Ultimele subiecte
» Modele de brodat
Ieri la 8:49 pm Scris de RAMONA1982

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Ieri la 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Pirogravura
Ieri la 2:13 pm Scris de White_Raven

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dum 10 Dec 2017, 6:54 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Sam 09 Dec 2017, 10:24 pm Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Joi 07 Dec 2017, 11:05 pm Scris de sarabendis

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Scoli si discutii despre scolari - 3

Pagina 10 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 29 Feb 2016, 11:55 am

Dormitul la pranz e in functie si de copil. Cel mic nu a dormit la pranz cam de la 4-5 ani. Trebuie s ail observi, cu mancarea la fel. Eu le-am intrat in voie si le-am facut doar ce le-a placut, dar recunosc ca am gresit. Nu am stiut cum sa le introduc ceva nou in menu. Pentru ca la inceput am mers pe ''daca nu mananci te pun la colt'' .
Nici eu nu sunt mama perfecta, si nu stiu daca am putea fi mame dupa tipar. Cred ca cel mai mult conteaza armonia. Unde este armonie si pace si lucrurile merg bine.
Am o relatie buna cu copii mei, chiar suntem prieteni si impartim si bune si rele. Le dau libertatea sa judece si sper din suflet sa reuseasca in viata mult mai bine decat mine si de cat imi doresc eu!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 01 Mar 2016, 2:48 pm

Gaza, tu ai doar un copil din cate inteleg. Eu am doi. Total diferiti. Primul este cochet, al doilea porcusor, dar fericit! si razratit Smile)) Si sunt crescuti la fel. Unul mananca orice singur, celalat il hranesc eu sau tati, desi ii crestem doar noi, nu ne ajuta nimeni. Atat timp cat nu esti nevoita sa il lasi singur acasa (ca mine) sau nu iti asumi acest risc, pentru ca, asta este un risc foarte mare sa-l lasi singur acasa, accepti regulile celorlalti, care stau cu el. Bine ca sta si te ajuta. Ai mei au stat toata vacanta de vara singuri acasa pana la ora 1, la 5 si 7 ani! foarte greu, dar nu am gasit pe nimeni sa ma ajute (mame). Cu plata nu au vrut ei Smile)) nu iti spun ca simteam ca nu mai pot urca scarile de stres cum o sa-i gasesc! De obicei pe cel mic gol Smile) de la caldura, cca 30-31 grade in casa. Copii mei nu mai dorm la pranz de la 4-5 ani. Si nici nu ma obosesc sa-i culc pentru ca nu resusesc. Daca le este somn dorm singuri, ca la gradinita.  Asta este asa, ca o conversatie, nu doresc sfaturi si nu va dau sfaturi pentru ca fiecare si le stie pe-ale lui si de fiecare data altele sunt datele problemei Smile))) multumesc!

Sunt total de acord cu incaltamintea! prefer sa i-o cumpar noua. Imbracamintea INCA merge de la unul la altul, dar este micut, o sa creasca si nu o sa-i mai dau de la fratele lui. Oricum, poarta putine chestii de la el, gen geaca, vreun fes sau tricouri.

edit: Nici eu nu sunt o mama buna, mi-o zic ei mereu si ii rog sa isi aleaga alta rade le dau exemplu mamele colegilor si nu le mai place rade desi eu ii respect si vorbesc cu ei ca si cu un adult. Tin minte cand ii propunea celui mare fata Adminei sa faca schimb de mame rade si mie mi-ar fi placut o fata rade

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 02 Mar 2016, 12:31 pm

Admina a scris: Nu stiu ce program are fata ta, stiu ca era mai mare decat a mea cu vreo 2-3 ani (a mea e intr-a 4-a si face 10 ani), dar aici pleaca la 8.20 de acasa si vine la 4.20.
Acum e in clasa a saptea,invata dupa-amiaza si incepe uneori la 11,40 sau la 12,35 si iese cel tarziu la 18.
Cand vine seara daca se simte obosita doarme scurt si apoi face temele scrise,isi invata lectiile dimineata;stam la 5 minute de scoala.
Mi se pare corect ca omul sa fie liber,dar daca ea vrea sa isi organizeze timpul(are tendinta asta mai mult decat mine),este,desigur...libera! In general nu o face,insa ii aduc mereu aminte,ca sa nu o lalaie,pentru ca poate nu stie ce sa faca cu libertatea la varsta asta,ca e bine sa nu lasi timpul sa treaca fara sa fi facut ceva rodnic,multumitor,placut in ziua respectiva.

aurishta a scris:Cu un pic de off-topic insotit de scuzele de rigoare, sa va povestesc ceva "cald", de azi-dimineata!
M-am trezit tarziu, pe la 7, si n-aveam nici un chef sa ma scol din pat, asa ca i-am zis sotului meu asa, mai mult ca o alintare,nu prea in serios: "Te rog, puiule, trezeste-te tu in locul meu, pregateste pachetul, micul dejun, cafeaua, ai grija sa plece Abner la timp si toate celelalte, iar eu sa stau si sa huzuresc in pat" Ce credeti ca mi-a raspuns? " Iubite, imi ceri ceva contra naturii mele" rade rade
Astea sunt glume intre noi, bineinteles....avem atributii clare fiecare...le mai si "intersectam" la nevoie...dar ne respectam reciproc timpul personal!

Da??? Inseamna ca al meu e femeie,ca eu raman fara jobul de mama in 2 secunde daca il las! rade rade rade
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1195
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 02 Mar 2016, 2:10 pm

Ai mei acasa nu mai dorm la pranz, dar la gradinita da. De asta prefer sa-i las si la somn acolo, ca sa fie odihniti pt sesiunea de joaca de dupa-amiaza.
Eu dau hainele de la mare la mic, cu conditia sa fie inca purtabile, nu rupte sau tocite rau. Sper sa accepte Radu cat mai mult timp treaba asta. Si eu purtam haine ramase de la fratele meu si nu ma deranja. Ba chiar in liceu ii mai luam pe ascuns camasi pe care inca le purta:) Si patine de gheata am avut ramase de la el, desi erau nr. 41:))

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Mier 02 Mar 2016, 3:14 pm

Nu ma intelegeti gresit, si eu am purtat haine de la surorile mele, deci cele care iti vin bine e ok, dar nu sa cumperi sau sa ii dai copilul ceva cu maneca mai lunga, sa ii cada mereu peste degete sau pantalonii/fusta extrem de largi in talie. Sau cu 2 numere mai mari decat nr tau. Vorbeam de incomoditatea hainelor nu de vechimea lor.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Mier 02 Mar 2016, 11:13 pm

Vin si eu cu doua bucati de baieti de 3 si 5 ani care nu mai dorm la pranz, dar nici nu-mi bat capul. Mi se culca seara pe la 8:30-9:00 ceea ce mi se pare excelent. Pe de alta parte, aici nu se mai culca copiii la amiaza de la 3 ani. Chiar la gradinite li se scoate somnul pe principiul urmator: copilul sa se culce pe la 8 seara si sa doarma pana dimineata la 7-8. Mi se pare extrem de rezonabil pt toate partile implicate.

Cu mancatul ... mananca amandoi foarte bine singurei, dar uneori le e lene si ne spun ca vor sa le dam noi in gura. O facem, ca pana una alta nu vor cere asta pana la insuratoare. Si tot la fel fac si eu cu hainutele, ce ramane de la cel mare ajunge la cel mic, mai putin incaltamintea si hainele care nu mai au vlaga.

Acum ca o paranteza ... bunicii nu mai au rabdarea si puterea necesare de a respecta la sange programul unui copi. Se folosesc mult de tv ca sa li se usureze munca. In momentul in care se apeleaza la ei, eu consider ca trebuie facute niste compromisuri de toata lumea pt a fi copilul bine.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 36
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 03 Mar 2016, 8:26 am

Am scris ieri un mesaj mare si am uitat sa-l trimit...
Gaza, la fel patesc si eu cu soacra, ii creste cum vrea ea. Dar se pot ajunge la compromisuri. Nu e un avantaj al parintilor ca sunt ajutati de bunici, e si avantajul bunicilor, ca-si vad nepotii. Mai ales daca pe soacra ta a ajutat-o cineva sa isi creasca, copiii. Dai inapoi, ce ai primit.
Ar trebui sa ii spui anumite lucruri, cat de finut se poate. Ele fac asa sa le fie lor usor si comod. Nu vrea sa stranga dupa copil, de aia ii da ea in gura si nu vrea sa stea cu el, de aia il lasa la Tv. E mai comod, nu o fac din rautate, dar de comoditate.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de gaza la data de Joi 03 Mar 2016, 8:57 am

E adevarat, am un singur copilas.

Si asa si este, pe baietii ei, doi la numar si neastamparati, a ajutat-o soacra sa-i creasca.

Cu mama soacra relatia e in general buna. Cu mici problemute, asa cum am scris, legate de culcare, mancare si facut temele. Dar...nu prea comentez cu ea ce face, ca MA AJUTA. Nu am fost nevoita sa-l las singur in casa, ca sa stau cu inima cat un purice gandindu-ma ce face.

Ii mai amintesc cu Mare Grija cum ar trebui sa fie programul lui, dar daca-l respecta numai ea stie.

De o luna de zile cel mic are telefon. Si ma suna cand nu-i convine ceva,si-mi zice. Nu stiu cat ii convine mamei soacre, dar n-are ce face. Il iubeste si ii cam face toate mofturile.

Ce ma bucur este ca am o relatie deschisa cu cel mic si vorbim despre orice,nu se teme sa-mi povesteasca toate nebuniile pe care le face sau la care se gandeste. Ca si eu, ca si voi, am vorbit cu el de mic ca si cu un om mare.

Si asta pentru ca  l-am incurajat in permanenta sa spuna ceea ce gandeste si ceea ce vrea,ajutandu-l in masura in care m-am priceput si eu.

Pentru ca ai mei m-au educat cu bataia si cu fraze de genul"Taci din gura!Nu vorbesti cand vorbesc adultii!" eu mi-am educat baiatul total diferit. Nu stie ce-i bataia, nici macar o palmuta la fund, l-a mai vazut pe Domnul Colt  rade   din cand in cand.Asa de control, sa nu se obisnuiasca.  

Dar chiar si asa mi-a zis intr-o zi "Nu ma duc la colt, sunt suparat pe el. Nu vreau sa-l vad!" :laugh:si m-a privit ghidus sa vada cum reactionez.

Imi mai spune cateodata"O alta mama acum si-ar fi batut copilul. Dar tu esti prietena mea. Si ma iubesti. Tu nu ti-ai bate copilul: dragostea vietii tale."  pupi E un mare bandit.

E greu sa iei decizia corecta de fiecarae data. Invatam din mers.
gaza
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 371
Varsta : 43
Localizare : pe aici
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 03 Mar 2016, 9:32 am

gaza a scris:ofturile.

Imi mai spune cateodata"O alta mama acum si-ar fi batut copilul. Dar tu esti prietena mea. Si ma iubesti. Tu nu ti-ai bate copilul: dragostea vietii tale."  pupi E un mare bandit.

ce frumos!Smile)

Chiar alaltaieri a varsat Paul o cana cu lapte covasit pe covorul de lana din sufra. Nu stiu cum, ca nu eram langa el, ca trebuia sa nimereasca gura, dar nu a nimerit, in schimb era el plin de lapte covasit si covorul la fel. El intepenise in pozitia in care era, cu laptele curgandu-i pe el. Cand am ajuns in sufra mi s-a parut imaginea atat de amuzanta ca am inceput sa rad. S-a uitat mirat si m-a intrebat "-Mami, dar de ce nu tipi la mine?" I-am spus ca oamenii tipa atunci cand sunt luati prin surprindere de un anumit lucru, fiind ceva brusc, nu au timp sa gandeasca si sa rationeze faptul ca tipatul nu ajuta la nimic, nu face ca timpul sa se dea inapoi si sa nu se intample lucrul ala. E doar o reactie necontrolata care nu ajuta la nimic. Iar eu, pentru ca nu eram acolo, atunci cand am venit stiam deja ce s-a intamplat si la ce sa ma astept, nu am fost luata prin surprindere. Dar nici cand sunt luata prin surprindere nu tip, in general spun ceva mai apasat un "Paul!!! Off" Sau "-Haide mai Paul..." Ca acum 3 seri cand s-a aruncat pe mine ca sa ma imbratiseze si mi-a zburat branzica de casa din mana prin toata buctaria:))) Pe langa "Paul, off" i-am mai aruncat si o privire urata, dar imediat m-am simtit prost, pentru ca saracutul nu a vrut decat sa ma iubeasca si eu pt asta m-am uitat urat la el. Sufletelul de copil e tare sensibil, trebuie sa avem grija mare de el.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 03 Mar 2016, 9:10 pm

Voi sunteti mame de cariera, ca si Diada. Eu sunt mastera, ii mai ating la fund si mai tip la ei. Mai ales cand fac special, nu din greseala. Uneori sunt si calma cand fac prostii, dar mai rar.
Si fac intentionat, de multe ori, cica sa ne testeze limitele rabdarii si sa ne vada reactia. Dar uneori nici nu invata din greseli mai vechi. Ii apuca sa se lungeasca atunci cand zicem Hai (la culcare sau ca plecam de acasa) si cel mic are o scuza, cand alearga de noi, in loc sa vina la noi, pentru ca se joaca. Cea mare, e cu atat mai moale, cu cat ne grabim mai tare sau e tarziu. Sau cand sunt obraznici intentionat, repetat. wink

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 03 Mar 2016, 9:20 pm

Te rog frumos, sa nu exageram! rade rade rade Nu uita ca eu NU am vrut sa fiu mama. Nu vreau sa fac o cariera din asta, adica sa-mi cresc si nepotii, nu ma mai tin nervii si cu copii altora, chiar daca sunt nepotii mei, prefer sa-i vad mai rarut rade

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Joi 03 Mar 2016, 11:20 pm

Ma bucur mult sa citesc cat de frumos vorbiti de copilasii vostrii si va admir pt puterea de a ramane calme in orice situatie. E greu de crescut un pui de om, dar eu zic ca merita. Si la noi cei mici au tendinta de a ne testa limitele, insa eu zic ca e normal. Mai trebuie sa invatam noi sa le luam asa cum pica si fara nervozare maxima.

Astazi am fost tare trista. Cel mare a avut control oftalmologic si se pare ca l-au gasit cu dioptrii de 1.5 la ambii ochi. La controalele normale, nu a avut nimic, insa la controlul cu pupilele marite au observat asta. Doctorul a spus ca e ok pt varsta lui, insa recomanda ochelari seara cand e obosit pt ca are dureri de cap uneori. Sper din tot sufletul sa se corecteze. El merge si la fotbal, unde a fost remarcat de antrenor ca fiind foarte bun. Sper sa fie bine pana la urma. Il voi programa si pe cel mic, pt orice eventualitate.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 04 Mar 2016, 7:47 am

trandafiras78 a scris:
Astazi am fost tare trista. Cel mare a avut control oftalmologic si se pare ca l-au gasit cu dioptrii de 1.5 la ambii ochi.
pupi Asta nu e o problema serioasa....majoritatea copiilor au problema asta si este descoperita mai ales cand incep sa mearga la scoala. In plus, o pereche de ochelari poate fi chiar draguta, nu? kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Vin 04 Mar 2016, 10:26 pm

Aura iti multumesc pt incurajari. Intr-adevar o pereche de ochelari ar fi foarte frumoasa, dar ce ma fac cu copilul care nu doreste in ruptul capului? Acum suntem la stadiul de tatonari pana mergem saptamana urmatoare sa dam comanda.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Sam 05 Mar 2016, 12:58 pm

trandafiras78 a scris: Acum suntem la stadiul de tatonari pana mergem saptamana urmatoare sa dam comanda.
Stai liniştită că nici a mea n-a vrut să audă de ochelari, dar când ne-au fost recomandaţi am lăsat-o să-şi aleagă ramele, a ales alb-negru,ca la şah, rade că de, eram în plină glorie cu sportul minţii (din păcate, programul de după amiază la şcoală nu ne-a mai permis să mergem la pregătire) şi chiar începuse să-i placă cum îi stă cu ochelarii. După un an de purtat zilnic, excepţie când era cu bicicleta sau rolele, a scăpat parţial  de ei, doar când citeşte mult îi mai trebuie. Dioptria e mică, dar lentilele sunt cilindric cu sferic, protecţie pentru pc şi  o protejau de vânt că de la asta i se înroşeau rău ochii şi clipea foarte des, făcea ca nişte foliculi pe pleoapele interioare de sus.

Despre programul copilului...la noi s-a dat totul peste cap anul acesta având cursuri de la 12 la 17. Noi veneam împreună de la şcoală, mâncam în jur de 13:30-14, apoi o oră sau mai mult  se relaxa după care teme, seara program de voie, în pat la 9, 9 şi ceva, dar stingerea o dădeam la 10 sau adormea ea până atunci. Când simţea că-i obosită sau în zilele ploioase se punea singură să doarmă la prânz.
Acum... ajunge pe la 5 şi ceva, mănâncă, povestim ce şi cum a fost la şcoală, apoi face tema, începe cu ce i se pare greu că poate are nevoie de ajutor, iar dimineaţa eu nu-s cu ea. Dimineaţa mai aprofundează, câteodată vine mama şi o ascultă la geografie, biologie unde e mult de învăţat şi greu, altceva decât au făcut până acum. Biologia îi place foarte mult. E totuşi copil, ar mai fenta şi ea, apoi îi pare rău dacă ia 8,5 (asta a fost cea mai mică notă) sau 9, pe moment bagă la cap, dar apoi uită scopul învăţării şi aşa că este ascultată şi chiar nu a protestat, îi place, îi dă siguranţă. Cu mama-i place mai mult, zice că eu o intimidez. Embarassed E drept că dacă văd că bâjbâie îi spun să meargă să mai înveţe, dar mama se apucă şi-i tot pune întrebări, repetă cu ea, deh, ea vede altfel modul de a învăţa, eu vreau s-o deprind cu studiul individual. De explicat îi explic, dar vreau şi s-o fac să caute, să muncească.
Răbdarea mi-o mai pierd,  o mai cert când greşeşte  şi i-am spus mereu că trec peste multe, dar nu şi peste minciună, lucruri ascunse. Când o cert mai tare, mă ceartă şi pe mine prietena mea care e "mama de schimb" (acum e şi diriga ei) care îmi reproşează că am răbdare cu toţi copiii la şcoală  cărora le explic până pricep şi că pe a mea o cert...of, e a mea nu ar trebui, dar când ştiu ce-am muncit cu ea sau cum am crescut-o, îmi pierd cumpătul. Nu trebuie să ţip ca să ştie că e certată, e suficiet să mă uit cumva, să spun cuvintele într-un anume mod, dar  recunosc că alte ori ridic tonul. Apoi îmi pare rău, fapta e consumată, dar mă străduiesc să îndrept lucrurile şi schimb tonul... tonul face muzica.
Când a terminat semestrul a fost fericită să vadă media generală 10, a uitat când am certat-o pentru una alta. E într-o clasă bună cu şase copii cu bursă de merit, cinci cu 10, i-am spus că de vrea în vârf trebuie să muncească. Acum, în clasa a V-a, încă nu-i hotărâtă ce ar vrea să facă în viitor, zice ea că vrea tehnică dentar sau chiar medicină, bio-chimie la liceu, dar mai vedem dacă-i va plăcea chimia şi atunci trebuie să învăţăm la tot. Clar nu va alege mate. Înţelege, rezolvă, mai greşeşte una, alta, dar nu are strălucirea aceea, nu le vede aşa rapid ca alţi copii buni la mate, dar prin exerciţiu fixează noţiunile studiate. Să nu vă gândiţ că o zăpăcesc cu culegeri, nu, dar din când în când le mai dă doamna suplimentar sau dacă văd că ceva nu a înţeles, caut exerciţii de genul acela şi lucrăm.
De mică a fost fascinată de tot felul de enciclopedi, de documentare. Are şi o afinitate pentru limbile străine, la română face compuneri frumoase. La gramatică muncim că e aşa multă informaţie primită într-un timp scurt şi altceva decât au învăţat la primar. Nu au terminat bine cu modurile şi timpurile verbului că au trecut la cazurile substantivului, multe funcţii sintactice când ei ştiau doar atribut şi complement şi acum sunt de atâte feluri...prost gândită programa de română, foarte încărcată pentru clasa a V-a.
Cei din Minister în loc să gândească planuri cadru noi, mai bine ar aerisi programa şcolară la toate clasele. Noile programe şcolare sunt atât de încărcate încât stau zilnic şi gândesc cum să fac să-i ajut pe copii.
Dacă înainte aveai la clasa I 4 ore mate unde învăţai cu ei adunări săderi fără trecere peste ordin şi 1 oră ştiinţe unde lecţiile erau aşa frumoase, acum ai 4 ore matematică şi explorarea mediului ce înseamnă 3 ore mate şi 1 ştiinţe, înveţi adunarea şi scăderea cu trecere peste ordin, probleme, unităţi de măsură (mai mult decât era înainte), iar la ştiinţe îi zăpăceşte cu surse de energie cu sări de agregare, căderea corpurilor libere, noţiuni despe corpul omenesc, organele interne, unde şi vibraţi etc.
Dacă la română merg lucrurile brici, citesc foarte bine cei care au făcut clasa pregătitoare, scriu frumos şi rapid cu unele greşeli din neatenţie, la mate merge treaba greu că e mult şi mai e şi dezinteresul părintelui.
Mă opresc aici că iar mă enervez  pe cei de sus care n-au fost niciodată la clasă, dar fac programe şcolare.

În altă ordine de idei, a mea a fost ca  puiul lângă cloşcă, plecam împrenă, veneam împreună, după-masa eram împreună, dar am căutat, de când a mai crescut, să-i dau libertate, mai controlată aşa, dar fără să simtă, dar voiam să se descurce şi singură şi acum chiar nu-s probleme. Oricât de mult ar avea de învăţat, îi las timp şi pentru micile ei plăceri, să confecţioneze tot felul, să schieze iarna (cum prindeam ocazia plecam la munte, iar în vacanţe am stat doar acolo), să meargă cu rolele şi bicicleta când e vremea potrivită, să se joace cu prietenii la bloc la mama. La pc nu face mare lucru, are un joc copilăresc care-i place, de regulă e pe youtube şi învaţă fel de fel de împletituri şi coafuri, a învăţat să croşeteze lol! eu doar i-am arătat după ce a învăţat cum se fac unele picioruşe, îşi confecţionează tot felul de bentiţe, fundiţe şi alte obiecte din carton şi alte materiale are le oferă cadou sau şi le pune prin cameră.
Nu-s mamă de carieră, dar mă străduiesc să fac ce-i mai bine pentru puiul meu.
Aaaa, că vorbeaţi de haine purtate. Eu am mai primit de la o colegă, pe vremuri, acum a mea e mai înaltă ca a ei, dar am primit haine frumoase, în stare impecabilă şi Diana le-a purtat. Şi noi dăm altora ce rămâne mic şi e în stare bună. Creşte aşa repede că nu apucă să se uzeze.
E aproape cât mine, deci la anul voi avea cele mai moderne bluze, geci lol! voi fi tare modernă. Cool Acum ce rămâne mic, papuci, geci, bluze (ea preferă bluzele simple, fără sclipici şi mesaje) le aşteaptă mama. lol!

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Dum 06 Mar 2016, 7:50 am

E extrem de important sa le sadesti copiilor in minte si suflet increderea in sine!O povestioara in sustinerea ideii:"Dante Gabriel Rossetti, artist şi poet al secolului al XIX-lea, a fost abordat la un moment dat de un om mai în vârstă. Acesta avea la el câteva schiţe şi desene şi l-a rugat pe Rosetti să le privească şi să îi spună dacă au vreo valoare, sau dacă măcar anunţau un potenţial talent.
Rosetti le-a privit cu atenţie şi şi-a dat seama imediat că erau fără valoare, fără niciun semn al vreunui talent artistic. Dar Rosetti era un om bun, şi i-a spus bătrânului, cât mai blând cu putinţă, că picturile aveau o valoare redusă. I-a părut rău, dar nu îl putea minţi pe acel om. Bătrânul a fost dezamăgit, dar a părut să se aştepte la concluziile lui Rosetti.
Şi-a cerut scuze că i-a răpit din timp şi l-a rugat să mai privească nişte desene, de această dată, ale unui tânăr student. Rosetti s-a uitat la al doilea set de desene şi imediat a fost entuziasmat de talentul pe care-l ascundeau. Acestea sunt bune, a exclamat. Tânărul are talent. Ar trebui ajutat şi încurajat în cariera sa artistică. Va avea un viitor strălucit dacă va munci din greu şi nu va renunţa.
Rossetti a observat cum bătrânul a fost profund mişcat de aceste cuvinte.
– Cine e tânărul artist? a întrebat. Fiul tău?
– Nu, a spus cu tristeţe bătrânul. Sunt eu, cel de-acum 40 de ani. Dacă aş fi auzit atunci cuvintele tale… Pentru că, vezi tu, am fost descurajat şi am renunţat prea devreme."
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2994
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 09 Mar 2016, 6:13 pm

Asa de adevarat,ca nu mai am de spus nimic in plus.
Sad ,pentru toti descurajatii lumii,Dorulet!

michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 09 Mar 2016, 6:28 pm

aurishta a scris:
trandafiras78 a scris:
Astazi am fost tare trista. Cel mare a avut control oftalmologic si se pare ca l-au gasit cu dioptrii de 1.5 la ambii ochi.
 pupi Asta nu e o problema serioasa....majoritatea copiilor au problema asta si este descoperita mai ales cand incep sa mearga la scoala. In plus, o pereche de ochelari poate fi chiar draguta, nu? kiss
La naiba,eu stiam ca omul e sanatos din fire,ca ochiul se poate adapta la nevoie si ca nu e motiv de bucurie o problema de sanatate pentru ca aduce o pereche de ochelari "draguta" pe nas.Asa,de fite,poti sa iti pui o pereche de ochelari fara dioptrii.

trandafiras78,odihna,morcovi si alte ajutoare de la oftalmolog poate ca ar reduce in timp din probleme care,daca nu poarta ochelari,devin mai mari;asta e realitatea pe care trebuie sa o inteleaga copilul.Dur,dar adevarat.Succes.
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 la data de Mier 09 Mar 2016, 11:09 pm

Doamnelor, va multumesc mult pt incurajari. Am reusit sa-mi conving odorul sa poarte ochelari, acum mai ramane sa mergem sambata sa-si aleaga rama. Sper sa i se corecteze vederea, avand in vedere ca inca se poate.
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 25 Mar 2016, 10:33 am

Nu stiu cate stiti de clubul prieteniei, unde poti semnala abuzuri, unde esti ascultat: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Copilul meu mic mi se pare abuzat, la gradinita. El nu vrea sa mearga la gradinita, in grupa mare, bine, nici mai mic nu vroia, dar in grupa mare? pe cel mare abia l-am scos din gradinita, nu intelegea ca este vacanta (intelegea, dar nu vroia sa plece mai departe, era o teama de schimbare).

Doamna (una dintre ele) mi se pare mie ciudata si lui, ce mi-a pus capac... i-a confiscat jucaria si mi-a zis ca nu i-o mai da, o sa i-o dea la un moment dat, cand considera dansa. Eu m-as fi dus mai departe, nu ma lasa sotul si apropiatii. Nu pot intelege cum copii de gradinita nu au voie sa se joace, in grupa nu au voie sa se joace. Este mult mai important sa invete, nu sa se joace... ma rog, sunt multe de spus, dar asta ma doare cel mai rau. Mai avem 3 luni si terminam, scapam. Momentan nu am cum sa-l duc la alta gradinita, nu ma pot sincroniza cu scoala, etc. Sotul imi spunea ca si Doamna Directoare este cam incuiata, nu am cu cine discuta. Atunci, unde se semnaleaza aceste "abuzuri"? Pentru clubul prieteniei mi se pare ca nu este atat de grav...

Astazi l-am tinut acasa, a fost foarte fericit, s-a trezit bine dispus, ne-a imbratisat de dimineata, ne-a spus ca ne iubeste, chestii pe care el nu le facea dimineata, este un stres pentru el gradinita. A ramas singur acasa pana mi-am terminat eu treburile. Este un copil sensibil si cuminte. Este posibil ca doamna sa fi citit lista cu donatiile de 8 martie? rade

Momentan am ales sa-l duc doar 4 zile pe saptamana si sa-l iau la pranz. Chestie care pe mine ma incurca mult, dar pe el il ajuta si mai mult!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 25 Mar 2016, 4:59 pm

zid Cand iti spuneam ca fac diferente, pe baza cadourilor, nu ma credeai... Imi pare rau ca patesti si tu asa. Noua tot la gradinita ni s-a intamplat, dar mai mult la scoala. Cred ca depinde de educator, invatator, profesor, daca face sau nu diferente.
Mie nu mi se pare asa exagerat aia cu jucaria, el avand 6 ani aproape. Desi n-ar trebui sa fie asa stricta. Macar iti dadea jucaria acasa. Mi se pare mult mai rau ca l-a pedepsit si chiar mai rau, parca. shot Aia trebuie raportat.
Si aici a fost doamna de a 4-a nedreapta. I-a dat o nota minima, pentru o prezentare la inceput de an. A fost foarte dura si nu stim de ce, si bunica (fosta profesoara) a fost de acord ca nu trebuia sa o depuncteze asa. Dar acum sunt mai bine, in relatii mai bune. O tot lauda cand trecem pe la scoala. Cadourile sunt minime, o cutiuta de bomboane, la vreo sarbatoare dar nu mai mult de 5-10$. In rest scoala ne costa 20-25$ pe luna, banii de mancare. Au masa dimineata, daca apuca sa mearga acolo si la 12, masa de pranz. Incepe la 8.45 si iese la 3.45, o ia autobuzul de acasa si o lasa acasa, la 4.20, deci e nevoie de masa sau gustare de acasa.
Nu au manuale, de fapt au, dar nu le aduc acasa. Citesc multe carti de la biblioteca, noi si in stare buna. Mai sunt diverse cauze pentru care sugereaza donatii sau pozele de scoala, dar nu sunt obligatorii. E mult mai relaxat sistemul, au teme putine si pe weekend nu prea au, nici in vacante. De invatat invata mai mult acolo, decat acasa. Temele si le face singura, noi o verificam.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Vin 25 Mar 2016, 5:38 pm

Admina, Diada eu personal cred ca depinde de caracterul educatorului, profesorului. Fiica mea a avut o invatatoare deosebita, a avut in clasa copii ai caror parinti nu au contribuit la cadouri, dar toti erau la fel tratati de catre ea. Fiica mea isi aduce aminte cum primeau de la ea dulciuri, bombonele, ciocolatele , la fiecare craciun, mos nicolae, pasti, 1 iunie.
De profesorii de acum nu pot spune acelasi lucru, are unii care se vede clar cum fac diferenta, pe ea o deranjeaza foarte tare acest lucru si eu tot ii spun ca daca va ajunge sa fie educator, profesor (oscileaza intre pedagogie si stiintele naturii) sa nu faca acest lucru.
LRodica
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1339
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Vin 25 Mar 2016, 11:40 pm

"Nu pot intelege cum copii de gradinita nu au voie sa se joace, in grupa nu au voie sa se joace. Este mult mai important sa invete, nu sa se joace..."  Sa invete ,sa studieze temeinic,sa faca cercetari stiintifice,da! Nu mai e o alta grupa in gradinita,sa-l poti muta?Vorbeste ,totusi,cu educatoarea,o abordezi exprimandu-ti ingrijorarea;spune-i ca te ingrijoreaza faptul ca il simti stresat,suparat,speriat si ca nu iti place treaba asta,pt ca e deja sensibil,ca fire si tu vrei sa fie incurajat ,nu inhibat,etc,etc...ea trebuie sa stie lucrurile astea...o discutie cu ea,care sa nu o afecteze emotional negativ si asta sa se rasfranga asupra copilului,s-ar putea sa aiba efect.Tu trebuie sa fii mai desteapta decat ea ,sa o faci sa inteleaga ,ca sa ai un rezultat bun...Oricum,daca copilul e stresat,nu lasa lucrurile asa,in speranta ca se vor rezolva de la sine!o reactie din partea ta,ca parinte,e importanta,in relatia cu educatoarea; asta iti spun din experienta...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 27 Mar 2016, 9:05 am

Eu cred ca daca vorbesti cu educatoarea o sa vezi ca exista si alta parte a situatiei. Adica s-ar putea ca tu sa stii mai putin decat trebuie. Fie ai interpretat gresit avand informatie putina subevaluand situatia ori supraevaluand situatia. Cel mai bine vorbeste cu doamna si afla tu personal parerea ei. E posibil ca, daca ea a facut discriminare, sa isi dea seama ca nici tu nu stai cu mana in san. Insa as fi zis sa fie mai ''hoata de gura'' ca ea. Nu te aduce agresiv ci grijulie!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 27 Mar 2016, 10:26 am

Da,da...ii arati ca esti nemultumita de situatie,ingrijorata si mergi la ea cerandu-i parerea,sfatul despre cum vede ea ca ar putea sa se rezolve situatia asta de care esti nemultumita...sa-ti spuna ce poti face tu pt asta,ce poate face ea pt asta...in beneficiul copilului...o abordezi ca pe un membru al echipei,nu ca pe un adversar,o faci sa simta si ea ca sunteti,de fapt o echipa care lucreaza la formarea copilului,.,ii spui ca ai incredere in ea ca ,detine metode pedagogice ,pe care tu nu le detii,etc,etc..pune-i ideile astea pe tava,poate nu s-a gandit niciodata asa,prezinta-i-le tu asa...adica da-i lectii, cerandu-i ajutorul., (ca vezi ca are nevoie;ea nu stie altfel de comportament cu copilul decat sa ii ia jucaria,nu are metode...)  , ..fii mai desteapta ca ea,mai hoata la gua,cum spune daniela,fa-o din vorbe ca sa ajungi sa iti rezolvi problema...pune-o pe un piedestal si exprima-ti increderea ca asteptarile tale din partea ei se vor adeveri love ..

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat