Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyMier 01 Mai 2024, 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

+54
Dorulet
bibitu
dorina64
samo99ro
katty25
tinap
pufulici
MagdaMarin
Angela2011
tadok
piciul
mimiady63
Angelica18
Carmencyta
ancush
firicel
cris_io_mat
trandafiras78
squirrel
danida
dana_ana23
eriliana
rucsy
elenao
kerkyra
crina68
Serban Valentina
SilviaDumitrescu
cristinadumitru1977
cory74
cld
geo
emmancita
odrina
lucky
mari01
kmn
myky7robc
mnarcisa
diada
ivanoiuadela9
teisoara
24elena
stoy
canadianca50
mykya
ioana soare
kitty_1973
violetas
georgeta.prnic
marlen372001
Uca
alessia2007
pufoi
58 participanți

Pagina 23 din 31 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 31  Urmatorul

In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de cristinadumitru1977 Mier 29 Feb 2012, 10:14 pm

Multumesc mult de incurajari! Lucrul manual mi-a fost de un real sprijin sufletesc in perioada asta. O vreme nu cred ca voi mai posta, pentru ca trebuie sa mai rezolv una-alta... Insa cum voi avea o "fereastra", am sa va arat cum mai stau cu lucrul.

Ioana, ideea cu bordura doar la capete mi se pare excelenta, multumesc!

Felicitari tuturor pentru salurile lucrate pana acum! Astazi am admirat fotografiile postate de voi!

Sa ne auzim cu bine!
cristinadumitru1977
cristinadumitru1977
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2010

http://handmade-in-romania.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de elenao Mier 29 Feb 2012, 10:41 pm

Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe bunica ta!

eltola iese foarte frumos, frumoasa culoarea

Mult spor si putere!
elenao
elenao
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 31/01/2012

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Mier 29 Feb 2012, 10:50 pm

Cristinad asa e in viata. cateodata vin necazurile de nu se mai termina, dar vor veni si zille senine!
in alta ordine de idei, eu te vad o norocoasa: ce mult as fi vrut sa ma pot bucura de unul din bunici cat tine! bunici mei au murit cand eram in sc generala, dar moartea nu mi i-a luat de tot, pentru ca am amintiri minunate cu ei, amintiri pe care le-am asternut si pe hartie...
scuze de off topic!!!
etola e foarte frumoasa, culoarea e superba!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 02 Mar 2012, 3:57 pm

ivanoiuadela9 a scris: Fetele cam aşa arată ce fac eu acum (asta ca să nu ziceţi că nu mai fac nimic wink ) nu am avut cu ce să o blochez aşa că am întins-o . Este trinu dar fără bumbi. kiss[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de danida Vin 02 Mar 2012, 4:10 pm

Adela, iese frumos. Si pare si destul de lata. Bine ca sunteti bine acum si poti lucra. pupi
danida
danida
helper
helper

Numarul mesajelor : 60
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/11/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufulici Mier 07 Mar 2012, 8:04 pm

Buna seara fetelor,

Desi sunt incepatoare, as vrea sa fac un Revontuli-shawl, dar nu ma descurc absolut deloc dupa schema.... Cine ma poate ajuta si pe mine va rog?
pufulici
pufulici
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 16
Varsta : 42
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Joi 08 Mar 2012, 8:09 pm

Pufulici, ai nevoie de traducerea semnelor sau de instructiunile pas cu pas?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Joi 08 Mar 2012, 8:18 pm

Ioana am eu nevoie de ajutorul tau!
mai am putin si trebuie sa blochez esarfa.
vreau sa stiu exact cum se face!adica se spala si se intinde pe bucati de polistiren si apoi, se prinde cu ace'
asta e procedura?
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Joi 08 Mar 2012, 8:40 pm

Pui intr-un lighean apa caldauta/calaie si un strop de detergent lichid pentru lana(eu folosesc perwoll). pui salul in apa din lighean si il lasi acolo la inmuiat cam 30 sau 45 de minute. Apoi scurgi cu grija apa din lighean si il umpli din nou cu apa calaie pentru a clati salul. Eu tin impletitura gramada intr-o margine a ligheanului in timp ce fac schimbarea de apa, cu grija sa nu-mi atarne nici un colt. Apoi scurgi din nou apa, presezi un pic salul de fundul ligheanului fara sa storci in mana, apoi il iei cu grija sa nu atarne nici o bucata din el si il pui pe un prosop mare si gros. Il rulezi in prosop si presezi pentru a scoate surplusul de apa. Apoi il intinzi cu grija pe placile de polistiren. Eu zic sa invelesti placile in plastic, pentru a nu patrunde apa si pentru a proteja impletitura. Metoda corecta de a prinde in ace este urmatoarea: prima oara se prind doua colturi opuse, apoi celelalte doua colturi. Apoi mijlocul fiecarei laturi, apoi mijlocul fiecarei jumatati si tot asa, se pune cate un ac la jumatatea segmentului anterior. Se pun ace pana stau marginile drepte, intre ace impletitura nu trebuie sa traga spre interior, nu trebuie sa se curbeze. Daca ai borduri cu coltisori atunci prinzi cu cate un ac varful fiecarui coltisor. Dar asta dupa ce ai prins cele 4 colturi ale salului. Daca ai marginile drepte cel mai bun ajutor l-ai avea daca ai gasi niste tije subtiri de aprox. 1mm-1,5mm diametru (care sa nu oxideze) pe care sa le treci prin ochiurile de margine. Tijele vor tine marginile drepte, iar pe ele nu trebuie sa le prinzi decat din loc in loc cu ace. E mult mai rapid asa.
Daca tot procedeul a durat prea mult iar salul a inceput sa se usuce inainte de a termina de prins in ace, pulverizezi niste apa pe el pentru a-l inmuia din nou.
Il lasi pana se usuca foarte bine, apoi scoti acele si gata.


edit: daca nu incape pe o singura bucata de polistiren, mie imi place sa lipesc bucatile intre ele cu banda adeziva , ca sa nu se miste.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Joi 08 Mar 2012, 8:49 pm

Multumesc frumos de explicatii Ioana! pupi
imi salvez si printez explicatiile tale, care imi sunt foarte utile.
ma gandesc ca degeaba am muncit la etola, daca nu stiu sa o blochez corespunzator.
multumesc inca odata de explicatiile amanuntite! Merci
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Joi 08 Mar 2012, 9:18 pm

Cu placere pupi
Ai dreptate, finisarea corecta si atenta este foarte importanta si cu atat mai mult la dantela unde trebuie sa se vada modelul dantelat frumos deschis.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 10 Mar 2012, 12:07 pm

Bună fetele am făcut şi eu cam 155 cm la etola şi cred că e suficient deoarece vreau să i fac şi colţisori dar îi fac acum direct din lucru în partea asta sau închei şi fac apoi colţurile de jur împrejur ? Mulţumesc fetele.
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de odrina Sam 10 Mar 2012, 9:28 pm

Adela, faci Triinu? Daca da, mergi in continuare cu diagrama pt terminatie, lucrezi randurile 1-17 (primul ochi se lucreaza, nu e doar luat pe andrea), inchei la randul de dos ( R18 WS -dos), cu firul in doua si lasi 15 cm lungime inainte sa-l tai. Apoi iei ochiurile pe andrea de la capatul celalalt (unde ai provisional cast on), le aranjezi daca e necesar (sa nu fie rasucite) si lucrezi trei randuri (primul rand este WS -dos) in punct lenes (asa cum ai inceput la celalalt capat), randul urmator (RS) lucrezi numai fata, randul urmator (WS) numai dos, apoi incepi diagrama pt terminatie (randurile 1-17).
Am recitit ce-ai scris, nu mergi de jur imprejur, pe lungime terminatia e deja facuta cu cele 4ochiuri de punct lenes, doar la capete (latime) trebuie sa faci cum am explicat mai sus. Sa ai grija sa termini modelul de la diagrama pt etola ( R1-12) inainte sa incepi diagrama pt terminatie.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Sam 10 Mar 2012, 10:02 pm

Odrina după câte înţeleg eu din ce zici tu trebuie să închei doar cu punct leneş la capete ? Eu vroiam să o fac un pic mai lată că am făcut doar 3 module de model şi mă gândeam să i fac colţisori pe margine. Am încercat să i trimit Silviei poza să o posteze şi cu diagrama şi cu modelul montat dar văd că nu mă mai lasă telefonul să trimit zid
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de odrina Dum 11 Mar 2012, 2:34 am

Pe lungime ai lucrat deja terminatia (cele 4 och de punct lenes de la inceput si sf de rand), iar pe latime faci diagrama pt terminatie ( ti-am trimis-o deja pe PM mai demult). Asa este modelul Triinu original. Deci, dupa ce ai terminat R12 din diagrama etolei, in continuare faci diagrama pt terminatie, inchei cum ti-am explicat mai sus si faci cealalta margine (latime) - vezi explicatiile de mai sus.
Daca vrei sa faci terminatie de jur imprejur (toate 4 laturile), atunci va trebui sa ridici ochiuri, nu stiu cum va iesi, nu cred ca va arata bine, dar e treaba ta, faci cum vrei/place tie. Doar ai grija sa calculezi si sa ajustezi, daca e nevoie, numarul de ochiuri, ca sa te incadrezi in modelul pe care vrei sa-l faci ca terminatie.
De aceea am spus ca Marlen nu a explicat cum trebuie, un proiect trebuie gandit de la inceput, altfel nu iese ca lumea si chiar si asa uneori apar surprize...
Mai usor ar fi sa faci capetele (cele 2 latimi) cum ti-am explicat si apoi sa tricotezi/crosetezi un model (coltisori cum zici tu) la cele 2 lungimi, dar nu stiu cum va iesi, incearca (fa o mostra) si vezi cum si mai intreaba daca ai nevoie de ajutor. Poate mai sunt si alte pareri...
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 11 Mar 2012, 8:39 am

Offf ce m am enervat. Trebuia să fac 4 module cum a zis Ioana la început dar mi s a părut lată atunci. Acum întinsă are lăţime 35 cm , poate că e bine (mie mi se pare îngustă ) am prins din mers bordura pe margini cum a explicat Ioana în pagina anterioară modelul " belmina lace " pus de marlen la începutul proiectului dar greşesc undeva că nu mi ies colţisorii ca în diagrama în rest vine bine nici nu zici că e făcuttă separat. O să încerc şi cu croşeta să văd cum iese. Te pup odrina :mersi: pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Dum 11 Mar 2012, 1:34 pm

Adela, incerci cu croseta sa prinzi o bordura tricotata, sau incerci sa lucrezi o bordura cu croseta?
Ca ma gandesc ca nu o sa-i stea foarte bine cu bordura crosetata, dantela tricotata iese in general mai fina si mai subtire decat cea crosetata si nu stiu daca ar arata bine una langa alta.

35 de cm este foarte bine pentru o esarfa. Doar daca vrei sa fie sal, sa-ti cada pe spate, atunci ar trebui sa fie mai lat.

Dar daca nu esti multumita de cum se armonizeaza bordura pe care vrei sa o adaugi cu centrul, atunci mai bine las-o asa si fa-i doar bordurile din capete, cum a spus Odrina. Mai bine mai ingusta dar frumoasa si armonioasa si de bun gust, decat mai lata dar nepotrivita.
Imi aduc aminte ca spuneai ca vrei sa o faci cadou (sper sa nu incurc borcanele). Poate beneficiara chiar o prefera sub forma de esarfa, mai stii?

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de emmancita Dum 11 Mar 2012, 2:12 pm

Acum am masurat si eu, am 95 cm, abia!!Greu merge, greeeeu!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 11 Mar 2012, 2:33 pm

Ioana nu m ai înţeles. Am început să tricotez bordura aşa cum ai explicat tu că bordura se prinde de centrul salulului în timp ce se lucrează cu "single join " (sper să mă exprim corect ) doar că nu înţeleg bine diagrama "belmina lace " mie mi s a părut că seamănă un pic cu modelul meu. Nu mi ies colţisorii ca în model greşesc undeva (am trimi pozele silviei pe mail dar cred că nu i cu intrat zid ). Şi la capete ce model să fac ? Deja m am zăpăcit de tot şi mi vine să stric tot şi să fac 4 module Sad
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Dum 11 Mar 2012, 4:35 pm

Ideal ar fi sa ai aceeasi bordura de jur imprejur, un fel pe doua margini si un alt fel pe celelalte doua, nu stiu daca ar arata bine. Dar nu stiu daca modelul ales de tine pt bordura se preteaza foarte bine la intoarcerea de la colt dintr-o bucata, ca sa o poti face de jur imprejur. Nu stiu daca e suficient de gaunos la marginea dinspre centru, trebuie incercat.

Dar daca tii neaparat la o bordura care sa o lateasca, de ce nu alegi una care se lucreaza perpendicular pe centru? Sunt mai multe modele in cartea din care este si modelul Triinu, se aseamana cu bordura originala a esarfei doar ca sunt mai scurte putin, se lucreaza de jur imprejur, deci vei avea unitate si armonie, si iti ies si cele 4 colturi frumos, diagrama pentru ele explica si cum sa procedezi la ele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de odrina Dum 11 Mar 2012, 5:52 pm

E OK, Adela, n-ai de ce sa-mi multumesti, eu zic sa nu strici, ci sa-ti alegi un model de bordura care sa se potriveasca cu modelul Triinu si sa-l faci de jur imprejur si te ajut sa descifrezi diagrama. O sa ma uit peste vreo 15 min la "belmina lace". Nu te enerva/descuraja, nimic nu e imposibil si o sa iasa cum vrei, doar sa te hotarasti ce terminatie faci.

M-am uitat acum la belmina lace, nu cred ca o poti face de jur imprejur, nu s-ar potrivi pe latime, de ce nu-ti alegi o bordura, cum a zis Ioana, din cartea Knitted Lace Of Estonia? Cred ca ar fi cea mai buna solutie. Mai gandeste-te si uita-te la modelele de acolo.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 11 Mar 2012, 7:41 pm

Odrina am să mă uit mâine la servici să văd dacă găsesc alt model care să se potrivească numai că nu mă pricep şi nu cred că o să mi dau seama care ar merge făcut aşa cum ziceţi voi de jur împrejur . Îmi dau seama că deja am devenit stresantă cu atâtea întrebări dar voi sunteţi atât de bune la suflet încât mă iertaţi nu ? pupi Mulţumesc Odrina şi Ioana pentru tot ajutorul dat. :mersi:
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de odrina Dum 11 Mar 2012, 9:53 pm

Nu ma stresez eu asa usor, mai ales cand e vb sa ajut pe cineva (cat pot/stiu), nu ai de ce sa-ti ceri iertare si sa nu-ti fie niciodata jena sa intrebi daca nu stii ceva. O sa ma uit si eu la terminatii.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Lun 12 Mar 2012, 11:36 am

Adela, modelul Modern 24 - Round Lace Edge de la pagina 154 din carte este exact bordura folosita la Triinu. La Triinu este folosita doar la capetele inguste, insa diagrama de la pag. 154 arata si cum trebuie lucrat la colturi. Fiind pe 24 de randuri este un pic mai inalta decat la Triinu, dar nu trebuie sa o lucrezi pana la randul 24, poti face pana la 16 sau 18.

Vezi ca la modelul original se inmultesc 22 de ochiuri atunci cand se lucreaza bordurile de la capete.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 12 Mar 2012, 1:41 pm

Sarumana Ioana . Am gasit si scos la imprimanta . Deseara incerc sa vad cum iese , dar spune mi se lucreaza de jur imprejur ? ca daca e asa trebuie sa caut niste andrele mai lungi ... kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 23 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 23 din 31 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 27 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB