Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoli si discutii despre scolari - 3

+20
Giobsy
aurishta
Admina
LRodica
michelinebeaulieu
MihaelaT
piciul
ismi3ismi
bisisica bijuterii
andas
aisha
32vali
greieras
ioana soare
Cristache
valentinadof
danniela
Gabica
trandafiras78
diada
24 participanți

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 15 Dec 2014, 10:49 am

Cu drag Aura, dar Simona le merita din plin.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Gabica Lun 15 Dec 2014, 11:17 am

Aura îţi mulţumesc pentru postarea ta.
Îmi umple sufletul de bucurie.
Tu ştii că eu sunt fan_ copii tăi.

Procedez la fel cu Maria.
I-am descoperit talentul, lucrează desen şi în particular. 

Sunt cu totul de acord: 

Toata aceasta pregatire nu vizeaza afirmarea lor ca artisti...ar trebui sa sufar de "visare cronica" pentru a aspira la asa ceva, insa sunt multiple domenii in care aceste abilitati pot fi valorificate! De pilda, fiul meu cel mare doreste sa devinaconcept artist, sa vedem daca va reusi! Simona, chiar daca nu va profesa vreodata in domeniu, va fi capabila sa-si infrumuseteze caminul, sa-si instruiasca pruncii, sa aduca frumosul pe care l-a cultivat in ea de cand era mica in viata cotidiana!




Maria citeşte literatură, acum adoră cărţile cu tot ce ţine de paranormal... Probabil şi datărită filmelor cu vampiri, acum mai nou bibliotecarii... 

Aseară îmi spunea că va citi şi cărţile pentru şcoală dacă trebuie, dar să o las în lumea cărţilor care-i plac...


Mă laud şi eu cu un tablou făcut de ea pentru ziua mea de naştere:


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danniela Lun 15 Dec 2014, 12:01 pm

Super frumoase amandoua!!! Si la Simona si la fata Gabicai!!! Bravo fetelor pentru asa talent!!!

Admina, sistemul vostru seamana foarte mult cu cel british, noi pe acela il avem , ai mei au facut Cambridge, acum cel mic face dexel. Pe masura ce cresc creste si volumul de studiu, teme etc.
Cu cititul cartilor in limba romana mai vorbim peste ani! E in functie de enviroment...ai mei nici unul nu citesc, cea mare doar vorbeste foarte bine, nu a uitat deloc cel mic abia citeste in romana, ieri a invatat un cuvant nou: oaspeti!! Nu am de gand sa il fortez insa am vazut ca abia acum a deschis gustul sa invete, deci acum bate calul. Dar recunosc ca i-am citit enorm de multe povesti in limba romana chiar si mare fiind!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Lun 15 Dec 2014, 12:07 pm

Gabica, aplauze pentru fetita ta si bucurie bucurie bucurie in continuare!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 08 Ian 2015, 11:30 pm

Vreau sa va arat un proiect pe care Simona l-a avut de facut pentru scoala...a lucrat foarte mult la el fiindca s-a folosit de ocazie ca sa patrunda si in domeniul caligrafiei! Sunt foarte incantata de rezultat, chiar a reusit sa faca o lucrare iesita din comun! Maine va merge cu ea la scoala, sper sa fie apreciata si acolo! Ea si-a facut si propria prezentare in jurnalul ei artistic, dar va pun si eu o poza aici...nu toata lumea intra pe FB![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Dorulet Vin 09 Ian 2015, 7:43 am

Foarte frumos rezultat al muncii ei,felicitari!Cu astfel de proiecte isi dezvolta atentia, creativitatea, spiritul critic si creste invatand.Si totul vine sa completeze formarea ei artistica.
Doamnelor,aveti copii talentati,minunati,felicitari!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danniela Vin 09 Ian 2015, 8:23 am

Superb, si copilul meu a avut un proiect la scoala la istorie sa scrie o scrisoare care sa para veche. La sfarsit de an le-au afisat pe toate. Dar doamna a fost incantata de cele care parea intradevar vechi!! Printre care si a feciorului.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Gabica Vin 09 Ian 2015, 10:24 am

Minunat. Felicitări Simina.   kiss
Chiar ieri vorbeam cu fiica mea, că duc dorul orelor de caligrafie.
Noi atunci scriam cu peniţa. Acum mâzgălim cu pixuri, e comod e adevărat dar .... mie încă îmi place să scriu cu stiloul.

Am dat Like paginii de pe FB. 
Felicitări şi fiului tău Daniela.
E minunat când copii noştri îşi dezvoltă creativitatea.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 09 Ian 2015, 10:56 am

Multumesc, doamnelor Merci Merci si bravo pentru toti copiii care isi indeplinesc responsabilitatile cu talent, pasiune si daruire! kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 16 Ian 2015, 7:53 pm

Revin cu  ultima lucrare a Simonei, un bonsai artizanal , lucrat dupa modelul celor japonezi. Este o combinatie de pictura, sculptura si arta decorativa....o adevarata provocare! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
Mai multe poze si descrierea facuta de ea sunt pe  pagina ei artistica de pe FB
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de LRodica Vin 16 Ian 2015, 8:10 pm

Aurishta, felicitari tie si bravo fiicei tale. flower
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 16 Ian 2015, 9:46 pm

Multumesc Merci
Imi place sa incurajez copii...astfel ei pot "prinde aripi" love
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de valentinadof Sam 17 Ian 2015, 6:51 pm

Exceptional,felicitari Aura pt asa copil talentat!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Sam 17 Ian 2015, 7:23 pm

Multumesc mult, Valentina Merci Merci
Motivul pentru care postez aici unele dintre realizarile copiilor mei este sa va incurajez sa facilitati copiilor vostri dezvoltarea unor abilitati, indiferent de domeniu: acest lucru le da un feed-back care ii umple de energie creativa si le canalizeaza atentia spre ceva concret! Spunand asta, ma gandesc la marea problema cu care se confrunta copiii nostri, indeosebi cei de la oras, cea a plictiselii care ii face sa-si iroseasca timpul atat de pretios!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Ian 2015, 7:27 am

Da, ai mare dreptate Aurishta. E foarte important sa-si gaseasca ceva sa le placa si sa se tina de acel lucru. Din cate am observat acum se poarta si la noi in tara, ca in afara, sa dai copiii la mii de cursuri, preferate fiind actorie, desen, dans, cred.
Noi n-am facut asta si parca acum ne pare rau,  ca puteam sa ii deschidem apetitul de ceva util poate, mai tarziu. Se plictiseste repede, zice ca stie deja, ca nu-i trebuie, ca nu-i place. Nici nu e genul sa stea toata ziua pe tableta/ laptop, trec zile si nu se joaca acolo, dar nici nu ar face ceva util. E cea mai fericita daca se joaca cu alti copii. Acum merge la meditatii la mate, pentru ca nivelul de aici e minimal si se lasa pe tanjeala. Nu e de acord sa faca teme impuse de noi, considera ca ce e la scoala e destul si nu trebuie sa mai revizuiasca sau sa faca in plus. zid
Eu am zis ca ar fi bine sa mearga la gimnastica vreo 2-3 luni, sa invete sa faca roata, podul, spagatul. Preferam karate sau un sport de auto aparare, dar nu vrea, cica sunt pentru baieti... Socrul insista sa faca un sport de echipa (si nu numai, el trage pe tenis), care ii va folosi mai tarziu, la facultate.
Speram si un instrument, dar sunt scumpe lectiile, poate sa le faca pe rand.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danniela Dum 18 Ian 2015, 8:18 am

Asa e Aura!! Desi nu vad din asta o realizare, fii-mea iubeste make-up ul! Si mdaaaa am cumparat la pensule si machiajuri!!!! Cel mic e cu calculatorul, aseara mi-a zis ca mai vrea sa creasca un pic si apoi sa isi contruiasca el computerul lui, mi-a explicat el ceva acolo cu dual, terabites etc etc eu nu ma pricep!!! Si mi-a zis ca mai trebuie sa invete fizica ca sa poate reusi sa asambleze!!! Ha ya!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de diada Dum 18 Ian 2015, 12:00 pm

Nici eu nu i-am dat la cursuri pentru ca nu vor, e suficient sa zica cel mare NU ca si cel mic la fel. Initial eram nervoasa pe ei, ca au posibilitati sa faca cursuri si nu vor. Acum m-am resemnat si ii incurajez sa faca ce vor. Cel mare construieste mult, cu lego, cu lemne, cel mic face experimente rade se joaca cu apa mult, o pune in pahar, in palnie, in sticla, in congelator, iar in lighen etc, etc, suc in apa si cate si mai cate. Isi congeleaza jucarii si le priveste cum se dezgheata. Sunt mici acum, dar nici sa ma duc cu ei urland la cursuri nu pot. Mi-au promis ca or sa se duca la inot, acum sa vedem daca o sa avem bazin aici, la vara, ca acum sunt inchise.

Nici nu stiu cum am face fata si la cursuri, au foarte multe lectii de facut, ma uit si acum, la clasa 0 abia isi gaseste timp de construit, zici ca e maniac, vine acasa de la scoala, mananca, se joaca putin, face temele (putine) apoi construit si nu-i ajunge timpul, vine fratele, baie, somn si o zi noua!

Am gasit un domn invatator foarte bun, ii place copilului la scoala, se duce cu placere, ne-a zis sa nu facem teme suplimentar cu ei acasa, este suficient cat le spune sa faca. Acum sa vedem la anul cum o sa fie.


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Dum 18 Ian 2015, 7:48 pm

Fetelor, nu cursurile sau multimea lor sunt importante....ci ca ei sa isi puna in miscare interiorul.....acel ceva care nu poate fi atins de noi, ci doar stimulat, incurajat, pus "pe roate", cum se zice! Copiii mici au si momente in care trebuie impinsi de la spate, mai alescand trebuie sa depaseasca o perioadade achizitii de ordin tehnic...asta nu place nimanui! De pilda, pana sa cante la pian Liszt, trbuie sa studieze game, arpegii, Czerny, Hanon si Bach sute de ore, mii poate..Copiii nu fac cu placere asta fiindca nu au viziunea absolutei lor necesitati pentru a se putea exprima sensibil peste 10 ani, sa zicem!
La fel la matematica...trebuie sa-si formeze automatisme fara de care nu isi pot elibera mintea de incordarea produsa de respectarea ordinii operatiilor...cum vor putea sesiza frumusetea si provocarea unei probleme aparte?
Si chiar daca fac ceva care pare sa n-aiba corespondenta cu ceva practic, cum ar fi make-up-ul de care spunea Daniela, ce daca? Atata vreme cat face cu placere si pune pasiune in asta, e OK!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Dum 18 Ian 2015, 8:47 pm

Daniela, e bun makeup-ul. Am fost colega de scoala si liceu cu Alexandru Abagiu, un renumit make-up artist care locuieste acum la Paris (parca) si lucreaza pentru L'Oreal. A avut de mic talent la desen si un ochi artistic, l-a ajutat mult aceasta inclinatie, pentru cariera de mai tarziu. Stiu ca atunci machia mult cu degetele si m-am invatat si eu asa.wink
Diada, tu ii lasi ca pe ei. Asta apreciez la tine si in acelasi timp ma contrariaza. Stiu ca asta e tendinta, sa nu le zicem niciodata nu, sa ii lasam sa aleaga ei, dar eu sunt mai de moda veche. Cred ca ei habar nu au de capul lor si au nevoie de ghidarea noastra. Daca ar fi dupa ei doar s-ar juca, de dimineata pana seara, nu tu teme, nu tu ordine, nu nimic util. Pe masura ce cresc sunt tot mai independenti, tot mai incapatanati sa faca ce vor ei. Am citit ca 8-10 ani ar fi acum o pre-adolescenta, cand nu vor sa faca nimic, nu au chef, se revolta. Noi n-am avut probleme cu fi-mea, rar se razgaia cand eram toti 4 (parinti si bunici); dar mai nou e Giga Contra la orice. Sa o las ca pe ea, sa nu ii cer sa-si faca ordine in camera, in haine, sa nu o pun sa faca teme, ca stie ea mai bine ce trebuie in viata? Nu pot, mi se pare ca mergem prea departe cu libertinajul copiilor, in zilele noastre. Le dam prea multa libertate si nu stiu ce sa faca cu ea.
Aura, a mea canta. Nu are voce, are impresie ca are si ar canta si ar compune (si versuri si linie melodica, incearca ea). Sa o dam la ceva legat de muzica, oare?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 19 Ian 2015, 1:23 am

Aurishta,banuiesc ca stii ca nu e litera de lege ce spui cu sensibilitatea peste 10 ani in mate,muzica samd.Daca nu are cine sa invete copilul de "poezia" stiintei si de stiinta de a face din arta un mijloc de a arata iubire de la primii pasi(daca nu cumva s-a nascut el asa,cu simtul lui personal),putin probabil sa ai mai tarziu unelev fericit,dupa ce 10 ani a fost "robotel"! Dupa 10 ani scoate tehnicizat si corect sau emotionant,monstri. In stiinte,dupa 10 ani li se pare o povara sau la fel de tehnic,sau invatatura e un mijloc de a trece de examene.Asa consider eu,sau poate depinde si de copil.
Mie imi place metoda Diadei;de multe ori la cursuri nu fac mai mult decat ce experimenteaza singuri acasa si mai e si placerea de a face de la a la z ceva,singura.Plus ca e plin netul de informatii si metode pe care profesorii le-ar spune cu taraita.Si eu o las pe Ema sa faca ce vrea;daca imi doresc eu ceva,ii "arunc" prin casa carti,materiale,cu speranta ca poate se lipesc vreodata(daca se lipesc!).
De exemplu,pe langa manualul de teorie a muzicii de gimnaziu,am facut rost de materia de facultate,care nu e super complicata,dar aduce o viziune mai ampla asupra subiectului.Nu trebuie sa o invete,dar sa o citeasca atunci cand pofteste.
Admina,poate ca lipseste "motorul" real,care sa miste lucrurile?!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Gabica Lun 19 Ian 2015, 10:56 am

Şi eu am încercat cu fata mea, întâi am învăţat eu quiling, coşuleţe din hârtie, am procurat instrumentele necesare, apoi încet am învăţat-o şi pe ea. Acum ştie să facă, e încântată la şcoală la ora de abilităţi practice că le poate arăta şi colegilor ce minunăţii face ea!
Dar au fost zile când eu lucram, ea prefera să privească la televizor.
Câteodată o forţam să facă câte o felicitare. Acum a prins tehnica şi lucrează singură.
Am descoperit în cartier un club de dans. Mi-a zis că vrea să meargă. am dus-o la prima şedinţă, zice că-i place, deşi prima lecţie a fost valsul, care fie vorba între noi, nu prea-i atrage pe tineri. Dar important este că vrea să meargă. Mâine mergem la următoarea. Eu îmi doresc să înveţe să danseze în primul rând să nu mai stea cocoşată.
Ghiozdanul ei are între 5-7 kg, abia-l ridic eu. Toţi colegii ei au tendinţa să stea cocoşaţi să -şi poate susţine kg de hârtie pe care nu înţeleg de ce trebuie să le care zilnic   zid
Mă uit la cei de liceu.... flutură nişte gentuţe de zici că merg la bar. 
A făcut aikido, dar s-a lăsat că cică e prea greu, ar vrea înnot dar aici e mai dificil şi din punct de vedere financiar şi al timpului liber. 
Văd că se ţine de desen. Încearcă mereu altă tehnică. Acum desenează în tuş.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Lun 19 Ian 2015, 11:39 am

Admina a scris:
Aura, a mea canta. Nu are voce, are impresie ca are si ar canta si ar compune (si versuri si linie melodica, incearca ea). Sa o dam la ceva legat de muzica, oare?
Da! Nu are voce fiindca nu este studiata...este la fel ca si la sport..nu poti face podul de sus sau spagatul fara antrenament specific! Poate ca nu va fi Whitney Huston wink , dar va canta cu placere si cu stiinta! Iar compozitorii nu trebuie musai sa aiba nu-stiu-ce voce!
michelinebeaulieu a scris:..banuiesc ca stii ca nu e litera de lege ce spui cu sensibilitatea peste 10 ani in mate,muzica samd.!
Michelline, ceea ce spun eu este ca iti trebuie mijloace ca sa poti sa exprimi ceea ce clocoteste in interiorul tau....daca nu, esti ca un invalid care vrea sa castige un maraton! Ceea ce spui tu este valabil la amatorism...poti face de placere in ce mod  vrei ...dar cand vine vorba de profesionalism sunt cerinte tehnice fara de care nu poti fi acceptat si nu poti face fatza!
Gabica a scris:
A făcut aikido, dar s-a lăsat că cică e prea greu,
Copiii au tendinta de a abandona cand dau de greu....depinde de tine sa hotarasti daca este cazul sa insisti! Am observat asta la scoala de arta a fiicei mele...copiii vor sa faca tablouri mari, dar refuza sa sa faca mii de schite, de crochiuri, de constructii si de tot felul de alte studii absolut necesare....vor doar din talent, fara efort!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 19 Ian 2015, 12:44 pm

Gabica,dar va dansa gratios orice altceva,daca invata vals!

aurishta a scris:
Michelline, ceea ce spun eu este ca iti trebuie mijloace ca sa poti sa exprimi ceea ce clocoteste in interiorul tau....daca nu, esti ca un invalid care vrea sa castige un maraton! Ceea ce spui tu este valabil la amatorism...poti face de placere in ce mod  vrei ...dar cand vine vorba de profesionalism sunt cerinte tehnice fara de care nu poti fi acceptat si nu poti face fatza!

Exagerezi cu invaliditatea! Omul e un tot unitar,daca "interiorul" e activ intr-o directie si talentul(deci si putinta de a invata rapid si cu disponibilitate pentru "munca grea,de mii de ore de studii" e pe aproape).

Sii,poate ca asa iti plac tie profesorii si asa ti s-o fi parand tie viata;mie nu mi se pare asa! Toata lumea trebuie sa invete de placere,daca nu e in stare profesorul sa il faca pe copil sa iubeasca ce invata,nu face doi bani si imi mut copilul de la el urgent,cu scuzele de rigoare ca l-am deranjat din rigiditatea lui. Poti fi genial cand canti si un studiu;daca nu faci din viata o parada a bucuriei la orice varsta(tocmai profesionist dorind sa devii) degeaba...

Si totusi,nu te cred!
Tu iti cresti copiii cu bucurie,mi-e imposibil sa te cred! Merci
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Gabica Lun 19 Ian 2015, 12:58 pm

Din punctul meu de vedere poate să înveţe şi dansuri africane, important este să-şi mişte fundul de pe scaun, să-şi corecteze ţinuta, şi să capete mai multă încredere în ea....
Eu ador valsul..... dar nu prea am cu cine dansa  Sad

Sper să nu i zică şi aici că e greu!!!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Lun 19 Ian 2015, 1:50 pm

Micheline, daca nu studiem corespunzator, suntem ca aceia care rag ca un magar inchipuindu-si ca se aud ca o privighetoare!
Nu stiu ce ti se pare de neacceptat si de ce nu este iubire sa obligi copilul sa nu renunte atunci cand observi ca motivul este comoditatea! Eu sunt destul de aspra in educatie....nu sunt adepta principiului : "fa ce-ti place, atat cat ai chef!"....in felul asta copilul sapa o gramada de gropi in loc de un canal! Dau dovada de multa elasticitate in multe zone, dar sunt si lucruri ce trebuie facute de musai! In general da, aceasta este idee, sa-ti valorifici vocatia, dar perfectionarea contine si parti mai plicticoase, mai neplacute si, mai ales, care cer mult timp si determinare!
Ce spui despre profesori este foarte adevarat, dar la scoala, de pilda, copilul are 10-12 profesori....prin ce minune sa-i selectionez eu doar pe cei capabili sa-l inspire si sa-i aduc la un loc? Rolling Eyes
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 2 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB