Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

+54
Dorulet
bibitu
dorina64
samo99ro
katty25
tinap
pufulici
MagdaMarin
Angela2011
tadok
piciul
mimiady63
Angelica18
Carmencyta
ancush
firicel
cris_io_mat
trandafiras78
squirrel
danida
dana_ana23
eriliana
rucsy
elenao
kerkyra
crina68
Serban Valentina
SilviaDumitrescu
cristinadumitru1977
cory74
cld
geo
emmancita
odrina
lucky
mari01
kmn
myky7robc
mnarcisa
diada
ivanoiuadela9
teisoara
24elena
stoy
canadianca50
mykya
ioana soare
kitty_1973
violetas
georgeta.prnic
marlen372001
Uca
alessia2007
pufoi
58 participanți

Pagina 5 din 31 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 31  Urmatorul

In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Sam 28 Ian 2012, 6:50 pm

Fiindca unele fete nu mai au rabdare, si altele sunt incepatoare, m-am gandit ce sa fac sa va mentin interesul viu.

Sa incepem cu inceputul :

Despre diagrame

Diagramele sunt cheia cea mai simpla pentru intelegerea si lucrul unui model, oricat de complicat ar fi acesta. Eu personal prefer sa am diagrame la orice model, fiindca sunt simple si usor de urmarit. Mai ales intr-o limba straina (vezi, japoneza, sic ! wink )

O sa luam un model si apoi diagrama si o sa o discutam :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Diagramele reflecta lucrul asa cum il vezi cand il privesti cu fata la tine; lucrul se executa de jos in sus si de la dreapta la stanga, exact cum se iau ochii pe andrea. Fiecare patratica reprezinta un ochi, iar semnele sunt mereu aceleasi:

 reprezinta adesea ochii pe fata (adica patratica e goala)
- sau punct sau x sunt ochii pe dos
○ un jeteu (un ochi pus pe andrea
Liniutele oblice cu varful intr-o parte inseamna scazatura catre partea lucrului unde sunt indreptate
Liniutele cu 3 ramuri si varf in sus, inseamna 3 ochi scazuti odata

Acestea fiind zise daca vreti sa urmariti o diagrama mai simpla, vedeti ce am postat mai sus si incercati.
Mai trebuie spus ca cele mai multe modele au dosul lucrului lucrat pe dos (asa cum se prezinta ochii) – si asa este si diagrama de mai sus.

Intrebari ?
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de emmancita Dum 29 Ian 2012, 1:12 pm

Eeee, acum sa va arat ce mi-a "iesit" din modelul acela verde de sal, eu cred ca ceva-ceva a iesit! E cu ceva greseli dar important este ca acum stiu cum se face si stiu unde am gresit. Dar nu o sa-l pot face pt salul meu, chiar daca imi place foarte mult, iese foarte stramt, eu mi-l inchipui mai lat, sa ma acopere...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


nu e terminat tot modelul, dar am prins ideea!! kiss
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de cristinadumitru1977 Dum 29 Ian 2012, 1:57 pm

Marlen, eu as avea intrebari. Spre exemplu, pe randul 3, scad de 2 ori cate 3 ochiuri si pun de 4 ori cate 1 ochi. Asta inseamna o diferenta de 2 ochiuri. Am vazut corect pe diagrama sau am intrepretat gresit?

Liniutele oblice cu varful intr-o parte inseamna scazatura catre partea lucrului unde sunt indreptate - scad 2 ochiuri odata?

Multumesc frumos!
cristinadumitru1977
cristinadumitru1977
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2010

http://handmade-in-romania.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 29 Ian 2012, 2:00 pm

Bravo Emmancita ura ai reusit ! wink
Asta este important sa prinzi ideea , si daca perseverezi cu siguranta va iesi ceva
superb.De ce zici ca nu vrei sa-l faci ptr.salul tau ... repeta figura de mai multe ori pe latime , desi imi dau seama ca este f f migalos.
Oricum felicitari! hug


Ultima editare efectuata de catre Serban Valentina in Dum 29 Ian 2012, 3:37 pm, editata de 1 ori
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de crina68 Dum 29 Ian 2012, 3:36 pm

Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....bravos,Ema!Zici că nu prea știi și când colo te bagi bine pe modele complicate!Bravos!Și eu zic,ca și Valușca, fă-ți șalul!Spor vouă,tuturor!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de emmancita Dum 29 Ian 2012, 3:45 pm

Multumesc mult, fetelor!!M-am chinuit un pic aseara sa-mi iasa modelul, am si stricat si nici asta nu e chiar la fel cu originalul, dar macar stiu unde am gresit!! kiss
Valentina, nu cred ca ar da foarte bine sa fac de doua ori modelul acela din mijloc pe latime, m-am gandit si la asta, e frumos asa cum e acum si eu vreau salul de macar 40 cm latime, o sa caut altul sau poate are Marlen ceva frumos( sigur are!!)
Crina, am multi anisori de cand nu prea am mai tricotat, doar asa un fes, un fular, acum as vrea iar" sa-mi intru in mana", am prins drag din nou SI de andrele wink Cand aveam eu vreo 14-15 anisori...eheeee, de muuult...imi tricotam( si crosetam, si cusut la masina) de toate, sifonierul meu era plin cu lucrusoare facute de mine, acum nu mai am timp si nici experienta de atunci, nu se uita dar...se aminteste greu!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 29 Ian 2012, 4:04 pm

Da Emmancita si mie imi place asa cum e cel verde din dantela ajurata si cu frunze.
Sunt sigura ca vei gasi modelul dorit ,daca nu ,apeleaza la ajutoare.... rade :laugh
Va urez succes in realizarea proiectelor voastre tricotate. hug
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Dum 29 Ian 2012, 4:33 pm

cristinadumitru1977 a scris:Marlen, eu as avea intrebari. Spre exemplu, pe randul 3, scad de 2 ori cate 3 ochiuri si pun de 4 ori cate 1 ochi. Asta inseamna o diferenta de 2 ochiuri. Am vazut corect pe diagrama sau am intrepretat gresit?

Liniutele oblice cu varful intr-o parte inseamna scazatura catre partea lucrului unde sunt indreptate - scad 2 ochiuri odata?

Multumesc frumos!

draga mea,
ce inseamna emotiile primei diagrame ... da la randul 3 scazi de 2 ori cate 3, dar asta inseamna ca din 6 ochi raman 2. deci ai sczut 4 - pe care-i cresti.
si da: liniutele oblice se scad catre partea lucrului unde sunt indreptate. uite, eu ma uit la lucru. cand sunt indreptate catre dreapta mea (si stg lucrului) ochii pe fata se iau rasuciti prin fata. cand sunt indreptati catr stg mea (si drepata lucrului) se scad 2 pe fata normal cum am invatat dintotdeauna.
se intelege ?

@emmancita,multa munca, dar pui gresit problema. cine te tine, daca vrei cu tot dinadinsul un model de asta sa nu faci la mijloc 3 randuri de model ? iese larga, sau pui cate randuri vrei, ca sa iasa cat de lata consideri tu. o sa postez si modele in borduri inguste, pe care calculezi si le pui de cate ori consideri tu.
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de cristinadumitru1977 Lun 30 Ian 2012, 12:02 am

Multumesc de explicatii, Marlen, e logic ce ai spus, am inteles. Am incercat diagrama asta-seara, cu un alt fir decat cel ales pentru proiect pentru a vedea mai clar ce iese.

La modelul de la mijlocul diagramei mi-a "dat cu virgula": la randul 15 mi-au iesit ochiuri in plus. Unde am gresit?

Dar romburile de la inceputul si sfarsitul diagramei le-am inteles. Trebuie insa sa o scot la imprimanta, sa o vad mai bine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cristinadumitru1977
cristinadumitru1977
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2010

http://handmade-in-romania.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Lun 30 Ian 2012, 12:24 am

Pe randul 15 sunt scaderi duble (din trei ochiuri ramane unul), flancate de jeteuri. Probabil ca ai facut scaderi simple ( din doua ochiuri ai ramas cu unul) si de aceea ai ochiuri in plus.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de cristinadumitru1977 Lun 30 Ian 2012, 12:07 pm

Da, probabil asa s-a intamplat. Diseara incerc din nou. Multam!
cristinadumitru1977
cristinadumitru1977
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/02/2010

http://handmade-in-romania.blogspot.com/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 30 Ian 2012, 1:28 pm

Am uitat sa iau firele cu mine azi sa le cantaresc , dar Marlen merge daca gasesc ceva asemanator sa fac in 2 culori o etola ? pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 30 Ian 2012, 1:48 pm

draga mea,

la etola iti trebuie vreo 100 g. daca te gandesti la ceva ca aici , merge.
am vrut sa tasez poza, dar nu merge optiunea.

le rugam pe admine sa verifice.

o sa revin,

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de diada Lun 30 Ian 2012, 2:03 pm

ar trebui sa mearga, mai bine da un link direct al pozei, altfel nu o poti atasa, decat daca o ai intr-un album pe net.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 30 Ian 2012, 2:13 pm

draga diada,

multumesc de ajutorul prompt. era vorba de faptul ca butonul de la "gazduieste o imagine" e alb complet si deci nu pot lucra cu el. o fi proasta conexiunea mea de net. o sa mai incerc deseara de acasa.
Voiam sa postez diagramele.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de kerkyra Lun 30 Ian 2012, 3:10 pm

Va urmaresc de cateva zile, tare m-ar tenta sa intru si eu in "joc". Foarte frumoase modelele propuse. Azi cred ca ajung pe la o mercerie pentru niste fermoare, sa vad ce fire au. Nu am mai tricotat cam demultisor, nu prea mai sunt la curent cu ce se gaseste prin mercerii. Am retinut insa: 100 g pentru etola, fir subtire, andrele mai groase (sa verific ce am pe acasa).
kerkyra
kerkyra
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 358
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de diada Lun 30 Ian 2012, 3:32 pm

Marlen, nu trebuie neaparat butonul ala, incearca sa bagi linkul intre Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 > .


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 30 Ian 2012, 3:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : incearca sa pui [img] si [/img], ar trebui sa mearga)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de kerkyra Lun 30 Ian 2012, 5:26 pm

Am trecut in drumul spre casa pe la doua mercerii, sa vad ce au. Cam slaba oferta, cel mai subtire fir era Alpin. Credeti ca ar merge?
kerkyra
kerkyra
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 358
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Lun 30 Ian 2012, 5:40 pm

Am luat si eu ieri fir,dar nu-mi place deloc. nici culoarea si cred ca e si prea subtire. ca de obicei, nu are eticheta. am intrebat-o pe fata care vindea si mi-a spus ca e un mohair,dar mai subtire. nu stiu ce fel de mohair e, ca nu-i pufos mai deloc,ci are un pic de sclipici foarte discret.
e galben,deci or sa-mi faca ochiii ca la tonomat cand il voi lucra. rade
il postez un pic mai tarziu,ca sa-l vedeti si voi si sa va dati cu parerea.
cred ca mai bine am sa fac comanda de la Alessandra filati,ca am vazut fire foarte frumoase si acum sunt reduceri de 50%. multumesc de pont Ioana!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de ioana soare Lun 30 Ian 2012, 5:56 pm

kerkyra a scris:Am trecut in drumul spre casa pe la doua mercerii, sa vad ce au. Cam slaba oferta, cel mai subtire fir era Alpin. Credeti ca ar merge?

Pentru un sal foarte dantelat si fin categoric nu. Pentru un poncho sau un sal lucrat cu model jerseu, nu ar arata chiar atat de urat ca prima varianta.

pufoi a scris:Am luat si eu ieri fir,dar nu-mi place deloc. nici culoarea si cred ca e si prea subtire. ca de obicei, nu are eticheta. am intrebat-o pe fata care vindea si mi-a spus ca e un mohair,dar mai subtire. nu stiu ce fel de mohair e, ca nu-i pufos mai deloc,ci are un pic de sclipici foarte discret.
e galben,deci or sa-mi faca ochiii ca la tonomat cand il voi lucra. rade
il postez un pic mai tarziu,ca sa-l vedeti si voi si sa va dati cu parerea.
cred ca mai bine am sa fac comanda de la Alessandra filati,ca am vazut fire foarte frumoase si acum sunt reduceri de 50%. multumesc de pont Ioana!

Cu placere! Cred ca ar fi cel mai bine asa, mai ales daca au reduceri. Asa iti vei putea alege si culoarea preferata si care se potriveste cel mai bine modelului ales, si vei avea si un sal frumos,deosebit, de calitate, la care vei lucra cu drag si pe care il vei avea multi ani de acum incolo.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Lun 30 Ian 2012, 7:22 pm

Fetelor salutare in nou.
sa va arat si eu firul meu galben, mohair.
voi ce parere aveti de culoare si ... nu este prea subtire?
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de kerkyra Lun 30 Ian 2012, 7:35 pm

mari01 a scris:am fost dupa fir si nu am gasit altceva mai subtire.atasez 2 poze in una se vede mai bine culoarea iar in cealalta grosimea firului.am fotografiat si eticheta sa se vada toate detaliile.[img]

Mari, pot sa-mi spui, te rog, de unde ai luat tu firele? Poate vorbim mai multe pe privat, eu am cautat in zona mea si nu am vazut nimic interesant.


kerkyra
kerkyra
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 358
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de lucky Lun 30 Ian 2012, 7:36 pm

Marlen, andrele cat de groase trebuiesc?

Pufoi despre ce Alessandra filati vorbesti? Daca sunt fire frumoase poate imi iau si eu (mai ales ca zici ca au reducere). Daca nu poti spune aici trimite-mi un pm.
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de pufoi Lun 30 Ian 2012, 7:47 pm

Luky ai pm.
pupci kiss
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 30 Ian 2012, 7:50 pm

@ioana,
multumesc de ajutor si de clarificari.
@pufoi,
nu stiu exact dar firul e subtire. sa incerci modelul din diagrama si cu andrele 3 si cu 4.
@lucky,
eu am zis numarul 4, dar trebuie sa incerci modelul, sa vezi daca iti place cum iese. daca nu esti sigura posteaza lucrul si iti spunem noi.

Mergem mai departe :
astazi : Pasul 1A alegerea modelului

Va propun sa va alegeti dintre modelele de mai jos. o sa punem cate 2 diagrame cu modele de dificultati diferite :
Modelul pentru salul KIRI :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sau un model cu frunzulite mai mici :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


sau frunze mari, lucrate invers (cu jeteuri interior)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


e un model pe pulover, dar iese super si un sal cu el. eu l-am lucrat.

intermediare :
diagrama de la « Triinu » :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Model sal postat de cineva la « Poze_inspiratie… »
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Model “Bradut”
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


si putin mai complicate :

Modelul de la salul « Gail »
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Model cu pereche de frunze (unul din preferatele mele)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Model « Peacock »
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Lasam pentru exercitiu 2-3 zile si o sa explic despre forma. Pentru cele care au ales etola : puteti lucra déjà.
Dimensiunile normale ale unei etole sunt cca 50 cm latime si lungime 150- 180 cat va tine ata. Ar trebui sa ajunga cca 100 g, daca ati respectat alegerea unui fir subtire.

Asa ca stiti lectia de la primul meu proiect : proba de ochiuri e sfanta. Nu uitati de caietul de proiecte unde va notati tot ce trebuie, sa le puteti gasi mai tarziu.

Faceti un esantion de dantela, de ex. 2 module + cate 2-3 ochiuri de margine, lucrati modelul 1-2 ori, incheiat si blocati (umeziti si intindeti pe un prosop cu ace de gamalie perfect intins). Dimensiunile acestea va ajuta sa alegeti numarul de module pentru latimea etolei.
Daca va hotarati sa-i faceti si margine, am aici 2-3 modele de margine, de lucrat pe lateral :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

La lucrul cu margine se monteaza ochiurile de margine + nr. de module de mojiloc + alta margine.

Vreau sa va rog sa salvati mesajul asta intr-un word. ramane aici o perioada limitata.

daca va hotarati la model, putem lua 2-3 modele, pe rand sa le explicam pas-cu pas.

sau scrieti-scrieti-scrieti, fetelor ! va raspund cat de repede pot.

eu personal am ales un sal triunghiular, n-am ajuns la explicatii inca si probabil modelul gail.

spor ! si vreau sa vad rezultatele,
marlen


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Lun 30 Ian 2012, 8:03 pm, editata de 1 ori
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Tricot - Proiectul saptamanii - SAL - Pagina 5 Empty Re: Tricot - Proiectul saptamanii - SAL

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 31 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB