Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Prajituri de casa (5) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Prajituri de casa (5)

+66
flori de camp
erika28sicilianu
denis21
gloriamix
arielas
Giorgi
rivka
carmenfratila
Gianina4ever
mnarcisa
ivanutamihaela
victoriacus
piciul
Mickey
Ginet
Ionela.Radu
bubu85
emilia-elena
despina13cucli
camic
Gabiuta
zahariaelouise
dorinami
artbaby
emmancita
symos
violetas
mimiady63
aurishta
IOANA 80
margot
olguta cusma
tadok
cristinamihaela
lennny
duchess
cretu_veronica22
AlinaJ.Bijoux
canadianca50
dienutzababy
culea mirela
Uca
LORIMAR
anc@
ivanoiuadela9
Dorulet
Angelica18
betymi72
MagdaMarin
Karina33
Andata
kmn
georgeta.prnic
MihaelaT
Chirrox13
ismi3ismi
danniela
ema
SilviaDumitrescu
silvia s
stoy
irish05
adelina24
pufoi
Admina
tinap
70 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Giorgi Mar 14 Mai 2013, 10:09 pm

Dupa cate vad sunt metode nelimitate in ale prajituritului.Mie nu-mi iese in veci albusul batut cald ,il tin la frigider pana ma invart cu alte treburi.Fiecare cred ca s-a invatat intr-un stil, in functie de experientele traite,nu exista adevar absolut ci doar un sir de experiente .

Bravo tie cory74 daca ai reusit sa faci blatul fara sa mai faci atatea manevre!

danniela ,hai nu te mai bucura ca nu-ti lasam acele decupaje sa te bucuri de ele rade La mine nu se pierde nimic ,nici nu se castiga ,totul se transforma!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Mai 2013, 12:18 am

Prajitura Chocolate Lava, reteta o gasiti pe net. Nu mai pun reteta, pentru ca cineva poate se gandeste sa cantareasca ouale, sa numere boabele de zahar si sa masoare cu pipeta, laptele din prajitura.
Pentru mine o prajitura e buna, daca iese usor (cele cu foi ma descurajeaza din start, desi la torturi risc) si daca iese repede, e cea mai buna. Perfecta e daca o face altul si o face bine, cat mai natural. wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de arielas Mier 15 Mai 2013, 8:04 am

Multumesc pentru reteta Admina! pupi Cum ai descris tu prajitura ideala pentru tine, asa e si pentru mine. hug
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de valentinadof Mier 15 Mai 2013, 9:20 am

Cand am intrebat o doamna cu experienta intr-ale prajituritului despre reteta unei prajituri,mi-a zis:"ok,iti dau reteta dar sa stii ca s+ar putea sa nu-ti iasa din prima.Trebuie s-o faci de vreo 2 ori sa+ti iasa asa ca a mea"
Recunosc ca nici mie nu-mi iese fiecare reteta noua de fiecare data insa am cateva bloguri pe care le urmaresc si cand vreau ceva deosebit intru pe-acolo! wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de danniela Mier 15 Mai 2013, 11:14 am

La mine o prajitura buna e aia care se face rapid, nu tre sa, nu tre sa.... are aspect si este foarte gustoasa. Cine are reteta sa mi-o dea si mie!
Eu in Romania eram maestra la prjiturile cu foi, desi nu mereu imi ieseau asa ca la carte se gasea mereu careva sa ma contrazica si sa imi spuna sa las modestia la o parte ca prajitura este super. Aici....hmmmm, in primul rand nu gasesc amoniac si multe din foi cer asta, mi-am adus din tara dar nu tine o vesnicie, ori de cate ori am facut o prajitura cu foi din motive de tinut la frigider sa facea malaioasa. Pe masa nu exista sa o tin, in bucataria mea sunt cel putin 29 grd C. Si mai am o problema: crema de unt. Nici aia nu o mai nimeresc, iar daca o tii la frigi se face casanta. Asa ca ma limitez la prajituri cu blat. Sau cu foi din compozitie de blat. Sunt asa de multe retete pe netul astaaaaaa
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Chirrox13 Mier 15 Mai 2013, 11:25 am

Iata cateva secrete pentru reusita prajiturilor [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si mai sunt secrete neprecizate aici ....
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Mai 2013, 11:54 am

Eu nu reusesc nicicum crema de unt Se branzeste Tin minte ca in adolescenta faceam acasa numai frecand spuma untul cu zahar si cacao sau arome(etc) si spuma de unt era spuma de unt
Am gasit pe internet ceva dar inca nu am incercat
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de xlaligia Mier 15 Mai 2013, 12:20 pm

ema a scris:Eu nu reusesc nicicum crema de unt Se branzeste Tin minte ca in adolescenta faceam acasa numai frecand spuma untul cu zahar si cacao sau arome(etc) si spuma de unt era spuma de unt
Am gasit pe internet ceva dar inca nu am incercat
Pai nu iese,pt.ca untul din comert are multa apa.daca scoti apa aceea iti iese
xlaligia
xlaligia
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : salonta
Data de inscriere : 05/09/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Mai 2013, 12:22 pm

Cumpar unt gras si nu are apa in el Aici untul e de buna calitate In plus am incercat si cu margarina si tot nu iese
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 15 Mai 2013, 4:05 pm

Ce de retete gustoase!Dar fiecare are stilul ei,nu stiu de ce va ambalati pe aici...o matusa spunea cate bordeie,atatea obicei,si mai trebuie adaugat un ingredient "secret" dar foarte important dragostea...de multe ori cand esti grabi sau stresat nu mai iese nimic...mie mi s-a intamplat.
Eu n-am incercat cu foi niciodata decat de alea de napolitan si de alea foetaj...
Ema,cu margarina nu iese nimic ,e plastic... rade
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de ema Mier 15 Mai 2013, 4:56 pm

Gianina, eu margarina nu folosesc niciodata Am facut o exceptie ca sa vad daca iese crema Nu a iesit si prin urmare am aruncat-o Dar in Franta se mananca margarina pe rupte Nu-mi vine sa cred cand ii vad la casa cum scot cutii din carucioare Aici nimeni nu spune nimic nici la tv si nici in presa despre nocivitatea margarinei Cand am deschis gura sa le spun cunoscutilor depre cat de toxica este se uitau la mine ca la extraterestri si au zis ca noi romanii suntem ciudati
Prefer sa spuna ei ca sunt ciudata si sa fiu eu sanatoasa Oricum pe omul meu am reusit sa-l conving fara probleme iar la soacra nu am vazut niciodata

****************************************************************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Prajituri de casa (5) - Pagina 12 Empty Re: Prajituri de casa (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB