Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -2

+16
tiana
michelinebeaulieu
danniela
aurishta
valentinadof
MihaelaT
ismi3ismi
Gabica
ema
julix_2007
adriuta
Dorulet
diada
dandana
emmancita
Admina
20 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 30 Dec 2013, 4:51 pm

tocmai au anuntat la tv,ca "invatatoarea de la scoala 10 din Bucuresti va fi sanctionata dur wink ...de o comisie speciala..bla bla bla..."
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Lun 30 Dec 2013, 5:10 pm

ismi3ismi a scris:tocmai au anuntat la tv,ca "invatatoarea de la scoala 10 din Bucuresti va fi sanctionata dur wink ...de o comisie speciala..bla bla bla..."
Sa vedem.....oficialilor le place sa sufle in trambita.... zid 
Mi-aduc aminte ca si la scoala copiilor mei a fost o profesoara de franceza care pretindea cadouri si care nota copiii direct proportional cu valoarea "atentiilor"....Din fericire pentru noi si din pacate pentru alti elevi, s-a mutat la un liceu....
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 30 Dec 2013, 9:21 pm

ei,pardon,insusiti-va standardele unei scoli de fite! Merci Merci Merci Merci 
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Mar 11 Mar 2014, 11:19 pm

Stiti cumva ce pasi trebuie urmati ca sa obtinem fisa matricola, de la scoala? Invatatoarea ne trimitea intai la directoare, acum cica s-a interesat si trebuie mers la minister.  zid 
Oare pentru fisa medicala ma trimit la ministerul sanatatii?!?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 12 Mar 2014, 9:29 am

In mod normal se facea o cerere la directoare. Asa stiu eu.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Mier 12 Mar 2014, 11:43 am

Eu am o alta problema. Cica ca sa il primeasca in clasa pregatitoare, trebuie sa il mut acolo si la grupa mare, ca altfel se creaza deja clasele si nu mai primesc din afara.  zid 
Imi scapa mie ceva? sau doar e sucit si fara cap si coada sistemul?!
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de diada Mier 12 Mar 2014, 1:03 pm

pai grupa pregatitoare nu e in scoala? au si gradinita? Noi nu am avut aceasta problema, eu la anul il dau la clasa pregatitoare si nu au zis nimic de genul, Oricum scoala nu are gradinita. Doar trebuie sa stai in zona scolii la cre vrei sa-l inscrii. Alfel iti trebuie sa te ia cineva in spatiu.

eu fisa matricola am luat-o cu cerere la director, pe vremea mea :D

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Mier 12 Mar 2014, 1:23 pm

bisisica bijuterii a scris:Eu am o alta problema. Cica ca sa il primeasca in clasa pregatitoare, trebuie sa il mut acolo si la grupa mare, ca altfel se creaza deja clasele si nu mai primesc din afara.  zid 
 Shocked  Eu caut o cale sa o "salvez" pe Angelica de clasa 0.....fac deja planuri  peace 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Mier 12 Mar 2014, 2:10 pm

Tot de la scoala am luat-o si eu acum 10 ani. Prima data am mers la invatatoare, fii-mea termanse clasa a 4a. Le-am spus ca plec din tara si am nevoie de foaia matricola. Am facut o cerere la secretariat si cand am luat-o era si directoarea si secretara dar nu cred ca directoarea mi-a dat-o ci secretara. probabil a fost semnata de directoare.
Nu mi-a folosit ca aici nimeni nu stia sa citeasca in limba romana, sistemul era british, scoala internationala privata. Au plantat copilul in clasa 5 si dupa un trimesatru l-au trecut in clasa a 6a ca se plictisea si prea le stia pe toate.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 12 Mar 2014, 7:19 pm

danniela a scris:Au plantat copilul in clasa 5 si dupa un trimesatru l-au trecut in clasa a 6a ca se plictisea si prea le stia pe toate.

Tare asta,tare de tot,macar undeva in lume exista asa ceva!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 12 Mar 2014, 7:47 pm

Foile matricole se iau de la şcoli, nu de la Minister. 
Ţin minte, că acum vreo 10 ani, tata a avut nevoie de Foaia matricolă că nu o avea. Am mers la şcoala respectivă, am lăsat o cerere, a căutat în arhivă şi i-a eliberat foaia matricolă.
Faci cerere la secretariatul şcolii, soliciţi număr de înregistrare şi vezi în cât timp trebuie să mergi să ridici foaia matricolă. Normal, durează maxim 5-7 zile să o primeşti. Foaia matricolă o scrie secretara/secretarul şcolii  din registrul matricol şi o semnează directorul.
Bisisica, acestea-s poveşti cusute cu aţă albă spuse de directori care vor mulţi copii la ei. wink Indiferent la ce grădiniţă se află copilul, şcoala de care aparţineţi  trebuie să-l înscrie în clasa pregătitoare.
Săptămâna trecută chiar am fost la înscrieri. La noi vin mulţi care aparţin de alte şcoli, în primă fază aplicaţia de pe calculatorul nu le validează fişa, dar în etapa a doua, în funcţie de locurile disponibile vor fi primiţi la noi în şcoală. De exemplu, am solicitări de la părinţi care locuiesc cu mine în cartier, le-am explicat care-s paşii, au înţeles şi aşteaptă, dar cu siguranţă vor fi elevii mei la anul.
Aura, de ce să sari peste clasa pregătitoare? Întreb şi eu... Anul acesta o colegă a luat clasa I şi a preluat copii care anul trecut au fost în clasa pregătitoare având  suplinitor la clasă, dar şi copii care au venit direct în clasa I şi diferenţele s-au văzut. Cei veniţi din grădiniţă nu erau pe aceeaşi treaptă cu cei care deja erau de un an în şcoală.
Clasa pregătitoare nu-i chiar plictiseală cum pare pentru unii, dar nici teroare cum fac alţii. Anul acesta am suplinit de câteva ori la clasa pregătitoare şi chiar mi-a plăcut. În primul rând, se obişnuiesc cu viaţa de şcolar care-i diferită de cea de la grădiniţă.

Săptămânile trecute am avut două activităţi cu grupele mari de la grădiniţă şi a fost grozav. Cel mai mult m-au impresionat ai mei, au fost aşa grijulii....îi ajutau să se dezbrace, le arătau cum să lucreze, iar cei mici erau încântaţi. A fost minunat. Am pe blogul clase poze cu activităţile respective.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 12 Mar 2014, 7:51 pm

Foaia matricola se elibereaza de catre secretara in urma unei cereri.Ce treaba are directorul?Eu la nevoie asa am luat-o de la liceul absolvit.

P.S. vad ca am scris odata cu Mihaela,da o semneaza directorul dar nu trebuia sa merg si la el a sa o cer.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mier 12 Mar 2014, 7:52 pm, editata de 1 ori

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Mier 12 Mar 2014, 7:51 pm

MihaelaT a scris:
Aura, de ce să sari peste clasa pregătitoare? Întreb şi eu...
Am o buba pe creier  Smile cu privire la varsta la care trebuie sa inceapa scoala....nu imi place s-o dau la 6 ani No 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 12 Mar 2014, 7:56 pm

Normal, că nu mergi tu cu foaia matricolă din uşă-n uşă. Smile Orice şxcoală are o mapă la secretariat unde se pun toate adeverinţele, foile matricole, cererire, reclamaţiile...şi e dusă de către secretar, în fiecare dimineaţă,(la noi cred că până la ora 10-11) pe biroul directorului. După ce-s semnate, mapa se reîntoarce în secretariat şi secretarul aşteaptă ca fiecare să revină după hârtia solicitată.
Aura, tu şii. Fiecare cu bubele lui rade le am şi eu pe ale mele şi ştiu cum este. hug

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Mier 12 Mar 2014, 10:31 pm

Hai ca a mers mai usor decat credeam. Dar cum...
Am facut o scena la telefon mamei mele... eu nu merg la minister, nu dau spaga, nu aia... nu aia. Ea, s-a apucat si a sunat la minister, parca de acolo i-au zis ceva de inspectorat si nu stiu de unde mai exact au sunat la scoala, la secretariat si au facut valuri, sa ne dea ele adeverinta. Am mers ca in branza, chiar mi-am cerut scuze secretarei, daca i-am facut probleme. Am mers cu o badibuzea, oricum. Dar nu ma vedeam cu caciula in mana, la minister sau inspectorat, pentru o amarata de hartie, care oricum e la scoala. L-am intrebat iar pe sot si sustine ca invatatoarea a zis clar minister... nu inspectorat... nu directoare. Foarte ciudat. Suspect
Eu nu am nimic cu datul atentiei, la profesor/ invatator, la cel care formeaza copilul. Chiar dau de drag, ca stiu ca nu au salariile pe masura efortului (e greu in general sa lucrezi cu oamenii, dar cu, copiii). Dar nu sunt de acord cu spaga la directoare (si la gradi si la scoala am avut numai avide de atentii, se vedea pe fata lor, se bagau in sufletul tau, fie te luau tare sau se pisiceau, sa scoata ceva). De ce? Nu vreau nimic ilegal si ele nu ii fac nimic copilului de fapt.
Si e diferenta mare, orasele mari si localitatile mici, unde nu prea da lumea. Chiar scriam cu o amica, a fost nevoita sa dea peste tot, ca sa scoata aceste hartii in timp util, pentru copiii ei. Altfel, obtinea amanari, dat din umeri, etc. Vorba mamei mele: dai si fugi!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Joi 13 Mar 2014, 11:02 am

Eu una sunt socata!! Cum adica sa dai ceva pentru foaia matricola??? Inseamna ca doamnele din fosta scoala a fiicei mele au fost adevarate doamne!
Nu mi-a cerut nimeni nimic. Nu a durat o vesnicie pentru ca fii-mea doar ce terminase clasa a 4a. In cazul tatalui Mihaelei da sunt de acord sa dureze, se cauta in arhiva, ia ceva timp.
Micheline, da, e adevarat si nu e copila mea singura. Am mai auzit de la rusi, ucrainieni, bulgari acest lucru: copii lor au trecut intr-o clasa avansata din cauza sistemului nostru.
Aura, aici copii sunt in clasa I de la 4-5 ani!! Dar te inteleg, si eu eram oripilata cum sa sta odrasla mea numai de 6 ani 8 ore la scoala!!!!! Problema era a mea, copilul era foarte ok  wink wink 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Joi 13 Mar 2014, 11:06 am

diada a scris:pai grupa pregatitoare nu e in scoala? au si gradinita? Noi nu am avut aceasta problema, eu la anul il dau la clasa pregatitoare si nu au zis nimic de genul, Oricum scoala nu are gradinita. Doar trebuie sa stai in zona scolii la cre vrei sa-l inscrii. Alfel iti trebuie sa te ia cineva in spatiu.

eu fisa matricola am luat-o cu cerere la director, pe vremea mea :D

Vreau sa ma duc sa vad cum e de fapt treaba.
Eu tin de fapt si de drept de o scoala de cartier, la care nu vreau sa il las. Motive diverse.
Am 2 tinte pe care le vizez (a) si una de back up (b):
(a) - liceul de arta Marin Sorescu si o scoala particulara (care merge pe sistem warldof)
(b) - cel mai de fitze liceu din oras - Fratii Buzesti Craiova
Am vazut ca in curtea liceului de arta au aparut leagane, asa insemnand ca se pregatesc de pregatitoare (desi la ei pe site sustin ca au si gradinita - unde au post copii pana acum la joaca?!?!? )
La toate scolile sunt la marginea zonei de apartenenta! Pentru ca acolo unde locuiesc eu este fix "fundul pamantului - terra incognita"
Stiu ca pe site sunt si fete din Craiova. V-as ruga daca ma puteti sfatui.
Multumesc!
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Gabica Joi 13 Mar 2014, 11:29 am

Cristina_bisisica
Verişoara mea locuieşte la mijlocul distanţei între Ciupercă şi spitalul nr 1, are fetiţa la cls.0 la Fraţii Buzeşti, A nimerit o super învăţătoare, fiica ei care e gică contra merge cu drag la şcoală.
Am o cunoştiinţă care a avut copilul la grădiniţa de care zici, era foarte încântată, acum băiatul e în cls 4a la liceu secţia pian.
A mea e la Şc31, se pare că fac şi acolo warldof, am văzut un afiş, dacă vrei pot cere mai multe relaţii la director, mi-a fost profesor, şi mai nou am avut o dispută cu el luând apărarea învăţătorului la care e fiica mea.
Poţi să o duci într-o clasă poleită cu aur dacă nu există compatibilitate între copil şi învăţător nu o să ai un copil fericit.
Eu am luat-o de mână şi am mers la şcoală. L-a văzut pe Domnul a zis că-i place şi acolo am înscris-o. Mai erau încă 4 învăţătoare în şcoală, încă nu se uniseră şcolile deci chiar aveam de unde alege...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Gabica in Joi 13 Mar 2014, 11:44 am, editata de 2 ori (Motiv : adăugare link)
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Joi 13 Mar 2014, 12:58 pm

Gabita, merci de info :)insa sc 31 e cam departe de mine.
Eu stau si mai departe, "fundul pamantului" se numeste Catargiu  zid 
De dus o sa il duc eu cand plec la serviciu, dar de luat il va lua socrela care are probleme cu spatele si nu poate merge mult. Sad
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Gabica Joi 13 Mar 2014, 2:08 pm

Cu plăcere.
Trec zilnic "prin fundul pământului" cum zici tu.
Traseul meu spre birou e pe lângă Pollivalentă, apoi Canal...aşa că....
şcoala de fiţe scrie pe tine....
baftă
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Vin 14 Mar 2014, 9:16 am

danniela a scris:
Aura, aici copii sunt in clasa I de la 4-5 ani!! Dar te inteleg, si eu eram oripilata cum sa sta odrasla mea numai de 6 ani 8 ore la scoala!!!!! Problema era a mea, copilul era foarte ok  wink wink 
Probabil la voi sistemul este altfel!
La noi, totul este foarte incarcat....eu am dat-o pe Simona la 6 ani la scoala si i-a fost foarte greu primii ani....mi se pare prea devreme pentru "jug" zid  Conceptia mea despre scolarizarea si educatia copiilor mei este mai relaxata, merge pe alte principii decat cel al performantelor academice.....din cauza asta tot caut alternative. Mai am ceva timp sa "scobesc", sa ma informez...Angelica abia are 4.5 ani....
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Vin 14 Mar 2014, 9:32 am

Da, asa e, sistemul este foarte relaxat. Desi incep de la 3-4 ani sa scrie litere si cifre si sa citeasca abea prin clasa 2a termina de invatat astea. Limba engleza are reguli dubioase unele se invata ca pe poezie fara logica. Siiiiii sistemul este pentru 13 ani nu 12. Personal ma declar super fericita ca ai mei au studiat in alta tara fie ea si o tara saraca din Africa. Insa niciunul nu este stresat si oripilat din cauza scolii.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Iun 2014, 12:05 pm

Stiti pe cineva care face cu copilul sau home-schooling in Romania?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Andante Mier 25 Iun 2014, 5:02 pm

Aura, si eu sunt interesata de acest subiect, dar, departe de a fi reglementat, in Romania...uite aici cateva demersuri, experiente, solutii, etc.
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Mier 25 Iun 2014, 10:12 pm

Multumesc...foarte interesant blogul....o sa citesc mai pe indelete totul! Am inceput sa iau serios in calcul aceasta posibilitate pentru Angelica si, poate, pentru Patricia, deasemenea! Deocamdata ma informez serios! cafea book 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 9 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB