Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -2

+16
tiana
michelinebeaulieu
danniela
aurishta
valentinadof
MihaelaT
ismi3ismi
Gabica
ema
julix_2007
adriuta
Dorulet
diada
dandana
emmancita
Admina
20 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Sam 09 Noi 2013, 6:31 pm

AICI  iata un profesor care imi place foarte mult, dl. Gabriel Sandoiu, profesor de filozofie si logica la "Sf Sava". Daca aveti timp sa ii urmariti interviul, nu cred ca va va parea rau.....totusi, pun si un citat din cele spuse de el....poate va fac "pofta"  Smile :

"Din păcate, copiii vin cu credinţa conform căreia a şti revine la a putea copia rapid din minte. E cea mai toxică formă de copiere. A şti înseamnă a putea construi răspunsul, înseamă a dobândi capacitatea de a detecta şi exprima singur adevărul (...). Şi atunci, în măsura în care reuşesc să-i dezvăţ de acest nărav cumplit, ceea ce sunt ei în stare să facă e întâi pentru ei înşişi uimitor - şi asta nu are cum să nu le placă din cale-afară, îi răpeşte. De altfel există o singură manieră de a se preda (în rest e pedagogie, adică umplutură, prefăcătoşenie): prin fascinaţie."
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 09 Noi 2013, 8:54 pm

"pofta" mi-e mie de eminescu.
si-atat.

ai spus odata ca psihologia nu e buna de nimic,acuma pedagogia e "prefacatosenie"...tu vorbesti,cu atatia copii cati ai nu folosesti niciuna din metodele acestea????!!!! cu ce metode ii cresti,atunci,doamne?

profesorul acesta nu invata pe nimeni nimic,isi expune filozofeala proprie,ma zgarie si la ureche(probabil fumeaza in draci),scuze de "parere",acela pe care vi-l aratasem eu si care isi pune timpul si graiul dulce in slujba inteligentei umane nu ti-e "comestibil"?  rade
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Sam 09 Noi 2013, 9:22 pm

michelinebeaulieu a scris:"pofta" mi-e mie de eminescu.
si-atat.
rade rade Nu ma provoca sa zic ceva si de Eminescu...wink 
N-am urmarit interviul de care spuneai, scuze...il caut si ma uit, ca azi am ceva timp wink 
Apoi....cu discutiile noastre....eu am ce am cu sistemul, nu cu pedagogia in sine.....sunt contra profesorilor care nu respecta demnitatea copiilor, nu a tuturor profesorilor. Copiii mei invata in sistemul traditional si nu sunt genul care sa "inghita" tot, fara discernamant. Laud ce este bun, critic ce este rau, schimb ceva, daca pot...cam asta ar fi rezumatul Smile 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 09 Noi 2013, 9:43 pm

"bietul" eminescu,ce-a ajuns!
norocul lui ca el isi cunostea valoarea!

respect vrea oricine,si copiii,si parintii,si profesorii...
cum sa impaci si capra si varza ca de 2000 de ani incoace lumea isi ucide liderii care gandesc??!!
aviz amatorilor! rade rade rade rade rade rade 
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Lun 11 Noi 2013, 6:21 pm

Cum se rezolva urmatoarea problema? Pe noi toti ne-a bagat in ceata. Si ce e ala un ITEM?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Lun 11 Noi 2013, 6:34 pm

Cred ca tabelul n-are legatura cu problema, este doar pentru auto-evaluare. Item-ul este fiecare subiect sau intrebare, in parte.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 11 Noi 2013, 6:36 pm

Item-ul este un punct, un element. In acest caz o cerinta, cu mai multe variante de raspuns, adica cu alegere multipla. Am explicat cu cuvintele mele, asa cum explic elevilor, si nu asa cum este definitia stiintifica.
Asa cum a zis si Aurishta, o intrebare, dar care are deja variantele de raspuns din care elevii trebuie sa o aleaga pe cea buna.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Lun 11 Noi 2013, 6:51 pm

Shocked Si care e varianta buna? Si care e intrebarea?
Item e un cuvant in engleza, de ce nu se poate folosi termen (banuiesc ca asa se traduce)? Nu stiu maica, pe vremea mea... nu erau din astea.zid 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 11 Noi 2013, 7:02 pm

Admina a scris:Shocked Si care e varianta buna? Si care e intrebarea?
Item e un cuvant in engleza, de ce nu se poate folosi termen (banuiesc ca asa se traduce)? Nu stiu maica, pe vremea mea... nu erau din astea.zid 
Pentru ca asa e mai "cool", e "o.k." sa folosim cuvinte englezesti chiar si atunci cand in limba romana exista cuvinte care sa denumeasca exact acelasi lucru. Pe principiul: traducem "Thank you" prin "Merci", ca asa fac cei care subtitreaza firmele englezesti, de parca nu ar exista cuvantul "Multumesc" in limba romana. Eu nu le permit elevilor sa foloseasca "o.k." in limba romana, chiar daca in textul original din engleza asa apare. Exista si pentru acestea echivalente in limba noastra.
In alta ordine de idei, teoreticienii folosesc termenul "item", ca sa demonstreze cat de importanta este munca lor de cercetare, si mai ales cata reforma s-a facut in sistemul educativ romanesc, pentru ca alta explicatie nu gasesc.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 11 Noi 2013, 7:28 pm

Din ce am citit despre itemi,am inteles asa:itemi sunt tipuri de exercitii(dupa formatul privind cerintele) ,care au variante de raspuns (raspunsuri grila).
Pe pagina respectiva se vad exercitiile (itemii) 4, 5 si 6.Asadar,tabelul spune ce calificative se vor da in toate cazurile de raspuns,pt fiecare exercitiu in parte,adica,de ex la ex 4 sunt 3 puncte de rezolvat.daca le face pe toate bine (a,b,c),atunci va primi calificativul  FBine ; daca face bine numai a si b,va primi calificativul Bine ;daca il face bine doar pctul a,atunci va primi Suficient ...si tot asa...adica sa se invete ei (si noi) cu auto evaluarea in calificative...caca maca cu itemii astia...vorba cuiva mai sus...sa se vada ca s-a facut reforma...
Nu am inteles pt ex 6 ,unde da calificativ Bine si F Bine in aceleasi conditii...identificarea operatiei ,calcul corect la ambele?...cred ca la calificativul Bine trebuia sa fie "identificarea operatiei,calcul incorect...nu? ar fi tare sa le mai bage si erori de tipografie in carti...sa-i zapaceasca mai bine...Smile...MihaelaT !!!! Ajutoooor!!!kiss 
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 11 Noi 2013, 7:49 pm

Cineva-ul care zicea ceva mai sus e in sistem de 20 ani.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 11 Noi 2013, 11:28 pm

Admina a scris:Shocked Si care e varianta buna? Si care e intrebarea?
Item e un cuvant in engleza, de ce nu se poate folosi termen (banuiesc ca asa se traduce)? Nu stiu maica, pe vremea mea... nu erau din astea.zid 
Tabelul este pentru a corecta testul,  sunt descriptorii de performanţă ai testului. Itemii sunt elemetele componente ale probei de evaluare,  punctele/exerciţiile din test. Din ce văd proba de evaluare are 6 itemi/6 exerciţii. Fiecare item primeşte un calificativ şi apoi se stabileşte calificativul final. Din punct de vedere pedagogic testul nu-i chiar perfect pentru că numărul itemilor trebuie să fie un nr. impar. Să presupunem că un elev obţine 3 B şi 3 FB şi trebuie să alegi  calificativul predominant. Care-i acesta? Îl dau după ureche?
a şi b nu-s variantele de răpuns ca la itemii obiectivi, ci sunt subpuctele. De exemplu, să obţină S la primul item trebuie să calculeze corect primul sau al doilea exerciţiu, pentru B trebuie să rezolve corect primele două exerciţii, iar pentru FB toate cele trei exerciţii. Şi la fel se procedează petru ficare item în parte.
Julix, nu doar teoreticienii folosesc "item", ci noi învăţătorii că nu avem încotro. De la clasa a V-a sunt note, barem de corectare..., dar la I-IV ai itemi şi descriptori de performanţă că asta e evaluarea din anul şcolar 1998-1999 când ni s-au dat nişte cărţulii groase, format A4 cu tipurile de itemi şi descriptorii de performanţă pentru fiecare obiectiv operaţional. Eu am prins şi sistemul cu note la clasele I-IV şi Doamne bine mai era, făceam testul, barem şi calculam, iar 10 era zece şi 9 era nouă nu FB. Acum scrii descriptori până ameţeşti, cel puţin la română.
Am mai scris că acum am a IV-a. De exemplu, azi am elaborat test pentru Aflarea termenului necunoscut prin metoda mersului invers. Am formulat descriptorii, dar şi barem că deh, la a IV-a eu aşa lucrez, nu vreau să fie şocul prea mare când ajung în clasa a V-a. Sus fac un mic tabelaş cu punctaj, notă, calificativ.  Aşa au mai venit şi ei cu picioarele pe pământ şi văd ce uşor iau 9,02 care în calificativ e tot FB sau cum B e şi 6,99. Le-am tot explicat că acum cu 2 B şi 3 FB mdia e FB, dar cu două note de 7 şi trei note de 9 media  nu mai este nici 9.
Ismi, unele culegeri şi manuale sut elaborate de persoane care au uitat ce au învăţat la pedagogie şi cum e la clasă şi de acolo eroarea. La ultimul item era şi posibilitatea ca B să nu fie, ori e albă, ori neagră, ori S, ori FB, eu ua aşa aş fi ales descriptorii. Dacă problema era cu 2 operaţii era mai uşor să ai descriptori şi pentru B.
Anul acesta lucrez la mate pe culegerea lui Bogdan Teofil, un dom învăţător din Cluj. E grozavă şi se vede că omul e la catedră. Păcat că nu am descoperit-o şi-n aii trecuţi. Cupride exerciţii gradate, e după programă şi are aproximativ 1000 de exerciţii şi probleme. Înainte, până se scria exerciţiul, până-l rezolvau, se pierdea timp, acum putem lucra multe exerciţii într-o oră şi dacă au 2 pagini acasă le rezolvă mai rapid decât dacă au 5 exerciţii din manual. Le place, iar rezultatele la mate cresc simţitor.
Itemii sunt de mai multe tipuri. Nu stau să-i clasific, ci vă dau un link dacă sunteţi iteresate. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Normal, un test trebuie să conţină cât mai multe tipuri de itemi, să-i dea posibilitate elevului să aleagă răspunsul, să completeze, să argumenteze etc.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 12 Noi 2013, 11:14 am

daca au ajuns sa expuna in manual(sau unde o fi pagina aratata) modul de notare,inseamna ca nu mai e mult pana cand se va reveni la note in clasele 1-4;voila,se vede necesitatea claritatii in amanunt a evaluarii eficientei invatarii!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Mar 12 Noi 2013, 12:12 pm

Si tot n-am inteles. Asta era pentru noi parintii, pentru elevi sau pentru voi profesorii? Nu mi-o luati in nume de rau, recunosc ca sunt mama de weekend, dar totusi, este o alta limba, nu inteleg mai nimic din explicatiile date. zid Parol ca nu am trecut prin scoala ca gasca prin apa, dar nu pricep ce cauta tabelul de evaluare in cartea copiilor de 7-8 ani. Nu am contestat niciodata calificativele puse de doamne, cel putin nu deocamdata. Si ei au si asa multa materie si stufoasa, ce rost are sa se afle acest tabel, in randul temelor (cea mica a zis ca e tema si ne-am incordat toti muschii, sa intelegem).
Am crezut ca suntem noi mai batuti in cap (parinti si bunici, toti cu 15-16 ani de scoala) si consideram ca e prea multa materie in clasa a II-a, cand am mai vorbit cu niste mamici si erau ZEN, cum ca nu li se pare ca au teme multe si multa materie, in clasa I-II.zid Noroc ca v-am citit si pe voi ca vi se pare prea mult, ca altfel, o luam razna.
Da, notele erau parfum, pentru elevi si profesori. Ce ne mai arunca d-l profesor Herescu (de mate), in generala, marii majoritati un 3 si dupa aia un 8 sau 9 si ce medii ne ieseau. rade Punea intrebari fulger, din trigonometrie, ne scotea la tabla, la geometrie si ce draga mi-a fost matematica, atunci, chiar daca ma suparam pe el. Acum, daca ar mai profesa, cred ca s-ar lua cu mainile de cap, din cauza calificativelor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 12 Noi 2013, 1:14 pm

daca tu nu ai contestat sistemul,admina,careva a facut-o si are dreptate,calificativele sunt parfum,pentru ca nu se dau in mod serios si nici nu pot departaja prea mult,dovada este ca jumatate de clasa ia premiul intai,chestie imposibila,pentru ca exista diferente mai mari intre copii.
notele sunt cele care fac diferenta reala,dupa cum spui si tu;daca 3+8+9=20,20:3=6,33,voila diferenta,ca mai e mult pana la 10!

daca zici ca in clasele mici  e mult de invatat,uita-te in clasele mari,acolo informatii consistente!
copiii nostri vor fi foarte destepti,probabil!wink
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 12 Noi 2013, 3:35 pm

Mihaela T, nu numai invatatorii opereaza cu itemi, ci si profesorii, mai ales cei de limbi moderne care au ore de la CP pana la clasa aVIII-a. Si daca tot avem itemi la CP-IV, s-au transferat demuuuuuult tare si la V-VIII. Ca sa nu mai vorbim de competente si alte asemenea chestii. Cand m-am referit la teoreticieni, am cautat de fapt tapul ispasitor al introducerii unor englezisme in limba. Eu predau si la clasele primare si la cele gimnaziale, si imi permit sa afirm ca stiu ce inseamna trecerea de la calificative la note. Cat despre descriptori de performanta, si notarea cu note se bazeaza demult tare pe acesti descriptori.
Nu mai avem voie sa dam teste de evaluare la modul: Conjugati urmatoarele verbe la...., Traduceti textul etc. Ci totul se bazeaza pe itemi cu alegere multipla, duala etc, etc, etc.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 12 Noi 2013, 7:58 pm

"Nu mai avem voie sa dam teste de evaluare la modul: Conjugati urmatoarele verbe la...., Traduceti textul etc. Ci totul se bazeaza pe itemi cu alegere multipla, duala etc, etc, etc."
deci ,daca ii dai unui elev sa rezolve o problema ,fara sa aiba de ales intre niste raspunsuri de-a gata,s-ar putea sa aibe o mare dilema...din pacate,in viata nu gasim raspunsurile la alegere,trebuie sa le "fabricam " singuri...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 13 Noi 2013, 1:37 pm

vorbiti asa de stiintific...sigur,toate au devenit savant stiintifice in ultima vreme.pe dinafara.pe dinauntru,e acelas miez-se dau teste grila,in loc de intrebari sau subiecte de expus,teste grila pe care dumneavoastra,din sistem le tratati cu grija,ca nu cumva sa corectati eronat sau nedrept,iar elevii,nemaifiind(tare multi,prea multi) invatati cu beneficiul de a fi destept,raspund "la plesneala","pe gicite",cum vreti sa spuneti.Dezavantajul este ca nu retin mare lucru,"avantajul" este ca e usor de corectat pentru profesori si pentru elevi ca au sansa sa ia note mari cu efort mic;eu nu vad nici un avantaj real,ba dimpotriva,e un deserviciu mintii copilului care,i loc sa se axeze pe ADEVAR,e nevoita sa priveasca neadevaruri in grila,imprastiindu-se,mintea,intre adevar si minciuna.
Cu metodele "vechi" singurul dezavantaj era sa toceasca copilul punct si virgula,si tot era bine,pentru ca vreodata in viata daca ar fi avut nevoie de informatia aceea o scotea din sertaras.Acum,ce-or sa scoata????"Itemuri"?
Sunt parintii acum,efemer,curiosi despre acest termen,apoi se intorc la starea de parinti de copii la scoala si nu ii mai intereseaza,pe dumneavoastra da,pentru ca acesta va e modul de operare actual,cu aceste "concepte".
Norocul meu e ca la scoala la ema se dau teste si teme cu "traduceti","comentati","'calculati","conjugati" cu regularitate,ba chiar mereu cerintele sunt formulate asa.Profesorii arata,ca metode si fel de a fi cu cei pe care i-am avut eu in copilarie,seriosi,"provocatori",buni,indulgenti cu cei care nu au inteles,dar deloc indulgenti la vremea de examinare-mie mi se pare corect asa;in primara n-am avut deloc noroc cu invatatoarea,a invatat acasa,singura in majoritatea timpului si impreuna cand se impotmolea,dar cu siguranta mult mai mult decat era in manual(acum prinde bine,pentru ca volumul de nformatii este mult mai mare in clasa a cincea decat la primara).Cu profesorii,insa,e tare bine,sunt cinstiti,cu un aer "de moda veche",chiar tineri fiind,eu cred ca sunt profesionisti,de aceea imi par cu aerul responsabil pe care il stiu de demult;e o scoala de cartier,dar nu incape discutie,rivalizeaza cu vreuna de fite sau de renume..

Cu privire la "itemuri",credeam ca in fisierul cu imaginea aratata sa fie vreo problema reala,de mate sau altceva de rezolvat,si nu ce e cu specificatia aceea,pentru ca se vedea ca e vorba de cum se evalueaza lucrarile elevilor;pe parinti ar trebui sa ne intereseze ce fac copiii,nu ce fac profesorii!Ma rog,asa cred eu,dar poate ca sunt unii parinti care vor sa vada de unde scot profesorii,invatatorii,calificativele!
Cand oi avea vreo problema o pun aici sau deschid un subiect nou cu "teme dificile",ce ziceti?study 
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 13 Noi 2013, 1:46 pm

"pe parinti ar trebui sa ne intereseze ce fac copiii,nu ce fac profesorii!
Cand oi avea vreo problema o pun aici sau deschid un subiect nou cu "teme dificile",ce ziceti?"

absolut corect si pt mine.asteptam problemele "dificile" ,sa ne "antrenam" putin pt ceea ce va urma:) 
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Mier 13 Noi 2013, 8:10 pm

zid Azi a avut ca tema sa caute in Dex, cuvintele urmatoare si sa alcatuiasca propozitii cu ele:
dala, debutant, deficienta, defileu, degajat, degresat, demara, deruta, detaliu, debloca, decenta, discordie, defrisa, deghizat, discretie, demola, destin, disputa. Ne-am impletit limba sa ii explicam decenta, discordia, destinul. Si propozitii cu ele, sa le inteleaga.
Eu nu vreau sa ma sperii de ce urmeaza, vreau sa ne lase mai moale cu temele, acum. Ieri si azi am avut aproape 10 exercitii la mate (zilnic, din culegeri) si altele la romana, cunoasterea mediului. Asta facem toata ziua, desi amandoi ii facem galerie si incercam sa o ajutam. E drept ca peste weekend nu prea le da teme, dar in rest... e jale. Mai ales acum, ca e ziua mica si nu apucam sa iesim, daca facem temele inainte de plimbare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 13 Noi 2013, 10:01 pm

eu i-as fi explicat asa,nu stiu daca as fi corespuns cu dex-ul,dar sunt ceea ce consider ca ar trebui sa perceapa un copil si sa cuprinda mult din intelesul cuvantului:

decenta-atitudine de bun simt care reflecta intentia de a prefera ce e drept,corect,adevarat pentru sine si pentru ceilalti

discordia-o stare de cearta intre mai multe persoane sau pareri din cauza ca fiecare (persoana sau parere) are o perceptie diferita sau interese diferite asupra cazului,situatiei,opiniei

destinul-cursul vietii omului in care predominant pentru a intelege notiunea este  ca intamplarile si actiunile din viata isi au efectele proprii,care se reflecta in firul vietii lui.

cat despre teme,cantitativ,depinde de cum priveste profesorul situatia,ema are o profesoara care le recomanda sa se uite in urma si sa isi faca temele,sa nu-si chinuie memoria,si pe profesorul de mate(ca extrema) care a fost in stare sa le dea si 18 exercitii in cursul saptamanii,dar noi suntem antrenati,ema incepe orele uneori,de trei ori pe saptamana,cand merge la muzica,de la 9 si iese la 4-5(asta e o singura zi si e cel mai mult,ca timp);ca sa reziste la toate acestea,odihna(somn,adica)cu aerul ca nimic n-ar avea de facut dupa aceea,ca sa fie eficienta si sa ii mai ramana si timp si chef de joaca,de un film,dar nu mai vrea sa mai iasa din casa dupa ce e plecata atata timp;astazi,insa,i-am facut-o,am dat naibii temele si am scos-o la un shoping prelungit si o shaorma,ca sa mai simta si ea ca e cetatean al Romaniei rade 
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de emmancita Mier 13 Noi 2013, 10:17 pm

Doamne, fetelor, ce vb voi aici?
Admina , atatea teme?? Ca eu ma sperii!!! Fiu-meu e cls a 6-a si intr-o ora termina tot ce-i da de la scoala, suplimentar...niciodata!!Zic s eu, ca ma gandeam sa ne adunam si sa plecam odata acasa, ma bate asa un gand..cum am ramas acum si fara munca eu...ma gandesc numai la copii, ca fac radacini aici si sa le fie mai bine, sa stam pt ei, pe de alta parte si daca-i duc in tara mi-e tare frica de ce-i asteapta la scoala!! Nu numai ca nu vb bine roamneste,( noi asa vb cu ei, dar deprinderea!!) dar ei nu cunosc nici literatura romaneasca, mi-e teama de volumul mare de invatatura de acasa! Of , sunt intr-o mare dilema, si cred ca de ceea ce mi-e frica n-am sa scap!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Noi 2013, 7:40 am

Mie una mi se pare absurd cu atatea teme, dar ma rog daca la copii le sta bine sa vorbeasca din clasa I cu un vocabular de doctor docent.... In concluzie tot o soarta au, si o sa devina ce le e scris nu conteaza cate propozitii au scris la scoala!!
Ema, si mie mi-a fost frica de asta!!! Si cel mai mult vor suferi copii. Nu stiu cati ani ai in Spania, dar daca copii au ceva ani de scoala acolo, te sfatui sa cauti serviciu si sa stai acolo. Copii se adapteaza mult mai repede decat parintii, si totusi....
Ai mei din clasa I au avut program de 8-3 pm si s-au obisnuit asa, numai ca dupa 3 nu prea au avut teme, nici acum nu are fecior. Si fac Cambridge. Examenle se corecteaza in Anglia la un loc cu toate din toata lumea pe sistemul asta. Daca e sa ajunga vreunul docotor docent (era sa scriu decent) !!!! inseamna ca asta i-a fost soarta!! Aistein nu a vorbit pana la 8 ani, parintii il considerau retard...
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Joi 14 Noi 2013, 9:54 am

Ei na... voi vreti sa veniti si noi sa plecam.beat Scoala e unul din motivele pentru care as alege alta tara. Aici se face toceala, indobitocire (scuze pentru fetele care lucreaza in invatamant si cele ale caror copii chiar s-au adaptat in sistemul romanesc). Mult am invatat si noi, ne punea sa memoram Luceafarul, acum mai stiu cateva strofe; ne omora cu mii de comentarii literare la romana si eram real; limba latina, ne-a chinuit parca doi ani; la mate nu mai zic... Dar acum, au probleme de logica din clasa I-ii. Si revin, se lucreaza dupa culegeri, la clasa, nu dupa manual. La matematica, au facut cateva exercitii din carte si restul din culegeri. Azi am mai trimis 20lei pentru cul. Comper.shot 
Ex. din manual:
27- 8 =
Ex. din culegere:
31 - ... = ... - 42
I-am explicat la ultimul ca poate sa puna la prima necunoscuta, o cifra "din burta" si apoi sa calculeze ecuatia cu o necunoscuta. Dar e greu, nu intelege chestiile astea abstracte si neajutata nu poate sa faca temele.
michelinebeaulieu, "atitudine de bun simt care reflecta intentia de a prefera ce e drept,corect,adevarat pentru sine si pentru ceilalti", sincer, nu e un limbaj de 7 ani si jumatate. Fi-mea are un vocabular bogat, noi vorbim de multe ori, de fata cu ea, de diverse teme sociale, filozofice, din stiinta, dar totusi nu ar intelege "atitudine", "intentie", "perceptie", etc. Adica, o explicatie trebuie sa fie simpla, cu cuvinte pe care si le-a insusit bine, nu cu alte cuvinte pe care nu le stapaneste.
Poate par eu mai Gica Contra si fi-mea mai inceata asa... dar zau ca nu mi se pare normal sa aiba norma intreaga la scoala, deja. Deci cele 4 ore de la scoala, plus alte minim 4 acasa, deja sunt 8 ore cu capul in carte, fara sa punem cursuri extra-curriculare. Am inceput si noi engleza, cu invatatoarea lor, dupa programul de la scoala. Termina la 2.30, cu pauza de masa si doua ore de engleza, marti si joi. A invatat in prima zi de meditatii, mai multe cuvinte noi decat in doi ani de engleza la scoala.
De exemplu, verisoara ei, merge dupa scoala la after si dupa after, uneori are cursuri de engleza, actorie, pictura. Copilasul ala (are 8 ani si ceva) scapa de scoala si activitati la ora 19 in anumite zile si parintii ei termina serviciul pe la 17. Deci, consider ca munceste, mai mult decat ei, e plecata de acasa, mai mult decat ei. De ce, de la varsta asta?
Noi terminam cu scoala la pranz, mancam, dormeam putin si apoi teme. Dupa... joaca de voie, in casa sau afara, depindea de sezon. Am avut copilarie, ne jucam nu doar seara, cu program de o ora in parc si nu doar in weekend. Ei cand se mai joaca, cand mai dau cu un bat in balta, cand isi mai zdrelesc picioarele (nu, jocul la calculator si pe PS nu se pune zid si nici desenele).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Gabica Joi 14 Noi 2013, 10:34 am

Admina mare dreptate ai.
Fiica mea, azi străluceşte la mate, mâine nu ştie bine tabla împărţirii ( e în clasa a IV a)
Are zile în care guriţa ei pronunţă metafoerele de zici că a făcut dicţie la viaţa ei cu mari profesori, şi zile în care abia reuşeşte să stâlcească un cuvânt.
Acum face operaţii cu toate parantezele.
Tot exerciţiul a ocupat o pagină de caiet mic, scris îngrijit ordonat, uşor de urmărit operaţiile.
Am dat foaia şi m-a luat groaza; ştersături, sublinieri groase, scris peste...
Au şi ei zile şi zile.
Da, muncesc foarte mult; Dacă ar trebui să-şi facă toate temele, să mai lucreze şi suplimentar ar lua-o razna.
Până în clasa a V a matematica e prea abstractă.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB