Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Astazi la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Astazi la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 30 Noi 2014, 7:28 pm

Floren, merci de reteta, o sa o incerc. Aici n-am gasit drojdie proaspata, pun uscata. Sa fie de aia? Si prefer sa o coc in masina, as pune-o in tava la cuptor doar daca am altceva acolo sau e cuptorul cald. De scos din tava o scot oricum, nu o las acolo.
Diada, tu faci painea din ochi, nu? Am incercat si eu asa si a iesit bine aluatul, am facut niste baghete la cuptor (ca tot faceam mici) si au iesit bine. La noi nu se mananca decat in cateva zile si apuca sa se intareasca. In prima zi nu e asa cojoasa. In plus, pun faina integrala.
Ca fapt divers. Aici scriu pe faina ca e imbunatatita (enriched) si albita (bleached) si de cand am vazut asta, m-am cam lasat de faina alba. Nici pentru prajituri nu cumpar albita. Deci faina 000 de la noi e albita si aditivata cu enzime si alte chestii. Daca tot fac paine si prajituri acasa, prefer sa le fac sanatoase, cat de cat. O sa revin cu o poza, cand o gasesc, ce culoare are painea. Si alor mei le place asa, de unde fi-mea manca numai paine alba, la bunici. Daca ar tine si proaspata, ar fi super.
Ginet, eu pun mai putina sare in general, chiar si in paine. In prajituri ajuta putina sare, dar f.f.f. putina, gen un praf, cat iei intre degete. Mai mult, risti sa nu mai fie prajitura. De aratat arata super, s-a copt frumos. Sa mai experimentezi, ca merita.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Dum 30 Noi 2014, 7:40 pm

Acum am descoperit si eu subiectul acesta. Eu am masina de 6 ani, am facut doar paine cu diverse adaosuri, dar acum mi s-a facut pofta de painea fara framantare, fac o data la doua zile.
Mai nou, am descoperit o reteta de cozonac framantat la masina si copt in tavi normale. Efort minim, pufosi si raman proaspeti, daca nu se mananca in cel mult 2 zile. Daca vreti, pun un link, sau poate exista sectiune speciala.
Numai bine!
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 37
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CarmenClaudia la data de Dum 30 Noi 2014, 9:10 pm

Alice, da-mi si mie reteta de cozonaci, pe care ii coci in cuptor normal,dar framantati la masina. Ce masina ai? Si cuptorul, daca il ai electric, te rog spune-mi la ce temperatura ii coci si cam cat timp.
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de CCristinaC la data de Dum 30 Noi 2014, 11:13 pm

Admina, sa inteleg ca ai folosit faina 000 la paine? Din cate stiu e faina pentru patiserie. Eu am luat pentru paine, faina 650. Urmeaza sa primesc de la sora mamei, care sta la tara, faina din graul ei. Sunt curioasa cum va iesi painea. Daca imi va placea, voi cumpara faina de la moara.
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Ginet la data de Dum 30 Noi 2014, 11:32 pm

Multumesc Admina, Merci  asa am sa fac, o sa pun sare putina.
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Lun 01 Dec 2014, 1:39 am

Sper sa se poata vedea link-ul pt ca il postez de pe telefon. Daca nu, maine intru pe calculator.
Pe mine m-au mancat degetele si am mai facut modificari la reteta initiala, le-am scris in ultimul comentariu postat la respectivul link. Am masina Moulinex, dar la fel de bine a fost si la Orion, pt ca toate masinile au program de framantare si crestere,dar sa faca paine de 1 kg.
Eu am cuptor pe gaze, nu prea stiu sa spun cat ii coc, mi se pare ca specifica in reteta, cam 40 min. Daca aveti idee despre cum sa fie aluatul de cozonac, va iese.
Dati-mi de stire daca incercati, eu am tot cautat retete care sa ma convinga, asta e ultima si raman la ea, pt ca ma scapa de grija framantarii.
Succes!
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Lun 01 Dec 2014, 11:04 am

Admina a scris:Floren, merci de reteta, o sa o incerc. Aici n-am gasit drojdie proaspata, pun uscata

Admi , cred ca si acolo , drojdia ar trebui sa fie in toate supermarketurile , la zona de "refrigerate", pe unde se gaseste pizza proaspata , foile sau coca pentru placinte... Am mai scris intr-o postare anterioara , drojdia uscata este chimic 100% , painea rezulta mai compacta , nu este aproape deloc elastica , iar uleiul -adauga-l neaparat !!! - ii confera elasticitate , finete si durabilitate ! O paine facuta cu ulei dureaza proaspata pana la 4-5 zile !
Parca aveam un topic special pentru cozonaci , nu !?
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1077
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Lun 01 Dec 2014, 5:49 pm

Scuze, ma gandeam eu ca trebuie sa fie si topic dedicat. Rog o admi sa mute postarea la topicul respectiv si inca o data cer scuze, m-am grabit
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 03 Dec 2014, 9:09 pm

Merge lasata reteta si aici, ca e pentru framantarea la masina de paine, cu ordinea ingredientelor corespunzatoare.
Alice, am facut reteta de cozonac, intamplator aveam doar 2 oua si 2 albusuri (in loc de doua galbenusuri) si am facut reteta aia. A iesit moale, dar cam sfarmicios. A fost si eroare de executie, l-am lasat mult la dospit si in cuva masinii si in tavi, pentru ca am plecat de acasa. In plus mi s-a parut cam putin aluat, pentru 2 tavi de cozonac, stiam reteta cu 1kg faina, la doua tavi. Asta are 750g, maxim 800g, deci ar trebui marita reteta corespunzator, ca sa iasa cozonacii cu ciupercuta, peste marginea tavii.
Floren, azi incerc reteta de paine. Dar tot n-am gasit drojdie proaspata. Trebuie sa caut la alte magazine, mai fitoase decat Walmart.
Cristina, nu folosesc faiana 000, doar ziceam de ea, ca e foarte alba si probabil ca e albita cumva. Cea nealbita pe care o folosesc este mai bej si are 30% sau chiar 100% grau integral. Deci nu ii scot coaja graului, inainte de macinare. Nu am vazut numere, ca la noi: 000, 650, 550, etc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 04 Dec 2014, 2:47 am, editata de 1 ori

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Mier 03 Dec 2014, 10:25 pm

Multumesc pt info Admina. Sa stii ca si eu am pus o data 4 albusuri si 2 galbenusuri si am mai pus faina. Nu mai retin sa fi fost sfaramiciosi, dar au crescut frumos si erau pufosi. E drept ca nu cresc foarte mult pt ca si drojdia si faina sunt mai putine,pe mine nu ma deranjeaza. Pana acum foloseam reteta lui Gabi Cara, dar cel putin pana mai creste cea mica, reteta asta ma salveaza de framantat etc. Numai bine!
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 04 Dec 2014, 3:40 am

Scriu aici din nou, de faini, pentru ca mie mi se pare ceva foarte important. Faina de albeste cu chimicale, gasiti o lista [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Organic peroxides, mai ales benzoyl peroxide
Calcium peroxide
Nitrogen dioxide
Chlorine
Chlorine dioxide
Azodicarbonamide
Cristina, eu sesizam faptul ca pe faina din tara, mai ales cea 000, nu scrie ca e albita cu ceva chimic. Diferenta se vede clar, faina pe care o stiam in tara, chiar si cea de paine, era mult mai alba decat cea nealbita de aici. Deci la noi se gasesc mai mult faini albite si nu se specifica pe eticheta. zid
Ce imi vine in minte acum e faina macinis integral, dar cred ca e de la plafar, in magazine nu am gasit decat faiana integrala, care e mai grosiera. Asta nealbita e la fel de fina ca cea alba, doar ca e mai inchisa la culoare.

p.s. Nu stiu daca ati inteles ceva... Dar daca va pasa ce mancati, poate gasiti o faina cu nuanta mai inchisa, macar pentru paine si uz general (pane, rantas, etc.) Eu pun din asta si la prajituri si nu se simte diferenta in calitate, doar culoarea e un pic mai inchisa.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 04 Dec 2014, 6:58 am

Admina, dar daca ma duc eu cu soacra sa macin la moara, graul ei, e bine? Eu ma gandesc la copii ca daca ar fi dupa mine nu m-as combina cu soacra rade O tot refuzam cu macinatul, dar daca insisti tu, ii accept oferta. Dar doar daca confirmi ca este mai bun rade hug

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Joi 04 Dec 2014, 11:45 am

Si soacra mea ne-a dat niste faina de la moara, dar e destul de alba si painea se face frumos. In schimb, mami are o faina inchisa la culoare, tot de la moara. Eu sunt baftoasa ca mai toate produsele pe care le folosim sunt naturale: carnea, ouale, painea, lapte... Altfel nu stiu ce as face, pt ca ma intereseaza ce consumam.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 04 Dec 2014, 7:08 pm

Pai daca e graul cu bob inegral (cu coaja cu tot) ar fi si mai bine, sa aiba fibre multe. Cred ca pot sa decojeasca bobul si sa macine doar miezul graului si atunci iese faina mai bej-galbuie, dar nu are fibra sau pot sa macine fin graul intreg si iese faina si mai inchisa la culoare si cu fibra multa.
Oricum, faina de la moara e mult, mult mai sanatoasa decat cea din comert. Ii baga oricum (in cea ambalata) amelioratori, enzime si inhibatori de mucegai sau ceva chimicale sa nu se faca cocoloase, sa ramana cernuta, cum s-ar zice. Daca aveti posibilitatea chiar mergeti sa intrebati cum o fac, poate va dau detalii. Si ai mei cumparau de la moara satului si facea tatal meu paine, iesea foarte buna; foloseau si la prajituri. Dar facand paine rar, de obicei cumparau din comert si aia e plina de prostii, ca altfel s-ar strica repede sau s-ar usca.
Diada, mai ales ca mancati o paine pe zi, ar trebui sa bagi faina buna. hug Daca ar manca o data pe luna, mai treaca mearga. Uite fi-mea ce paine mananca de la mine. Si la bunici manca doar paine alba, din comert si la bunica de aici... paine din aia pufoasa cu buline pe dedesubt, paine frantuzeasca. O porcarie!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - cred ca e cu faina integrala mai mult decat din aia nealbita (de genul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 13 Dec 2014, 1:14 am

Paine dupa retata pusa de Floren (am mai modificat, ca de obicei, pentru ca am folosit faina din aia mai integrala), coapta la masina de paine, program scurt. A iesit cu o structura foarte buna si gustoasa, coaja moale, exact cat trebuie.

Si cozonacul respectiv, copt la cuptor, dar framantat si dospit la masina. Am pus prea multe albusuri (strica aluatul de cozonac) si am lasat prea mult la dospit. Totusi cred ca e o reteta buna. Am sa incerc reteta postata la cozonaci (cei moldovenesti) si o framant la masina, o coc in cuptor.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Sam 13 Dec 2014, 8:09 am

Sa ma laud Embarassed Embarassed Embarassed
Am o prietena virtuala, in alta parte nu aici care e maiestra in paine, ii ies minuni din maini. Si m-a tot impins saraca sa fac paine in casa sa nu mai cumpar. Eu cu vaicareala ca nu am timp, bla, bla, bla. Desi am si masina de paine.
Ei bine m-am apucat sa fac paine. Acum sunt la faza cu faina alba ca sa se acomodeze si odrasla din dotare. Paine de casa e un pic mai aspra, plus ca eu musai sa o tin in frigider. Dar ne invatam noi. Duminica trecuta am facut doua paini, le-am framantat eu, au crescut repede, le-am copt la cuptor. Inca mai am din a doua paine, se mananca putina si e foarte satoasa.
O sa trec si la faza cu amestec de faina integrala, tarate si altele care le mai gasesc pe piata noastra africana!!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Sam 13 Dec 2014, 9:14 am

Admina, ai facut cozonacul de care ziceam? Chiar ca nu e prea crescut, poate ai tavile putin mai mari. Voi face si eu de sarbatori, mai inainte nu, pt ca sotul tine post si ii fac pofta. Am o cunostinta care pune toate albusurile batute (5 parca) la cozonac si ii iese f pufos si se mentine moale mult timp. Asa ca nu mai inteleg de ce se spune ca il aspreste. Eu am sa il execut pe cel la masina, cu modificarile pe care le-am adus. Le copiez aici:
In loc de lapte dulce fac uneori cu iaurt de casa sau lapte batut, albusurile le bat spuma cu o parte din zahar (pun in total 200 g) si adaug galbenusurile la batut. Cel mai important mi se pare sa pun untul/ margarina treptat, in timpul framantarii, mi se pare ca apoi se desface fasii... evident, mai adaug faina, daca mi se pare ca cere aluatul. Voi reveni cu poze, abia astept, noua ne place cozonacul.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Sam 13 Dec 2014, 4:44 pm

M-am dus cu capu' !!! Citisem mai acum ceva timp despre painea fara framantare si am zis "pas"... insa zilele trecute am dat peste o reteta( reteta n-are nimic iesit din comun , de fapt ) care m-a facut sa mi se scoale ( ca sa nu mi se trezeasCA ) CUriozitatea ! Daca mai fac de cateva ori paine d-asta , o sa ajung cat malu' ! rade Este exact ca painea pe care o facea mamaia mea !

Ca sa nu ramana o dilema , iata cum am facut-o :

Ingredintele au fost : 1 kg faina  , 25 gr drojdie proaspata si 700 ml apa si o lingura de sare. Am desfacut drojdia in putina apa , iar restul l-am amestecat cu faina , am pus sarea , apoi am adaugat drojdia desfacuta in apa . Am amestecat totul timp de maximum 5 minute , pana s-au omogenizat ingedientele . Aluatul rezultat l-am pus intr-un castron MARE , l-am acoperit cu folie de plastic si l-am bagat la frigider (asta se intampla aseara , pe la ora 9). Azi dimineata , pe la 10 , am bagat ochii-n castron si ...surpriza!!! Aluatul mai avea putin si dadea p-afara ! Am imprastiat faina pe masa , am rasturnat aluatul , l-am intins dreptunghiular cu mainile ,l-am impaturit in 3 , pe lungime , apoi cele doua capete le-am pliat si pe ele unul peste celalalt , am pus guguloiul cu fundu-n sus , pe masa , acoperit cu un prosop curat si l-am lasat un pic la relaxare ! Am luat o oala mare , de vreo 6 l , i-am pus capacul , am pus cuptorul la incalzit la 200* , imediat am bagat oala acoperita ( ca sa se incalzesca si ea ) . Cand temperatura a ajuns la 200* , cam dupa 20 min , am scos oala CU MANUSI , am luat guguloiul si l-am pus in oala , de data asta cu fundu-n jos ! Am pus capacul si am dat oala la cuptor pentru 40-50 minute , apoi am descoperit-o si am mai lasat-o inca 10 minute ! Rezultatul a fost socant !!!

Acuma sa trec un pic la matematici !
Daca vreti sa faceti o cantitate diferita , + sau - fata de cantitatile initiale ale ingredientelor , folositi regula de 3 simpla !
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Sam 13 Dec 2014, 6:36 pm

Arata bine rau panea ta!!! Ce ar merge cu untul meu de casa cumparat de la tarani din piata!!! click
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6581
Varsta : 32
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Sam 13 Dec 2014, 7:47 pm

Alina , e tare usor de facut ! Curaj !!! wink
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Sam 13 Dec 2014, 7:57 pm

Da, incepusem si eu sa fac paine fara framantare, dar de buna ce era trebuia sa fac aproape zilnic, asa ca am revenit la cea facuta cu masina.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 13 Dec 2014, 9:25 pm

Am incercat si eu painea asta, dar mi se parea dificil cu vasul incalzit inainte, cu capac. Mergea in vas de fonta, de yena, dar nu aveam fonta si am facut in emailata sau yena si se lipea. Coaja parca iesea prea tare, crocanta dar nu pe gustul meu. Mi se pare ca atunci incercam la cuptor cu gaze... sa incerc si in electric.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Sam 13 Dec 2014, 9:49 pm

Daca se lipea , inseamna ca vasul nu era suficient de cald . Eu am facut in emailat si nu s-a lipit .
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alice07 la data de Dum 14 Dec 2014, 11:13 am

Sau ungi vasul cu ulei si putin malai, eventual. Eu faceam in jena uns cu ulei, nu aveam rabdare sa il incalzesc. Am facut si in tuci de fonta neincalzit si s-a lipit. :d.
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Dum 14 Dec 2014, 11:21 am

Cel mai tare e sa o faci in vas de lut !
Floren
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos