Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 11:09 am Scris de ancaanca

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 7:44 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Sam 29 Sept 2012, 7:08 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Re: Painea-retete! Aparat de preparat paine. 2

Mesaj Scris de alexaaa08 la data de Dum 09 Dec 2012, 8:38 pm

Am o masina Moulinex care face paine de maxim 1000 g. Pot sa fac aluatul pentru cozonac tot odata sau sa impart la jumatate. Doar pt framantat. ingredientele :
250 gr lapte
150 gr zahar
1 lingurita sare
125 gr unt
2 oua intregi si 2 galbenusuri
1 sticluta esenta rom
2 plicuri zahar vanilat
800 gr faina
20 gr drojdie proaspata.
Am facut odata si a framantat ok dar ma gandeam sa nu fie prea multe ingrediente si sa forteze masina.
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 28
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de CarmenClaudia la data de Dum 09 Dec 2012, 8:44 pm

Alexaaa08- la ce program dai ca sa iti framante cozonacul? Eu am facut de la inceput pana la sfarsit cozonac la masina, am dat programul ca la paine normala si coacere maxima. A iesit foarte bun, dar dezavantajul este ca nu ii pot pune crema aceea cu nuca si albus,ca la cozonacul copt la cuptor. Am folosit cam aceleasi ingrediente ca tine, am pus stafide si nuca taiata bucati mai mari , coaja rasa de lamaie.

Cozonacii tai arata super. O sa incerc sa fac si eu de Craciun si iti spun cum au iesit.

Ultima editare efectuata de catre CarmenClaudia in Dum 09 Dec 2012, 9:26 pm, editata de 1 ori
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de alexaaa08 la data de Dum 09 Dec 2012, 9:11 pm

am folosit programul pentru aluat (e programul 12 la mine dar difera in functie de care programe ai la masina) unde framanta cam 15 min si apoi tine la cald. Pentru cozonac am pus la framantat de 2 ori. A doua oara am lasat programul pana la sfarsit.Apoi am scos aluatul l`am umplut si am bagat la cuptor. Nu stiu daca e prea multa compozitie pentru masina mea care zice ca face maxim 1000 g. Vreau sa fac de sarbatori din nou si nu stiu daca sa pun toate ingredientele sau sa impart la jum.
Asa arata cozonacul scos din cuptor
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinacirstea la data de Joi 20 Dec 2012, 1:56 pm

Nu cred ca ar fi probleme la framantare, eventual la crestere nu are loc in cuva.
Raportat la 800g faina , cantitatea de drojdie este mica, daca cozonacul se coace in cuptor.
20g de drojdie se folosesc pentru un aluat copt la masina. De aceea, a avut loc aluatul la crestere in cuva, relativ mica pentru cantitatea de faina.
Atunci cand un aluat se coace in cuptor, necesarul de drojdie este cel indicat pe pachetel, adica 25g drojdie proaspata la 500g faina. Daca aluatul se coace in masina se indica intre 2-2.5% drojdie proaspata din cantitatea de faina.
Te rog sa nu te superi pe mine, dar ti-as propune niste sugestii:
- mai mult zahar. Se folosesc 130g pentru 500g faina. Exceptie cozonacul asezat in zahar caramelizat.
- mai multe arome. O sticluta esenta rom si 2 plicuri zahar vanilat aromeaza 500g faina.
- coaja de lamaie (2-3) in aluat (800g faina) ii da un gust exceptional si merge foarte bine cu orice umplutura.
Am mancat zilele trecute un cozonac de la cineva, in care aromele erau numai in umplutura de nuca. Aluatul era doar dulce, iar umplutura mirosea si avea gust puternic de rom. Total dezechilibrat, din acest punct de vedere.
Aluatul absoarbe si distribuie aromele in mod uniform in comparatie cu orice umplutura.
dorinacirstea
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 02/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de mari42 la data de Joi 20 Dec 2012, 2:04 pm

Foarte bine arata cozonacii Alexa, felicitari... si eu vreau sa fac, sper sa-mi iasa, eu ii fac la cuptor.
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 47
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de alexaaa08 la data de Joi 20 Dec 2012, 2:11 pm

dorinacirstea multumesc pentru sugestii. Chiar ma gandeam sa pun mai mult zahar si arome. Am folosit defapt drojdie uscata. Un plic si jum. E ok?
Multumesc mari42. Sigur o sa iti iasa. Si eu am facut tot la cuptor. Doar aluatul in masina.
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinacirstea la data de Joi 20 Dec 2012, 2:47 pm

Este OK daca faci coacerea la cuptor. Pentru masina se recomanda 1% drojdie uscata din faina. Dar, creste mult mai bine cu drojdie proaspata. Eu nu o las la crescut inainte, n-o dizolv, pur si simplu o asez in cuva.
Coaja de citrice eu recomand sa se adauge dupa 15 minute (din 20) de framantare (prog Dough). Daca se adauga la inceput, exista riscul sa nu se formeze reteaua de gluten, depinde de cantitatea si calitatea cojii de lamaie.
dorinacirstea
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 20 Dec 2012, 3:37 pm

Alexa, tot moulinex am si eu de max 1 kg painea, insa am pus numai 600 gr faina si mi-au iesit totusi cozonacii mici . O sa incerc si reteta ta. Eu am lasat la crescut in cuva, cand cuva s-a umplut am pus in tavi si am mai lasat o data la crescut si in tavi. De frumosi au fost frumosi, gustosi nu mai zic!
Chestia cu drojdia nu am stiut-o, iaca mai invata omul!! Dorina multumesc!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de alexaaa08 la data de Joi 20 Dec 2012, 7:39 pm

danniela reteta am gasit`o aici pe site. Eu am pus faina grania 730 g. am inceput cu 600 g dar era prea moale. Maine fac iar Smile
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabiuta la data de Joi 20 Dec 2012, 8:17 pm

Si eu fac aceeasi reteta de cozonac ,rar dar de sarbatori e musai Smile ,cu 200 gr zahar (imi place cozonacul f. dulce) si intr-adevar multe arome.Citeodata mai adaug inca un galbenus.
Am gasit la un plafar batoane de vanilie la pret excelent si nici nu se compara cu orice tip de vanilie de pe piata.
Iese ceva minunat.

Pastorel Teodoreanu moldoveanul sugubat are o reteta de cozonaci cu vreo 200 de oua....adevarul ca cei mai grozavi cozonaci sunt cei moldovenesti .Sper ca nu se supara celelalte regiuni hug
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 65
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Pâine de casă fără frământare

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 21 Dec 2012, 1:37 am

La inceputul saptamanii am gasit pe blogul Liviei o reteta de paine de casa fara framantare si a doua zi am facut si eu una. Este usor si rapid de facut.
Ingrediente
500 g faina + 2 linguri
20 g drojdie
400 ml apă
1 1/2 lingurite sare
50 ml lapte
1 lingurita zahar
putin ulei
Mod de preparare
Intr-un vas se pun cele 2 linguri faina, drojdia, zaharul si laptele caldut. Se amesteca cu o lingura si se lasa vreo 10 minute sa se imprieteneasca ingredientele. Se adauga faina, sarea, apa calduta si se amesteca cu lingura de lemn (cum a facut Livia) sau se mixeaza 2-3 minute (cum am procedat eu). Se lasa la dospit vreo ora. Intre timp se incalzeste cuptorul, se incalzeste putin si tava in care se va coace, se unge cu putin ulei si se toarna aluatul dupa care se da la cuptor. Se coace vreo 50 de minute la foc mic (la mine atat a durat).
Pana sa-mi amintesc eu sa fac o poza si painicii, a ramas doar o jumatate Smile
Bateam niste oua cand era aproape gata, asa ca i-am dat si painicii putin luciu.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Vin 21 Dec 2012, 7:11 am

Buna paine! O sa incerc si eu reteta.
Eu ma tot gandesc ce rabdare au unii si talent, pentru a face asa un dar!

piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3991
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinami la data de Vin 21 Dec 2012, 7:51 am

Citeam ce se scrie mai sus despre aluatul de cozonac. Eu am masina de paine de aprox. 5 ani si de atunci framant aluatul de cozonac la ea. Eu folosesc 1 kg de faina o data, iar cu cresterea aluatului nu este nici-o problema. Folosesc numai drojdie de bere proaspata , iar aluatul il fac o idee mai tare. Reteta mea este urmatoarea ( v-o spun si in ordinea in care le pun in cuva) 125 ml lapte caldut in care dizolv drojdie de bere cat o nuca mai mare , 4 oua intregi (pe care le bat un pic cu furculita inainte de a le pune in cuva ) 150 g unt moale ( folosesc unt de la producatori pt. ca este mai gras ), 7 linguri de zahar , un pahar de iaurt 125 g, 1 kg de faina Grania, un praf de sare si mirodenii. Ideea este ca nu pun cantitatea de faina o data in cuva . La inceput pun cam jumatate de kg. pt. a se face omogenizarea ingredientelor mai usor, iar apoi adaug treptat si restul . Lapte mai adaug numai daca este necesar. Cand aluatul este omogenizat pun 1-2 linguri de ulei. Din aceasta compozitie imi ies 2-3 cozonaci in functie de tavile pe care le folosesc. Pt.mine aceasta masina de paine este un miracol. Eu folosesc masina de paine numai la framantat. In actuala masina nu am copt niciodata. Fac o paine exceptionala . Am expus-o mai sus dar o sa va o mai arat o data. Este sanatoasa si f.gustoasa. Pe langa faina de grau mai folosesc faina de secara si ovaz, tarate de grau si tarate de ovaz, seminte de dovleac , si susan URL=http://imageshack.us/photo/my-images/401/dsc08182n.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL]
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/843/dsc08185k.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL]
Specific ca am mai aratat painea facuta de mine, mai sus , dar am zis sa nu va pun sa cautati . La cozonac nu am facut poze , dar le voi face ... In timp ce scriam Piciul a postat un nou model de a face painea..... F.f interesant....sper si gustos.....
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 59
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 21 Dec 2012, 8:05 am

Sa va zic ca am pus si aluatul de cornulete la aparat???? Nu l-am lasat mult ci doar o fraantare usoara, l-am scos pe masa du lucru, i-am mai dat eu doua cu mana si l-am intins si executat. Eu nu gasesc untura de porc si le fac cu unt! Imi ies fragede din tava.
Dorina, am zis ca prioritate are reteta ta love
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinami la data de Vin 21 Dec 2012, 8:10 am

.... Sa stii Daniela ca la masina framant si aluatul de taitei si de placinta si de cornulete . Am functie la aparat de 15 min. pt. aluaturi "mai usoare" Cat priveste reteta de cozonac tot timpul am imbunatatit-o , iar cea actuala mi se pare f. buna.
dorinami
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinacirstea la data de Vin 21 Dec 2012, 10:11 am

Este o mare diferenta intre painea coapta in cuptor si cea la masina. Cantitatile de drojdie difera (la masina trebuie mai putin), dar si modalitatea de pregatire. De aceea nu este niciodata corect sa comparam cele doua metode.
Mihaela te rog sa nu te superi pe mine, dar painea nu este crescuta cum trebuie. Din 500g faina painea trebuie sa creasca mai mult. Miezul este compact si umed. Reteta are mult lichid, cum sa aiba sustinere la copt?
Degeaba se lasa aluatul la crescut, daca nu avem reteaua de gluten formata. Drojdia va forma bulele de gaze, dar, fiindca aluatul este apos, nu are cum sa le retina.
dorinacirstea
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 21 Dec 2012, 10:38 am

Nu am de ce sa ma supar. Sunt genul de om care culeg invataturi si experimentez. Painea a fost gustoasa, mie mi-a placut, dar daca se poate mai bine de ce sa nu incerc.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinacirstea la data de Vin 21 Dec 2012, 11:06 am

A iesit exact cum se face pe programul ultra-rapid de la masina. Care la mine dureaza o ora.
dorinacirstea
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 21 Dec 2012, 1:42 pm

Mihaela, am facut si eu paine rapida (artizanala), de cateva ori cu reteta de pe Culinar. Am inventat si cozonac rapid, tot dupa ideea asta. wink La americani se numeste "no need to knead bread" si se gasesc multe video pe Youtube.
In ciuda lichidului foarte mult si consistentei de aluat de chec, painea se coace daca se respecta instructiunile de a fi vasul incalzit inainte si de a pune capac.
Eu n-am mai facut pentru ca se lipea tot timpul de fundul vasului sau de hartia de copt. Parca au concluzionat ca iese bine in vas de fonta, dar nu am. Dar face o coaja... mmm o nebunie, crocanta si gustoasa. Sa mai incerci si alte retete. Si sa nu o mai ungi cu nimic. wink

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinami la data de Vin 21 Dec 2012, 1:52 pm

Exact asa procedez eu cu painea care o fac si care v-am aratat-o mai sus. Intai incalzesc doua ceaune f. bine si dupa aceea pun coca ( fara sa ung sau sa pun hartie de copt) , acopar ceaunele cu cate un capac si le coc. Vreau sa spun ca iese o paine extraordinar de buna. Cred ca am mai mult de un an de cand procedez asa cu coacerea. Si sa nu uit , painea iese f. usor din ceaune.
dorinami
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 21 Dec 2012, 3:10 pm

Dorinami, ceaun de mamaliga din acela greu? Incalzesti cuptorul 30 minute inainte si nu mai pui nimic pe fundul vasului? As mai incerca si eu, dar ceaunul din dotare l-am dat mai departe, pentru ca nu am loc de el. Dar furgasesc eu de undeva unul. Desi iese micuta painea doar intr-unul, dar merita, tin minte si eu ce buna iesea. foame

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinami la data de Vin 21 Dec 2012, 4:53 pm

Nu sunt tuciuri din acelea din fonta. Ceunele pe care le am eu sunt usoare , le cumparasem sa fac mamaliga in ele , dar fiind asa de subtire materialul din care sunt confectionate se ardea mamaliga . Asa ca, atunci cand fata mea mi-a spus de acest procedeu de coacere le-am folosit sa vad cum iese painea. Mi-a iesit f.bine asa ca destinatia lor acum este f.precisa. Sa stii ca eu nu le incalzesc o jumatate de ora. Le introduc in cuptor atunci cand ma pregatesc sa modelez aluatul pt.paine. Cred ca nu stau la incalzit mai mult de 10 min.. Nici aluatul nu-l mai las la crescut dupa aceea. Nu ung cu nimic ceunele , nu pun hartie de copt. Sa nu uit imi ies doua paini ( au loc amandoua ceaunele in cuptorul aragazului) . Nu am cantarit painile dar, la framantat folosesc 1 kg si un pic de faina ...
dorinami
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de mari42 la data de Vin 21 Dec 2012, 6:42 pm

Salut fetele, eu coc painea intr-o tava de inox dreptunghiulara, deoarece nu se prinde si in plus iese o paine mare, din care servesc toata familia cu cate o felie generoasa de paine calda si Dorina, voi incerca sa o pun in ceaunel, sa vad daca-mi iese.
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 47
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de dorinami la data de Vin 21 Dec 2012, 7:20 pm

... In ceaunele...neaparat si acoperite...
dorinami
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos