Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

+54
Dorulet
bibitu
dorina64
samo99ro
katty25
tinap
pufulici
MagdaMarin
Angela2011
tadok
piciul
mimiady63
Angelica18
Carmencyta
ancush
firicel
cris_io_mat
trandafiras78
squirrel
danida
dana_ana23
eriliana
rucsy
elenao
kerkyra
crina68
Serban Valentina
SilviaDumitrescu
cristinadumitru1977
cory74
cld
geo
emmancita
odrina
lucky
mari01
kmn
myky7robc
mnarcisa
diada
ivanoiuadela9
teisoara
24elena
stoy
canadianca50
mykya
ioana soare
kitty_1973
violetas
georgeta.prnic
marlen372001
Uca
alessia2007
pufoi
58 participanți

Pagina 1 din 31 1, 2, 3 ... 16 ... 31  Urmatorul

In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Joi 19 Ian 2012, 1:53 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

****************************************************

A dela de ce sa nu poti lucra cu firul pufos? mie imi place sa lucrez cu fir pufos ca aluneca mai bine pe andrele!
Marlen si eu sunt tot pentru un bolero dantelat si mai spre primavara,poate facem si un sal ,cu care sa ne plimbam vara pe faleza. uite ,la mine a venit deja si vara! wink


SUMAR :
- Foto modele SALURI - pag 3, 4, 5, 11
- Diagrama de exercitiu - pag 7
- Diagrame - pag 9, 10, 12
- Despre blocare - pag 7


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Dum 19 Feb 2012, 8:44 am, editata de 8 ori (Motiv : separat capitole)
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de alessia2007 Joi 19 Ian 2012, 2:15 pm

Se pare ca oricat as incerca eu sa ma invart, nu scap de brosa la bolero. Asa ca o voi face. Modelul de la brosa ta este lantul acela lung si cusut ca sa iasa floare?
La un proiect m-as baga si eu, dar mie mi s-a pus ca vreau sa imi tricotez o rochie. O sa vina vara pana o termin eu, dar e buna pentru la toamna.
Ar mai merge inca un bolero, si un sal, ca tot vine 8 martie, sa mai pregatim cate un cadou.
alessia2007
alessia2007
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 42
Localizare : arges
Data de inscriere : 14/01/2010

http://angelicalucreaza.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Uca Joi 19 Ian 2012, 2:20 pm

marlen372001 a scris:dragele mele,

mie de exemplu mi-ar placea un sal sau poncho, ca vine primavara si la ele nu va trebuie masuri. merge aproape din orice fir, se lucreaza in dantela (preferata mea) si sunt un milion de idei la asta.


Păi... cum adică, nu trebuie să măsori? Se tricotează standard? Există o mărime universală?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 19 Ian 2012, 2:43 pm

draga adela,
nu stiu pentru cine il faci, eu am indicat dimensiunea de lucru (inaltime) ca fiind de la gat pana in talia persoanei, cel mai bine e sa masori. iar marginea crosetata merge si din fir pufos. asa cum se stie firul pufos nu mai merge desirat, daca te razgandesti. ti-am propus croset fiindca modelul se face asa putin cloche - vezi poza mea cu boleroul rosu.
draga pufoi,
am dat toate indicatiile de bolero dantelat
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] in prima parte a acestui topic. daca vreti, mai lasam topicul asa si puteti lucra si apoi sa-mi aratati ce a iesit. eu ziceam de poncho. daca va hotarati, trebuie sa pun datele cap-la-cap sa se inteleaga explicatiile, eventual poze.
mai astept propuneri de-ale voastre sau acordul pentru poncho/ sal. sa fim macar 4-5 fete care merg in "knit-along"- "sa lucram impreuna".
@alessia,
nu - draga mea e o schema. spune-mi cum sa ti-o trimit.
@uca,
nu in sensul acesta, ma refeream ca nu-i nevoie de masuratori de maneca, talie, etc. se masoara numai lungimea de la gat pe lateral pana la incheietura mainii.
spor,
va sarut, fetelor - marlen


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Vin 20 Ian 2012, 8:45 am, editata de 2 ori (Motiv : adaugat text)
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 19 Ian 2012, 3:57 pm


Eu optez pentru bolero dantelat!Nu am facut niciodata,si mi-ar place sa am unul! pupi
Mie imi plce mult si cel bej ,si cel grena,dar si cel dintr-un cerc in degrade pentru fetite!
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 19 Ian 2012, 4:09 pm

pai atunci esti invitata mea sa vezi indicatiile, incepe si te astept cu intrebari !!
bine ai venit,

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de georgeta.prnic Joi 19 Ian 2012, 7:14 pm

Am 100 gr. de fir degrade,o fetita de 4 ani.Vreau sa incep boleroul dintr-un cerc!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ce parere ai?
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de alessia2007 Joi 19 Ian 2012, 10:38 pm

Marlen poti sa imi trimiti pe PM, te rog, cu schema.
alessia2007
alessia2007
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 42
Localizare : arges
Data de inscriere : 14/01/2010

http://angelicalucreaza.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 20 Ian 2012, 8:43 am

draga georgeta prnic,

in afara de link-ul pus mai sus pentru toate explicatiile de bolero (poate le salvezi, cine stie cand iti mai trebuie) iti mai trimit si o poza :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



dupa cum vezi se incepe din mijloc. se monteaza 16 ochi si se creste in clini - in desen locul cu gaurele e locul de crescut. sa nu uiti sa pui un ac de siguranta semn unde iti incepe randul. te va ajuta. masori copila la spate la distanta intre umeri si tii cont de ea. locul de maneca e intai o imensa butoniera. jumate lasa ochii pe o andrea separat si apoi pui ochi si la cealalta jumatate si faci maneca cat iti trebuie de lunga. marginea e lucrata punct lenes, fiindca asa cade mai bine.
am lucrat modelul asta nu e greu, numai sa nu te plictisesti la un moment dat de lucrat in circular.

si apropo, frumos fir, de unde l-ai luat ? se fabrica in Romania ?
spor !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de georgeta.prnic Vin 20 Ian 2012, 6:12 pm

Multumesc Marlen,firul l-am primit cadou de Craciun,de la Tinap,tocmai din Israel,din pacate nu am decat 100gr,si am mers in urma la capitolele anterioare,si am salvat explicatiile la toate modelele de bolerouri postate de tine.Acum trebuie sa vad de care incep ca tu ai pus si cantitatile necesare de fir,si nu vreau sa raman in pana pe la mijlocul proiectului.Am sa dau de stire ce am hotarat sa incep... pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de violetas Vin 20 Ian 2012, 8:04 pm

off topic scuze, nu am mai intrat de mult timp si in seara asta am avut placuta surpriza de a o reintalni printre noi pe Marlen. Ma bucur din tot sufletul. kiss
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de kitty_1973 Vin 20 Ian 2012, 8:24 pm

Si eu ma bucur ca ai reinceput sa scrii pe forum Marlen!
Eu as vrea sa incepem un sal... ca de exemplu:
Aeolian shawl
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


sau Revontuli shawl
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


sau altele...
kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Vin 20 Ian 2012, 8:43 pm

Kitty frumos sal,primul,numai sa nu fie ceva cu crosetul ca m-ati pierdut de musturiu... wink
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de georgeta.prnic Vin 20 Ian 2012, 8:44 pm

Al doilea este supeeeeeerrrrrrrr! love Are schema? pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Vin 20 Ian 2012, 8:52 pm

Haideti fetelor, cand incepem? ma simt deja ca in liceu,cand invatam in grup!Cine se mai baga? hug
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Ian 2012, 9:08 pm

Scema pentru aeolian shawl - link

Si pentru revontuli - sper sa mearga - link

Firul este foarte important, atat la primul cat si la al doilea. Blocarea este de asemenea foarte importanta, la fel de importanta ca alegerea firului. Are Adar postat la saluri un Revontuli absolut minunat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 20 Ian 2012, 10:21 pm

Doamne, fetelor,

lipsesc o jumate de zi si gata, v-ati hotarat, nu mai vreti bolero, vreti sal.

vreau sa stiu cine se hotaraste sa lucreze si de data asta facem altfel. Alegem un singur proiect si la final comparam ce a iesit.
trebuie sa luati un fir potrivit (9subtire, va recomand ALIZE care e bun si ca pret) vreo 200 g si desemnam o perioada de lucru suficienta, sa zicem o luna.
postez etapele de lucru pentru fiecare saptamana si asa fiecare o sa aiba timp de lucru suficient sa ne ajunga din urma.
modele frumoase sunt sute, trebuie sa alegem ceva nu prea complicat, ca sa nu dezamagim fetele mai incepatoare.
deci, sa recapitulam :
1. cine vrea si poate sa lucreze - sa fim macar 5
2. va luati fir si puteti sa si postati firul, daca nu sunteti sigure ca e ce va trebuie
3. ne hotaram ce model : triunghi, patrat sau rotund (atentie cel rotund se lucreaza pe circular)
4. incepem
ca sa va deschid apetitul va mai pun ceva facut de mine anul trecut. prietena mea nu-l mai da jos. deci asta nu e luat numai de pe net, ci e si lucrat de mine.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



astept doritoarele !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mykya Sam 21 Ian 2012, 2:27 am

M-as baga si eu, am fir Alize 200g, imi trebuie un astfel de sal si imi place mult acesta facut de tine, dar am o mare problema: nu prea am rabdare sa fac lucruri mari si nici nu ma pricep la tricotat prea bine. Dar mi-ar place sa incerc, este o provocare. Deci, daca va hotarati la acesta ma bag si eu dar nu ma treceti pe lista celor 5 ca mie nu-mi ajunge o luna ci o sa-mi trebuiasca probabil 1 an. zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Imi plac si salurile la care ati postat linkurile catre scheme dar acolo deja ma pierdeti ca nu inteleg nimic. Prefer lucrul in paralel si explicatiile mura-n-gura, de aceea am ales topicul acesta. nor
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 21 Ian 2012, 7:24 pm

si eu care eram intimidata de poza de la avatarul tau ! (Apropo vreau si eu diagrama lui, daca se poate).
o sa alegem ceva spectaculos, pe care sa-l faci fara sa te chinui prea mult. daca vrea cineva altceva, la nivel de artizanat, acesta nu poate fi subiect de knit-along - ca trebuie indemanare.
asta nu inseamna ca eu nu va incurajez.

deci, astept doritoarele.
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 21 Ian 2012, 7:28 pm

imi plac la nebunie firele astea in degrade dar la noi nu se gasesc sau nu le gasesc eu ,dar cine stie poate poate in concediu de vara o sa dau de ele
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de stoy Sam 21 Ian 2012, 7:42 pm

Nu-mi vine sa cred!!!!! bucurie Marlen ai revenit.
Ma bucur tare mult.
De acum iar o sa ne incanti privirea cu minunatiile tale tricotate si crosetate.bucurie[b]
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de 24elena Dum 22 Ian 2012, 3:23 pm

Buna ziua!
Ma inscriu si eu la sal numai daca gasesc in oras fir Alize daca nu nu stiu din ce fir as putea lucra.Sper sa gasesc fir ca sa pot lucra cu voi odata.
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 23 Ian 2012, 8:10 am

draga 24elena,

eu am dat un exemplu pentru fir subtire, ca doara n-am comision de la turcii astia cu alizeul lor. am lucrat mult fir de asta si am fost multumita de rezultat la dantela. mai exista de la bicaz fir de "roxi" sau "ana" care e un poliacryl subtirel. in mod normal s-ar lucra cu andrele 2 sau 2,5 dar la sal ne trebuie andrele 3,5 sau 4.
fireste ca poti alege altceva.

talentul proiectului este sa foloseasca ce ai deja in casa, nu ?

alte doritoare ?
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de teisoara Lun 23 Ian 2012, 8:17 am

si eu! cu Alize!
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mykya Lun 23 Ian 2012, 9:02 am

Marlen imi sunt suficiente doua bobine? Daca nu, sa merg sa mai caut...eu sunt destul de inalta si dolofana. Trec pe lista andrele de 4, nasol e ca se gasesc doar de 80 cm. De abia astept sa incepem. ura Pe de alta parte mai sper sa se mai inscrie si alte fete, intre timp trag tare sa termin ce mai am inceput. tricot broda
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 31 1, 2, 3 ... 16 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB