Ultimele subiecte
» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 7:03 am Scris de Dorulet

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 10:00 pm Scris de piciul

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Scoli si discutii despre scolari - 3

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 10 Dec 2014, 1:58 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

danniela a scris:Acu vreo doua saptamani fecior-miu m-a intrebat care e parerea mea despre homosexuali, eu ma uitam la un serial si era o discutie intre doi. Deci va dati seama ca are doar 14 ani dar trebuie sa fiu sincera, atata vreme cat pe piata exista atata material. Ma rog as fi vrut sa discut mult mai mult despre asta cu el ca sa ii aflu parerile dar mi-a dat flit!!! Asa ca...am tacut!!

Daniella, am mutat discutia aici fiindca la celalalt subiect nu prea se potrivea si , in plus, aveam si eu ceva de spus despre asta!
Va tot povestesc despre ffica mea cea mare....ea are 16 ani si este in plina valtoare a relatiilor cu tineri de varsta ei!
Ieri a intrebat-o un coleg daca nu cumva este A?! Ea a intrebat: "cum adica?" la care el i-a spus "asexuala", din cauza ca nu pare sa prefere nici baietii, nici fetele!!! affraid Ei i s-a parut prostesc-amuzanta intrebarea, dar, in spatele ei, sta conceptul de a avea obligatoriu un partener, altfel fiind catalogat ca "ciudat"! Shocked  Cu o alta ocazie, un profesor de-al ei mi-a zis ca este "prea cuminte pentru generatia ei"!Shocked

Ultima editare efectuata de catre Admina in Mar 20 Ian 2015, 7:44 am, editata de 1 ori (Motiv : Capitol nou)
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 10 Dec 2014, 2:34 pm

De ce ai mutat subiectul,ca tot mamica si potentiala bunica esti si aici,si scolarii tot copii... aplauze

In opinia mea,un copil sanatos,zdravan si cuminte poate fi doar un copil cu karma reglata(daca nu este asa,atunci este doar o mimare de "..." si cu "subteranul" cu bombe morale).
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] despre ce vorbesc!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1191
Varsta : 50
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 11 Dec 2014, 2:14 am

Aurishta, de aia imi e si mie. Se pune o presiune mare asupra adolescentilor, mult mai mare decat era cand eram noi de varsta lor. Se facea si atunci, dar nu facea toata lumea, nu radeau cei care faceau, de cei care nu faceau, nu vorbeau numai de asta. Acum, parca numai asta ar fi pe lume, numai de asta vorbesc.
Micheline, am inceput sa citesc pe acolo... ma doare mintea si priceperea. Cam superficial sa spun asta, imi e oleaca rusinica, dar sunt greu de digerat.
"Lipsa dorintei de a invata apare la copil foarte simplu. In timpul sarcinii mama se debaraseaza de sentimentele fata de sot sau fata de lumea din jur. Aceasta duce la formarea unui program de renegare a campului informational al Universului care blocheaza capacitatile copilului de a lucra cu informatia. Copilului ii vine greu sa invete si el refuza sa faca acest lucru. O mama iubitoare care nu-si permite si nu permite nimanui sa se indoiasca de sentimentul de dragoste si de comuniune cu Divinitatea, va da nastere unor copii talentati."
Inseamna ca de aia e plin de copii mediocrii sau chiar varza la invatatura. De unde cand se nasc toti ii considera speciali, deosebiti, de cristal si tot asa, ajung sa pice la bac, in masa. Nu fraternizez cu aceste concepte, conform carora generatiile acestea sunt mai cu mot. Tot timpul in istorie, generatiile noi au fost mai ceva decat cele vechi, stiau mai multe, invatau mai repede, asta nu inseamna ca ai nostri copii sunt mai cu mot. Inseamna ca noi vrem sa ne simtim speciali, avand copii speciali.
Sunt de acord ca trebuie sa ii protejam sufleteste si sa-i inconjuram cu dragoste, ca sa perceapa lumea inconjuratoare in mod pozitiv, dar se merge cam prea in detaliu. Asta legat si de cenzura la care scriai la alt subiect. Nu pot sa spun ceva sau macar sa-mi treaca prin minte, ca ii modific soarta stranepotului... zid Am voie sa stau si sa ma uit pe geam sau si aia contravine cu o karma buna.(gluma Smile )

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 11 Dec 2014, 1:03 pm

Micheline, uffff....de ce or complica oamenii lucrurile simple? zid zid
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Vin 12 Dec 2014, 1:37 am

Admina,dar ai inteles foarte bine,dovada concluziile pe care le-ai tras.Nu e nevoie sa gandesti in fiecare zi la asta,ci doar sa stii ca e important.
Exemplele de caz din cartile lui sunt mai elocvente.Sa stii ca cei care isi sustin familia la cote inalte stiu si implinesc aceste legi ale destinului,si nu printr-o iubire mare,ci prin manipulari.Daca ar fi vorba de iubire adevarata,starea aceasta s-ar raspandi,stabil in lume dar nu e asa,de vreme ce ai sesizat existenta dramelor umane,de care spuneai mai ieri.Poate ca tu nu ai nevoie sa stii ce spune Lazarev,dar cati disperati nu au nevoie de el,cat de multi ar absoarbe,flamanzi,cartea lui,de exemplu, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ,in incercarea de a-si alipi putina liniste in viata personala??!!
Karma buna "da bine" in relatia omului cu divinitatea,acolo unde el nu mai poate pacali,manipula.Din interesul asta,te...intereseaza? wink

Aurishta,oamenii(mai ales unul ca asta,recunoscut,admirat si iubit la scara mare,nu vorbesc de anonimii care traiesc in miezul distorsiunilor karmice provocate de orgoliosii care nu vor sa recunoasca ca gresesc,anonimi care de dragul celor afectati traiesc in medii care nu li se cuvin ca si destin) complica lucrurile simple ca sa te ajute,de exemplu,pe tine,aici

aurishta a scris:Pana la urma, ce fel de bunici vom fi noi????  In ce ma priveste, am deja un standard: tot ce nu-mi place sa mi se faca mie, cu siguranta nu voi face copiiilor, nurorilor si ginerilor mei! Iar pe nepoti ii voi trata dupa cerintele parintilor lor! Daca sunt acceptabile pentru mine! Daca, nu....mai bine sa apeleze la altcineva!
 ,sa iti aminteasca,alintat si stiintific ca timpul are trecut,prezent si viitor,nu doar prezent si viitor si ca proverbul "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face" se aplica pentru toate spatiile temporale si nu trebuie sa pierzi din vedere nici unul,daca tot vrei sa faci o treaba!
Friendly,
MB.    kiss
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 12 Dec 2014, 9:56 am

Micheline, chiar nu inteleg cu ce ma ajuta acel domn pe mine scratch ...nici nu prea inteleg treaba cu Karma! In ce sens este folosit cuvantul asta? (daca se refera la destin, eu nu cred in asta Suspect )
Eu sunt un om practic, nu stau sa filozofez sau sa teoretizez prea mult....nu-mi bat capul cu "imbunatatiri ale karmei" (notiune obscura pentru mine Embarassed ). Eu sunt o femeie obisnuita, de rand...ce stiu eu despre toate teoriile acelui domn? De obicei, consult scrierile unor oameni practici...oameni care s-au confruntat cu probleme similare cu ale mele, care au viziuni asemenatoare despre viata ...oameni ai caror copii sunt adulti acum si care, la randul lor, practica aceleasi principii! Realitatea m-a coborat dintre stele pe pamant, ca sa zic asa! Nu stau sa teoretizez si sa analizez iubirea, asta e treaba filozofilor!  Cat timp adultii teoretizeaza, copiii cresc pe nesimtite si, la vremea cand parintii dau doctorate pe tema asta, deja este prea tarziu pentru familie.
Pentru mine, iubirea are o definitie simpla...le daruiesc celor pe care-i iubesc  ceea ce pot, adica pe mine insumi...timpul meu, energia mea, actiunile mele...tot ceea ce este in puterea mea! Ce teorie trebuie pentru asta?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Vin 12 Dec 2014, 1:41 pm

De ce iti imaginezi tu ca cei care teoretizeaza stau cu fundul (vorba vine) la copii lor?Doar nebunii faca asta,oamenii adevarati ii antreneaza in viata lor de adulti pe copiii lor.
Nu stiu cum te-ar ajuta pe tine(in afara de ce ti-am spus,ca fiecare om trebuie sa stie ca traieste in prezent pentru viitor si cara dupa el trecutul propriu,de care nu poate face abstractie si nici nu-l poate detasa ca sa para inocent-a propos,mai ales cei care au greseli grave in trecut fac asta),dar pe mine(si cu referire la realitatea discutiei noastre) m-a ajutat sa inteleg ca inainte de a face ceva,orice,pentru altii trebuie sa fac pentru mine,sa trec prin filtrul meu de a gandi,de a simti cauza pe care vreau sa o provoc in exteriorul meu. Atunci se implinineste cu adevarat proverbul "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face".Implinit cu...neadevarat inseamna ca eu nu stiu ce consecinte provoc sau le provoc cu intentie ( Twisted Evil ).
Doar divinitatea are voie sa se reverse cum vrea ea,noi nu putem.Suna realistic,nu?

Nu crezi in destin,dar Dumnezeu,ce zici,crede? Sta in puterea lui sa impuna,sau ii e frica de...puterea noastra??!!

DEX: DESTÍN, destine, s. n. 1. Soartă, viitor. 2. Forță sau voință supranaturală despre care se crede că hotărăște în mod fatal și irevocabil tot ce se petrece în viața omului; fatalitate. – Din fr. destin.

Una peste alta,te admir,esti traitoarea simpla a vietii tale,fara sa iti faci griji teoretice...Esti o fericita! bee

Pe mine dilemele ma imping mai departe(am zis dileme,nu mistere love ). Imi plac.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 12 Dec 2014, 6:44 pm

michelinebeaulieu a scris:De ce iti imaginezi tu ca cei care teoretizeaza stau cu fundul (vorba vine) la copii lor?
.
Nu cred deloc asta...doar ca mie nu mi se potriveste...un pic de teorie nu strica, dar cand e vorba de idei alambicate Shocked pare ca-mi trebuie facultate ca sa pot trai in lumea asta! Laughing
In ceea ce priveste karma, eu cred ca viata pe care o avem este urmarea alegerilor noastre, rele sau bune...nu sunt "programata" sa am in casa adolescenti rebeli, de pilda, sau vreun repetent printre copiii mei! Smile
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Vin 12 Dec 2014, 10:37 pm

Asta e karma,suma actiunilor personale(vezi,stii mai multe decat spui ca...nu stii) si dreapta,vezi,nu ne lasa sa fim programati de nimeni,ne programam singuri!
Un fel romanesc de a zice "cum iti asterni,asa dormi".Legea karmei nu lasa,de asemenea,sa asterni in patul vecinului-apropiat sau departat(sa nu dai buzna peste karma lui,adica,ca e mai curata decat a ta).
Flowers

Nu stiu daca nu suntem off-topic aici,sa zicem ca discutam spre binele scolarilor nostri...
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 13 Dec 2014, 11:06 am

michelinebeaulieu a scris:Asta e karma,suma actiunilor personale(vezi,stii mai multe decat spui ca...nu stii) si dreapta,vezi,nu ne lasa sa fim programati de nimeni,ne programam singuri!
Un fel romanesc de a zice "cum iti asterni,asa dormi".Legea karmei nu lasa,de asemenea,sa asterni in patul vecinului-apropiat sau departat(sa nu dai buzna peste karma lui,adica,ca e mai curata decat a ta).
Flowers

Inca un pic de off-topic si gata, promit! Smile De-aia te-ntrebam ce intelegi prin karma, fiecare ganditor are propria definitie!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 13 Dec 2014, 12:06 pm

Pai sa ne luam dupa Dex:
KÁRMA (KARMAN) (‹ engl., fr.; cuv. sanscrit „acțiune”) subst. (În hinduism și alte religii orientale – jainism, budism) Forță impersonală, care cântărește toate faptele, bune și rele, pe care orice ființă le întreprinde în decursul vieții și, totodată, forța implacabilă care determină, în cadrul ciclului de transmitere a sufletelor, calitatea vieții următoare.

Cine nu isi bate capul cu reincarnarea,ramane ideea ca "dupa fapta si rasplata" din viata actual,traita palpabil,dar fireste,de la intentie pina la fapta,sunt fapte si fapte-aceeas fapta poate fi facuta din motive diferite,deci conteaza!

Dupa Schopenhauer(pe care il ador eu):
-In lucrurile cele mai mici, unde omul nu are timp sa se prefaca, se arata caracterul lui.
-Destinul amesteca cartile, iar noi jucam...
-Noi lasam sa treaca zilele noastre frumoase, fara a le lua in seama; abia cand vin cele rele , le dorim inapoi pe celelalte.
-Fericirea noastra depinde de ceea ce suntem, de individualitatea noastra si nu de ceea ce destinul ne impune.
-Pentru a deveni toleranţi cu parerile altora, opuse parerilor noastre, pentru a privi cu înţelepciune contradicţiile este suficient să ne reamintim câte pareri diferite, chiar opuse am avut, în mod succesiv, asupra aceluiaşi subiect.
-Ne irosim trei sferturi din viata straindu-ne sa semanam cu altii.

Dupa realitate,daca nu intelegi ce e karma(ca doar scrie clar in Dex),sa iti arat cum arata o karma stricata,jignita a Anneliesei Michel.
In primul rand karma stricata inseamna sau se intampla prin posedare demonica.Sunt posedati care sunt posedati in mod real,ca Anneliese,care vorbesc despre Dumnezeu chiar si in cele mai cumplite momente si altii care fac pe posedatii dar nu sunt pentru ca sunt...posedanti.Un fel de hotul care striga "hotul!!!"
"Placerea" deosebita a demonilor este sa preia,energetic,chipul victimei,ca sa si-l piarda pe al lui,ca sa nu fie recunoscut de oameni si ca sa primeasca mila oamenilor pentru posedat.
Intre timp,sufletul si spiritul posedatului nu poate sta in corp(daca nu spune lui Dumnezeu despre ce i se intampla-uneori uita din cauza socului).In fata lui Dumnezeu nu raspunde,insa,carnea,ci sufletul si spiritul,deci demonii isi fac sperante degeaba.
Karma este suma actiunilor persoanei care o face sa aiba finalmente anume aptitudini si anume corp energetic(avatar),corp care isi pune amprenta pe corpul fizic.In posedarea demonica(n-ar mai fi rade ) avatarul nu poate sta in corpul fizic,ceea ce reprezinta o faradelege din partea celui care poseda,faradelege care atrage impunerea de catre divinitate de masuri speciale impotriva posedantului si sustineri in plus pentru posedat.
Iata ce este o karma stricata,dupa cum spuneam,ca sa iti dai seama iar cum arata una buna:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

E posibil sa contesti ce am spus aici.Pune-ti singura intrebari si-ti va raspunde divinitatea,pe firul destinului tau propriu love .
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Sam 13 Dec 2014, 12:11 pm

Citind aici si iar citind as dori sa-mi spuneti unde pot aprofunda:
""Lipsa dorintei de a invata apare la copil foarte simplu. In timpul sarcinii mama se debaraseaza de sentimentele fata de sot sau fata de lumea din jur. Aceasta duce la formarea unui program de renegare a campului informational al Universului care blocheaza capacitatile copilului de a lucra cu informatia. Copilului ii vine greu sa invete si el refuza sa faca acest lucru. O mama iubitoare care nu-si permite si nu permite nimanui sa se indoiasca de sentimentul de dragoste si de comuniune cu Divinitatea, va da nastere unor copii talentati.".... e ceva nou....sau eu nu inteleg! Multumesc anticipat! Merci
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4031
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 13 Dec 2014, 12:15 pm

Este din articolul de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Sam 13 Dec 2014, 12:25 pm

Multumesc! O zi buna!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4031
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 14 Dec 2014, 2:25 am

Cred ca ne abatem cam mult de la discutia asta. Nu inteleg legatura cu scolile si scolarii, a karmei, posedarilor si a lui Lazarev. zid
Si poza aia... e cam mult, mai ales nefiind o informatie solicitata. Poate scoti poza, te rog.
Micheline, eu nu pot sa inteleg infoenergetica asta, cum va prinde? Adica de ce sa crezi o "stiinta" inventata prin anii '90? Ce argumente pot sa iti aduca acesti oameni, ca sa te faca sa crezi ce-ti zic? O tehnica (scuze stiinta nu-i pot zice) care are vreo 25 de ani, inspirata din budism (karma si reinacrnari) si cu o puternica influenta ortodoxa si geto-dacica (?!?!). E ca si cum eu as inventa o chestie care e parte jainism si parte mahomedanism si i-as zice teoenergie. Adeptii ar trebui sa nu manance rosii (pentru ca au prea multe seminte), dar in acelasi timp sa se pregateasca de jihad. beat Nu credeti ca si asa e viata complicata si restrictiva, de ce sa o complicam mai mult?
Da, concepte filozofice, investigarea lui "a fii", probleme existentiale, stiu si eu... religie consacrata (budism de 2500 de ani, crestinism de 2000 de ani), dar ceva vechi de 25 de ani, care sustine ca stie adevaruri absolute si daca amesteci karma cu ortodoxia (bigota chiar) ai reteta succesului... Eram curioasa, chiar am intrebat diverse persoane despre aceasta metoda si mi s-a taiat cand am auzit ca au fost inforenergeticieni care au divortat, pentru ca... la masurarea cu ansa a iesit ca nu sunt compatibili. zid beat shot

Despre scoala in America, o sa revin sa scriu. Ma tin de ceva timp si as vrea sa impartasesc experienta fetei mele aici, de cateva luni.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Dum 14 Dec 2014, 7:39 am

si aici tot despre asta vorbiti? rade

Pe mine ma speria lumea: stai sa ajungi la scoala sa vezi ce de bani dai si acolo... de unde!!! la scoala EU am dat foarte putini bani. la camin dau cca 300 lei pe luna asa... ca popa cum se zice rade

La scoala, cel mai mult platesti in prima luna, dupa care... liniste. Eu sunt multumita pentru ca ii place copilului scoala, are un domn profesor la catedra, calm, perfect pentru copilul meu. Ne-a spus la o sedinta sa nu le dam noi sa scrie suplimentar acasa. Daca dansul ne spune 2 randuri, atat sa scrie! Eu recunosc ca l-am pus sa termine foaia, nu-mi placea cum a scris cele 2 randuri. La final era scris frumos. Ar trebui exercitiu, nu? dar daca omul ne spune sa nu-i suplimentam? rade mie una imi convine ca si asa abia isi gaseste timp de joaca.

Abia astept Admina sa ne spui cum e acolo hug

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Dum 14 Dec 2014, 8:41 am

Inforenergetica este doar stiinta nascuta din faptul dintotdeauna ca orice forma de a fi contine informatia din care a fost creata.Si preotii la biserica tot de ea se folosesc,si credinciosii zic"sa traiti,parinte",nestiind ce face el acolo(ca daca facea in numele divinitatii cu adevarat lumea era buna acum).Avantajul e ca te prinzi mai repede cum sta treaba cu ceva anume,pentru ca simti informatia.Nu mai stai sa bajbai ani intregi,sa te intrebi,sa strici relatii.Intelegi din prima ce e cu omul respectiv,cu locul,cu vremurile.
Daca aia au divortat,inseamna ca nu se iubeau deloc.Nu suntem chiar asa de tacaniti incat sa ne conducem toata viata doar dupa asta.
Dar,Admina,asa e,offtopic,sa nu mai vorbim aici de asta.

La scoala acum,in clasa a sasea,am platit doar cateva culegeri,daca faceau 100 de lei toate si doua markere de tabla de 4 lei amandoua.
In clasele mici,ne-au rupt.la inceput mai mult,dupa aceea din ce in ce mai putin.Nu`stiu ce plateam atunci-pozele-ca informatie e mai multa acum!Cu carti si caiete ne-au rupt,dar mai erau si bancile,scaunele,ca s-au uzat,jaluzele etc.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 14 Dec 2014, 8:53 am

Sa-ti traiasca domnul invatator, daca zici ca e asa bun cu ei. Fata mea a avut experiente cam ciudata, clasa I si a II-a, fiecare an cu alta invatatoare. A doua era mai normala, chipurile (prima era primul an in Bucuresti, venita din Moldova), dar tot le dadea sa scrie mult si multe culegeri. Le bagau pe gat Cangurasul matematician, Euclid, culegeri si concursuri (si nu doar la fi-mea am auzit de asta si la o colega pe langa Circ e scoala si tot asa ii trimeteau la toate concursurile). Oricum ar fi fost, cu ambele avea multe teme, multe rau, uneori termina la 9 seara, cu pauza la pranz de mancat si plimbat in parc. Anul asta (a III-a) am auzit in sfarsit de la verisoara fetei ca a dat de greu. Ea e la Jean Monnet si se tot laudau parintii ca nu le dau teme, e usor, cand noi ne socam de ce materie faceau la scoala. Acum cica ramane peste program la after school, ca nu termina temele in timpul respectiv, pana la 18.
Aici e relaxat, chiar prea relaxat pentru priza in care intrasem in Romania. Scoala e foarte deschisa, plina de desene, are multe sali, de muzica, de proiectii, le afiseaza lucrarile pe hol ca la gradi si au programul foarte lejer, cu multa muzica, sport, recreatie mare la jumatatea zilei. Mananca la scoala, la bufet, pentru o suma decenta, cam 25$ pe luna. Meniul am inteles ca a fost revizut de d-na Michelle Obama, inainte era mult mai plin de porcarii. Acum au bufet cu legume si fructe, lapte, mancaruri gatite, nu doar prajeli. Nu stiu cat mananca ea, dar de obicei gaseste ceva in meniu sa manance, avand doua feluri II sa-si aleaga. In banii astia intra si micul dejun, dar nu prea il mananca la scoala. Meniul se afiseaza pe site-ul scolii.
Privind orele, din cate zice ea nu fac o ora intreaga de matematica sau engleza, nu au orar. Nici nu cara carti la scoala. Singurele carti pe care le mai aduce sunt de la biblioteca, pentru ca ii incurajeaza sa citeasca. Lucreaza pe fise si au dosar, de adus la scoala si de tinut acasa. Lucrarile notate si fisele pe care lucreaza, plus instiintarile sunt de tinut acasa. Sport au la doua zile, deci de trei ori pe saptamana si uneori inlocuiesc cu muzica, daca au serbari. Nu stiu cum a facut dar a invatat impartirile (inmultirile le-a memorat cu mine asta vara), la engleza a facut progrese foarte mari, citeste binisor si vorbeste bine. Are ceva probleme la scris, dar am inteles ca multi copii au, fiind mai greu cu scrisul in engleza. De fapt am si vazut in lucrarile afisate pe holuri greseli de scriere.
Nu au teme de obicei, le da unerori de 1-2 ori pe saptamana, dar nu e obligatoriu.
Programul e de la 8.45 la 3.45, dar vine autobuzul sa o ia de acasa, la 8.25 si o lasa la 4.20 acasa. Face mai mult asa, dar fiind programul lejer, nu simte. Chiar zice ca-i place scoala, ca ar sta si mai mult, uneori regreta ca nu are scoala in weekend sau in vacante, acasa se plictiseste. In Romania odata n-am auzit-o ca-i place scoala sau ca vrea acolo. La gradinita ii placea si de doamne si de colegi, dar la scoala nu i-a prea placut.
Per total e foarte ok. Dar daca vrei sa exceleze, trebuie facut in plus cu ei, ca altfel, pe materia scoliilor, nu ai sanse la facultatile bune. Asa e in America, scoala e usoara, inclusiv liceul si facultatea e mult-mult mai grea. Asa mi se pare normal, la noi e pe dos si tragi ca magarul 12 ani, ca la facultate sa nu fie diferente, sa termine toti.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Dum 14 Dec 2014, 9:07 am

Admina,literatura romana o sa mai citeasca?Banuiesc ca e prinsa fata ta in ce le da la scoala de citit,de-al locului?!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 14 Dec 2014, 9:24 am

Avem carti de povesti in romana. O sa mai citeasca, normal. Avem literatura frumoasa, poezii frumoase, nu as vrea sa piarda asta. Si ea e inca legata mult de tara. Acum, in perioada sarbatorilor, incerca sa-si aminteasca niste colinde invatate anul trecut, in romana. Aici a invatat multe in engleza, inclusiv cu Happy Hanukkah Smile dar tot ii e mintea la cele in romana. Ne uitam pe net la colinde, la povesti in romana, nu uitam de unde am plecat... si unde ne intoarcem oricand acasa.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 14 Dec 2014, 8:13 pm

Mai rau este ca literatura romana nu prea mai este citita nici de elevii romani.....sincer, nu stiu pe nici unul care sa o citeasca din placere, nu pentru ca e obligatoriu la scoala! Or fi, nu zic, dar sunt pe cale de disparitie.... Sad
Si, daca tot suntem la discutii despre scolari, vreau sa va arat o lucrare a Simonei, nou-nouta, cu care a depasit stadiul de simple imagini frumoase si a ales sa-si exprime niste idei, niste conceptii! Lucrarea se numeste "Strapungand zidul" si simbolizeaza forta de neoprit a spiritului care poate penetra limitele impuse de inchisoarea ideologica a sistemului, acestea fiind ilustrate de fundalul cu tencuiala veche, caramizi si igrasie care nu au rezistat fortei spirituale a personalitatii, exprimate prin explozia de culoare si viata a feluritelor flori. Simona si-a facut si propria descriere a lucrarii pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] care se vrea a fi un jurnal artistic Smile , daca vreti sa o cititi, va invit acolo! Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Dum 14 Dec 2014, 10:45 pm

Aura,sunt impresionata de tabloul Simonei si mai ales de ceea ce exprima. Ai o fiica profunda, isteata si foarte frumoasa atat spiritual cat si fizic. Te rog mult sa-i transmiti din partea mea sa nu se schimbe, sa ramana asa sufleteste chiar daca viata o va pune in diferite ipostaze. Voi salva aceasta pictura si o voi privi ori de cate ori voi avea sentimentul de neputinta. Felicitari din suflet.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 14 Dec 2014, 11:19 pm

Multumesc, Trandafiras, pentru frumoasele tale cuvinte love ...
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 15 Dec 2014, 4:02 am

Aurishta, nu am cuvinte. Felicitari Simonei, ii urmaresc pagina cu placere! love
La copiii tai ce a venit mai intai? Pasiunea pentru desenat sau faptul ca au urmat scoli unde se preda arta? Suna aiurea cred, dar sunt curioasa daca se poate invata sau tine 90% de talent si restul efort.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Lun 15 Dec 2014, 8:17 am

Admina, Merci love
Referitor la intrebarea ta, cu desenul a fost cam asa: primul pe care l-am remarcat a fost fiul meu cel mare ! Lui ii placea mult sa deseneze, facea mereu desene tematice, cu multe personaje, inca de cand era mic (6-7 ani, poate chiar mai devreme). Am avut in mintea mea acest obiectiv, de a incuraja copiii sa studieze arte, deoarece asta contribuie foarte mult la emanciparea spiritului, la cultivarea frumosului din ei! Initial, am inceput cu muzica....Abner a studiat 6 ani pianul, SImona doar vreo doi, dar din motive obiective am fost nevoita sa intrerup acest lucru! SImultan, copiii mergeau si la orele de arte plastice (era doar o data pe saptamana si nu necesita un mare efort). Ei n-au avut un talent exceptional, ci doar placerea de a desena care se afla in aproape orice copil! Cu timpul, urmarind si analizand evolutia lor pe plan scolar si dorind sa gasesc o cale de a "fenta" sistemul Smile , am gasit potrivit sa-l incurajez pe fiul meu mai intai ca sa mearga pe filiera vocationala la liceu! A fost o decizie excelenta, una dintre cele mai bune pe care le-am luat cu privire la ei! Apoi, firesc, a mers si Simona pe aceeasi directie iar acum ma aflu intr-un adevarat "cuib de artisti" Smile Smile , chiar si fetita cea mica, Angelica, este ucenica! Laughing  ( o sa va pun si o poza cu prima ei lucrare pe panza....este dragalasa Laughing )
Toata aceasta pregatire nu vizeaza afirmarea lor ca artisti...ar trebui sa sufar de "visare cronica" pentru a aspira la asa ceva, insa sunt multiple domenii in care aceste abilitati pot fi valorificate! De pilda, fiul meu cel mare doreste sa devina concept artist, sa vedem daca va reusi! Simona, chiar daca nu va profesa vreodata in domeniu, va fi capabila sa-si infrumuseteze caminul, sa-si instruiasca pruncii, sa aduca frumosul pe care l-a cultivat in ea de cand era mica in viata cotidiana! La fel cu privire la ceilalti trei copii!
Ca sa concluzionez, am pus acest studiu, al artei, pe o pozitie importanta in educatia lor!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat