Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

+67
annamaria26985
emmancita
Floren
anamaria79"
cory74
Admina
emi
tomari
MagdaMarin
Andata
letho
valentinadof
kmn
nancyrbd
piciul
Dionisia
ioana soare
Giobsy
mariaz_09
silvisor
cozma felicia
adrianas
blonzii2007
kittygreeneyed
ancush
Ana Maria
m.a.r.i.m.a.r.
europolis
myky7robc
irish05
aisha
mihaelavama
albinlei
Rocco33
Cristache
Cristina Munteanu
Anusca
rucsy
Octa75
crina68
denis21
Copilarim
violetas
Serban Valentina
kitty_1973
lennny
Marry
bubu85
firicel
corina corina
danadea
aba
canadianca50
CCristinaC
geany
SilviaDumitrescu
Uca
samo99ro
rosita
ikuta
symos
Karina33
mimiady63
stoy
carmenco
solmizel
MihaelaT
71 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de adrianas Mier 24 Aug 2011, 9:26 am

Frumos lucrati toate, sa aveti mereu spor!
adrianas
adrianas
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 43
Localizare : net
Data de inscriere : 16/08/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de cozma felicia Mier 31 Aug 2011, 5:42 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am terminat si eu o scurta pentru toamna si nu stiu daca am postat-o bine aici.Daca nu este bine pusa, imi cer scuze si rog adminele sa o mute .
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de silvisor Mier 31 Aug 2011, 5:58 pm

Felicia este foarte reusita scurta ! Asa ceva imi doresc si eu.
S-o porti sanatoasa!
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Uca Mier 31 Aug 2011, 6:49 pm

Felicia, e foarte frumoasa!
Imi place cum ai combinat firele si cum ai realizat jocul de dungulite!
La mansete, buzunare si guler ai crosetat in punct tunisian?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de cozma felicia Mier 31 Aug 2011, 7:04 pm

Multumesc fetelor;marginile cu bleumarin sunt facute cu picious simplu iar restul este facut in model raglan (nu cel obisnuit)
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de stoy Mier 31 Aug 2011, 8:32 pm

Si mie imi place foarte mult Felicia, ai cumva firul de la Diada, ca si eu am luat ceva asemanator de la ea.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de cozma felicia Mier 31 Aug 2011, 8:37 pm

Multumesc stoy,firul il am de vreo 4 ani;de fapt este o combinatie de 2 nuante,este un fir cu matase infasurata.L-am spalat la masina si nu s-a deformat deloc
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 31 Aug 2011, 9:30 pm

Foarte frumoasa hainuta. Imi place foarte mult. Felicitari, Felicia! aplauze
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de mariaz_09 Mier 31 Aug 2011, 10:09 pm

Felicia,draga esti o harnicuta. Este foarte frumoasa jacheta,materialul la fel si tu lucrezi la greu,nu te lasi!Foarte frumos!!!
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de cozma felicia Mier 31 Aug 2011, 10:46 pm

Va kiss kiss pe toate si multumesc tuturor ; sa aveti mult spor si voi
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Marry Sam 03 Sept 2011, 11:10 pm

Felicia ai multe aplauze aplauze aplauze si de la mine,Jacheta este superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr! pupi
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 61
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de mimiady63 Sam 03 Sept 2011, 11:36 pm

Felicia s-o porti sanatoasa ,e super. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 04 Sept 2011, 11:58 am

Marry,Mimiady,va multumesc si spor cat cuprinde sa aveti kiss kiss
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Giobsy Mier 07 Sept 2011, 10:47 am

Pulover din fir Twister, andrele nr.3.5.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Uca Mier 07 Sept 2011, 11:56 am

Giobsy, e foarte frumos! Cam cat timp ti-a luat sa il faci?
Torsadele sunt din acelea cu gaura in mijoc? Nu stiu cum sa le spun in romanaeste: "faux cable".

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de ioana soare Mier 07 Sept 2011, 12:09 pm

Giobsy e foarte frumos puloverul! Imi place modelul si imi place ca este foarte bine si ingrijit lucrat!
Dar la mine nu se vede partea de jos:(
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Giobsy Mier 07 Sept 2011, 12:27 pm

Uca, torsadele (faux cable, intr-adevar) sunt simplu de facut: 3 ochiuri pe fata, al treilea il treci peste primele doua (fara sa-l lucrezi), si apoi faci 1 och fata, 1 jeteu, 1 ochi fata.
Rezulta o torsada spre dreapta.
Pentru torsada spre stanga, treci primul ochi peste urmatoarele doua, apoi faci 1 och fata, 1 jeteu, 1 ochi fata.

Cat despre timp, ce sa spun? A durat cam 7-8 zile, cate 2-3 ore seara.
Ioana, in jos nu e nimic spectaculos:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fotografiile sunt facute pe fuga, deoarece destinatara a venit prea repede dupa comanda.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Uca Mier 07 Sept 2011, 12:41 pm

Giobsy a scris:

Cat despre timp, ce sa spun? A durat cam 7-8 zile, cate 2-3 ore seara.

Incep sa ma demoralizez, Sad . Mie mi-ar fi luat o eternitate! rade
Te intrebasem pentru ca si eu lucrez acum ( mai am putin de tot bucurie ) la un pulover pentru al meu sot ( marime cam xl) tot cu andrele de 3,5 mm si doar banda de nasturi si butoniere ( adica 60 de randuri in total, pe 220 de ochiuri) mi-au luat cam cinci ore.
Incep sa cred, vazandu-va pe voi, ca lucrez ca melcul... zid

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Giobsy Mier 07 Sept 2011, 1:33 pm

Cum sa te demoralizezi? Nu e voie!
Eu lucrez destul de repede, dar la montat (cusut, finisat) ma paraseste cheful si rabdarea. De aceea incerc sa fac lucruri care necesita cat mai putine cusaturi.
In luna august am facut 3 pulovere (2 crosetate si unul tricotat) si o vesta.
Iar acum am inca un cardigan crosetat (inceput vineri), aproape gata (trebuie sa-i mai fac doar o floare pentru corsaj si sa o montez).
Din pacate pot sa lucrez doar seara, dupa ce treburile "administrative" ale casei sunt rezolvate. La serviciu am timp, dar nu am voie sa lucrez. zid
Crosetul merge repede, dar trebuie sa fiu atenta la scheme (nu stiu sa lucrez altfel). In schimb la tricotaje, pot sa lucrez fara sa ma uit mereu la lucru, asa ca mai citesc, mai arunc un ochi la TV.

PS: Ar vrea el melcul sa lucreze frumos si corect, asa cum lucrezi tu.


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mier 07 Sept 2011, 1:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : Adaugat PS)

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Uca Mier 07 Sept 2011, 2:57 pm

Da, si eu am nevoie de un "chef " anume pentru a coase si finisa. Altfel nu imi iese si mai mult stric decat as face.
Si eu tot seara lucrez, tot dupa treburile "administrative" ale casei.
Vara, am constatat ca am mult mai putin timp la dispozitie pentru hobby decat iarna, sunt multe de facut si pe afara, in curte, gradina dar si in casa.
Poate mi se pare ca am lucrat mult si din cauza ca nu m-am tinut de el, am avut si doua saptamani consecutiv cand efectiv nu reuseam sa pun mana pe andrele sau pe altceva de cusut!


P.S. Multumesc pentru aprecieri! pupi

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de mimiady63 Mier 07 Sept 2011, 3:20 pm

Giobsy ,felicitari ,e foarte frumos.Si eu tricotez la tv si pe cat pot circular sau cu cusaturi cat mai putine.Imi place sa cos goblen ...
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de ioana soare Mier 07 Sept 2011, 10:43 pm

Si eu am nevoie de o anume dispozitie pentru a ma apuca de blocat, apoi de cusut. Impletitul merge cel mai repede, pot sa o fac si printre picaturi. In schimb pentru blocare am nevoie sa stiu ca am suficient timp fara a ma intrerupe si sa se nimereasca sa am si dispozitia necesara atunci cand apare acea ferastra mai lunga. Sunt bucuroasa ca ieri mi-am blocat in sfarsit bluza dantelata pe care am terminat-o de impletit de ceva vreme. Mai este cusutul si gata:)) Doar vreme pentru ea sa mai fie, ca sa nu astept pana la anul.Smile

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Giobsy Joi 08 Sept 2011, 8:11 am

Ioana, eu vreau sa o vad acum. Indiferent de vreme, nu astept pana la anul.
Mi-e dor de minunile pe care le creezi.
hug

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Uca Joi 08 Sept 2011, 9:01 am

Da, si eu o astept!!! bucurie
Sper sa nu faci ca mine, sa o cosi dupa o luna de la blocare. wink
Iti facem galerie! ura

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Dionisia Joi 08 Sept 2011, 10:01 am

Special pentru Ioana : si eu am mai tricotat un pulover dantelat din bumbac mercerizat de la Katia (l-am si purtat deja), iar acum lucrez la o jacheta mai grosuta (andrele nr. 6,5 mm) , fir Peru , tot de la Katia (are si alpaca), fiindca tot visam la firul Big Wool; dar stau rau cu pozele Sad
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII - Pagina 7 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB