Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

+26
Gabica
Floren
Uca
adina_lg
aisha
AlinaJ.Bijoux
aurishta
alice07
CCristinaC
Ginet
diada
Giorgi
ema
teisoara
Teima
Admina
dorinami
piciul
MihaelaT
Gabiuta
danniela
mari42
dorinacirstea
CarmenClaudia
alexaaa08
MagdaMarin
30 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de LRodica Mar 31 Mar 2020, 4:30 pm

Mama mea este nascuta in judetul Cluj, in satul de sub Vladeasa. Acolo am mancat si eu paine coapta in cuptor cu lapte acru. Foarte buna. Dar asta a fost acum multi ani. Acum matusa la care am mancat coace in cuptor electric painea. Sad
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de ema Mar 31 Mar 2020, 4:58 pm

A disparut drojdia si la noi. Deci, imi ramane sa o inlocuiesc cu ceva, dar cu ce. Are careva retete?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Dorulet Mier 01 Apr 2020, 7:08 am

Eu am spus lapte acru,dar era altfel(ii spuneau lapte scopt):pe peretele de deasupra plitei(una uriasa,care se continua cu cuptorul) avea atarnate cani de lut cu lapte pus la prins,care devenea ceva foarte bun.Si mai am din copilarie o mancare ce se chema intingus, dar n-am reusit sa afllu ce era.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de mlizeta Mier 01 Apr 2020, 12:06 pm

ema a scris:A disparut drojdia si la noi. Deci, imi ramane sa o inlocuiesc cu ceva, dar cu ce. Are careva retete?

Iti atasez un link, poate-ti este de ajutor.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tipa are o gramada de retete.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Dorulet Mier 01 Apr 2020, 5:53 pm

Azi am facut lipii cu ceapa verde si ma bucur ca sunt foarte bune.Cred ca am sa aplic reteta si la nudli,dar fara bicarbonat.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de ema Mier 01 Apr 2020, 11:07 pm

Mlizeta, multumesc. Cu bicarbonat, nu iese tare, crocanta, faramicioasa? Am gasit azi o maia de casa despre care multe persoane spun ca e bine, care se foloseste in brutarii, dar care se fabrica in vreo 9 zile cu faina si apa. O incerc si daca imi iese, va pun reteta.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Dorulet Joi 02 Apr 2020, 1:27 pm

Au iesit foarte bine si foarte bune.Stiu si eu reteta de maia-mama,dar necesita lucru zilnic,ori eu mai sunt si plecata.Stiu un patiser care o are inceputa de peste 20 de ani si o framanta zilnic si foloseste zilnic din ea.Eu imi pastrez de la un copt la altul aluat pus in borcan la rece.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de diada Mar 07 Apr 2020, 9:18 am

Ieri am gasit drojdie la Profi, in Buzau. Am luat pachet mare (nu avea mic). Eu cred ca este chestie de aprovizionare, o sa aduca.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2 - Pagina 6 Empty Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB