Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoli si discutii despre scolari -2

+16
tiana
michelinebeaulieu
danniela
aurishta
valentinadof
MihaelaT
ismi3ismi
Gabica
ema
julix_2007
adriuta
Dorulet
diada
dandana
emmancita
Admina
20 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 29 Noi 2013, 12:44 am

corect!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de adriuta Vin 13 Dec 2013, 1:54 am

Hello fetelor  peace scuzati ca n-am mai dat pe aici de multa vreme. Vad ca piticii fac progrese si treaba merge.
 Admina, ai sintetizat ff bine problema scolilor us-iste.

 Refritor la invatamantul romanesc, comparativ cu alte tzari, un MINUS MAREEE si il spun si din calitate de fost cadru didactic, si in calitate de parinte este titularizarea. Stiu, sunt profesori inimosi, capabili si interesati , multi dintre ei, dar credeti-ma ca-s si foooooarte multi dezinteresati si e plina tzara de profesori, invatatori care au prins un post cald si de acum incoace trai si viata nenicule.
 Intr-un serviciu in care singura ta grija e sa-ti vezi de treaba ...lucrurile pot incepe sa scartaie. Sa ma contrazica fetele profesoare de nu-i asa. Eu, am auzit personal sfatul: dar ce-ti bati tu capul draga, care invata invata care nu...treaba lui, de multe ori cand ma supara cate-un copil.
 Mult prea multi profesori isi trec zilele, lunile, anii pe acest principiu.
 In afara copiii sunt supusi mereu testarilor. In functie de ele vine sheful de catedra, cum ar fi sau mai rau directorul si te trage de urechi. Se fac grafice, se fac analize si se dau rapoarte. E ca un sir indian in care fiecare are shef caruia trebuie sa ii dea de sama.
  In felul acesta fiecare profesor CA SA ISI PASTREZE PAINEA, este direct interesat sa isi faca treaba cat mai bine. Altfel directorul il da afara si ramane fara serviciu. Scolile primesc calificative in functie de teste si in functie de ele li se aloca bani.
 Deci, indrazneste tu sa nu-ti faci treaba si din cauza ta anul viitor salariile celorlalti vor fi mai mici ca... nu te vad bine:))) Directorul este administratorul scolii si interesul lui nu este numai sa isi gestioneze banii, dar sa obtina maximum de calificative cu elevii din scoala si cu profesorii din ea.
Nu se angajeaza pe ochi frumosi sau pe mita, nu se da afara pe motive neintemeiate, se fac consilii, sedinte si se scriu o gramada de documente. Dar in felul acesta directorul unei scoli isi gestioneaza scoala.

 Sunt tot felul de teste, grile, baremuri, fonduri... Daca rezultatele unui copil sau a uni profesor sunt ff slabe, se fac sedinte unde se discuta si se pun in plan cum se va corecta problema.
 In romania, o profesoara ajnsa titulara, poate traieste fara nici un stres, linistita, cine vrea invata cine nu... nu. Ca fac bine, ca fac rau ...depinde in mare parte de meditatii, de copii si de cat se ocupa acasa de ei.  Sunt si profesori de exceptie, oameni capabili, oameni cu simtul datoriei si care scot generatii de elevi pregatiti in materie si gata oricand sa competitioneze, recunosc, si de aceea nu as vrea sa se supere nimeni pe mine.
 Dar in mare parte, decaderea invatamantului romanesc se datoreaza faptului ca nu exista acest sistem de care vb. mai sus.
  kiss
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Vin 13 Dec 2013, 9:14 am

adriuta a scris:
 Mult prea multi profesori isi trec zilele, lunile, anii pe acest principiu.
 In afara copiii sunt supusi mereu testarilor. In functie de ele vine sheful de catedra, cum ar fi sau mai rau directorul si te trage de urechi. Se fac grafice, se fac analize si se dau rapoarte. E ca un sir indian in care fiecare are shef caruia trebuie sa ii dea de sama.
  In felul acesta fiecare profesor CA SA ISI PASTREZE PAINEA, este direct interesat sa isi faca treaba cat mai bine. Altfel directorul il da afara si ramane fara serviciu. Scolile primesc calificative in functie de teste si in functie de ele li se aloca bani.
 Deci, indrazneste tu sa nu-ti faci treaba si din cauza ta anul viitor salariile celorlalti vor fi mai mici ca... nu te vad bine:)))  Directorul este administratorul scolii si interesul lui nu este numai sa isi gestioneze banii, dar sa obtina maximum de calificative cu elevii din scoala si cu profesorii din ea.
Nu se angajeaza pe ochi frumosi sau pe mita, nu se da afara pe motive neintemeiate, se fac consilii, sedinte si se scriu o gramada de documente. Dar in felul acesta directorul unei scoli isi gestioneaza scoala.
 
 Sunt tot felul de teste, grile, baremuri, fonduri... Daca rezultatele unui copil sau a uni profesor sunt ff slabe, se fac sedinte unde se discuta si se pun in plan cum se va corecta problema.
 
Ai mare dreptate, Adriuta, este greu pentru profesori sa faca asa cum constata ei, la fatza locului, ca este bine, sunt si ei prinsi in clestii sistemului.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 15 Dec 2013, 2:21 pm

"clestii sistemului" se numeste legea educatiei si nu poate fi ceva rau acolo,pentru ca e lege si trebuie sa "dea bine" la imagine;solutia la "problemele" pe care le vedeati este cate un control la cap in fiecare an la cadrele didactice(la tot poporul,dealtfel),ca sa se vada cum mai sta fiecare cu mansarda si cu motivatiile in viata;daca s-ar proceda asa,foarte rapid fiecare si-ar spori nivelul de vigilenta ca sa nu isi strice...imaginea cu rezultatul examenului psi.Punct.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Dum 15 Dec 2013, 4:40 pm

Problema ar fi alta: daca pica testul psihologic, cu cine ii inlocuieste? Ca sa nu mai zic ca un asemenea test nu este obligatoriu, ci doar recomandat. Stiu asta din sursa sigura: la liceul copiilor mei a fost cativa ani activa o profesoara cu reale probleme psihice, lucru constatat si de parinti, si de colegii dansei, deopotriva. Cu toate memoriile si sesizarile nu s-a putut face nimic, la inspectii stia ce sa faca sa iasa bine iar testul psihologic l-a refuzat pe motivul pe care l-am mentionat mai sus. In cele din urma, au scos-o din scoala, dar au fost necesari vreo trei ani pentru asta, timp in care copiii nu au invatat absolut nimic la engleza. Pe ai mei nu i-a afectat foarte mult asta fiindca ei vorbesc fluent aceasta limba, dar a daunat mult respectului pe care elevii ar trebui sa il poarte profesorului si celor care sunt in masura sa le asigure un proces de invatamant in conditii optime.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 16 Dec 2013, 8:46 am

Il inlocuieste cu un suplinitor normal la cap.
Recomandarea acestui test,si nu obligativitatea lui e din politete,un conducator de institutie normal stie ca e necesar controlul,altfel se cheama ca un nebun spala pe alt nebun si copiii ies din scoala cu subconstiente monstruoase.

Daca respectiva iesea bine la test,inseamna ca era normala.Nici unui test nu rezista un bolnav psihic.Parintii si colegii ei poate ca trebuiau sa asculte ce are de zis,daca psihologul nu gasise nimic in neregula.De multe ori sunt persoane care sesizeaza aspecte neplacute,se supara si pentru ca nu ii asculta nimeni,se manifesta mai "activ".
Dar,oricum,acum va e bine,probabil,si nici ea nu se va mai intoarce,daca nu e bine primita si ce isi face omul cu mana lui se numeste lucru manual!  love 


Ultima editare efectuata de catre michelinebeaulieu in Lun 16 Dec 2013, 8:56 am, editata de 1 ori
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Dorulet Lun 16 Dec 2013, 8:54 am

Am o dorinta:nu uitati ca in ecuatia educatiei intra,pe langa dascal,copilul(cel mai important element)si familia.Doar cand lucreaza in echipa se poate reusi!
(Am spus "dorinta",pentru ca nu pretind ca detin adevarul absolut,doar experienta de o viata ca profesor)
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 16 Dec 2013, 9:01 am

Ba,e mai rau,dorulet,pentru ca te adresezi inimii cu o dorinta si ii ceri sa fenteze mintea;cand se discuta despre idei,e loc de dezbateri,de argumente,daca  vorbesti inimii neintemeiat,ucizi persoana.
Dar nu e cazul tau,ai dreptate,dupa opinia mea:control la toti!!!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Lun 16 Dec 2013, 11:03 am

Dorulet a scris:Am o dorinta:nu uitati ca in ecuatia educatiei intra,pe langa dascal,copilul(cel mai important element)si familia.Doar cand lucreaza in echipa se poate reusi!
Asa este sunny  Dar sunt cazuri, destul de multe ca sa fie mentionate, in care familia nu se implica, fie din incapacitate, fie din dezinteres, fie din imposibilitate. Ce fac acei copii, devin rebuturi ? Un copil obisnuit nu poate face fata de unul singur cerintelor scolii, mai ales daca ramane in urma pe undeva......asta mi se pare inechitabil. Dar, ma rog, sunt multe inechitati in societate si, pana la urma, scoala este anticamera vietii , cum se spune.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 16 Dec 2013, 1:42 pm

daca e o familie incapabila,inseamna ca sunt toti la fel,au aceleasi calitati,mai bine un muncitor bun decat un intelectual care isi schingiuie mintea sa dea mai mult decat poate.

prietenia dintre scoala si familie(parinti +copil) face mai mult decat orice.daca nu sunt apti pentru asta,inseamna ca sunt probleme undeva;nu se poate lua un copil din familie ca sa il faca vreun profesor altceva fara ca parintii sa stie ce se intampla cu el,nu e drept.

un "rebut" sanatos este mai util pentru sine si pentru ceilalti decat un copil inaltat fortat,scos din firea lui si din radacinile lui.

erau scolile de altadata de meserii,care scoteau croitorese,cizmari,lacatusi,etc;meserii de care avem nevoie si acum si nu avem profesionisti pentru ca fiecare tinde mai mult decat il tine plapuma;in fata lor,a meseriasilor de altadata se inchinau si ii respectau mari nume ale tarii,acum marile nume tac si privesc un ingamfat de electrician care spune,dupa ce a scurtcircuitat legaturi importante:"ma inveti pe mine cum sa fac"? Si altadata nu mai pupa "profesionistul" "clientul".In situatia de care vorbesc(reala),a pus mana dom`profesor si si-a schimbat el lucrurile,chiar daca nu facuse asta niciodata,dar il ducea capul.

ca veni vorba,uite tema la dirigentie a emei,uite cum priveste un copil problema si ce isi doreste el;daca am tacea o clipa si am asculta copiii,asaa,ca nu cumva actul lor de invatare,de creatie,de traire,sa fie un strigat de schingiuire! (Dorulet,ziceam despre ideea de dorinta,teoretic,ca nu e bine sa o dai cuiva spre implinire pina cand nu i-ai explicat mintii ce vrei,ca sa poata discerne in cunostinta de cauza,nu sa pui sentimentele sa se induioseze si sa faca ceva negandind,ziceam,ca teorie;in realitatea ta "dorinta" ta cred ca e mai mult crezul tau de o viata,ma inclin,doamna profesoara,toate sunt bune cand toate cartile sunt pe masa,in fata tuturor,cred ca de dascali ca tine ne e...dor noua,Dorulet!)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Dum 22 Dec 2013, 11:12 am

Un reportaj foarte bine structurat, iar sunt prin comparatie invatamantul romanesc cu cel finlandez, puse fata in fata. Suntem codasi pe linie si copiii nostri nu au sanse de succes, in viitor, in acest sistem. Sad 


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 22 Dec 2013, 11:23 am

Ha,s-a intamplat sa fiu pe faza cand a fost dat la tv,chiar voiam sa va zic de el.Foarte tare,numai ca eu am obosit parca sa tot vad cum doar se vorbeste ca de fapt nu se misca mai nimic.O sa fiu off topic putin dar acelasi lucru se intampla si cu taiatul padurilor.Stiti cum trec zilnic camioanele prin fata portii mele?!!!!Ceva de speriat!"Cainele latra,ursul merge!"

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Dec 2013, 2:41 pm

Foarte interesant, Admina!
Chiar zilele trecute vorbeam cu cineva venit din Australia despre sistemul de invatamant de acolo..Asa, de la distanta, mi s-a parut a fi foarte bine structurat.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Dec 2013, 2:50 pm

Sistemul din Australia e ...british system! Nu se bazeaza pe competitie . Eu am mai zis cum e la mine. Sedintele sunt cum spunea doamna de mai sus, nu se face public prestatia copilului meu. Nu stiu despre alti copii din clasa si nici nu ma intereseaza, nu stiu care e primul si nici care e ultimul. La ei nu exista premiul I, II....ci premiul pentru cel mai bun la mate, la engleza, la stiinte, la tenis, la inot, la desen. Si....cam toti se pricep la ceva. Pe masura ce cresc si devin mai lenesi nu prea ii mai intereseaza premiile.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Dum 22 Dec 2013, 3:17 pm

Imi place sistemul asta.....
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 22 Dec 2013, 4:07 pm

danniela a scris: Pe masura ce cresc si devin mai lenesi nu prea ii mai intereseaza premiile.

si cu lenea cum ramane?
inseamna ca nu a fost bun ceva pana atunci,daca au ajuns lenesi.

la noi,nu sistemul e de vina,ci faptul ca non-valoarea este "la putere".
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Dum 22 Dec 2013, 6:43 pm

Am zis ''si devin mai lenesi''. Lenea trebuie combatuta si acasa nu numai la scoala. Mai ales acasa, si cred ca aici Dorulet imi da dreptate. Si sa fim seriosi cred ca mai toti am devenit mai pasivi la invatatura pe masura ce am crescut. Sa nu imi spui mie ca iti deschideai in clasa a 8a caietul de teme cu acelasi entuziasm cu care o faceai in clasa I!!!!
Nu cred ca sistemul ii face lenesi. Sau un anume sistem. Sistemul englezesc ii invata sa aprecieze practica mai mult, sa puna teoria in practica. Ii lasa sa aleaga pe ce linie sa mearga mai departe si nu le baga pe gat 16 materii. Nu zic ca e perfect ca probabil ca orice sistem are si minusuri, nu numai plusuri. Cunosc o ucrainianca care nu ii place sistemul. Il uraste tocmai pentru ca nu le baga 10 pagini de teme in clasa I . Daca nu ar fi vorbit ruseste as fi banuit-o ca e romanca  rade rade rade 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de adriuta Dum 22 Dec 2013, 8:52 pm

Recunosc ca nu am putut vedea tot filmul Adminei insa din proprie experienta va spun ca  majoritatea  scolilor  private si semi-private din US incepe din ce in ce sa se intoarca mai mult, spre sistemul traditional (ala romanesc al nostru).
 Au constata pe pielea  lor ca libertinismul in scola, impreuna cu libertatea din societate =  posibil esec (nu pentru toti, intr-adevar) si nu toti parintii sunt pregatiti sa isi asume aceste riscuri.
  Oamenii cu bani din US care isi permit, platesc mii si zeci de mii de $ pe an pentru copii, sunt multmiti de disciplina din scoala, de uniforme, de poeziile memorate, de sistemul TRADITIONAL de invatamant si nu prea ii incalzeste ca in scolile publice copiii vorbesc cu TU cu profesorii, se imbraca aproape cum vor si programa este muuuult mai relaxata.
   Ei stiu ca lumea e competitiva si ii vor pregatiti pentru competitia care ii asteapta in viata, caci vin indienii, chinezii si "flamanzii" lumii si sunt acceptati. In US totul e privat si un medic este acceptat intr-un spital daca e bun, un mecanic e angajat daca stie meseria,  un inginer IT daca e bun...totul se bazeaza pe competitie.

  Scoala veche romaneasca a dat olimpici  si oameni pregatiti care mergeau peste tot in lume si ii lasau pe toti uimiti, cand profesorii si-au facut meseria cum trebuie si scoala era privita cu seriozitate. Normal ca acum produc pe banda rulanta pentru ca sistemul in sine s-a schimbat, si societatea nu mai pune accent pe scoala. O societate care spune:da' la ce-i foloseste scoala... nu e una sanatoasa.

  Toti umbla prin Europa sa faca euroii si nu le pasa de amaratii de copii care raman acasa fara ghidare in viata.
   Cei care stau acasaau in societatea actuala cu totul  alte prioritati si nu baga de seama  la ce-i face copilul.
  Are teme, si le-a facut, ce note are, de muzica asculta, cum se imbraca, ce filme vede.
  Toti sunt parca legati la ochi si umbla numai dupa lucruri materiale, si se dau peste cap sa le ia "tzoale" bune, laptopuri, ipad-uri, mp 4-uri... tablete, telefoane , masini si alte ghizmo-uri.
  Bunicul meu a fost om de la tzara si batea la ei daca indrazneau sa se duca cu tema nefacuta... si domn' profesor era Dumnezeu. Toti 6 au terminat facutati si scoala.
  Azi... nu gasesti parinte sa zica: mai fata tu te uiti la tine cum te imbraci? Mai copile, tu muzica asta o asculti? Spune magarule buna ziua. Nu se mai respecta scoala, nu mai au timp SA ISI EDUCE COPIII.
  Normal ca toate astea se simt, pentru ca scoala nu poate sa faca tot si daca nu are suportul de acasa este egal cu ZERO. Este nevoie de un sat intreg sa educi un copil-spun indienii... care sat cand familia lui nu il educa...?
 E usor sa spunem...invatamantul e de vina cand de fapt tu nu faci lectii cu el, nu iti pasa de alegerile lui, esti prea ocupat cu alte"chestii" sa-l educi. Un copil nu cade BAC-u daca invata.... credeti-ma.

 Intr-adevar invatamantul romanesc este FOARTE SARAC. Nu-s laboratoare, nu-s fonduri, nu-s....bani. Dar cu putina bunavoita de la profesori si de la PARINTI, prin copii s-ar fi ridicat o societate sanatoasa.
Insa societatea romaneasca e bolnava... e bolnava de "avutii",euro si nepasare.  Generatie dupa generatie, an dupa an in loc sa mearga in sus merge in jos.
Nu are scoala romaneasca dotarile occidentale dar sunt cluburi de inot, de ski, de forbal, cercuri de dans, muzica... sunt copii romani care fac toate astea si ajung campioni si sportivi de performanta...bineinteles. Daca la scoala nu se stimuleaza talentele , tu acasa ce pazesti? Nu vezi ca are talent la muzica? Ia-l de mana si du-l la un dascal sa faca muzica, are talent la desen, cauta un club de desen. Pune-l sa faca ceva, decat sa cheltui bani pe tot felul de prostii care nu ii sunt necesare.

Ce sa-i faci, ne descurcam cum putem, dar indolenta societatii romanesti nu are scuza. Pornind de la dascalii carora nu le pasa ca-s titulari pe post...de la parinti, de la ...toti. Nu iau partea invatamantului romanesc, au manuale greoaie, au incercat sa copieze sistemul occidental, nu sunt pregatiti pentru el , si normal ca nu au succes. Profesorii sunt nepasatori, nu trebuie sa dea seama nimanui, familiile nu-i trag de maneca si chiar daca ii trag nu prea rezolva mare lucru...este un cerc vicios in care ne invartim de ani de zile.
  Intr-adevar nu ramane decat intrebarea... Romania, incotro?
 Sad
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 23 Dec 2013, 3:45 am

Da,adriuta,ai dreptate,absolut!
Ai punctat asa de bine totul,dar,totusi,ai vazut cum parintii de acum(crescuti de parintii de atunci-intr-un sistem bine ancorat in valori umane si sociale)sunt manipulativi,evita greselile proprii si arunca cu placere vina pe altul,fara introspectii si incursiuni in modul propriu de a fi?
Sau poate ca fesul lor care le poarta interesul,dupa ce si-au "descoperit" anumite aptitudini,ii impiedica(el,fesul) sa mai arate(pe ele,aptitudinile) ca pe un bun social si isi "dezvolta" cate vreun "stat in stat",in cadrul bunului simt.
De aici cred eu ca provine devianta in fiinta romanului,de la fragmentarea de roluri,de idei,de aspiratii;si mai cred ca nu romanul de rand e de vina pentru acestea,ci altii,carora ce le bubuie mintea...
Uite,de exemplu,AICI,ce le bubuie mintea;nu spun ca are vreo valoare ce spun astia,dar sunt unii printre noi care,in loc sa isi vada de viata lor,se infiltreaza bolnavicios intre oameni si le sucesc mintile,le deturneaza valorile in modul cel mai ascuns cu putinta,de nu se mai recunoaste nici o farama din intentia de inceput a...primului creator,cum spun ei(poate ca El,"primul creator",s-ar descurca sa mai gaseasca,totusi,ceva bun in romanii acestia debusolati);AICI aici sunt anume "metode" de debusolare-sunt nume de care s-a mai auzit in istoria atroce a omeniri,dar sunt si persoane printre noi care fac acestea constient,razand si pozand in perfectiune-diferenta dintre bun si rau o face valoarea sau non-valoarea promovata;atentie,un om de geniu in zdrente ramane un om de geniu,iar un monstru,fie el si "aratos si priceput" e tot monstru.
Ne-am uitat dupa revolutie la ce au facut altii mai mult decat la ce am putea face noi,am admirat pe altii si nu ne-am mai vazut resursele proprii,ne-a sarit in ochi cantitatea altora si nu am mai vazut calitatea noastra.
Unde se indreapta Romania?Catre(te citez,Adriuta) si inteleg cuvintele asa cum sunt scrise de tine "si domn' profesor era Dumnezeu". E singura solutie,daca nu mai striga inc cineva,strig eu.

Daniela,entuziasmul din clasa I ma tine si acum!
Mama imi spunea doar atat:"invata,ca pentru tine inveti",mi-a fost de ajuns sa ma motiveze mereu.

Inregistrarea emisiunii acesteia e amintita pe o retea de socializare cunoscuta,e comentata de niste profe de-ale Emei,una dintre ele declara ca a devenit "miserupista",alta declara ca "are copil de crescut acum" si va emigra(adica ce a facut cu ai nostri pana acum???),si alte comentarii,dar astea sunt cele mai socante.
Nu e nimeni vinovat daca unii au pastrat monstri in "pivnita" fiintei si acum,in numele rolului social pe care il au ii scot la iveala,ca sefi al fiintei lor;fiecare cum si-a asternut asa doarme,dar nici macar rolul nu si-l joaca bine?

Rolul meu acum e sa fac nani,m-am trezit,v-am citit,am zis ce-am avut de zis,acum plec pa in patut.  bibe 
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de adriuta Lun 23 Dec 2013, 7:24 am

Micheline, nu neg ca sunt adevarate teoriile expuse de tine. In fond o natiune cu cat este mai slab educata, cu atat este mai usor de condus si de manipulat. Si cei care trebuie,  cunosc asta din pacate si nu cred ca s-ar  da in laturi de la a-si indeplini scopurile.
   Aporpos de scoala si scolari, ineficienta invatamantului romanesc si eficienta lui. Am dat din pura intamplare chiar   acum cateva minute, cautand cu totul altceva peste aceasta pagina :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]     si mi-am aruncat ochii pe acolo.
   Este doar  o  mica picatura intr-un ocean din marea de creiere plecate din Romania noastra si din invatamantul nostru "ineficient"...hmmm cum or fi reusit astia sa ia BAC-u frate???  rade
Asa ca , dragilor, nu va panicati ca invatamantul romanesc asa gaurit si petecit cum e el, inca mai poate sa scoata oameni educati si pregatiti pentru viitor, in ciuda a ce spune PRO TV-u si alte TV-uri.
Da, este putin mai greu decat in afara dar nu imposibil.
Perseverati, ocupati-va de copii, urmariti de aproape educatia si evolutia lor, supliniti ceea ce nu primesc la scoala si stati cu ochii pe ei mereu. Sub indrumarea unui parinte direct interesat, un copil se poate modela intr-un individ capabil si plin de succes in viata, sunt sigura de asta.
Din pacate nimic nu-i perfect si trebuie sa invatam, oriunde ne-am afla pe pamant, sa jonglam cu viata si sa facem slalom printre probleme.
Voi aveti tema de vacanta? La al meu i-a dat o gramada, chiar nu ma asteptam la asta.
Sunt aproximativ 50 de pagini xeroxate si capsate frumos, ditamai cartulia. Nu-i venea sa creada... facea ohh nooo...not homework ..again ( oo nu... nu tema de casa...iarasi...) rade 
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Lun 23 Dec 2013, 9:51 am

Adriuta, dar parintii aia care cumpara de toate la copii si nu au grija din ce sistem vin??? Hai sa fim seriosi ca mai toti se invart in jur de 30-40 de ani. Parintii, care sunt de varsta mea, probabil si a ta sau a lui Micheline. Nu cred ca numai sistemul din invatamant pierde din control , ci si celelalte sisteme din societate. De cand s-a inventat somajul in Romania s-a dat frau la lenesi. Restructurarile si economia Romaniei plus politica prost expusa a construit disperari. Ce folos ca esti un copil bine educat, pregatit, daca nu vii dintr-un cerc cu destule cunostinte de network, nu reusesti sa gasesti un job pe masura. Mama si tata iti spun ''du-te si lucreaza si la benzinarie, acuma vezi si tu ca nu ne ajung banii sa platim intretinerea''. Acei parinti care au zis, invata, invata, care au strans din dinti si au platit scoala si facultatea.
Nu avem conditii in scoli??? Ba ma scuzi, parintii cotizeaza, sa se cumpere tv-uri , computere, cadouri. Care se pierd la sfarsit de an, incepe un alt an, incepe o alta cheltuiala. Eu nu cumpar rechizite, dar am calculat ca un parinte din Romania cheltuie pe rechizite, culegeri suplimentare, fondul scolii, clasei, cadouri cam cat platesc eu scoala care e particulara.

danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 23 Dec 2013, 11:55 am

Eu am dat in clasa intai pentru banci,scaune si cuier,ca fondul clasei,pentru caiete speciale destul de mult,apoi toate s-au micsorat,dar nu asta ma deranjeaza,pentru ca am gandit ca daca as cheltui eu nesabuit i-as pierde e aia si gata,in rest,scolile nu m-au costat deloc,niciodata(nici pe parintii mei,facultatea mea,da,dar am facut-o e spinarea mea),nici cadourile nu ma deranjeaza,ca nu sunt obligatorii si nici impovaratoare;acum,in clasa a cincea,am de dat 30 de roni pntru fondul clasei la scoala si 100(tot anul) la muzica;nu e chiar asa de greu,cat obrazul patat cu multe al romanilor,profesori,parinti,vorbele grele pe care si copiii au "invatat" sa le spuna,vorbe care modifica firea omului si inima lui.

Adriuta,uite cum vine manipularea:tu ai intentii onorabile 100%,dar uitand sa pui ghilimelele la "cuvantul "trebuie",l-ai facut (pe cuvant) ca situatie imperativa pentru existenta "fenomenului";uite,citeste cu ghilimele si citeste fara: "Si cei care trebuie,  cunosc asta din pacate si nu cred ca s-ar  da in laturi de la a-si indeplini scopurile. "
E o mare diferenta,cu ghilimele te dezici de acelea,fara ghilimele,chiar daca ai pus apoi"din pacate",tot transmiti putin "obligativitatea".Acuma,nu ca ar conta foarte mult,dar desfac si eu firul in 14 ca sa vezi cum ne scapa diverse si cum poate ajunge la minte altceva decat e normal sa fie si cum ar trebui sa fim atenti la orice vorba;pe de alta parte,ce vina au oamenii onesti  ca sa se streseze si sa fie atenti la ce vorbesc,mereu?

Eu cred ca toate ar fi diferite si totul s-ar schimba BRUSC daca fiecare om,cand ajunge la o implinire(sau neimplinire) si simte nevoia sa o arate celorlalti(sa se...expansioneze) sa nu uite proverbul:"ce tie nu-ti place,altuia nu-i face";schimbarea...schimbarii se poate produce doar la nivel intim,individual(asa simt eu) si numai divinitatatea mai poate modifica ceva,ca omul n-are de gand. Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 4246

Ema n-are teme pentru acasa DELOC;m-am si mirat,din atatia profesori,nu s-a gasit unul sa dea teme??
O sa faca ea ceva,daca o vrea,sau o sa citeasca ce o sa-i placa,si mai avem o metoda,sa citeasca putin inainte cu o lectie-doua,nu sa invete,ci doar sa stie despre ce e vorba,pentru ca atunci cand profesorul va preda,ei sa nu i se para necunoscuta informatia,ci sa fie asa,o dezbatere,pentru ca deja stie cate ceva despre subiectul respectiv.Ar putea sa faca asta,daca vrea!  Idea

solutii pentru...natiune:
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 30 Dec 2013, 1:07 pm

cat de josnic poti fi .ca invatator/profesor,ca orice,de fapt,sa faci asa ceva: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]   .e posibil?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Lun 30 Dec 2013, 1:30 pm

Este strigator la cer  shot 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de tiana Lun 30 Dec 2013, 4:27 pm

incredibil! daca nu auzeam,nu credeam ca au asa tupeu si indrazneala,d-leee! puneti filmu si pe youtube,ca macar sa vada si mai multi oameni..oare cum e posibil?
da,ce la scoala din centru se invata mai mult? asemenea cadre didactice nu trebuie sa mai intre la clasa din ianuarie..mamicilor care sunteti in clasa ei,coalizati-va si la sedinta cu parintii invitati si pe cineva din minister,sau politie,sau mai stiu eu pe cine,si faceti scandal! ce invata copiii vostri de la asa o invatatoare? revoltator!!
avatar
tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 8 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB