Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoli si discutii despre scolari -1 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoli si discutii despre scolari -1

+46
Roxy
marry_a19
bisisica bijuterii
Gerlinde13
Gabica
T_mihaela
trandafiras78
adelina24
manuela29
Gianina4ever
gloriamix
cristina07
ivanutamihaela
symos
alinuta96
ivanoiuadela9
arielas
Lucia.BlueFlower
Dodo-pui
valentinadof
diada
gmiki1
barbin
rob roy
voicu silvia
Lucia Ro
manus marioara
cory74
aurishta
Angelica18
Andata
MihaelaT
danae
cld
Dorulet
cris_io_mat
claudiana
pufoi
elluta
danniela
musetel
kitty_1973
ismi3ismi
dandana
anasia
Admina
50 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Educativ Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Vin 27 Ian 2012, 9:38 am

Nu am vazut un subiect asemanator si sunt in cautare de informatii despre inscrierea in clasa 0, arondarea teritoriala in functie de domiciliu, etc. Nu am gasit nicaieri o lista cu scoala de care ai apartine, daca stai intr-o zona anume. Luni avem sedinta cu parintii si se va vorbi doar de asta, dar pana atunci ma sperie ideea obligativitatii de a merge la o scoala anume, mai ales ca nu-mi doresc sa urmeze scoala acolo unde am fost eu...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de anasia Vin 27 Ian 2012, 10:11 am

noi ieri am avut sedinta; situatia este urmatoarea: pana pe 5-6 martie cand va fi I etapa din repartizare a scolarilor, se va face un recensamant al copiilor; vor veni acasa cadrele didactice de la scoala / scolile arondate (vor spune ca esti arondat la scoala "x"); pe foaia de recensamant specifici daca il dai la clasa pregatitoare sau clasa I, daca vrei la scoala "x" sau la alta scoala; toate datele vor fi introduse in sistem; vei merge sa completezi inscriere la scoala la care esti arondat (tot pana pe 5-6 martie) , unde completezi o fisa unde specifici clar daca vrei sau nu la scoala "x" si la ce scoala mai vrei; inscrierea este electronica; nu vrei la scoala "x", specifici, dar....cand se va face prima etapa de repartizare a scolarilor, daca te-ai inscris la alta scoala decat cea arondata, iar aceasta nu mai are loc pentru alti copii decat cei arondati, nu te mai poti intoarce la scoala "x" de care esti arondat, asa ca urmeaza etapa a II-a cand sunt repartizati cei care nu s-au inscris/ vor la alte scoli; daca au avut loc din prima etapa (adica s-au inscris toti copiii arondati si au ramas locuri libere, intra pe criterii stabilite de fiecare scoala cei care doresc special la acea scoala); daca in etapa II n-ai mai avut loc la scoala unde vrei, urmeaza etapele III, IV....toti copiii vor si inscrisi, dar unde ii selecteaza calculatorul, la scolile ramase cu locuri libere....oricum, prin aceasta "schema", te obliga sa mergi la scoala arondata ; nu se stie ce d-ne vor fi, ce clase vor lua, asa ca nu mai exista merg la d-na"..."
anasia
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 27 Ian 2012, 11:13 am

bine si pana atunci nu stim care sunt arondarile?

stai ca am recitit! inteleg ca pot sa fie mai multe scoli unde sa fii arondat?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de anasia Vin 27 Ian 2012, 12:37 pm

dandana, trebuie sa inceapa recensamantul in februarie....nu cred arondati la mai multe scoli...o scoala, atat;
anasia
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 27 Ian 2012, 12:38 pm

ok dar arondarea de anul trecut? eu o caut pe net de azi dimineata

eu nu cred ca vor veni acasa, abia au venit la recensamantul mare!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de anasia Vin 27 Ian 2012, 12:44 pm

ba da, vor veni acasa; asta ca sa stie fiecare scoala cati copi vor veni la clasa pregatitoare, cati la clasa I....nu stiu cu arondarea de anul trecut, iti dai seama ca acuma e o harababura mare si ca vom fi generatie de sacrificiu....in zona mea sunt 2 scoli, la recensamant imi vor spune clar de ce scoala apartin;
anasia
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Vin 27 Ian 2012, 1:12 pm

si la mine sunt tot doua scoli, noroc ca amandoua sunt cam in top!
incerc sa ajung la cea pe care o vreau, dupa ce trece gerul asta!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Feb 2012, 10:15 am

Am o mare dilema. Toti cunoscutii nostri vor sa-si inscrie copii la o scoala controversata din zona. Colegi de-ai iei de gradinita, verisoara si baiatul nasilor vor intra la clasa 0 sau 1, la aceasta scoala. Vad ca zona nu mai conteaza, se pot "ajuta" directorii sa inscrie pe oricine, dispune de mijloace materiale.... zid
Problema mea e ca am aflat de la o vecina, al carui baiat a terminat acum vreo 5-6 ani acolo ca erau mari probleme cu drogurile si... bulina rosie, in liceu, in grupurile sanitare. Sad Grupuri sanitare pe care le impart cei mici cu cei din liceu. Eu as vrea sa o dau la o scoala generala mai mica, dar nimeni dintre prietenii ei nu va fi acolo si ea deja vrea la scoala mai sus mentionata, ca de... toti vorbesc de ea, toti merg acolo. Ce fac? Cum alegeti o scoala buna, cum va dati seama? Eu nu vreau sa merg dupa turma, ca asa se poarta.
Aaa, banuiesc ca e scoala buna in continuare, au rezultate bune si la invatatura, daaar... pe site-ul lor pagina cu prezentarea profesorilor e in constructie, insa sunt poze de la balul bobocilor, in 2009. zid [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Viitor de aur, tara noastra are...
In dotare, cu asa picioare.
Nimenea de minte, nevoie nu are.
Altii moare s-asa n-are...
Pitzipoance in dotare.
zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 22 Feb 2012, 10:20 am

sincer,pe mine ma sperie poza asta... zid .deci,asta e o poza de pe siteul scolii...?!!nu pot sa cred...scoala aia nu are profesori sa vada poza asta?sunt convinsa ca daca faci o sesizare la inspectoratul scolar,pt poza asta,iese rau...intereseaza-te si de scoala cea mica.vezi ce e si cu ea:rezultate la examene,olimpiade,concursuri,ldotare-aboratoare,sport,etc,profesori,invatatori cu grade date,nu suplinitori cu liceu...eu la astea m-as uita,m-as duce sa vb si cu directoarea sa-mi prezinte toate astea si cu doamnele care urmeaza sa preia clasele 0...daca e in regula,as opta pt ea...pt mine,scoala e ,in primul rand pt educatie,la clasele mici si nu numai si apoi pt acumularea de cunostinte...cine vrea sa invete,invata oriunde...si la tara se invata si se ajunge la facultate si de acolo,pt cine vrea sa invete.INCEPUTUL E FOARTE ,FOARTE IMPORTANT.daca primul pas e gresit,e problema...mi-e teama de anturaje rele,,,mai am si eu 2 ani si intru in problemele astea...ufffff greu!...


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Mier 22 Feb 2012, 10:37 am, editata de 4 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mier 22 Feb 2012, 10:20 am

eu inteleg totusi ca zona conteza!
ooof, admina si eu sunt in aceleasi probleme! adica eu am aflat de ce scoala apartin, evident ca nu au venit acasa, cum spuneam, chiar acum voiam sa dau telefon ca cica daca nu au venit trebuie sa le dai telefon
nu stiu ce sa-ti spun, eu as da-o la scoala mica!
Shocked poza aia de sus e de la balul bobocilor din clasa a 9-a???????
pai daca va spun ca eu la petrecerea de terminare a liceului am avut o rochie papusica cu balerini?
Doamne, ce ne facem?

ah, trebuie sa ma laud! rochia aia mi-am facut-o singura!

sa va spun!
am sunat la scoala, mi-a raspuns una fara buna ziua, fara prezentare fara nimic adica un da scarbit. ii spun ca am citit ca daca nu ai fost recenzat bla-bla, raspuns "da si?", pai am sunat cum scrie, zic eu. da unde stati? -ea, ii zic, aaaaaa- ea si cati ani are? 6- eu, e in grupa mare?-ea, eu o cam bajbai- ca e la waldorf, aaa pai va trebuie evaluare, nu ati citit? nu ca eu vreau clasa 0 si tocmai ca am citit! aaaaa- ea
dar eu continui ca vreau sa vizitez scoala, trebuie programare? pai au fost trei zile de programare, veniti cu copilul pana pe 29, am nevoie de 20 de sec ca sa inteleg ca ea vorbeste in continuare de evaluare. nu frate vreau sa vizitez ca ma intereseaza scoala si sistemul stepbystep. aaa pai veniti -ea, pe site scrie de programare zic eu, ei veniti -zice ea.
da, promitator!


Ultima editare efectuata de catre dandana in Mier 22 Feb 2012, 10:59 am, editata de 1 ori
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Feb 2012, 10:46 am

Balul bobocilor e la terminarea cl. a 9-a.... Shocked zid rade Doamne, ce baba ramolita sunt... Eu eram socata ca e de la terminarea liceului... rade Nu e doar in liceul asta, din pacate, langa alt liceu de renume si fite, ma socasem intr-o zi cand treceam in RATB pe langa el. Ce limbaj vulgar, cu bagami-as aia... aveau niste pustoaice machiate ca de club, la ora pranzului, cu sanii pe afara si atitudine de traseiste. Doamne, ma ingrozesc... Eu la termianrea liceului am mers intr-un compleu negru, cuminte, cu fusta deasupra genunchiului. Se faceau si pe vremea noastra sex si droguri (din pacate am vazut si asta, la un coleg, restul erau mai discreti probabil) si fumau 90% din clasa, dar acum, daca e asa din generala, unde vom ajunge. Ce-i drept, daca altii fac nu inseamna ca o sa faca ai nostri; si eu si sotul meu am fost copii cuminti, in acelasi liceu, de care va zic acum, desi erau probleme si atunci.
Sa va mai ingrozesc? Se practica prostitutia in grupul sanitar... pe 50lei, in liceul acesta, alte tarife nu stiu. suicid Si Dandana, zona nu conteaza, absolut deloc. Am mai povestit, baiat cuminte pana la 12 ani, s-a stricat din cauza anturajului (copii de arabi, crescuti cu bani si fite), asta in zona Colentina. Fite si parinti inconstienti care-si indoapa copii cu bani si le cumpara haine si gadget-uri, sunt peste tot, din pacate. Si un mar stricat, strica tot cosul...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 22 Feb 2012, 11:00 am

asa e! parintii sunt de vina,in primul rand! doar vad cum pleaca copilul de acasa ...iar daca asta e trendul scolii,profesorii ,cred ca devin neputinciosi,daca nu au sustinerea parintilor...mi-e groaza,sincer...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mier 22 Feb 2012, 11:06 am

cand ziceam de zona ma gandeam la inscriere ca eu sunt setata pe asta!

nu stiu ce sa zic, scoala noastra e cea din amzei, v-am prezentat primul contact, dar eu sunt incapatanata si daca e nevoie ma duc acolo in fiecare zi sa vad ce si cum! e adevarat ca trebuie sa si plec zid

vreau sa vad cum e cu stepbystep, cum e cu doamnele, cum sunt toaletele, paza

daca stiti pe cineva la scoala 5, pliiiiiizzzzz!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de kitty_1973 Mier 22 Feb 2012, 11:10 am

Asaaa... chiar daca ideile mele nu vor fi acceptate de toata lumea... nu pot sa ma abtin!
Mai intai... suplinitorii pot fi calificati sau necalificati. Cei calificati au diploma de licenta(si modulul psihopedagogic) insa nu s-au titularizat pe post din diverse motive: lipsa orelor/catedrelor vacante viabile cel putin 4 ani, nota sub 7 la examenul de titularizare (examen care este destul de greu, cele care lucreaza in invatamant si au sustinut un asemenea examen stiu wink ) sau nu au participat la un asemenea examen (probleme de sanatate, personale etc.).
Cei necalificati pot avea diploma de licenta, dar nu au parcurs in facultate modulul psihopedagogic (care este optional) sau au numai studii liceale.
Ismi3ismi... nu iti fa probleme... cei necalificati nu reusesc sa obtina post la scolile din oras! Iar, dintre cei calificati... unii sunt mai bine pregatiti decat unii titulari! Ca sa nu las semne de intrebare... eu sunt titulara. Insa, in cei 14 ani vechime am avut colegi si colegi. Invatatori si profesori mai mult sau mai putin pregatiti sunt in toate scolile... indiferent de localitate!
Admina... eu iti recomand sa nu inscrii fata la un liceu/colegiu... stand zi de zi alaturi de adolescenti poate invata destule lucruri neadecvate varstei ei!
Oricum... pana la urma e alegerea ta. In privinta site-ului, probabil nu au un informatician care sa se ocupe de el. Site-ul nu reflecta calitatea scolii! La urma urmei conteaza ce fac profesorii la ore...
Problema drogurilor si a "bulinei rosii" se pune in toate liceele si colegiile din tara! Mai conteaza si cum iti cresti si educi copilul!
Eu predau la gimnaziu. Curiozitatea de a incerca si experimenta lucruri noi apare inca de la clasa a VI-a si a VII-a. Am eleve pe care le banuiesc ca si-au inceput viata sexuala. Eu incerc sa-i sfatuiesc de bine... mai trebuie sa faca si parintii un efort. Oricum, constat ca cei mai multi nu vorbesc deloc acasa cu parintii pe tema asta. Nici nu va inchipuiti ce prostii le trec prin cap! zid
Si in final... problema fustelor scurte... Imi amintesc ca mama mea prin anii '70, purta fuste la fel de scurte! Si a fost si este o femeie decenta care si-a vazut de casa si copii!
kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mier 22 Feb 2012, 11:17 am

kitty, eu sunt de acord cu tine cu urmatoarele amendamente:
- ma deranjeaza ideea unui suplinitor din cauza faptului ca banuiesc ca acesta va pleca si va veni altul, adica asta e primul lucru care imi trece prin cap;
- nu fusta scurta e problema ci atitudinea!
offf
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de musetel Mier 22 Feb 2012, 1:26 pm

Nu am încă copii de şcoală, dar am lucrat acum vreo 5 ani în învăţământ şi îmi permit să intru în discuţia voastră.
Dadana, şi ce e dacă pleacă profesorul? În 99% din cazuri, profesorul pleacă abia la sfârşitul anului şcolar, copilul a parcurs materia respectivă. Îmi veţi spune despre continuitate, obişnuinţă, cunoaşte mai bine clasa. Şi?
Copilul trebuie să se obişnuiască cu schimbarea, să se adapteze la noi cerinţe, să gândească din mai multe unghiuri de vedere după cum le cer mai mulţi profesori. Pentru că vor avea mai multe locuri de muncă cu un colectiv mereu dinamic.
Apreciez foarte tare că vă puneţi problemele astea, că vă gândiţi cum o să fie mai bine pentru copii. E drept că anuturajul strică. Dar dacă părintele rămâne acolo, pentru copil, să îi ţină lanterna, cel mic nu se rătăceşte.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de dandana Mier 22 Feb 2012, 3:28 pm

offf musetel, daca ai stii ce stresata sunt pe tema asta! acum patru ani eram disperata sa ii caut o gradi, atunci credeam ca cele mai importante lucruri sunt siguranta, curatenia, mancarea potrivita, chestii din astea, apoi am inteles ca sunt altele mai importante. la fel, acum sigur am niste criterii care mi se vor parea ridicole peste ceva vreme, de ex eu mereu intreb cum arata baia. sunt dusa cu mintea?
revenint la ce spui tu imi dau seama ca ai dreptate daca vorbim de profesori, chiar e un plus, dar zau ca nu-mi convine sa i se schimbe invatatoarea.
zau, are cineva o idee cum sa devin zen in privinta inscrierii la scoala? rade
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de danniela Mier 22 Feb 2012, 4:08 pm

Dandana, si eu am fost ca tine, ba si mai rau as putea spune. Ei bine, la copii mei invatatoarea s-a schimbat in fiecare an. Adica doamna de clasa I preda doar clasa I, cea de a 2a doar clasa a 2a si tot asa. Din clasa 3a au avut diferiti profesori exact ca la noi din clasa Va. Ba mai rau ai mei au stat la scoala de la 8 pana la 3 pm. La inceput am fost asa drastica, cum sa stea copilul meu de 6 ani pana la 3. Ei bine, la fel ca ceilalti. Muzica, desenul, sportul si IT au facut cu un alt profesor din clasa I nu cu doamna. Se obisnuiesc, cred ca noi suntem foarte grijulii. Si ca sa nu crezi ca m-am oprit aici, deja ma uit sa ii schimb scoala pentru ca NU imi plac profesorii, nu sunt bine pregatiti, am impresia ca se foloseste nepotismul si favorismul si tare mi-e ca la anul vor pleca multi profesori din scoala.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de elluta Mier 22 Feb 2012, 4:46 pm

eu zic sa va ingrijorati mai tare atunci cand copilul vostru o sa auda gluma cu inmultitul puricilor de la d-na de religie( rade ) zid
elluta
elluta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Varsta : 45
Localizare : constanta
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de pufoi Mier 22 Feb 2012, 4:53 pm

Fetelor intru si eu in discutia voastra,pentru ca am trecut cu varf si indesat prin asta!
Cum am avut si am un singur copil,am vrut inca de la inceput ,tot ce e mai bun pentru el. am inceput cu caminul( program prelungit),de care nu am fost multumita ,pt ca baiatul nu se satura sau nu ii placeau felurile de mancare de acolo,nu dormea la pranz si era pedepsit... si totul a pus capac,cand intr-o vineri,l-am luat cu febra aproape de 39,de acolo.
bineinteles ca l-am schimbat la alt camin,nu cu pretentii ,pt ca aveam un salariu de bugetar.
apoi cu scoala,la fel,schimbari. l-am dat la o scoala buna,mai aproape de noi,care se zicea ca va fi cu program prelungit. nu a fost asa, in schimb erau pretentii mereu. la un moment dat ,imi era si groaza sa mai merg la sedintele cu parintii,pt ca se cereau bani si nu putini. cadouri pentru dna destul de scumpe,in aur,ma intrebam ce o mai urma. si unde mai puneti ca in clasa a2a se cereau ore suplimentare platite.nu ca ar fi cerut dna,ci pt ca era un grup de mamici,carora le veneau idei peste noapte!
in clasa a3a a plecat dna invat. si a venit o alta... dupa vreo 2 saptamani de facut pe detec tivul,mi-am laut copilul si l-am transferat la o scoala mai aproape,fara o reputatie asa buna, dar fara pretentii si care mie,mi-a placut mai mult,inca de la inceput.aici,copii invatau de placere si prin jocuri,a fost perfect... dupa un semestru am transferat iar copilul la sc in Italia.
concluzia mea a fost ca parintii sunt cei care stabilesc cat de ,,buna'' este scoala,si astfet,apar pretentiile.nici mie nu-mi place efectul de ,,turma'',il duc acolo pt ca toti merg acolo. cu baia si eu am probleme,in sensul ca baia trebuie sa fie curata si nici vorba ca cei mici sa imparta aceeasi baie cu cei mari. asa ceva este inadmisibil!!!
faceti pe ,,detectivii '',adica vedeti calitatea scolii,a profesorilor,vedeti baia scolii; interesati-va la cunostinte care scoala ar fi mai buna si apoi luati o decizie. si nu va fie teama,copii se adapteaza la schimbari mult mai bine si mai repede decat noi! wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 22 Feb 2012, 5:02 pm

daca schimbarile sunt in bine si copilul simte asta,cred ca nu ar trebui sa fie probleme...nu?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Admina Mier 22 Feb 2012, 6:25 pm

musetel a scris:
Apreciez foarte tare că vă puneţi problemele astea, că vă gândiţi cum o să fie mai bine pentru copii. E drept că anuturajul strică. Dar dacă părintele rămâne acolo, pentru copil, să îi ţină lanterna, cel mic nu se rătăceşte.
Musetel, nu ajuta deloc, dar absolut deloc, cresterea parintilor! Ex: parintii sunt preot si educatoare (fosta asistenta medicala), oameni foarte cuminti, dar nu stricti, nu au tinut baiatul inchis in casa, rupt de lume, in genunchi pe coji de nuci. La 12 ani a inceput sa se joace pe calculator jocuri care erau de 18+, apoi a vrut bani, a vrut sa se faca shmenar, manelist, etc. orice vedea ca scoate bani usor si fara studii. zid Nu recunosti tiparul? Sunt pline ziarele si la tv de baietei care se descurca, fac afaceri ilegale, proxenetism, droguri, care canta pe la nunti de 3000euro... shot Asta e lumea in care ne crestem odraslele, sa stii ca timpul trece si nu in favoarea noastra. Diferente erau si inainte, apropo de fustele scurte din '70, dar era vulgaritatea si nesimtirea de acum? Mai vorbeam si noi urat, mai beam un Garronne printr-o discoteca, ne mai prosteam cu vreun baiat, dar macar ne-am inceput viata sexuala la varste majore (eu, cel putin), am respectat varsnicii, ne-am vazut de scoala. De ce cand treci pe langa un grup de tinere auzi: baga-mi-as aia... ce aia a mea vrei...? De ce se vand pe bani, ca ultimele femei de la coltul strazii, fete de 14-15 ani, in loc sa-si vada de scoala? Chiar crezi ca vei avea tu controlul in cresterea copilului tau? Iti doresc multa bafta si rabdare.
Ia sa se ia atitudine, sa se respecte institutia de invatamant si sa nu le mai primeasca machiate, indecente (mulat, scurt, decoltat) la scoala. Ia sa exmatriculeze orice elev care face sex, droguri in incinta scolii. Sa vezi cum scade numarul de pitiponceli si drogomaneli in scoli. Nu ma intereseaza cum merg in club, cu cine si ce fel de sex fac atunci cand chiulesc, seara, cand nu sunt parintii acasa. Dar sa nu mai faca in institutii de invatamant. Asa cum ar trebui preotii sa invite afara femeile indecent imbracate din biserica... Na! rade Ca m-am suparat. Toti babalacii libidinosi accepta pitziponceala la pustoiaice de 12-13 ani ca sa-si clateasca ochii, sa-si alimenteze refularile. Si noi ce vina avem, ca vrem sa ne crestem copii cu o copilarie, nu sa dea in pitiponceala de la 7 ani. Asta apropo de poze cu fete pana in 10 ani, cu mana pe popou, cu degetul in gura, cu mini si ruj, cu gargauni in cap, bagati de parinti si mass-media asta defecta... zid
p.s. revin la ideea, asta nu e peste tot, daca ar citi fetele din Germania, sa confirme. rar vezi vulgaritate in anumite tari, indiferent de varsta. frumusetea si naturaletea se poarta, vulgaritatea si imoralitatea nu. in particular e alta mancare de peste, dar pe strada sunt decenti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de claudiana Mier 22 Feb 2012, 7:04 pm

ismi3ismi a scris:.cine vrea sa invete,invata oriunde...si la tara se invata si se ajunge la facultate si de acolo,pt cine vrea sa invete..
Am citit ce ati postat si nu m-am putut abtine sa nu scriu si eu aici despre scoala.In unele locuri la tara e chiar greu sa inveti chiar daca exista vointa si din partea parintilor si a copiilor.Chiar daca pare greu de crezut impedimentul il reprezinta chiar cadrele didactice si sistemul de invatamant.
Aici unde stam noi sunt foarte putini copii la scoala adica 54 de elevi in total de la clasa intai pana la clasa a opta, deaceea se fac ore simultan cu mai multe clase. La cei mici sunt toate patru clasele cu un singur invatator iar incepand din acest an vor fi 5 in aceeasi clasa.Invatatoare nu prezinta prea mare interes pt ca isi asteapta pensia,iar elevii sunt etichetati de la inceput cu baiatul lui x sau y deci nu-i prea trebuie carte.Cea mai apropiata scoala mai serioasa este in satul vecin la cel mult 5 km dar nu se accepta transferearea tuturor copiilor acolo pt ca aceasta este in alta comuna. Pt a duce toti copii la alta scoala in comuna ar trebui transportati cam 17 km si ar trece pe langa doua scoli dar din comune diferite zid In toamna noi vom avea copil in clasa intai si ne este tare greu sa luam o hotarare.
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 42
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de cris_io_mat Mier 22 Feb 2012, 8:14 pm

Am intrat putin in discutie pt ca si ioana intra in toamna la cls intai.Dar stam intr-un cartier de case,mai la marginea orasului iar scoala este veche....sotul meu si surorile lui au invatat tot la ea,desi arata bine pe dinafara....pe interior are un aer obosit,cu vitrine cu tot felul de prostii.In fine...aici pe strada au venit si in toamna si acum la inceputul lui februarie dupa copii.Asa ca inscrierea nu a fost cu complicatii sau cu multe probleme...este la un colt de strada de noi.ce nu imi place este faptul ca peste drum este un parc mare...cand mergeam cu copii sa se joace ii vedeam pe pustii de gimnaziu cum chiuleau si trageau de fete pe acolo...Mi-as fi dorit sa o dau la scoala la care am invatat eu dar ar fi prea departe si ea este mica sa mai faca inca vreo ora pe drum.Asa ca...sa speram ca va fi bine pentru toata lumea....dar in primul rand pt ei
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Dorulet Mier 22 Feb 2012, 8:16 pm

Ma primiti si pe mine in discutia voastra?Ma bucur sa vad ca sunteti parinti care se preocupa de scoala copiilor,e un fapt extrem de important in formarea lor.Aveti incredere in dascali, daca o merita,aratati-le preocuparea voastra,astfel si ei vor simti mai multa responsabilitate.Dati-le incredere copiilor in fortele lor si,impreuna cu invatatorii,dirigintii sau profesorii, descoperiti-le inclinatiile.Ca acestea sa se manifeste,cred ca ar fi bine sa le insuflati dorinta de curiozitate in sensul bun al cuvantului.Asa vor afla multe si se vor canaliza talentele si preocuparile.Sigur,in timp.Dar nu uitati: supravegheati-i pe copii,discret,dar in fiecare zi.Tentatiile vietii moderne sunt prea multe.Mai ales in "democratia" noastra.Meseria de parinte e grea,dar rezultatele sunt implinirea vietii noastre.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Scoli si discutii despre scolari -1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB