Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Viata la tara - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Viata la tara - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Viata la tara - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Viata la tara - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Viata la tara - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Viata la tara - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Viata la tara - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Viata la tara - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Viata la tara - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Viata la tara - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Viata la tara - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Viata la tara - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Viata la tara - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Viata la tara - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Viata la tara - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Viata la tara - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Viata la tara - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Viata la tara - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Viata la tara - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Viata la tara - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Viata la tara

+29
fechita
Gabica
SilviaDumitrescu
greieras
Floren
Giorgi
ioana soare
diblaru maria
Ducess
corina corina
claudiana
ema
ANCA ECATERINA
valentinadof
Cristache
CCristinaC
victoriacus
AITEN
clodi
Dorulet
danniela
fizicuta
marina40
piciul
gloriamix
mnarcisa
Admina
gabriela1554
Gerlinde13
33 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Steluzza Mar 26 Noi 2013, 6:33 pm

Fechita curaj Smile ,o sa vezi ca e mai frumos sa stai la casa,ai toata libertarea pe care la bloc te asigur ca nu o ai.O sa treaca ceva timp si o sa te gandesti de ce nu ati facut pasul asta mai repede,incearca sa vezi cealalalta parte a lucrurilor(iti faci coltisorul tau de rai) in plus iti mai pui o leguma un pomisor care sa faca fructe etc ...si orasul e aproape kiss 
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de greieras Mar 26 Noi 2013, 6:57 pm

Adevar graieste Admina,draga Fechita! Bun venit in lumea vesniciei! Eu am in constructie o casa la 50 km de Bucuresti cu gradina in care in ultimii ani am pus de la legume pina la flori care ma bucura aproape in fiecare luna inflorind pe rind.Ai sa vezi curind in lungile seri de toamna sau iarna cum vesnicia s-a nascut la sat. Eu am peste 8000 de poze salvate in calculator cu flori, cu legume, cu poumbei si ciocanitori, pisici si avioane care brazdeaza cerul.Ah si am uitat superbele peisaje de seara, de dimineata , de nori ,dee luna plina sau de luna la patrar.,pe care o s-o vezi ziua pe cer....Eu inca sint navetista-adica plec vineri dupaamiaza si ma intorc acasa lunea dimineata. Si vreau sa spun ca lunea dimineata ma trezesc cu sentimentul ca as vrea sa ramin acolo...Ai sa vezi si tu in curind cit de mult o sa-ti placa la tara!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Admina Mar 26 Noi 2013, 11:24 pm

Asa si eu, ma uit lung prin curte, cand plecam luni dimineata... As mai sta, mai ales vara cand e asa placut dimineata. M-as pune in balansoar sa-mi beau ceaiul sau cafeaua si sa ma uit la galagioasele de vrabii cum se cearta intre ele. E o placere, chiar inainte sa inceapa traseele multele albine si viespi care vin la micul iaz dintre trandafiri. Vara, ziua e dogoritor, dar primavara si toamna e o placere sa mananci in curte, cand e cald exact cat trebuie. Iarna... mi-e dor de o casa taraneasca, cu soba cu lemne, sa adorm sub o plapuma grea, de lana, in troznetul lemnelor. Nu mi-e asa dor sa ma trezesc dimineata, in casa rece, ca s-au stins de mult lemnele... ce-i drept.rade 
Orasul te face sa uiti de natura (cu toate parcurile), de ciclicitatea anotimpurilor pe care le resimti doar cu frig si cald, nu si cu viata plantelor si a animalelor din jur. Uiti sa te uiti la cer sau mai exact nu-l vezi, de padurea de blocuri sau cladiri, vezi un crampei si asa de rar o luna la rasarit sau un soare la asfintit.
Asta vara am vazut in trei dimineti soarele rasarind din mare... ce experienta minunata, ce te conecteaza la energia lui plina de viata. Desi sunt somnoroasa de fel dimineata, cele 3 dimineti m-am trezit fara ceas, doar cu gandul la rasarit. Chiar cred ca daca esti aproape de natura, iti traiesti altfel viata, mai plin de energie, mai relaxat, fara stres, in liniste si in echilibru.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Steluzza Mar 26 Noi 2013, 11:52 pm

Chiar daca e mai mult de munca la o casa cu curte decat la bloc,adevarul e ca la casa simti ca traiesti.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de victoriacus Mier 27 Noi 2013, 9:41 pm

Fechita,eu sunt nascuta si crescuta la bloc.Am stat in Bucuresti 34 de ani,dupa care ne-am mutat la 45 de km de Bucuresti intr-un sat care parea la 1000 km de civilizatie.Sarac,plin de case din chirpici, din care jumatate stau sa cada, dar cu multa verdeata si aer curat.
In 6 ani ne-am facut un adevarat rai acolo.Am suferut tare mult cand a trebuit sa ne mutam din cauza scolii copiilor,dar nici nu am mai vrut sa aud de bloc,asa ca acum stau tot la curte si tot la curte vreau sa traiesc tot restul vietii.Nu as mai suporta sa stau la cocotzata,sa ma uit pe geam de sus ca sa vad ceva verde si sa ies afara doar cand merg la cumparaturi sau cand scot copiii la plimbare.
La tara scot capul pe usa cand vreau eu,imi admir gradina fie vara,fie iarna,si respir un aer curat.
Nu mai zic de fructele,florile si legumele crescute de mine,fara chimicale si alte minuni.
Ai sa vezi la primavara cum te vei indragosti de casa si gradina ta.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de micheline Mier 27 Noi 2013, 9:42 pm

Adevar graiesti Steluzza.
micheline
micheline
helper
helper

Numarul mesajelor : 79
Localizare : Romania
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de fechita Vin 06 Dec 2013, 10:09 am

Va multumesc ,tuturor si sa va bucurati cu totii de realizarile vostre.
fechita
fechita
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2011

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de diada Sam 07 Dec 2013, 7:11 am

Steluzza a scris:Chiar daca e mai mult de munca la o casa cu curte decat la bloc,adevarul e ca la casa simti ca traiesti.
Muncesti de-ti sar capacele rade rade Eu nu prea intru la subiect pentru ca nu rezonez cu voi, scuze fetelor. E frumos la tara dar in vizita (pentru mine). Desi am casa la tara nu mi se pare asa o grozavie. Foarte multi bani de investit (care nu sunt), oameni cu ziua nu gasesti (numai betivi care nu-si fac treaba si ajungi sa dai 100 de lei degeaba pe zi). Vara e frumos, intr-adevar, dar iarna ne strangem toti la bloc pentru ca nu am ave bani sa ne incalzim la tara. Costa foarte mult lemnele comparativ cu cat dau la incalzirea de la oras (si nu am centrala). In plus copii au alta deschidere la oras, cursuri, locuri de joaca, camin (nu ca ai mei ar face ceva din toate astea). Nu stiu cum am nimerit eu intre mosi zid la bloc mosi la tara mosi pe cale de disparitie, casele raman goale. Copii mei nici nu au cu cine se juca la tara, se simt si ei bine ca nu-i mai bate nimeni la cap sa nu alerge "ca aude Jeni" rade care bate puternic in teava rade 

Mie mi-ar placea sa-mi fac o camera atelierul meu, si ce sa fac cu el la tara? ca bani nu poti scoate din asta la tara. Animale nu cresc ca nu am ce face cu ele (iarna) legume nu am unde sa pun ca asa este locul (nu ca m-as omori si cu asta) dar daca nu au reusit parintii mei 30-40-50 de ani ca stam acolo de generatii rade fac eu acuma rosii, sa fim seriosi. S-au facut prune anul asta... ce sa fac cu ele, am zis sa le dam, nu le-a luat nimeni, doar daca le adunam noi. Nu gasesc nici macar sa vand tuica, nici macar degeaba rade mai, viata la tara nu e de mine. Daca ar fi o casa la oras, eeee, alta deschidere, sau la 10km acolo...

Oricum, vreau nu vreau am casa la tara si trebuie sa ma ocup de ea rade cum zicea o vecina care in final a vandut-o: "ce casa de vacanta? era casa de tortura!!! ma duceam acolo pe weekend munceam de abia-mi reveneam luni-vineri si sambata o luam de la capat!"

Asa ca, Admina, te iau la mine pe vara, daca ti-o mai trebui tie viata la tara rade hug 

P.S. va rog nu ma luati in seama, sunteti deosebite si va admir! Cand o sa ma mut acolo o sa revin cu poze din gradina mea rade (peste 20 de ani nu va grabiti)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de valentinadof Sam 07 Dec 2013, 9:03 am

Diada,mi-ai placut!Esti tare!Sigur ca e greu sa intretii o casa dar mite 2!Si treaba asta du-te, vino de la tara la oras chiar mi se pare obositoare de te face sa te lepezi de ea,viata de tara!
Eu una n-as putea sa stau la bloc!Pai cum,sa nu-mi admir eu frumusete de gaini,sa nu pun eu mana pe sapa si sa tai buruienile,sa nu intru eu in solar si sa fac sauna?Smile Sa nu pigulesc la flori un ceas pe zi,sa n-am eu papusoi(mold.=porumb)?!Doamne, ce buna e cafeau dimineata la 7 pe terasa afara ,vara!Nici iarna nu-mi displace!La mine e cald in toata casa,n-am camere unde este rece cum se intampla pe la tara!Umplu seara o centrala cu lemne si dimineata e cald in casa,ce'i drept la mine nu se stinge focul dar am si apa calda non stop.
Da, nu-mi pot da fetele la diverse cursuri in oras.Da' ce!?Stransul nucilor sau merelor n-o fi tot activitate de recreere?Am o colega care si-a dat fetele la tot felul de activitati si tot obeze sunt,chiar imi zicea,ce bine e de mine,ca au curte unde fetele mele pot alerga toata ziua!Si activitatile alea de la oras sunt facute tot din interes material si scop comercial,hai sa le umplem timpul copiilor!Dar daca nu-i talent nativ degeaba faci si aia, si aia!Multi parinti si-i trimit pt a-i scoate din fata calculatorului!
A mea,poate ati vazut,are mana pt desen,tot aman s-o inscriu la un curs!ar trebui sa fac o naveta de 10 km,acolo unde e si serviciul nostru,nu e un capat de tara dar inca n-am ajuns,sa-mi fie rusine!
Concluzie:mi-am facut conditii sa nu dau viata de tara pe aia de oras!Sincer, eu va compatimesc pe cele care stati la bloc!rade Nu dati cu rosii!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de danniela Sam 07 Dec 2013, 10:06 am

Sa iti fie rusine de ce Valentina???

No, acuma eu is de partea Diadei!!! De ce??? Penc'ca nu toata lumea are sansa Valentinei, nu toata ''tara'' este langa oras. Daca nu ai venituri sa iti faci conditii, da, viata la tara este foarte grea. Valentina are apa calda non-stop, noua ne lua cel putin juma de ora sa incalzim apa la foc de lemne, plus adusul de departe. Parintii mei nu aveau finante, nu pot sa ii condamn pentru asta, pentru ca pe de alta parte, din putinul acela au avut indemanarea si au incercat chiar si imposibilul sa ne ofere o educatie la toti. Care am avut sansa si creierul am mers mai departe, care nu, am ramas mai in urma!!!
Si cu incalzirea la fel, trebuia sa ne restrangem in camere mai putine pentru ca nu erau lemne, nu erau bani de lemne. Si va spun cu mana pe inima: parintii mei s-au nascut cu munca in sange, mama mea inca mai munceste, la 75 de ani sa aduca vaca dela pascut, sa inahme caii la caruta....
Dusul la tara in fiecare sambata si intors luni dimineata, daca mergi pentru relaxare e ok, dar daca mergi sa muncesti mai mult decat o faci in cursul saptamanii, cum mai chemati voi ziua a saptea zi de odihna???
Cred ca au mai fost discutii si s-a mai zis, nu toata ''tara'' e la fel cum nici viata la tara nu e la fel pentru toata lumea. Facem exceptie betivii si lenesii.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de valentinadof Sam 07 Dec 2013, 10:46 am

Daniela,stiu despre ce vorbesti,pana a ma casatori aveam conditiile despre care vorbesti si mi-am dorit sa stau la oras pana l-am intalnit pe sotul meu:) 
N-am vila,n-am piscina(desi avem in plan sa ne facem) si cu toate astea ma simt o privilegiata!Sigur ca intretinerea unei case presupune mai multe cheltuieli decat un apartament,de 10 ani bag bani in aripa mea de casa(stau cu socrii dar fiecare cu borsul lui,bucataria lui,baia lui) si inca mai sunt multe de facut!A,sa nu radeti,cand vom iesi la pensie vrem sa ne luam o vacutza:) .Probabil ca suna a avaritie pt multi ceea ce fac eu,multi ma-ntreaba cand am timp sa fac ceea ce fac si daca se merita ca doar avem un venit constant!Deocamdata pot si vreau!Pt psihicul meu!Smile

Si stiti ce-mi mai doresc eu?Un bordei!rade Cu soba cu prichici!rade Il vad deja!
.....Si-un camp de lavanda!


Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Sam 07 Dec 2013, 10:56 am, editata de 2 ori (Motiv : text)

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de rivka Sam 07 Dec 2013, 11:22 am

Fetelor fiecare are dreptate din punctul lui de vedere wink eu pana sa ma casatoresc am crescut sus la cucurigu la bloc eram puiut de avicola cum glumea sotul ,de 23 de ani locuiesc la tara .
A fost greu la inceput casa nu avea baie eu eram obisnuita cu conditi ca la bloc ,dar incet incet ne-am facut conditi civilizate de trai da e munca multa si investitie pe masura dar spun ca merita . 
Cand merg in oras in Timisoara vin acasa franta de oboseala ma oboseste agitatia ,aglomeratia si galagia .Fetele fac naveta si stam la 30km de timisoara , la liceu nu vor sa stea in oras si ele spun la fel ca le oboseste orasul .Fata care e la facultate sta in oras cand vine acasa la sfarsit de saptamana spune ca trebuie sa-si incarce bateriile sa reziste o saptamana in oras wink 
Stiu ca e greu pt ele dar au o vointa de fier mai ales vor sa demonstreye ca chiar daca traiesti la tara se poate chiar si sa dezvolti talentele pe care le ai canta la chitare si orga fac cursuri ,picteaza si invata foarte bn asa ca daca vrei se poate wink 
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Dec 2013, 11:42 am

Valentina, mie mi se pare ca ce faceti voi e dovada de oameni gospodari, nu de avaritie. wink Ca si Corina si alte doamne harnice, de pe aici, aveti dorinta de munca (mai multa ca la oras, ca sincer, nu sunt atatea de facut in 2-4 camere, fara curte) si o pereche care va sustine si cu care impartiti munca.
Mie mi se pare foarte frumos, ca suntem asa de diferite. Cele de la oras sa nu ziceti niciodata, niciodata.wink Mama mea era o oraseanca, convinsa si acum, de cand e bunica, sta marea mojoritate a anului la tara. A lucrat la rosii, la legume, isi iubeste gainile (ei le taie peste iarna si le mananca, primavara iau pui si cateva gaini si o iau de la capat), pliveste legumele, florile, tot timpul are ceva de facut, acolo.
E mai mult de munca la curte, dar merita. Si o curte mica, iti ofera satisfactii mari, cu putinele flori, ceva busuioc, rosii la ghiveci macar, un copac fructifer si tot e ceva. La apartament ai cateva flori, un animal de casa (daca-l ai) si atat. Tot restul e steril, obiecte adunate marea majoritate degeaba (cate decoratiuni, oale, nu adunam si nu le folosim). La curte esti in legatura cu natura, te bucura rasaritul si apusul, cocosii de la miezul noptii, cainii care latra de nebuni, noaptea, pasarile dimineata, etc. Nu stiu, munca- ne munca (recunosc ca nu ma omor cu sapatul sau ranitul la tara, merg mai mult sa culeg sau sa asist wink ), acolo ai o bucurie de a trai, mai mare ca la oras, unde esti doar tu cu familia, fara legatura cu naturalul.
Normal, pentru alte familii e mai important confortul si accesibilitatea de la oras. Mai ales cand cresc copiii si trebuie sa te gandesti la scoli mai bune, la licee si facultati. Apoi e problema navetei, daca locuiesti intr-un oras mare, uneori poate lua 1-1.5 ore sa ajungi la munca si tot atat sa te intorci de la munca, ceea ce e criminal. Faptul ca ai magazine mari in zona ta, e un alt mare plus, pentru multi. Stiu oameni multumiti ca stau in intersectii mari, gen Lujerului si au mari magazine si mall-uri in zona. Nu le trebuie altceva, nu le place natura. Important e sa se gaseasca un consens intre membrii familiei si sa mearga ambii in aceiasi directie.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de CCristinaC Sam 07 Dec 2013, 11:47 am

diada a scris:  S-au facut prune anul asta... ce sa fac cu ele, am zis sa le dam, nu le-a luat nimeni, doar daca le adunam noi. Nu gasesc nici macar sa vand tuica, nici macar degeaba rade 
M-ai amuzat si i-am citit si lui Gabi (pentru nestiutoare, sotul meu) si a zis:
1. Nu mai declara ca dai tuica degeaba, ca te trezesti cu alcolistii la poarta.
2. Pune tuica la butoi ca ai doi baieti de insurat rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Dec 2013, 12:12 pm

rade Buna asta. Sa stiti ca alcoalele devin mai bune cu vremea, pastrate cum trebuie. Avea bunicul meu nu stiu ce palinca sau tuica de vreo 20 de ani si a pus-o la nunta alor mei. Cica avea o culoare aramie de coniac si un gust fin... mama-mama. Prastina de acum, cine stie in ce bautura fina se transforma.
Si Diada, ca am uitat sa ma iau de tine. Pai la ce gospodina esti tu (numai cate compoturi si dulceturi am primit de la tine), ce treaba aveau prunele cu tuica? Dar compot, gem, magiun, dulceata nu puteau sa iasa? Faceai la ceaun, afara, magiun fara zahar si il scadeai bine, iti cumparam eu cateva borcane, sigur.wink 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de valentinadof Sam 07 Dec 2013, 12:39 pm

Daaa,tuica tinuta in butoi din lemn de dud sau stejar capata culoare frumoasa.Si daca mai arunci si cateva boabe de cafea:drink: Laughing 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de CCristinaC Sam 07 Dec 2013, 12:45 pm

Admina a scris: Si Diada, ca am uitat sa ma iau de tine. Pai la ce gospodina esti tu (numai cate compoturi si dulceturi am primit de la tine), ce treaba aveau prunele cu tuica? Dar compot, gem, magiun, dulceata nu puteau sa iasa? Faceai la ceaun, afara, magiun fara zahar si il scadeai bine, iti cumparam eu cateva borcane, sigur.wink 
Poate nu este soiul pentru magiun, ca nu merg orice prune.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Dec 2013, 1:07 pm

Pai da, tu stii. Doar cele de Topoloveni sunt perfecte!wink Ziceam si eu... e pacat sa le lasi sa se strice in pom, ca nu are cine face tuica. Nici noi nu bem alcool si nu m-as apuca sa firb tuica, nici platita. Daca as ramane cu gainile la tara, le-as lasa sa moara de batranete ca eu nu mananc si al meu nu ar taia gaini. Dar de oua sunt tare bune, mai ales cele porumbace si roscate.
M-ar tenta o caprita, daca as sta la tara. Vaca n-am avut niciodata, nici la bunici. Doar un vitel, intr-un an.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de CCristinaC Sam 07 Dec 2013, 1:47 pm

Admina a scris:Pai da, tu stii. Doar cele de Topoloveni sunt perfecte!wink
Cine stie... cunoaste, nu? rade 
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Giorgi Sam 07 Dec 2013, 2:26 pm

Eu am avut si caprita dar nu suport laptele,branza de capra .Miroase a tzap!!
Nici cu vaca nu e mai usor ,te leaga de glie.Nu poti pleca nicaieri caci pe primul plan e ..vaca!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de danniela Sam 07 Dec 2013, 3:02 pm

Valentina, asa e, voi sunteti gospodari, s-a vazut clar din pozele care le-i pus, si pe deasupra va place la amandoi sa trageti la aceeasi caruta!
Cu animalele asa e! Daca le ai, nu mai poti pleca de acasa, esti legat de ele.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 07 Dec 2013, 3:52 pm

Mie imi place viata la tara dar traita la oras rade Cum asa? Pai asa bine. Sa stai la casa cu curte, cu puuutina suprafata "agricola" . Daaarrrr... fara animale si pasari de curte, si chiar fara prea multa suprafata "agricola'. Adica sa am pamant atat cat sa plantez cat sa pun o brazda , doua de ceapa, una, doua de usturoi, cateva flori perene, cativa pomi fructiferi.... si curte unde sa-mi beau cafeau fie iarna fie vara, sa fac un gratar cu prietenii ...
Cam asta inteleg eu traiul la tara dar totusi in oras. Oare ma incadrez in subiect?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de diada Sam 07 Dec 2013, 4:05 pm

Admina a scris:
M-ar tenta o caprita, daca as sta la tara. Vaca n-am avut niciodata, nici la bunici. Doar un vitel, intr-un an.
rade rade rade ce sa faci fata draga cu capra? ai ales cea mai rea dintre animale rade roade copacii, rupe gardurile, laptele miroase (cum zice si Giorgi) iezii sar pe casa (asa era la mine) si deranjau tigla. Am avut de toate in afara de vaca. Gaini, rate, rate lesesti, porumbei, iepuri, oi (ajunsese la 20), capre, porci (nu toate o data), ai mei au fost gospodari, nu ca mine rade le placea sa aiba, sa faca, sa construiasca wink Din cauza asta noi nu am avut concedii. Ca nu avea cine da la animale. Eu prima data am fost la munte la 22 de ani cand m-a dus actualul sot. La mare nu am fost niciodata ca nu-i place lui rade Au fost prea mari sacrificiile zic eu, din partea parintilor. Tata saracul zicea mereu ca nu ar rezista la oras. Si mama sta ca in cusca aici iarna, dar chiar nu poate face fata iernii la tara. Si noi iarna ne strangeam in 2 camere pentru ca nu puteam incalzi toata casa si pe hol erau flori de gheata la geamuri dimineata.

Cat stam 1-2 luni la tara vara este minunat pentru copii, si eu, chiar daca am fost navetista in vara tot am avut timp de cusut. Pentru ca puteam sa ma culc tarziu si sa cos pana tarziu ca nu facea zgomot masina de cusut sa deranjeze vecinii. Am reusit macar sa luam un hidrofor si o masina de spalat pentru ca in urma cu 2 ani m-a terminat spalatul de mana la tara! Dar zic mersi ca avem APA rade pentru ca la mine a fost o problema apa in zona aia de cand ma stiu!

Admina iti multumesc pentru laude hug nu ma gandeam ca sunt buna la ceva, mai ales la bucatarie rade hug


edit: pana am scris eu mi-a luat-o Silvia inainte rade asa imi place si mie, chiar fara brazde rade cateva capsuni poate

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Viata la tara - Pagina 5 Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB