Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Hai sa slabim ! (9)

+37
michelinebeaulieu
anna_sandu
onuca28
adumitrescu
Darsy
AlinaJ.Bijoux
Celya_f40
annamaria26985
Day
i.xell
Clio_Ela
ema
Ginet
Dorulet
MirelaC
Uca
MagdaMarin
SilviaDumitrescu
Buburuza
Greteledelweiss
diada
ioana soare
Ais
aurishta
Steluzza
Giorgi
Gabica
fiordaliso
canadianca50
valentinadof
marina40
danniela
corina corina
Alehandra23
piciul
gabriela1554
Admina
41 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Gabica Mar 28 Mai 2013, 11:14 am

Danniela, tocmai am vorbit cu un coleg: avea 119 kg!!! Acum are 109 kg, l-am întrebat într-o doară dacă i-a scăzut burta sau mi se pare.
A zis aşa: dimineaţa mănânc consistent, la prânz şi seara salată de varză.
O dată pe săptămână o friptură (azi dimineaţă a mâncat şniţel), ieri un ou fiert.
A scos pâinea albă, mănâncă doar integrală.
Nu l-am întrebat de mişcare cât şi cum face.
Eu când mai am câte un episod de constipaţie presar seminţe de in peste mâncare
Şi mai ales beau apă multă.
Sănătate.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Mar 28 Mai 2013, 11:22 am

Gabica, multumesc!

De slabit, nu mai vreau sa slabesc ci doar sa ma mentin, insa constipatia asta imi da dureri de cap si 2 kg in plus zid zid

Cum zicea Fiordaliso, cand esti mica de inaltime este mai greu sa te mentii, se vad si cele 200 gr de mancare consumate la un pranz!!!!

Am auzit de seminte de in dar nu le gasesc aici. Imi place salata de varza, pentru suc sigur nu am timp sa il fac, si la mine varza este peste tot, e mai apoasa decat cea din Romania si este si ieftina.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Admina Mar 28 Mai 2013, 11:48 am

Daniela, cu fulgi de ovaz ai incercat? Le zice Oat meal si arata asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sau si mai bine, zdrobiti doar, nu fulgi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Merg inmuiati in iaurt (chiar si degresat si cu o lingura de miere, poti pune si iaurt cu fructe sau musli cu fructe, combinat cu fulgii de ovaz) si mananci zilnic. Si kiwi cred ca gasesti acolo. Cate doua pe zi si n-ar trebui sa ai probleme.
Si eu sunt iar cam consti, pentru ca daca nu mananc seara, nu am tranzit bun, dar daca m-as tine zilnic de cerealele astea, nu ar fi probleme.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Mar 28 Mai 2013, 12:03 pm

Nu am incercat cu fulgi Admina, o sa incerc! Cu iaurt natural, cel de fructe sau musli nu imi plac. Mai am si fite, nah!
Cu kiwi am incercat si...nu merge!!

danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Giorgi Mar 28 Mai 2013, 1:05 pm

Ceaiul de crusin e bun , plus fulgii de ovaz.Si eu ma confrunt cu problema asta .
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Admina Mar 16 Iul 2013, 10:59 pm

Gata, ati slabit toate, sunteti fit? Cum de nu scrie nimeni la subiect, in plina vara? wink
Eu mi-am amintit de ce am citit pe forum, putin mai sus, respectiv mestecarea mancarii de multe ori. Incredibil dar te saturi mult mai repede. Inainte inghiteam mancarea ca haplea si sigur de aia mancam mult. De cateva zile am inceput sa fiu mai atenta in timpul mesei si sa mestec bine mancarea si mananc mai putin.
In plus, am gasit un video pe net:


Descrie o metoda de a slabi, dezintoxica si de a-ti reface sanatatea, prin post cu sucuri de legume si fructe, timp de 60 de zile. E o metoda cam extrema, dar cei care apar in video erau supraponderali. Cred ca am sa incerc o cura de 10 zile, dar de saptamana viitoare, poate. Maine mi-am propus sa beau doar sucuri, toata ziua. Chiar in seara asta am baut un pahar si tot imi e foame. Sad Dar maine am de gand sa-mi fac si suc de pepene si de legume: rosii, castraveti, morcovi, sfecla si sper sa fie mai satioase.

p.s. oare cum tin mahomedanii Ramadanul? Suspect eu nu reusesc sa tin post negru o zi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Steluzza Mier 17 Iul 2013, 12:12 am

Eu in postul Pastelui am slabit 8 kile(tinand cont ca a fost prima data cand am tinut post asa de mult se pare ca mi-a prins foarte bine) asa ca "postul nu dauneaza grav sanatatii" ba chiar iti face bine wink 
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de aurishta Mier 17 Iul 2013, 8:44 am

Admina a scris:
p.s. oare cum tin mahomedanii Ramadanul? :suspect:eu nu reusesc sa tin post negru o zi.
Aveam eu niste vecini care,in timpul Ramadanului, nu mancau nimic, dar seara, dupa asfintit, o puneau de ospat,cu tot ce trebuie!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Ais Mier 17 Iul 2013, 12:14 pm

Da intr-adevar e mai greu de tinut postul in timpul verii fiind ziua mai lunga de ex. azi intre 03:18 si 20:52 nu ai voie sa bagi nimic in gura (mancare sau apa). Cunosc persoane care se ingrasa in timpul postului si asta pentru ca de regula se mananca foarte multe cocaturi, foarte multe placinte cu carne, de regula mancare grea care sa se digere mai greu si sa tina mai mult de foame.
Ais
Ais
helper
helper

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 10/01/2013

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Admina Mier 17 Iul 2013, 3:30 pm

Eu nu vorbesc de post crestin, vorbesc de post doar de lichide. E o metoda de a te purifica intern, fie prin post negru (aparatul digestiv ia o pauza de activitate, nemancand nimic si band doar apa) sau prin post de alimente solide si consum de sucuri de fructe si legume. Daca va uitati la video vedeti ce consuma protagonistul. Am vazut ca sunt multe informatii pe net, despre acest post de 60 de zile, cu sucuri. In engleza se numeste: "60 days juice fast".
Am gasit pe Youtube si variante de cateva zile: 3-7-10 sau 30. Deocamdata incerc azi si probabil ca o sa revin cu sucuri pentru o saptamana sau 10 zile. Decat sa ma indop de prafuri scumpe din plafar, care nu stiu ce alte efecte adverse au, mi se pare mult mai sanatos asa, sa fac o cura de dexintoxifiere. Din legume si fructe iei toti nutrientii, nu iti lipseste nimic. Azi am baut suc de mere cu gref dimineata, suc de pepene intreg cu tot cu coaja si dupa-amiaza, in loc de masa de pranz o sa-mi fac suc de rosii, castravete, ardei, salata, patrunjel si ce mai gasesc prin frigider. Imi e cam foame, ce-i drept si sunt cam ametita, dar cred ca e in regula, asa e normal, pana se obisnuieste corpul. Din ce-am citit primele zile sunt mai grele, dupa aia e in regula.
Ma refeream la mahomedani, pentru ca nu concep sa nu bag nimic in gura atatea ore. Mai ales vara si mai ales vara in tarile arabe... 40 de grade la umbra si tu sa nu ai voie sa bei nici apa. Shocked Oribil.
In postul crestin nu ai restrictii asa de stricte. Decat daca alegi sa scoti si uleiul, postul devine mai spartan, dar in rest poti manca paine, cartofi, margarina si zahar, deci foarte nesanatos si plin de calorii. Tin posturi de acest gen de pe la 16-17 ani si nu cred ca am slabit vreodata cu post. Te poti mentine daca ai grija ce mananci.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 17 Iul 2013, 4:42 pm

Admina a scris: Din legume si fructe iei toti nutrientii, nu iti lipseste nimic.

lipsesc proteinele si grasimile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Admina Mier 17 Iul 2013, 11:50 pm

Hai sa zicem ca e sanatos si normal sa ai perioade: zile, saptamani, in care nu mananci proteine si grasimi. wink 
Omul de cand se stie are hrana limitata si destul de greu de procurat. Oamenii preistorici erau culegatori-vanatori si mancau cand, ce si cum gaseau. Nu mancau proteina zilnic si nici grasimi. Nu mancau glucide zilnic, sub forma de paine sau dulciuri si nici carne la orice masa. Probabil ca aveau mancare in functie de zona si anotimp, doar un tip de fruct sau de leguma, ori carne daca aveau noroc la vanatoare. Poate oua de diverse pasari, oricum nu toate odata si nu gatite, de cele mai multe ori. Apoi sa sarim in evul mediu, ca sa nu ne mai pierdem prin istorie. Taranii de rand mancau carne (proteina si grasime) zilnic, oare? Sau faceau fierturi de legume (fara ulei, ca era destul de rar si scump), mamaligi, fierturi de cereale (porridge, colarez depinde de zona) si probabil ca aveau mai des lapte si oua, daca aveau animale. Carnea era rara, o data pe saptmana se manca pe vremea bunicului meu, chiar. Deci 2.3 milioane de ani, humanoizii si oameni ca noi au mancat sanatos, cu masura de cele mai multe ori, putin procesat termic si fara carne zilnic si noi nu putem?
Eu cred ca nu lipseste nimic, nici daca esti raw vegan, dar daca doar faci o astfel de cura de curatare, de cateva zile sau saptamani, nu ai carente. Cei din video chiar si-au facut analizele si au iesit foarte bune, dupa doua luni de sucuri crude.
Am trait o zi doar cu sucuri, cred ca si maine continui. Am baut pe saturate de toate si maine sper sa pun mana pe morcovi, sfecla, gulie.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de corina corina Joi 18 Iul 2013, 2:02 pm

Admina , tu arati grozav ! Nu inteleg de ce te framanti asa ! Serios ! wink Pentru tine e suficient sa mananci sanatos ca arati perfect . love 
Cu o zi pe saptamana doar fructe si legume sunt si eu de acord . In rest cred ca trebuie un echilibru pe care fiecare si-l gaseste personal in functie de metabolism .

Eu am slabit vreo 7 kg in primavara asta si ma mentin . Stiu ca trebuie sa am rabdare , dar n-am dat inapoi . Mananc din ce in ce mai corect si invat sa am rabdare . Am renuntat si la anticonceptionale de luna asta si sper se se cunoasca . Un plus de energie deja se simte , asa ca in sfarsit sunt pe druml cel bun . Smile 
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Steluzza Joi 18 Iul 2013, 2:32 pm

Admina stiu ca nu despre postul crestin era vorba, doar ca la mine dietele nu prea au mers de aceea am zis despre post wink 
Dai inainte cu sucurile mai ales ca sunt naturale si sunt cele mai bune.O sa-ti fie greu la inceput cateva zile poate o saptamana, dar dupa aceea te obisnuiesti ura 
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de diada Joi 18 Iul 2013, 4:45 pm

Admina, cum faci sucul, il bagi in aparat? si eu ma chinui sa scap de 5 kg, nu-mi place ca s-au asezat, nici nu pot sa alerg ca nu ma tine spatele... incerc sa mestec si eu mai mult dar uit cateodata Smile)) as face o cura de sucuri si eu, aparta de stors am, numai sa-mi placa sucul rezultat! rade 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Admina Joi 18 Iul 2013, 9:35 pm

Cura de sucuri nu se face numai pentru slabit.wink Asa cum am mai zis, se face in primul rand pentru detoxifiere sau cum vreti sa-i ziceti. Se pleaca de la premisa ca oricat de sanatos ai manca (intre noi fie vorba, e cam greu sa mancam 100% sanatos, stand in orase si avand acces la hypermarketuri), tot asimilezi chimicale din mancare, aer, apa, cosmeticele folosite, detergentii pentru rufe, vase, etc. O cura de acest gen e recomandata si incredibil, nu beneficiaza nimeni de pe urma unei astfel de cure, decat persoana care o tine.
Eu o fac in primul rand pentru ca am ceva probleme care necesita detoxifiere: constipatie, acnee, alergii cutanate, transpiratie abundenta, oboseala, celulita. Toate sunt cauzate de modul de viata sedentar (lucrez in fata calculatorului mare parte din zi), mancarii, poluarii, etc. Daca as sta in creierii muntilor si as manca doar rodul pamantului, nu ar fi nevoie. wink 
In plus azi am baut vreo 3 mere, 4-5 morcovi mari, 1/2 gref, o felie mare de pepene (cu tot cu coaja), 1/2 gulie, 1/4 sfecla rosie mare, 1 castravete mare, vreo 4 rosii potrivite, 1 ardei, 1 cm ghimbir. Ati mancat cumva atatea legume si fructe intregi intr-o zi? Eu chiar mananc multe salate, dar nu cred ca puteam sa mananc atatia morcovi si legume, daca mai mancam altceva. Si incredibil, acum ma chinui sa termin un castron de supa cruda, din legumele de mai sus. E super satioasa.
Legumele fierte cat la suta pastreaza din vitaminele, mineralele pe care le contin crude? Chiar prajite sau fierte al-dente, tot pierd mult din nutrienti. E sanatate la pahar o asemenea cura si ce timp mai bun sa o faci decat vara, cand sunt toate ieftine si proaspete. Mi-am umplut frigiderul de piersici, caise, prune si multe legume cu cateva zeci de lei, bani pe care-i puteam da pe carne si mezeluri (daca mancam) si pe suplimente alimentare (C si alte vitamine).
Diada, tu stii cat mancam eu. Embarassed  Daca eu pot sa tin cateva zile o asa cura, oricine poate. Credeam ca o sa cad pe jos de foame, o sa-mi macine stomacul in gol. Totusi azi dimineata m-am trezit mai fresh decat de obicei, nu imi era foame si nu am cautat deloc cana de cafea. Mi-am facut un suc si eram satula.
Folosesc un storcator de fructe Vortex, care se curata cam greu, dar scoate destul de mult suc din fructe, legume. Daca nu ai niste zile grele in viitor, planifica-ti macar o zi si vezi daca te simti bine, continui. E mai greu la inceput, dupa aia chiar iti place. Eu deja beau cu o pofta sucurile... nu le-as da pe altceva. foame Cred ca mai beau suc si maine si apoi fac pauza. Revin alta data.cake

p.s. Nu trebuie sa ma credeti pe mine. Sunt informatii multe pe net si la tv. Mama mea stia de astfel de cure si am mai auzit si eu, doar ca nu am avut determinarea sa incerc. O cautare pe net: "cura de sucuri" si va lamuriti.

Si ma tot tin sa pun niste informatii, aici. Dieta Dukan, primul loc în topul celor mai periculoase diete Tot asa, mai cautati pe net informatii, dietele disociate sunt destul de controversate.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de diada Joi 18 Iul 2013, 11:30 pm

Multumesc Admina, trebuie sa-mi iau fructe si sa incerc si eu! eu cred ca mi-a trebui o cura la un spital de neuropsihiatrie mai degraba rade 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Giorgi Vin 19 Iul 2013, 9:59 am

Eu am tinut Dukan.Ce se spune despre diete (ca dealtfel si despre tot ce e scris )e de multe ori reclama sau antireclama.
Tocmai mi-am facut analizele si si-au revenit aproape la normal,dupa cresteri serioase la colesterol(inainte de dieta).
Mi s-a parut usor de tinut (ma refer la cele ce vor sa piarda 5 kg).Am avut tinta pierderea a 5 kg si am pierdut 8 pana acum.Mi s-a reglat si tranzitul intestinal si problemele de constipatie.
Nu trebuie abuzat de ea ,nu trebuie neaparat sa aratam precum un top model.Unele persoane tin diete duse pana la extrem .E frumoas un corp cu oarecare rotunjiri ,nu unul care parca a iesit din lagar (va aduceti aminte si voi pozele alea de groaza)
Secretul e sa tii asa cum zice acolo:
-taratele de ovaz,psillium,goji
-apa recomandata
-mersul pe jos,sport (recomand pilates)
-sa avem in frigider mancare diversificata ,facuta pentru mai multe zile,sa nu ne aruncam doar asupra catorva alimente pe care le cumparam pe fuga .Sa nu ne infometam.
Orice dieta presupune supunerea corpului la restrictii si in functie de disfunctiile pe care si le-a acumulat de-a lungul anilor reactioneaza.
La mine a mers si ma bucur .Smile 
Nu recomand o dieta anume ,doar va spun despre experienta mea.Smile 
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de i.xell Vin 19 Iul 2013, 3:13 pm

Ma bucur sa citesc ca ai tinut Dukan si te simti bine, multe mi-au auzit urechile despre aceasta dieta. Ca la orice dieta, e absolut normal sa existe diferente de opinie, la unele persoane da rezultate, la unele nu.
Spre exemplu, o colega a mamei mele a slabit 19 kg cu aceasta dieta, o cunostinta de-a mea, nu ca nu a dat jos nici un gram, dar s-a ingrasat cu 1kg si s-a simtit rau in perioada respectiva.
Dupa cum spuneam...........fiecare cu parerea lui.
Mersic ca ne-ai impartasit si noua experienta ta  Giorgi hug
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 30 Aug 2013, 8:59 am

Acum doi ani cand m-am intors dintr-o tabara cu cel mic m-am ambitionat sa incep sa slabesc. Nu se mai putea, aveam 66 kg la 1,55 m inaltime. Am dat jos 10 kg in cateva 4 luni. Am avut si 2 recidive ( pe fond depresiv mananc ciocolata in nestire) care sper ca nu vor mai exista vreodata. Acum am 62.5  kg dupa o suparare care m-a facut sa pierd controlul. Dar sa va spun povestea mea...
Eu sunt adepta unei alimentatii cat mai echilibrate si sanatoase, sportului si produselor naturiste. Am incercat diverse diete si produse alese cu grija si au avut rezultate foarte bune. Insa nerespectarea alimentatiei si abuzul de dulciuri m-au pus in situatia de a prvi nemultumita cum se adumau iar kg la loc. De fiecare data cand am respectat stilul alimentar nu m-am ingrasat deloc, dar acum sunt hotarata sa nu-mi mai schimb obiceiurile alimentare de dragul nimanui si sa tin sub control dependenta de ciocolata, mai ales.
Am incercat sa tin un Dukan adaptat deoarece parerile sunt pro si contra despre aceasta dieta. La sfatul sotului meu am lasat lactatele cu grasimea lor naturala de 2,5-3,5 %, am renuntat la dulciuri, am trecut pe proteine din carne, oua si legume, mai multe grataruri si nelipsitele tarate de ovaz care sunt extraordinare pt tranzitul intestinal. Oricum eu nu mai prajesc demult, decat snitele si chiftelutele si asta f rar. Pot spune ca da rezultate si asta pt ca si baiatul meu se vede ca slabeste cu ea. Nu sunt f stricta cu aceasta dieta insa functioneaza si asa, chiar daca mai lent. Nici nu e bine sa dai brusc multe kg deodata.
Dimineata imi fac 3 cani de ceaiuri din diferite plante care ajuta la arderea grasimilor si la stimularea digestiei si metabolismului, pe care le consum in decursul unei zile.
Atunci cand am inceput prima data sa schimb forma corpului meu m-am ajutat si cu doua produse naturiste f bune: capsule plant tomato si o crema anticelulitica slim albastra. Capsulele au fost extraordinare, chiar daca eu faceam cura cu ele doar 3 sapt si nu o luna cum se recomanda, insa le-au scos de pe piata sub motiv ca nu sunt bune. Va spun ca de 3 ori am facut cura cu ele si erau f bune. Am folosit inclusiv o crema anticelulita pe baza de ardei iute si am facut si masaj cu ulei cu ardei iute. La mine crema albastra a dat rezultate mai rapide.
Acum am cumparat un produs romanesc facut de laboratoarele Medica, deci atestat cu tot tacamul care contine multe plante cu efect benefic pt slabit si detoxifiere, care se numeste lipogold. Azi am inceput prima zi cu aceste capsule si va voi tine la curent cu efectul lor.
Cam atat, cred ca v-am plictisit deja, dar sper sa fie de folos si altor fete experienta mea. hug Cine persevereaza, invinge!
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de i.xell Vin 30 Aug 2013, 9:13 am

hmmm...interesant Dukan adaptat, m-ar bate gandul si pe mine, ptr ca si eu ca si tine, am auzit pareri si pro si contra si chiar nu stiu ce sa mai cred despre ea.

Eu am ajuns la concluzia ca fara sport nu se poate, si asta dupa ce am ajuns la zumba, din aprilie pana acum am slabit 8 kg cu 3 sedinte saptamanale si un "picut" de regim.  Zic un picut ptr ca nu am dat nimic la o parte, nici painea, nici dulciurile, nici sucurile zid doar ca le-am mai micsorat "portia". Eu sunt super multumita! in conditiile in care nu am renuntat la nimic.....daca as fi tinut si un regim mai strict putin sigur ar fi fost mai multe kg in minus.
Si cand ma gandesc ca ma infometam, mancam supa de varza care era bleah No numai ca sa vad 2 kg in minus......m-am lungit cat o zi de post.

Iti doresc multe kg pierdute!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 30 Aug 2013, 9:44 am

Multumesc, i.xell! Nu-mi place ideea de infometare, mi se pare o prostie. Eu oricum am micsorat portiile deoarece stomacul meu s-a inchis si nu permite mai mult si stiam de la scoala ca odata ajuns la senzatia de satietate nu trebuie sa mai mananci. Aici gresim majoritatea cand spunem nu mai pot sa manac, sunt full, insa daca e desert zicem hai da-l incoace... si asa se aduna totul in plus. Ca sa nu mai vorbesc de mesele tarzii si de sedentarism. Toti se vaita, dar nimeni nu face nimik. Sunt putini oameni care au un metabolism ce le permite sa manance orice si la orice ora si nu pun un gram pe ei.
Medicul meu de familie m-am sfatuit sa respect in primul rand 3 mese principale pe zi, la care micul dejun sa fie cel mai consistent, 2 gustari, ultima masa la max ora 7, 2-3 litri lichide pe zi, dulciuri mai rarut si atunci pana in ora 15, paine doar la ceva gras sau la nevoie si asta integrala si de preferinta facuta in casa si multa miscare.
Problema mea este baiatul care nu poate face miscare deloc (probleme de sanatate) si asta duce la multe modificari in organism. Acum l-am pus pe dieta pt ca este f greu si nu ma descurc cu el si nici el nu se simte bine cand vede ca e gras mai ales ca in copilarie a fost slab lesinat. Noi glumim mereu si ne alintam reciproc balenuta ", insa nimanui nu-i place sa se simta greoi, sa gafaie la efort, sa nu se poata apleca de atatea sunculite. Pe mine ma motiveaza exact aceste lucruri: sa fii usor, sa respiri normal, sa te misti fara probleme si sa te simti minunat in pielea ta. Si nu in ultimul rand sa-ti placa cand te privesti in oglinda!
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Vin 30 Aug 2013, 9:47 am

Sunt de acord cu Fiore despre echilibru mancatului. Si la mine se vede, cum sar calul si uit de fructe si legume cum se vede uimitor.
Acum am fost in concediu, 2 kile de mai demult si 4 in concediu fix 6 pe burta mea!! Plus am inceput munca din plin si am mai uitat sa manac sa beau apa, stateam toata ziua doar cu o cafea! Sa va zic ca am dat si intr-o constipatie???
Am vrut la zumba dar....nu se facea ca era ramadanul la musulmani si mai toate zumbaistele erau musulmance, apoi m-a secat stafful de acolo si nu am mai ajuns.
Sambata trecuta am baut 3 cani de ceai de slabit sau purificat habar nu am ca nu e diferenta mare intre cele doua, nimic, duminica alta cana de ceai, luni alta si au inceput reactiile. Plus fructele in geanta. Juma de kilogram si balonarea s-au dus.
Am inceput si miscare acasa, tot acasa reusesc. Stau prost cu timpul, asta e!!
Asta e raportul de la mine. Am zis ca incerc sfatul adminei dar...la fel....lenea asta!!!

Editez ca ai scris din nou....ca sa mananci tot ce a zis doctorul tau de familie ar trebui cel putin sa fii casnica. Daca sari dintr-o sedinta in alta sau de la serviciu tre sa fugi sa colectezi copilul de la scoala, apoi uiti de gustare si de tot. Nu toata lumea are timpul necesar si nici nevoia de a manca. Mie una mi se pare mancare enorm de multa! Asa cum mi se pare multa si daca ai in fiecare zi 2 feluri de mancare la pranz si seara!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Buburuza Vin 30 Aug 2013, 11:02 am

Stiti ce nu pricep eu? Cand vine vorba de slabit, pe langa una dintre sutele de diete, toata lumea da fuga la sala, la alergat prin parcuri, la transpirat la domiciliu; fiecare dupa posibilitati. Dar nimeni nu zice nimic despre mersul la psiholog. Oricum, pentru majoritatea romanilor, vizita la psiholog e ca si cum ti-ai lipi singur o eticheta pe frunte "SUNT NEBUUUN!"; din punctul asta de vedere suntem un popor troglodit.
Pentru ca, dupa parerea mea, hotararea de a urma o dieta si, mai ales, puterea de a o urma pana la capat tine in primul rand de mental; fiecare persoana are propriile mecanisme de gandire, propria grila de auto-evaluare, propria auto-indulgenta, propriul nivel de nu-ma-mai-suportabilitate... Iar dieta incepe in primul rand in cap. Si de cap se ocupa psihologul, nu nutritionistul. In cel mai bun caz, exista grupurile online de suport (ca acest subiect, de exemplu) unde membrii, sub protectia "anonimatului", se "asculta", se "consulta" si sustin unii pe altii. Nu-i chiar terapie, dar... ma rog, pe-aproape. Dar chestiile astea functioneaza cu o conditie: sa fii sincera cu tine insati.
Thiiii... lunga introducere am facut. Asadar, ca la AA:

- Buna! Sunt Buburuza si sunt grasa.
Nu plinuta, rotunjoara, grasuta, balenuta sau alt fel de cuvinte care mangaie duios pe crestet. NU! Sunt GRASA. Punct.
Si de trei zile m-am apucat de Dukan.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Vin 30 Aug 2013, 11:18 am

Buburuza, esti superba!
Nu stiu daca esti grasa dar ai cuvantat bine!!
De multe ori esecurile vin pentru faptul ca nu esti pregatita sa incepi dieta. Pe mine ma mana fii-mea si mereu ii spun inca nu sunt pregatita, nu pot sa ma setez ca la ora cinci si sase minute sa incep sa sar coarda!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 2 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB