii si noi sa facem ce ne place, nu gospodarie, vorba Ioanei.
.
rade rade Cu un pic de off-topic insotit de scuzele de rigoare, sa va povestesc ceva "cald", de azi-dimineata!
M-am trezit tarziu, pe la 7, si n-aveam nici un chef sa ma scol din pat, asa ca i-am zis sotului meu asa, mai mult ca o alintare,nu prea in serios: "Te rog, puiule, trezeste-te tu in locul meu, pregateste pachetul, micul dejun, cafeaua, ai grija sa plece Abner la timp si toate celelalte, iar eu sa stau si sa huzuresc in pat" Ce credeti ca mi-a raspuns? " Iubite, imi ceri ceva contra naturii mele" rade rade
Astea sunt glume intre noi, bineinteles....avem atributii clare fiecare...le mai si "intersectam" la nevoie...dar ne respectam reciproc timpul personal!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Feb 2016, 9:11 pm

rade Da, impotriva naturii barbatesti...
Al meu se trezeste inainte, ca lucreaza pe alt fus orar, recunosc ca am lungit-o cu somnul de cateva ori si i-a dat celui mic ceva de mancare, nu a uitat de el. Insa nu l-as lasa cu ei acasa, singur, mai mult de cateva ore. Nici nu ar stii ce sa le dea de mancare, fiecare ce tabieturi are. Avem si noi femeile, un rost pe lume si ala e de asistenta personala, pentru sot si copii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danniela Joi 25 Feb 2016, 10:57 am

Hop si eu pe aici!!!
Vorbind de somn eu am fost foarte drastica cu ora de culcare. M-am certat cu rumanul si mai bine nu am plecat de acasa decat sa stiu ca imi culc copilul duminica seara la 11 si a doua zi tre sa mearga la scoala. Deci programul de culcare a fost 9 mereu. Cel mic care are 15 acuma, se culca singur, in jur de 8.30-9.30. Imi striga de pe scara ''good night mother'' dar stiu ca uneori mai sculta muzica pe telefon pana ce adoarme. Se trezeste singur dimineata in jur de 6, sau mai devreme sa mai prinda o ora de computer. Nu trag de el. Si asta pentru ca de cand era la gradinita i-am respectat timpul de somn. Daca vrea vineri seara sa stea tarziu sau sambata seara, desi stie ca mereu zic da, tot ma intreaba. Deci e vorba de cum ii ghidam noi. Si sa nu credeti ca e un copil model, si ca e cel mai cel!!! Nuuuu, e un copil normal. Inca mai sparge cate un pahar din greseala si eu closca-mama sar repede sa aspir eu sa nu calce in vreun ciob:laugh: rade rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Sam 27 Feb 2016, 3:52 pm

Bravo Daniela, esti un exemplu bun pentru noi toate. Vorba aia, cum ti-i inveti, asa ti-i ai. Asa am auzit si eu, ca pana spre liceu au pastrat aceiasi ora si nu se plang. Normal ca pot sta in camera lor (cred ca si le place sa nu fie cicaliti, bagati in corzi de adulti) si asculta muzica, se pot uita la filme, dar ii ia somnul mai repede, fiind invatati sa adoarma devreme, de ani intregi.
Aia e problema si la noi, daca mergem undeva si ne intoarcem tarziu, ii culcam tarziu. E nevoie de planificare, ori sa am mancare pregatita deja, ori sa mancam in oras, dar cand intram pe usa sa-i bag direct la somn.
In weekend fata vrea sa stea pana la 10, insa, pentru ca e invatata ca inainte.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danniela Dum 28 Feb 2016, 8:59 am

Admina, si vizitele ti le poti organiza.
Mie imi venea greu ca nu stiam sa zic nu si nu stiam sa ma impun!!! Prietenii adevarati stiu sa te respecte!! A fost greu la inceput, sotul nu a avut copii din prima casnicie, eu am avut-o pe fii-mea de 5 ani. El voia sa stam pana la 10-11 in vizita. Cred ca de 2 ori am acceptat apoi i-am zis ca eu nu trag de copil si nici de mine. Eu sunt somnoroasa de felul meu. Sambata trecuta am fost la o nunta. Si sotul il intreaba pe copil:vrei sa vii cu noi. Copilul a inceput sa rada!!
O greseala vazuta la sora mea cea mica: si-a tinut copii la restaurant o noapte intreaga, nu ca rezista, nu ca ei vor. Sa nu zic ca pe la 11 unul cadea pe sub masa si celalalt dormea pe o canapea la intrarea intr-un frig monstruos. Si culmea culmilor i s-a oferit si bona pentru copii. La ce o fi refuzat nu stiu....mai tarziu te intrebi de ce sufera copiii. Pai dupa frigul ala intrat in oase???
O alta greseala a noastra a parintilor este cumpararea hainelor si incaltamintei nepotrivite!!! Eu sunt victima !!! Chiar daca nu va permiteti multe haine, va rog eu nu va chinuiti copii. Am numai monturi la picioare ind cauza incaltamintei stramte. Calc stramb cu piciorul stang din cauza purtarii de la sora mea sau de la cine isi facea mila, desi nu aratau bine, erau strambi de la donare, mama zicea, ei lasa ca mai merg o luna!! Maneci lungi sau nepotrivite la umeri. Sunt o ciudata!!! Ma apuca toti nervii numai sa simt cusatura aia. Cumpar o camasa cu maneca mai lunga??? La croitor cu ea sau mai incerc eu. Nu ca sunt perfecta dar de ce sa nu ne creem noi confort???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de gaza Dum 28 Feb 2016, 4:50 pm

O alta problema la mine a fost (si este) somnul de  dupa amiaza.
De la scoala il ia mama soacra. In fiecare zi se plange ca nu adoarme la pranz, dar...

Cand ajunge acasa il dezbraca pe cel mic,il imbraca, il duce la baie sa se spele pe maini, il lasa singur in dormitor cu televiozorul deschis, timp in care ea incalzeste mancarea.

Apoi sta langa el si-l hraneste. Da!!!Ii da cu lingurita direct in gura. Si cred, nu sunt sigura, tot la televizor.

Apoi se gandeste ca n-ar strica sa-l puna sa scrie cate ceva sau sa citeasca. Asta asa, ca siesta dupa masa.zid

Dupa schimbul unu la scoala si mancare, vine  si schimbul doi: lectii. Cu burtica plina.scratch

Baiatul meu implineste 8 ani in vara si e in clasa I-a.
Asa!!!

Pe la ora 14:30 se gandeste sa-l bage in pat si apoi se supara ca nu adoarme imediat. Ca n-are rabdare! Ea,nu el.

Bun!!

Daca adoarme pe la 15:30 il lasa sa doarma pana  pe la 17:30, cand ajunge sotul meu acasa. In zilele in care lucrez eu de dupa amiaza.  

Cand sunt de dimineata la serviciu,la ora 16:30 ajung eu acasa si-l trezesc.  Cu multe comantarii:"Abia a adormit,lasa-l mama sa doarma!"Si inevitabil raspunsul meu:" Si la noapte mai doarme? Daca nu-l trezesc mai adoarme la miezul noptii!"

Teme nu are exegerat de multe. Le fac cu el seara. Dar,ce-i drept trebuie sa stau langa el. Scrie mai frumos si mai repede. Se si concentreaza mai bine. Facem,eu si el, echipa buna.

Saptamana trecuta a fost sotul meu in concediu.

Programul a fost cam asa:
-ajuns acasa de la scoala
- s-a dezbracat si imbracat baiatul singur
- mancat ciorbica la masa in bucatarie
- si-a dus singur lingura la gura(si normal,ca nu are deficiete  fizice sau psihice    rade   ) si a mancat
- in pat la culcare la ora 13:00
- la ora 13:30 amandoi baietii dormeau
-la ora 16:30 a sosit mama de la serviciu si a trezit baietii

 batutincap deci cine greseste?

Concluzia: cum ii formam asa ii avem. Cu rabdare si perseverenta totul se intampla asa cum dorim.

Stiti acele discutii cu mame care se plang ca micutii lor nu mananca altceva in afara de cartofi prajiti si nu beau altceva decat suc?  Pai de ce?  Ca nu-si prajesc singuri cartofii si nici nu-si cumpara sucul singuri! Corect?

Iar cu hainutele sunt de acord cu tine, Danniela.
Trebuie sa le cumparam haine si incaltaminte potrivite. Prea mari sau prea mici oricum sunt incomode si le afecteaza mersul pentru toata viata. Si nu doar asta.

Daca ii obisnuim de mici nu camasa/bluza calcata,curata, frumos aranjata cu papion sau cravata,cu paltonas pe masura,vor fi mai increzatori in ei,mai siguri. Vor fi priviti altfel de ceilalti aflati in preajma lor.

Ca orice am zice,inca mai functioneaza zicala "Haina face pe om!" Si daca mai este si curat( il invat pe cel mic sa se spele pana la jumatate in fiecare dimineata, pe fata si pe dinti) educat si stie ce sa spuna cand deschide gura, orice drum e posibil pentru el.
gaza
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 49
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB