Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyAstazi la 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyAstazi la 12:00 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyIeri la 9:37 pm Scris de LRodica

» Bijuterii din sarma 9
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyIeri la 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyIeri la 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyIeri la 6:52 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

+54
Dorulet
bibitu
dorina64
samo99ro
katty25
tinap
pufulici
MagdaMarin
Angela2011
tadok
piciul
mimiady63
Angelica18
Carmencyta
ancush
firicel
cris_io_mat
trandafiras78
squirrel
danida
dana_ana23
eriliana
rucsy
elenao
kerkyra
crina68
Serban Valentina
SilviaDumitrescu
cristinadumitru1977
cory74
cld
geo
emmancita
odrina
lucky
mari01
kmn
myky7robc
mnarcisa
diada
ivanoiuadela9
teisoara
24elena
stoy
canadianca50
mykya
ioana soare
kitty_1973
violetas
georgeta.prnic
marlen372001
Uca
alessia2007
pufoi
58 participanți

Pagina 8 din 31 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 31  Urmatorul

In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Feb 2012, 12:22 am

Cristina, daca in poza ti-a iesit culoarea reala, este dementiala!!! love love love
Parerea mea este sa blochezi mostra, asa iti vei da seama cu exactitate de aspectul final. Inchei mostra, o inmoi in apa cu un pic de perwoll, o presezi intr-un prosop, apoi o intinzi si o prinzi in ace. O lasi sa se usuce si apoi scoti acele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 01 Feb 2012, 8:27 am

@cristinadumitru1977,
mai fa un esantion cu andrelele mai mari. daca aici ai nr.5 incearca cu 7. blocheaza ambele mostr si compara-le. sau posteaza-le pe amandoua si putem sa-ti dam o parere.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de rucsy Mier 01 Feb 2012, 9:27 am

Urmaresc acest topic, dar din pacate sunt implicata intr-un alt proiect ( o comanda pe care trebuie sa o onorez la o data fixa ) si nu pot sa particip. Am ochit insa 2 saluri/esarfe in linkul simpleknits. Cand termin proiectul inceput am sa incep, pe unul din ele nu-l inteleg, cred ca am apelez la tine Marlen.

Va urez suces si va urmaresc. Imi voi lua si eu notite, imi vor prinde bine pe viitor.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de kitty_1973 Mier 01 Feb 2012, 10:09 am

Multumesc Marlen... cred ca ma opresc la ultimul model postat de tine ieri (cel de la ciorapi). Imi place mult! love Acum urmeaza sa tricotez esantionul si sa-l blochez...
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de cristinadumitru1977 Mier 01 Feb 2012, 10:35 am

@Ioana: este culoarea reala. Si mie mi-a placut foarte, foarte mult. Am si o rochie de seara in aceeasi culoare si are spatele gol. M-am gandit ca se vor potrivi cele doua, cand voi merge la o petrecere.

Aseara, dupa ce am terminat esantionul cu tot cu foto, m-am apucat sa-l desir. Am desfacut cateva randuri, apoi mi-a picat fisa cu spalatul. I-am dat cu putin detergent, apoi cu balsam si am incercat sa-l pun la uscat cat mai intins. Dimineata nu era uscat complet, insa arata pufos. Ce am sesizat a fost ca mirosea foarte greu cand l-am udat. O fi de la substantele cu care este vopsit?

@Marlen: nu am andrele de 7... deocamdata. Mai caut. Dar am unele de 6, circulare, si le voi incerca.
cristinadumitru1977
cristinadumitru1977
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2010

http://handmade-in-romania.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Feb 2012, 10:56 am

da, unele fire put de-a dreptul:))) eu am unul care pute a oaie si asa uscat, in scul. dar dupa ce se spala si se usuca complet se schimba situatia:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Uca Mier 01 Feb 2012, 11:19 am

off topic Aşa păţesc şi eu cu firele.
Cel mai haios a fost când am mers ultima oară pe munte şi ningea abundent.
Cum se depunea zăpada , se udase la suprafaţă căciula soţului ( cea din alpaca) şi începuse să pută efectiv .La început nu şi-a dat seama că putoarea venea de pe capul lui. rade Eu ştiam că miroase urât că doar am spălat-o de atâtea ori însă petru el a fost o mare surpriză! rade
Am sesizat că firele care sunt 100 % sau cu procent mare de lână în compoziţie aşa miros ude, dar după uscare nu se mai simte mirosul neplăcut.
E aproximativ acelaşi miros pe care îl are şi lâna tunsă de pe oi înainte de prelucrare.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 01 Feb 2012, 11:22 am

Am incercat aseara si eu firul cu modelul de,, braduti'' si nu se vede modelul deloc ( nici nu i-am mai facut poza ca nu am avut bolduri sa l prind ) din cauza firului buclat . Imi trebuie alt fir subtire si drept ca sa se vada modelul . Multumesc Marlen . kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 01 Feb 2012, 11:23 am

Dragelor,

ma bucur ca am resuit sa interesez pe atatea. ar fi placut sa lucram toate odata si apoi sa ne laudam cu rezultatul, dar daca nu se poate - asta e.

oricum, eu sfatuiesc pe toata lumea sa salveze indicatiile si diagramele toate pentru altadata.

spor, fetelor !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 01 Feb 2012, 11:32 am

Marlen , ETOLA TRINU cu ce fir este lucrata , ca eu nu ma pricep deloc la fire . As merge sa cumpar alt fir si sa incerc modelul asta .... off ca nu stiu deloc pe care sa l incerc si care s-ar potrivi mai bine ... cel de ieri sau trinu zid [img]URL=https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/19/fototriinu.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL][/img]


Ultima editare efectuata de catre ivanoiuadela9 in Mier 01 Feb 2012, 11:46 am, editata de 1 ori
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Mier 01 Feb 2012, 11:39 am

Marlen uite am incercat si coada de peste ,il atasez langa primul sa vezi diferenta .mie tot nu-mi place unde gresesc?[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Feb 2012, 11:54 am

Uca rade parca-l vad uitandu-se in jur sa vada de unde vine mirosul, si mirarea cand a realizat ca de la el:)))))

Triinu este lucrata cu firul Shelridge Farm - Soft Touch Lace , 100% lana, din doua fire rasucite, 480metri/50grame. Este lucrata dintr-un singur scul, cu andrele de 3,5mm. Dimensiunile dupa blocare sunt 160cm/28cm
Daca vrei sa-ti arate ca in poza iti va trebui un fir similar. Dar la noi nu vei gasi asa ceva, vei gasi probabil un fir mai gros. Dar oricum ar fi, ca sa arate bine, trebuie sa fie uni, sau cu f mici variatii ale aceleiasi nuante, si neted. Probabil ca va trebui sa folosesti si andrele mai mari. Firul mai gros + andrele mai mari = dimensiuni mai mari ale esarfei si un necesar mai mare de fir.

Daca vrei sa lucrezi Triinu, trebuie sa stii ca mai contine inca o diagrama, cea pentru borduri. Se incepe cu montarea ochiurilor pe fir provizoriu, deoarece la sfarsit pentru bordura de la acel capat ai nevoie de ochiuri vii pentru a o lucra in sens invers. Si pentru bordura de la celalalt capat iti trebuie tot ochiuri vii, dar oricum le ai, pentru ca acea bordura vine in continuarea lucrului.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 01 Feb 2012, 12:02 pm

Ioana draga ce inseamna ,, ochiuri vii ''' ? imi inchipui eu ceva dar nu stiu denumirea exacta pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 01 Feb 2012, 12:10 pm

draga mari01,

cred ca esti prea exigenta. mie coada-de-peste imi place cum a iesit. ti se pare prea rar ? are structura de dantela. trebuie sa fie fin, ca o panza de paianjen - si cu cat e mai subtire, cu atat mai delicat. daca vrei lucrul putin mai des, poti micsora andrelele, dar firul e bun si lucrul e ok.
acum, ca vad ca firul e verde, parca tot frunze ti-as recomanda. ai reluat modelul de pe garn, pe care ti l-am explicat aseara ?
sau cel cu frunze mari ?

draga ioana,
stiu si eu de diagramele de proiect, dar mie nu-mi place sa merg pe cai batatorite. unde si-ar mai spune cuvantul creativitatea mea ?
chiar daca nu lucreaza acum marginea, poate lucra la final, punand ochii. nu e nici o diferenta.
scopul proiectului e sa invatam cum sa adaptam modelele de la diagrame pe lucrul nostru si sa ne obisnuim sa incepem singure un proiect de la diagrame si atat. eu zic ca e mai palpitant asa.
daca faceam un proiect anume NUMAI UNUL puteam trimite proiectul asa cum era cui dorea. ramanea la impresia ca nu poate lucra singura nimica, fara revistele, cartile si fisierele alea - la care oricum nu are toata lumea acces din cauza de timp si bani.
n-am mai postat asta pana acum, ca mi-am zis ca fetele au incredere in mine. dar daca serveste cuiva justificarea = poate s-o citeasca.

curaj, fetelor si spor !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Feb 2012, 12:20 pm

Adica ochiurile asa cum le ai pe andrea. Daca montezi ochiurile in mod normal si apoi incepi la lucrezi, capatul respectiv nu va avea ochiuri, va avea o margine. Daca montezi ochiurile pe fir provizoriu, la acel capat, vei putea ulterior sa scoti firul provizoriu si vei ramane cu niste ochiuri de pus pe andrea, cu care vei putea lucra in continuare, practic in sens invers. Vezi ca e un filmulet in arhiva lucru de mana youtoube channel cu mai julte tipuri de montare a ochiurilor, printre care si aceasta pe fir provizoriu, sau daca nu, cauta direct pe youtube "provisional cast on"

Marlen nu oricine poate sa modifice un model perfect echilibrat de sal, sa combine modele si diagrame in asa fel incat rezultatul sa fie armonios si de bun gust. De exemplu ideea vehiculata intr-una din postarile anterioare cu baza intr-o culoare
(mai inchisa) si bordura intr-o alta culoare(alba) este cat se poate de nefericita nepotrivita si kitchoasa.
Triinu are o bordura care se potriveste perfect modelului de baza si esarfei atat prin lungime cat si prin model. Si eu vreau sa-mi modific pe al meu Triinu atunci cand il voi lucra, dar nu va strica nimic din echilibrul celor doua diagrame.

Se poate intr-adevar sa ridici ochiurile ulterior, dar va arata urat, mult mai urat decat daca se lucreaza cursiv. In plus, ca sa arate la ambele capete la fel, vor trebui incheiate ochiurile la final si ridicate apoi pentru bordura, pentru a arata la fel la ambele capete. Un procedeu care pe langa ca este complet inutil, este si mai neaspectuos.

edit : in plus, pentru a combina diagrame, trebuie avuta mare grija la numarul de ochiuri necesare pentru fiecare repetitie de model dantelat, pentru a le putea potrivi si uni una de alta. Este un lucru care clar nu este pentru incepatoare.
De aceea parerea mea este ca procesul ar trebui sa fie invers, sa se mearga pe proiecte clare si cap coada pana capata experienta si invata sa se descurce cu multiple diagrame si modele, si abia apoi, dupa ce vor fi stapanit baza, sa faca combinatii proprii. La fel ca la croitorie, nu te apuci direct sa creezi un model de rochie de seara, incepi cu un tipar din burda de fusta, bluza, etc... Apoi dupa ce esti suficient de stapana pe tehnica te apuci sa lucrezi dupa masuri sau sa creezi singura tipare.

edit 2: un bonus pentru montarea ochiurilor pe fir provizoriu este acela ca la final ambele capete ale esarfei vor avea aceeasi elasticitate si se vor bloca la fel. Nu va exista riscul ca una sa fie mai stransa, una mai elastica, vor fi identice si vor avea dupa blocare aceeasi latime.

edit 3: in plus unele modele sunt perfecte exact asa cum sunt. Orice interventie asupra lor ar fi o crima. Nu ma refer doar la modele de saluri, ci la orice, in general.

edit 4: (am limbarita:))) ) nu trebuie bani pentru carti de modele, daca nu dispui de fondurile necesare. Sunt o multime de saluri superbe, incredibile, cu modelele disponibile gratis pe internet (si nici nu e nevoie de piraterie). Unul dintre ele este chiar aeolian shawl vehiculat pe la inceputurile proiectului. Swallowtail, Revontuli, Wisp,etc... Iar informatiile explicative pentru tehnici si constructii le putem da noi, pentru asta a fost creat forumul


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mier 01 Feb 2012, 12:58 pm, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 01 Feb 2012, 12:54 pm

am vazut acuma video ... foarte interesant ...am mai invatat si eu ceva .... pupici tuturor . pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Mier 01 Feb 2012, 1:42 pm

MARLEN este aceeasi proba postata ieri cea de pe garm azi am incercat coada de peste.ai dreptate si eu tot la frunze as ramane si imi place de mor cel complicat dar nu-mi iese zid nu stiu unde ma incurc ti-am zis ca-mi ramane un ochete in plus chiar de pe primul rand.
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 01 Feb 2012, 2:01 pm

@mari01,

vezi PM.

Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Feb 2012, 2:43 pm

ma bag iar in seama, ca poate mai vrea cineva modelul cu frunze duble (parca despre ala vorbeai mari, nu?)

Monteaza 25 de ochiuri.

Randul 1: 3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 5 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 3 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 jeteu, 5 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 2 ochiuri pe fata. Rezulta 27 de ochiuri (deoarece ai doua jeteuri neacompaniate de scadere)
Randul 2: 3 ochiuri pe dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 17 ochiuri pe fata, 1 ochi pe dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 2 ochiuri pe dos. 27 de ochiuri
Randul 3: 3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe dos, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 2 ochiuri pe fata. 27 de ochiuri

Randul 4: 3 ochiuri pe dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 4 ochiuri pe fata, 1 ochi pe dos, 3 ochiuri pe fata, 1 ochi pe dos, 3 ochiuri pe fata, 1 ochi pe dos, 4 ochiuri pe fata, 1 ochi pe dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 2 ochiuri pe dos.

Randul 5: 3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 ochi pe fata, 1 ochi pe dos, 1 ochi pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 2 ochiuri pe fata. Rezulta 25 de ochiuri ( deoarece ai doua scaderi neacompaniate de jeteuri)

Randul 6: 3 ochiuri pe dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 4 ochiuri pe fata, 1 dos, 2 fata, 1 dos, 2 fata, 1 dos, 4 fata, 1 dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 2 ochiuri pe dos. 25 ochiuri

Randul 7: 3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 ochi pe dos, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 2 ochiuri pe fata. 25 de ochiuri

Randul 8: 3 ochiuri pe dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 5 fata, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 5 fata, 1 dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 2 ochiuri pe dos. 25 de ochiuri

Randul 9: 3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 fata, 1 jeteu, 3 fata, 1 jeteu, 3 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 1 ochi dos, 3 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 jeteu, 3 fata, 1 jeteu, 2 fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 2 ochiuri pe fata. 25 de ochiuri

Randul 10: 3 ochiuri pe dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 7 fata, 1 dos, 7 fata, 1 dos, 1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos, 2 ochiuri pe dos. 25 de ochiuri

Asa se lucreaza esantionul. Pentru a repeta modelul cu frunze de mai multe ori pentru o latime mai mare, se repeta ce este intre liniile rosii de cate ori se doreste.



ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Mier 01 Feb 2012, 3:06 pm

Ioana ce bine ca ai pus explicatiile.
multumim frumos!!! kiss
eu am lucrat modelul 3+3.am lucrat si coada de peste. dar,nu se potrivesc la firul meu(e prea subtire). am sa incerc sa schimb si andrelele,mai subtiri si am sa incerc si alte modele.
erau atatea modele dantelate pe forum si acum nu le mai gasesc! Question
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 01 Feb 2012, 3:46 pm

Marlen spunemi te rog ... diagrama pe care mi-ai trimis-o e culcata ca mie asa mi se pare la salul cu frunze mari
Ioana la modelul acesta se lucreaza si fata si dos nu ?
pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de mari01 Mier 01 Feb 2012, 3:52 pm

IOANA multumesc pentru rabdarea de care dai dovada.prima greseala am descoperit-o eu incepeam cu 27 de ochiuri deasta imi ramaneau pe plus.acum am alta problema am facut dupa cum ai explicat si tot nu mi se pare a fi .simbolul cu punct in patratel nu este ochi pe dos?
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Feb 2012, 4:15 pm

Mari, nu mai gasesc diagama si poza cu modelul lucrat ca sa ma corectez. Neavand legenda, am presupus ca patratelul gol inseamna ochi pe fata la randurile fata si ochi pe dos la ochiurile dos, iar punctul in patrat inseamna ochi pe dos la randurile fata(nu apare aici) si ochi pe fata la randurile dos. Asa este de regula. Oare sa fie exact pe dos? scratch Trebuie sa ma mai uit o data, ma duc sa caut poza:)

Adela , se lucreaza jeteuri si pe randurile fata si pe randurile dos. Asa iese modelul acela de gaurele intretesute de pe margini. In engleza ii spune "fagotting".
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 01 Feb 2012, 4:20 pm

@ivanoiuadela9,
draga mea, nu-i culcata. eu ti-am trimis fisierul sa te inspiri la general.
zice asa :
ETOLA FRUNZE MARI (PAG.11)
- 100 g alpaca, andrele 4mm...
- dimensiuni dupa blocare : 55 cm si 180 lungime
- montezi 113 ochi
- lucrezi 6 randuri (3 dus-intors) si apoi urmezi diagrama.
si da, ai dreptate, diagrama e cam turtita, cam ciudata dar e acelasi model.
- 3 ochi in margine sunt numai pe fata - PUNCT LENES :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


e mai buna cealalta diagrama, care am pus-o la pag 9 pe la mijloc, sau pur si simplu indicatiile ioanei (dar unde invatam sa lucram dupa diagrama ?!)

@mari01,
daca vorbim de diagrama cu frunze mari - patratelele goale sunt ochi pe fata si dupa cum vezi randurile cu sot sunt numai dos. daca te iei dupa explicatiile ioanei, nu mai lucra dupa diagrama - ori asa, ori asa. explicatiile de mai sus sunt valabile la etola cu frunze mari de care tot vorbim (pag.11)- vezi mai sus

fetelor, gata cu joaca. mai aveti azi si maine. proiectul s-a transformat de-a "uite diagrama - nu e diagrama".
maine postez trei proiecte cu trei forme diferite si le urmati. am creat confuzie si deci scopul "knit-along" e acuma undeva in ceata....

spor, tuturor !
marlen


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Mier 01 Feb 2012, 4:26 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat schema- adaugat)
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Mier 01 Feb 2012, 4:40 pm

Mari am vrut sa incerc si eu modelul acum,. dar m-am blocat la randul 2. Dupa parerea mea este gresita diagrama pentru partea de "fagotting" , adica coloanele acelea cu jeteuri unul sub altul.
In cuvinte am scris ce am vazut in diagrama, dar nu mi-am dat seama ca nu iese. Acum, in practica, imi dau seama ca ceva nu merge.

Marlen, Mari intreba de diagrama cu frunze duble, de aceea am "tradus-o" in cuvinte.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 8 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 31 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB