Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Somajul-realitatea din viata noastra EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Somajul-realitatea din viata noastra EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Somajul-realitatea din viata noastra

+12
Andante
MagdaMarin
fulguta28
rob roy
Gabica
Geta_63
valentinadof
danniela
ismi3ismi
diada
Admina
teisoara
16 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de teisoara Mier 06 Noi 2013, 11:39 am

Salutare fetelor ,


de ceva vreme sunt in aceasta situatie trista ,dar reala.A cazut ca un trasnet pe motiv restrangere activitate.Prima reactie :asta e,ma voi descurca intr-un fel.Dupa cateva zile-dezmortirea din soc.Cand efectiv am depus actele la AJOFM -trezirea la realitatea crunta.Sunt somer cu acte in regula!Cu tot ce decurge din asta..........bani,familie,statut,viata in negru,nopti nedormite,stres,reorganizare prioritati si nevoi....liniste....linistea dinaintea furtunii.........
Daca si tu ai trecut printr-o astfel de situatie,te rog impartaseste cu mine din trairile tale.Daca poti,fiindca mie mi-a luat ceva sa-mi fac curaj.Nu sunt disperata(inca)sper sa fie un pas inainte,dar sigur e o experienta care lasa urme si macina


sper sa nu mai fie un subiect cu aceasta tema.Daca da,imi cer scuze pt.neatentie:kisss: 
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Admina Mier 06 Noi 2013, 11:46 pm

Teisoara, nu sunt in situatia ta si nu vreau sa par ca dau sfaturi. Dar totusi...
Nu stiu nici ce profesie ai si nici ce pregatire, dar o sugestie, poate nu strica. O forumista draga mie (cu studii superioare, chiar grele), dadea un exemplu bun. Intr-o dimineata, din cateva modificari simple (lungimea unor pantaloni si fuste), castiga 60lei. E un salariu bun, nu-ti tipa seful in cap, nu iti dai coate cu ceilalti colegi. E o alternativa. Pentru mine este, daca as schimba tara. Aici, slava Domnului, m-am descurcat pana acum, binisor, cat imi trebuie. In afara, nu mi s-ar mai recunoaste studiile, nu as avea puterea sa o iau de la 0 cu scoala si nici nu as mai vrea. Ma gandeam la orice handmade, incercate, tatonate. Uneori o idee buna, face cat ani de munca pe branci si as avea rotitele sa le pun la treaba.
Pe de alta parte, am o nemultumire, legata de mandria, la romani. Niciun post, in ziua de azi, nu e batut in cuie. As vrea sa fie colegii mei mai constienti de asta, cand folosesc cuvantul demisie, cu atata usurinta. zid Eu nu inteleg omul, cand stie cat de greu se gaseste de munca, iti mai permiti sa ceri mariri (desi ai un salariu bun, pentru profesia si pregatirea ta), iti mai permiti sa faci tarantele, cum ca de ce se ia seful de mine, de ce-mi zice da-te mai incolo... Pai iti zice, ca de aia e acolo. Atata timp cat foloseste un ton decent, nu iti zice des, poate chiar are dreptate... de ce sa nu recunosti, sa-ti faci mea culpa si sa mergi mai departe? Am colege in pragul pensiei, care se joaca pe muchie de cutit, una chiar a pus demisia si a retras-o dupa. shot

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de diada Joi 07 Noi 2013, 9:29 am

Eu am fost de 2 ori in somaj. Prima data imediat dupa ce m-am casatorit, spre bucuria sotului (lucram in toxicitate mare). A fost groaznic. Atunci din primul somaj mi-am luat masina de cusut din XXL. Mai lucram de pe burda, mi-am facut multe chestii, eram pe forumul desprecopii.com unde am cunoscut-o pe Admina. Nu prea aveam cu ce face poze rade Imi tot puneam CV-ul peste tot dar studiile nu ma recomandau deloc. Am facut un curs cu ei, gratis, mai socializam dar nu am reusit sa gasesc nici cu acel curs. Cand sa termin somajul (mie mi-a fost foarte greu in primul somaj, am fost foarte deprimata), dupa un an am gasit in 3 locuri de munca. L-am ales pe cel cu statut rade . Asta este, nu-mi pare rau, pana la urma, asa mi-a fost mie atunci. Am ramas insarcinata (spre disperarea lor) si ma gandeam eu ca ma intorc in 6 luni!!! ei as, am stat acasa lunga, 4 ani adica, pentru ca asta este, asa mi-a dat legea dreptul. DAR cand sa ma intorc inapoi... am fost data in preaviz. Atunci mi-a fost greu (pentru ca au fost magari) dar in final mi-am dat seama ca a fost foarte bine pentru mine si copii mei. Am mai stat un an in somaj, am mai facut un curs care normal ar trebui sa ma ajute mult (daca il faceam pe bune, nu pe hartiile lor). Asa ca, avand copii a fost altceva, mai ales ca sunt mici si chiar nu am cu cine sa-i las. Cu riscul ca-mi sare Admina in cap hug eu si la ora actuala ii las singuri in casa si plec sa-mi fac treburile, ii gasesc cumintei, asteptandu-ma si ma cauta in sacosa. Daca as fi avut un ajutor plecam la munca in orice moment, dar asa, sunt fericita cu ei si gata. Va am pe voi care ma sustineti, mai fac o geanta un pantalon scurtat, un fir, se aduna! Ma gandesc sa fac si o facultate dar nu imi surade nimic, parca nu imi mai vine sa ma intorc la sefi, sefi in general.
Fruntea sus, o sa se iveasca ceva pentru tine. Pe FB vad foarte multe fete care croseteaza/tricoteaza. Chiar ieri m-am intalnit cu o tipa de pe forum (stmihaelaviorica parca are pe forum) care traieste din asta, este singura si isi creste copilul (7 ani) din handmade. Are PF, se duce si la targuri, ea lucreaza incontinuu sa faca fata comenzilor sa poata sa-i ofere copilului strictul necesar. Dar bine ca are comenzi! cum zicea si ea. O tipa extraordinara, o femeie puternica!
Ai timp sa-ti gasesti intr-un an de zile, nu dispera, faci cursuri cu ei, ce poti si anunti toti prietenii, pui CV uri esti disponibila. Trebuie sa se iveasca ceva.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 07 Noi 2013, 10:10 am

"Daca ziua ar avea si 100 de ore tot nu mi-ar fi suficient sa pot croseta accesorii,caciulite,hainute si alte lucruri care dau o stare de bine purtandu-le ca unicate si daruindu-le celor dragi ca speciale."

 teisoara,draga mea,nu e nicio disperare in a fi in somaj,atata timp cat stii sa faci o multime de alte lucruri.ce depresie?nu e timp pt depresie acum,iar la tine nu e cazul...mai rau e pt cine nu stie sa mai faca si altceva in afara de ceea ce facea la serviciu...
 Asadar,vezi partea buna a acestui lucru,vei avea mai mult timp pt crosetat,tricotat,etc.Fa-ti blog de vanzare,pune anunturi pe site-uri de vanzare,inscrie-te la targuri de handmade si vei vedea ca banii pot veni si din alta parte decat ca angajat intr-un serviciu cu sefi .
Vezi ca se apropie Craciunul si e o ocazie foarte buna pt vanzari in perioada asta .Uite,ia legatura cu organizatorii targului asta,de exemplu :
Eveniment organizat de Club Zod!ar si magazinul "Handmade by me", primul magazin exclusiv cu creatii handmade (https://www.facebook.com/handmade.by.me.galati)....Va invitam la a VII-a editie a targulului "Handmade by me" . Aici va asteapta creatii exclusiv handmade: cadouri, bijuterii pentru femei si barbati, obiecte decorative (vaze, cufere, tablouri, rame foto, etc).
Targul se va desfasura vineri ,intre orele 10:00-17:00,si sambata,intre orele 17:00-1:00,la Muzeul de arta vizuala.
Intrare libera!
Acest eveniment va coicide cu ziua,respectiv noaptea muzeelor.
Cei care doresc sa participe ca expozanti sunt rugati sa scrie un email la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


sau astia:
Dacă ati rămas în pană de idei și nu găsiți cadouri ideale pentru cei dragi sau doar daca doriti sa va rasfatati cumparandu-va ceva unicat, puteti merge la a IX-a editie a târgului „Handmade by us” care va avea loc la restaurantul Pescarus, pe Faleza Inferioara a Dunarii, langa BAC. Aici veti gasi bijuterii, obiecte decorative, haine crosetate, tricouri pictate, posete – toate lucrate intr-un mod original de catre artistii galateni si nu numai. Targul poate fi vizitat in perioada 3 – 5 august, intre orele 17.00 si 22.00. Intrarea este libera.

sau aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vad ca sunt o gramada de targuri de acest gen si in galati.Urmareste sectiunea cu Terguri handmade de pe forum si vezi daca mai e cineva care participa din galati.,etc,etc
Poti incerca.Important este "sa se miste roata Smile "Multa incredere si mult succes!love


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Joi 07 Noi 2013, 10:47 am, editata de 3 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de danniela Joi 07 Noi 2013, 10:14 am

Eu cred ca depinde foarte mult de varsta. Si eu am fost somera dar avea 20 si ceva de ani...oportunitatea de a gasi era mare, eram tanara, hlizeam din orice. Apoi nu am fost somera am demisionat singura si mi-am urmat consortul in Kenya. Aici mi-a fost enorm de greu, acasa singura, internetul prost, nu prieteni, nu vorbeam engleza. Am fost multa vreme in depresie...cred ca era mai rau decat cu somaj. Si nu mai stiu cum m-am inaltat !!
Cred ca cel mai mult te-as sfatui sa te tii ocupata cu absolut orice, sa nu cazi in depresie. Cum era jobul? Sa te tina ocupata sau iti aducea venit substantial si acum se vede lipsa?? Pune tot in balanta, prioritati, tu ca persoana, tu in familie. Vrei un job permanent, sau ceva casual, sa faci ceva ca hobby si daca iese ceva banuti si mai bine.
Eu v-am descoperit tarziu, cand intrebam pe alte prietene ce sa fac sa ma tin ocupata, tocmai fusesem concediata de actualul sef wink wink  pe motiv ca nu zambesc angajatilor, de parca ma platea pentru asta!!!
Dar nu am stat mult, tot acelasi sef mi-a oferit job rade zid  cred ca la noi e dragoste cu nabadai. Am incercat sa fac si banuti cu crosetatul si chiar mi-am scos banii de 3 ori cat am cheltuit pe fire din care inca mai am. Si cred ca gaseam si clientela mai multa, dar am ales cariera, asa ca acum astept sa ies la pensie sa crosetez, croitoresc, tricotez.
Sper ca mult mai multe fete de pe forum sa isi spuna parerea din experienta lor. La fiecare e altfel.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de teisoara Joi 07 Noi 2013, 11:32 am

E greu sa fii pe tusa:)  dupa ce vreo 10 ani am avut un job extrem de activ(birou +teren)si remunerat f.f.bine.Calculele au fost facute pe termen mediu si pe marginea acestor venituri( a se citi rate) care brusc sunt infi(r)me.Asta e prima problema.A doua e lipsa de activitate coerenta(sigura ).Pe de alta parte ma bantuia demult gandul de a cocheta mai serios cu croitoria ca si venit suplimentar,handmade in general.E vb si de o varsta,nu te poti compara cu cei mai tineri,chiar daca experienta exista.Trebuia doar sa ma adun ,sa asez cap la cap resursele(materiale,spirituale...familiale:wink: )si sa ma ridic.Am si un SRL-neplatitor de tva.Incerc variante, pe hartie deocamdata.


Va multumesc pt.raspunsuri

Scuzati-ma,

abia acum am vazut postarea lui Ismi care mi-a reamintit de un copil de suflet ,putin abandonat si pt,care ii multumesc:kisss:
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de valentinadof Joi 07 Noi 2013, 5:06 pm

Teisoara,fruntea sus,habar n-ai de unde iese soarele!Doar fii pe faza!Sa nu pierzi trenul!Nu privi inapoi si nu te compatimi!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 07 Noi 2013, 5:12 pm

teisoara,nu stiu daca stii .... ai vazut ca ,in general,targurile au taxa de participare,taxa pe care o poti scoaate mai mica daca gasesti si alti expozanti cu care sa inchiriezi un stand/loc/masa,impartind taxa la respectivele persoane...cred ca ai inteles...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Geta_63 Vin 08 Noi 2013, 12:55 pm

Teisoara eu te inteleg perfect si eu am ramas pe dinafara dupa 25 de ani de munca in aceasi unitate , care dupa ce a fost vanduta simutat mare majoritatea activitatii in capitala si a dat afara sute de salariati , am incercat si inca caut insa cand treci de 40 de ani este greu , cand treci de 45, 50 de ani este si mai greu , toti cauta doar tineri , plata la limita subzistentei ... eu stau acasa deocamdata, imi cresc nepotelul ... este drept ca nu am rate ... imi doresc insa sa merg la munca ... desi stau acasa tipul meu liber a ajuns din ce in ce mai putin .
Geta_63
Geta_63
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/07/2013

http://handmadebynicol.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Admina Mier 08 Ian 2014, 11:04 am

Se pare ca am inceput anul cu dreptul... si eu.  wink 
Trebuie sa-mi depun dosarul cat mai repede, dar am niste nelamuriri. In cat timp vine prima indemnizatie de somaj (dureaza 2-3 luni ca si la pensie sau cresterea copilului) si inca o intrebare, daca trebuie mers lunar la institutia lor, pentru niste vize.
Eu o sa intru relativ curand in concediu de crestere al copilului si nu stiu daca mai are rost sa depun la somaj.  zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Gabica Mier 08 Ian 2014, 11:11 am

Da Admina, mergi repede cu actele la şomaj, altfel rişti să pierzi indemnizaţia de creştere a copilului, dacă nu ai continuitate, eu aşa ştiu.
Dacă greşesc, îmi cer scuze dar eu zic să te interesezi.
Poate îţi dau mai multe amănunte Doamnele care lucrează cu personalul.


Ultima editare efectuata de catre Gabica in Mier 08 Ian 2014, 11:12 am, editata de 1 ori (Motiv : corecţie gramaticală)
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de rob roy Mier 08 Ian 2014, 1:38 pm

Admina,mai bine sa te informezi,eu pentru citeva luni nu am primit indemnizatia.
rob roy
rob roy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 53
Localizare : buc
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Admina Mier 08 Ian 2014, 3:10 pm

zid Ma doare capul. De luni incoace tot editez si printez la decizii, adeverinte pentru colegele care au mers deja la somaj si le tot intorc, pentru detalii.
La Admin. Fin. am scos pe loc ieri adeverinta de venit (cum ca nu am alte surse de venit) si azi aflu ca trebuie pe 2014, nu pe 2013, cum am primit eu, ieri. Nu stie stanga ce face dreapta... Si duduilor le place sa aiba coada la usa, non-stop. La alte sectoare le-a zis colegelor ca le da adeverinta asta in 5 sau 7 zile, tocmai cat sa nu poata depune in termen la somaj. A fost nevoie sa schimbe seful data deciziilor.
Si eu inca lucrez, chiar mult, desi decizia e cu data de 6. Azi e musai sa fac dosarul si maine sa merg (la capatul lumii... Trafic Greu, parca...) ca sigur nu le convine din prima.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de diada Mier 08 Ian 2014, 3:13 pm

Musai te duci lunar sa depui viza. Pe un carnetel, are un nr pe el si noua ne-a zis sa nu ne lipsesca din geanta (ca un fel de buletin) nu stii niciodata la ce-ti trebuie. Cu acel carnet arati si ca esti asigurat la sanatate. Plus ca (dar la tine nu cerd ca este cazul) pe someri ii obliga sa se duca la cursuri. Refuzi cursul, pa somaj!

Culmea, la mine a mers foarte usor, nu tin minte sa ma fi dus de 2 ori. Revisal-ul si gata, a bagat un CNP si mi-a zis imediat unde am lucrat si ce calificari am. Sa ai bafta maine!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de fulguta28 Mier 08 Ian 2014, 6:01 pm

Indemnizatie vine in 60 de zile de la depunerea dosarului pentru concediu de crestere copil.
Eu cum am ramas insarcinata mi-am scos adev. de la medicul de familie tocmai ca sa nu ma dea afara.
Eu una m-as fi bagat in concediu de risc maternal cu un venit de 75%. Automat sunt obligati cei de la firma sa-ti plateasca banii. :)pana la intrarea in CIC.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 08 Ian 2014, 9:57 pm

Daca esti in somaj in momentul cand nasti dupa 42 de zile se intrerupe somajul(il prelungesti prin concedii medicale wink )apoi dupa 2 ani il reiei de unde a ramas.
Nepoata mea era in somaj gravida si i se temina somajul inainte de a intra in CIC dar.... am invat-o sa s-il prelungeasca cu medicale si a beneficiat de CIC ca toata lumea.

Daca nu esti somera si nici angajata nu beneficiezi de CIC


Musai sa mergi la vize ca apoi nu mai esti asigurata.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Admina Mier 08 Ian 2014, 11:00 pm

Da, maine sper sa ajung sa pun dosarul. Nu am timp de umblat si e la capatul pamantului. Si mers inainte la Finante... sa re-cer fituica gresita. E Cooperativa Munca InZadar.
Am auzit ceva ca daca ai fi in somaj nu ai avea cum sa iei CIC, dar din ce ziceti voi, banuiesc ca nu e cazul. Oricum intreb acolo si mai caut pe net.
Stiti in cat dimp de la decizie si de la depunearea la Somaj, se primeste prima indemnizatie? Adica in aceiasi luna, in doua luni, in trei?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Andante Joi 09 Ian 2014, 7:54 am

Exista o data limita, in luna, de depunere a dosarelor de somaj.Daca te incadrezi, indemnizatia o primesti in luna urmatoare, daca o depasesti, atunci mai astepti inca o luna.Acum nu stiu daca e o data universal valabila la toate AJOFM-urile din tara, sau fiecare are o data anume.Te poti interesa si asupra acestui aspect!
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 09 Ian 2014, 2:53 pm

Admina, pentru a primi CIC trebuie sa fi lucrat ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului, asta insemnand exact 12 luni pana in ziua nasterii, fara intrerupere. Cateva zile nu ar fi problema, dar peste 15 zile de intrerupere deja inseamna ca nu vei mai primi indemnizatia. Iar somajul se considera perioada normala de munca. A, si indemnizatia de crestere a copilului si alocatia vin al naibii de greu, la Cluj cel putin dureaza 3-4 luni de la depunerea dosarului.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Admina Mar 14 Ian 2014, 5:14 pm

Am rezolvat-o la somaj, cu primul drum, spre deosebire de unele colege care au mers de 3-4 ori. Am mers cu o colega, care a dat o ciocolata si m-am simtit si eu, cu ceva. Poate nu de aia ne-a primit dosarul repede, chiar era foarte draguta doamna de acolo. N-am intrebat de CIC, insa.
Un lucru stupid, la somaj cer adeverinta de venit pe anul in curs, cei de la Fisc nu eliberau pe 2014, decat dupa 20 ianuarie, asta la sector 1, ca la 2 si la 6, le-a dat deja pe anul asta. Noroc ca a primit dosarul cu adeverinta pe 2013, urmand sa o aduc si pe cea pe 2014, cand vin la vizat.
Am inteles ca se poate face un curs gratuit, insa nu inteleg unde, pe site-ul lor apar doar cateva de dulgher si meserii de barbati, maxim lucrator comercial. Ma interesa unul de frizerie-coafura, oare am vreo sansa? Si unde sa caut cursurile astea?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de valentinadof Mar 14 Ian 2014, 6:27 pm

Bine ca ai rezolvat-o,pe mine asta ma termina cel mai tare:umblatul cu hartii pe la usi.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de fulguta28 Mar 14 Ian 2014, 6:52 pm

Dar la cursuri platite cu certificare de la Min. Muncii, nu te-ai gandit? Am o prietena care a asteptat 9 luni ca sa actualizeze site-ul cu ceva cursuri de Doamne-Ajuta si degeaba. Pana la urma a platit si a facut cursul care dorea.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Geta_63 Mar 14 Ian 2014, 7:42 pm

Admina , ma bucur ca ai reusit , nici eu nu am avut probleme cu dosarul , nici nu am fost trimisa la cursuri , poate din cauza varstei ,insa pe tot parcursul anului de somaj nu au avut loc decat cursuri pentru diferite meserii potrivite barbatilor ... eu nu mi-am gasit nimic cu carte de munca , marea majoritae ofera sub minimul pe economie si fara carte de munca sa nu plateasca taxe la stat , iar firmele mari prefera tineri ... asa ca eu inca sunt in cautare ...poate asta este numai in provincie .

iti doresc bafta sa iti gasesti ceva care sa te multumeasca .
Geta_63
Geta_63
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/07/2013

http://handmadebynicol.blogspot.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de diada Mar 14 Ian 2014, 8:37 pm

Sunt foarte bune cursurile de la ei, alea de meserii, chiar se tin! Doar ca, la cel de coafura si la unghii cu gel, este ingramadeala mare, nu stiu daca ai sanse si tin foarte mult 6 luni cel de coafura sigur! Si nu stiu daca mai e cazul la tine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de CarmenClaudia Mier 15 Ian 2014, 8:52 am

Adimna, tot la ei la somaj intreaba de cursuri. Ei au o lista cu aceste cursuri facute pe bani europeni.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Somajul-realitatea din viata noastra Empty Re: Somajul-realitatea din viata noastra

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB